Protestantse zending doet meer gezamenlijk 91— Toren St. Lodewijk-kerk rot weg Kerk Samenleving Anglicanen over naar katholieke kerk Ameland eert 'eigen' kardinaal De Jong met expositie WOENSDAG 14 APRIL 1993 KORTWEG Kroningsfeest Onder de naam 'Het Kro ningsfeest' wordt op He melvaartsdag 20 mei - in Bameveld een speciale Landdag voor Pinkster- en Volle Evangelie-christenen georganiseerd. Het evene ment heeft plaats in de Ve- luwehal, die vanaf 09.00 uur is geopend. De eerste dienst begint om 10.30 uur. Op het programma staan ver der onder meer een Evan gelische Zendingsbeurs en optredens van danstheater- en muziekgroepen. Ook wordt een speciale jeugd dienst gehouden. Het the ma van de dag is 'Vrijheid in Jezus naam'. Moker Bij grote acties een gemeenschappelijke naam en één gironummer Men i die i het arbeidsproces kunnen deelnemen komen vanmid dag aan het woord tijdens de radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De denking is van dominee F. Klaver, catecheet dekenaat Leiden. De uit zending is te beluisteren van 16.30 tot 17.00 wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 Moker zendt uit FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1 Zangdienst De hervormde kerk Woubruggi avond het decor zangdienst. Het 100 leden tellende jeugdkoor Eben- Haëzer uit Katwijk verleent muzikale medewerking. Het begeleidend orgelspel is van J. Zwart en de piano wordt bespeeld door A. de Korte. De orgel-solo is van M. van der Zwan. De dienst, die begint om 20.00 uur. wordt geleid door do minee E.F. Vergunst. De toegang is gratis. Christelijke krant? Wat hebben christendom en krant met elkaar te ma ken? Om die vraag draait het komende maandag, 19 april, tijdens hel winter avondgesprek in het Jonge renhuis Plexat in Leiden. Gastspreker is Jan Greven, hoofdredacteur van het dagblad Trouw. De bijeen komst, die vooral is bedoeld voor jonge mensen, begint om 20.00 uur. Het Jonge renhuis staat aan de Oude Singel 152 in Leiden. Bijbels taxeren Bezitters van een oude bij bel kunnen hun eigendom komende zaterdag, van 11.00 tot 16.00 uur, laten taxeren in het Bijbels Muse um Amsterdam. Deskundi ge Bolland van een anti quariaat in bijbels en theo logische literatuur geeft in formatie over datering, techniek en waarde van de boekwerken. De toegang tot het museum is op deze dag (die valt in het Nationaal Museumweekeinde) gratis. Ontmoetingsdienst De Baplistengemeente Ich- tus houdt komende zondag een ontmoetingsdienst in de aula van de Ichlusmavo aan de Henry Dunantweg 1 in Alphen aan den Rijn. Het gospelkoor Be Glad verleent muzikale medewerking. Spreker is de evangelist R. Speelman uit Almere. De dienst begint om 18.30 uur. Na afloop is er koffie. Protestantse organisaties op het gebied van zending en werelddiaconaat werken aan een plan om hun samen werking te versterken. Bij grote publieksacties willen zij onder een gemeenschappelijke naam met één gironum mer naar buiten treden. het plan ingestemd. Andere or ganisaties, zoals de Stichting Oecumenische Hulp (SOH), de Generale Diaconale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk en het Centrum voor Zen ding en Werelddiaconaat van de Gereformeerde Kerken in Ne- UTRECHT ANP De naam van de nieuwe organi satie is voorlopig 'Kerk in Actie', maar het is lang niet zeker of deze naam wordt gehandhaafd. De mede-financieringsorgani satie ICCO heeft inmiddels met derland, moeten nog een beslis sing nemen. Het plan is een poging om in protestants Nederland 'orde op zaken te stellen' en bij grote pu blieksacties op het gebied van de hulpverlening aan de Derde Wereld de versnippering tegen te gaan, legt drs. J.B. Wybrandi, hoofd voorlichting werving van SOH, uit. De SOH, die namens de protestantse kerken de hulp verlening bij rampen verzorgt, zal bij publieksacties onder de im naar buiten tre den. Wybrandi legt een verband met het Samen op Weg-proces van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evange- lisch-Lutherse Kerk, waardoor over enkele jaren de meeste Ne derlandse protestanten in één kerk zullen zijn verenigd. De Sa men op Weg-kerken zullen de meerderheid in het bestuur van de nieuwe coördinererende or ganisatie krijgen. Vooral de toestand van de eikehouten torenspits van de St. Lodewijk, gebouwd in 1592, is zorgelijk. fc De voorzitster van de theologi sche afdeling van de universiteit van Durham, Sheridan Gilley, is toegetreden tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Gilley is de eerste prominente tegenstander van toelating van vrouwen tot het priesterambt die deze stap zet. Volgende week zal staatsse cretaris Ann Widdecombe van sociale zaken in de crypte van de kathedraal van Westminster haar overgang naar de Rooms- Katholieke Kerk bekendmaken. ,,Als ik naar een kerk zoek die het geloof leert, in plaats van te proberen het alle mensen naar de zin te maken, kijk ik naar Ro me", aldus Widdecombe. De rooms-katholieke bis schoppen van Engeland bera den zich volgende week over de opvang van priesters die vrou welijke priesters afwijzen en zich willen aansluiten bij de Rooms-Katholieke Kerk. Het gaat om ongeveer 700 tot 1000 priesters. Het Vaticaan liet zich vorige week voor het eerst over deze priesters uit. Het herinnerde er aan dat de toelating van de an glicaanse priesters tot de Rooms-Katholieke Kerk in eer ste instantie een zaak is van de Engelse bisschoppen. Het Vati caan is daar niet direct bij be trokken. Wel hoopt Rome dat de bereidheid van de Rooms- Katholieke Kerk om de vroegere anglicanen toe te laten de oecu menische dialoog niet in gevaar brengt. De voorziter van de Engelse bisschoppenconferentie, kardi naal Basil Hume, is deze week in Rome om met Vaticaanse in stanties over de opvang van de vroegere anglicaanse priesters te overleggen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan Zee (Mara- nathakerk): J. Blom te Elburg; te Vee- nendaal: P.J. Visser te Harderwijk; te Klazienaveen-Zwartemeer: K.H. Wa- terlander te Terkaple; te Oud-Beijer- land (nieuwe pred.plaats): J. Blom te Elburg; te Veendam: H. Nobel te Blokzijl. Bedankt: voor Loon op Zand en voor Ouddorp: H. Zweistra te Maartens- LEIDEN HANS KOENEKOOP De toren van de rooms-katholieke kerk St. Lodewijk aan de Steenschuur in Leiden is langzaam aan het verrotten. Vooral de toe stand van de eikehouten torenspits, ge bouwd in 1592, is zorgelijk. En ook de lei en loodbedekking is hard aan vervanging toe. Vandaar dat de parochie van de Heilige Lodewijk nog deze zomer de toren grondig wil laten renoveren. Hoeveel de opknapbeurt gaat kosten, is nu nog niet bekend. De parochie is over de financiering in onderhandeling met het bis dom Rotterdam. De gemeente Leiden stelt een subsidie van 100.000 gulden beschik baar uit de pot voor de monumentenzorg. Die ton was eigenlijk gereserveerd v renovatie van de aula op de 1 Zijlpoort, maar op verzoek van het bisdom is dat geld overgeheveld naar de toren. De Hoogmadese architect A. Peetoom werkt momenteel aan een restauratieplan voor het bouwwerk. Volgens hem is er geen gevaar voor instorting, maar uitstel van re novatie zal herstel wel veel duurder maken. „We zijn vooral benieuwd naar de toestand van de zogeheten koningstijl. Dat is de hoogste ondersteunende balk in de toren. Die staat nu scheef en we weten niet hoe dat kan. Het zal ook een zeer precies werkje worden om dat te herstellen." De toren van de St. Lodewijk was ooit be doeld als stadstoren. Maar die bestemming heeft hij nooit gekregen omdat Leiden nog voor de bouw uitbreidde. Omdat het hout al klaar lag, is de toren toch gebouwd. Pas na 1806 werd de toren onderdeel van de rooms-katholieke kerk St. Lodewijk. Daar voor heeft hij gediend als kapel van het St. Jacobusgasthuis en ook nog als hal voor het opslaan van 'saai', een soort wol. dijk. Faber van der Meulen te Dordrecht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Creil i.c.m. Nagele en te Nijega-Opemde i.c.m. Mildam: R. Kuipers, kandidaat te 's-Gravenhage. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rijsbergen (N.Br.) i.c.m Breda: P. KurpershoekteAs- CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Amsterdam-N leuw- West: P.J. den Hertog te Nieuwe Pe- Voor het eerst in de geschiede nis van het eiland wordt op Ameland een uitgebreide expo sitie gewijd aan het leven en werken van kardinaal Johannes de Jong. De Amelander boeren zoon. die op 12 september 1935 werd benoemd tot aartsbis schop van Utrecht, is op het ei land nog bij iedereen bekend. „Veel Amelanders hebben De Jong nog persoonlijk gekend en de meeste eilandbewoners we ten ook maar al te graag aan te tonen dat ze zelfs familie van hem zijn", zegt Bob Edes van het Landbouwjuttersmuseum 'Swartwoude' in Buren, waar de expositie van 18 april tot 31 ok tober is te zien. De Jong heeft altijd contact onderhouden met het eiland. Het huis van de fa milie De Jong in Nes fungeerde als zomerresidentie. De Jong groeide in de oor logsjaren uit tot een symbool van kerkelijk verzet tegen het nationaal socialisme en kreeg na de oorlog in 1946 mede als waardering voor zijn opstelling de titel kardinaal. Hij overleed op 8 september 1955 in Amers foort, twee dagen voor zijn ze ventigste verjaardag. Op de ex positie staat de periode van 1934 tot 1950 centraal. „Tijdens de oorlog heeft hij openlijk gestreden voor behoud van de kerkelijke instellingen en de geestelijke vrijheid", aldus Edes. „De Duitsers hebben hem wel eens 's nachts in zijn resi dentie opgezocht om hem te in timideren. maar hij is nooit op gepakt. Als aartsbisschop heeft hij de Duitse oorlogswetten ge trotseerd. Niet alleen voor be houd van de geestelijke vrijheid binnen zijn eigen kerkgemeen schap, maar ook voor het gehe le Nederlandse volk." HET WEER ROB GROENLAND Zadelgebied Alle natuurverschijnselen om ons heen proberen we een naam te ge ven. Zo ook in de meteorologie, die een enorme woordenschat in zich herbergt. Nederland komt vandaag en morgen onder invloed van een zogeheten zadelgebied, een stuk niemandsland tussen twee hoge- drukgebieden en twee lagedrukge bieden in. In feite kwamen we gis teren al in een dergelijk gebied te liggen met winden uit uiteenlopen de richtingen. Het weer in zadelge- bieden kenmerkt zich vaak door sterk regionale verschillen. Lokale effecten spelen vaak een beslis sende rol en kunnen ervoor zorgen dat er boven specifieke gebieden fikse buien vallen, terwijl het el ders droog blijft. Gistermiddag bevond onze regio zich in relatief droge lucht met flin ke zonnige perioden en alleen in de bovenlucht veel windveerbewolking (deze bestaat uit ontelbare ijskris tallen). Boven België en het Roer gebied bevond zich aanzienlijk vochtiger lucht met veel actieve onweersbuien, die met een zwakke oostelijke bovenstroming probeer den bij Gelderland ons land in te komen. Aan het einde van de mid dag lukte dit gedeeltelijk en kwam de voorste begrenzing zo'n 100 ki lometer ten zuidoosten van de lijn Haarlem-Leiden tot stilstand. Wie nauwkeurig het hemelgewelf bestudeerde, kon daarin enige on stabiele voortekenen ontdekken in de vorm van bloemkoolkopjes op 1 tot 3 kilometer hoogte. Deze kopjes waren op tweede paasdag ook bo ven onze regio te zien en toen wa ren ze succesvol in het voorspellen van de landbuierr die 's avonds vanuit Noord-Brabant de provincie Zuid-Holland kwamen indrijven. Dit hele spel, met landbuien die in de loop van de dag ontstaan en langzaam naar het westen drijven, herhaalt zich vermoedelijk deze middag en ook morgenmiddag. De grote hamvraag in dit spel is of de ze landbuien de kust wel of niet weten te bereiken. Verscheidene factoren als stromingsrichting, luchttemperatuur en vochtigheid spelen hierin een beslissende rol. In dergelijke situaties kan een me teoroloog alleen aan de hand van actuele radarbeelden een redelijk betrouwbare uitspraak doen waar de buien de komende uren naar toe trekken. Wel kan gesteld worden dat onze regio pas in avond een kans op een paar buien maakt. De landbuien hebben namelijk enige tijd nodig om het westen te berei ken en dat is meestal pas na 18.00 HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland. Schotland. elders in de loop van de dag van het westen uit re gen. Maxima tussen 10 en 14 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en een enke le bui, mogelijk met on weer. Maximumtempera tuur ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Af en toe wat zon en een enkele regen- of onweers bui. Maxima tussen 12 en 15 graden, maar langs de Kanaalkust tot 10. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag nog kans op een bui. daarna meer zon en wat hogere temperaturen met maxima van 17 tot 20 graden. Ma deira: Wolkenvelden en vandaag kans op een bui. Maxima ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag veranderlijke bewol king en enkele buien, sommige met on weer. Morgen van het westen uit meer zon en alleen langs de oostkust nog kans op een bui. Maxima van 12 graden in het noordwesten tot 19 graden aan de Costa's ten zuiden van Benidorm. Mor gen overal iets hoger. Canarische Eilan den: Aan de zuidstranden flinke perio den met zon, aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Droog. Mid- dagtemperatuur van 20 graden aan de noordkust tot 23 graden aan de zuids- Marokko; Af en toe zon en een enkele wegend droog. Middagtemperatuur aan de kust van 17 graden bij Tanger tot 20 in de omgeving van Agadir. Tunesië: Een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Vandaag aan zee nog maxi ma tot 25 graden, maar morgen aan de noordkust niet warmer dan 20 graden. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur on geveer 16 graden, op het Massif Central rond 12 graden Mallorca en Ibiza: Af en toe zon en vooral morgen een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Italië. Corsica en Sardinië: In de Dolomieten en de Italiaanse Alpen vooral morgen perioden met regen, bo ven 1200 meter sneeyw. Verder in Italië af en toe zon en in het noorden en mid den en ook óp Corsica en Sardinië enke le buien, mogelijk met onweer. Vandaag m het zuiden van Italië nog op de mees te plaatsen droog. Middagtemperatuur van 15 graden in de Po-vlakte tot onge veer 25 op Sicilië Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig Morgen in het noordwesten van Griekenland later kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 23 en 28 graden, op Kreta tot Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden in de omgeving van Izmir tot 30 graden op Cyprus. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In het noordoos ten droog en wat meer zon. Maximum temperatuur van 9 graden aan de Oost zeekust tot ongeveer 15 graden in het DONDERDAG 15 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.41 Zon onder 20.34 Maan op 04.01 Maan onder 13.58 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 14 apr 8 u Rotterdam Vlissmgen Brussel Cyprus nnw6 21 15 0.5 HEINZ /f>?<3aatp£ V L-L want vam fiz/ts j oooort ^tukbut£/vJ ala&w£tf

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12