Gasverbruik 'zuinige' woningen blijft te hoog 'Als het donker is doen we niet meer open' ■M nn Bingo en loterij omlijsten bazaar Langeraarse clubs Politiebureau als opvanghuis Rijn- en Veenstreek 'Burgemeester mag geen statenlid zijn' Tekort van Rijnwoude valt miljoen lager uit Drama rond oude kastanje lii 99 Bil Bewoners Vuurlaan blijven op verbetering aandringen De energie-zuinige woningen aan de Vuurlaan in de Al- phense wijk Ecolonia gebruiken nog steeds te veel gas. Woordvoerder M. Jelier zegt dat het Bouwfonds de ver warmingsinstallaties opnieuw heeft laten afstellen en dat daarbij rekening is gehouden met alle individuele wonin gen. Geholpen heeft het niet, zegt J. Drost, de woordvoer der van de bewoners. „Vorige week, het was toen toch helemaal niet koud, had ik een gasbruik van 47,5 kubieke meter. En dat in een energiezuinige woning. Dat geloof je toch niet?" wilfred simons Alle bewoners van de Vuurlaan houden nu wekelijks hun gas verbruik bij en vergelijken de getallen met de opgegeven normbedragen van het energie bedrijf EWR. Een andere bewo ner, H. Heutz, zegt dat haar gas- gebruik afgelopen week 31 ku bieke meter was; in vijf maan den heeft zij in totaal 1300 kuub verstookt. „Toch was het in de woonkamer maar twintig gra den." Bij de verkoop zou het Bouwfonds een jaarlijks ver bruik van 500 kubieke meter gas hebben voorgespiegeld. Drost zegt dat de situatie niet kan verbeteren door alleen de installatie anders in te stellen: „De warmte-inlaten zitten op verkeerde plaatsen; er moet echt structureel iets aan gedaan worden. Dat geeft breekwerk, maar dat moet dan maar. Liever een keer goed in de rommel dan jarenlang een beetje." Traagheid De bewoners verwijten het Bouwfonds traagheid en onwil. Heutz: „Het lijkt wel alsof ze Gereedschap ontvreemd uit auto n den run Uit een in de Emmalaan geparkeerde perso nenauto is dit weekeinde voor 3450 gulden aan gereedschap ge stolen. Om binnen te komen, werd een ruit van de auto ingesla gen. De eigenaar van de auto ontdekte gisteren de diefstal. Van een parkeerplaats in de Weteringstraat is een Mazda-personen- auto gestolen. Dekbedden uit winkel gestolen HAZERSwouDE-DQRpBij een woningstoffeerder aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp zijn gisteren in een onbewaakt ogenblik twee dekbedden gestolen. De vermoedelijke daders zijn vier mannen, die in de winkel waren. Ondanks dat het per soneel op zijn hoede was, bleken er daarna toch twee bedden verdwenen. De vier dieven reden met een BMW-personenauto weg in de richting Boskoop. Eén van de personeelsleden ging er met zijn auto nog achteraan. Na ongeveer twee kilometer zag hij dat de auto stopte en dat de daders het nummerbord verwissel den. Daarna vervolgden de vier hun reis. Door alle emotie's ver gat het personeelslid om het nummer van de BMW te noteren. denken: 'Als wij niets doen, dan worden ze het zo zat, dat ze er zelf wel aan beginnen'. Maar zo is het niet! We gaan door tot het bittere eind." De bewoners richten een ver eniging op, die de belangen te genover het Bouwfonds moet verdedigen. Ook worden alle bewoners lid van de vereniging Eigen Huis. Heutz: „Daar zijn advocaten die dagelijks akke fietjes hebben met opdrachtge vers en makelaars. We laten Ei gen Huis onderzoeken in hoe verre we het Bouwfonds juri disch kunnen aanspreken op het energiegebruik. Het hoge gasgebruik is slechts een van de vele klachten. Drost constateerde na de oplevering ruim veertig gebreken en slor digheden, van scheuren in mu ren en plafonds en niet passen de raamkozijnen tot loszittende trapleuningen. Na vijf maanden is daar in veel gevallen nog niets aan gedaan of zijn reparaties onoordeelkundig uitgevoerd. Heutz: „Een deel van onze ko zijnen moest opnieuw wit wor den geverfd. Nu zitten alle ven sters onder de witte spikkels. Daar moet je dan ook weer over bellen, op den duur krijg je een hekel aan jezelf omdat je zo moet blijven zeuren." Een opzichter van het Bouw fonds komt binnenkort alle ge constateerde gebreken inventa riseren. De bewoners zijn daar blij mee, maar vinden alleen dat hij veel eerder had moeten ko- Breken De grote vrees is dat het Bouw fonds een poging doet om het bewonersverzet te breken met een eenmalige schadevergoe ding. Volgens woordvoerder Je lier van het Bouwfonds is daar geen sprake van: „We gaan er nu van uit dat de installaties goed werken en mocht er on verhoopt nog iets mis zijn, dan nemen we direct maatregelen. Alle bewoners krijgen waar ze recht op hebben. Dat hebben we ze al lang geleden beloofd." De Langeraarse voetbalvereniging Altior, scouting Welverro en het Meisjesgilde houden vrijdag, zaterdag en zondag een ba zaar in de Altiorkantine in Langeraar. Er zijn diverse activitei ten. Vrijdagavond om acht uur staat een bingo op het pro gramma. De eerste ronden zijn speciaal bedoeld voor kinde ren. Zaterdagmiddag vanaf twee uur kunnen kinderen mee doen aan spellen als het spiegelgevecht, de toltafei, het tennis- ballenfontein, de apenkolder en de wiebelbak. Het Rad van Avontuur draait speciaal voor kinderen. Zondag vanaf twaalf uur kan er weer worden meegedaan aan spellen zoals eendjes vissen, schieten, darten, ballen gooien en de grabbelton. De hele dag draait het Rad van Avontuur. Zon dagavond om circa negen uur is de trekking van de grote lote rij. De hoofdprijs is een bezoek van vijf dagen aan Parijs. De opbrengst van de bazaar komt ten goede aan de deelne mende verenigingen. alphen aan den run* Het politiebureau aan de Kruisweg in Woubrugge gaat na 1 mei dienen als 'opvang voor noodsituaties'. Het kan bij voorbeeld tijdelijke huisvesting bieden aan mensen die op straat terecht dreigen te ko men. Maar ook zou het als tijdelijke kantoor ruimte kunnen worden gebruikt. Burgemees ter en wethouders hebben besloten het ge bouw voorlopig voor dit doel in bezit te hou den. Volgens gemeentesecretaris A. Meester heeft het gebouwtje alle voorzieningen om tijdelijke huisvesting mogelijk te maken. Het pand bestaat uit twee gescheiden kamers, een keuken en toiletruimte. Het politiebureau verhuist op 1 mei naar de openbare basis school Esselijckerwoude. In een klaslokaal houdt de politie daar op dezelfde tijden in de week als nu (op dinsdag en donderdag van vier tot zes) spreekuur. FOTO BEN DE BRUYN WOENSDAG 14 APRIL 1993 ter aar marieta kroft vervolg van voorpagina Willemien Vroegindeweij moet haar functie als statenlid opge ven wanneer zij wordt geïnstal leerd als burgemeester van Ter Aar. Haar partijgenoot wethou der A. Otto wijst op de landelij ke statuten van het CDA waarin staat vermeld dat dubbelfunc ties onverenigbaar zijn. De Teraarse politiek maakt er geen bezwaar tegen als een bur gemeester een aantal neven functies vervult, mits daardoor de eigenlijke taken en gemeen telijke belangen niet in het ge drang komen. Dat staat vermeld in de profielschets voor de nieu we burgemeester, die de politie ke partijen in Ter Aar enige tijd geleden opstelden. De raadsle den beschouwen het statenlid maatschap echter niet als ne venfunctie omdat deze baan te tijdrovend is. Wethouder Otto zegt dat hij niet weet op wie de keuze van de vertrouwenscommissie is ge vallen. „Ik wacht vol spanning af." De leden van de vertrou wenscommissie reageerden gis teren zeer terughoudend op de binnenkort te benoemen Vroegindeweij tot burgemeester van Ter Aar. Geen van de leden wilde reageren omdat er nog geen officieel bericht is geko men van commissaris van de koningin S. Patijn. „Als degene wordt benoemd die wij hebben uitgekozen, dan ben ik zeer te vreden", wil J. Bom (Gemeente belangen) slechts kwijt. Vroegindeweij volgt P. Ver hoef op die onlangs zijn burge meestersambt heeft neergelegd en met pensioen is gegaan. In december stelde de ge meenteraad een profielschets op voor de nieuwe burgemees ter. De commissie wilde bij ge lijke geschiktheid de voorkeur geven aan een vrouw. De nieu we burgemeester moest boven dien bijzondere belangstelling hebben voor alle facetten van het agrarische bedrijfsleven. Op basis van de politieke verhou ding in de gemeente Ter Aar werd de voorkeur gegeven aan een CDA-burgemeester. RIJNWOUDE» RUUD SEP De gemeente Rijnwoude heeft in 1992 niet anderhalf miljoen, maar 500.000 gulden te veel uit gegeven. Dat blijkt uit een tus senrapportage over de gemeen telijke financiën. De tekorten vallen mee omdat de gemeente heeft besloten een nieuw com putersysteem te leasen in plaats van te kopen. Verder worden de extra uitgaven voor de afvalver werking niet in één, maar in vijf jaar afgeschreven. Het leasen van de nieuwe computer leverde de gemeente in 1992 een voordeel op van 325.000 gulden. In de komende jaren wordt dat eenmalige voor deel weer teniet gedaan. Op de lange duur is de gemeente iets duurder uit dan wanneer de computer gewoon zou zijn ge kocht. Ook het voordeel dat de ge meente behaalt door de extra uitgaven voor de afvalverwer king in 1992 uit te smeren over vijf jaar, is maar tijdelijk. In 1992 spaarde de gemeente op deze manier drie ton uit, maar de komende jaren staan daar voor Rijnwoude extra hoge las ten tegenover. Het overige voordeel betreft meevallers zonder bijsmaak. De gemeente heeft de rekening over 1992 nog niet helemaal af, maar verwacht uiteindelijk nog zo'n 440.000 gulden aan echte meevallers te kunnen boeken. Als dat uitkomt, daalt het ver wachte tekort van ruim ander half naar 'slechts' een half mil joen gulden. Burgemeester M. Boelen is aan de ene kant blij met de meevallende tegenvallers. Over het feit dat het verwachte tekort in korte tijd zo snel kon veran deren, is hij minder te spreken. „Ook wij zijn geschrokken dat het tekort een miljoen lager was", aldus Boelen. Hij ver wacht echter niet dat het tekort straks ineens weer veel hoger blijkt te zijn. Tachtigjarige boom bij Dukdalf gekapt Op de plek waar tot gistermorgen een grote kastanje stond, rest nu slechts een grote lege ruimte. FOTO BEN DE BRUYN alphen aan den run ruud sep De monumentale kastanje boom achter het voormalige ge bouw van de Dukdalf aan de Ju- lianastraat is gisterochtend om gezaagd. De actie van project ontwikkelaar J. Gerritsen komt niet meer dan een week nadat wethouder W. de Jong (PvdA- /milieu) verklaarde dat er nog allerlei mogelijkheden waren om bezwaar te maken tegen de omstreden kap. Gerritsen was overigens sinds afgelopen don derdag in het bezit van een kap- vergunning. Toen Gerritsen vernam dat er nog mogelijkheden waren om tegen het kappen van de kas tanje bezwaar aan te tekenen, heeft hij zo snel als mogelijk ac tie ondernomen. „Ik heb een paar miljoen in dat project ge stoken. Ik kan het mij niet ver oorloven om een paar jaar te wachten tot alle bezwaren afge handeld zijn. Bovendien was het bouwplan goedgekeurd en was de kapvergunning afgege ven. Ik beschouwde het als een voldongen feit." Toen hij gistermorgen de zaag liet zetten in de ongeveer tachtig jaar oude kastanje, stond binnen enkele minuten de politie op de stoep. Hoewel Gerritsen de benodigde papie ren kon laten zien. werd het werk even stilgelegd voor over leg op hoog niveau. Burgemees ter en wethouders kwamen in spoedoverleg bijeen, maar kon den niet anders dan conclude ren dat de projectontwikkelaar in zijn recht stond. Hierop kon het werk weer doorgaan. „Gerritsen had sinds donder dag een vergunning voor het kappen van de kastanje", aldus De long. „Maar er was met hem afgesproken dat hij nog even zou wachten met kappen totdat de bezwaren waren behandeld. Dat heeft hij echter niet gedaan. Hij heeft zich niet aan de spel regelsgehouden." Via een arob-procedure kun nen belanghebbenden bezwaar maken tegen een beslissing van de overheid. Verleende bouw-, sloop- en kapvergunningen kunnen op die manier worden aangevochten. Het is echter niet mogelijk om via een dergelijke procedure schorsing van ver leende vergunningen af te dwingen. Dat betekent dat bij voorbeeld een sloper gewoon zijn gang kan gaan. Maar over het algemeen wacht degene die de vergunning heeft met bou wen of slopen totdat de bezwa ren zijn afgehandeld, al is dat niet verplicht. „Dat de boom weg is, vinden wij natuurlijk verschrikkelijk. Maar de manier waarop is nog het ergste", reageert Alphenaar L Legrand, die schuin tegen over de boom woonde. Volgens hem had de boom nooit gekapt mogen worden voordat de arob-proceure was doorlopen. „De bevolking van Alphen wordt nu als een stelletje koelies behandeld." Gerritsen wilde de boom weg- hebben omdat hij een winkel pand wil bouwen. Hij kocht de grond met een bouwbestem- ming en. wil daar ten volle ge bruik van maken. Volgens Le grand had de boom echter met een kleine aanpassing van het bouwplan gewoon kunnen blij ven staan. De oude kastanje kwam ter discussie na de ver huizing van het gezinsvervan gend tehuis De Dukdalf naar Kerk en Zanen. Volgens Le grand had die verhuizing nooit mogen doorgaan. Piet van der Werf (68) slaat rover huis uit VRUETUD kees van kuilenburg Zijn zus Tina roept hem tot de orde als Piet van der Werf zijn verhaal wat al te uitbundig vertelt. De 68-jarige Oudajer gebruikt enkele stevige krachttermen in zijn verhaal over de gebeurtenissen van afgelopen vrijdagavond, toen hoe hij een jeugdige overvaller zijn huis uitsloeg. „Een knal voor zijn kop was ruim voldoende om hem er uit te krij gen." Toch beseft de veehandelaar-in-rus- te dat het een angstig avontuur was, dat veel slechter voor hem of zijn fami lie had kunnen aflopen. „Sommige mensen zeggen dat ik stom heb ge daan door hem die klap te verkopen. Maar als het zich nog een keer zou voordoen, zou ik weer precies zo han delen. Aan onze spullen moeten ze niet komen. Dan zijn ze aan het verkeerde adres", zegt hij vastberaden. „Ik was toch maar weer de baas", zegt Van der Werf die gisteren op de Leidse markt, waar hij uit liefhebberij nog wekelijks te vinden is, door velen werd gelukgewenst om zijn aanpak. „Ik begrijp niet hoe snel dat de ronde heeft gedaan." Op de bewuste vrijdagavond belde een naar schatting 20- tot 25-jarige man bij de zussen Dora en Tina en bij broer Piet aan. Over het precieze tijd stip zijn de drie vrijgezellen het niet eens. Het moet rond een uur of negen zijn geweest. In de regel is het één van de twee zusters, die naar de deur loopt als de bel gaat. Maar in dit geval was het broer Piet. „In de deuropening stond een man, die twee kwartjes vroeg om te kunnen telefoneren. 'Ik zal ze binnen effe pak ken', zei ik, maar voordat ik het wist stond hij al binnen met een pistool of iets dergelijks te zwaaien en riep dat hij geld moest hebben", vertelt de bewo ner van de Kolk in Oud Ade. „Daar had ik niet zoveel zin en ik probeerde hem tegen te houden." Dat ging niet bepaald zachtzinnig, want de beide zussen werden door de geluiden in de gang gealarmeerd. Ze hoorden onder andere glasgerinkel van een brekend ruitje. „Aanvankelijk dacht ik dat het iemand was die een lootje kwam verkopen en waar Piet ru zie mee stond te maken. Ik riep dan ook: jongens moet dat nu zo", vertelt zus Dora. „Dat moment was het goeie", komt Piet tussenbeide. „Ik zag dat hij even naar mijn zusters keek en gelijk gaf ik hem een dreun in zijn ge zicht. Vervolgens wist hij niet hoe snel hij zich uit de voeten moest maken. Waarschijnlijk stond een helper met een auto met draaiende motor te wachten, want hij was zo verdwenen." De drie kunnen er nu rustig over ver tellen, maar kort na het voorval zaten ze enige tijd trillend van ellende en angst in de kamer. „Even later heb ik toch onze broer gewaarschuwd die ook in het dorp woont. Dat telefoonnum mer weet ik uit mijn hoofd, want ik had op dat moment geen enkel besef om zelf de politie te bellen. Dat heeft mijn broer vervolgens voor ons ge daan". aldus Tina van der Werf. De politie was er daarna volgens het drietal dan ook razendsnel. „Binnen korte tijd stond er een aantal politieau to's voor de deur en wemelde het van de agenten. Werkelijk fantastisch. Ook hoe we zijn opgevangen. Prima ge woon. Jammer dat ze de dader niet meer te pakken konden krijgen. Maar ja, dat kun je ze niet kwalijk nemen. We wonen hier op korte afstand van de grote weg. Ze zijn zo verdwenen. Maar misschien lukt het de politie nog wel om hem later te grijpen. Dat hopen we dan maar. Want het is toch een grieze lige gedachte dat zo'n man nog vrij rondloopt. Misschien komt hij nog wel terug", zegt Dora. Rotdag Ook vier dagen na het ongeval is de angst nog niet verdwenen. „Zaterdag ging het wel, maar de paasdagen zijn rotdagen geweest. Voortdurend beleef je die angstige momenten weer en zie je hem weer zwaaien met dat pistool in de gang. Gelukkig is dat nu wel weer een beetje over, maar de angst zit er nog goed in. Vooral als je 's avonds een auto hoort stoppen. Als het donker is gaat de deur op slot en doen we niet meer open. Als mensen ons willen spreken, dan bellen ze maar van te vo ren op. Iets dergelijks willen we niet meer meemaken." Ursula Huize Ursula in Nieuwveen houdt op 17 april open dag. In de instelling aan de A.H. Kooi- strastraat wonen zo'n 500 men sen met een verstandelijke han dicap. Van 10.00 tot 14.00 uur worden rondleidingen gegeven in de leefgroepen, het activitei- tencentnim, de opleidingsloka- len en de leerlingenfiat. Modeshow De voorjaarscollectie van de fir ma Meyssen wordt op dinsdag 20 april geshowd in diensten centrum Westerhove in Alphen. De modeshow begint om 10.30 uur en wordt gevolgd door een verloting. Westerhove is te vin den aan de Anna van Burenlaan 147.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15