mi Klanac-brigade schiet in Brcko op schoolvriendjes Hoogleraar ziet verband tussen zwarte jurk en recessie Feiten &Meningen Vervlogen illusies in New York's Chinatown 'Ik schreef op de muren met koffie en modder' WOENSDAG 14 APRIL 1993 Schoolmaatjes van vroeger schieten op elkaar. Afkomst en religie hebben van Bosnische scholieren al op jonge leeftijd tot soldaten gemaakt, foto Als Mevludin Salkic binnenkomt, kijken zijn oudere strijdmakkers een beetje vertederd in zijn richting. Me vludin is met zijn 16 jaar de jongste soldaat, de benjamin van de Klanac-brigade. ,,We hebben hem weggestuurd omdat hij te jong is, maar hij bleef terugkomen", zegt zijn commandant lachend. brcko maurice wilbrink verslaggever Het groepje Bosnische soldaten staat in een klein, donker ka mertje bijeen, hooguit zeventig meter van de frontlinie. We ho ren in de verte de motoren van enkele tanks van het Servische leger loeien, soms onderbroken door staccato's van mitrailleur- vuur. De Klanac-brigade verde digt tussen wat ooit vrijstaande huisjes waren een buitenwijk van het stadje Brcko. In deze stukgeschoten straal geurde vorig jaar rond deze tijd nog bloesem. Er liepen en fiet sten mensen. Ze werkten in de tuin of schilderden hun huisjes, zonder het geringste vermoe den dat het binnen een maand oorlog zou zijn. Het is zo'n stukje frontlijn waar het Bosnische drama zich in al Zijn hevigheid ontvouwt. Al elf maanden verweren deze solda ten zich met machinegeweren tegen de kanonnen van de Ser vische troepen. Zij hebben geen kogelvrije vesten, geen helmen, geen mortieren. Commandant Mujanovic Rifet zit onder een oude, verkleurde schoolkaart van Joegoslavië. Zijn soldaten hebben de repu blieken Servië en Montenegro eruit gesneden. Al deze mannen komen uit hetzelfde deel van de stad Brcko. Hun persoonlijke verhalen zijn exemplarisch voor die onwaarschijnlijke realiteit van de Joegoslavische oorlog. ,,We zien de eet niks die ons aanvallen. Ze zijn meestal maar vijftig meter van ons vandaan. En we kennen hen ook. We hebben bij die jongens in de straat gewoond, we zaten met hen op school en we voetbalden met ze." Of het moeilijk is op ze te schie ten? „Ze vallen ons aan. We moeten wel terugschieten. We moeten ons verdedigen. Soms schreeuwen we elkaar bood schappen toe. We vragen de groeten over te brengen aan ie mand achter het front. En daar na begint het schieten." De Klanac-eenheid heeft sinds het begin van de strijd in mei 1992 veertig man verloren. Vori ge week stierf hun oudste ka meraad, Sacir Emini. „Sacir was 73 jaar en hij zal in de loopgraaf met een heel oud geweer. Hij had tijdens de Tweede Wereld oorlog nog tegen de Duitsers gevochten. Maar hij zei ons al tijd: een maand in deze loop graaf is als een jaar in de Twee de Wereldoorlog." Het front bij Brcko is in deze fa se van de oorlog van groot stra tegisch belang. De Serviërs moeten de stad controleren om een smalle corridor te behou den. die nodig is om westelijk gelegen veroverd gebied te be voorraden. Het Bosnische leger heeft echter maandenlang ge probeerd een doorbraak te for ceren. De Bosniërs zijn door de Servische veroveringen vrijwel geheel geïsoleerd geraakt, en hebben een doorgang naar het noorden nodig. De Klanac-eenheid die hier aan het front staat, weerspiegelt de etnische verscheidenheid die overal in Bosnië is te vinden. De jongste soldaat is moslim, maar draagt een rozenkrans om zijn nek, omdat zijn grootmoeder een katholieke faoatische was. In de keuken staat een Serviër. Weer een andere soldaat is ge trouwd met een Servische Soms worden levens gered door schijnbare tegenstanders. Zoals het leven van de 38-jarige sol daat Sulic Dzevad. Hij wijst op zijn gezicht. Het zit vol kleine littekens van messteken die hij kreeg toegediend, toen hij vori ge zomer werd gemarteld in één van de beruchte Servische ge vangenkampen. Dzevad: „Na die martelingen hebben ze me tegen een muur gezet om me te executeren. new york renee schoof Slechts enkele straten van het financiële centrum van de westerse wereld, Wall Street, leven en werken tienduizenden Chi nezen. Het straatbeeld van Chinatown wordt bepaald door uithangborden, tiental len markten, winkels, stalletjes met voedsel, straatventers en een niet aflatende stroom winkelende mensen. Boven de winkels zijn de kantoren van artsen, advocaten en reis bureaus gevestigd. In Chinatown, de grootste Chinese ge meenschap in het Westen, heerst bedui dend minder welvaart dan op Wall Street. De immigratie neemt toe en de recessie heeft ook in New York toegeslagen. Boven dien hebben Chinese georganiseerde mis daadbendes, de zogenaamde Triades, zich er gevestigd. Zij houden zich bezig met af persing, drugs, het witwassen van geld en mensensmokkel. Elke maand komen in Chinatown 2.500 e immigranten binnen, zo verklaart David Chen, directeur van de Chinees- Amerikaanse planningsraad. De raad is de grootste sociale organisatie in de wijk. Som mige illegale immigranten betalen crimine le organisaties 20.000 dollar om de VS te worden ingesmokkeld en moeten dan jaren lang werken om die schuld af te betalen. Anderen, zoals de vele Chinezen uit Malay sia, komen het land binnen op toeristenvisa en blijven illegaal achter. Veel van de immigranten waren in hun va derland boer en kunnen nauwelijks aan ge schoolde. goed betaalde arbeid komen. Zij proberen het hoofd boven water te houden door met met goedkope waar op de hoeken van de straten te staan. Dat is echter niet toegestaan, zodat de politie hen steeds op de hielen zit. Hoewel de werkloosheid in Chinatown nog laag is vergeleken bij de rest van de stad, zijn er als gevolg van de recessie de afgelo pen jaren honderden straathandelaren bij gekomen, aldus Peter Kwong, een politico loog die enkele boeken over de wijk schreef. Volgens Kwong is het voor de immigranten moeilijk om in het 'gesloten' Chinatown Engels te leren en zijn alleen voor de men sen die dat lukt betere banen in de bouw en de verkoop weggelegd. Traditioneel gingen de nieuwelingen bij fa miliebedrijven aan de slag of zochten zij werk in de textielindustrie, een belangrijke bedrijfstak in New York. Maar het gaat slecht in de textiel en als er al werk is, zijn de lonen laag. Wu Huayin is één van de 20.000 mensen die werken in de ongeveer 500 kledingfabrieken in de wijk. Volgens haar is het leven alleen maar zwaarder ge worden sinds zij zes jaar geleden uit China naar New York kwam. „De lonen zijn laag en de huur en andere uitgaven stijgen." Volgens velen is de sluiting van de textielfa brieken een teken aan de wand en een groot aantal mensen ziet hun Amerikaans- Chinese droom dan ook vervliegen. Maar over terugkeer naar China denkt niemand. Maar een Servische militair heeft dat toen tegengehouden. Hij heeft me weggetrokken en in een auto geduwd. Ik weet waarom: zijn moeder was aan het begin van de oorlog in Brcko dakloos geworden en door mijn moeder opgevan gen." Na bijna een jaar oorlogvoeren begrijpen ze nog steeds niet hoe het kan dat ze tegen hun voor malige schoolvriendjes moeten vechten. „We willen na de oor- log graag weer samenwonen met de Serviërs die niet hebben gemoord." Volgens deze man nen zou de oorlog snel afgelo pen kunnen zijn, als de wereld zich echt wat van hen aantrok. „Maar men vindt ons niet be langrijk genoeg." We luisteren samen naar de BBC. Het is twee uur in de mid dag, het tijdstip dat het vliegver bod ingaat voor Servische toe stellen boven Bosnië. Elf maan den hebben ze moeten wachten op patrouilles van Nederlandse, Britse en Amerikaanse gevecht stoestellen, maar of ze er iets mee opschieten? Ze halen de schouders op. Als wwe weg gaan, begint één van hun oude Servische buurt - vriendjes weer te schieten. Ver weg klinken zware beschietin gen op het Bosnische stadje Gradacac. En alsof het niet ge noeg is, begint het ook nog te onweren. Voor even overstemt dc donderende natuur het oor logsgeweld van de mens. den haag anp Marokko houdt nog honderden 'verdwe- nsen vast in geheime kampen. Ge vangen leven er afgesloten van de buiten wereld in mensonterende omstandigheden, zonder dat ze ooit zijn berecht of zelfs maar in staat van beschuldiging zijn gesteld. Tal lozen overlijden tijdens hun geheime ge vangenschap. Dat schrijft Amnesty Interna tional in een vandaag gepubliceerd rapport. De organisatie voor de mensenrechten ba seert zich op getuigenissen van 'verdwenen personen', die soms achttien jaar lang in een gevangenkamp zaten. Degenen die er terecht komen krijgen te horen dat hun na men op geen enkele lijst voorkomen. „Jullie zijn hier opdat je ruggegraat wordt gebro ken", aldus een veelgehoorde mededeling. Amnesty roept de regering van Marokko op de 'verdwenen personen' vrij te laten en voorgoed een einde te maken aan het sys teem van geheime gevangenissen. Na een reeks protesten liet de Marokkaanse rege ring in 1991 al eens bijna 300 gevangenen vrij uit geheime kampen in Laayoune en Qal'at M'Gouna. De laatste plaats is overi gens tevens een bekende bestemming voor toeristen. Maar nog steeds worden honderden 'ver dwenen' mensen vastgehouden in kampen in de hoofdstad Rabat, in het afgelegen At las-gebergte of in ogenschijnlijk rustige stadjes. De meeste gevangenen zijn Sahra- i's, afkomstig uit de Westelijke Sahara. Ook ruim honderd Marokkanen zijn 'ver dwenen', over het lot van dertig van hen is absoluut niets bekend. De kunstenaar Mohamed Nadrani was ne gen jaar lang 'verdwenen' en durfde zijn verhaal pas te doen nadat hij in 1991 Marokko had verlaten. Achttien maanden lang was eenzame opsluiting het lot van Nadrani. die bij zijn verstand bleef door de muren te beschilderen met een mengsel van koffie en modder. „Maar als ik een oog op de muur gericht hield, fixeerde ik het an dere op de deur. Schilderen was verboden en soms moest ik razendsnel alles uitvegen om niet in elkaar geslagen te worden." TOM JANSSEN amsterdam geert dekker correspondent Als het aan professor Helmut Gaus ligt, wordt de Libelle het lijfblad van ondernemers, beleg gers en bestuurders. „Modetrends lopen vaak vooruit op veranderingen in de economie. Werkloosheid, industriële produktieen inves teringen volgen bijna perfect de verschillende vormen en kleuren van de jurk." „Mode en ontwikkelingen in de economie zijn alletwee gevolgen van één oorzaak: de mate van collectieve angst en onzekerheid", zegt de Gentse geleerde. „Maar in de mode zie je de veranderingen een of twee jaar eerder." Helmut Gaus, hoogleraar politieke weten schappen aan de Universiteit van Gent, heeft goed nieuws en slecht nieuws. Het goede nieuws is dat we ons met z'n allen de komen de dertig jaar een stuk beter gaan voelen, het slechte nieuws is dat het daarna weer een kwart eeuw minder gaat. Gaus praat over 'lan ge golven' van voor- en tegenspoed, een denkbeeld voor dc ontwikkeling van samenle vingen dat vooral bekend is geworden door de (economische) studie van de Rus Kondratieff, aan het begin van deze eeuw. Kondratieff had het alleen over geld. Hij zette voor de periode 1770 - 1920 groothandelsprijzen op een rijtje en concludeerde dat het met een regelmaat van ruwweg vijftig jaar op en af ging met de industrielanden. Omstreden De lange-golftheorieën zijn niet onomstreden. Sommige critici signaleren (op grond van an dere soorten gegevens) tegengestelde trends. Anderen zeggen dat het groeitempo van de economie geen ritmisch patroon kent, maar bepaald wordt door speciale, heel menselijke gebeurtenissen, zoals oorlogen of een oliecri sis. Maar Gaus heeft Kondratieff omarmd, ook al merkt hij zelf op dat de lange golven 'statis tisch niet aantoonbaar' zijn. De Vlaamse professor praat niet alleen over geld. Hij combineerdede golven die de Russi sche econoom en zijn navolgers ontdekten Positieve golfbeweging „We zitten nu in een overgangsfase tussen een negatieve en een positieve golfbeweging", constateert Gaus. „Net zoals vlak na 1971. Je ziet een aarzeling wat te kiezen, voordat de nieuwe trend zich aandient." Die nieuwe trend typerend voor het begin van de op gaande lijn wordt volgens de grafieken van Gaus de groene en blauwe jurk. Groen staat voor zelfbehoud en zelfverdediging, voor vei ligheid en 'onwrikbare standpunten'. Over blauw meldt hij: „We komen dan terecht in de volledige rust, het zoeken naar geborgenheid, de innerlijkheid, en zelfs de tijdloze eeuwig heid." „In slechte tijden zijn we ten eerste natuurlijk zwartgallig in onze kleding. De heersende on zekerheid doet ons daarnaast terugvallen op het bekende, het oude vertrouwde. Het con formisme neemt toe. Daarbij horen onder an dere de traditionele rollen van mannen en vrouwen. Het diepe decolleté hoort daarbij, de benadrukking van de taille, en de lange jurk. Verder herkennen we in dat type de hoe kige vormen. Hoekig, omdat dat houvast biedt, zekerheid." Bij de donkere tijden van de menselijke geschiedenis hoort ook de aloude roep om gezag. „Gezag is ook hoekig. Kijk naar het symbool van het nazisme, het haken kruis." Goede tijden zijn rond. De friini-jurkjes van eind jaren zestig, het na-oorlogse hoogtepunt van westers optimisme, hadden ronde, bloemvormige motieven. Als het goed gaat is niemand bang van de aardbol af te vallen. „Felle, vrolijke kleuren zijn het dan. Blote ar men en blote benen, je kunt je makkelijk kwetsbaar opstellen want de wereld is goed. De jurkjes zijn vormloos, geen benadrukte taille, geen decolleté, er is niet de onzekerheid die een vrouw ertoe brengt een man aan zich te binden met haar lichamelijke vormen." Mensen en mode. De relatie tussen kleding en konjunktuur. H. Gause.a, Garant Uitgevers, Leuven/Apeldoorn, 1992. Voorjaarsmode 1993: zwart en lang. Volgens Gaus een teken ve recessie. om ze te combineren met andere gegevens, zoals aantallen huwelijken, zelf moorden en vormen, pa tronen en kleuren van jur ken. Conclusie: de laatste tweehonderd jaar van de geschiedenis van westerse samenlevingen worden gekenmerkt door lange periodes van toenemend vertrouwen en optimisme, van groeiende zelfverze kerdheid en vitaliteit, ge volgd door al even lange periodes van toenemende angst en onzekerheid. Die twee periodes vormen samen een golf die telkens ruwweg vijftig jaar in be slag neemt. De tussengolf- jes die Gaus net als Kon dratieff signaleert zowel in opgaande als in neergaan de periodes, laat hij links liggen. Het gaat om de 'grote lijn'. „Ik heb het over dc psyche van de massa", zegt Gaus. „Een mens alleen wisselt veelal goede periodes van twee, drie jaar af met een inzinking, stevig of niet. Blijkbaar houden maatschappijen het langer vol. Hoop, activi teit, expansie en zelfvertrouwen nemen gedu rende 20, 25 jaar toe, maar dan is de koek ook echt op en volgt er een terugval waarin pessi misme, onzekerheid en angst overheersen." Hoe passen de zomerjurken in dit geheel? Gaus en zijn medewerkers zetten de schaar in alle nummers van de damesbladen Rijk van de Vrouw en Libelle van 1964 tot 1989. Van de bijna 2.700 jurken werden 40 kenmerken ge noteerd, van de lengte van de mouwen, de vorm van het motief, de kleuren, de vorm en diepte van de halsuitsnijding (decolleté) tot de maat van de kraag. De computer haalde uit de veelheid van gegevens vier typen zomerjurk. Professor Helmut Gaus: „Mode en ontwikkelingen in de economie zijn gevolgen v één oorzaak: de mate van collectieve angst en onzekerheid." foto cpd rou 'Zak met gat er in' e ripe heeft als belangrijkste kenmer- ondergaan." Zo worden ook de groei v ten jurk in een tijdgrafiek, om vervolgens te constateren dat in 1964 'groen-blauw' hoogtij vierde, 'oranje-geel' de baas was rond 1969, 'bruin' de bo ventoon voerde omstreeks 1975 en 'zwart-grijs' over heerste in het midden van de jaren tachtig. Maar het wordt pas echt inte ressant als de populariteit van diverse typen zomerjurken wordt vergeleken met econo mische gegevens van '64 tot '89. Gaus doet in zijn onlangs verschenen studie verslag van bijvoorbeeld de bijna perfecte samenhang tussen de mate waarin zwarte jurken in de Li belle staan en de hoogte van de werkloosheid in België. Beide bereikten ze hun hoog tepunt in 1984. Niemand wil de toen iets weten van de gele of oranje 'zak met een gat erin'. „De recessie veroor zaakt een algemene 'verdui stering' van het klimaat die zowel niet-werklozen ook de rijke als de werklozen i het bruto natio- ri de investeringen, motieven, mini-lengte, mouwloos en de niet- de industriële produktie en de export in ver- benadrukte taille. Type twee heeft pasteltinten band gebracht met de soorten zomerjurk. Uit ken felle kleuren (vooral geel en oranje), ronde naai produkt, de hoogte v 1 bruin, is voorzien van een ruitmotief, lange mouwen en heeft een middendiep de colleté. Gaus noemde het 'de zak met een gat er in'. Dan wordt een derde type onderschei den. met veel zwart en grijs, hoekige motie ven, strepen en banen en een lengte tot de kuit. Dit type zomerjurk heeft vaak een diepe decolleté. Als laatste vond de computer dat de erken blauw en groen, kleine kraag. alles blijkt een golfbeweging in de geest v Kondratieff, meent Gaus, ingekleurd door de mode. De mooiste parallellen vindt hij tussen het oranje-geel en economische voor- en te genspoed. Met de niet onbelangrijke kantte kening dat de mode iets vooruit loopt op de economie. „De zogenaamde domme massa, en zeker de mode-ontwerper die zich daar op richt, heeft betere voelhorentjes v knie-lengte en hoge halslijn bij elkaar een type lutie binnen de samenleving dan de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2