Leiden Krakers: grootse plannen met flats 'Laat koffieshops eerder dichtgaan' Baan in museum voor cursisten Klachten over racistische pamfletten Centrumpartij Buurt mild voor bouwplan Contactpunt Lotgenoten WOENSDAG 14 APRIL 1993 •gert visser. plv-c d rietveld,071-161417 Voortrekken /t Q Een meerderheid I J van de gemeente raad in Voorschoten denkt, dat het bijzonder onderwijs wordt voorge trokken Referendum yj Bij een volgend re- 11 ferendum moet Lei den zich beter bezinnen op de keuze van het onder werp. En anders maar geen referendum 'Op 180 lege kamers loeide centrale verwarming' Vervolg van voorpagina Het meest schrijnende voorbeeld van leegstand in Lei den. Zo typeren de krakers 'hun' flat aan het Stations plein nummer 12. Acht verdiepingen van het gebouw staan al drie jaar lang leeg. „Honderdtachtig kamers zijn het. Wat je daar al niet mee kan doen in een stad waar jongeren om betaalbare woningen schreeuwen." betreft ook studenten. We heb ben zelf ideeën over woongroe pen. Er is hier ook ruimte ge noeg om vluchtelingen op te vangen." Zorgen De bezetting van de Stations pleinflat past volledig in de reeks kraakacties die Leiden de laatste tijd doormaakt. Een gro te groep jongeren maakt zich zorgen over te toestand op de woningmarkt. Er is een tekort aan huizen, terwijl beleggers grote kantoorflats leeg laten. De krakers hebben heel bewust op deze flat gemikt, omdat in hun ogen eigenaar Philips Pensioen fonds de flat louter voor specu latie gebruikt. „Maar tegelijker tijd doen ze aan kapitaalvernie tiging. Op alle kamers stond de centrale verwarming voluit te leiden hans koenekoop De krakers willen wat maken van de flat en hebben hun plan nen op papier gezet. Ze roepen wethouder Tj. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) op hen te helpen bij het verwezenlijken van hun plannen. „Als Van Rij ons nu steunt, maakt hij veel vrienden in de kraakbeweging", weet Marco, een van de 15 kra kers die hun intrek in het kolos sale kantoorgebouw hebben ge- De kraakactie is zorgvuldig voorbereid. „Dit is niet even verzonnen op een middag in de kroeg", smaalt Marco, terwijl hij de lege etages toont. Ruime ka mers. Voorzien van elektriciteit, water en sanitair. „Hier kunnen heel veel jongeren die een wo ning zoeken terecht. Wat ons Bewoners van de Boisotkade en de Vliet staan in meerderheid niet negatief tegenover de nieuwbouwplannen van het Leidse gemeentearchief. De omwonenden lieten gister avond op een informatie-avond weten wel degelijk bedenkingen tegen vorm en grootte te heb ben, maar in vergelijking met eerdere, 'lelijke' plannen, kon het ontwerp van B en D archi tecten wel door de beugel. B en D hebben een schets ge- Vrouw slaapt op biljart leiden Een 42-jarige Leidse vrouw is vannacht uit de kantine van FC Rijnland aan*de Smaragdlaan gehaald. De vrouw had on enigheid met haar echtgenoot en had zich met een valse sleutel toegang verschaft tot de kantine. Daar besloot ze het biljart als bed te gebruiken. Omwonenden waarschuwden echter de poli tie, die de vrouw onder het biljart zag wegkruipen toen naar bin nen werd gekeken. De deur van de kantine werd geforceerd en na een zoektocht werd de slaapster in een kast aangetroffen, waar ze zich had verborgen. De vrouw is naar huis gebracht. Er is geen proces-verbaal opgemaakt Benzinedieven aangehouden leiden Twee inwoners van Wassenaar, 24 en 25 jaar oud, zijn vannacht aangehouden in verband met diefstal van benzine. Het tweetal was actief op een parkeerplaats aan de Smaragd laan. Daar werd benzine uit benzinetanks van geparkeerde au to's via een slang in jerrycans overgeheveld en vervolgens werd de tank van de eigen auto gevuld. Nadat getuigen de politie alar meerden, kon zij de inmiddels vertrokken daders op de Jade straat aanhouden. Er is proces-verbaal opgemaakt. Vernielingen bij scholencomplex leiden Bij het scholencomplex in aanbouw aan de Zwartemeer- laan in de Merenwijkzijn in het paasweekeinde vernielingen aangericht. Er werden kastjes, laden, plafondplaten en een ruit vernield. De schade bedraagt 7000 gulden. Inbraak op klaarlichte dag leiden Inbrekers hebben gisteren op klaarlichte dag toegeslagen in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. De voordeur werd opengebroken, waarna sieraden, een leren jas en schoenen wer den gestolen. leiden erna straatsma Het Meldpunt Discriminatie, het Leids Turks Platform en een aantal bewoners van de Hoog landse Kerkgracht, de Haarlem merweg en de Marepoortkade hebben bij de politie aangifte gedaan van discriminatie. De klachten gaan over in Leiden verspreide pamfletten van de Centrumpartij '86 die zouden 'aanzetten tot rassenhaat'. De pamfletten zijn omstreeks 4 april in de bus gegooid op ver schillende adressen in Leiden. Ze bevatten onder meer teksten als 'Eigen volk eerst', 'Stop de derde wereldinvasie' en 'on- loeien", zegt Marco met verbijs tering. De plannen van de krakers krijgen wat hun betreft voor 1 juni concreet gestalte en daarna legale status. Een vereniging van gebruikers en bewoners moet de huishoudelijke zaken regelen. Voor het beheer zal er een stichting in het leven wor den geroepen. Over de toekom stige inrichting van de flat leven bij de krakers ideële gedachten. Naast woonkamers voor jonge Leidenaars denken zij onder meer aan ambachtelijke werk plaatsen, een biologisch eetcafé voor vegetariërs en veganisten, oefenruimtes voor muziek, dans en theater, alternatieve workshops en cursussen en ook vergaderruimtes voor kleine maatschappelijk actieve organi saties. Kraakwacht Tot 1989 werd de flat aan het Stationsplein verhuurd aan de Rijksuniversiteit van Leiden. De faculteit sociale wetenschappen hield er kantoor. Na de verhui zing bleef de flat leeg. Philips Pensionfonds kon voor het sterk verwaarloosde gebouw niet di- Acht van de twaalf verdiepingen van de flat aan het Stationsplein stonden, verwarmd en wel, leeg. Een schande, reet nieuwe huurders vinden. Juist om een kraakactie te voorkomen wonen sinds ander half jaar een stuk of twintig stu denten op de eerste drie verdie pingen. Deze 'kraakwacht' huurt tijdelijk van de Haagse stichting Adhoc Beheer, dat speciaal hiervoor door Philips Pensioenfonds in de arm is ge nomen. De studenten wonen er voor onbepaalde tijd tegen een laag tarief (275 gulden per maand). De studenten waren dan ook allerminst blij met de overval van de krakers op eerste paas dag. De toestand dreigde een dag later uit de hand te lopen toen een grote groep studenten met honkbalknuppels en hon den de groep krakers uit de flat wilde jagen. Het was door tus senkomst van wethouder Hans leiden loman leefmans maakt waarin voorzien wordt in 2000 vierkante meter bruikbare ruimte. De kosten van het pro ject bedragen rond de vier mil joen. In het verleden liepen de omwonenden te hoop tegen uitbreidingsplannen, maar gis teravond bleken alleen het be houd van een tuintje aan de Vlietkant, de kleurkeuze van de baksteen en de vorm van de ra men nog punten van kritiek. Een afvaardiging van de bewo ners mag daar in het zogeheten bouwteam nog invloed op gaan uitoefenen. de la Mar en raadslid Rianne van Schreven (beiden Groen Links) dat een hardhandige confrontatie uitbleef. In een ge sprek konden zij de studenten duidelijk maken wat de krakers beogen en de gemoederen sus- Vrouwen die over een probleem met lotgenoten willen praten kunnen zich bij het Contact punt Lotgenoten, een initiatief van het vrouwengezondheids centrum HARA, laten inschrij ven. „Dat is een soort bemidde- lingsbank", zegt directrice S. ter Harmsel. HARA hoopt met het contactpunt in een behoefte te voorzien. Ter Harmsel: „Wij krijgen gemiddeld veertig tele foontjes per maand van vrou wen die op zoek zijn naar een 'goed gesprek.'' De 'bemiddelingsbank'is te bereiken op maandag van 10- 12 uur en dinsdag van 13-15 uur). Telefoon 213959. Loodgieters vissen loon uit het riool leiden evelyne Een rioolkijkcamera heeft het weekeinde van Ernst Barthen (25) en van de werknemers van loodgic- tersbedrijf Barthen gered. De envelop met het week geld - drieduizend gulden - verdween vrijdag in het riool. De envelop viel in de wc en Barthen trok hem door, zonder dat hij iets in de gaten had. Dankzij het slimme cameraatje kwam het geld weer tevoorschijn. Ernst Barthen haalt elke vrijdagmorgen het week geld van de bank. Dat steekt hij dan in zijn achter zak. Maar dat doet hij voortaan niet meer. Want vrijdagmiddag was het geld opeens weg. En nad Barthen de schrik van zijn leven. „Ik stop hem altijd in mijn achterzak, ledereen zegt altijd: 'joh, kijk uit. je verliest hem nog een keer', maar dat ontkende ik al tijd." Ook deze keer geloof de Barthen niet dat hij de envelop onderweg kwijt was geraakt. Hij herinnerde zich het toiletbezoek nog. „De wc was verstopt en ik trok een paar keer door. Toen ik daaraan terugdacht wist ik bijna zeker dat de portemonnee erin gevallen moest zijn." Dus haalde Barthen de rioolkijkcamera tevoor schijn. Een klein apparaat, dat het loodgietersbedrijf wel vaker gebruikt om te kijken waar de verstoppin gen zitten. Ie duwt het met een paar stokken het riool in. „Nu gebruiken we hem ook voor zoekacties", zegt Barthen. De zoekactie slaagde: Barthen herkende tussen de troep in het riool zijn enve lop. „Zo'n negen meter ver derop lag hij gelukkig nog. Toen zijn we gaan graven." De envelop werd met diver se slingers en andere ver siersels naar boven gehaald en de werknemers kregen hun week uitbetaald. Het geld stonk, maar ala. „Mijn weekeinde was weer goed", zegt Barthens. Om handel in softdrugs terug te dringen leiden hans Het plan om langdurig werklozen via een opleiding bij het Museum voor Volkenkun de als behoudsmedewerker aan een baan te helpen, is geslaagd. Die conclusie trokken wethouder H. Koek (PvdA/cultuur), muse umdirecteur S.B. Engelsman en de cursis ten gistermiddag bij de uitreiking van certi ficaten. En het museum aan de Steenstraat is er ook beter van geworden, want het de pot is nu op orde. Van de 25 werklozen die in juli vorig jaar met de opleiding begonnen hebben er in middels zeventien een betaalde baan in het museum. Zeven werken er met behoud van uitkering. Hun korte opleiding tot restaura teur duurde tot maart van dit jaar. Gisteren kregen zij uit handen van directrice W. van 't Hooft van de opleiding restaurateurs uit Amsterdam het certificaat Algemeen Col- lectiebehoud. De nieuwe restaurateurs zeggen nu meer hoop te hebben op een baan. omdat het certificaat praktijkervaring bewijst. De deel nemers kunnen nu doorstromen naar ba nen 'binnen en buiten de culturele sector', zei wethouder Koek. Ronald de Vet zei namens alle cursisten dat vooral de erkenning voor het werk wat ze doen belangrijk is. „Dit werk heeft veel betekenis voor langdurig werklozen. Het opdoen van praktische werkervaring is heel belangrijk en ik hoop dat dit project door gaat voor anderen", aldus De Vet. Museumdirecteur Engelsman kon niet anders dan gelukkig zijn met het resultaat van het project. Het museum was de afgelo pen jaren behoorlijk in verval geraakt. „Het collectiebeheer is kwalitatief en kwantitatief gegroeid", zei Engelsman. Het depot is op geknapt en een aantal werken is uit de de pots gehaald en tentoongesteld. ACHTERGROND LEIDEN LOMAN LEEFMANS voorwaardelijk terugzending parasiterende vreemdelingen'. Een woordvoerder van het Meldpunt Discriminatie ver moedt dat de pamfletten uit Den Haag of Amsterdam ko men, omdat er telefoonnum mers uit deze steden op staan. „De Centrumpartij heeft boven dien geen Leidse afdeling." Bij een bewoonster van de Hooglandse Kerkgracht, die achter haar raam een 'anti-dis criminatie-poster' ('Tegen racis me, voor open grenzen') had hangen, is een aantal CP-pam- fletten in de bus gedaan. Haar naambordje werd vernield en ook in de brievenbus gegooid. Weinig tegen koffieshops te doen Het aantal koffieshops is in vijftien jaar in Leiden bijna verdubbeld tot het huidige aantal van 26. En er komen er binnenkort in elk geval twee bij. Nu kan daar volgens de politie weinig aan te doen zijn, de Herman dad wekt in haar koffieshoprnemorandum aan de gemeente ook niet de indruk iets te willen doen aan de sterke groei van de 'hasjwinkels'. Alleen als het echt uit de hand loopt en er sprake is van geluidsoverlast, handel in harddrugs of wapens of verkoop aan minderjarigen, zou ingrijpen noodza kelijk zijn. Deze zienswijze is tégen de uitdrukkelijke wens van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD), de ondernemersvere- Koffieshops die hasj verkopen. Volgens een memo van de Leidse politie valt daar weinig aan te doen. De onmacht vloeit vol gens de politie voort uit het feit dat koffie shops jarenlang zijn gedoogd, waardoor de overheid bij een eventuele rechtzaak tegen een eigenaar vaak bot vangt. En verder zou de handel in softdrugs via een vergunnin genstelsel niet beter beheersbaar kunnen worden gemaakt, want hasj verkopen is bij de wet verboden en daar kan dus ook geen vergunning voor worden gegeven, stelt de politie. niging Koninklijke Horeca Nederland (KHN) en verschillende buurtverenigingen. Zij willen dat nog voor het kalf verdronken is de hasjput wordt gedempt. Zij vragen van de gemeente een strenger optreden. De politie voorspelt echter dat bij een 'hek senjacht' de ongecontroleerde handel toe neemt. Heeft de politie de handel nu dan wel onder controle? Nu ziet het er naar uit dat de gemeente alleen staat in haar speur tocht naar een manier om de groei van kof fieshops af te remmen. De Leidse PvdA deed een poging. De 'shops' moeten vroe ger op de avond sluiten. En hoewel dat geen werkbare oplossing lijkt, moet het toch van dat soort plannen komen. Want de politie is kennelijk niet van plan op 'heksen' te gaan jagen. Er is meer overlast van koffie shops waar softdrugs worden verkocht dan de Leidse politie wil doen geloven. Dat beweren de fracties van PvdA. CDA, D66 en SP. De partijen willen daar om dat de gemeente Leiden het gedogen van handel in soft drugs terugdringt. Willen koffie shops de verdovende middelen verkopen, dan is de consequen tie dat ze eerder moeten sluiten. Deze suggestie deed de PvdA gisteravond in de commissie al gemeen bestuurlijke aangele genheden, waar het memoran dum van de Leidse politie over de koffieshops werd besproken. De sociaal-democraten kregen bijval. „Niet iedere bewoner die klaagt over een koffieshop, meldt dat ook aan de politie", zei PvdA-raadslid A. de Vries. Uit de notitie van de politie komt naar voren dat Leidenaars niet meer klagen over een kof fieshop waar softdrugs wordt verkocht dan over een willekeu rig aft. Volgens Pvd v i en SP is dat niet waar. Uit hun contacten in de wijken is geble ken dat omwonenden wél veel overlast van de koffieshops heb ben. Toch is ook de politiek ervan overtuigd dat een heksenjacht van de politie op de shops geen zin heeft en dat de gemeente Leiden er vooral voor moet zor gen dat het aantal niet verder uitbreidt. Momenteel telt Lei den 26 koffieshops. De gemeen te wil dat aantal terugdringen naar 15. „Maar dan moet ze wel duidelijk de spreiding aange ven. Want 15 koffieshops op de kop van de Haarlemmerstraat is heel wat anders dan 15 ver spreid over het hele centrum", opperde WD-raadlsid J.W. Kra- dolfer. Lastig Bij dat terugdringen stuiten po litie en gemeente op lastige pro blemen, aldus meldt het memo randum. Aan de ene kant is het verlenen van een vergunning onmogelijk omdat de Opium wet handel in alle soorten drugs verbiedt. Maar aan de andere kant gedoogt justitie de handel in koffieshops om te voorko men dat er een levendige han del op straat ontstaat. De PvdA ziet echter wel mo gelijkheden om via een vergun ning de handel aan banden te leggen. De gemeente zou een nieuwe verordening voor alle horeca in Leiden moeten rege len. waarin staat dat handel in softdrugs verboden is. „Tenzij een eigenaar ontheffing aan vraagt. En die ontheffing ver leent de gemeente alleen op voorwaarde dat de eigenaar zijn koffieshop eerder sluit. Dus wie behalve koffie ook drugs wil verkopen, weet dat 'ie dan eer der dicht moet", zette De Vries Over de notitie is gisteravond nog geen besluit genomen. B en W nebben besloten de burgers van I,ciden te laten inspreken. Binnenkort ligt de notitie over het verminderen van het aantal koffieshops in l-ciden te ver minderen voor iedereen ter in zage.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11