Beerbaum verrast John Whitaker Lennert Kaptein: een naam om te onthouden Rottier is nu de beste Nederlandse NK Ekiden goed besteed aan Bataven en Spartaan Sport Haslinghuis en De Vries: markant koppel Hoofdprijs voor Inge de Bruijn DINSDAG 13 APRIL 1993 23 Winnaar A-toernooi Unicum is een belofte Fleur Bakker op dreef in interland mulhouse Fleur Bakker heeft enkele ereplaatsen bemachtigd tijdens een zeslandenwedstrijd in Mulhouse. De zwemster van LZ 1886 werd zevende op de 50 m vrije slag (27.85), achtste op de 100 m (59,49) en 200 m (2.09,31) en als invalster twaalfde op de 200 m rugslag (2.35,85). Op de estafettes 4 x 100 m (3.56,33) en 4 x 200 m vrije slag (8.31,82) zorgde Bakker mede voor twee derde plaatsen. Robin Sprinkhuizen van De Zijl/LGB werd twaalfde op de 100 m rugslag (1.02,94), op de 400 m wisselslag (4.51,40) en veertiende op de 200 m wisselslag (2.18,33). Natasja Sierag (LZ) legde tijdens een jeugdinterland in Dortmund beslag op de twaalfde plaats op de 400 m wisselslag (5.18,76) en de veertiende plaats op de 800 m vrije slag (9.32,22). Servee Derks wandelt sneller dan ooit sittard Ultra-snelwandelaar Servee Derks heeft zijn persoonlij ke toptijd op de tachtig kilometer binnen de acht uur gebracht. Met 7.58.57 was de Leidenaar (gastlid bij AV Holland) zaterdag in Sittard 33.55 minuten sneller dan ooit en klom hij van de twintigste tot de negende plaats op de Nederlandse ranglijst al ler tijden. In de wedstrijd, de Kennedy-mars, werd Derks zesde, 18.07 achter de Belg Dirk Nicque. De naam van Lennert Kaptein moet nog wortel schieten in het tenniscircuit. De 19-jarige speler van Amstelpark is net full-prof geworden en heeft nog veel te bewijzen. Maar de belofte uit Numansdorp het afgelopen week op het park van Unicum al zien dat hij vastbesloten is om snel uit de anonimiteit te treden. Aan de Haarlemmer- trekvaart won hij zondag het eerste nationale A-toernooi uit zijn leven. En daar zal het niet bij blijven. lennert Kaptein, winnaar op Unicum. „Denken op de tennisbaan is niet goed." foto henk bouwman tokyo anp Voor Stephanie Rottier was de finale van het met 275.000 gul den gedoteerde tennistoernooi in Tokyo „een brug te ver." De 19-jarige speelster uit het Zeeuwse St. Jansteen kreeg za terdag van de als eerste ge plaatste titelverdedigster Kimi- ko Date op het hard court geen enkele kans en verloor met 1-6 3-6. De 22-jarige Date, nummer dertien van de wereld, is de eer ste Japanse, die het evenement twee keer achtereen op haar naam heeft geschreven. Rottier, bij het ingaan van het toernooi 43ste, is nu de beste Nederlandse speelster op de wereldranglijst. Brenda Schultz was de laatste maanden het hoogst geklasseerd van de va derlandse tennissters. De Heemsteedse stond op de jong ste lijst als 37ste genoteerd. Op de op Tweede Paasdag gepubli ceerde nieuwe rangschikking is Rottier 35ste en Schultz 41ste. Miriam Oremans is als 52ste de derde Nederlandse speelster op de lijst. „Daar heb ik twee maanden geleden niet van dur ven dromen", reageerde Hugo Ekker, coach van Rottier en Oremans, in Tokyo. De teleurstelling bij Rottier na afloop van de kansloze neder laag in de eindstrijd, die om elf uur in de ochtend begon, was groot. Ekker: „Dat is een hele gezonde reactie. Ze had zich er na de zo voorspoedig verlopen week veel van voorgesteld. Maar Date was vandaag eenvoudig een maatje te groot. Ze nam erg veel risico en toch heb ik haar maar op zes fouten kunnen be trappen. Dan is er geen begin nen aan. Ze heeft Rottier met de neus op de feiten gedrukt. Ze weet weer waar haar tekortko mingen liggen. Nu is het zaak hiervan te leren en niet bij de pakken neer te zitten." Sampras Pete Sampras heeft na 27 weken Jim Courier afgelost als de num mer een van de tenniswereld. De 21-jarige Amerikaan zette de plaatsverwisseling kracht bij door de winst in het toernooi van Tokyo. Hij versloeg in 94 minuten zijn tien jaar oudere landgenoot Brad Gilbert met 6- 2 6-2 6-2. In Barcelona behaalde Andrei Medvedev zijn tweede opeen volgende toernooizege. Na de overwinning in Estoril werd hij op het gravel van de chique Go- do-club winnaar door de zege op thuisspeler Bruguera, 6-7 6-3 7-5 6-4. leiden rob van der zanden Lennert Kaptein is een naam om te onthouden. Misschien dat de organisatie van het Leid- se Paas-A-toemooi ooit nog eens tevreden achterover leunt als op tv deze blonde tennisser uit Numansdorp voorbijtrekt. („Kijk, daar gaat Lennert, wij in Leiden zagen het jaren geleden al aankomen.") Of wordt dit weer het klassieke verhaal van dat eeuwige talent. De zoveelste belofte die vroegtijdig sneuvel de en waarvan niets meer werd vernomen na een voortvarende start als proftennisser. Het is af wachten, maar één ding is ze ker: Lennert Kaptein heeft veel mee en kan een kanjer worden. Hij heeft een snoeiharde ser vice, slaat forehand en back hand even gemakkelijk en be schikt over een meer dan be hoorlijke volley. Maar wat het meeste opvalt aan zijn spel zijn de enorme risico's die hij neemt. Zelfs zijn tweede service belandt met akelige snelheid net voor, op of achter de ser vicelijn. Geen moment geeft hij maar een beetje gas in een wed strijd, hij houdt continu het pe daal maximaal ingedrukt. „Denken op de tennisbaan is niet goed," zegt de pupil van coach Hugo Ekker. „Ja. mis schien taktisch denken, maar meer ook niet. Het is gewoon gaan en zien waar je eindigt. Ik voel het als ik even gas terug neem en de ballen ga slicen. Dan gaat het mis en kom ik niet terug in mijn ritme. Ik sla steeds door en neem in elke wedstrijd het initiatief." Wervelwind Het begrip choken - het bibbe ren en niet meer voluit durven slaan op belangrijke momenten - lijkt niet van toepassing op Kaptein. Hij beukt zijn tegen standers murw en stuift als een wervelwind over de baan. „Ik heb een hekel aan dat geschaak vanaf de baseline. Ik wil het punt scoren", zegt de blonde turbo met een lachend gezicht. De jonge Amstelparker lijkt een beetje op de Zweed Magnus Larsson, ook een speler die in zijn spel alles of niets speelt en een hekel heeft aan getrut en getreuzel. 'Gaan als de brand weer' is het motto en als de bal niet in is, zal-ie wel uit zijn en kijken we wel weer verder. Het is een genot om naar het aan vallende spel van Kaptein te kij ken. Het is één brok dynamiek en emotie. Zijn tegenstander Lars Pluk ker (62 van Nederland) moest het zondag aan den lijve onder vinden. Plukker had zaterdag Hillegommer Marco van Trigt uit de finale gehouden (6-2, 7- 5). Maar tegen de krachtige sla gen en avontuurlijke speelwijze van Kaptein (85 op de ranglijst, maar na afgelopen week op klimmend naar ongeveer 65) was geen kruid gewassen. Hoewel de 23-jarige Rotter dammer na de verloren eerste set (6-3) sterk terugkwam in de tweede, die hij met 2-6 won, moest hij in de beslissende toch nog afhaken. Plukker ervoer dat hij aan het net door de passings van Kaptein werd vernederd. Als de bal al op het racket van Plukker belandde was dat nooit voldoende om het punt te sco ren. Zijn volleys lieten veel te wensen over. Na een 5-2 voor sprong liet Kaptein zijn oppo nent nog dichterbij sluipen, maar toen hij op 5-4 mocht uit- serveren maakte hij geen fout. De boeiende finale kreeg een terechte triomfator die een hele week lang had gedomineerd en als grote onbekende op het po dium belandde. Veelbelovend De duizend gulden aan prijzen geld waren voor de winnaar die zijn nog jonge profcarriere (hij stortte zich pas een half jaar ge leden volledig op tennis) veel belovend begint. Kaptein: „Het gaat lekker, maar ik weet heus wel wat me allemaal nog te wachten staat. Ik wil straks de Satellite-toernooien in het bui tenland spelen en dat is natuur lijk een jungle waarin al veel ta lenten zijn gesneuveld. Maar ik ben niet bang van die jongens. Vorige week was ik in Frankrijk op een sterk toernooi. Daar won ik in de finale nadat ik een paar Nederlanders had verslagen (Marcel Reuter en Roger War- menhoven, red.) die veel hoger staan dan ik. Hier in Leiden won ik toch ook weer van Paul DoggBK en Benul Lenten, die staan ook allemaal boven mij. Hel hu dus ge- Wij horen nog van Lennert Kap tein. leiden rob van der zanden De tennissters Seda de Vries en Eva Haslinghuis vormen een markant koppel. Ze komen beiden uit Den Haag. Beiden spelen ze competitie in het team van hoofdklasser Thor Rood Wit en op de nationale ranglijst staan ze respectievelijk op de twaalfde en dertiende plaats. Het duo domineerde afgelopen week bij de vrouwen op het A- toemooi van Unicum. Haslinghuis won zondag de finale van het enkelspel tegen haar teamgenote De Vries (6-3, 7-6) en samen wonnen ze in het dubbelspel van het duo Henriëtte van Aalde ren/Kim de Weille (7-6, 7-5). Het winnende dubbel had kennelijk nog genoeg energie om er een leuke partij van te maken in de namiddag, terwijl ze daar voor in het enkelspel beiden toch al de nodige krachten hadden verspeeld. De vrouwenfinale op het centrecourt werd voor het grootste gedeelte gespeeld in de motregen. De dames moesten hard werken met de natte en zware ballen. Haslinghuis won de eerste set vrij gemakkelijk waarna bij een 5-6 stand en 40-40 de partij werd afgebroken. Het werd hoofd- scheidsrechter Pim van Doom toch iets te nat op de gravelbaan en de finalisten mochten inrukken. Na een pauze van ongeveer drie kwartier werd het resterende deel uitgespeeld, maar De Vries zou er geen derde set meer uit slepen en verloor in de tie break met 5-7. Han Buitenzorg verslaat Hanja Han Buitenzorg heeft de Grote Prijs van de Buitenzorg veiling 1993 gewonnen. Op de Wasse- naarse renbaan Duindigt had Arnold Mollema zondag geen enkele moeite met de concur rentie. Hanja Buitenzorg, gere den door door Theo Jonkman, kwam nog het dichtst in de buurt. De finale om de wereldbeker voor springruiters blijft de ko mende vijf jaar in Europa. Den Bosch was al uitverkoren voor volgend jaar, dit weekeinde kre gen ook Genève (1996) en Hel sinki (1998) de eindstrijd toege wezen. De kandidaat-stelling van Canberra (Australië) haalde het net niet. De Europese paar den hadden in dat geval een langdurige quarantaine en veer tig uur vliegen voor de boeg ge had. In de oneven jaren is Göte- borg plaats van handeling, de thuishaven van hoofdsponsor Volvo. De auto-fabrikant, die jaarlijks tien miljoen gulden in de paardesport investeert, heeft nog een vijf-jarig contract. Han Buitenzorg voert het veld aan tijdens de Grote Prijs van de Buitenzorg veiling. atletiekmedewerker Met twee eerste een twee tweede plaatsen zijn de atleten uit de Leidse regio schitterend voor de dag gekomen bij het eerste NK Ekiden-marathon. In Utrecht veroverden de vrouwen van De Bataven en de veteranen van De Spartaan gisteren goud in tijden van 2.39,32 en 2.24,02. Met zilveren me dailles bij de mannen en de veteranen grepen De Bataven bovendien in iedere categorie eremetaal. Langs de Utrechtse Vecht kwam het resultaat dit keer tot stand door optelling van de persoon lijke prestaties. De Ekiden (Japans voor 'estafette') is namelijk een marathonestafette voor zes perso nen, die achtereenvolgens vijf, tien, vijf, tien, vijf en 7,195 kilometer afleggen. Als trainer/coach van de winnende Bataven- ploeg legde ook Norbert Groenewegen de nadruk op de collectieve prestatie: ,,Alle vrouwen lever den een topprestatie. Dat de één wat sneller is dan de ander, doet er in een wedstrijd als deze niet toe." Bij De Bataven namen Ineke Vis en Re- gina Hazeleger de twee langste afstanden voor hun rekening. Astrid van Velden en de veteranen Leny van der Plas en Suze Groen in 't Woud lie pen de vijf kilometers en Marja Hogenboom vol tooide op routine de laatste etappe van ruim ze ven kilometer. Bij de mannen bleek het organiserende Hellas ongenaakbaar. Het uiteindelijke verschil met de ploeg van De Bataven viel vrijwel geheel toe te schrijven aan marathontoppers Aart Stigter en Bert van Vlaanderen in de Utrechtse ploeg, die over 10,2 kilometer tijden van respectievelijk 30.34 en 30.02 neerzetten. De Leidse ploeg beet ook goed van zich af. Joost la Lau won de eerste etappe en liep met 14.46 de snelste vijf kilometer van de dag. Op de kortste afstand waren ook Mi chel Versteegen en Jan Kortekaas snel. In de etappes over tien kilometer verloren Jaap van Duyvenvoorde en Huub Pragt weliswaar ter rein op Hellas, maar voldeden ze in 32.26 en 31.46 ruim aan de verwachtingen. Ook WK cross- deelnemer Kamicl Maase leverde in de slotetappe een prestatie van hoog niveau. Maase finishte als enige (ruim) onder de 22 minuten (21.27). De tweede ploeg van De Bataven toonde met de zes de plaats nogmaals de breedte van de lange-af- standsselectie van de Leidse vereniging. Niels Steijn, Fred Sluys en Hans Wesseling ontliepen el kaar met 15.39, 15.40 en 15.48 op de vijf kilome ters slechts weinig. Een anderen gouden plak ging naar de man nen-veteranen van De Spartaan. Als favoriet ge tipt in de aanloop naar het evenement gooide de afzegging van steunpilaar Hans Righnlt (ziek) nog bijna roet in het eten. Wim Elshoui. die volgende week in Rotterdam de marathon loopt, verving hem knap. Hij liep de snelste vijf kilometer (16.48) in de Lisser ploeg. In die fase van de strijd (de derde etappe) nam De Spartaan ook definitief afstand. Met nationale veteranen toppers Anton Hens (34.09 op de tien), Piet van der Poel (34.01) en slotloper Jan I.aan (24.41) bleek de winst De Spartaan niet te "kunnen ontgaan. Theo van der Veek en Kortekaas realiseerden 17.18 en 17.33 op de vijf kilometer. Achter De Spartaan vocht De Bataven om het zilver. Na onder anderen Arie van Tol en Mart Hoogenboom bezorgde Henk van Vel/en de Leid se ploeg in de vierde etappe van tien kilometer in 34.02 de definitieve voorsprong. Arnold Schipper en Gé van Veen bouwden het verschil met de uit eindelijke nummers drie en vier DEM (Beverwijk) en AV Haarlem verder uit. Veelvoudig veteranen- Ravensbergen schreef als zes de veertigers de snelste vijf ki rt de Bataven-ploeg op zijn kampioen Wille tig-plusser tusse lometer (17.33) Eén dag voor de Ekiden eindigde Theo van der Veer (AV Holland) in Utrecht als tweede in een (trainings)wedstrijd over tien kilometer. Ruim achter Simon Vroemen, met wie hij de eerste zes kilometer samen liep, finishte de leiderdorper in 31.55. In Musselkanaal bleek Spartaan Raymond Voorthuis gisteren slechts weinig trager met 32.02. coteborg gpd John Whitaker verloor de we reldbeker, ruim honderduizend gulden en een historische zege. Maar de bijzondere Brit behield zijn fijne gevoel voor humor na het tragische slotrondje in de fi nale om de wereldbeker. Win naar Ludger Beerbaum had net omstandig uitgelegd dat hij zich kansloos waande, dat zijn drifti ge merrie Ratina Z te nerveus was, hijzelf veel te gespannen was en dat elke controle ont brak. „Ik vond dat Ludger nog veel te veel controle had", on derbrak John de kampioen. De minst spraakzame der springruiters was even sprake loos geweest, maar had zich tij dig hervonden. Whitaker zocht niet naar ex cuses toen in het uitverkochte Scandinavium de onverslaan bare werd verslagen. Nekte de aanpassing van zijn succesvolle dieet - eens whiskey, bier en si garetten, maar inmiddels is hij gestopt met roken - hem? Was Milton moe of geschrokken van het flitslicht? Of John te voor zichtig? Wie zal het zeggen? „Op sommige dagen win je, op som mige dagen verlies je", zo trachtte hij vier dagen paar desport op topniveau samen te Beerbaum Whitaker, Ratina Z Milton, waren de absolute sterren van het sportgala in Zweden. Het Amerikaanse trio Michael Matz (3), Susan Hut chinson (4) en Beezie Patton (5) waren de verrassingen. De Ne derlandse ruiters hadden het nakijken. Zij sneuvelden al op zaterdag, geheel onverwacht en onnodig. „Toen hadden we ze ker bij de eerste zes kunnen staan", opperde Jan Tops, ze ventiende, die onfortuinlijk ge noeg de macht over zijn paard verloor door een kapotte hac- kemoor. Zij hadden gisteren zoals voorspeld het nakijken. „Zonder Egano heb ik hier niets te zoeken", zei Lansink droog jes, na zijn duikeling naar plaats 19 met een voor zijn reputatie ongekende foutenlast. Raymakers gaf zelfs op met Rinnetou Z, winnares van vijf Grote Prijzen. Hij vloog in de drie-sprong bijna uit het zadel en besloot het beestje te sparen. „Ik dacht, het is genoeg. Ze had haar uiterste best gedaan en moet ik dat dan met een val be lonen?" De positivo had flink de smoor in over de beproevingen waaraan de merrie en hij waren bloot gesteld. „Als een atleet 'naar de Olympische Spelen gaat hoeft die toch ook niet 105 me ter te sprinten in plaats van honderd? Waarom moet het bij ons in zo'n finale altijd zo wal gelijk zwaar. Zouden Milton en Ratina soms niet de beste zijn op een parcours waarop ik niet meteen dood val? Maar afijn, we hebben het overleefd De organisatie weet de op merkelijke valpartijen aan het te oude hindemismateriaal! Gek genoeg toonde Piet Raymakers geen moment spijt over de on waarschijnlijke zege van Ratina Z, die al redelijk begint te wen nen aan het Duitse volkslied. Met het paard won hij zilver op de Olympische Spelen, waarna ze werd verkocht. „Natuurlijk heb ik er juist lol aan dat Ratina wint", riep Raymakers uit. En ook Leon Melchior, de voorma lige eigenaar en de fokker van het supertalent, benadrukte heel blij te zijn. Beiden wilden er niet bij stil staan dat juist Raymakers, die vrolijke Braban der, de held van Göteborg had kunnen zijn als de merrie ge woon op Zangersheide was ge bleven. Ludger Beerbaum was van zelfsprekend het meest ingeno men met de winst van ratina Z. De olympisch kampioen ver diende niet de schoonheids prijs, maar wel een fortuin (250.000 gulden) en veel vol doening. „Het was toch een moeilijke beslissing om Ratina zes maanden geleden aan te schaffen. Zij heeft uitzonderlijke kwaliteiten, maar het kostte een kapitaal (naar verluid circa twee miljoen gulden - red.) en zij is voor mij lastig te rijden. Duit sers zijn gewend extreme con trole te hebben over een paard, maar daar heeft zij juist een he kel aan. Ik wil het daarom niet moeilijker maken dan het is en laat Ratina wat vrijer. Maar pf ff... het ging niet eenvoudig" edinburgh. anp Karin Brienesse behaalde bij de internationale zwemwedstrij den in Edinburgh drie eerste plaatsen. Op de laatste dag vol deed zij met 56,85 seconden op de 100 meter vrije slag gemak kelijk aan de limiet voor de Eu ropese kampioenschappen, die begin augustus in Sheffield wor den gehouden. Inge de Bruijn eindigde met 57,64 als vierde en voldeed eveneens aan de eis van 57,70 seconden. De zwemster uit Zwijndrecht kreeg de prijs voor de individueel beste presttie. Haar 28.14 seconden op de 50 meter vlinderslag leverde en geldprijs op van 900 gulden. In Edingburgh werd Kristel Tellegen tweede op de 200 me ter wisselslag in 2.23,48. Derde plaatsen waren er voor baukje Wiersma op de 400 meter vrije slag (4.23,85), Ronald Sloeserwij op de 200 meter rugslag (2.09,92) en Casper van Dam op de 100 meter vlinderslag (56,84). Ion Olsen. lid van de Ameri kaanse gouden Olympische es tafette, won viermaal: de 100 r11 in 50,21. de ii>" vlinder In 56.38. de 50 vrij en de 50 vlin der. Op deze twee laatste af standen verwees hij de Brit Mark Foster, die van de winter het snelst was op de kortebaan, naar de tweede plaats. -

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23