UIT 'Veronica is en blijft een meisje' 'G 'Ik koos het verkeerde vak' Rtv show Impact over Britse koninklijke narigheid 'Friends and lovers': de camera in huis WOENSDAG 14 APRIL 1993 Mannelijke kandidaten kansloos op screentest voor omroepsters hilversum susanne v -oedemiddag i hartelijk elkom bij Ve ronica op TV 2. Zoals gewoonlij- k...eh...Nee, even opnieuw." Lu- ciënne Kuyl schraapt haar keel. gaat rechtop zitten en begint nog een keer. ..Goedemiddag en hartelijk welkom bij Veronica op 'I V 2. Zoals je van ons ge wend bent, weer veel informatie en eb...oh jee...dit wordt hele maal niks." De blonde Arnhem se is nu lichtelijk in paniek. Als ook de derde en vierde poging na enkele seconden stranden, staat het huilen haar nader dan het lachen. Tijd voor Caroline Naarding van Veroni ca's afdeling Eindregie om in te grijpen. „Wil iedereen behalve de cameraman even naar bui ten gaan. dan kan Luciënne in alle rust haar teksten doen", ge biedt Caroline. In de kantine- van het Veronicagebouw aan het I^persveld in Hilversum heerst even later een doodse stilte. Geconcentreerd zegt Lu ciënne haar verhaal op. En af en toe spieken op het papiertje mag best. Screentest Luciënne Kuyl is één van de 22 nica heeft uitgenodigd om een screentest te doen voor een baan als omroepster of presen tatrice. Allemaal hopen ze maar één ding: dat zij nou net het ge zicht en type zijn dat Veronica graag uil inlijven. Onder toe ziend oog van Els van Batum (hoofd personeelszaken) Jac queline Smelik (personeelsza ken). Hans van der Veen (hoofd promotie en public relations) en Caroline Naarding (eindregie) laten de kandidaten zich van hun beste kant zien. Maar liefst 2.800 reacties kreeg Veronica op de adverten tie waarin een paar maanden geleden gevraagd werd om nieuwe gezichten, l is van Ba tum vertelt dat er ook zo'n 170 videobanden bij de post zaten. ..Sommige sollicitanten hebben bijvoorbeeld wel eens in een spelprogramma gezeten en stuurden een kopie daarvan. Of ze doen al wat presentatiewerk voor een lokale omroep. Ande ren zijn thuis achter een tafelje gaan zitten en hebben daar met de homevideo opnames van ge maakt." Volgens Van Batum valt een hele grote groep direct af. „Waarom? Sommigen zijn zo lelijk. Dat kan nooit op tv." Ie mand die er op de bijgesloten foto heel mooi uitziet, kan vol gens Van Batum op televisie heel erg tegenvallen. „Een mooie foto is geen garantie." De kandidaten moeten mini maal een HAVO-opleiding ach ter de rug hebben en goed Ne derlands kunnen praten en schrijven. Een dialect of zwaar accent in de stem is taboe. „Ie mand uit de Achterhoek kan best een heel mooie stem heb ben. maar de kijkers pikken het niet", vertelt Jacqueline Smelik. „Het Nederlandse publiek is al tijd heel snel met opmerkingen en aanmerkingen op de presen tatoren. In de tijd dat Leonie Sa- zias bij ons omroepster was kre gen we tientallen telefoontjes van mensen die graag de brei- patronen wilden hebben van haar mooie truien." Type Veronica is niet op zoek naar een bepaald type. zegt Els van Batum. Alhoewel. „Een manne lijke omroeper? Nee dat zal bij ons nooit gebeuren. Veronica is en blijft een meisje", legt ze uit. En de drie mannelijke kandida ten dan? „Dat zijn drie vrien den. Die hebben een soort vi deo-reportage gemaakt. Hart stikke leuk. Misschien kunnen we wel wat anders met ze." Smelik geeft aan dat het wel leuk zou zijn als het dit keer een blonde omroepster wordt. „We hebben op het moment al twee omroepsters met lang donker haar." Het belangrijkste is dat dege ne die op hel scherm verschijnt 'iets' heeft. Ze wordt per slot van rekening het visitekaartje van Veronica. Jacqueline heeft een paar jaar geleden zelf de stoute schoenen aangetrokken en meegedaan aan een screen test. ..Dat was echt geen ge zicht." Robine van Schravendijk uit Amsterdam doet het niet slecht. Ze heeft de tekst goed in haar hoofd zitten en zonder haperin gen verwelkomt ze de kijker bij een avondje Veronica. Alleen het woordje Clubkids in de aan kondiging blijkt een struikel blok. Tot drie keer toe kondigt ze Telekids van concurrent RTI laan. De blonde Robine, die com municatiewetenschappen stu deert, heeft op de advertentie gereageerd omdat het imago van Veronica haar wel aantrekt. ..Wat is dat imago dan", vraagt N ieu wsl ij nverslaggeefster Ilse van Wingerden, die samen met collega Joost Oranje de kandi daten voor de camera inter viewt. „Jong, snel en wild...en eh... ja. dat is het", vertelt Robi ne kordaat. „Het is moeilijk uit te leggen. Ik kijk altijd naar RTL4 of naar TV 2. Ik zou bij voorbeeld nooit gereageerd hebben op een oproep van de NCRV. Dat is zo stijf." De Amsterdamse heeft nog Charles en Di, koninklijke narigheid. foto archief hilversum In VARA's rubriek Impact wordt morgen avond om 23.02 uur een documentaire uit gezonden over de Britse koninklijke familie. In 'Koninklijke narigheid' wordt nagegaan hoe het precies zit met de recente onthul lingen over het privéleven van met name prins Charles en prinses Diana. Een Austra lische televisieploeg onderzocht het machtsspel achter de krantekoppen. De Britse koninklijke familie kwam in janu ari na een annus horribilis. zoals koningin Elisabeth het noemde, opnieuw in op spraak. Ditmaal ging het om afgeluisterde telefoongesprekken van prins Charles met vriendin Camilla Parker-Bowles en van prinses Diana met haar vertrouweling, de autohandelaar James Gilbey. De tekst van de zogenoemde Camilla-band- jes, waarop de prins een wel zeer intiem ge sprek voert met zijn vriendin, werden het eerst in een Australisch weekblad gepubli ceerd. Later doken gekuiste versies op in de Britse kranten. Ook de zogenoemde 'Squid- g\-tapes" (een koosnaampje voor prinses Diana), die ongeveer tegelijkertijd moeten zijn opgenomen, logen er niet om. De herkomst van de bandjes, die voor gi gantische bedragen in omloop kwamen, werd aanvankelijk toegeschreven aan zend amateurs die de gesprekken toevallig had den opgevangen. Onderzoek wees echter uit dat één en hetzelfde Squidgy-gesprek door verscheidene mensen op verschillende dagen werd afgeluisterd en opgenomen. Dat zou betekenen dat iemand de telefoon lijn heeft afgetapt en het gesprek vervolgens een aantal keren heeft uitgezonden. Ook een door een Australische expert uitgevoer de geluidsanalyse van het bandje wijst hier op. Was er wellicht sprake van een welbe wuste poging de monarchie schade toe te brengen? (Impact, morgenavond om 23.02 uur, Nederland 3) NBC begint soapserie over échte mensen los angeles monique brandt I Iet Amerikaanse tv-station NBC begint dit najaar met een nieuwe vorm van televisie, de reality-soap. Een dramaserie over échte mensen dus. Vijf 'ge wone' Amerikaanse families worden in hun doen en laten end met de c ge volgd. De kijkers kunnen dagelijks op de hoogte stellen van de dramatische ontwikke lingen in het leven van de ver schillende families. Friends and Lovers is de titel van hel pro gramma. dat wordt geprodu ceerd door productiemaat schappij New World Internatio nal. I let is nog niet bekend hoe veel afleveringen er gemaakt zullen worden. Jim McNamara van New World International: „We pra- ten over een geheel nieuwe vorm van soap-opera. De kracht zit 'm in de grote hoeveelheid drama, maar ook in het feit dat «Ie betrokkenen steeds in de ca mera hun commentaar op de gebeurtenissen geven, zoals in de speelfilm When Harry met Sally ook gebeurt. I let worden dus uiterst persoonlijke portret ten. Ik ben er zeker van dat de serie dit najaar in de Ameri kaanse kijkers-Top Tien zal staan." Een maand geleden vingen de opnamen voor Friends and Lovers aan. Vooraf werden drie duizend stellen 'gescreend'. „De levens van de vijf uitgekozen stellen bleken precies de juiste hoeveelheid drama te bevat ten", aldus McNamara. „Boven dien waren de paren allen af komstig uit verschillende milieus. Dat is belangrijk, want zo kan een brede kijkersgroep zich in de personages herken nen." McNamara wilde niet verklappen hoeveel de koppels met hun tv-optreden verdienen. Paar één is afkomstig uit de hogere klasse. Zij is makelaar, hij psychiater en sinds twee jaar werkloos. Bovendien lijdt hij sinds enige tijd aan kanker. Door financiële moeilijkheden moesten ze hun huis verkopen. Een ziektekostenverzekering kunnen ze niet meer bekosti gen. Het tweede stel is werkzaam in de filmbusiness in Holly wood. De man kan niet aan de seksuele verlangens van zijn \touw voldoen. „Dat is het ko mische deel", aldus McNamara. Paar drie, nog niet getrouwd, is van Nigeriaanse afkomst. De man is erg dominant en heeft de vrouw volledig onder de duim. Het vierde koppel is conser vatief, religieus en ongewild kinderloos. Zij worstelen met de vraag of ze een kind zullen adopteren. Het laatste stel is af komstig uit de onderklasse. Zij is blank en drinkt teveel, hij is zwart en gokverslaafd. „Kortom: geweldig drama", aldus een op gewekte McNamara. De vijf koppels leveren ook commentaar op eikaars doen en Velen voelen zich geroepen omroepster te worden van Veronica, weinigen zijn uitverkoren. De screentest wordt afgenomen in een ongemeen sombere ambiance. foto cpd laten. Zij hebben elkaar tijdens de opnamen leren kennen en zijn volgens McNamara min of meer bevriend geraakt. „We hebben een interessante mix van stellen: getrouwd en onge trouwd, wit en zwart, rijk en arm. Van een van de mannen ga je je afvragen of hij geen ho moseksuele gevoelens heeft. Die vraag speelt dus zelfs ook in di- serie. Overigens is het programma concept niet helemaal nieuw. De producers van Friends and I.overs maakten eerder voor muziekzender MTV de serie Ile al World. Daarin werden een aantal jongeren gevolgd die sa men een huis deelden. McNa mara: „Real Wo'rld was goed. maar bestemd voor een jong publiek, en teveel opgebouwd als een videoclip. Friends and Lovers heeft een meer dramati sche structuur en spreekt een hreder publiek aan." niet echt nagedacht over de ge volgen van het op de buis ko men met je hoofd. „Worden omroepsters op straat dan ook herkend?", klinkt het verbaasd. „Ach, ik zou het wel leuk vin den. Het maakt me niet zoveel Sollicitante Sandra Jansen uit Amsterdam roemt Veronica om haar lef, durf en initiatieven. „Maar om die redenen zou ik ook wel bij de VPRO willen wer ken. Ik weet dat het qua om roep het tegenovergestelde is, maar die hebben ook lef en durf. Daar hou ik wel van. Ze blijven hun eigen ideeën verwe zenlijken en uitzenden zonder belang te hechten aan hoge kijkcijfers." Na de cameratest maakt Els van Batum, hoofd personeels zaken. een kort praatje met de kandidaten in een stil hoekje van de kantine. „Ik moet ze weer even met beide benen op de grond zetten. Het omroep- werk beslaat maar één dag per week. Daar kan later misschien meer uit voortkomen." Dimitri van Toren zanger tegen wil en dank eindhoven gpd Drie jaar geleden was hij vastbesloten een punt te zetten ach ter zijn carrière. „Ik ben al zo'n veertien, vijftien jaar van me ning dat ik het verkeerde vak heb gekozen." Maar zie: nu is daar toch weer een CD van Di mitri van Toren. De titel: 'En dan weer daar'. Hoe dat komt? Van Toren verpakt z'n uitleg in een monoloog. „Ik was vastbesloten te stop pen na mijn vorige CD 'Afwach tend en oplettend'. Ik dacht: Ik ga mijn potloden weer eens slij pen, ik heb al zo lang niet meer getekend. Bovendien heb ik niet anders gekund dan een bepaal de kijk op het artiestenvak te ontwikkelen en die strookt niet met wat vandaag de dag van je wordt geëist." „Maar ja, de liedjes bleven in mijn hoofd komen. Daar kan ik niets aan doen. Er broeit iets. Je voelt het soms al als je 's mor gens waleker wordt: vanavond gaat het gebeuren. En dan ge beurt het ook. Ik ben niet zo'n gedisciplineerde schrijver van 's morgens tien tot 's avonds vijf. Dus met het besluit te stoppen doorbrak ik geen patroon. En ik kon het niet helpen dat ik toch steeds weer inspiratie kreeg. Wat dat betreft vind ik het nog wel een mooi vak. Ook geniet ik nog van het optreden. Ik raak nog immer ontroerd als je ziet hoeveel mensen de moeite ne men om naar me te komen kij ken en luisteren." Persoonsverheerlijking „Nee, de weerzin zit 'm in de verwording van het artiesten vak. De persoonsverheerlijking. Als je tegenwoordig artiest wilt zijn, een echte dan, dan moet je hele leven in het teken van dat vak staan. Als ik je nou vertel dat bij mij thuis nooit over m'n vak wordt gepraat. Ja, af en toe, maar het is geen leidraad van ons leven." „Dat lijkt niet meer te kun nen. Je moet alleen maar voor jezelf bezig zijn, jezelf verkopen en concessies doen. We hadden laatst een Amerikaanse vriend over. Die jongen is om de een of andere reden enthousiast ge raakt over de Nederlandse taal. Hij is Nederlands gaan studeren en hij spreekt het nu ook aardig. Die kwam dus hier op bezoek. En wat had hij zich erop ver heugd om Nederlandse liedjes te horen. Nou, ik heb een uur zitten zoeken op de Nederland se radio voordat ik een liedje in onze eigen taal hoorde. Echt waar. hoor. Die jongen was ver bijsterd." „Als je toch bedenkt: Paul van Vliet, Jules de Corte, Ramses, Liesbeth, noem ze allemaal maar op. AI dat talent, al die energie, er is zo veel gemaakt. Het staat allemaal op de plaat. Het is er. Maar al die platen staan allemaal in het stof der vergetelheid." „Ik klaag niet, hoor. Ik moet misschien ook een beetje de hand in eigen boezem steken. Ik heb geen zin om voortdurend te hengelen, te lobbyen. Mis schien is dat luiheid, 't Zit niet in mijn aard. Als ik eens een hit heb, vind ik het goed, maar ik 'Je moet alleen maar voor jezelf bezig zijn Jezelf verkopen en concessies doen ben er niet op uit. Net zo min als ik mijn werk als zaligmakend beschouw. Het is een onderdeel van mijn leven. En geestelijke ontwikkeling vind ik ook be- langrijk." „Dat besef is ook iets dat in de loop der jaren groeit. Gaan deweg ga je anders tegen de dingen aankijken. Die hitparade ook... Als je goed naar de tek sten luistert, gaan ze eigenlijk vrijwel uitsluitend over een en hetzelfde. De Liefde, zeggen ze dan. Maar ze bedoelen er niet de liefde mee. Het gaat over seks. Niet dat ik daar bezwaar tegen heb. Maar seks is maar een facet van wat Liefde is." Fantastisch „Liefde is zo veel meer. Natuur lijk is het fantastisch om verliefd te zijn. De keren dat je verliefd bent, zijn waarschijnlijk de eni ge, spaarzame, perioden in je leven dat je doet wat in de we reldreligies als ideaal wordt om schreven: namelijk dat je die ander veel belangrijker vindt' dan jezelf. Maar daarna krijg je de gelegenheid om de andere facetten van de liefde te leren kennen. Eerst leer je de ander kennen, ook zijn of haar minder goede kanten. En als je daar doorheen komt, is er ruimte voor andere facetten van de lief de." „Maar daarover hoor je nau welijks meer teksten. Het is ook niet zonder gevaar, denk ik, om alleen die eerste fase synonierrj te stellen met de liefde. In elk geval kan ik er niet meer zo over schrijven. Ik kan het echt niet meer: een lied maken met lou ter als strekking: O Suzanne, ik ben stapeldol op jou. Ik kan me niet voorstellen dat er geen an dere mensen zijn die daar net zo min als ik behoefte aan heb ben. Maar ja, op de radio hoor je het niet terug. Ik denk wel eens: het resultaat van tweedui zend jaar beschaving is vieren twintig uur pop op de radio." GESPROKEN Filmmaker Alex van Warmerdam in VARA TV-magazine: „Niet is leuker dan ellende. Een goed huwelijk? Daar is toch niks aan. Daar val je bij in slaap. Conflict is drama. Geen schrijver die dat tegenspreekt. El ke schrijver zoekt de treurigheid van ons bestaan op. Sommigen laten hun verhalen goed aflopen, anderen slecht. Bij mij loopt het altijd slecht af, omdat het mijn overtuiging is dat het met ieder een slecht afloopt." Astrid Joosten inRevu: „Ik heb een hele grote diesel lea se auto, waar ik veel kilometers per jaar mee maak. Het is een Fiat. Kijk, ik zou wel in een lelijke eend willen rijden, maar niet in een Ladaatje. Dat zijn imagokwesties." Actrice Geena Davis in Revu: ,,lk wens niet als decorum te die nen. Ik ben actrice en ik eis in al le opzichten mijn deel op. Waar om worden mannen in films altijd afgeschilderd als helden en vrou wen als labiele wezens. Waarom is een man, als hij grijs wordt, een aantrekkelijke man op leeftijd en een vrouw met rimpels een oud lijk? Fuck it, ik accepteer het niet dat vrouwen niet sexy meer kun nen zijn als ze ouder worden." Anneke Grönloh in Story: „Mijn grootste complex isdat ik heel bekakt spreek. Maar daar kan ik niets aan doen. Dat komt door mijn Indisch accent. Ik wou dat ik normaal praatte. Op school ben ik er ook heel erg mee gepest. Daar heb ik nog steeds last van. Zodra ik op televisie wordt onder vraagd, klap ik helemaal dicht. Ik ben nog steeds bang dat n mij uitlachen." Robert Redford voelt er niets voor om aan zijn zwembad te zitten met een voorraadje drugs, foto archief Robert Redford in VARA TV-Magazi- „Een miljonair heeft helemaal niet makkelijk praten. Wat moet ik dan? De hele dag aan het zwembad zitten met een voor raadje drugs? Mijn ranch opge ven, alleen om een gebaar te ma ken? Ik heb twee keuzes: iets doen met mijn geld en mijn leven of alleen maar lol trappen. Ik pre fereer het eerste." Caroline Tensen in VARA TV-Maga- zine: „Bij 'Wie ben ik' lachen we zo ontzettend veel. Ik zou me kun nen voorstellen dat mensen thuis denken: Jeetje, ligt ze wééééér in een deuk. Wat flauw! Soms zeg ik daarom wel eens tegen mezelf: Caroline, nu moet je even ophou den en eens tien minuten niet la chen. Maar dan moet ik me in gaan houden en dat is moeilijk met André naast je." Sylvia Kristel in Privé: „Ik weet echt niet meer wat ik moet doen. Als dit zo doorgaat ga ik de gevangenis in! Mijn ex, Phi lippe Blot heeft overal enorme schulden achtergelaten. Ik kreeg van de Franse belastingdienst een miljoenen-claim op mijn dak. Ze hebben me al jaren laten weten dat er, zodra ik aan het werk ga, beslag zal worden gelegd op mijn salaris. Ik begrijp niet hoe Philip pe me dit heeft kunnen aan doen." Urbanus in Revu: „Het is altijd lachen geblazen in de tram, de bus of de metro. Zab ber bijvoorbeeld je bioscoopkaart je lichtjes nat met speeksel en plak het op de bril van een inge dommelde medepassagier. Trek aan de noodrem en gil. Het ge brilde slachtoffer schrikt wakker en staart ettelijke seconden tegen de achterkant van je bioscoop kaartje. Woehaargh! Geen enkele Louis de Funès overtreft de lol die je hiermee trapt. Wanneer je deze grap uithaalt met een blinde, is het re- sultaat vanzelfspre- kend iets minder spectaculair." S

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8