Breuk CDA is definitief PvdA-plan voor 500 huizen in Wassenaar Jubilerende Lange Voort wil groeien Kinderopvang is niet meer weg te denken Regio Schoolstrijd woedt voort in Voorschoten Jagerslaan afgesloten Bommelding Duinzigt opgelost WOENSDAG 14 APRIL 1993 Honden bijten schapen In de polder tussen Leiden en Wassenaar zijn gis- tenmiddag twee schapen behoorlijk gebeten door honden. Als de honden nog een keer in de fout gaan. worden ze door de po litie in beslag genomen en afgeschoten. De honden zijn eigendom van een 25-jarige vrouw uit Voorburg en een 26-jarige man uit Voorschoten. Zij kregen een bekeuring omdat ze de honden los hadden laten lopen. De twee zijn al eer der door de politie verbaliseerd voor dezelfde feiten. Een dieren arts heeft de schapen behandeld. Dure hengel gestolen voorschoten Uit een schuur aan de Anthonie van Dijcklaan in -Voorschoten is in de nacht van maandag op dinsdag een hengel met toebehoren gestolen. De waarde bedraagt 2000 gulden. De daders hebben de schuur opengebroken. Portemonnee gestolen zoETERWQUDEVan een personeelslid van het centrum voor gees telijk gehandicapten Swetterhage in Zoeterwoude is dit week einde de portemonnee gestolen. De diefstal is in een onbewaakt ogenblik gepleegd. Het slachtoffer ontdekte gisteren de diefstal. Hoe veel geld er in de beurs zat wil de politie niet zeggen. Zakkenroller slaat slag leiderdorp» Uit de tas van een 40-jarige vrouw uit Leiderdorp is gistermiddag een portemonnee met geld, haar rijbewijs en an dere waardepapieren gestolen. De Leiderdorpse deed bood schappen bij een supermarkt in het winkelcentrum Winkelhof. Legpenning voor hulp aan zieken wassenaar Jarenlang was hij mede-organisator van de jaarlijkse boottocht voor zieken en ouderen van 'De Zonnebloem', en voorzag hij de deelnemers belangeloos van eten en drinken. Voor zijn inspanningen kreeg Wassenaarder Th. Bakker (63) vanmiddag de gemeentelijke legpenning uit handen van wet houder Wensveen. Dit gebeurde tijdens de laatste boottocht die Bakker meemaakte. De Wassenaarder moet zijn werk voor de jaarlijkse boottocht staken om gezondheidsredenen. Service Salon in Noordwijk noordwuk» Een team van Avro's Service Salon is donderdag 15 april aanwezig op het Vuurtorenplein in Noordwijk. Tussen 11.00 en 13.00 uur worden kandidaten geworven voor het pro gramma-onderdeel 'Metamorfose'. Van degenen die zich aan melden, worden er door loting dertig aangewezen die op maan dag 19 april een bezoek brengen aan de Service Salon-studio in Hilversum. Twee raadsleden Oegstgeest stappen op Voorzitter D. de Ruijter van de Oegstgeester CDA-raads- fractie wordt de opvolger van de vertrekkende wethouder J. van der Reijden. Een bemiddelingspoging van een spe ciale commissie heeft het vertrek van raadsleden P. Man- dema en M. Jansen uit de fractie niet kunnen voorko men. Het is nog onbekend of het dissidente duo ook uit de raad vertrekt. leden van het bestuur en de fractie. Op 7 april liet Mandema al weten af te zien van de opvol ging van Van der Reijden. Ze kondigde aan later een besluit te nemen over het lidmaatschap van de fractie. Daarop adviseer de de commissie om fractie voorzitter De Ruijter aan te wij zen als opvolger van Van der Reijden. Gisteravond ging tijdens een besloten vergadering van de christen-democraten de kogel door de kerk. Mandema en Jan sen lieten weten met onmiddel lijke ingang geen deel meer te willen uitmaken van de CDA- fractie. Mandema liet vanochtend weten dat haar niets bekend is over een mogelijke opvolging. ,,Dat is onze verantwoordelijk heid niet meer.'' Het is overi gens nog maar de vraag of het CDA wel een opvolger moet zoeken. Mandema zegt dat ze zich nog beraadt over het raads lidmaatschap. Het is heel wel mogelijk dat Mandema en Jan sen op persoonlijke titel in de Oegstgeester raad blijven zitten. De twee vrouwelijke raadsleden hebben het CDA-bestuur gister avond te kennen gegeven defin- titief uit de fractie te stappen. Aanleiding is de kwestie rond het raadhuis. Beiden keerden zich half maart tegen het colle gevoorstel om een nieuw ge meentehuis aan de Lijtweg te bouwen. De CDA-fractie laat in een eerste reactie weten 'met leed wezen kennisgenomen te heb ben van het besluit van Mande ma en Jansen om de fractie te verlaten.' Wel was de houding van het duo reden voor de afde ling Oegstgeest om advies in te winnen bij het landelijke CDA- secretariaat in Den Haag. Dat wees een commissie van 'wijze lieden' aan die zich de afgelo pen weken over de kwestie heeft gebogen. Burgemeester J. Verbree van Capelle aan de IJs- sel en C. Evenhuis-Van Essen, voormalig Tweede Kamerlid, zouden een bindend advies uit brengen. De commissieleden spraken begin april diverse malen met VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Het bijzonder onderwijs in Voorschoten wordt voorgetrok ken. Dat idee heeft de meerder heid van de Voorschotense poli tici bij het plan van het college van B en W om de openbare Wethouder Schramaschool een lokaal af te nemen. Dit lokaal is met ingang van het nieuwe schooljaar bestemd voor de rooms-katholieke basis school Noorderwereld, die drin gend extra ruimte nodig zou hebben vanwege het stijgende leerlingenaantal van de afgelo pen tijd. De Wethouder Schra maschool zou juist worden ge confronteerd met een daling van het aantal leerlingen. Als tegemoetkoming zou de Wethouder Schramaschool nog wel enkele dagdelen van het be treffende lokaal gebruik kunnen maken. Aangezien de scholen in hetzelfde gebouw in de wijk Noord-Hofland zijn gevestigd, vormt een herverdeling van lo kalen volgens het college geen probleem. D66, PvdA, Groen Links en WD reageerden tijdens een commissievergadering echter zeer verontwaardigd op de voornemens. „De Noorderwe reld heeft zelf voldoende ruim te. De school heeft geen recht om een lokaal te claimen. Ik vraag me af of in het omgekeer de geval de Wethouder Schra maschool ook een lokaal zou hebben gekregen," merkte D66- -fractievoorzitter Y. Molenkamp op. Groen Links-raadslid S. Har laar wees erop dat het college voorstel indruist tegen de in 1990 gemaakte afspraak om niets meer te veranderen aan de verdeling van lokalen. P. den Hartog (PvdA) betreur de het dat de wethouder het ad vies van de commissie bestuur openbaar basisonderwijs (bob) gewoon in de wind heeft gesla gen. Deze commissie wil het lo kaal voor de Wethouder Schra maschool behouden. Den Har tog stelde dat het openbaar on derwijs in Voorschoten continu achter het bijzonder onderwijs aan moet lopen. Hij doelde daarmee op verschillende voor San Aben, de nieuwe directeur daar is nog helemaal niets." Nieuwe directeur in Leiderdorp ziet financieel weinig ruimte vallen in het verleden, waarbij het openbaar onderwijs zou zijn benadeeld. Onderwijswethouder F. ten Have (CDA) zei zich te verbazen over de in zijn ogen overtrokken reacties. Hij wenste verder geen woorden vuil te maken aan de kwestie omdat de herverdeling van de lokalen een zaak is van het college. „Het standpunt van de commissie bob heeft daarop geen invloed." Van de redelijkheid van de ar gumenten van de politici was hij niet overtuigd. Volgens hem is het de hoogste tijd om de in 1990 gemaakte afspraken bij te stellen nu de leerlingenaantal len van beide scholen zijn ge wijzigd. LEIDERDORP WILFRED SIMONS San Aben (42) telefoneert drif tig. Ze wil ergens naar binnen, maar dat kan niet, want ze heeft geen sleutel. „Crisismanage ment" glimlacht ze vriendelijk: „Dit reken ik niet tot mijn nor male bestuurstaken. Sinds 1 april is Aben alge meen directeur van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL). Tot haar normale taken rekent zij onder meer de alge mene leiding, het (personeels- beleid, het beheer van de ge bouwen en het onderhouden van de contacten met het be stuur van de SKL, de gemeente en met andere instellingen die kinderen opvangen. Ook gaat zij de stichting 'pro fessionaliseren'. Dat wil zeggen dat zij de SKL een fatsoenlijk fi nancieel beleid oplegt, zorgt voor een behoorlijk manage ment en voor inspraak in alle geledingen. Daarmee hoopt zij ook de taak van het bestuur te verlichten. „We hadden vrijwil ligers die twintig tot dertig uur in de week zaten te administre ren en te organiseren. Dat was gewoon werk. Je kunt een be stuur niet op die manier belas ten. Dat bleek ook. Het verloop was groot en dat kostte geld. Het bestuur kon het gewoon niet meer zonder betaalde krachten stellen." De afgelopen twee jaar boekte de SKL een verlies van 113.000 gulden. Het komend jaar moet de stichting uit het financiële dal opkrabbelen. Aben denkt dat dat gaat lukken. „Al zal er voorlopig weinig kunnen." Er is nu een sluitende begroting en een penningmeester zet de fi nanciële administratie opnieuw op. Eén van haar eerste taken is het opnieuw vaststellen van de ouderbijdrage aan de SKL. Hechting Dat de SKL toekomst heeft, staat voor Aben vast. Sterker nog: „Kinderopvang is niet meer uit de samenleving weg te denken." De principiële discus sie over de vraag of kinderop vang nu goed of slecht is voor kinderen, acht zij dan ook ach terhaald. „Het is puur een kwestie van organisatie en van kwaliteit. Kinderen zouden zich niet aan de ouders 'hechten', maar dat probleem is goed te ondervangen door ze vaste leid sters te geven en ze in vaste groepen op te vangen. Ook moet er regelmatig contact zijn tussen de ouders en de leid sters. Als een kind zich thuis héél anders gedraagt dan op de crèche, dan is er duidelijk iets mis. We krijgen binnenkort een professionele pedagogische me dewerkster die zulke ontwikke lingen vroeg kan onderkennen en voorkomen." Hoewel de SKL nu in vijf peu terspeelzalen, een kinderdag verblijf, een gastouderbureau en een buitenschoolse opvang zo'n vierhonderd kinderen op vangt, is er in Leiderdorp nog veel behoefte aan opvang: „Er zijn hier twee nieuwe wijken, daar is nog helemaal niets." Ze merkt het ook aan de 'gi gantische' wachtlijsten, waar nu zeventig peuters en driehon derd kinderen op staan. „Er zijn zelfs mensen die nóóit aan de beurt komen. We willen de peu ter- en kindergroepen even wichtig samenstellen: jongere en oudere kinderen bij elkaar. Het komt regelmatig voor dat ouders tussen de wal en het schip vallen. Die ouders hangen dan boos aan de lijn. vooral als kinderen van vriendinnen wel snel een plaats krijgen. Ik leg ze dan uit dat dat verschijnsel bij schaarste altijd optreedt. En ik zeg er ook eerlijk bij dat ik niet kan zeggen wanneer ze dan wél aan de beurt komen." Aben vindt het opvallend dat er in leiderdorp geen enkel kind full time wordt opgevan gen. Als directrice van het Am sterdamse kinderdagverblijf 'De Tuimelaar' kwam zij dat wel te gen. Een verklaring voor het verschil heeft zij niet: „Mis schien heeft de financiële situa tie van de ouders er iets mee te maken." Ooievaars zijn blijverdjes De twee die sinds kon rondvliegen, hebben zich niet laten verjagen door werkzaamheden aan 'hun' schoorsteen. Ze zitten mo menteel om beurten gemoe delijk te broeden. De vogels bouwden on langs een nest in de schoor steen van een woning aan de Van Bommellaan in Wasse naar. Daardoor konden de bewoners hun schoorsteen niet meer gebruiken. Afgelo pen maandag heeft de Haag se vogelstichting met behulp van een hoogwerker een pla teau met een kooi aange bracht. ongeveer vijftien cen timeter boven de schoor steen. Het nest. waarin in middels een ei bleek te lig gen, werd op het plateau ge- legd. De werkzaamheden na men lange tijd in beslag om dat de kooiconstructie op het plateau slecht bleek te pas sen. Na drieënhalf uur ploe teren besloot men de con structie maar zo te laten, en de kooi precies passend te maken als de broedtijd voor- bij is. De vogels keerden onge veer twee uur na afloop van de werkzaamheden terug r het r „Die t waren heel spannend. De ooievaars vlogen wel steeds rond. maar landden niet", al dus bewoonster Verheij. De vogels lijken hun rust weer te hebben gevonden. „De eer ste dag na de werkzaamhe den. schrokken ze nog van elke wegrijdende auto. maar dat is nu voorbij." Over on geveer een maand zijn de itgebroed. De Jagerslaan in Wassenaar is zeker tot volgende week wocns dag afgesloten voor doorgaand verkeer vanwege werkzaamhe den aan het kruispunt Jager slaan/Groot Haesebroekseweg. Het verkeer wordt omgeleid via de Storm van 's Gravenzand- eweg en de Schouwweg. Het kruispunt moet overzich telijker en veiliger worden door het aanbrengen van een ver keersdruppel, rubberen paaltjes en witte markeringen. Verder worden de bochten aangepast. Ook de kruising bij de Lijster laan wordt aangepakt. De weg krijgt een nieuwe asfaltlaag. De bommelding die op 2 april voor de nodige paniek zorgde op de Oegstgeester IVO-MAVO Duinzigt. is opgelost Het telefoontje is ge pleegd door vier leerlingen van de school, 13 en 14 jaar oud. Drie van de vier meisjes komen uit Leiden, de andere uit Lisse. Het is nog onbe kend of ze worden vervolgd. De zaak is volgens de politie opgelost door dat de schoolleiding 'de oren flink spitste' in de dagen na het voorval. Door een aantal verhalen te combineren kwam de verdenking te rusten op het viertal. Toen zij door de directeur aan de tand werden gevoeld, bekenden ze onmiddel lijk verantwoordelijk te zijn voor de bommel- ding. De meisjes verklaarden op het idee te zijn ge komen door een bommelding op de Leidse scholengemeenschap Rembrandt, die een 1 april grap bleek te zijn. De Duinzigt-leerlingen wilden aantonen dat zo'n stuntje op hun school ook wel zou slagen. Volgens de politie was het niet de bedoeling om de lessen te laten uitvallen. Het telefoontje is gepleegd vanuit een telefooncel bij het postkantoor aan de L.ange Voort. De schoolleiding van Duinzigt wil geen nader commentaar geven op de kwestie. „We willen de zaak intern afhandelen", aldus een zegs man. Volgens leerlingen van de school is het viertal inmiddels geschorst. De politie weet te melden dat in elk geval proces-verbaal wordt opgemaakt. In overleg met de officier van justi tie wordt bepaald of de meisjes strafrechtelijk worden vervolgd of via Buro Halt een alterna tieve straf krijgen. Woningbouw op terrein dierentuin, IDB en Ursulakliniek De PvdA in Wassenaar heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van ten minste vijfhonderd wonin gen in Wassenaar. De huizen moeten komca op het landgoed van de inmiddels opgeheven Inlich tingendienst Buitenland (IDB), het terrein van de voormalige dierentuin en het terrein van de Ur sulakliniek, die over enkele jaren verhuist. De ambitieuze plannen voor de bouw van de honderden woningen heeft de PvdA neergelegd in de nota 'Bouwstenen voor een leefbaar Wasse naar'. Uitgangspunt van de nota is dat Wassenaar moet bouwen voor zogeheten starters, wil de ge meente niet ernstig vergrijzen. De wachttijd voor jonge mensen op een eerste woning bedraagt momenteel ongeveer acht jaar. Ook moeten vol gens de partij meer huurhuizen worden gebouwd voor de mensen die geen huis kunnen kopen. „Voor beide - omvangrijke - groepen is momen teel het woningaanbod volstrekt onvoldoende, een probleem dat bij het huidige gemeentelijke beleid in de toekomst alleen maar nijpender wordt. Wassenaar zal zijn woningnood niet op de regio mogen en kunnen afwentelenaldus de sa menstellers van de nota. De PvdA heeft voor de drie terreinen een gede tailleerd schetsontwerp laten maken. Hiermee wil de partij voorkomen dat de terreinen 'ad hoe' door projectontwikkelaars worden ingevuld. Het plan van de PvdA voorziet in de bouw van in elk geval 225 woningen in de sociale sector en 275 koopwoningen die maximaal drie ton kosten Daarnaast biedt het plan gelegenheid voor de bouw van duurdere koopwoningen. De woonwijk die op het landgoed van de voor malige IDB moet verrijzen, moet een ecologische wijk worden. In het plan wordt gerept van de aanleg van een biezenvijver voor zuivering van het water, het werken met zonneboilers, herge bruikte bouwmaterialen, en het aanbrengen van goede isolatie. Overigens wil de PvdA het plan pas doorzetten als de provincie en de gemeente met de eigenaar van de voormalige dierentuin overeenstemming hebben bereikt over het terugbetalen van mil jot- nen guldens subsidie. Deze werden begin jaren tachtig verstrekt om de dierentuin te kunnen handhaven. I\m jaar later moest het paifc t"< h sluiten. OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK „Jongedame, stap jij eens even af', roept ze scherp naar een meisje dat door de passage van het Oegstgeester winkelcen trum Lange Voort fietst. Als voorzitter van de winkeliersver eniging houdt L. Münninghoff nauwlettend de ongerechtighe den in de gaten. Een loslopend hondje inspecteert ze schijn baar terloops, maar als het beestje het zou wagen een poot op te lichten, zou Münninghoff onmiddellijk in actie komen. De voorzitter is duidelijk op gelucht dat de gemeenteraad nu heeft besloten geen nieuw raadhuis aan de Lijtweg te bou wen. „Ik moet nog zien of dat standpunt definitief is, maar het betekent wel dat wij aan de l^nge Voort nu weer wat kun nen doen. We wachten al twee jaar. Aan de andere kant mag van mij best het gemeentehuis of de bibliotheek op de parkeer plaats staan daar kan best een hoekje vanaf." Nu de toekomst van het win kelcentrum niet meer hoeft sa men te hangen met de komst van het raadhuis, zijn er groot ste plannen. Aan de westzijde van de passage zijn werklieden al bezig een glazen pui te ma ken, zodat de wind niet meer zo scherp door de passage waait. Direct achter de pui moet een soort pleintje komen. „Hier wat siertegeltjes", wijst Münning hoff. „Gezellig." Aan de kant van de Lange Voort ziet ze in gedachten een uitbreiding van de passage. „Gewoon een rij winkels ervoor zetten of de winkels naar voren halen die nu ook aan de stoep liggen. De stoep is breed ge noeg. Daarmee brengen we de twee kanten van de Lange Voort wat dichter naar elkaar toe." Een lik verf moet de gezellig heid verder compleet maken. De plannen om het winkelcen trum een ander aanzien te ge ven, zullen volgen Münninghoff de klandizie niet beïnvloeden. „Die is al uitstekend, hoewel het natuurlijk altijd beter kan. Echte concurrentie hebben we niet. De mensen die in de buurt van de Kempenaerstraat wonen, doen daar natuurlijk bood schappen en het voordeel van die straat is dat er meer bran ches zijn en dat ze meer kle dingzaken hebben. Maar ons sterke punt is dat we grotere winkels hebben." Münninghoff is fel gekant te gen afsluiting van de Lange Voort om een winkelplein te maken. „Dat willen we absoluut niet. Ik ben er wel voorstander van om de Lange Voort autoluw te maken, bijvoorbeeld door een slinger in de weg. De men sen die hier niets te zoeken hebben blijven dan wel weg. Maar er is hier nog nooit een ongeluk gebeurdzegt ze ter wijl ze haar woorden afklopt. Het winkelcentrum bestaat dit jaar 25 jaar en Münninghoff was er vanaf het eerste uur bij. „Ik mag heel trots zeggen dat we nog nooit lege panden heb ben gehad. Natuurlijk gaat er wel eens wat weg, maar dan vind ik al nieuwe winkeliers voordat de vorige zijn vertrok ken. Er verdwijnt wel eens een branche, zoals de onze", ver wijst ze naar de interieurzaak die zij zelf had in het winkelcen trum. Straf In het verleden kende het cen trum wel problemen, zoals tien jaar geleden de overlast van schooljeugd. „Daar hebben we helemaal geen last meer van", zegt Münninghoff ferm. „Ik loop in de pauzes met de kinde ren mee om te voorkomen dat er iets fout gaat. En als er iets gebeurt kan ik met de Duinzigt - school een straf regelen. Dan moeten de kinderen hier hun L. Münninghoff, voorzitter van de winkeliersvereniging Lange Voort „We hebben nog nooit lege panden ge had." FOTO HENK BOUWMAN excuses komen aanbieden bij voorbeeld. Bovendien mogen er nog maar twee kinderen in de winkel en ze mogen niet in een groep voor de winkel staan. Daar let ik scherp op. Dat weten de kinderen zolangzamerhand als ik eraan kom gaan ze meteen* een stukje verderop staan." Hoewel de winkeliersvereni ging tevreden is over de omzet aan de Lange Voort, wil ze dus wel uitbreiden. Stappen heeft Münninghoff daarvoor nog niet ondernomen. „We willen uit breiden en ik zie niet in welke bezwaren de gemeente daarte gen kan hebben. Een bouwver gunning? Die regel ik wel."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13