Over water naar het museum Molenkamps 'uitgeklede' portretten in Valkenburg JeugdOrkest Nederland in Stadsgehoorzaal Pankras speelt 'De Meid' van Herman Heijermans Amateurs en beroeps samen in één concert Cultuur&Kunst The Deeps' zucht naar perfectie DONDERDAG 15 APRIL 1993 vrouw die tijdens een langere afwezigheid van haar echtge noot een relatie met haar mu ziekleraar aangaat. De meid, hiervan op de hoogte, maakt dankbaar misbruik van de situ atie. De regie van 'De Meid' is in handen van Joop van der Zwet. Voorstellingen op 18, 19, 24 en 25 april in De Kleine Engel, Heereweg achter de Engelen- kerk, Lisse. Telefonisch plaats bespreken: 02522-14859. De Sassenheimse toneelvereni ging Pankras heeft, na zestien jaar, Herman Heijermans weer op het repertoire genomen. Werd indertijd 'Op hoop van zegen' op de planken gezet, nu is het de beurt aan 'De meid'. Pankras sluit met dit stuk haar 66ste speelseizoen af. Een komedie van haat, zo wordt 'De Meid' omschreven. Het is het verhaal van de me- Exposities Leeuwenhorst noordwukerhoutIn Leeuwenhorst Congres Centrum in Noord- wijkerhout zijn diverse exposities. Van Hans Verschoor zijn schilderijen te zien. De geboren Hillegommer maakt verder on der meer meubilair, keramiek, tapijten en zeefdrukken. Leide- naar Lot Wouda toont zijn foto's. Met licht en kleur creëert hij zijn eigen landschappelijke effecten. Jan de Boer heeft het lava landschap van Lanzarote vastgelegd in pentekeningen en aqua rellen. De exposities zijn te zien tot 19 juni. Sieraden bij Koster alphen aan den run Koster verzekeringen in gebouw Rijnstaete in Alphen toont tot 29 mei opvallende sieraden en sprekende schilderijen. Laatstgenoemden zijn van de hand van Cees Braat die de mens op impressionistische i Kooten-Mijs maakt sieraden van houten stokjes omwonden met textiel. Mensenrechten en mais roelofarendsveenIndianen in Mexico: van mais tot mensen rechten is de titel van een tentoonstelling in bibliotheek de Bloemlezer in Roelofarendsveen. Foto's tonen het leven van al ledag. Bovendien zijn er serviesgoed, sieraden, speelgoed en kle ding te zien. Yvonne van der Bijl houdt op donderdag 22 april een lezing over de Maya's in de bibliotheek. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Drie optredens in Ex-Voto voorhout 'Hey Tony!'*, 'The Postten 'Low-Down Chili' zijn de bands die op zaterdag 17 april optreden in Ex-Voto. De eerste is een 'meidenband', die volwassen akoestische gitaarpop ten ge hore brengt. 'The post' laat zich inspireren door dinosauriër jr en Neil Young. Kippevel bezorgt de hekkesluiter het publiek met onvervalste gitaarrock. Aanvang: 21.30 uur. Veiling collectie Rozenburg den haag Op de halfjaarlijkse kunst- en antiekveiling van het venduehuis der Notarissen in Den Haag wordt een grote collec tie Rozenburg keramiek geveild. Het Art Nouveau-keramiek, af komstig uit de verzameling van A van Vollenhoven, was lange tijd in bruikleen van het Haags Gemeentemuseum. Kijkdagen: zaterdag 17 en zondag 18 april, 10.00-16.00 uur, maandag 19 april 10.00-13.00 uur. De veiling wordt op 20,21 en 22 april ge houden. Veiling en kijkdagen zijn in de Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, Den Haag. Colenbrander-vazen en objecten van eierschaalporselein, gedeco reerd door Sam Schellink vormen een onderdeel van de collectie Ro- zenburg-keramiek die binnenkort wordt geveild. foto pr In Lisses Art opa Een groep amateur- èn be roepsmusici concerteert zater dag 17 april in Artopa. De gita rist Onno de Weerd bijt het spits af met werken van Carcas- si, Carlevaro en Villa Lobos. Daarna speelt hij met gitarist Martijn van Welie de Inventie in d kleine terts van Bach. Deze compositie werd oorspronkelijk voor clavecimbel geschreven. Fluitisten Liesbeth Zonne veld, Comelie van Vliet, Diana van Dam en Yvonne Nieuwe- veen spelen vervolgens werken van Debussy, Ravel en Stra- Programma museumweekeinde CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-161423. RLV -CHEF JAN RUSDAM. 071 161415 Het programma van het nationaal Mu seumweekeinde ziet er als volgt uit: Leiden: Museum Boerhaave, Lange Agnietenstraat 10: Zaterdag 13.00-17.00 uur: bezichti ging restauratiewerkplaats en biblio theek, spreekuur; zondag 13.00-16.00 uur: optreden 'Het Curieuze Tijd Kabinet' door de groep Pandemonia en rondleidingen door het Stedelijk museum De Lakenhal. Oude Singel 28-32: Zaterdag en zondag van 12.00-17.00 uur films over landschappen, rondlei dingen over de tentoonstelling 'Vijf eeu wen landschap'. Museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1: Zaterdag 12.00-17.00 uur: speurtocht, rondleidingen en spreekuur (14.00- 16.00 uur); zondag 12.00-17.00 uur speurtocht, gri meren, rondleidingen en een film over de oerbewoners van Amerika (15.00- 16.00 uur); Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28: Zaterdag 10.00-12.00 uur: rondleidin gen, speurtocht (13.00-17.00 uur), knut selen; zondag 12.00-17.00 uur speurtocht, le zingen prof.dr. H.D. Schneider over het mede door hem ontdekte graf van Inioeia. Penningkabinet, Rapenburg 28: zaterdag 13.00-17.00 uur: prijsvraag, rondleidingen; zondag 13.00-17.00 uur: prijsvraag en lezing over over het verzamelen van munten en bankbiljetten (14.00-14.30 uur). Nationaal Natuurhistorisch Museum, Raamsteeg2: Zaterdag 14.00-16.00 uur: bezoek aan de magazijnen en spreekuur; zondag 13.00-16.00 uur: bezoek aan de magazijnen, lezingen. Hortus Botanicus, Rapenburg 78: Zaterdag 13.00-16.00 uur: rondleidngen en spreekuur (14.00-16.00 uur) Zondag: 13.00-16.00 uur: rondleidingen en lezingen over planten in het regen woud en op Papoea-Nieuw Guinea. Pijpenkabinet. Oude Vest 159a: alleen zondag geopend van 13.00- 17.00 uur. Molenmuseum De Valk, 2de Binnen vestgracht 1 zondag geopend van 13.00- 17.00 uur. Musea in de regio Rijnsburg: Genootschap Oud Rijns burg. Oude Vlietweg 6: Tentoonstelling over de oude Rijns- burgse buurten en Rijnsburg op oude ansichten, zaterdag 10.00-16.00 uur. Rijnsburg: Het Spinozahuis, Spinoza - laan 29: Zaterdag van 10.00-17.00 uur, zondag 14.00-17.00 uur. Noordwijkerhout Bavo Museum van Langeveld, Langevelderweg 27: Vijftig tot honderd (delen van) verzame lingen van speldjes tot hoofddeksels, van schuifpuzzels tot tafelaanstekers: zaterdag en zondag 10.00-17.00 uur. Vooral voor kinderen activiteiten tijdens museumweekeinde Per boot naar het museum. Dat kan het komende muse umweekeinde in Leiden. Vanaf de Beestenmarkt (rederij Noord-Zuid) vertrekt op geregelde tijden de 'museum- rondvaart' voor een tochtje door de Leidse grachten. De boot meert in elk geval aan bij het Rijksmuseum van Oudheden, de Hortus en De Lakenhal. De uit- en opstap plaatsen worden door bordjes aangegeven. leiden/regio annemiek ruygrok De 'museumrondvaart' zal de hele zomer op proef door de Leidse grachten varen. In feite is het een 'gewone' rondvaartboot die op verzoek van het publiek op bepaalde plaatsen in de stad stopt. Onderweg opstappen kan ook en op deze manier kan Lei den Museumstad kris-kras wor den bekeken. Een rondvaart tij dens het museumweekeinde kost voor volwassenenen 6 gul den p.p., kinderen betalen 4 gulden. Alle musea zijn op 17 en 18 april gratis toegankelijk. Alleen De Lakenhal en het Rijksmuse um van Oudheden rekenen een toeslag voor hun huidige expo sities. De negen Leidse musea, waaronder ook de Hortus Bota nicus en molen De Valk, heb ben een programma waarin voor jong en oud iets te beleven valt. Het Anatomisch Museum aan de Wassenaarseweg, altijd de grote trekpleister tijdens het museumweekeinde, is dit jaar helaas wegens verbouwingen gesloten. Bij de samenstelling van het programma voor het museum weekeinde is vooral gedacht aan de jeugdige bezoekers. Zo ligt voor elk van hen een 'Lei den Museumstad ansichtkaart' klaar, terwijl speurtochten en vossenjachten in respectievelijk Volkenkunde en Oudheden het museumbezoek extra spannend maken. En wie moe is kan in Oudheden de tekenfilm 'Asterix en Cleopatra' bekijken, mum miemaskers maken of een bouwplaat van een obeslisk in elkaar zetten. In Volkenkunde is zondag een grimeur aan het werk om de kindergezichtjes exotisch te maken en in het Penningenkabinet kunnen kin deren een prijs winnen door het juiste aantal munten in een gro te zak te schatten. Christo Films over landschappen in de kunst worden zondagmiddag in De Lakenhal vertoond. Zo krijgt Het graf van Inoeia, de hoofdopzichter Prof.dr. H. Schneider houdt lezingen over deze opgravingen bij Sakkara. de bezoeker ook het 'inpakken' van de Pont Neuf in Parijs door de kunstenaar Christo te zien. Lezingen over allerlei interes sante onderwerpen zijn in ver schillende musea op zondag middag te beluisteren, terwijl in het Nationaal Historisch Muse um wetenschappers klaar zitten om vragen over mineralen, (edel)stenen, schelpen, botten en skeletten te beantwoorden. In de Hortus zit een planten- dokter die antwoord geeft op vragen over (zieke) planten en bomen. Molenmuseum De Valk toont, overeenkomstig het the ma van het museumweekeinde "Verzamelen', voorwerpen uit foto de molenverzamelingen van Wim van Krieken en Philip Pijnnaken. Het is voor het eerst dat de Leidse musea hun programma's gemeenschappelijk organiseren en het is de bedoeling in het na jaar opnieuw een dergelijk sa- menwerkingsevenement te houden. Kunstschatten uit Koeweit in Den Haag Ruim 130 kunstschatten uit het Nationaal Museum van Koeweit zijn van 13 juni tot en met 17 oktober te zien in het Gcmeen- i den Haag. De collectie werd bijeenge bracht door sjeik Nasir Al-Sabah en zijn echtgenote Hussah. Ze bestaat uit voorwerpen van vor stenhoven die tussen de achtste en de achttiende eeuw hebben bestaan in landen als India en Spanje. Het zijn handschriften, vergulde boekbanden, miniatu ren. gouden sieraden, wapens vol edelstenen, keramiek, glas en geborduurde stoffen. De collectie is eigenlijk op reis om van de nood een deugd te maken. Het Nationaal Museum van Koeweit werd tijdens de oorlog met Irak verwoest. De restanten zullen als oorlogsmo nument blijven staan. Terwijl de verzameling een wereldtoemee maakt, wordt er in Koeweit naar een nieuw onderkomen voor haar omgezien. Muzikale instuif met strijkers en blazers in Leiden In één dag flink oefenen èn een uitvoering geven is mogelijk tij dens de jaarlijkse 'strijkers/bla zersdag' op het Leidse Vliet- landcollege. Enthousiaste muziekmakers, beginners of gevorderden, kun nen zich op zaterdag 24 april vanaf half tien aanmelden, de repetities beginnen om tien uur en de slotmanifestqtie is tussen vier en vijf uur 's middags. Pu bliek is vanzelfsprekend van harte welkom tijdens deze mu zikale isntuif. Deelnemers owrdt verzocht muziek, een lessenaar met naam, muziekinstrument, een potlood een lunchpakket en geld voor drankjes mee te ne men. Inschrijvingen bij de Streekmuziekschool Leiden en omstreken. Rapenburg 22; in formatie: telefoon 141041 valkenburg annemiek ruygrok Hij 'kleedt' een foto helemaal uit todat slechts va ge contouren zichtbaar zijn. Dan zet hij dat over op transparant materiaal en 'bouwt' de foto weer op: met verf, met papier en soms zelfs met kran tepapier. Zo wordt een zwart-wit foto een kleur rijk portret, een beeld. Valkenburger Winfried Molenkamp, van huis uit carthograaf, gaat met foto's aan het werk en schept een karakterteke ning die wordt versterkt door suggestief kleurge bruik. De portretten worden aangevuld met illu straties uit de dagelijkse praktijk: kranteartikelen, songteksten en dergelijke. Het resultaat zijn Andy Warhol-achtige afbeeldingen, maar met die ver gelijking is Molenkamp niet zo gelukkig: „Warhol maakte zeefdrukken, bij mij zijn het veel meer in terpretaties, collages. Molenkamp volgt een opleiding architecto nisch vormgeven aan de Gerrit Rietveld Acade mie in Amsterdam. „In feite komt dat op hetzelf de neer als het werken met foto's. Alleen is dit drimensionaal, terwijl foto's vlak blijven." Als ma ker van zeekaarten raakte Winfried Molenkamp geïnteresseerd in grafiek-technieken. „Je werkt met bijna antiek gereedschap, dat vroeger werd gebruikt om kopergravures te maken. Zo raakte ik zeven, acht jaar geleden geïnteresseerd in het grafiekambacht. Die techniek ontwikkelde lang zamerhand tot de manier waarop ik nu bezig ben." Het werk van Winfried Molenkamp wordt, bij gebrek aan een expositieruimte in Valkenburg, tot 29 april tentoongesteld bij De Jong's autobe drijf aan de Hoofdstraat 104, geopend: maan dag t/m vrijdag 09.00-18.00 uur, donderdag tot 20.00 uur, zaterdag tot 17.00 uur. foto han ter buk winsky. Werken van Mozart worden op piano uitgevoerd door Gerda Peters. Het Vocaal Ensemble Kwarts voert werken uit van Bennet, Jackson en Kirby Shaw en na de pauze speelt het Fluitkwartet de Andante KV 616 van Mozart. De pianist D. Schenke voert een ballade van Chopin uit, terwijl het duo Arie Olieroock (piano) en René van Dijk (altviool) wer ken van Kodaly en Milhaud ten gehore zal brengen. De pianist Otto Pool besluit het concert met Chopin en Ravel. Aanvang van deze avond: 20.15 uur. The Deep River Quartet: „Elk lied heeft een functie in de totale avond." Kwartet vrijdag in Leidse schouwburg Portretten van Silvia door Winfried Molenkamp. foto» j c. van der plas leiden kest in de Stadsgehoorzaal en speelt daar werken van Elgar, Het JeugdOrkest Nederland, in Andriessen en Tsjaikovsky. Het 1959 opgericht als regionaal geheel staat onder leiding van jeugdorkest voor het noordoos- Alexander Vakoulsky. i het land, doet Leiden vorig jaar voor 60 procent ver nieuwd. Leerlingen van muziek scholen en conservatoria ko men in de vakanties bijeen om vijf dagen intensief te werken aan een volledig concertpro- Morgenavond staat het or- Het orkest is sinds augustus gramma. Deze periode wordt met een paar concerten afgeslo- festival voor jeugdorkesten ter ten, en het optreden in Leiden ere van het nieuwe eindstation is daar één van. van de Kanaaltunnel. Dit 'paassrepertoire' wordt eind augustus nogmaals ge speeld in Londen tijdens een begint om 20.15 uur. nofgenavond leiden/bloemendaal ab winkel Er vliegen witte motten in het licht van de schijnwerpers. Hun ongecontroleerde gefladder kan de doodstille kijkers niet aflei den. De honderden getuigen hebben collectief oog voor het visueel aantrekkelijke optreden van The Deep River Quartet. En vooral oor voor alweer een fraai vierstemming zangarrange ment. Een eerste en een tweede tenor, een bariton en een bas pakken de aanwezigen overtui gend in. Anderhalf uur voor het optre den geeft Dick Rietveld, zegs man van The Deeps, volkomen terecht blijk van een rotsvast vertrouwen in de toekomst. De groep, gespecialiseerd in ritmi sche samenzang, heeft een nieuw platencontract met een groot internationaal label en kan tevreden in een overvolle agenda blikken. De klus moet met Rietveld (eerste tenor) wor den geklaard door Placido Ha zel (tweede tenor). Walter Byker (bariton) en Sybrandus Finck (bas). Maar Rietveld geeft aan dat er méér moet zijn dan een glad verlopende zakelijke kant. Hij meent dat er avontuur en uitda ging moet blijven in de artistie ke gang van de vocal-groep, die zich 'meesterlijk' heeft getoond in het vertolken van songs uit The Great American Song- book'. „We streven naar top kwaliteit", zo vat hij bondig de drijfveer van de groep samen. In 1982 scoorde The Deep Ri ver Quartet dat al vanaf 1971 bestaat goed tijdens talen tenjachten. Een scout van John ny Hoes' maatschappij Telstar meldde dat bij zijn baas en het kwartet mocht een plaat maken. Vrijwel gelijktijdig volgde de ommekeer: „We zegden onze banen'op en stapten naar een bank voor een lening. We wil den mooie apparatuur en knap pe pakken. Het werd een echte onderneming." Camera's Er volgden zes platen en cd's en talloze optredens in binnen- en buitenland, zowel voor publiek als voor televisiecamera's. De muziek klinkt als een klok. is sterk nostalgisch, maar toch bovenal fris Het enthousiasme waarmee het kwartet werkt, is aanstekelijk, getuige de collec tieve samenzang met het pu bliek m kpken al> 'I miv ibu' en 'Blueberry HUI'. Het viertal weet zich tijdens de theatertournee gesteund door het trio Joop van Deuren. De combinatie is ideaal. Riet veld voelt zich, ondanks dat het om het zoveelste rondje Neder land gaat. een bijzonder mens: ..Denk je eens in Mensen .vr ten soms maanden van tevoren dat ze jou gaan zien. Daar kij ken ze naar uit en daar regelen ze onpas voor. Het b hun avondje-uit. Dat is toch een kick?" Tijdens hun sentimental jour ney langs de theaters laat het kwartet werk horen in de stijl van de Mills Brothers. Golden Gate Quartet en Inkspots. Slechts een of tweemaal klinkt een eigen compositie. Rietveld: „Heel af en toe proberen we een eigen compositie uit. Maar die moet wel voldoen aan onze strenge eisen. En het moet een plek Tn onze opbouw hebben. Vroeger kende het repertoire nog wel eens zwakke plekken. Nu heeft elk lied een functie in de totale avond. We durven haast te zeggen dat het nu per fect is. Maar zolang we daaraan twijfelen, gaan we er keihard te genaan tot we die zekerheid nebben." The Deep River Quartet is zaterdag 17 april te beluisteren in de Leidse schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11