'Ontslagen hingen in de lucht' Stand van Zaken het'C/mbacht Precisie staat centraal bij maker van meetapparatuur VNU doet drukkerij van de hand Airport Hotel Schiphol in handen van HEMS Kamer van Koophandel noteert 60.000ste bedrijf CENTOCOR WOENSDAG 14 APRIL Gelaten stemming bij medewerkers Centocor Vervolg van voorpagina Een ruime halvering van het aantal arbeidsplaatsen. Het personeel van het Leidse biotechnologiebedrijf Centocor hikt tegen een niet onaanzienlijke ontslagronde aan, maar de medewerkers wisten al langer dat iets dergelijks in de lucht hing. Onder het personeel valt dan ook nau welijks iets te bespeuren van woede. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Sinds de medewerkers vorige week donderdag tijdens een bij eenkomst te horen kregen dat slechts 105 van de ruim 240 ar beidsplaatsen behouden zullen blijven, heerst binnen de muren van Centocor een stemming die het beste als gelaten en gema tigd omschreven kan worden. „Dit hing al in de lucht. Vanaf januari wisten we al dat er veel ontslagen zouden vallen", zegt M. Verhagen van de technische dienst. „Tja, er hangt wel een beetje een sarcastische sfeer", omschrijft hij het gevoel bij de werknemers Hij is één van de velen, die op straat komen te staan en gaat in mei op zoek naar ander werk. „Ik kan tot september blijven of eind april weggaan. In dat laatste geval krijg ik een hand drukje mee. Twee maanden sa laris als basis en één voor ieder jaar dat ik hier gewerkt heb. Ik zit hier nu drie en een half jaar dus ik ga weg met vijf en een halve maand extra salaris. Op zich een leuke regeling." Druppelsgewijs komen perso neelsleden rond vijf uur naar buiten. De meesten hebben haast of willen niets zeggen. „Dan moet je naar de receptie" of „Nee, ik heb geen zin in vra gen" is de reactie in de meeste gevallen. Eén van de directiele den verwijst naar de press relea ses. „Meer valt er niet te vertel len", zegt de man, die een grote doos onder zijn arm draagt. „Of ik aan het verhuizen ben? Nee hoor, dat is wat anders. Maar het is wel een grote teleurstel- ling." Jong Een medewerker die viereneen half jaar bij Centocor in dienst is en tot de happy few behoort die mogen blijven, wil wel pra ten. „We zagen het allemaal aankomen", zegt hij. „Maar ie dereen probeerde het te ver dringen. Op het moment dat we het hoorden, waren er natuur lijk negatieve reacties. Maar dat is inmiddels weer een beetje bijgetrokken. Ook de mensen die weg moeten, lopen hier re delijk positief rond. Hij kenschetst Centocor als een jong bedrijf met relatief Personeel van Centocor gisteren bij het verlaten van het bedrijfsgebouw aan de Einsteinweg op het Biosciencepark in Leiden. foto hielco kuipers jonge werknemers. „Mensen die een kans hebben op een an dere baan. Heel wat anders dan bij DAF, waar veel oudere werk- nemers waren die daar min of meer vastgebakken zaten." Pro blemen zoals zich die nu voor doen bij het bedrijf, behoren volgens hem tot de dingen die in de biotechnologie kunnen gebeuren. „We zitten met dit bedrijf echt on the edge of tech nology, op het randje van de technologie. Het kan een keer verkeerd gaan." Met het middel Centoxin bleek Centocor uiteindelijk over the edge te zijn gegaan, al ver wacht het bedrijf dat de proble men tijdelijk zijn. Pogingen dit middel tegen bloedvergiftiging op de markt te brengen lever den tegenslag op. Zo is het in Europa tijdelijk uit de verkoop genomen, terwijl Centoxin in Amerika de Food and Drug Ad ministration nog niet is gepas seerd. „Ze hadden alles op dat ene medicijn gegokt", zegt Verha gen. „De hele produktie was er in principe op afgestemd. Of we dat de leiding verwijten? Niet echt. De overheden beslissen immers of een middel wordt toegelaten op de markt. En het zag er in eerste instantie naar uit dat het met dit medicijn ge woon zou lukken." Wie er bij Centocor moeten vertrekken is inmiddels bekend. Op iedere afdeling wordt het zogenaamde last-in-first-out systeem gehanteerd. De men sen die het laast in dienst zijn gekomen, moeten vertrekken. Onder het toeziend oog van A. Dekker, last een medewerker van Thermo Electric met behulp van een micro scoop de draden van een miniscuul kleine temperatuursensor aan elkaar. foto hielco kuipers Tweede erkenning voor Wannonds bedrijf „Precisie staat bij ons bedrijf centraal. Alles moet tegenwoor dig steeds nauwkeuriger en pre ciezer. Daar speelt ons bedrijf met zeer geavanceerde meetap paratuur natuurlijk heel goed op in." Aan het woord is G. de Graaff, dirêcteur van Thermo Electric International bv in War mond. Zijn bedrijf is gespeciali seerd in industriële tempera- tuurmetingen. Onlangs kreeg hij van de branche-organisatie NKO (Nederlandse Kalibratie Organisatie) een erkenning voor zijn kalibratielaboratorium (ijk- laboratorium). Het kalibratielaboratorium is een belangrijk onderdeel van het bedrijf. Hier wordt de meet apparatuur geijkt en gecontro leerd. Om de apparatuur te tes ten worden in het laboratorium extreem hoge en lage tempera turen opgewekt. „De hoge tem peraturen krijg je door middel van ovens en de lage door mid del van vloeibare stikstof en ijs," vertelt De Graaff. „Onze meet apparaten kunnen meten van min 196 graden tot plus 1050 graden." De erkenning van het NKO was niet de eerste die het bedrijf heeft gekregen. Vorig jaar kreeg het de zogenaamde ISO-erken- ning. Deze is ingesteld door de EG en wordt uitgereikt aan be drijven die aan bepaalde kwali teitseisen voldoen. Deze eerste erkenning was van groot belang voor het bedrijf. „Op een gege ven moment krijg je de situatie dat afnemers, zeker die uit het buitenland, gaan eisen dat je die ISO-erkenning moet heb ben. Zo niet, dan gaan ze ergens anders naar toe", aldus pro- dukt-specialist A. Dekker. Snelle groei Thermo Electric bv is in 1967 in Den Haag opgericht als Euro pees hoofdkantoor voor de ver koop van produkten, gefabri ceerd door de Thermo Electric Groep in de Verenigde Staten. Door de snelle groei werd beslo ten over te gaan tot fabricage in Nederland. Het bedrijf is nu al dertien jaar gevestigd in de Veerpolder in Warmond, maar zat daarvoor een aantal jaren in Leiden. De produkten die het bedrijf maakt zijn temperatuur- voelers, zoals thermokoppels en weerstandselementen, maar ook kabels en verbindingssyste men. Deze specialistische appa ratuur, waarvan de grootte kan variëren van 0,15 mm tot 50 meter, wordt vooral gebruikt in de chemische- petrochemische en olieverwerkende industrie, maar ook in de ruimtevaart en de fast-foodbranche. De afne mers van het bedrijf zijn ver spreid over Europa, Afrika en het Midden- en Verre Oosten. Thermo Electric kan grote be drijven als Shell, Akzo, DSM en McDonalds tot zijn klanten kring rekenen. In de medische wereld zijn de produkten van Thermo Electric ook bekend. Extra-kleine temperatuursen- soren worden gebruikt bij de bloedtransfusiedienst. De toekomst ziet De GraafT rooskleurig in. „Het kwaliteits denken zie je nu steeds meer in alle bedrijfstakken opduiken. Zeker in de voedselindustrie. Bij de grote voedselketens wordt steeds meer de nadruk gelegd op een perfecte kwaliteit van het eten. Daarom moeten ook de koelkasten, de ovens, de bak platen en het frituurvet een per fecte temperatuur hebben. Wij zorgen dan voor de meetappa ratuur waarmee dit gecontro leerd wordt. Het specialistische karakter van ons bedrijf en het internationale werkterrein zijn onze pluspunten." AMSTERDAM ANP De drukkerijtak van het uitge versconcern VNU wordt ver kocht aan de grafische groep De Boer Boekhoven. Zo ontstaat de grootste grafische groep in Ne derland en de op vier na groot ste in Europa met een omzet van 1,2 miljard gulden, een be drijfsresultaat van 44 miljoen en 4150 werknemers. VNU krijgt een belang van 30 procent in de nieuwe combinatie, die nog geen naam heeft maar waarvan het hoofdkantoor wordt geves tigd in Hilversum. VNU had de grafische divisie al enkele jaren in de etalage staan omdat het concern zich wil concentreren op uitgeven. Er bestaat een overschot aan daik- capaciteit in Nederland. Zowel VNIJ als De Boer Boekhoven werkt aan een sanering door drukkerijen te sluiten en hun werklast te verdelen over ande re. In 1995 zal de personeels sterkte van de nieuwe combina tie zijn verkleind van 4150 tot 3500 3600 mensen. A.P. Lugt, bestuurslid van VNU, wordt directievoorzitter van de nieuwe combinatie. Lugt noemde drie motieven voor de samenwerking met De Boer Boekhoven. Ten eerste ontstaat een breed assortiment, ten tweede wordt de kostprijs ge drukt door verbetering van de produktiviteit en ten derde zijn er de langlopende drukcontrac- ten van VNU, van tien jaar voor de weekbladen en vijf jaar voor de maandbladen. VNIJ boekte in 1992 ondanks tegenvallende economische omstandigheden een netto winst van 128 miljoen gulden, tien procent meer dan in 1991, op een gelijkblijvende omzet van 2.7 miljard. Het bedrijfsre sultaat, inclusief deelnemingen groeide met 18 procent tot 241 miljoen. De verbetering is het resultaat van een lagere papier- prijs (50 miljoen minder dan in 1991), nieuwe acqutydW en kostenbeparingen. „Ik doe grotendeels burgerwerk, onderhoudswerk. Nieuwbouw doe ik bijna niet, ik zit van jongsaf in het onderhoud en dat bevalt me uitstekend. Ik zit niet te lang op een klusje, hoogstens zo'n anderhalf twee we ken en dan doe ik van alles. In de nieuwbouw krijg je 80 woningen en die moet je allemaal hetzelfde smeren, al lemaal één keer overschilderen. Bij het onderhoudswerk kom je bijvoorbeeld vaak rotte plekken tegen in het houtwerk en dat kost je veel meer tijd. Soms wérk ik samen met een timmerman, maar negen van de tien keer kan je reparaties zelf doen, met dat twee-componentenreparatiespul. Bij buitenschilderwerk begin je eerst de zaak eens te bekijken, dan schrappen we met een driehoeksschrap per de rotte plekjes en de bladders. Die krab je even open en dan neem je alles af met ammonia, want voor al hier aan de kust heb je veel zoutaanslag en vettig heid. Daarna gaan we schuren en gronden. Negen van de tien keer is dat met wit of grijs. Over de gegronde plekken halen we weer een schuur- papiertje heen en dan repareren we kapotte plekjes met twee-componentenspul, dat schuren we op en daarna gaan we voorlakken. Dat doen we met half grondverf en half aflak, dat is onze werkwijze. De grondverf is voor de hechting en de aflak is voor de vloeiing, het strak trekken van de verf om te voorkomen dat je stre pen ziet. Vervolgens gaan we licht opschuren, open staande naden en kieren uitkitten (vullen) zodat het ge heel mooi strak en dicht is. Tenslotte lakken we het af De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Hans van der Plas (29), schilder uit Katwijk. „In de regio Katwijk is voldoende werk. Er zit een beetje geld en de mensen willen er netjes bijzitten." in de gewenste kleuren, 's Zomers doen we alles buiten, 's winters binnen, maar dat wordt steeds minder. Dat ligt denk ik toch aan de kosten, een hoop mensen gaan het zelf doen. Je hebt hier in Katwijk wel families waarin veel schil ders zijn, maar dat is bij mij niet het geval. Ik kon na de LTS niet echt kiezen, dus toen ben ik hetzelfde gaan doen als een paar schoolvrienden. Elektriciteit leek me niks en metaal kan ik niet, dus dan blijft er niet zo veel over. Ik kon naar de schilders MTS, maar ik had een hekel aan huiswerk en ik had ook geen zin meer om elke dag naar school te gaan. Daarom ben ik gaan werken: als leerling-schilder moest ik één dag in de week naar school en vier dagen werken bij een baas. Daarna ben ik de opleiding tot gezel gaan volgen en heb ik een avondopleiding ondernemer gedaan en na drie jaar kon ik voor mezelf beginnen. Die opleiding was een dag in de week, van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds. Je moest vijf, zes uur per week aan huiswerk besteden, maar ik deed nooit meer dan een uur, ik kan makkelijk leren. Op-mijn 23e had ik alles en op mijn 25e ben ik mijn eigen bedrijf be gonnen. Nu heb ik vier man personeel lopen. In de re gio Katwijk is voldoende werk: er zit een beetje geld en mensen willen er netjes bijzitten. Het voornaamste is dat je goed werk levert. Op een dorp is mond-tot-mond reclame en als je loopt te kloten ben je zo uitgeteld. Afval lever ik gescheiden in bij de gemeente. Je moet er gewoon in mee, dat soort dingen. Papier, plakband, terpentine, verfresten, alles gaat apart. Het kost geld, maar we kunnen het moeilijk allemaal in de sloot dum pen. Terpentine kun je makkelijk in een tuintje dum pen, niemand die het ziet. Zo zie je maar dat het ook belangrijk is hoe je er zelf tegenover staat." TEKST: ERIC JAN WETERINCS FOTO: HIELCO KUIPERS De Horeca Exploitatie Maat schappij Schiphol (HEMS) gaat het Airport Hotel op de luchtha ven Schiphol exploiteren. Dit hotel met zestien kamers ligt achter de douane en heeft elf werknemers. De HEMS gaat het moderniseren, voegt er nog eens negentien kamers aan toe en zal het personeelsbestand ruwweg verdubbelen. Medio mei gaat het hoel open. De exploitatie van het Airport Hotel kwam tot voor kort voor rekening van een besloten ven nootschap. Die heeft de zaak nu overgedaan aan de HEMS, die op de luchthaven al cof feeshops, brasserieën, restau rants en chocolaterieën exploi teert. De naam van het hotel is veranderd in Schiphol Terminal Hotel. Het is overigens het eni ge hotel in Nederland dat met een gemiddelde bezettings graad van 180 procent draait. Dat komt omdat de kamers ge regeld meermalen per etmaal worden verhuurd aan passa giers. De prijzen in het vernieuwde hotel gaan omhoog. Voor een eenpersoonskamer moet 95 gulden worden betaald en voor een tweepersoonskamer ISO gulden. In de nieuwbouw ko men eenentwintig douches die apart worden vehuurd. Ontbijt kan er niet worden genoten. De HEMS is voornemens het hotel bij een breder publiek onder de aandacht te brengen. Volgens interim-manager Geer Hubers leent het Schiphol Terminal Hotel zich uitstekend voor een overnachting vóór een vroege vlucht of voor een tussenstop op intercontinentale vluchten. Op Schiphol komt daarnaast aan het centrale plein, bij het NS-station ook een nieuw She raton Hotel. De bouw ervan be gint volgend jaar en het wordt naar verwachting in januari 1997 in gebruik genomen. Het nieuwe hotel krijgt vierhonderd tot vierhonderdvijftig kamers verdeeld over negen bouwla gen. Over de bouw is inmiddels een overeenkomst gesloten tus sen de beleggingsmaatschappij AMAR, Sheraton en de NV Luchthaven Schiphol. Het ge bouw wordt ontworpen door H. Raider van de Londense Rome Group. Markant Management Con sultancy uit Lisse is vanmor gen ais 60.000ste onderne ming ingeschreven in het han delsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Directeur R. van Zoolingen van het startende bedrijf is bij die gelegenheid door de Kamer in de bloemen gezet. Markant Accountancy geeft bedrijfseconomische en fiscale adviezen. Het handelsregister werd in gesteld in 1921. Een kleine vier jaar geleden werd het 50.000ste bedrijf ingeschreven. Het aantal actieve bedrijven bedroeg in 1989 ruim 20.000 in het gebied van Rijnland. Nu wordt dat aantal op 26.000 ge schat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19