Busrit minder populair Steeds meer vragen over borstprothese 'Nooit erkenning voor dwangarbeiders' Randstad 'Jekunt geen blik blijven neer 'Lik-op-stuk-beleid lost straatcriminaliteit niet op' WOENSDAG 14 APRIL 1993 Aantal passagiers bij streekvervoerders stagneert De streekvervoersbedrijven NZH, Centraal Nederland (CN) en West Nederland (WN) kampen met een stagna tie in het reizigersvervoer. Vorig jaar bleef het aantal rei zigers gelijk, terwijl in voorgaande jaren het aantal reizi gers telkens sterk steeg. De vervoersmaatschappijen wij ten deze ontwikkeling aan de tariefsstijgingen en daar mee samenhangend een minder sterke stijging van de autokosten. LEIDEN/REGIO .ANNET VAN AARSEN Woordvoerders van de NZH en WN melden dat hun bussen in 1992 ongeveer even veel passa giers hebben vervoerd als in het jaar ervoor terwijl Centraal Ne derland zelfs te maken zou heb ben gehad met een geringe da ling. Exacte cijfers worden nog niet vrij gegeven omdat de ver voersbedrijven op dit moment nog bezig zijn met het opstellen van de jaarverslagen. Volgens de overkoepelende organisatie van streekvervoerders, de VSN, gaat het overigens om een ont wikkeling waar alle busmaat schappijen mee kampen. Districtsmanager B. Leeu- wenburgh van de NZH vreest dat de doelstellingen van de overheid een sterke afname van het autogebruik niet ge haald zullen worden. „Maar de stagnatie van het aantal reizi gers wordt veroorzaakt door de forse tariefsstijgingen en daar kunnen we niets aan verande ren. De minister stelt de tarie ven vast." De NZH dringt net als de an dere busmaatschappijen bij het ministerie aan op verantwoorde tariefsstijgingen en een sterkere stijging van de kosten voor het autogebruik. Maar daarnaast zou Leeuwenburgh een andere maatregel zien zitten om het busgebruik te stimuleren. „Ik denk aan verschillende tarieven in de spits en de daluren, eigen lijk net als bij het treinvervoer mogelijk is." Centraal Nederland ziet het als een zogelijke ontwikkeling. „Bij ons is zelfs sprake van een lichte daling", aldus directiese cretaris C.J. de Jong. „En dan krijgen we bij de invoering van de nieuwe dienstregeling eind mei nog te maken met het be perken van een aantal ritten op slecht bezette lijnen. Dat zijn maatregelen die we moesten nemen naar aanleiding van de 'Tussenbalans'." Ook bij Centraal Nederland wordt de prijs van het buskaart je, die in vergelijking met de au tokosten onevenredig steeg, als hoofdoorzaak gezien van de stagnatie. „Die tariefsstijgingen staan haaks op de doelstellin gen die de regering een paar jaar geleden maakte. We zullen dan ook aandringen op verant woorde prijssstijgingen in sa menhang met een verhoging van de autokosten. Daarnaast zien we veel in positieve maat regelen als structurele verbete ringen van de infrastructuur. Busbanen bijvoorbeeld. Het uit breiden van het aantal snel- diensten is heel belangrijk. Daar zijn we hard mee bezig en als je de cijfers bekijkt zie je dat het aantal reizigers op de snel- dienstlijnen ook vorig jaar juist is toegenomen." „We kijgen nog een paar ta riefsverhogingen", stelt directie secretaris E. Geerdes van West Nederland enigszins somber vast. „In januari volgend jaar bijvoorbeeld. Het overheidsbe leid terugdringen van het au togebruik komt er niet hele maal uit en dan druk ik me voorzichtig uit." Volgens Geer des kunnen de streekvervoerbe- drijven weinig anders dan de si tuatie accepteren. „We hebben nu al te maken met het schrap pen van bepaalde ritten. De eni ge ontwikkeling waarmee we hopen de klant toch nog te kun nen bedienen is de regiotaxi op plaatsen waar het openbaar ver voer wegvalt. Maar dat is ook weer iets dat alleen haalbaar is met subsidiëring." In januari maakten de Neder landse Spoorwegen al bekend dat het aantal reizigers per trein niet meer toeneemt. De NS weet de tegenvallende resulta ten echter aan de OV-studen- tenkaart in plaats van aan ge stegen tarieven. Streekvervoerders in de Leidse regio tellen steeds minder passagiers in de bussen. Leids BIC kan werk niet aan NOORD WUKERHOUT/REGIO ANNET VAN AARSEN Honderden jonge mannen zijn tijdens de bezetting als dwang arbeider uit deze regio naar Duitsland getransporteerd. Na de oorlog kwamen velen terug. Ze gingen aan het werk, bouw den een nieuw leven op. „Dat verhaal, daar moest je toen niet over zeuren", zegt Noordwijker- houter C. van der Veek, lid van de Vereniging Dwangarbeiders Nederland. „Maar er zijn veel mensen die nu moeite hebben om het allemaal te verwerken." Om het verwerkingsproces op gang te helpen, werd in 1987 de landelijke Vereniging Dwangar beiders opgericht. De organisa tie vindt dat het nu tijd is om ook in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek aan de slag te gaan. Morgen wordt daarom een bijeenkomst ge houden in De Schelft in Noord- wijkerhout. Alle leden van de vereniging zijn daar welkom, SCHIPHOL «JAAP SLUIS In hun somberste buien zien Henk Heyerman en Ton J. van Weers, als planners werkzaam bij de luchthaven Schiphol, het spookbeeld soms opdoemen: passagiers, werknemers en ver voerders massaal in de file. Ie dereen vast, geen doorkomen aan. Maar, zeggen ze, zo ver kan en mag het niet komen. Bij de presentatie van de uitbreidings plannen van Schiphol legde de luchthaven zichzelf een pittige taak op: rond het jaar 2000 moet 40 procent van de passa giers en werknemers met het openbaar vervoer komen. Dat was, zegt Henk Heyerman, een loflijk streven. Maar het had volgens hem misschien anders geformuleerd moeten worden, want: „Essentieel is dat het indi viduele gebruik van de auto omlaag gaat. Op welke manier dat gebeurt, is niet echt belang rijk. In 1988 ging men vooral uit van de bus en trein. Maar er zijn veel meer mogelijkheden. Denk aan de fiets, taxi, personeels- busjes van bedrijven, passa giersbusjes van hotels en het carpoolen." Op de luchthaven werken (in clusief Fokker) 43.500 mensen. Alleen al de laatste acht jaar kwamen er 13.000 banen bij. In 1992 verwerkte Schiphol 19 mil joen passagiers. Rond het jaar 2000 zullen dat er bijna 30 mil joen zijn. Het zijn, zegt Ton van Weers, cijfers die keihard aanto nen dat het een enorm karwei wordt om de luchthaven ook in het volgende millennium goed bereikbaar te houden. Op dit moment telt Schiphol 16.000 parkeerplaatsen voor passagiers en nog eens 8000 voor werknemers. Het ruimte beslag is enorm. Bij de passa giers wordt verdiend aan dat al lesbehalve goedkope parkeren. maar ook hoopt de instelling op een groot aantal nieuwe gezich ten. „Ik hoefde thuis niet over die boel te praten", vertelt Van der Veek over zijn terugkomst na twee jaar werken in een koper mijn, zo'n zestig kilometer on der Kassei. „Maar we kregen na tuurlijk wel allemaal last van aanpassingsproblemen. Je moest helemaal acclimatiseren. Er was niemand, die je vroeg 'hoe is het nou' of 'vertel er eens over'. We werden als twee derangs burgers behandeld en soms werd je zelfs uitgeschol den." Uit de regio zijn volgens Van der Veek veel mensen naar Kas sei vertrokken. „Velen gingen gewoon: voor het najaar van 1943 was er hier eigenlijk niet zo iets als onderduiken, dat kwam pas in de herfst op gang. Op een gegeven moment werd je pas ingetrokken en moest je naar het arbeidsbureau. Daar kreeg je dan te horen dat je naar Maar voor personeel moet er geld bij hoewel een bedrijf dat werknemers een eigen plek aan de rand van de luchthaven biedt daar (inclusief aansluitend busvervoer) al gauw 400 tot 500 gulden per jaar aan kwijt is. Het (laten) ontwikkelen en bebou wen van de enorme parkeer- vlaktes zou veel meer geld op brengen. Bovendien: je kunt bij een voortgaande groei van het autopark geen blik neer blijven zetten. Werknemers van Schiphol- bedrijven konden hun wagen vroeger kwijt in dichtbij het platform gelegen parkeergara ges. Die tijd is voorbij. Ze zijn verbannen naar de verder weg gelegen terreinen en hebben hun plekje af moeten staan pas sagiers. Want, zegt Ton van Weers: „Die vormen onze direc te broodwinning. Als zij Schip hol niet meer kunnen bereiken, kunnen we wel ophouden." Bij het vervoer van werkne mers vormt de bus op het mo ment een onmisbare schakel. Er rijden vanuit de regio 36 spitslij- nen naar de luchthaven. Voor het vervoer op de luchthaven zijn er daarnaast speciale perso- neelsbussen die de mensen gra tis naar hun werkplek brengen. Die door de NZH gereden bus sen passeren om de vijf minu ten ('s nachts om de zeven mi nuten, in de winter is er 's nachts een belbus) en begroet ten onlangs de 15 miljoenste passagier. En dat in ruim twee jaar tijd. En dan de trein. Die krijgt in het Schiphol-verhaal een steeds prominentere plaats. Stoppen er nu nog zes treinen per uur op de luchthaven, na de gereedko ming van een nieuw station met tunnel zijn dat er twintig. En voor de langere termijn liggen er ambitieuze plannen. Een lichte rail- of snelbusverbinding Duitsland moest." De dwangarbeiders hebben nooit erkenning gekregen voor het feit dat ze ook slachtoffer waren, stelt Van der Veek vast. „Dat begint nu een beetje te ko men. Maar er zijn veel mensen die het er nog steeds moeilijk mee hebben of nu ze ouder worden problemen krijgen. Daarom proberen we in Zuid- Holland Noord nu voor het eerst wat op poten te krijgen. Mensen uit de Bollenstreek gaan niet zo snel naar Den Haag." De bijeenkomst is, benadrukt Van der Veek, niet bedoeld als een saaie vergadering. De men sen zouden er vooral in de gele genheid worden gesteld om met elkaar te praten over hun erva ringen. „Praten met mensen die weten wat je allemaal hebt doorgemaakt." Afgelopen zomer bijvoor beeld stond ik er met een man over te praten. Ik vertelde dat ik in het kamp een moord had ge- vanuit IJmuiden via Haarlem en Hoofddorp naar Schiphol. Met aftakkingen naar Amsterdam Zuidoost en Amstelveen. En niet te vergeten de hogesnel heidstrein die tussen Amster dam en Parijs en Amsterdam en Keulen moet gaan rijden. Zulke zien, dat ik er met mijn neus bovenop stond. Ik stond toen met nog iemand met de Lager- fuhrer te praten. De Lagerführer vond dat een Poolse jongen te veel briketten meenam en schoot hem vlak voor onze ogen dwars door zijn kop", geeft Van der Veek als voorbeeld. „Die man die erbij was, bleek dus de zelfde als de man die ik afgelo pen zomer tegenkwam. Toen ik daar stond en die vent die jon gen doodschoot, dat was echt een hamerslag voor mij. Zoiets vergeet je nooit meer. Ik zou de plaats op een halve meter nauwkeurig nog kunnen aan wijzen, waar die Poolse jongen lag. Een jaar of achttien negen tien was hij. Je stelde daar als mens helemaal niets voor." De oorlog en de tijd in Duits land heeft een diepe indruk op Van der Veek gemaakt. „Ik heb er een hele encyclopedie over, boeken en romans. Ik ben ei genlijk nog steeds op zoek naar het hoe en waarom van de hele lijnen, zegt Van Weers, dienen te concurreren met de lucht vaart en zijn daarbij in het voor- en natransport duidelijk in het voordeel: „In- en uitstappen is bij de trein een kwestie van mi nuten, terwijl vliegen veel meer tijd vergt." Maar, zegt Heyer- toestand." Van der Veek kwam in 1990 bij de vereniging terecht toen hij een tip kreeg dat hij recht had op een Duits pen sioen voor het werk in de koper mijnen. De Vereniging Dwang arbeiders hielp met onder an dere informatie over de Wet Uitkering Burgerslachtoffers. Van der Veek: „Ik ben toen op zoek gegaan naar alle jongens die daar met mij hebben geze ten. Er waren er 47 en ik heb ze allemaal teruggevonden. Verle den jaar zijn we met zestien man teruggeweest. Je wilt de zaak daar toch wel weer eens zien, je bent met zijn allen op zoek naar de twee jaar die van je gestolen zijn." De bijeenkomst van de Vereni ging Dwangarbeiders Neder land wordt morgen gehouden in de Schelft, Maandagsewete- ring 202, Noordwijkerhout. Aanvang 13.30 uur. Voor meer informatie, C. van der Veek, tel: 02523-72594. man, „Zo'n snelle jongen op het Europese spoor moet dan echt héél snel zijn. Je kunt er geen gewone trein van maken, want dan heeft het geen zin en wordt het een veredelde boemel." LEIDEN MONICA WESSELINC Het Borstprothese Informatie centrum (BIC) dreigt de dupe te worden van zijn eigen succes. Sinds de oprichting van het centrum, vijf jaar geleden, is het aantal 'klanten' verdrievoudigd. Er zijn te weinig vrijwilligsters om de zaak volledig draaiende te houden. De inloopochtend, bedoeld als ontmoetingsplaats voor vrouwen die een borstam- putatie hebben ondergaan, is daarom afgeschaft. Het Borstprothese Informa tiecentrum is gevestigd in het gebouw van het Integraal Kan kercentrum West aan de Schip- holweg in Leiden. Twee ochten den per maand geven vrijwillig sters vrouwen informatie over de verschillende soorten borst- protheses. „Wij zijn er niet om dingen te verkopen. Dat bete kent dat de vrouwen bij ons on afhankelijke en betrouwbare in formatie krijgen", zegt H. van den Haak, een van de vrijwillig sters. Van den Haak was vijf jaar geleden betrokken bij de op richting van het BIC. „In die tijd moesten vrouwen nog zelf op LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAL) Het lik-op-stuk-beleid is poli tiek bedrijven over de ruggen van junks en zwervers. Mr. J.L.M. Boek, docent strafrecht aan de Leidse universiteit, denkt dat het snelrecht zoals dat het afgelopen paasweekein de in Amsterdam werd toege past, niet tot een vermindering van kleine criminaliteit leidt. „Het is niet meer dan een loos gebaar naar verontruste burgers en toeristen: 'kijk eens hoe streng wij optreden.' Alleen straffen heeft al enkele eeuwen geen enkel effect gehad." De Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt is echter laai end enthousiast over de resulta ten van de actie tegen zakken rollers, autokrakers en tasjesro vers. Volgens de politie zijn er dit jaar bijna de helft minder aangiften gedaan van kleine cri minaliteit dan vorig jaar. Nord holt heeft daarom al aangekon digd dat ook bij andere dagen dat veel toeristen naar Amster dam komen, snelrecht-zittingen zullen komen. De genoemde resultaten zeg gen Boek echter helemaal niets. „Er kunnen zo veel factoren van invloed zijn op het aantal aan giften. Er waren dit jaar minder toeristen in de hoofdstad. Wel licht was het weer vorig jaar ook beter". Bovendien is van in vloed geweest dat in Amster- zoek haar zaken waar protheses werden verkocht. Als ze al een zaak vonden, dan kónden ze daar in elk geval geen antwoord krijgen op hun vragen over kan ker." Het eerste jaar kwamen dertig vrouwen voor informatie bij het centrum. In 1992 meldden er zich bijna 90. „En dat ondanks de opening van een BIC in Den Haag in 1991. Dat maakt duide lijk dat er een grote behoefte is aan informatie en een steun punt", zegt vrijwilligster G. Brummel. In Nederland wordt elk jaar bij 7500 vrouwen borst kanker geconstateerd. Angsten De vrijwilligsters van het BIC zijn meer dan alleen informan ten over de verschillende soor ten protheses. „Veel vrouwen komen, na een paar inleidende vragen over de protheses, met hun échte vragen. Over de kans dat de kanker terugkomt, de angsten die daarmee samen hangen en de twijfels over het eigen lichaam. Moeilijke vragen waarmee ze nergens anders te recht kunnen", stelt Brummel dam maar liefst 200 extra poli- tie-agenten op straat patroul- leerden. Dat criminelen zich de afgelo pen dagen rustig hielden van wege het snelrecht, gelooft Boek kortom helemaal niet. „Wie zijn nu de mensen die zich schuldig maken aan kleine criminaliteit? Dat zijn junks en zwervers. Denk je dat die naar het jour naal kijken of de krant lezen? Bovendien spreekt een groot deel van deze groep niet eens Nederlands. Ten slotte denk ik niet deze doelgroep zich door dreiging van lik-op-stuk-rechts- pleging laten afschrikken. Zij hebben gewoon snel geld no dig." Boek denkt eerder dat justitie en politie naar het publiek een stoer gebaar wilden maken. „De burger voelt zich steeds onveili ger en daar moet eens wat te gen gebeuren." Nu stelt Boek dat Nederland feitelijk, zeker in vergelijking met het buitenland, helemaal niet onveiliger is ge worden. Vanaf 1985 is er vol gens hem een stagnering te zien van de hoeveelheid straatcrimi- naliteit. Er is wel een andere verschui ving zichtbaar: criminelen wor den steeds gewelddadiger. „Een gewapende overval op een snackbar voor 25 gulden, zoals onlangs gebeurde, kwam enige jaren geleden nog niet voor. En jongens die dat doen moeten vast. Vrouwen die een borstampu- tatie hebben ondergaan, klop pen meestal na een maand of drie bij het BIC aan. Meestal blijft het niet bij een gesprek. „We worden nogal eens thuis opgebeld door vrouwen die met lotgenoten willen praten. Ge rustgesteld worden door ie mand die zelf ook een amputa tie heeft ondergaan is heel an ders dan door een dokter. Het BIC heeft nu tien vrijwil ligsters. Zowel Van den Haak als Brummel zouden graag veel meer vrijwilligsters inschrijven. „Dan kunnen we onze werk zaamheden uitbreiden. Zo wil len we graag iets doen voor mensen die een borstsparende operatie hebben ondergaan. Daar is nu nauwelijks tijd voor. Ook zou met meer vrijwilligers de inloopochtend weer kunnen worden ingesteld. Dat biedt vrouwen die een borstamputa- tie hebben ondergaan de kans er met anderen over te praten. Dat is vaak al een hele steun." Het Borstprothese Informa tiecentrum is bereikbaar via het IKW, telefoon 071-259759. natuurlijk wel achter slot en grendel. Daarmee bescherm je de maatschappij, maar niet door af en toe wat junks op te sluiten. Soms zijn die nog blij met een maandje cel. Krijgen zij goed te eten en medische ver zorging, waardoor zij weer op adem kunnen komen", stelt Boek. Ook advocaten plaatsten na het weekeinde hun vraagtekens bij het lik-op-stuk-beleid van justitie. Behalve het gebruikelij ke verweer dat zij niet genoeg tijd hadden voor bestudering van de dossiers, vonden de raadslieden ook de straffen bui tensporig zwaar. Een junk die uit een Duitse auto een tas met levensmiddelen haalde kreeg bij voorbeeld een celstraf van drie maanden. Drie jongens die een poging deden tot tasjesroof kre gen ieder twee maanden. „Nu ken ik niet precies alle omstandigheden van een zaak", zegt Boek. „Maar het is duide lijk dat deze straffen veel zwaar der dan normaal zijn. Ik kan mij dus levendig voorstellen dat die advocaten daar stevig van ba len. Bij de snelrechtzittingen waren veel journalisten aanwe zig. Dat bevestigt nog eens de indruk dat er sprake is van een gebaar naar burgerij en toeris ten. Dat vind ik strafrechtelijk gezien bepaald niet fraai." Schiphol: meer bussen, treinen en fietsen Leidse jurist na Amsterdamse actie in paasweekeinde: tÜüSL Ton van Weers (links) en Henk Heyerman: ophouden." „Als de passagiers Schiphol niet meer bereiken, kunnen we wel FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/POPPE DE BOER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16