Onze Top 5 van deze week. Justitie wil gevangenis voor vreemdelingen Tutuhatunewa nieuwe president RMS Bisschoppen geen goede kerkleiders 99 1.69 Binnenland Twee lijken gevonden bij Zestienhoven Berging Nordfrakt voltooid Drugshandelaar in Alkmaar opgeblazen Amsterdamse politie blij met Paas-snelrecht Beatlesmania PvdA wil subsidie voor motor met katalysator DINSDAG 13 APRIL 1993 FNV: Werken na 65ste moet kunnen den haag Voorzitter Stekelenburg van de FNV acht het mogelijk dat zijn vakbeweging in de toekomst zal meewerken aan een re geling om mensen na hun 65ste te laten doorwerken. Dat zei hij zaterdag voor de TROS-radio. Stekelenburg acht de tijd daar nu echter nog niet rijp voor. „Er is nu sprake van een toenemende werkloosheid. Iedereen die na zijn 65ste blijft werken, zal de werkloosheid juist vergroten." Vorige week pleitte WD-fractie- leider Bolkestein ervoor ouderen langer te laten doorwerken als zij dat willen. Nederlanders gewond na val uit skilift les cqllonsBij een ongeluk met een stoeltjeslift in de omgeving van het Zwitserse Les Collons zijn gisterochtend zeven skiërs ge wond geraakt, onder wie twee Nederlanders. De skiërs vielen van een hoogte van zes meter, nadat door een technisch defect vier stoeltjes van de kabel waren geschoten, aldus een medewer ker van het liftbedrijf. Een van de Nederlanders moest naar het ziekenhuis, de overige gewonden konden ter plaatse worden be handeld. Euro Fashion krijgt surséance Amsterdam Euro Fashion BV, de holding die onder meer het sportmerk Cruijff Sports en de kledingmerken Arrow, McGregor en DiMaggio bevat, heeft surséance van betaling van de Amster damse rechtbank gekregen. Het bedrijf, waarvan zakenman Hans Muller 51 procent van de aandelen beheert, heeft het uit stel aangevraagd om een financiële adempauze te creëren. Het bedrijf bestaat dit jaar een kwart eeuw. De sporttak van de hol ding is vernoemd naar de trainer van Barcelona, die daarvoor jaarlijks royalties ontvangt. Dode en zwaargewonden bij ongeval wilp» Bij een verkeersongeval in Wilp is zondagochtend een 24- jarige inwoner uit Lemelerveld (gemeente Ommen) om het le ven gekomen. Hij zat in de auto van een 23-jarige plaatsgenoot, die tegen een boom reed De bestuurder en een andere mede passagier, eveneens 23 jaar en afkomstig uit Ommen, raakten ernstig gewond. De drie mannen kwamen terug van een feest. Meer kampeerders beboet in Zeeland middelburg» Tijdens het paasweekeinde heeft de politie in Zee land een kleine honderd illegale kampeerders bekeurd. Dat wa ren er een kwart meer dan vorig jaar met Pasen. De Zeeuwse po litie heeft de indruk dat veel kampeerders bewust het risico ne men een bekeuring (150 gulden) op te lopen. Een team waar in provincie, gemeenten, VW, justitie en politie zijn vertegen woordigd is enkele jaren geleden in het leven geroepen om het illegaal kamperen in Zeeland tegen te gaan. Het aantal men sen dat liever op de dammen of in de natuurgebieden staat dan op een camping liep uit de hand. Dat leverde een aanzienlijke vervuiling op. CDA-voorzitter Van Velzen: HILVERSUM «ANP CDA-voorzitter W. van Velzen vindt de Nederlandse bisschop pen niet capabel. Letterlijk zei hij zaterdagavond tegenover de KRO-radio, dat de r.-k.-prelaten „niet in staat zijn voldoende lei ding te geven aan het bestuur lijk proces van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Nederland". Van Velzen zegt bezorgd te zijn over de kloof tussen som mige bisschoppen en hun ach terban. Hij meent dat het pro ces van verwijdering al zo'n der tig jaar aan de gang is. De CDA- bewindsman vindt dat deze si tuatie het „niet erg lang meer mag voortduren". Van Velzen spreekt van een toenemende afstand en ver- Rundertartaar, 100 gram 0ch Gemengde sla, - cn diverse soorten, zak 200 gram 1.DU 0cri Mayonaise, pot 0.65 liter O Seven Up of Seven Up light, nn fles 1.5 liter 225 1.99 ©Ariel Ultra of-Color, pak 2 kilo Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 april as. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. n Nederlands Persbureau GPO GemeemchappeL|k< rotterdam gpd Twintig rechercheurs onderzoe ken de dood van de twee man nen, van wie de stoffelijke over schotten zaterdag vlakbij het Rotterdamse vliegveld Zestien- hoven werden gevonden. De man die 's ochtends door twee trimmers werd aangetrof fen, blijkt een 32-jarige Surina mer zonder vaste woon- of ver blijfplaats te zijn. Hij is door schoten om het leven gekomen. De identiteit van het tweede slachtoffer is nog niet bekend. Voorbijgangers zagen deze man in de sloot liggen, op tweehon derd meter afstand van de plek waar het eerste lijk werd gevon den. Het lichaam was gewikkeld in een rode nylon slaapzak. Het is nog niet zeker of ook deze man door geweld aan zijn einde is gekomen. De twee zaken stellen de poli tie nog voor een groot raadsel. Het is niet duidelijk of er een verband is tussen deze zaken. „Het kan ook puur toeval zijn", aldus een woordvoerster van de politie. „We gaan nu ver der werken met getuigenverkla ringen." zee Technici v Smit Tak hebben zondag de ber ging van de gezonken Noorse vrachtvaarder Nordfrakt voor de kust van Egmond aan Zee vol tooid. Rijkswaterstaat neemt be gin deze week monsters om te be palen hoeveel van de schadelijke lading loodsulfide-concentraat op de zeebodem ligt. Dat heeft Rijks waterstaat zondag meegedeeld. De berging van de giftige lading is maar gedeeltelijk geslaagd. Van de 2.350 ton lood waarmee het schip verging, is ruim 1.100 ton geborgen. Rijkswaterstaat ver wacht nog een deel ervan op de zeebodem te kunnen vinden. Het ministerie van verkeer en water staat moet beslissen of de kosten van een baggeroperatie zijn ver antwoord. De ruim dertig ton milieugevaarlijke dieselolie die het schip aan boord had, is geheel in zee gestroomd. Rijkswaterstaat zegt ondanks deze resultaten „niet ontevreden" te zijn omdat de berging veel tegenslag heeft gekend. Door het schuiven van de lading kapseisde en zonk de Nordfrakt oktober vorig jaar op vijftig kilometer uit de kust van Egmond aan Zee. Mede op aan dringen van milieugroepen be sloot minister Maij-Weggen de loodsulfide-concentraat, de die selolie en het wrak te laten ber gen. Op de foto het wrak dat bij de Rotterdamse werf RDM wacht op transport naar 's-Gravendeel. Daar wordt het gesloopt. FOTO ANP JOHN DE PATER Tekeningen strafinrichting Middelburg gevonden Staatssecretaris Kosto van justitie wil een aparte gevan genis met 150 tot 200 cellen voor vreemdelingen. Op dit moment wordt een studie naar de haalbaarheid van een dergelijke inrichting onderzocht. Justitie overlegt met de leiding van de leegkomende Willem Il-kazerne in Tilburg of die ruimte geschikt is voor korte detentie van vreem delingen. vreemding binnen de R.-K Kerk. Hij pleit voor een open overleg tussen bisschoppen en verte genwoordigers van gelovigen om de crisis te bezweren, die is ontstaan na het plotselinge af treden van bisschop Gijsen van Roermond en het geruchtma kende vertrek van bisschop Bar van Rotterdam. „Het wordt hoog tijd dat de crisis wordt op gelost", aldus Van Velzen. De Nijmeegse theoloog prof. dr. F. Haarsma vindt dat alle resterende bisschoppen zouden moeten aftreden. Volgens Haarsma heeft kardinaal A. J. Simonis de afgelopen weken duidelijk gemaakt dat hij „niet dezelfde kwaliteiten heeft als zijn voorgangers Alfrink en Wil- lebrands". DEN HAAG ANP-GPD De gevangenis is bedoeld voor twee groepen vreemdelingen die wachten op uitzetting. De ene groep heeft geen verblijfs vergunning gekregen en de an dere groep heeft zich schuldig gemaakt aan criminele feiten. Als meest geschikte locatie komt de Willem Il-kazerne uit de bus. De kazerne, nu nog in bezit van het ministerie van De fensie, beschikt over grote ruimten die geschikt zijn voor het verblijf van zes tot acht mensen. De gemeente Tilburg „weet al enige weken" dat justitie be sprekingen voert met de kazer neleiding over het ombouwen van de Willem Il-kazerne tot een vreemdelingengevangenis, aldus een woordvoerder afgelo pen zaterdag. De gemeente is voorstander van een vreemde lingengevangenis omdat dat ex tra werkgelegenheid voor de stad betekent. Justitie werd ernstig in verle genheid gebracht toen spelende kinderen vorige week de bouw tekeningen van de in aanbouw zijnde penitentiaire inrichting De Nederhof in Middelburg in een papiercontainer in Krimpen aan den IJssel vonden. Volgens Justitie gaat het om „tussenfasetekeningen" en niet om het definitieve bestek waar ook gegevens over de electroni- sche beveiliging op staan. De tekeningen zijn gemaakt door een architectenbureau uit Dordrecht en er zijn cellen en trappenhuizen op te zien. De politie onderzoekt nog hoe het mogelijk is dat deze tekeningen tussen het oud papier zijn be land. Een woordvoerder van Justitie spreekt van een „zeer vervelend incident. Dit zijn toch tekenin gen waar bepaalde mensen die gedetineerden helpen bij een ontsnapping, belangstelling voor kunnen hebben", aldus de woordvoerder. Een 46-jarige drugshandelaar is zaterdagmorgen voor zijn huis in Alkmaar opgeblazen. Onbe kenden hingen een explosief aan zijn voordeur dat van een afstand tot ontploffing werd ge bracht. Toen de Alkmaarder de deur opendeed, ging de bom af. Volgens de politie gaat het om een afrekening in het criminele milieu. Het slachtoffer is een paar uur na de aanslag in het brandwondencentrum in Be verwijk aan zijn verwondingen bezweken. De Alkmaarder zat een jaar vast wegens handel in verdo vende middelen maar mocht Pasen thuis vieren met vrouw en drie kinderen. Twee kinde ren die tijdens de aanslag op de bovenverdieping waren, bleven ongedeerd. De echtgenote en het derde kind waren niet thuis. Een 23 man tellend recher chebijstandsteam onderzoekt de moord die volgens eer woordvoerder nauwkeurig if i beraamd. De bom die in een zakje aan de voordeur hing, waf radiografisch bestuurbaar. Ge tuigen zagen vlak voor de aan-1 slag twee onbekende mannen, lopen. De explosie was zo hevig dal I de ramen van twintig grachten panden sneuvelden. De knali was in de hele binnenstad te horen. Een Duitse toerist, die op het moment van de exgjjDSll langsliep, raakte door hout- splinters en glasscherven licht gewond in zijn gezicht. Bewo ners van de grachtenpanden vertelden dat ze een grote vuur bal over het water zagen rollen die tegen de walkant uiteen spatte. Veel 'kleine' criminelen afgeschrikt AMSTERDAM ANP-GPD Er waren tweehonderd politie mensen ingezet en zeventig cel len gereserveerd, maar er waren uiteindelijk maar 31 cellen no dig. Paas-snelrecht in Amster dam. Politie en justitie spreken van een succes, de advocaten zijn heel wat minder tevreden omdat ze hun werk niet goed kunnen doen. Alle verdachten die op heter daad werden betrapt terwijl ze een tasje pikten, een autokraak zetten of iemand op straat be roofden, kwamen voor snel recht in aanmerking waarbij ze werden veroordeeld en meteen hun straf mochten uitzitten. De succesformule zat 'm in de vooraankondiging van het lik-op-stukbeleid in de hoofd stad, zegt een politiewoordvoer der. Die heeft heel wat kleine criminelen afgeschrikt. „We hadden op de Wallen alleen al vijftig procent minder autokra ken en gevallen van zakkenrol lerij dan normaal." De advocatuur is niet blij met het 'supersnelrecht', omdat er weinig ruimte is voor een goede verdediging van de verdachte. Amsterdam Liefhebbers van Beatles konden zaterdag hun hart ophalen op de veertiende Internationale Beatlesdag. Die werd in cultureel centrum De Meervaart in Amsterdam gehou den. Op de foto zoeken fans in platenbakken naar juist dat ene nummer dat ze nog niet hadden. FOTO ANP MARCEL ANTONISX Om milieu minder te belasten doen. Van der Vaart vindt da» ook de eigenaar van een autc met katalysator een fiscaa voordeel moet krijgen terwijl d< bezitters van een auto of motor fiets zonder katalysator juist wordt gestraft. Van der Vaar noemde geen bedragen. DEN HAAG GPD Motorfietsen met een katalysa tor moeten met ingang van vol gend jaar subsidie krijgen. Dat zei het PvdA-kamerlid J. van der Vaart zaterdag voor dc YARA- radio. Uit onderzoek van de Duitse ANWB blijkt dat de motorfiets vele tientallen malen milieuver- vuilender is dan een auto met katalysator. De motorfiets is de laatste jaren sterk in opmars. In ons land rijden er 230.000. Van der Vaart denkt dat de subsidie zonder problemen kan worden ingevoerd. Er zijn in Europees verband al milieu-ei sen ontwikkeld waaraan motor fietsen vanaf 1994 moeten vol- Ir. Manusama neemt na 26 jaar geëmotioneerd afscheid De vrije Republiek der Zuid- Molukken in ballingschap, de Republik Maluku Selatan (RMS), heeft een nieuwe leider. Na 26 jaar presidentschap heeft ir. Joop A. Manusama het RMS- vaandel overgedragen aan de 69-jarige dr. Frans L J. Tutuha tunewa uit Rotterdam. De laatste is een gepensioneerde arts. Hij werd afgelopen zater dag tijdens een congres van de RMS in de Moluks-Evangelische Kerk in Assen ingehuldigd. Het is niet de bedoeling dat Tutuhatunewa, die in 1951 als gevlucht student naar Neder land kwam, net zo lang presi dent blijft als Manusama. Hij was echter de enige kandidaat voor het presidentschap. Zijn belangrijkste taak wordt het klaarstomen van een jongere opvolger. De nieuwe president, 22 jaar de rechterhand van Ma nusama, maakte er geen ge heim van dat hij de fakkel zo snel mogelijk wil doorgeven. Hij heeft ir. Manusama in elk geval bereid gevonden voorlopig aan te blijven als persoonlijk advi seur. „Hij blijft voor mij ome Joop", zei Tutuhatunewa tij dens zijn inauguratie. De RMS wil met de uitgebrei de plechtigheid in Assen duide lijk maken dat het ideaal van een eigen Zuidmolukse repu bliek na de proclamatie van de RMS in 1950 nog steeds spring levend is. Tutuhatunewa kon digde aan te blijven vechten voor het zelfbeschikkingsrecht en politieke onafhankelijkheid van dé Zuid-Molukken. Zijn hoop dat de Zuidmoluk- kers ooit nog eens terug kunnen keren naar hun vaderland is vooral gevestigd op het verdwij nen van de Indonesische presi- Staande naast de vlag van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) houdt F. Tutuhatunewa zijn hand op zijn hart tijdens zijn beë diging als nieuwe president van de RMS. FOTO ANP PAUL VREEKEN dent Suharto. Tutuhatunewa gaat er vanuit dat er dan een machtsstrijd zal losbarsten, waarmee de RMS zijn voordeel kan doen. „Ik zal moeilijkheden en problemen niet ontwijken. We zetten de strijd voort tot ons ideaal is verwezenlijkt", aldus de nieuwe leider. Ir. Manusama (82) toonde zich tijdens de ruim twee uren durende ceremonie in het stampvolle Molukse kerkje zeer geëmotioneerd. In zijn af scheidsrede zei hij er vertrou wen in te hebben dat zijn op volger zal blijven vechten voor de goede zaak. Manusama is in 1966 in Ne derland benoemd tot president in ballingschap. In zijn speech haalde Manusama herinnerin gen op aan de bezetting van de Zuid-Molukken door de Indo nesiërs en zijn vlucht via dc ei landen Saparua en Ceram naar Nederland. Hij kondigde publi- katie aan van zijn levensverhaal. De autobiografie gaat Pusaka Maluku heten oftewel Erfstuk Molukken. Tutuhatunewa werd zaterdag op traditioneel Molukse wijze ingewijd door voorzitter ds. S. Metiary van de Molukse volks beweging Badan Persatuan. Die riep ae nieuwe president, maar ook de RMS op de moed nooit op te geven. „Kun je niet meer gaan. dan kruip je. Immer voor waarts". aldus Metiary. Ook voorzitter drs. M. Mual van het nationaal congres hield een warm pleidooi voor het voortzetten van de vrijheids strijd. „Wat we willen is geen eenvoudige zaak. maar het is de moeite en offers waard. We hebben immers geen andere keus". Eerste voorzitter KNOV overleden DEN HAAG GPD De eerste voorzitter van het Ko ninkJijk Nederlands Onderne mers Verbond. Wouter Perquin is vrijdag op 74-jarige leeftijc overleden. Perquin was voorzit (81 lm l januari 11»77. «oen he Nederlands Katholiek Onderne mersverbond en de Koninklijk! Bond van Ondernemers fuseer den. tot november 1984. Hel KNOV no*m! erelid Per quin in een verklaring „een zee markante, inspirerende en be wogen persoonlijkheid" ei roemt net baanbrekend* werk" dat hij in het belang var de zelfstandige ondernemers ir Nederland heeft verricht. Perquin kwam in 1949 in he middenstandswezen, als pers chef en secretaris van de Neder landse Middenstandbond. li 1969 werd hij voorzitter van he Nederlands Katholiek Onderne mersverbond. Perquin was van af 1956 directeur van het partij bureau van de Katholiek* Volkspartij, waarvan hij late ook partijsecretaris werd. Nadat hij in 1984. geridderc in de Orde van dc Nederlands* Leeuw, afscheid nam van hc KNOV, kwam deze organisatii in bar weer terecht. Zijn opvol ger Oostcrhoff vertrok binnci twee jaar. na een bestuurscrisis Daarna kwam de huidige voor litter rn ex-WD-voorzit te J. Kammin ga aan het roer. 168514.99

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3