9 Senna vertrouwt op gevoel I fkaffl Alles zit renners van Casba tegen TUSSENIN i Sport Piroutte van Kox zet zege Langeberg in de schaduw IE ZEI DAT 4 achteraf DINSDAG 13 APRIL 1993 CHEF AD VAN KAAM. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 - Clubtitels voor broers Van Kessel leiden» De broers Robin en Miquel van Kessel hebben het club kampioenschap van Swift/Casba naar hun hand gezet. Beide wielrenners uit Ter Aar maakten zondag op het Lcidse bedrij- venparcours Roomburg deel uit van een kopgroep van vier. Mi quel van Kessel werd daardoor automatisch kampioen bij de ju nioren. Robin van Kessel schudde zijn medevluchters Femand Warmerdam (tweede) en Richard van Kempen (derde) twaalf ki lometers voor het einde van zich af. René van der Salm was de beste B-amateur. Gerard van Amsterdam won bij de veteranen. Motocrosser Sweebe wint NK 250 cc OLDEBROEKCharrel Sweebe heeft op tweede paasdag in Olde- broek zijn eerste overwinning in een 250 cc-cross om de Neder landse titel behaald. Albertyn, aanvoerder van de algehele rang schikking, was in de eerste manche oppermachtig maar viel in de tweede. Remy van Rees won in de 125cc-klasse beide man ches. In de 500cc-klasse won Carlo Hulsen opnieuw op overtui gende wjjze. Oegstgeestencicir wint Pacisrcices ZANDVOORT ANP De winnaar en de twee stonden er een beetje ver loren bij. Oegstgeestenaar Tom Langeberg (40) en diens team genoot uit Nieuwerkerk Marcel van Vliet (22) domineerden de in twee manches gehouden ra ce voor toerwagens boven twee liter, maar Peter Kox stond in het middelpunt. Langeberg en Van Vliet eisten tijdens de Paasraces met een Lotus Esprit de eerste twee plaatsen op. Dit keer was de oudste van het duo de snelste. Drie weken geleden bij de ope ningsraces van Zandvoort de jongste. De meeste belangstelling ging gisteren na afloop echter uit naar Peter Kox. De 29-jarige Brabander maakte een specta culaire carambolage in de zesde ronde.Hij klapte eerst met de achterkant tegen de vangrail en schoot daarna dwars over de weg om met de voorkant tegen de afzetting aan de overkant te botsen. Vervolgens stuiterde de bolide terug op de baan. „Mijn eigen schuld, ik scha kelde verkeerd. Niemand heeft mr '-m me geraakt. Ik verloor de macht over het stuur", vertelde Kox la ter. De wedstrijd werd onder broken om puin te ruimen, maar Kox mocht weer starten. De voormalige kampioen Euro series uit 1989 stapte in de BMW van collega Van Krimpen, maar diende als laatste te star ten. Hij imponeerde door uit eindelijk na twee heats als zesde te Finishen. Een knappe presta tie, maar ze stemde de inwoner van Eindhoven niet tot tevre denheid. De toerwagenklasse beschouwt hij als een vervelend intermezzo, als een snelle start naar hel opstapje van de hoog ste afdeling van de autosport. De Brabander wilde zijn loop baan in de Formule 3000 Euro pees kampioenschap dit jaar een vervolg geven, maar dat is even - wat Kox betreft - uitge steld. In de toerwagenklasse tot twee liter was opnieuw Cor Eu- ser de sluwste en snelste. De Brabander gokte en won dik. Als enige waagde de routinier .slicks' (droogweerbanden) te laten monteren voor een race op een natte baan. Al zijn colle ga's kozen voor regenbanden. Ayrton Senna in zijn Williams op weg naar de zege in Donnington Park. Ayrton Senna was zondag op het circuit van Donington Park de snelste formule I coureur in de regen. De 33-jari- ge Braziliaan won in een McLaren de Grote Prijs van Eu ropa met bijna een volle ronde van 4023 meter voor sprong op de Engelsman Hill in een Williams. De Frans man Prost werd in een Williams derde. weer op de formule I kalender. Japan gaf de organisatie terug van de GP van Azië, waardoor het historische circuit van Do nington Park in beeld kwam als invaller. Voor ruim 100.000 toe schouwers gaf Senna een de monstratie van zijn talenten als regenspecialist. Vanaf de vierde startplaats nam hij in de eerste ronde de leiding. Hij passeerde Schuma cher, Hill en Prost en nam bin nen enkele ronden ruim afstand van Prost, die nooit een liefheb ber was van racen in de regen. DONINGTON PARK «Reuter/DPA Voor Senna (33) was het zijn tweede opeenvolgende zege in dit seizoen, en zijn 38ste in zijn loopbaan met 145 races. Veer tien dagen geleden werd hij winnaar in Sao Paulo, ook toen speelde de regen een belangrij ke rol. In het klassement om de wereldtitel verstevigde hij de leiding. Hij nam twaalf punten voorsprong op Prost (26-14) en veertien op Hill. De race om de Grote Prijs van Europa pronkte na acht jaar Tijdens de training was de Fransman op de droge baan twee seconden sneller dan Sen na, in de stromende regen was hij twee seconden per ronde langzamer dan de Braziliaanse durfal. De race op Donington Park werd een tactisch gevecht. Af wisselend regende het en was het droog. De coureurs en stal- bazen moesten constant afwe gingen maken over de banden. Alle coureurs vertrokken op re genbanden en wisselden naar slicks. Prost maakte zeven pit stops en wisselde evenzovele malen van banden. Van regen banden met profiel naar slicks zonder profiel voor de opge- droogdebaan. Bij een pitstop verspeelde hij dertig tot veertig seconden. Toen had Prost echter de race al verloren. Senna nam onderweg alle juiste beslissingen, kwam slechts twee keer de pits binnen en negeerde stalorders voor meer bandenwissels. „Soms moet je afgaan op je intuïtie", zei hij na de wedstrijd. Damin Hill, die zijn vijfde Grand Prix reed, kwam vijf keer binnen. Hij werd voor zijn kop man tweede. Op 1 minuut 23 achterstand, bijna een volledige ronde. Van de 25 coureurs be ëindigden elf de wedstrijd. Voor Michael Andretti, de tweede man bij McLaren achter Senna, werd zijn derde formule I race een desillusie. Hij stuurde zijn McLaren in de tweede bocht te gen de Sauber van de Oostenrij ker Wendlinger. Voor beide coureurs was de race na 600 meter afgelopen. Louter ellende in de Ster van Bladel N DUIVENBODE Voor de Zoeterwoudse wieler ploeg Casba Wonen was het geen vrolijke Pasen. In de twee daagse Ster van Bladel waren de materiaal- en dokterskosten ruimschoots hoger dan de prij zen en premies die ploegleider Jan zwaan na afloop mocht af halen. Alles zat tegen. Alle zes renners kwamen één of meer dere keren ten val en de ploeg leiding zal grote moeite hebben om het materiaal voor de start van de Teleflex Tour (morgen) weer in orde te krijgen. Aanvankelijk leek het er op dat ondanks alle tegenslagen - Marcel Remijn (onder dokters behandeling), Martin Kras (schaafwonden), Vital Timmer mans (materiaalschade) en Mark Rasch (kapotte elleboog) - Dennis van der Meiden goede zaken zou doen. Een dertiende plaats in de eerste etappe en een iets tegenvallende veertien de plaats in de tijdrit (winnaar Arnold Stam) was goed voor een zevende plaats in het alge meen klassement. Maar de 24 punten voor de topcompetitie zouden uiteindelijk niet mee naar Zuid-Holland gaan. Van der Meiden moest op de keien van Casteren uitwijken voor Harm Jansen en sleurde zijn clubgenoot Mark Rasch (tweede val die dag) mee. Op dat mo ment was alles verloren en was de tiende plaats van Patrick Rasch in de laatste rit slechts een pleister op de wonde. Bonificatieseconden De beginfase van de eerste etappe was nog hoopvol voor Casba. Mark Rasch sloop mee met een goede ontsnapping en had onder anderen de latere winnaar Servais Knaven, Jeroen Blijleven en Raymond Thebes bij zich in de vluchtgroep. Bij één van de tussensprints in Bor- kel pakte Rasch zelfs enkele bo nificatieseconden. Ook na de hergroepering zat Mark Rasch in een nieuw gevormde kop groep. Nu kreeg hij de steun van broer Patrick en Nederlands kampioen Rob Compas. Toen dit feest ook niet doorging was Dennis van der Meiden de gangmaker bij het ontstaan van de uiteindelijke slag. Hij reed samen met Jos Wolfskamp ruim 50 kilometer op kop. Maar in de straten van Bladel ging het mis. In het peloton kwamen Mark Rasch, Martin Kras, Vital Timmermans en Marcel Remijn (moest de strijd staken) ten val en werd Dennis van der Meiden slechts dertien de. Kapotte vingers Op de tweede dag reden Van der Meiden Kras en Patrick Rasch (allen bij de eerste dertig) een redelijke tijdrit. Dus vol goede moed begon het overge bleven vijftal aan de slotetappe. Mark Rasch moest in Netersel de strijd staken. Hij kon met ka potte vingers niet meer schake- ierr en remmen, Patrick Rasch reed de slootkant in en Dennis van der Meiden kwam kreu nend van de pijn over de eindstreep. Voor Frank van Vee- nendaal liep het beter af. Ook hij was betrokken bij de massa le valpartij, maar kon snel zijn weg vervólgen. In de finale reed de Bollenstreker weg uit een kopgroep met Knaven, Theus, Rutgers en Compas en werd pas in de laatste kilometers weer bijgehaald. Van der Linden Bij een criterium in het Bra bantse Gerwen behaalde Noordwijkerhouter Wouter van der Linden een knappe derde plaats. In de Omloop van de Bommelerwaard reden Robin van Kessel (26), Jan Hendrik La- gerweij (28) en Leon Rekelhof (29) in de prijzen. Internationaal voetbal ar biter Mario van der Ende in Aktueel: Met alle scheidsrechters komen we eens in de zes weken hij el kaar. En dan blijkt elke keer weer bij het bekijken van de tv- beelclen dat er niet één lijn wordt getrokken. Kees Jansma, chef Studio Sport, in VI: Verstandige scheidsrechters van Nederland, verenigt U en dring bij Uw bazen aan op versoepe ling van deze achterlijke regels. Toon durf en eigen initiatief en als U dan een keertje op uw donder krijgt, wendt Udan tot mij." RenéMaessen, voetballer van For- tuna Sittard, in VI: „Vrouwenvoetbal heb ik nog nooit ge zien, maar ik heb geen principiële be zwaren. Het is mis schien wel leuk om dat spul te zien ram- die Zwitsers. Jan Wouters, na zijn treffer voor Bayern München in het met 2-0 gewonnen topduel te gen Borussia Dormund, bij RTL 4: „Zo af en toe raak ik een bal ver keerd, en dan vliegt-ieer wel Simon Kistemaker, volgend seizoen trainer van Telstar, over zijn inmiddels opgestapte voorganger Niels Overweg, in VI: „Overweg vond dat ik me pas op 1 juli met die groep magbe- dat is natuurlijk gelul. VI: „Ik vind liet werkelijk angstwek kend dat semiprofs bedroevend weinig doen aan de periode na het voetballen. Ik vind dat één van de grootste problemen van het betaalde voetbal. Ajacied Dennis Bergkamp in Nieuwe Revu: Voetballers kijken niet verder dan vijfendertig. Wielerploegbaas Peter Post in de Telegraaf: „Ik denk dat ik pas echt tot rust kom, als ik in mijn graf lig. Kees Jansma, chef Studio Sport, in Nieuwe Revu: „Eigenlijk ben ik het type dat het liefst op een boot van Greenpea ce door de wateren van Nieuw Zeeland vaart en acties onder neemt. Dat rare avontuurlijke en wereldverbeterende heb ik in mij. Cabaretier Gerard Cox in het AD, over de bekeruitschakeling van Feyenoord door Ajax (0-5): Dramatischmaar het ergste was dat we hebben moeten mee maken dat die trainer, die Van Gaal, in zon gestapojas langs de lijn stónd te swingen. Grasshoppers-trainer Leo Beenhakker, in het Veronica- programma Nieuwe Boeren: „Nee. het zijn geen laehebekkies, Uit het program mablad van Hoek - Excelsior Maas sluis, over de de- gradatiezorgen van de Zeeuwse club: „Het is meer dan vijf voor twaalf. Uit het program mablad van UW - UVS: Vandaag staan de jongens uit Leiden voor het begin van een wedstrijd, die voor Uit Vriend schap Saam van weinig beteke nis meer is. Feyenoord-trainer Wim van Hanegem in VI: „Mike Obiku wil twintig kinde ren krijgen en sinds wij hem ver teld hebben dat in Nederland de kinderen uit bloemkolen komen, eet hij niets liever. UVS gaat door voor een club van stand. Daarom wekte het gisteren bij het Utrechtse UW verbazing, dat de Leidse voet balvereniging te laat arriveerde op sportpark j.C. Verthoren. Niets voor UVS, om de gastheer en het arbitrale trio te laten wachten. Maar wellicht hadden de Leidenaars een goed excuus. „Verkeerde afslag genomen", biechtte voorzitter Bart van Leeuwen op. „Kan iedereen overkomen. Hans van Eijgen (elftalleider, red.) vergiste zich. Verder niets bijzonders. De scheidsrechter deed ook niet moeilijk. Die stelde zelf voor om de wedstrijd een kwartier later te laten beginnen." Zulks geschiedde. Maar de mis ser van de Leidse eersteklasser, die dus al vóór de aftrap het spoor bijster was, deed toch potsierlijk aan. Immers, het ter rein van UW ligt pal naast rijks weg A2 aan de uiterste westkant van Utrecht. „Maar wij hadden er nog niet eerder gespeeld", voerde Van Leeuwen nog ter verdediging aan. Misschien had de vertraging die UVS onderweg ondervond ook wel te maken met gemakzucht. Immers, tot gisteren dacht de goegemeente dat de Leidenaars de competitie zorgeloos konden afmaken. Na gisteren (3-0 ne derlaag) weten de mannen van Gerard Désar echter beter. De stand op de ranglijst geeft meer aanleiding om een kwartier te vroeg dan een kwartier te laat aan de warming up te begin- Jan Boskamp veroverde afgelopen weekeinde met Anderlecht de Belgische titel. Volgens velen, en ook vol gens hemzelf, was dat een koud kunstje, omdat zijn voorganger Luca Peruzovic halverwege het seizoen al een ruime voor sprong had opgebouwd. Bos kamp, geboren Rotterdammer maar al bijna een kwart eeuw woonachtig in België, is volgens anderen een geschenk uit de hemel geweest voor Anderlecht. Hoe belangrijk is de Nederlan der eigenlijk in Brussel? Peter van Vossen, speler: „Ik heb natuurlijk wel het een en ander meegemaakt vanaf het moment dat Jan Boskamp bij Anderlecht binnenkwam. Zater dag maakten we samen een vreugdedans op het veld. We sprongen elkaar om de nek en een heleboel mensen vonden dat vreemd. Maar mijn relatie met Boskamp is nog steeds goed. Bij Beveren en nu weer bij Anderlecht. Er is van hem ge zegd dat hij niet met vedetten kon omgaan, maar het tegen deel bewijst hij op dit moment in Brussel." Arie Haan, trainer van Standard Luik: „Deze titel is hem gegund. Jan Boskamp heeft heel veel be tekend voor het Belgische voet bal. Hij heeft bij vorige clubs jeugd naar de top gebracht. An derlecht is onder hem nu beter gaan voetballen." Mare Gijs, voetbaljournalist bij Het Nieuwsblad: „Zijn aandeel in de titel is heel klein. Ook on der Peruzovic was Anderlecht kampioen geworden. Maar de impact van Boskamp wat het spelpeil betreft is enorm groot geweest. Anderlecht speelt nu prachtig, aanvallend voetbal. De spelers hebben opnieuw vrij heid gekregen en hebben na maanden weer echt plezier in het voetballen. Bij Peruzovic za ten ze in een strak keurslijf." Het Nederlands Olympisch Comité laat de fusie met de Nederlandse Sport Federatie niet afspringen op de financiële problemen rond de Europese Jeugd Olympische Dagen, die in juli in Valkenswaard worden ge houden. Dit stelde in het paasweekeinde Wouter Huibregtsen, de beoog de voorzitter van de reuzenkoe- pel NOCNSF. Hij gaf toe dat er ernstige problemen zijn rond de EJOD, waaraan 4.4 Europese landen zullen meedoen. Huib regtsen heeft dit zelf meege deeld aan de Belg Rogge, de voorzitter van de Europese na tionale Olympische Comités. Anton Geesink heeft hierover contact met Juan Antonio Sa maranch, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Co- Wanneer het gat in de begroting van 7 miljoen niet snel wordt gedekt, besluit het NOC de Jeugd Olympiade af te gelasten. De beslissing valt op vrijdag 23 april, kort na de vergadering van de ministerraad. Het NOC vraagt de overheid een bijdrage van anderhalf miljoen gulden plus een miljoen garantiegeld. Het resterende bedrag wil het NOC zelf bijeenbrengen met donaties uit het bedrijfsleven en een publieksactie, waaraan De Telegraaf medewerking ver leent. Als dit allemaal niet lukt", meende Huibregtsen, „zullen we moeten besluiten de Jeugd Olympiade af te gelasten. We kunnen niet met een grote schuld de fusie met de NSF in stappen." De NSF werd tijdig geïnfor meerd over de financiële pro blemen. „De fusie gaat natuur lijk door", stelde voorzitter Mar ten Kastermans, „maar als het NOC met een groot financieel probleem bij ons was gekomen, hadden wij de beslissing weer aan de leden moeten voorleg gen." De belangrijkste fusiebespre king, met voorstellen voor be stuurszetels, wordt op dinsdag 27 april op Papendal gehouden. Na Ton Sijbrands, die zich vorige week wegens geluidsover last in het Apeldoomse ge meentehuis terugtrok, is giste ren de tweede grootmeester uit de strijd om de nationale dam titel verdwenen. Rob Clerc, za terdag na winst op Boom met Jansen gedeeld leider, kreeg last van een niersteenaanval. Zijn duel met Wiersma werd voorlo pig uitgesteld tot donderdag, als hij tenminste vandaag het toer nooi hervat tegen Hoopman. Zo niet dan zal Clerc het toernooi definitief moeten verlaten. Hans Jansen was afgelopen weekeinde het succesvolst. De 36-jarige Amsterdammer, die veertien jaar geleden zijn enige nationale titel veroverde, blijkt zich uitstekend op het kam pioenschap te hebben voorbe reid. Met zijn spectaculaire speelstijl boekte hij inmiddels al drie overwinningen en tegen Van Berkel was hij dichtbij zijn vierde. Van Berkel vond de enig juiste voortzetting, waardoor hij nog ontsnapte. Dat was Geert van Aalten een ronde eerder niet gelukt. Pub Cf, Rob Clerc, die samen met Hans Jansen aan kop gaat tijdens het NK dammen, meldde zich paasmaandag ziek. Hij z Ihum M, Het verstand komt met de jaren. Een le vend bewijs daar van vormde zondag Gilbert Du- clos-Lassalle. Met het pezige li chaam van de 38-jarige Franse profwielrenner is ook niets mis, maar de grootste krach t school zondag in de finale van de klas sieker Parijs - Roubaix in zijn bovenkamer. Toen de sterke Ita liaan Franco Ballerini demar reerde, sprong hij precies op tijd mee. En op de vermaarde wie lerbaan van Roubaix wendde Duclos-Lasscille al zijn routine aan om de 'sprint-d-deiix' in zijn voordeel te beslissen. De vijfjaar jongere Adrie van der Poel kan een voorbeeld ne men aan de tweevoudige win naar van de klassieker onder de klassiekers. Immers, met zijn be nen was de Nederlander zondag minstens zo sterk als Duclos- Lassalle. Berekeningen wezen uit dat Van der Poel dit jaar de meeste kilometers over de kassei stroken 'op kop reed. Kassa voor de schoonzoon van Raymond Poulidor, want elke kilometer kopwerk op de kasseien wordt in klinkende munt uitbetaald. Maar gelcl mag clan de arbeid verzoeten, het weegt niet op te gen een overwinning, die op ter mijn veel lucratiever kan uit pakken. Vraag het maar aan Duclos-Lassalle. die het afgelo pen jaar door zijn klassieke overwinning meer roem ver gaarde dan in de dertien eerdere jaren van zijn profloopbaan. Om optimaal te profiteren van zijn immense populariteit over weegt hij nog drie seizoenen aan zijn lange loopbaan te plakken. Duclos reed met zijn hoofd, Van der Poel met zijn benen. Tot twee keer liet hij een medevluch ter ontsnappen om de personen in kwestie vervolgens zelf met krach ten verslindende solo 's weer in te rekenen. Toen Ballerini en Duclos-Lassalle voor het eerst op avontuur gingen, was begrij pelijk genoeg bij Poeleke' de pijp leeg. De renner die ook als veldrijder met de regelmaat van cle klok naast de hoofdprijs grijpt, had in Roubaix vrede met zijn vijfde plaats. Beste Nederlander, volle beurs, wat wil je nog meer? Adrie van der Poel (33) heeft, schat ik, nog een jaar of vijf om daar achter te komen. 1M TBROUWF.R DE KONING

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24