Doek valt voor oneigenlijk 'grijsrijden' Weg en wiel VAN HAASTEREN B.V. Carina E: derde grote Europese Japanner Het gaat niet super met het autogas De Toyota Carina E kost bij ons maar f.929,- per maand* (Ongelooflijk, hè?). 'Grote opruiming' ENFB 1 DONDERDAG 15 APRIL 1993 DEN HAAG GPD De nu voor advies naar de Raad van State gezonden nieuwe grijs-kentekenregeling van het kabinet stelt paal en perk aan de wildgroei van het grijsrijden. Tot 1 januari 1994 kunnen door particulieren nog volgens de oude re geling omgebouwde drie- of vijfdeurs personenauto's met een grijs kenteken worden gekocht. Daarna is het goeddeels voorbij. ris Van Amelsvoort eind vorig jaar gedoemd was te mislukken, ook al scheelde het een haartje. Bij de auto-importeurs heerste verbijstering over zo weinig branchekennis bij de overheid. Bovag, RAI en ANWB gingen zelfs zover dat zij op het Bin nenhof een autoshow installeer den van bedrijfswagens, die vol gens Van Amelsvoort een geel kenteken zouden moeten krij gen. Dat hielp. Onder druk van de Kamer nam de staatssecreta ris zijn wetsvoorstel terug en ging hij zich (beter laat dan nooit) verdiepen in de grote va riëteit aan voertuigen die het bedrijfsleven voor haar dagelijk- Dat er een andere r moest komen is duidelijk. Ook de branche begreep wel, hoe jammer men het uit commer ciële overwegingen ook vond, dat het groeiende particuliere gebruik onafwendbaar tot een overheidsmaatregel moest lei den. Maar de aanvankelijke maatregel getuigde meer van fanatisme dan van realiteitszin. Daardoor zouden vrijwel alle bedrijfswagens van ldein tot en met middelgroot als luxe perso nenwagens worden aange merkt. Geen wonder dat het wetsvoorstel van staatssecreta- Een van de weinige, nog op een personenauto lijkende, modellen is de ze Fiat Fiorino, een bestellertje met een verhoogd dak. se vervoerstaken eist. criteria, waaraan het begrip be- Een enorme hulp hierbij vorm- drijfsauto kon voldoen. Dat was den de voorstellen van de RAI, het gebruik aan de ene kant en waarin alle auto-importeurs zijn het model plus de inrichting verenigd. De staatssecretaris aan de andere kant. Hij koos had keus uit twee verschillende voor de tweede optie omdat controle op het gebruik geen haalbare kaart zou blijken. Dat betekent overigens dat vol gens de nu opgestelde regeling particulieren nog steeds grijze kentekenauto's kunnen kopen. In de meeste gevallen gaat het echter om als bestelauto ont worpen modellen. Toch zijn er wel auto's die 'grijs' blijven en qua particuliere mogelijkheden en prijs niet erg veel verschillen van de zogenoemde omge bouwde kleine van's. Dat zijn typen als de Ford Courier, de Opel Combo, de Renault Ex press, de Seat Terra, de Fiat Fio rino enzovoort. Allemaal bestel lertjes met een verhoogd dak. Doordat de wetsvoorstellen straks bepaalde maten voor be stelauto's voorschrijven vallen de tweepersoons terreinge- schikte auto's voortaan buiten de grijze kentekenregeling. Dat feest is dus grotendeels over. Alleen bepaalde terreinvoertui gen met verhoogd dak en ver lengde wielbasis kunnen door ■H GARAGE igSÉü DIJKSMAN BV Officieel Toyota-dealer voor Rijnsburg. Katwijk, Noordwijk, Valkenburg ZH, Oegstgeest, Voorhout, Noordwijkerhout Oegstgeesteraeg 17-23, Rijnsburg. Herenweg 21-23, Noordwijk, tel. 01718-20500 tel. 01719-14535 Off. Toyota-dealer voor groot Leiden AUTOBEDRIJF Weversbaan 9 Leiderdorp, tel. 071-899256 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide richtin gen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) Op de Auto RAI. begin februari, completeerde Toyota de Carina E-serie met deze fraaie Stationwagon. Tussen Hoofddorp en Schiphol, overdag. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en knooppunt Rottepolderplein. RAAMSDONKSVEER Alkmaar - Amstelveen (A 9) Richting Amstelveen: tussen Akersloot en Uitgeest, overdag. Ter hoogte van de Velsertunnel, avond en nacht. Ring Amsterdam (A 10) Ter hoogte van de Zeeburgertunnel, de Coentunnel en tussen de RAI en knooppunt de Nieuwe Meer, avond en nacht. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Oegstgeest en Wassenaar, overdag. Amsterdam - Hengelo (A 1) Tussen Diemen en knooppunt Muiderberg, avond en nacht. Richting Apeldoorn: tussen Apeldoorn en knooppunt Beekbergen Richting Apeldoorn: ter hoogte van Deventer Utrecht - Eindhoven (A 2) Richting Utrecht: tussen Culemborg en knooppunt Everdingen, avond en nacht. Tussen Best en Liempde, avond en nacht. Den Haag - Arnhem (AT2) Richting Utrecht: tussen knooppunt Prins Clausplein en Zoeter- meer, avond en nacht. Richting Arnhem: tussen Veenendaal en het knooppunt Grijsoord. Richting Den Haag: ter hoogte van Zoetermeer, overdag. Japans best verkopende autofa brikant, Toyota, scoort ieder jaar hoog in de Duitse Tüv-keu- ringen. Deze Duitse keuringsin stantie narrr vorig jaar maar liefst 4,5 miljoen auto's onder de loep. De auto's werden be oordeeld op een groot aantal vi tale onderdelen en ook bekeek de Tüv onder meer de roestvor- ming aan de dragende carrosse- riedelen en het onderstel. In de categorie auto's tot drie jaar oud eindigde de Starlet sa men met de Carina op de eerste plaats. De Carina staat ook in de groep van auto's tot vijf jaar oud als eerste genoteerd, de Starlet als tweede. In de categorie tot zeven jaar oud is de Starlet weer eerste en de Carina derde. De Carina staat dus al jaren te boek als een betrouwbare auto die weinig mankementen en technische storingen kent. Vorig jaar kwam Toyota met een nieuwe Carina, die ditmaal uit een Britse fabriek zou komen. Eerst was het Nissan, dat met verve onder het bewind van Thatcher het begrip 'Japanse in- Lean-burn motor onderscheiden De nieuwste 1.61 lean-burn motor, die onlangs in de Carina E Stationwagon werd geïntroduceerd, is door de Japan Society of Mechanical Engineers onderscheiden met de Medal for Technology 1992. Toyota is al langer bezig met deze techniek en nam in '84 al voor het eerst zo'n motor in produktie. Een lean-burn motor draait op een brandstofmengsel van veel lucht en weinig benzine. Het verbruik is daardoor lager en de verbranding schoner. De kunst is om met zo weinig mogelijk brandstof het vermogen en de trekkracht op peil te houden. De Toyota-motor heeft 16 kleppen en wordt bijgestaan door een indrukwekkende hoeveelheid micro-elektronica. Het ver mogen bedraagt 107 pk (79 kW) en de uitlaatgassen voldoen ruimschoots aan de zwaarste eisen. dustrialisering' in Engeland ter hand nam en alras volgden Toyota en Honda. Terwijl uit een compleet nieuwe fabriek Nissan Primera's rolden, was Toyota op Britse bodem bezig met de Carina E, met de 'E' van 'Europa'. Recent volgde de Nissan Micra, die blijkbaar zo goed is aangeslagen dat de Europese autopers deze maxi male mini de titel 'Auto van het Jaar' gaf. Zover is het voor een Toyota nog niet gekomen, maar met overtuigende verkoopargumen ten en een perfect Europees produkt moet dat ook een keer gaan lukken. De Carina E beweegt zich in de prijsklasse van 35 tot 58 mille, een zeer druk bevochten klasse waar intussen nieuwe toppers als Ford Mondeo en Citroën Xantia in voorkomen. Recht streekse concurrent is natuurlijk de Nissan Primera, maar we zien ook andere 'gesettelde' na men als Mazda 626, Mitsubishi Galant en Opel Vectra. Toyota heeft de beduidend gro tere Carina E in een hogere klasse getild. Met bijna 4.5 me ter wagenlengte en een wielba sis van 2,58 meter, vertoeft men in een royaal zittende automo biel. De interieurmaten zijn duidelijk afgestemd op Europe se normen. Hij is door talrijke voorzieningen ook veiliger en de ruime keus aan gemoderni seerde motoren zorgt voor een aanbod in de breedte. De nieu we Carina is standaard al zoda nig uitgerust dat er heel ge noeglijk in valt te leven. Er zijn vijf motorvarianten be schikbaar: twee versies van een 1.6 liter benzinemotor, twee 2.0 benzinemotoren en een 2.0 liter dieselmotor. De benzinemoto ren zijn allen zestienkleppers met bovenliggende nokkenas- sen. De 1.6 kreeg met 115 pk meer vermogen, ook de 2.0 steeg in kracht naar 133 pk en geheel nieuw is de 2.0 GTi van 158 pk. De 2.0 liter dieselmotor is een gemoderniseerde variant van de motor die al eerder werd gebruikt in de Carina II. Hij le vert nu een maximaal vermo gen van 73 paardekrachten. REDACTIE PETER LODEWUKS hun maatvoering nog als be drijfsauto worden aangemerkt. De autobranche is blij met de nieuwe regeling. Het Fiscale ver schil tussen bedrijfs- en luxe auto's blijft en dat hoort ook zo. In feite zijn de BVB en de daar voor in de plaats gekomen BPM (belasting personenauto's en motorrijwielen) de voortzetting van de aloude 'weeldebelasting' op luxe artikelen. Bedrijfsmid delen behoren derhalve gevrij waard te zijn van die luxe belas ting. De nu voorgestelde regeling is de best mogelijke, zo vindt ook de branche, hoewel deze zich er terdege van bewust is dat de nieuwe wet wel geld kost. Een woordvoerder van Ford meldt dat van de Fiesta jaarlijks zo'n 600 grijze versies werden ver kocht en van de Sierra Wagon Van meer dan 400. Maar de par ticulier met de kleine beurs kan straks wel de (grijze) Ford Cou rier kopen voor 18.500. Win een Fiat in het Casino ZANDVOORT Sinds kort kunnen bezoe kers van de acht Holland Casino's als extraatje een echte Fiat Cinquecento 'Mystery winnen. Het klei ne lichtgroene Fiatje wordt in een speciale serie van 80 stuks door Fiat Nederland geleverd. Voor deze actie is bij de speelautomaten een grote 'kilometerteller' geplaatst. Elke inleg in de speelauto maten levert een aantal ki lometers op. Ergens tussen de 250.000 en 1.000.000 kilometer valt de hoofd prijs in de vorm van een hier, om iedere - donderdag een - 100% rake doel- groep auto- liefhebbers te -v, bereiken. Bel onze -advertentie- afdeling. VW Polo Prego Vandaag wordt het leverings programma van de Volkswa gen Polo uitgebreid met een nieuw actiemodel genaamd Prego. Dit sportief uitgeruste model is gebaseerd op de Polo Fox en leverbaar als coupé met een 1.0 of 1.3 liter motor en als 3-deurs uitvoering ook nog met een 1.4 dieselmotor. Voor de meerprijs van 295 krijgt de Prego-kopereen uitgebreid pakket extra's meegeleverd. Zet de cijfers op een rijtje en men ziet dat de automobilist die op LPG rijdt, de afgelopen jaren fors is aangepakt. Zo was het in '89 nog rendabel om bij gemiddeld 17.000 kilometer over te schake len op gas. Nu ligt het omslagpunt waarop het voordeliger wordt om op autogas rond te tuffen, op gemiddeld 23.000 kilometer. lende populariteit van het rijden op autogas af te remmen. Over een week stappen daarom drie organisaties in de Neder landse autogasmarkt naar Den Haag om de regering en de Tweede Kamer een brochure te overhandigen waarin 'het be lang en de voordelen' van auto's op gas worden opgesomd. Volgens de Vegan (VEreniging voor de Groothandel in Autogas in Nederland) gebeurt er te wei nig om het rijden op autogas of aardgas te promoten. „Het is bijvoorbeeld vreemd dat de overheid de toeslag op de mo torrijtuigenbelasting voor bus sen niet aanpast. In een aantal steden zijn proeven met stads bussen die rijden op aardgas. Maar die vallen veel duurder uit dan diesel. Dat komt door de toeslag die voor een bus al gauw 8.000 gulden per jaar hoger uit valt. Haal die toeslag weg en je kweekt meer animo voor rijden op aardgas. Dat is een mooie bijdrage aan het milieu". BK-gas ziet grote mogelijkhe den voor de gasmotor in bij voorbeeld bestelbussen en klei nere vrachtwagens. „Dat zijn motoren die speciaal ontwik keld zijn om op gas te rijden, en op geen andere brandstof. Zo heeft Mercedes een bestelbus gebouwd met een gasmotor die zo schoon is, dat die nu al aan de strenge milieu-eisen die in 1998 van kracht worden, vol doet", aldus R. Groeneveld. Dat komt voor een groot deel door de toeslag die de LPG-rij- der op zijn motorrijtuigenbelas ting betaalt. Die is de afgelopen twee jaar de pan uitgerezen. Voor een middenklasser van 1.100 kilo vangt minister Kok van financiën nu ruim 2.300 gulden per jaar. Ook de moder ne, technisch hoogstaande gas installatie is in een paar jaar tijd zo'n duizend gulden duurder geworden. Daarbij zijn de ben- zine-auto's zuiniger geworden. Geen wonder dat rijden op gas aan populariteit inboet. Tien procent van het vaderlandse autopark wordt thans op gas voortbewogen. Dat was nog niet langgeleden elf procent. Het aantal slinkt zienderogen. Directeur R. Groeneveld van Shell-dochter BK-GAS: „Vorig jaar zijn volgens gegevens van de RAI (de verzamelde auto branche) 56.360 auto's omge bouwd voor autogas. In 1991 waren dat er 63.511. Weer een jaar eerder 83.083. Ruim een derde van de gasombouwmarkt is verdwenen. Dat is verontrus tend, ook vanuit een milieu standpunt gezien". Toch zit de autogasmarkt nog niet écht in de piepzak. Maar de autogasleveranciers en andere betrokkenen vinden het wel tijd om aan de bel te trekken. De overheid moet volgens hen maatregelen nemen om de da- Leasepn|s op basis van 48 maanden, 20.000 km per )aar Exclusief BTW, prijswijzigingen voorbehouden. Basisuitvoenng ind. afleverkosten. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. Professionele ruitenreiniger Zien en gezien worden zijn twee belangrijke zaken als we het over verkeersveilig heid hebben. Zeker bij een laagstaande zon kan een vuile autoruit gevaar ople veren en het is dan ook zaak de ruiten regelmatig te rei nigen met een goede glas- reiniger. Uitsluitend water, al dan niet in combinatie met allerlei huishoudmid- deltjes voldoet niet en de automobielbranche ge bruikt daarom professione le glas reinigers. Holt Lloyd brengt nu zo'n professioneel produkt in de winkel: Turtle Wax Super Glass Polish. Het reinigt niet alleen, het 'polijst' ook heel kleine krasjes en pitjes uit de voorruit weg. De Glass Polish kost 11,95 per 375 ml flacon en is te koop bij de gespecialiseerde automa- terialenhandel, benzinesta tions en warenhuizen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN De Fietsersbond EN FB start op 21 april in Haarlem een lan delijke campagne om het grote verschil in ruimtegebruik tussen auto's en Fietsen aan de kaak te stellen. Volgens de bond neemt een geparkeerde auto evenveel plaats in als twaalf geparkeerde fietsen. De ENFB organiseert in april, mei en juni op 50 plekken in Nederland acties waarbij auto parkeerplaatsen worden vrijge maakt voor fietsen. Dit gebeurt onder het motto 'Grote oprui ming: twaalf op de plek van een! Op elke vrijgekomen parkeer plaats komen luxe fietsenrek ken. Tijdens de campagne zal de ENFB landelijk de behoefte aan parkeerplaatsen voor fiet sen inventariseren. De betrok ken gemeentebesturen krijgen op de actiedag deze gegevens overhandigd, met het verzoek een beter fietsparkeerbeleid te voeren. Ook bedrijven in diver se steden krijgen dit verzoek. Theo v.d. Boogaard bracht voor de ENFB de 'Grote opruiming' De aandacht gaat vooral uit naar parkeerplaatsen bij winkel centra, scholen, bedrijven en stations. Op deze plaatsen zijn meestal te weinig mogelijkhe den om Fietsen veilig te stallen. De ENFB sluit de campagne in november af met een symposi um over fietsparkeren. De fiet sersbond beschouwt de 'Grote opruiming' als een eigen bijdra ge aan de landelijke actie 'Rijd óók minder', waarbij twintig maatschappelijk instanties erop aandringen minder kilometers per auto af te léggen. Natte velgen Fabrikanten van mooie fietsen willen nog wel eens bezuinigen op kleine dingen als remblokjes. Dat kan de fietser duur te staan komen bij nat weer. Goedkope remblokjes doen hun werk nor maal op droge velgen, maar la ten het afweten bij nattigheid. Vooral stalen velgen glijden dan gewoon door, hoe hard de fiet ser ook in de remmen knijpt. Op aluminium velgen houden de blokjes iets langer, maar het kan in alle gevallen leiden tot le vensgevaarlijke situaties. Er be staan remblokjes met een spe ciaal soort rubber die ook op natte velgen voldoende grip houden. Ze zijn vanzelfspre kend wat duurder. Afhankelijk het merk kosten twee blok jes tussen de vijftien en de twin tig gulden. De firma Weinmann, bekend fabrikant van goedkope rem blokjes, heeft nu ook de 'Aqua Stop' in de aanbieding. In het rubber zitten drie diepe gleuven die het regenwater bovendien snel afvoeren. Ze zijn speciaal gemaakt voor aluminium velg en, er komt nog een speciale versie voor stalen velgen. Op de Auto-RAI van 1969 was Sunbeam (zonne straal) nog royaal vertegenwoordigd met auto's als de Imp, Chamois, Califomian, Stiletto, Gazelle, Minx, Hunter, Vogue, Sceptre en Rapier. Zes jaar later had het Britse merk (onderdeel van het Rootes-concern) nog slechts twee types in de aan bieding: de 1300 en de 1600. De 1600 GLS was een voortzetting van de 1500 GT (foto), die in 1970 op de markt verscheen. De toevoeging GT (Gran Tourismo) werd in die dagen gebruikt om een auto een snel en sportief imago mee te geven. Maar er was natuurlijk wel Iets meer voor nodig om voor een sportieve auto door het leven te kunnen gaan. En de Sunbeam 1500 GT was slechts een heel ge wone doorsnee gezinsauto. Toen enkele jaren na het verschijnen van de 1500 GT de oliecrisis zich aandiende, werden snelheid en sportiviteit een beetje taboe en veranderde Sunbeam de naam 1500 GT gauw In 1600 GLS. ARCHI[FfOTO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13