Miljoenen liters benzine vermorst Plantesoorten worden zeldzamer door isolatie 'Verwerken KCA is boerenbedrog' Paddentrek: op leven en dood Over leven Protest tegen afschot van knobbelzwanen HETVELD WOENSDAG 14 APRIL 1993 17 -chef meindert van d Wandeling Braassemermeer alphen aan den run» dc Alphense afdeling van de vereniging v Natuur cn Milieu-educatie organiseert op zaterdag 17 april e wandeling langs de oeverlanden van het Braasemermeer. Er wordt gezocht naar de eerste lentebodes zoals nestelende vogels en uitbottende struiken en bomen. De wandeling begint om twee uur bij het voetveer Woubrugge-Roelofsarendsveen. Deel name is gratis. De wandelaars moeten verrekijker en laarsen Kids for animals nieuw vennep» Irene van der Mark uit Nieuw-Vennep is winnares van de slagzinwedstrijd van de Dierenbescherming. De Nieuw- vennepse krijgt een weekeinde voor vier personen op het attrac tiepark Duinrell. De wedstrijd was uitgeschreven door de jonge- renclub van de Dierenbescherming, Kids for animals. Aanleiding was de introductie van de nieuwe dierenwelzijns-educatieme- thode 'Leven met dieren'. Met dit lespakket kan in het onderwijs aandacht worden besteed aan het welzijn van dieren en hetgeen kinderen op dat gebied kunnen doen. Gul voor de grutto wormer» De vereniging Natuurmonumenten geeft op 29 april het officiële startsein voor de actie 'Gul voor de grutto'. Doel van de actie is geld bijeenbrengen voor de aankoop van een boerde rij in het weidegebied Wormer- en Jisperveld. De weilanden van de boerderij moeten een goed onderkomen bieden aan de wei devogels. De ledenactie met drie miljoen gulden opbrengen. Na tuurmonumenten deed al eerder met succes een beroep op de leden: vorig jaar nog werd meer dan vier miljoen gulden opge haald bij de actie Goudplevier. Voorzitter Winsemius geeft het startsein voor de wervingsactie tijdens een feestelijke bijeen komst in het Wormer- en Jisperveld. Natuurfoto's in De Oranjekom vogelenzang» Tot en met 30 april houden de Verenigde Amateur Natuurfotografen een tentoonstelling van eigen werk in het be zoekerscentrum De Oranjekom in de Amsterdamse Waterlei dingduinen. De collectie foto's bestaat uit dertig vergrotingen in kleur van landschappen, vogels, zoogdieren, planten en insec ten. De foto's zijn ter plekke ook te koop. Openingstijden di t/m do 9.30-16 u; za en zo 9-17 u. Ingang Oase; er is een toegangsbe wijs nodig. Frans van Rhijn schildert de duinen overveen Frans van Rhijn exposeert tot en met 13 mei schilde rijen en aquarellen van duinlandschappen in het bezoekerscen trum van de Kennemerduinen in Overveen. De schilder is tevens bioloog en legde de lijnen en schaduwen van zandverstuivingen vast, merkwaardig gegroeide bomen en de grillige vormen en kleurschakeringen van verterende boomstammen. Van Rhijn schilderde in de Amsterdamse Waterleidingduinen en maakte zijn werk in eigen atelier af. Het bezoekerscentrum aan de Zee weg, ingang Koevlak, is dagelijks geopenchvan 9-16.30 uur. Een sterke versnippering van de natuurterreinen maakt het Zeldzame plantesoorten in Ne derland groeien vaak op in te kleine populaties op geïsoleerde stukjes natuurgebied. Daardoor treedt een proces van geneti sche verarming op en worden deze plantensoorten steeds zeldzamer. Door natuurgebie den met elkaar te verbinden, kan de mens deze ontwikkeling een halt toeroepen. Dat conclu deert drs. R. van Treuren in zijn proefschrift waarop hij deze week aan de RUG promoveert tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Met genetische verarming be doelt Van Treuren dat de plan ten zo zeldzaam zijn of zo geï soleerd leven, dat ze zich slecht kunnen voortplanten. De na tuurgebieden waar ze leven worden doorkruist door snelwe gen, steden enzovoorts en daar door verloopt de uitwisseling tussen diverse populaties moei lijk. De kans wordt steeds kleiner dat alle erfelijke informatie van de ene generatie planten op de andere wordt overgedragen. Dat betekent bijvoorbeeld dat eigenschappen als bestand zijn tegen bepaalde ziekten of ken merken van de groei niet meer goed op de volgende generatie worden overgedragen. Daar door wordt de plantensoort steeds minder gevarieerd en steeds minder sterk. Van Treuren voerde in zijn onderzoek een aantal experi mentele kruisingen uit bij twee bedreigde plantensoorten, te weten veldsalie en duifkruid. De planten waren van dezelfde soort maar afkomstig uit ver schillende populaties. Hieruit bleek dat de kruisingen allerlei positieve effecten hadden. De genetische variatie werd her steld, de kruisingen bleken veel beter in staat te groeien en de genetisch verarmde groepen waren beter in staat te groeien. Daarom verdient het volgens Van Treuren aanbeveling om zoveel mogelijk geïsoleerd lig gende natuurgebieden met el kaar te verbinden. Wie bij de benzinepomp staat om zijn tank 'vol' te gooi en, morst elke keer een vingerhoedje vol. Al die ogen schijnlijk te verwaarlozen 'morsingen' bij elkaar opgeteld, vormden in de achterliggende jaren een hoeveelheid van ettelijke miljoenen liters brandstof die in de Nederlandse bodem zijn gesijpeld. leeuwarden» gpd „Je moet er niet te lang bij stil staan wat er jaarlijks in de grond verdwijnt. Het is een af grijselijke hoeveelheid", zegt T. VVijma, bestuurslid van de Ver eniging van Tankinstallateurs en directeur van Mokobouw in Leeuwarden, een bedrijf dat benzinestations aanlegt en mo derniseert. Ons land telt afge rond 5,5 miljoen personenau to's. Dit wagenpark wordt jaar lijks naar schatting 192 miljoen keer bijgevuld. Als al die keren een vingerhoedje benzine wordt gemorst (2 kubieke centimeter), sijpelt er jaarlijks rond de ruim zesduizend benzinestations in Nederland 384.000 liter vervui lende brandstof in de grond. Daarmee zijn we er niet. De ruim 600.000 Nederlandse vrachtwagens zorgen voor morsverliezen van ruim 500.000 liter brandstof. Bij het vullen van de onder grondse tanks van de benzine stations gaat het nodige mis en dan zijn er de lekkages uit on dergrondse tanks. De exacte omvang is onbekend, maar gro ve schattingen spreken van maar liefst 10 miljoen liter per jaar. Grofweg wordt door water leidingbedrijven de norm ge hanteerd, dat een liter aardolie- produkt één miljoen liter drink water zodanig vervuilt dat het niet meer voor consumptie ge schikt is. Ernst De direct betrokkenen (over heid, pomphouders, oliemaat schappijen en tankinstallateurs) zien sinds het midden van de jaren tachtig de ernst van de si tuatie onder ogen. Er is daarom een werkprogramma opgesteld dat erin voorziet om tussen 1992 en het jaar 2000 de grond onder en rond alle 6200 benzi neverkooppunten te saneren en maatregelen te nemen om lek kages tq voorkomen. Bij alle benzinestations wordt een bodemonderzoek uitge voerd en moet de aanwezige vervuiling worden opgeruimd. Het eerst aan de beurt zijn sta tions gelegen in een waterwin gebied. Die veroorzaken im mers het meeste gevaar door het drinkwater te vervuilen. Ze moeten voor 1994 zijn gesa neerd en gerenoveerd. Na de bodemsanering moe ten alle benzinestations op nieuw worden ingêricht volgens zeer strenge milieuvoorschrif ten. Zo moet elke benzinetank onder meer van een overvulbe- veiliging worden voorzien. In een straal van minimaal 5 meter rond elke pomp moet een vloei stofdichte bestrating worden aangelegd met dichtgekitte na den. Vernietigend rapport Socialistiese Partij vlaardingen De Socialistiese Partij (SP) vindt dat de overheid het toezicht op de verwerking van klein che misch afval (KCA) moet aan scherpen. Volgens haar is de verwerking in handen van parti culiere bedrijven 'vragen om moeilijkheden'. Uit een onder zoek dat de SP zelf heeft uitge voerd blijkt dat van het ingeza melde KCA hooguit 5 procent nuttig wordt hergebruikt. „Van alle KCA wordt 95 procent op geslagen, gestort of verbrand aldus de SP. „Schimmig, half slachtig en soms volstrekt on aanvaardbaar" is de conclusie van de partij. Aandacht KCA van huishoudens vormt slechts 1 procent van hët totaal aan chemisch afval, maar krijgt bovenmatig veel aandacht. „De kosten om die ene procent bin nen te krijgen zijn hoog; in de nabije toekomst tien tot twintig gulden per huishouden. Tegen veel geld en met veel inspan ning van de burgers wordt een minimaal deel van het totale chemisch afval ingezameld. Daarna wordt het weer diffuus verspreid in binnen- en buiten land. Soms komt het weer te recht in het gewone huisvuil", aldus de SP. „Als aan dit 'boe renbedrog' geen einde komt zal de bereidheid onder de bevol king om het apart in te zamelen zienderogen afnemen. De over heid gooit daarmee haar eigen glazen in." De SP vindt dat gemeenten het aan hun burgers verplicht zijn het gehele traject van inza meling tot verwerking te con troleren. Zij moeten zich niet verschuilen achter de vergun ning van de verwerker. Het hui dige inzamelsysteem moet vol gens de SP op de helling. Er moet gericht gezocht worden naar nuttig hergebruik van in het bijzonder verfblikken cn verfresten (ongeveer de helft van het KCA). Aan export van dit afval naar de stortplaats Schönberg in Duitsland moet direct een einde komen, aldus de SP. Ook de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft ge waarschuwd tegen aantasting van het draagvlak voor geschei den inzameling van afval. De burger moet volgens haar de ze kerheid hebben dat de extra in spanningen niet voor niets zijn geweest. Zij vindt dat het uit gangspunt „de vervuiler be taalt" moet doorwerken in de heffingen. Nu is er nauwelijks een samenhang tussen tarieven en heffingen die gemeenten op leggen en de grootte van de huishoudens, aldus de vereni ging. Stankoverlast Uit onderzoek dat is verricht in opdracht van de vereniging blijkt dat burgers zo min moge lijk last willen hebben van afval scheiding. „Daarom zijn onder meer maatregelen nodig om stankoverlast door GFT-afval te voorkomen. Dat kan door de GFT-containers minimaal eens per week te legen en betere rei- nigingsmqgelijkheden te bie den", aldus de vereniging. amstelveen Staatssecretaris Gabor (land bouw en natuurbeheer) moet maatregelen treffen om het af schieten van beschermde knob belzwanen te stoppen. Dit zegt de stichting Knobbelzwanen - platform in Amstelveen. Uit een onderzoek van de Weten schapswinkel van de Universi teit van Amsterdam blijkt, dat in Nederland jaarlijks 3.000 knob belzwanen worden gedood, een kwart van de totale stand. Voor het afschieten van de beschermde knobbelzwanen moet een vergunning worden aangevraagd bij het provincie bestuur. Die kan de vergunning afgeven, als blijkt dat zwanen schade aanrichten aan bij voor beeld grasland. Volgens het Knobbelzwanen- platform moet Gabor onder zoek laten doen naar de schade die zwanen aanrichten aan ge wassen. Tevens zouden proeven moeten worden gedaan met vreedzame verjaagacties. Panda naar India Een kleine panda uit Blijdorp is dezer dagen naar Darjeeling Zoo in India verhuisd. Dit gebeurde in het kader van een in ternationaal fokprogramma. Darjeeling Zoo ligt midden in het leefgebied van de kleine panda en beschikt sinds enkele jaren over drie vrouwelijke (wildvang) kleine panda's. Blijdorp stelde een jong mannetje beschikbaar dat afgelo pen zomer in Rotterdam werd geboren. Sinds 1873 ziet de wereld er heel anders uit. In dat jaar werd het prikkeldraad uitgevonden. In Amerika, waar anders? Vanaf dat moment is moeder aarde er een stuk minder.aantrekkelijk op geworden. Dictators, gene raals en kampbeulen gebruikten het om hun slachtoffers ergens binnen óf buiten te houden. En de boer verving zijn hagen door het moderne wonderdraad. Sleedoorn, maar vooral mei doorn werden uit dank voor hun eeuwenlange tegenhouden opgedoekt. Gelukkig zijn er nog plaatsen waar meidoom mag blijven staan. En dan maar hopen dat mensen niet blijven roepen dat meidoom iets te maken heeft met de verspreiding van de ge vreesde planteziekte perevuur. Want dat idee heeft aJ duizen den meidooms het leven ge kost. Hier in de buurt is de mei doom nog te bewonderen in de duinen en het vlakke polder land boven het kanaal. En... in mijn tuin. In mijn achtertuin mag hij zijn oude, vertrouwde werk blijven doen: tegenhouden en bescher men. Niet dat er bij de buren vee in de tuin rondloopt. Maar wel katten. En voor meidoom hebben poezen een heilig ont zag. Vogelnesten zijn tussen de wirwar van takken en doornen van de meidoom a. nauwelijks te zien en b. ongenaakbaar voor de meeste rovers. De meidoorn haag was behoorlijk verwaar loosd. Hij had dunne buigzame uitlopers aan de bovenkant ge kregen. En onderin waren hele gaten gevallen. Dus heb ik hem afgelopen winter eens behoor lijk onder handen genomen. Ik kwam tussen de scherpe ste kels maar liefst drie vogelnesten tegen. Van de merel wist ik het al. die had ik vorige zomer per ongeluk betrapt. Maar dat lijs ternest en dat kleinere ding - ik denk van een roodborst - daar wist ik echt niets van. Dat zegt wel iets, want ik ben zeer geïn teresseerd in ontluikend vogel leven. De knoppen van de meidoom zijn op dit moment door het mooie weer van het afgelopen weekend al aardig uitgelopen. En dat betekent dat de bloesem ook niet lang meer op zich zal laten wachten. Ik kan me nu al verheugen op die zoete, wat weeïge geur van meidoornbloe sem. Heel wat insekten worden er door aangetrokken. Niet al leen bijen en hommels, maar ook keversoorten en vliegen. Het stuifmeel ligt dan ook voor het oprapen op die talrijke lan ge meeldraden. Aan die voortplantingsorganen is goed te zien of je met de één- stijlige of de tweestijlige mei doorn te maken hebt. Middenin de witte bloesem zitten name lijk één of twee stampers. Een verschil dat je in de herfst bij de knalrode bessen weer lerug- vindl /n er één pit in dan is het een éénstijlige en met twee pit ten bent u zeker van de twee stijlige. De zoete geur is bij bei de soorten gelijk. Die reuk is zo sterk dat men er heel vroeger de vloeren van huizen en lirrher gen mee bestrooide. Het zal wel nodjg zijn geweest, want in die tijd had men nooit gehoord van driedubbele waskracht. Laat staan van prikkeldraad. noordwuk adriaan branqenburg Duizenden padden uit het Noordwijkse duingebied heb ben de afgelopen dagen weer de oversteek gewaagd van de Vo gelaardreef en Kapelleboslaan voor een duik in de 'liefdes- sloot'. Een groot aantal moest dat ondanks gedeeltelijke afzet ting van de weg, met de dood bekopen. De tol van de keuze voor nieuw leven boven dat van het eigen leven. Zodra de eerste lentebuien vallen, voelen de padden de on weerstaanbare drang zich in het water over te geven aan het lief desspel. De vrouwtjes verlossen zich van hun snoeren met tien duizenden eitjes, waarna de mannetjes er hun sperma over heen 'sproeien'. Omdat voor ve le padden in het Noordwijkse duingebied de dichtstbijzijnde sloot precies aan de 'verkeerde' kant van de Kapelleboslaan en Vogelaardreef ligt, zijn de bees ten wel genoodzaakt de gevaar lijke wegen te kruisen. In het verleden werd er bij de ze oversteek jaarlijks een ware slachting onder de padden aan gericht. Tot verdriet en ergernis van de Natuur- en Vogelvereni ging Noordwijk. Om te voorko men dat de padden nog langer met honderden tegelijk letterlijk zouden worden platgereden, werd in overleg met de gemeen te Noordwijk besloten een deel van de wegen af te zetten. Zo dra de temperatuur in het voor jaar boven de tien graden stijgt en de eerste lentebuitjes vallen, trekken nu de vrijwilligers er op uit om de afzettingen te regelen. C. Verweij, secretaris van de Natuur- en Vogelvereniging Noordwijk, kan voorlopig met het 'compromis' leven. „We hebben afgesproken de zaak voorlopig een aantal jaren in ogenschouw nemen, voordat verdere maatregelen worden overwogen", zegt Verweij terwijl hij een pad helpt bij het over steken door hem op te pakken en aan de overzijde van de weg weer los te laten. Verweij maakt er geen ge heim van een groot voorstander te zijn van verdergaande stap pen. Hij denkt daarbij onder meer aan een volledige afslui ting van de Vogelaardreef en Kapelleboslaan in de avonduren en de aanleg van speciale pad- dentunneltjes. Nog meer brood ziet hij in het graven van poelen in de duinen of een sloot aan de 'goede' kant van de weg. „Maar dan praat je wel over een pro ject dat vele duizenden guldens kost", weet de Noordwijker. Momenteel wordt het traject tussen de jeugdherberg en het zweefvliegveld afgesloten wan neer de hemel in de avonduren zijn poorten openzet. Omdat de Kapelleboslaan door de ge meente Noordwijk als een be langrijke verkeersader wordt be schouwd, blijft het bij een af sluiting over een afstand van zon 2,5 kilometer. Ook tijdens de paasdagen moest Verweij weer vaststellen dat vele padden de overtocht niet hebben gered. Ook niet op het gedeelte dat wel met behulp van hekken, knipperlichten en schijnwerpers is afgezet. „Men sen die hier wonen moet je nu eenmaal de mogelijkheid geven van de weg gebruik te maken. Bovendien glippen er nogal eens automobilisten door de af zetting heen." Inmiddels heeft het grootste deel van de padden de over steek gewaagd. De meeste beestjes waren tijdens het paas weekeinde dan ook weer op de terugweg. Verweij: „Dat gaat al tijd sneller dan de heenweg. De vrouwtjes hebben zich dan ont daan van hun eitjes en ook ho gere temperaturen zorgen voor een vlottere overtocht." In het duingebied bevinden zich vele tienduizenden pad den. Van de padden die de overtocht vVagen, sneuvelt jaar lijks ondanks de maatregelen nog altijd zo'n twintig tot dertig procent, schat Verweij. „Wij troosten ons maar met de ge dachte dat door onze inzet in elk geval een deel van het nage slacht toch weer is gered". De gemiddelde auto slokt jaarlijks 1200 liter benzine op. Bij het tanken van deze brandstof worden miljoenen liters gemorst. FOTO HIELCO KUIPERS) Jaarlijks worden nog altijd honderden padden in Noordwijk letterlijk platgereden Kapelleboslaan oversteken. rij, op weg naar de 'liefdessloot', de Vogelaardreef en FOTO DICK HOGE WONING

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17