Spiering gaat internationaal De tea: steeds sjieker, maar Britten zelf geloven 't wel Smaak De hogeschool van de rijst Peterselie heel gezond Alfa Brouwerij put uit erkende bron WOENSDAG 14 APRIL 1993 REDACTIE HENR1ÊTTE VAN DER HOEVEN LIEVELINGSRECEPT „Op de verjaardag van mijn dochters in juni kan het flink warm zijn," schrijft TILLY DUIJNDAM-VAN DER PLAS uit NOORD- WIJK. Daarom maak ik vaak in plaats van een slagroom- of kwarktaart een ijstaart". USTAART Nodig: halve liter slagroom of kwart li- Klop een halve liter slagroom stijf met anderhalve eetlepel ter slagroom en twee cacaopoeder en een pakjes klop-klop; an- eetlepel poedersui- derhalve eetlepel ca- ker. Stamp 100 caopoeder; een eetle- gram schuimkoek- pel poedersuiker; 100 jes tot grof gruis en gram schuimkoekjes, schep dit door de zonder crème. slagroom. Doe het mengsel over in een ronde schaal met gladde rand. Stoot de schaal een paar keer voorzichtig op het werkvlak, zodat geen lucht meer langs de wand van de schaal achterblijft, en laat het geheel opvriezen. Stort dit ijs op een mooie, gekoelde schaal en bestrooi het met geraspte chocolade of bittere chocoladevlokken. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voeding KLEURIGE BONENSCHOTEL (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA MET BIESLOOK YOGHURT MET MUESLI Fruit een kleingesneden ui met een eetlepel kerrie in 15 gram (dieet)margarine of boter. Bak een in repen gesneden paprika en 150 gram in plakken gesneden champignons mee. Voeg een half blikje uitgelekte maïs, een blikje uitgelekte sperziebonen en een pot bruine bonen toe en warm het geheel goed door. Maak op smaak met papri kapoeder, cayennepeper en zout. Per persoon: 1500 kilojoules, 360 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 10 g vet 53 g koolhydra ten. KABELJAUW UIT BRAADZAK (zie onderstaand recept) VENKEL AARDAPPELS YOGHURTPUDDING Leg 300 gram schoongemaakte kabeljauwfi let in een braadzak, druppel er wat citroen sap over en bestrooi met peper en zout. Verdeel 100 gram in plakken gesneden champignons, twee ontvelde en in plakken gesneden tomaten, een halve in ringen ge sneden ui, vier in plakjes gesneden olijven, een eetlepel fijngeknipte selderij, een takje tijm, peper, zout, paprikapoeder over de vis. Sluit de braadzak. Leg hem in een oven vaste schaal en zet hem 30 minuten in een hete (200 graden C.) oven. Per persoon: 690 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 30 g eiwit, 4 g vet 4 g koolhydraten. LINZENSOEP UIENBROOD (zie onderstaand recept) KOFFIE MET TOMPOUCE Maak een half pak volkoren broodmix vol gens de gebruiksaanwijzing klaar en laat het deeg een half uur rijzen. Bak een klein gesneden ui in 5 gram (dieet)margarine of boter in een pan met een anti-aanbakbo dem. Bestrooi de uien met weinig bloem en kneed ze met 50 gram geraspte kaas (30+) door het deeg. Vorm er brood van en laat dit drie kwartier rijzen. Strooi er wat kum- melzaadjes over en bak het brood in een klein halfuurtje midden in een hete (220 graden C.) oven bruin en gaar. Per persoon: 330 kilojoules, 80 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 2g vet, 13 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- Ongeveer zevenduizend jaar ge leden werd in het warme, voch tige zuidoosten van Azië de rijst van wilde moerasplant tot cultuurplant en sindsdien hoofdvoedsel van het oosten. Vandaar is de rijst westwaarts getrokken naar India en verder naar Iran en Afghanis tan. Turkse stammen uit de Midden-Aziati sche steppen, die via Noord-India en Iran naar het westen opdrongen, verspreidden de rijst verder en zo werd het ook een ge liefd voedsel in de landen van de Kaukasus en deTurkssprekende gebieden rond de Kaspische Zee en verder Azië in. Doorgaans is dit niet de in water droogge- kookte rijst die wij kennen uit de Chinese en Indonesische keuken, maar rijst die met boter of olie wordt bereid, zoals de pulau uit India, de chelou en polou uit Iran, plov uit de landen van Kaukasus en Kaspische Zee en pilaf uit Turkije op chelou na alle maal afleidingen van hetzelfde uit India af komstige woord. In al deze streken is het bereiden van rijst tot een verfijnde kunst uitgegroeid. Korst Een Russische kok vertelde mij eens. hoe hij van een grootmeester in de kunst in Tadzji kistan had geleerd plov te koken. De rijst moet zorgvuldig worden gewassen en dan enkele uren weken in licht gezouten water, waarna men in een zeef de goed uitgelekte rijst ietwat droog schudt. Dan verwarmt men in een grote gietijzeren pan alleen in een grote pan kan men een goede plov bereiden, verzekerde hij mij een goede bodem olie en fruit daarin klein gesneden uien tot ze glazig zijn, niet meer. Dan legt men in de olie stukken lamsvlees, mét bot, want dat is heel belangrijk voor de ware, rij ke smaak en de ware vettigheid. Hierop komt de rijst en zoveel heet water dat er al tijd de dikte van een vinger boven staat. Zo dra het water is opgenomen weer bijvullen tot een vinger erboven. De ware kunstenaars kloppen af en toe zachtjes op de rijst met een houten lepel. Het geluid uit de diepte van de pan vertelt hoe het met de gaarheid staat. En dan volgt de finesse; de korst, die als het fijnste wordt beschouwd. Men laat de rijst uitlekken, roert er een flin ke hoeveelheid geklaarde boter door en zet de riist weer op een heel laag vlammetje en laat het zo een half uur staan (op de hoek van het fornuis zegt mijn Armeense kook boek, dat nog uitgaat van een kolen- of houtfomuis). Men schept de rijst op een schaal en schraapt de korst in kostelijke, krokante goudgele stukjes van de bodem en legt die om de rijst heen als bewijs van de hogere rijstkookkunst. Het lekkerste Ook in Iran en Afghanistan geldt die mooie korst als het lekkerste van de rijst, dat men aan geëerde gasten aanbiedt. Men kent er twee typen, de eenvoudige chelou en de rij ke polou. In een goed verhitte gietijzeren pan laat men voor chelou boter smelten met een beetje heet water en men laat dit goed over de bodem lopen. Daarop schept men enkele lepels gekookte rijst, vermengd met een losgeklopte eidooier en spreidt dit goed uit. Daarop de rest van de gekookte rijst, waarin men met een houten lepel een diep holletje maakt. De rijst wordt, goed afgedekt, een kwartier in een hete oven gezet; dan komt er ge smolten boter in het holletje en men laat de rijst nog een half uur bakken. De rijst wordt uit de pan geschept, de korst losgemaakt en als glanzend goudbruin sieraad over de rijst gelegd. Polou is een luxueuze vorm van chelou. Daarvoor wordt gekookte rijst eerst ver mengd met gesmolten boter, saffraan, amandelen of pistachenoten, rozijnen, vaak stukjes gedroogde mandarijneschil (zeer geraffineerd!) en vleesballetjes of stukjes kip. En dan op een laagje boter gebakken want die korst wil men onder geen beding missen. Italië Arabische kooplui hebben in de vroege Middeleeuwen de rijst naar Italië gebracht en daarmee ook de Middenoosterse manier van bereiden, wat, met enkele wijzigingen, de risotto is geworden. Hiervoor wordt de rauwe rijst gebakken in boter met ui en daarna zeer geleidelijk op gegoten met hete bouillon net zoals de rijstmeesters in Tadzjikistan doen: telkens naar gelang het vocht wordt opgenomen dit weer bijvullen tot een vingerdik boven de rijst. Risotto wordt wel iets vochtiger gehou den dan de Turkse pilaf, waaraan men het water of de bouillon meestal in één keer toevoegt. Slechts drie weken per jaar mag op spiering worden gevist. Ongeveer honderd IJsselmeer- vissers zijn half maart weer be gonnen aan de spieringvisserij. Een visje dat in Frankrijk en Spanje gefrituurd als een delica tesse wordt beschouwd. Slechts drie weken hebben de vissers om de babyspiering op te vissen. Rond maart begint de paaitrek van de spiering. Voor drie weken mogen de fuiken uit. Niet langer, want dan wordt de kans te groot dat ook jonge baars meegevangen wordt. foto cpd De spiering die in het IJssel- meer voorkomt wordt niet gro ter dan tien centimeter. De vis jes zijn enigszins transparant. Verse babyspiering heeft een frisse komkommergeur. Van daar ook zijn volksnaam 'kom kommervisje'. In het zoute wa ter treffen we overigens een an dere, grotere spiering aan. De spieringvisserij zoals wij die nu kennen, is in het begin van de jaren tachtig ontstaan. Tot 1970 werd in het IJsselmcer met sleepnetten gevist. Het me rendeel van de vangst bestond uit spiering. Voor 0,10 per kilo werd dit als voer verkocht aan de eenden fokkerijen bij Harder wijk. In de jaren zeventig kwam de spieringvisserij zo goed als stil te liggen. Totdat Nico Mooijer van Goldfish uit Volen- dam zich rond 1980 afvroeg 'of er geen handel zat in dat kleine visje'. Na wat rondgangen op de internationale markt, kwam hij in contact met geïnteresseerden in Frankrijk en Spanje. Dit was het begin van een aardige ex portactiviteit. Het simpele theedrinken uit een mok of beker heeft plaats ingeruimd voor het 'deca dente' teaën. Afternoon tea en high tea zijn 'in'. Vreemd genoeg lijkt het vasteland van Europa het teaën te heb ben ontdekt op het moment dat men in bakermat Enge land vreest dat de traditie ge heel zal verdwijnen. JANNV VAN DER LEE Hoewel de eerste beschrijvingen van het theedrinken Europa in de 13de eeuw via de geschriften van Marco Polo bereikten, duurde het tot het begin van de 17de eeuw voor thee naar Europa werd ver scheept. De eerste lading kwam in 1610 in Nederland aan. Vanaf het midden van de 17de eeuw drong de thee in Engeland door, maar pas in de 19de eeuw, onder het bewind van Koningin Victoria, werd thee pas echt populair. Het was een cultuurverschuiving die niet alleen het sociale leven van de Britten beïnvloedde, maar tegelij kertijd zorgde voor een totaal nieuwe industrie. Tea-caddies Teaën in de grote stads- en platte landshuizen betekende namelijk theedrinken met gasten. En hoe laat je deze beter zien hoe goed het je gaat dan door de genodig den uitsluitend het mooiste, kost baarste en lekkerste voor te zetten. De soort thee werd voortaan aan tafel gekozen uit een keur aan zil veren theebussen of zeldzame houten tea-caddies, kostbare wor telnoten theedozen, die vanaf de 17de eeuw in zwang kwamen. Deze caddies ontleenden hun naam overigens aan de verbaste ring van het woord catty, een be naming voor een gewicht van on geveer een pond uit het Verre Oosten. Theepotten werden prachtig gedecoreerde zilveren prestige-objecten. Er ontstond een complete handwerksindustrie van zilveren theelepeltjes, zeefjes, tan getjes, busjes en uiteraard allerlei serviesgoed. Iedereen wil graag een moment aanwijzen waarop het theedrin ken overging in de zo beroemde afternoon tea. Waarschijnlijk is het een langzame groei geweest, maar romantischer is het verhaal van Anne, de zevende Hertogin van Bedford. Ze was dol op eten en vooral op zoete hapjes. Voor haar was de tijd die lag tussen het ontbijt en het diner, dat aan het einde van de 18de eeuw niet be paald vroeg was, onoverbrugbaar. Rond theetijd verwende zij zich zelf daarom in de beslotenheid van haar boudoir met luxe kleine boterhammetjes en cake, veel cake. Overal getead Vanaf het moment dat dit bekend werd, brachten de andere dames van de Engelse hoge adel dit ge bruik met graagte naar buiten. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat zij er hetzelfde heimelijke ge bruik op na hielden... De lagere adel nam het gebruik met groot enthousiasme over en zo breidde het zich langzaam uit tot een on losmakelijk onderdeel van het En gelse sociale leven. Thuis of buitenshuis, overal werd getead. Buitengewoon popu lair na de Eerste Wereldoorlog wa ren bijvoorbeeld de tango-teas uit de hoogtijdagen van prins Edward. Een kleine afspiegeling van dit teaën met dansen leeft nu nog voort in het Waldorf Hotel in Londen. Het buiten de deur teaën, dat in Nederland steeds meer in popula riteit toeneemt, is in warenhuizen als Harrods en Fortnum en Mason, de dure hotels en in de grote landhuizen van de adel die onder het beheer van de National Trust staan nog wel gebruikelijk. Hier zijn de warme scones met slagroom en jam en de verschil lende plakken cake nog steeds niet weg te denken bij de thee. Verschil Er is een groot verschil tussen wat wij als theetijd zien, en wat de En gelsen van oudsher als het juiste moment van theedrinken be schouwen. Ons idee van theetijd ligt rond drie uur, terwijl de Engel sen dat eigenlijk minstens een uur later doen. Een ander niet onbe langrijk detail betreft het verschil tussen de afternoon tea en de high tea. Een uitgebreide afternoon tea bestaat uit sandwiches, toast met boter, scones en muffins met slag room en jam, diverse cakes, taartjes, koekjes en verse of ge droogde vruchten of compote. De high tea daarentegen is veel meer een complete maaltijd en omvat salades, vis, gepocheerde eieren en koud vlees of gevogelte, daarna vruchtenpie of appeltaar tjes, cakes, custard, room en trifle en soms ook kaas en chutney. Ook in Nederland kan in veel restaurants en warenhuizen worden 'getead'; zoals hier in de sfeervolle Oranjerie van Elswout in Overveen. foto united photos de boer poppe de boer Het bij ons bekendste keuken kruid is zonder enige twijfel pe terselie. Bijna iedereen gebruikt het. Het verse kruid is dan ook het hele jaar door te koop. Het kruid, dat al van oudsher in ons gematigde klimaat voor komt, dankt zijn naam aan zo wel de Grieken als de Romei nen. 'Petra' betekent in het La tijn 'rots', de plaats dus waar het kruid in het wild groeide, en 'selinon' is het Oudgriekse woord voor wilde peterse lie. Zoals eigenlijk alle planten is ook deze door de eeu wen heen geculti veerd en lijkt niet meer op de oor spronkelijke, wilde vorm. We kennen 'gewone' of gladde bladpeterselie (die in de winkel moeilijk te krijgen is) en krulpeterselie. Wie zelf een kruidentuintje heeft, doet er goed aan gladde peterselie te zaaien of te plan ten. Deze is beslist rijker van geur en smaak en doorstaat bo vendien beter de winterkou. Hier nauwelijks populair, maar bijvoorbeeld in Duitsland heel gewoon, is de wortelpeterselie. Het gaat hierbij om de dikke, vlezig-witte wortel die in soe pen en stoofpotten langdurig mag meekoken, maar ook wel rauw geraspt wordt gegeten. Het blad van peterselie is heel gezond. Er zitten heel veel mi neralen en vitaminen in. Geen eetbare plant is zo rijk aan ijzer als peterselie, het gehalte aan vitamine C wordt alleen door spruitjes overtroffen en de hoe veelheid caroteen alleen door boerenkool en worteltjes. Het kruid kan zowel rauw als mee- gekookt worden gegeten. Zowel in de Franse als de Ita liaanse keuken wordt peterselie dikwijls samen met knoflook gebruikt. Franse koks be strooien gebraad met 'persilla- de': een mengsel van gehakte peter selie en knoflook. Italiaanse koks spre ken van 'gremo- lada': hetzelfde mengsel, maar ook nog met geraspte ci troenschil erdoor. Vroeger werd in Frankrijk vlees wel doorregen met pe terselie. Men sprak dan van 'persillée'. Een variant is de methode die mo derne topkoks toepassen. Door een dikke injectienaald spuiten ze geconcentreerd peterseliesap in stukken vlees. Toefjes krulpeterselie kunnen heel kort gefrituurd worden. Het is dan een prachtig garni tuur bij allerlei gerechten, zoals gefrituurde vis of kroketten. Of roer na het bakken van vis ci troensap en gehakte peterselie door de bakboter, laat het mengsel flink bruisen en schenk het direct over de vis. In gehak te vorm verwerken we hoofdza kelijk het blad van de peterselie. Gooi echter de stelen niet weg, die kunnen voortreffelijk in al lerlei gerechten meekoken. Een bosje peterselie blijft onder in de koelkast zeker een week goed. Voor een bierbrouwer is zuiver water van levensbelang. Water is immers de basis grondstof. Mout, hop en gist voegen er smaak en aroma aan toe, maar als het wa ter niet goed is, blijft er van het bier niets over. Daarom is brouwer Harry Meens van de Alfa Brouwerij in het Zuidlimburgse Thull (bij Schinnen) bijzonder in zijn nop jes met de officiële erkenning van de brou werijbron door het ministerie van WVC. Sinds 22 maart mag Alfa deze erkenning op haar etiketten vermelden. Het water uit de 152 meter diepe bron is na geologische, bacteriologische en fysisch- chemische onderzoeken het predikaat 'bronwater' toegekend. In Nederland mo gen maar weinig bronnen dit predikaat voeren en de bron van Alfa is, voor zover bekend, de enige die gebruikt wordt voor de vervaardiging van bier. Brouwer Harry Meens is zo zuinig op zijn bron, dat hij elk flesje Edelpils door middel van lasertech niek van een halsnummer voorziet. Op die manier is na te gaan hoeveel water jaarlijks aan de bron wordt onttrokken. Alfa Edel Pils en Alfa Super Dortmunder zijn nog onlangs in Brussel in de prijzen ge vallen. Alfa Bokbier staat bij liefhebbers van deze biersoort hoog genoteerd. Alfa Oud Bruin is met 2,5 procent en een zachtzoete smaak bij veel vrouwen geliefd. Ook de Alfa Lentebok is gebrouwen met bronwater uit Thull. Alfa Lentebok is gebrouwen met hop van de nieuwe oogst en heeft 6,5 procent alco hol. Het bier is aromatisch met een licht zoete toets en een zacht-bittere afdronk. De brouwer adviseert het te serveren op een temperatuur van negen graden Celsius. Theekeuren is geen sinecure. Op de foto twee keurmeesters van Lipton aan het werk in Singapore. foto cpd SLIP. BIER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7