Leiden Schorsingsverzoek laat Goekoop koud en en je geeft 'Even snuffelen en je geeft je feest elders' Geen dure afslag in tunnel stationsplein Politici willen vingers niet branden aan atelier Symposium over aids - in het AZL Investering van 140 miljoen geen probleem Ere-voorzitter hengelaarsbond weg DONDERDAG 15 APRIL 1993 17 chef gert visser. plv -chef aad rietveld. 071 -161417 Om te voorkomen dat na alle verkeersmaatregelen rond het station parkeerchaos ontstaat moeten er meters komen op de parkeerterreinen achter de flats. foto jan holvast leiden hans koenekoop In de toekomstige verkeerstunnel onder het Stationsplein komt geen afslag naar het centrum van Leiden. De raadscommissies ruimtelijke ordening en verkeer vinden zo'n afslag te duur en kiezen voor bovengrondse U-bochten langs de Schipholweg. Gister avond verklaarden de politici de bezwaren van 15 bedrijven tegen deze verkeerslussen ongegrond. Volgens de ondernemers is een afslag in de lange tunnel de beste manier om verkeer naar het Leidse centrum te leiden. Via de verkeerslussen gaat dat allemaal veel te om slachtig. En daar zal de Leidse economie uiteindelijk onder lijden. Bovendien komt de bereikbaarheid van de bedrijven en kan toren aan de Schipholweg in het gedrang. Maar politiek Leiden houdt er een andere mening op na. Niet alleen is de aanleg van U-bochten goedkoper, ook de wachtijden bij de verkeerslichten aan het Schuttersveld zullen drastisch afnemen. Het wachten is nu alleen nog op de subsidie van het rijk voor dit grote verkeersproject. De toegezeg de 80 miljoen is nog altijd niet binnen. Om de bereikbaarheid van de bedrijven in de omgeving van het station te waarbor gen wil Leiden het betaald parkeren in het gebied uitbreiden. Met parkeermeters en - automaten op de parkeerterreinen achter de flats aan het Stationsplein zou naar de mening van de gemeente voor voldoende ruimte voor auto's zijn gezorgd. Jongen probeert spuitbussen te stelen LEtDEN Een 17-jarige jongen uit Leiderdorp is gistermiddag be trapt bij het stelen van een twintig spuitbussen in een doe-het- zelfwinkei aan de Zoeterwoudseweg. De jongen had de bussen in zijn rugzak gestoken en wilde naar buiten, toen hij in zijn kraag werd gegrepen. Tegen de politie heeft de scholier ver klaard dat hij het Vrouwenkerkplein en de kamer van een vriend met graffitie wilde opfleuren. Automobilisten negeren rood licht leiden Bij een verkeerscontrole op de Schipholweg heeft de po litie gistermorgen 16 automobilisten betrapt op het rijden door rood licht. De politie controleerde tussen 730 en 8.45 uur. Vol gens woordvoerder D. Graveland blijft het in alle zestien geval len een raadsel dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Bijeenkomst over polderbebouwing leiden De gemeente Leiden houdt woensdag 21 april een infor matie-avond in het Gulden Vlies (Breestraat 125) over de milieu effecten die het bebouwen van de polders rond Leiden met zich meebrengen. De bijeenkomst (aanvang 20 uur) wordt gecombi neerd met een vergadering van de raadscommissie over de noti tie die over deze milieustudie is gemaakt. Beroering over bouwplan Ontwikkelaar Groenoord Plaza predikt de revolutie Rayondirecteur M. van Kasteren van ontwikkelaar Bruil-Sanders voor wat hij een 'litteken in de stad' vindt: de Groenoordhallen. fOTO» jan holvast leiden wim koevoet Voor hulpverleners, mensen die zijn besmet of aids hebben, houdt het Aids-platform Leiden en omstreken een symposium onder de titel 'praktische aspec ten van aids en hiv'. De bijeen komst wordt gehouden in de collegezaal van gebouw één van het Academisch Ziekenhuis Lei den tussen 17 en 21.30 uur. In de hal is een tentoonstelling van het Aids-fonds in Amsterdam. Het Aids-platform krijgt de laatste jaren steeds vaker vragen van hulpverleners. Die willen weten welke bijzondere hygië nische maatregelen ze moeten trefffen, hoe ze seropositieven kunnen steunen, welke nieuwe medische ontwikkelingen zich voordoen en hoe de zorg en be geleiding in de laatste levensfa se van aids-patiënten in elkaar steekt. Op deze en andere vra gen zullen antwoorden komen. Na de pauze gaat een panel in op vragen over terminale thuis zorg en begeleiding tijdens de laatste levensfase. De Voorscho- tense wethouder F. ten Have (CDA), die deel uitmaakt van het bestuur van de GGD Leiden en omstreken, gaat vervolgens in op de consequenties van de ziekte voor het politieke beleid. Door bijdragen van de GGD en het AZL hebben de organisa toren de toegangsprijzen per deelnemer laag weten te hou den: 20 gulden. Aanmelden via telefoon 071-261919, 269111 of 163336. leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina De Leidse politiek is in rep en roer over een bouwplan in de Damastroos in de Merenwijk. In die straat woont E. Brinkman, fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer. Brinkman wil naast zijn huis een groot atelier voor zijn vrouw bouwen. De raadscommissie volkshuis vesting en ruimtelijke ordening weet niet of dat wel zomaar kan. Om Brinkman een bouwver gunning te kunnen geven, is een wijziging van het bestem mingsplan Merenwijk nodig. Langs de gebruikelijke wegen duurt dat erg lang, dus daarom wil Brinkman graag dat de ge meente Leiden de snelle ma nier, de zogeheten artikel-19- procedure, toepast om het be stemmingsplan te veranderen. Het college van burgemeester en wethouders heeft daar geen moeite mee. Maar die gemakzucht van het college zint de Leidse politici niet. Gisteravond maakten de fracties hun twijfel over de kwestie bekend. Want hoe vaak wordt voor een particuliere ver bouwing het bestemmingsplan op deze wijze veranderd? Wat is het spoedeisende karakter van deze verbouwing? En wiens be lang wordt hiermee gediend? Allemaal vragen waarbij de naam van Brinkman gonsde door de hoofden van de com missieleden. De angst voor het scheppen van een'precedent is groot. Gelijke monniken, gelijke kappen, vinden zij. D66 wond er geen doekjes om. De democraten lieten bij monde van W. Egels weten geen toestemming te geven voor het gebruik van de artikel-19-proce- dure. Het CDA ging als enige wel akkoord. WD, PvdA, Groen Links en SP gaven nog geen de finitief oordeel. Zij willen eerst nog intem beraden over de zaak. „Want wat betekent goed keuring van dit plan. Dat in de Merenwijk straks iedereen zijn huis zonder moeite 11 meter langer maken?" Vroeg WD- raadslid mevrouw L. Driessen zich af. Wethouder T. van Rij (PvdA) verbaasde zich over zoveel op hef. „Dat gebeurt alleen maar omdat Brinkman een bekend iemand is. Want er zijn hier in Leiden genoeg voorbeelden van bouwplannen die door middel van de snelle procedure zijn goedgekeurd. Ook grote ver bouwingen. En waarom niet? De procedure is eenvoudig, snel, levert de gemeente meer geld op en biedt aan omwonen den voldoende rechtsbescher ming." Volgens Van Rij heeft het col lege bekeken of het bouwplan van Brinkman in de omgeving past. „Hoewel het om een forse uitbreiding gaat, naar ons in zicht wordt de omgeving er niet door aangetast." De buurvrouw van Brinkman is het daar niét mee eens. Zij maakte gister avond bij de commissie al be zwaar tegen het bouwplan. Door het atelier verliest zij het vrije uitzicht op de Zijl en zal de zon minder vaak in haar tuin schijnen. leiden wim koevoet Veehandelaren staan massaal te plassen in het struikgewas aan de randen van het terrein. Aan de kant van de Willem de Zwij gerlaan ligt het afval enkelhoog te opgetast. Een souvenir van de paaskermis. Bij de muren bij de hoofdingang ruikt het naar uri ne. Ook het aroma in de Groen- oordhal zelf is zeker op de nuchtere maag een hele opga ve. Maar commercieel rayondi recteur M. van Kasteren van Bruil-Sanders Vastgoed Ontwik keling laat zich niet van de wijs brengen. Hij gelooft in zijn plannen voor een Groenoord Plaza, met een hotel, mega-bio- scoop, kantoren, partycentrum, restaurant, discotheek, show room en evenementenhal. „Ik schrik hier niet van. Bruil- Sanders is een Arnhems bedrijf maar zelf kom ik uit Koudekerk aan den Rijn, dus ik weet wel een beetje hoe het er hier aan toe gaat. Wat we hier zien en vooral ruiken is wél tekenend voor het probleem van dit pro ject: elke combinatie met de veemarkt is desastreus. Een stapje in de hal, een beetje snuf felen en je weet zeker dat je je personeelsfeest beter ergens an ders kunt organiseren. We moe ten de veemarkt nadrukkelijk scheiden van de rest van het project." Van Kasteren denkt aan een nieuw 'veehandelscentrum' aan de Gooimeerlaan-kant van de Groenoordhal. Behalve vee moeten daar ook veevoeders, instrumenten voor de veeartse nij, melkmachines, zaden en dierenmedicijnen worden ver handeld. Ook voor de kippen boer, die nu nog in de entreehal van de Groenoordhal kluiven voor bij het avondmaal ver koopt, wordt een plekje in het veehandelscentrum ingeruimd. Mede door het televeilen, voor spelt Van Kasteren, hoeven koeien niet meer in levende lij ve op veemarkten te verschij- Kont „Ik ben project-ontwikkelaar en heb geen verstand van vee, maar ik kan me voorstellen dat heel speciale fokstieren wél moeten worden gezien en op de kont kunnen worden geklopt", zegt hij. „Maar voor de vee markt in Nederland is geen gro te toekomst weggelegd. Van daar dat in dat veehandelscen trum van meet af aan veel meer mogelijk moet zijn. Dat wil trouwens niet zeggen dat wij de veemarkt als een blok aan het De Munnik Omwonenden van De Munnik klagen over herrie en daarom mo gen de Leiderdorpse ten nissers niet meer inslaan' tegen de reclameborden leiden Adhoc verhuurt namens het PPF een deel van de twaalf ver diepingen hoge flat aan studen ten. Op die manier dacht het pensioenfonds een kraakactie van de flat te kunnen voorko men. Maar in het paasweekein de werd de flat toch gekraakt. Volgens de woedende verhuur der had de politie de krakers onmiddellijk uit het pand kun nen en moeten zetten. Dat dat been beschouwen." De Groen oordhal moet volgens Van Kas teren vrij worden gemaakt voor grote sportevenementen, ten nistoernooien bijvoorbeeld en meerdaagse beurzen. „Door die veemarkt is het nu niet mogelijk een beurs van een week te hou den." De project-ontwikkelaar noemt ook popconcerten, maar beseft dat de akoestiek te wen sen overlaat. Aan de kant van Veiling Bezoekers van een I veiling in Hazers- woude boden gisteren 'idiote prijzen' voor lappen agrarische grond zonder melkrecht niet is gebeurd is volgens de verhuurder de schuld van bur gemeester Goekoop en van Groen Linksers De la Mar en Van Schreven, die een bemid delende rol speelden bij de ac tie. Het verzoek van Adhoc aan de provincie om de burgemees ter te schorsen is gebaseerd op artikel 66 van de gemeentewet. Dat opent de mogelijkheid aan de provincie om het ministerie van binnenlandse te verzoeken Floris Versterlaan wil hij een za lencentrum 'voor het kleinere werk' bouwen. Daar komt het restaurant, van waaruit ook de Groenoordhal moet worden be diend. Het restaurant moet veel beter zijn dan het huidige, waar Van Kasteren vier keer moet vragen om zijn kopje koffie. Pronkstuk van Groenoord Pla za wordt de MGM-megabio- scoop, met daar bovenop een hotel. Dit complex willen de plannenmakers aan de Willem de Zwijgerlaan-kant bouwen. Een plein 'met allure' moet de huidige 'uitgestrekte vlakte' - „het absolute niets", zegt Van Kasteren - vervangen. Het plein, het eigenlijke Groenoord Plaza. zal beperkte voorrijmoge lijkheden bieden. „Taxi's en vips", verduidelijkt Van Kaste ren. „De koningin bij de ope ning." Het gewone volk moet de toegang tot het complex aan de Hallenweg nemen. Auto's wor den keurig opgeborgen in een garage. De ingang van de Groenoordhal zelf wordt ver legd. „Nu moet je zoeken waar je erin moet." 's Avonds moet Groenoord Plaza baden in het licht, vindt Van Kasteren „Dan ontstaat een aangename sfeer en is er meer sociale veiligheid." Zuydtwijk De nieuwe afdeling van Zuydtwijk biedt plaats aan 24 demente ou deren, maar op termijn moeten dat er 240 worden de burgemeester een maand van zijn functie te ontheffen. En aangezien er een wettelijk grond voor het verzoek is. neemt de provincie de brief van Adhoc serieus in behandeling. Dat het daadwerkelijk tot een schorsing zou komen acht een woordvoerder van de provincie uitgesloten. „Dat zou alleen ge beuren als er iets vreselijk ge passeerd is en dat lijkt mij hier niet het geval." Goekoop maakt zich in elk geval geen zorgen. De beslissing dat de krakers voorlopig in het Philipspand mogen blijven werd genomen door het openbaar ministerie En Adhoc en het PPF rest vol gens Goekoop niet anders, dan de zaak voor te leggen aan de rechter, die in kort geding zou kunnen bepalen dat de krakers moeten vertrekken. Leiden blijft bijstand vooraf uitbetalen leiden erna straatsma De uitbetaling van de bij standsuitkeringen verschuift niet naar de laatste week van de maand. De gemeente Lei den heeft toestemming ge kregen van het ministerie van sociale zaken om de hui dige 'vooraf-betaling' voorlo pig te handhaven. Met de handhaving van de bestaande regeling komen B en W van l-eiden tegemoet aan de kritiek van de Leidse Vrouwen in de Bijstand. Zij maakten, gesteund door de Socialistiese Partij, de afgelo pen weken bezwaar tegen de voorgenomen verschuiving van de uitbetaling. Daardoor zouden uitkeringsgerechtig den zo'n 1100 gulden mislo pen. Dat bedrag wilde de ge meente de ongeveer 2300 bijstandstrekkers voorschie ten. Het geld zou dan in klei ne maandelijkse bedragen terugbetaald moeten wor den. Nu alles bij het oude blijft zijn dergelijke leningen overbodig. De sociale dienst zag zich in eerste instantie genood zaakt de regeling te verande ren, vanwege een bepaling in de nieuwe algemene bij standswet. De meeste ge meenten in Nederland heb ben de uitbetaling van de bij stand al aangepast, vooruit lopend op het van kracht worden van de nieuwe wet. Alle andere uitkeringen van de sociale dienst worden ook aan het eind van de maand betaald. Het ziet er echter naar uit dat de invoering van dB mni- we bijstandswet wordt ver traagd. A. Vermeulen, direc teur van de sociale dienst: „We gingen eerst uit van 1 januari 1994. maar denken nu dat de wet op z'n vroegst een iaar later wordt inge voerd. Er is nogal wat discus sie over." De vertraagde invoering is er de reden van dat leiden de huidige uitbetalingsrege ling voorlopig hanclh.i.iti Ml*- nieuwe bijstandcliënten krij gen hun uitkering voortaan wel aan het einde van de maand. Vermeulen: „Wc houden er rekening mee dat er jaarlijkse een uitstroom van bijstandscliëntcn is van rond de 20 procent. Er komt waarschijnlijk toch een mo ment dat we nu t dfe uMwH ling moeten omschakelen, maar dan is de groep die daarmee te maken krijgt wel licht zo'n 40 pro» ent Uri ner." leipen» wim koevoet Over Groenoord Plaza wordt gepraat alsof het er al is. Dat doet M. van Kasteren van Bruil-Sanders Vastgoed Ontwikkeling goed. Dat Groenoord Plaza het meest over de tong gaat, vindt Van Kasteren logisch. Het plan zet het gebied tussen Willem de Zwijgerlaan, Groenoord en Gooimeerlaan helemaal op z'n kop. „Wat er nu staat, is een litteken in de stad. Cosmetische ingrepen alleen zijn niet voldoende. De gemeente maakt er jaarlijks vier ton verlies. Ik durf te beweren dat met een zelfstandige directie de Groenoordhal len met winst kunnen draaien, mits alles wat wij hebben bedacht er ook komt. Dat is ook een voorwaarde die MGM stelt aan zijn mega-bioscoop. Als ik de Groenoord hal niet opknap, komt MGM niet." Groenoord Plaza is een van de grootste projecten van Bruil-Sanders. Er is 140 mil joen gulden voor nodig. Dat geld kan zo op tafel te worden gelegd, beweert de rayon directeur. „Voor goede plannen heb je al tijd geld", grijnst hij. „Wij popelen om aan de slag te gaan. Maar ik heb wel meer part ners dan MGM nodig om Groenoord Plaza van de grond te krijgen. De volgende stap kan niet lang op zich laten wachten. MGM wil in 1995 openen. Medio 1994 moet de bouw beginnen." jaarlijks trekken de Groenoordhallen zo'n 300.000 bezoekers. Groenoord Plaza is volgens Van Kasteren goed voor één mil joen bezoekers. Alleen de mega-bioscoop zou al 400.000 bezoekers per jaar trekken. „Alle mensen die hier naartoe komen vor men het draagvlak voor de exploitatie. Ze parkeren hier. eten. drinken, bezoeken films, dansen in de discotheek of komen naar een tennistoernooi kijken. Door die drukte groeit de werkgelegenheid met zo'n 150 arbeidsplaatsen." Over de 15.000 vierkante meter kantoor ruimte die in Groenoord Plaza zijn opge nomen, zegt hij: „Natuurlijk weet ik dat er kantoren leeg staan. Maar ik weet ook dat Leiden een goede kans maakt op de vesti ging van het Europees Medisch Agent schap van de EG. Hier, aan het einde van de economische zóne Bioscience Park- Plesmanlaan-Schipholweg, is de ideale plek." leiden Binnen de Leidse hengelaarsbond bestaan al geruime tijd conflicten. Zo wilde het bestuur Koos Ere-voorzitter Koos Mark is uit de Hengelaars- Mark al eerder royeren en diende Mark op zijn bond voor Leiden en Omstreken gestapt. Hij be- beurt een motie van wantrouwen tegen het be sloot zijn eretitel terug te geven en te bedanken stuur in. als lid voor de bond. omdat hij 'het bedrog en de Blijkens het laatste nummer van het bondsor i laster van het zittende bestuur zat is'. gaan Hengelsport heeft de commissie inmiddels „Zolang er sprake is van een onbehoorlijk en besloten het onderzoek te staken, omdat een aan- ondemocratisch bestuur wil ik geen deel meer tal bestuursleden niet aan het onderzoek wenst uitmaken van een bond wiens naam plaatselijk, mee te werken en de commissie tegenwerking regionaal en landelijk te gronde is gericht", ondervond bij het verzamelen van bewijsmateri schrijft hij aan het bestuur. aal. Burgemeester Goekoop is allerminst geschrokken van het verzoek van de stichting Adhoc Beheer uit Den Haag aan de provincie, om de burgemeester, wethouder De la Mar en raadslid R. van Schreven te schorsen. Adhoc houdt het drietal er verantwoordelijk voor, dat een flat van het Philips Pensioenfonds (PPF) aan het Stations plein in Leiden gekraakt is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17