VS geven Jeltsin miljard extra Buitenland Medicijnman weer razend populair bij Nigerianen Extra troepen bij herdenkingen Hani Israël neemt nieuwe stappen in deportatiekwestie Palestijnen' Oost-Europabank erg gul voor zichzelf Ontwikkelingswerk voor Portugese jeugd Hervorming Britse ambtenarij stille revolutie Leider Rode Khmer verlaat Opperste Nationale Raad WOENSDAG 14 APRIL 1993 Ongeluk Duitse Autobahn: 36 gewonden berlijn. Op de Autobahn bij Günzburg, tussen Stuttgart en München, zijn gisteren bij een kettingbotsing 36 mensen ge wond geraakt, van wie enkele ernstig. Bij de botsing waren ze ventig auto's betrokken. Het ongeluk gebeurde doordat de auto mobilisten, die volgens de politie te hard en te dicht op elkaar reden, werden overvallen door een dichte mist. IAEA stuurt deskundigen naar Tomsk wenen Het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) stuurt binnenkort een team deskundigen naar het Siberi sche Tomsk, waar vorige week een tank met kernafval is ont ploft. Het IAEA gaat op uitnodiging van de Russische regering. Bij het ongeluk raakte zeker 120 vierkante kilometer bos radio actief besmet. Afwezigheid gaat politici geld kosten brussel Belgische parlementariërs zullen het in hun portemon nee voelen wanneer ze verstek laten gaan bij de wekelijkse ple naire stemmingen. Vanaf 1 mei zal nauwkeurig worden bijge houden wie en hoe vaak er afwezig zal zijn. 'Spijbelende' kamer leden kunnen rekenen op een salariskorting van 60 procent op hun loon van 7000 gulden per maand. Praag: Geen abortus buitenlanders praag. Buitenlandse vrouwen die in de tsjechische Republiek een abortus willen ondergaan, mogen niet meer worden gehol pen. Dat heeft het ministerie van gezondheid gisteren gezegd. Praag hoopt met deze maatregel vooral de toestroom van Poolse vrouwen naar abortusklinieken in de Tsjechische Republiek in te dammen. Vorige maand keurde het Poolse parlement (Sejm) een anti-abortuswet goed. Japanse kroonprins verloofd Tokyo. De Japanse kroonprins Naruhito heeft zich gisteren offi cieel verloofd met Masako Owada. Dit gebeurde volgens de ou de tradities van het Keizerlijk Huis in de Nosai-no-gi, de ceremo nie voor de overdracht van geschenken. Het huwelijk zal 9 juni plaatsvinden. Botsing Roemeense MiG's: 2 doden bukarest» Twee vliegtuigen van het type MiG-21 van de Roe meense luchtmacht zijn gisteren tijdens een trainingsvlucht met elkaar in botsing gekomen. De twee inzittenden kwamen om. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de militaire luchthaven Deveselu, 200 kilometer ten westen van de hoofdstad Bukarest. VN komen Azeri's te hulp geneve De VN hebben aangekondigd vanaf vandaag hulpvluch- ten uit te voeren vanuit Turkije naar de Azerbajdzjaanse hoofd stad Baku. Dekens, slaapzakken, tenten en andere benodighe- den zullen worden aangevoerd voor de 50.000 Azeri's die op de vlucht zijn geslagen voor Armeense offensieven. De strijd tussen de twee voormalige Sovjetrepublieken concentreert zich in Kel- badzjar, ten westen van de omstreden enclave Nagomo Kara- bach. 'Uit EG als Deense kiezers nee zeggen' kopenhagen Als de Deense kiezers op 18 mei opnieuw het ver- Maastricht afwijzen, zal Kopenhagen zich uit de Eu ropese Gemeenschap moeten terugtrekken. Dat heeft premier Rasmussen gisteren gezegd. Bij het eerste referendum vorig jaar juni verwierpen de Denen het verdrag met 50,7 tegen 49,3 pro cent. Volgens de jongste peilingen zou ditmaal 45 procent van de Denen vóór Maastricht stemmen en 27 procent tegen, terwijl 25 procent het nog niet weet. VN roepen op tot Marshall-plan voor Oost-Europa De Amerikaanse president Bill Clinton zal Rusland met Economische Commissie voor nog eens 1,8 miljard dollar (ongeveer 3,5 miljard gulden) Europa (ECE) van de Verenigd» steunen. Het bedrag komt bovenop de 1,6 miljard dollar die Clinton onlangs aan de Russische president Jeltsin toezegde. Clinton maakte het bedrag bekend in een tele foongesprek met de Japanse premier Kiichi Kiyazawa. TOKYO Rtr-AFP Japanse regeringsfunctionaris sen verklaarden vanmorgen dat Japan het economische hervor mingsbeleid van Jeltsin met 1,82 miljard gulden zal steunen. Anderhalf miljard dollar hiervan bestaat uit leningen; de rest is een schenking. De Amerikaanse en Japanse bijdragen aan Rus land zullen vandaag op een bij eenkomst van de zeven grootste industrielanden (G-7) in Tokyo officieel bekend worden ge maakt. Westerse diplomaten voorspellen dat de tweedaagse bijeenkomst voor Rusland on geveer 30 miljard dollar aan kredieten zal opleveren. Duitsland zal naar alle waar schijnlijkheid niet opnieuw geld beschikbaar stellen voor Rus land. Van de 80 miljard dollar die de Russen de afgelopen ja ren hebben gekregen of is be loofd, is meer dan de helft af komstig van de Duitsers. Duits land heeft de overige G7-part- ners bij herhaling opgeroepen hun verantwoordelijkheid te ne men en Rusland meer hulp te verlenen. Volgens een rapport van de Tijdens een protestmars door Boksburg, de woonplaats van Chris Hani, werden gisteren vier huizen geplun derd. De politie verrichtte enkele arrestaties. foto afp De politie heeft bij haar on derzoek naar de motieven van de vermoedelijke dader van de moord op Hani, Janusz Walus, weinig vooruitgang geboekt. „Die knaap zegt helemaal niks, hij vraagt zelfs niet om een glas water", aldus een woordvoer- johannesburg p.v.nuusenburg correspondent De Zuidafrikaanse regering heeft ongeveer 23.000 extra po litie- en legertroepen ingezet om vandaag de orde te handha ven bij de meer dan 80 herden kingsbijeenkomsten voor de za terdag vermoorde zwarte leider Chris Hani. Drie districten in de oostelijke Kaapprovincie, die sinds de moord op Hani door geweld worden geteisterd, zijn tot onrustgebieden verklaard. De plannen voor versterking van politie- en legereenheden werden gisteren in Pretoria aan gekondigd door de bevelhebber van de politie, commissaris Van der Merwe. Hij noemde de situ atie in het land 'zeer gespan nen'. Sinds de dood van Hani zijn 220 voorvallen van geweld geregistreerd, aldus Van der Merwe. Het besluit is genomen na overleg met het ANC. ANC-leider Mandela heeft gisteravond de bevolking op nieuw via de TV opgeroepen kalm te blijven en de herden kingen waardig te laten verlo pen. „Chris Hani geloofde in ijzeren discipline. Als we niet gedisciplineerd optreden, ont kennen we alles waar deze sol daat voor heeft gestreden", al dus Mandela. der. Harti zal maandag worden begraven in Boksburg, de blan ke wijk van Johannesburg waar de voorman van de communis tische partij woonde. Het over leg over een democratisch Zuid- Afrika dat maandag zou worden hervat, wordt daarom mogelijk uitgesteld. lagos kole babalola Steeds meer Nigerianen gaan met klachten over hun gezond heid niet naar de dokter, maar naar de medicijnman of -vrouw. De oorzaak: zij kunnen de mo derne zorg eenvoudigweg niet meer betalen. Medische zorg was gratis tot 1986, toen de mi litaire regering van generaal Ibrahim Babangida begon met de uitvoering van een Structu reel Aanpassingsprogramma (SAP), waarop de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) had aangedron gen. De gevolgen waren rampza lig. De nationale munt, de naire, daalde in waarde, waardoor niet alleen de eerste levensbehoef ten maar ook medische zorg en medicijnen onbetaalbaar wer den. Volgens Leke Adepeju, di recteur van het farmaceutische en chemische bedrijf Project link, zijn de prijzen tussen de 55 en 90 procent gestegen. Damdoorbraak Ecuador dreigt De Ecuadoraanse regering is vandaag begonnen met de eva cuatie van 10.000 mensen die in de omgeving van Pauta wonen, op 472 kilometer van de hoofd stad Quito. Daar dreigt een gi- LONDEN «CEESV TEL AVIV AD CORRESPONDENT De Israëlische premier Rabin zal binnenkort nieuwe stappen aankondigen in de zaak van de ik7tisl:hè"namüriijke'dam door vierhonderd in december gedeporteerde Palestij- - nen. Van een echte beleidsombuiging zal echter volgens Israëlische bronnen geen sprake zijn. Ra bin heeft vandaag in de Egyptische stad Al-Ismai- liya voor de tweede keer in een jaar tijd een ont moeting met president Mubarak van Egypte. De relaties tussen Egypte en Israël zijn sinds het aan treden van de regering-Rabin aanzienlijk verbe terd. In Jeruzalem worden de door Rabin aangekon digde 'stappen' omschreven als een nadere uit werking van het in februari bereikte Amerikaans- Israëlische compromis over de gedeporteerden. Toen is afgesproken dat ongeveer een kwart van te breken, die in de Paute-rivier werd gevormd door het instor ten van een berg eind vorige maand. Achter de dam heeft zich een stuwmeer gevormd dat inmiddels een inhoud van 200 miljoen kubieke meter heeft. Deskundigen proberen door het aanleggen van kanalen het instorten van de dam te voorko men. Maar het is nog maar de vraag of dat lukt. Voor alle ze kerheid is een begin gemaakt met de aanleg van een acht me ter diep kanaal, dat de enorme waterstroom bij een eventuele doorbraak gedeeltelijk kan weg leiden. De eventuele doorbraak van de dam houdt het hele land in spanning. Het politieke en eco nomische leven in Ecuador is volledig stil komen te liggen. Als de dam doorbreekt, is dit de grootste ramp in Ecuador in vijftig jaar. de vierhonderd Palestijnen onmiddellijk zou mo gen terugkeren. De overigen zouden in beroep kunnen gaan. De gedeporteerden hebben het compromis van de hand gewezen omdat ze alle maal tegelijk naar huis terug willen. Het is niet zeker dat de nieuwe stappen al van daag worden aangekondigd. Israël lijkt eerst de verzekering te willen hebben dat de Palestijnen op 20 april in Washington aan de onderhande lingstafel zullen verschijnen. Die deelname lijkt vrijwel zeker na het gesprek dat gisteren plaats had tussen PLO-leider Arafat en Mubarak. Bij Pa lestijnse deelname zal Israël waarschijnlijk ook aankondigen dat een aantal jaren geleden gede porteerde Palestijnen mag terugkeren, dat er meer ruimte zal komen voor Palestijnse familie herenigingen en dat het aantal bouwvergunnin gen in de bezette gebieden zal worden vergroot. LISSABON IPS Portugese jongeren kunnen vanaf nu kiezen tussen de mili taire dienstplicht of deelnemen aan ontwikkelingsprojecten in Afrika. Dat heeft de vice-presi dent van de Portugese minister raad, Luis Goncalves Marques- Mendes, gisteren bekend ge maakt. De beslissing is genomen „om de samenwerking te sti muleren" tussen Portugal en haar voormalige koloniën. De jongeren kunnen twee tot zes maanden gaan werken in de Portugees sprekende landen Mozambique, Angola, Kaapver dië, Guiné-Bissao en Sao Tomé e Principe. Dit verblijf kan wor den verlengd en jongeren kun nen aan meerdere projecten deelnemen, aldus Marques- Mendes. LONDEN Rtr Binnen de Britse overheid is een stille revo lutie ophanden. Het krakende maar be trouwbare instituut, dat model stond voor v-?l landen in de wereld, moet volgens de icgering-Major modern worden geleid en het publiek beter van dienst zijn. De pre mier wil het ambtenarenapparaat hervor men en een modern managementsbeleid invoeren. De hervormingen betekenen een aardbe ving voor de overheids-bureaucratie met meer dan een half miljoen ambtenaren. Meer dan tweederde van alle ambtenaren, in totaal 350.000, werken nu in zogenoem de agencies, kleinere bureaus binnen de grote ministeries die zich met speciale diensten bezighoudefi. Maar Major wil zijn hervormingen ook uit breiden naar diensten als de spoorwegen, sociale-uitkeringsinstanties en zelfs de poli tie. Die worden nu vergaand geprivatiseerd. Veel van wat tot nu de overheid deed, vari ërend van vlieglessen voor het ministerie van defensie tot post voor de belastingen, wordt aan de particuliere sector overgela ten. Critici zeggen dat het hervormingsbeleid zoals de naamkaartjes die ambtenaren voortaan moeten gaan dragen inhoude lijk niets toevoegt. Anderen mensen echter dat de hervormingen te ver gaan. Bepaalde overheidstaken in handen geven van schimmige bedrijven'en bureaus die niet ter verantwoording kunnen worden geroe pen, is hen een doom in het oog. Aanleiding tot de hervormingen zijn de stij gende kosten van het na de Tweede We reldoorlog enorm uitgedijde overheidsap paraat, een kleiner aantal belastingbetalen- den nu de bevolking vergrijst en het idee dat de overheid (zoals elk bedrijf) zijn werk beter en efficiënter moet doen. Minister Waldegrave stelt dat de oude theo rie van de direct verantwoordelijke minister stamt uit de kleinere bureaucratiën in de 19e eeuw, maar dat het uitgedijde rege ringsapparaat in de welvaartsstaat dreigt te barsten. Terwijl bij Majors hervormingen de ministers verantwoordelijk blijven, moeten zij het beleid en de uitvoering ervan gaan scheiden. De hervormingen kunnen een belangrijke verandering bij de Britse bevolking tot ge volg hebben, en eeyi consumentencultuur naar Amerikaans voorbeeld waarbij goede service wordt verwacht en geëist. „De Brit ten mopperen graag, maar klagen niet. Ze zijn bereid in de rij te staan wanneer dat ei genlijk niet hoeft", aldus de minister. Als het aan hem en Major ligt, verandert dat al lemaal. Naties is de westerse hulp Oost-Europa ongecoördineerd en teveel gericht op de korte termijn. De VN riepen opnieuw op tot structurele steun voor Oost-Europa in de sfeer van het 'Marshall Plan' waarmee de VS na de Tweede Wereldoorlog Eu ropa economisch op de been hielpen. De ministers van buiten landse zaken van de G-7 heb ben vandaag in Tokyo inge stemd met een Russisch ver zoek om de stemming in de Veiligheidsraad van de VN over nieuwe sancties tegen klein- Joegoslavië (Servië en Monte negro) uit te stellen tot na het referendum op 25 april, waar mee president Jeltsin een einde wil maken aan de machtsstrijd tussen president en parlement. Vorig jaar verhoogden alle staatsziekenhuizen de verpleeg- prijzen als reactie op de sterk verminderde subsidies en van wege de noodzaak om oude ap paratuur te vervangen. De parti culiere klinieken verdubbelden hun tarieven. Het gevolg is dat de ziekenhuizen het minder druk hebben, terwijl de traditio nele genezers met wachtlijsten werken. Traditioneel genezer Fola Awosika heeft de laatste vijf jaar steeds meer patiënten gekre gen. Gemiddeld ontvangt hij er vijftig per dag; vroeger waren dat er twintig. Door ae goedko pe behandeling en de effectivi teit van de medicijnen is het vertrouwen in de traditionele geneeskunst toegenomen. ,JDe traditionele geneeskunst komt voort uit de volkscultuur. Daar door zijn traditionele genezers in een betere positie om zieken te genezen dan moderne art sen", zo meent Awosika. CORRESPONDENT De Oost-Europabank heeft meer dan een half miljard gul den uitgegeven aan de inrich ting van haar Londense kan toor, buitenlandse reizen en een kerstfeest. Volgens de Britse krant Financial Times, die deze cijfers maandag onthulde, heeft de bank tot dusverre meer geld aan zichzelf uitgegeven dan aan Oost-Europa. De Oost-Europabank (Eu ropese Bank voor Reconstructie en Ontwikkeling) werd twee jaar geleden opgericht door een 53 westerse en Oosteuropese landen. Het doel: leningen ver strekken aan Oost-Europa om zo de overgang naar een markt economie te versnellen. De uitgaven van de bank om vatten onder meer een post van 1,6 miljoen gulden voor het hu ren van privé-vliegtuigen voor de bankpresident, de Fransman Jacques Attali. Dat is meer dan 8 procent van het hele budget voor reizen. De kerstreceptie van vorig jaar kostte 140.000 gulden, ruim 200 gulden per aanwezige. De vervanging van het marmer in het hoofdkan toor kwam op ruim 2 miljoen. De totale uitgaven voor de in richting van het kantoor in Lon den, dat vorig jaar werd betrok ken, beliepen 150 miljoen gul den. Bijna de helft daarvan werd opgebracht door de Britse regering, die enorme bedragen had toegezegd om de bank naar Londen te halen. Bankpresident Attali heeft ontkend iets te scheutig met het budget te zijn omgesprongen. Een op de vijf Fransen is bang voor de politie PARIJS HANS GERTSEN r de po- correspondent Twintig procent Fransen is bang vo< li tie. Dat blijkt uit dcrzoek dat ln opdracht van een Frans weekblad werd gehouden. Het onderzoek vond plaats nadat vorige week in enkele dagen tijd drie jonge immigranten door politiekogels dodelijk gewond raakten. Vooral onder jongeren zit de schrik er goed in. Maar liefst 62 procent van de on dervraagden onder de 35 jaar denkt dal de Franse po litie vaak onzorgvuldig en hardhandig met jonge de linquenten omspringt. Minister Pasqua (binnen landse zaken) heeft de poli tie de afgelopen dagen her haaldelijk opgeroepen zorg vuldig en met respect voor ieders rechten op te treden. De agenten die hij de dode lijke Incidenten betrokken waren, zijn allen geschorst. De agent die vorige week dinsdag In een Parijs poli tiebureau een 17-jarige Zaï rese jongen dood schoot, zal wegens moord met voorbe dachte rade worden aange klaagd. Rusland sluit leger-akkoord met Duitsland MOSKOU AP Duitsland en Rusland hebben een akkoord gesloten over mili taire samenwerking, waarin on der meer is voorzien in de uit- wisseling van personeel en ma teriële kennis. De Duitse minis- tet Ruin- (detarie) m rijn Rus sische collega Gratsjov teken den het akkoord pimi In Moskou. De Duitsers wilden al leen samenwerken als de Rus sen op papier beloofden zich te zullen houden aan het schema voor de terugtrekking van de voormalige Sovjet-troepen uit do OC-DDR. Rusland en Duitsland gaan onder meer samenwerken op gebieden als militaire wetge ving, wapenbeheersing en op leiding. Beide partijen verplich ten zich de ander van militaire manoeuvres op de hoogte te houden. Gratsjov sprak van het belangrijkste akkoord dat Rus land tot dusver met een NAVO- land heeft gesloten. Het Russi sche parlement zal spoedig over een nieuwe Russische militaire doctrine stemmen, die de oude Warschaupact-scenario's, uit gaande van confrontatie met de NAVO, zal vervangen. PHNOM PENH UPl-Rtr De leider van de maoïstische beweging Rode Khmer, Khieu Sampan, is uit de Opperste Na tionale Raad (ONR) gestapt. Dat hebben diplomaten in de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh meegedeeld. Khieü Sam pan maakte zijn vertrek bekend in een brief aan een buitenland se ambassade. Rode Khmer- functionarissen verlieten giste ren hun basis in Phnom Penh, naar eigen zeggen wegens de slechte veiligheidssituatie in de stad. In de ONR zitten de VN- vredesmacht in Cambodja (Un- tac), het hoofd van de VN- macht Yasushi Akashi en de lei ders van de vier strijdende par tijen leider de toch al bedreigde vre desoperatie van de VN in Cam bodja verder in gevaar. De Rode Khmer keerde 17 maanden ge leden terug naar de hoottlri in het kader van een vredesak koord onder auspiciën van de VN. Akashi dreigde zaterdag nog de Rode Khmer uit de ONR te zetten wegens dreigementen van de terreurbeweging de ko mende verkiezingen in mei te verstoren. De organisatie wci- Serde ook een resolutie te on- ersteunen, waarin werd geëist aanslagen op VN-medewt ikrrs te beëindigen. Zeven Untac- medewerkers zijn de afgelopen weken gedood, vermoedelijk door de Rode Khmer. De andere drie partijen steunden deze resolutie wel.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5