Loekjanov speelt de vermoorde onschuld Pavlov: 'Gorbatsjov heeft hoog gespeeld en alles verloren' Proces putschisten begint morgen Feiten &Meningen Morgen verschijnen de twaalf hoofdrolspelers van de mislukte staatsgreep ln augustus 1991 voor het Militair Collegium van het Russische Hooggerechtshof. De coup die overwinnaar Boris Jeltsin het wapen gaf om de Sovjetunie én het leiderschap van Nobelprijswinnaar Gorbatsjov te breken. Alle twaalf worden beschuldigd van hoogver raad, waarop volgens de Russische wet maxi maal de doodstraf staat. Een aantal 'putschis ten' wordt daarnaast beschuldigd van machts misbruik, machtsgreep en militaire misdaden. Het militaire collegium is ingeschakeld omdat, zegt een woordvoerder, een aantal verdachten militair is en volgens de Russische wet niet door een burgerrechter kan worden berecht, terwijl een militaire rechter wel burgers mag vonnissen. Het proces is omstreden, niet in het minst door het gedrag van openbare aanklager/on derzoeksrechter Stepankov, die vorig jaar een boek over de staatsgreep schreef, dat vol staat met getuigenissen van mensen die ook nog voor de rechter hun zegje komen doen. Dat het proces de waarheid over de mysterieu ze staatsgreep boven water haalt, is onwaar schijnlijk. Daarvoor is het te politiek beladen. Bovendien heeft een aantal cruciale figuren, volgens de officiële lezing zelfmoord ge pleegd: Sovjet-minister van binnenlandse za ken Poego, opperbevelhebber van het Rode Leger Achromejev en verschillende partijfunc tionarissen belast met de partijfinanciën. Geruchtmakend zal het proces zeker worden. Ex-president Gorbatsjov zal als getuige optre den en mogelijk wordt ook Jeltsin opgeroepen. De verdachten zullen er alles aan doen om te bewijzen dat zij in het belang van de verdwe nen staat handelden. GPD-correspondent Hans Geleijnse praatte met twee hoofdrolspe lers: ex-parlementsvoorzitter Anatoli Loekja- nov en oud-premier Valentin Pavlov. Bij het afscheid is het allemaal pais en vree. Anatoli Ivanovitsj Loekjanov loopt naar z'n overvolle boekenkast. „Hier, een prachtige Russische bundel van Nederlandse dichters. Marsman, Roland Holst, zelfs in vertaling kun je zien dat dit grootheden zijn." Op de barricaden voor Rusland en Jeltsin, enkele dagen na de mislukte augustus-coup. De 62-jarige Loekjanov, de laatste voorzitter van het overle den Sovjet-parlement en voor velen 'het brein achter de coup', is een merkwaardige mix van sluwe communistische beton- kop en zachtaardige volkspoëet. Tweeëneenhalf uur lang kiest Loekjanov als een rechtgeaarde, wantrouwige bolsjewiek voor de confrontatie met de interviewer, in zijn opvatting een 'lakei van de westerse propaganda-ma chine'. Dan is hij plotseling de dichter A. Osjenjev, zoals zijn pseudo niem luidt. Hij toont met de trots van de oprechte verzame laar zijn schatkamer: zeldzame bandopnamen van beroemde Russische dichters en boeken en gedichten van dissidenten uit de Goelag. „Als kunstenaar wilde ik van alles op de hoogte zijn. U vindt dat vreemd voor een communist? Och, of je par tijfunctionaris bent of dissident, wat maakt het uit? We zijn alle maal helden en slachtoffers te gelijk van datzelfde Rusland filosofeert hij. Met hetzelfde gemak speelt Loekjanov de vermoorde on schuld. Hij is één van de hoofd personen in het coupproces, maar houdt vol dat hij niks met de samenzwering van doen had. Hij maakte geen deel uit van het coupcomité, heeft ner gens zijn handtekening onder gezet, sterker nog, hij heeft z'n makkers (want kameraden wa ren het) al op de avond van 18 augustus gewaarschuwd dat ze bezig waren met een ongrond wettig avontuur. En hij was druk doende om het Sovjet-par lement bijeen te roepen tenein de het Comité voor de Nood toestand tot de orde te roepen. „Ik waarschuwde hen, toen ik op de 18de vanuit m'n vakan tie-adres naar het Kremlin kwam, dat het uitroepen van de noodtoestand in Moskou tegen de grondwet was. Ik voorspelde hen wat er zou kunnen gebeu ren: bloedvergieten, maatrege len tegen de partij, meer acties van nationalisten tegen de Unie." Maar Anatoli Ivanovitsj, ik heb met de comité-leden Pavlov en Janajev gesproken. Beidén her inneren zich niets van deze waarschuwing. Loekjanov, bits: „Dat laat ik aan hun geweten over." Anatoli Ivanovitsj Loekjanov, geboren op 7 mei 1930 in Smolensk. Rechtenstudie. Vanaf 1956 juridisch adviseur van Sovjet-regering en parle ment. Partijcarriere vanaf 1976, werkzaam in het appa raat van het centraal comité, vanaf '85 in topfuncties, in clusief kandidaat lid van Po litburo. In 1988 naar het par- lementspresidium als vice- voorzitter achter Gorbatsjov. Op de 19de gaf vice-president Janajev een persconferentie. Hij zei dat Gorbatsjov ziek was en het comité tijdelijk zijn functies overnam. U allen wist dat Gor batsjov niet ziek was. Waarom heeft u namens het parle- mentspresidium niet meteen al op de 19de afstand genomen van het comité? Boos: „De toon van onze con versatie bevalt me niet. Ik vertel u alleen wat ik wil. Er zijn veel dingen die ik niemand zal ver tellen voor het proces is begon nen. Janajev zei dat de presi dent ziek was en er snel een ge neeskundige verklaring zou ko men. U vertelt me dat iedereen wist dat Gorbatsjov niet ziek was. Dat is een absolute leu- Janajev zelf vertelde me dat het comité wist dat de president niet ziek was. „Ik weet niet wat Janajev u ver telde. Op 13 augustus sprak ik Gorbatsjov nog. Ik wist dat hij last had van radikoeliet (rug klachten, een van de meest po pulaire diagnoses in Rusland; HG). Bovendien ging er de 17de een delegatie van Gorbatsjovs naaste adviseurs naar zijn va kantieverblijf Foros op de Krim. Zij verklaarden na terugkeer in Moskou dat de president niet in staat was zijn functies uit te oe fenen. Ik heb nog steeds twijfels of die informatie niet met Gor batsjov was gecoördineerd. Ik wilde zelf zo snel mogelijk naar Foros afreizen om met hem te praten, want op zich wil het feit dat de president ziek is niet zeg gen dat hij niet in staat is te re geren. Daarvoor was een medi sche verklaring nodig. Dat heb ik het comité ook gezegd en daar blijf ik bij." Die delegatie wilde Gorbatsjov naar Moskou krijgen en zijn goedkeuring voor het uitroepen van de noodtoestand. „Gorbatsjov werd over alles ge ïnformeerd door hen, maar ging niet akkoord. Dat zeggen ze, ik was er niet bij. Hij kende de sa menstelling van het comité, wist wat ze wilden, het uitroe pen van de noodtoestand in be paalde regio's. Dit waren Gor batsjovs vertrouwelingen, zijn chef-staf, de vice-voorzitter van de veiligheidsraad, de tweede man van de partij. Westerse po litici en democraten noemen dat een samenzwering. Maar ring waar de naaste medewer kers van de man die ten val moet worden gebracht hem vol ledig inlichten over hun bedoe lingen." Maar Gorbatsjov ging niet ak koord. Dus is er sprake van een machtsgreep. „Kom nou, de Amerikaanse am bassadeur Matlock was de eer ste die met het woord putsch kwam. Coup? Alle structuren bleven in tact, het president schap, het parlement, de juridi sche macht. Nee, het v i de Grondwet te redden, het uiteenvallen van de Sovjetunie te voorkomen. Waarom zouden we de macht willen grijpen? We waren op posities dat we die macht al hadden." Na Gorbatsjovs terugkeer in Moskou, bij de parlementszit- ting had u het zelf over een putsch. Was het misschien van wege de slechte organisatie dat u uw handtekening niet zette? „Nee. Ik was vertegenwoordiger van het parlement. Dit was een buitengewoon comité van de uitvoerende macht. Een aantal van hun acties was niet geheel volgens de wet, hoewel er geen sprake was van grondwetschen dingen waaraan Jeltsin zich schuldig maakte, bijvoorbeeld door naderhand alles van de Unie tot Russisch eigendom te verklaren. Dat was de echte coup. En een tweede reden is, dat net parlement nog niet bij een was geweest, het moest eerst van reces terugkeren. Ik was parlementsvoorzitter en ik ben veel te voorzichtig om iets persoonlijk te gaan steunen. Vergeet bovendien niet, dat ik met Jeltsin onderhandelde. In zijn decreet waarin hij het co mité ongrondwettig verklaart, staat vermeld dat Loekjanov zich 'in essentie' van de putsch distantieerde." U zegt dat het comité alle recht had om de Unie te redden. U be weert dat het zich zelfs kon be roepen op artikelen uit de Russi sche strafwet, die de regering het recht geven de Grondwet opzij te Yalentin Pavlov doet graag za ken. De voormalige Sovjet-pre mier doet daar niet moeilijk over. „Een interview? Prima. Dat kost u 250 dollar per acade misch uur", waarschuwt hij al aan de telefoon. Een heel ande re man dan mede-aangeklaagde Loekjanov, die dit soort 'gevoe lige kwesties' door dochter Jele- na laat regelen. Pavlov, prototy pe van de levensgenieter, kan er niet mee zitten. Het academi sche uur worden er drie en de tafel vol zoete versnaperingen, westerse koffie en thee blijkt bij de prijs inbegrepen. Waarom dollars? Als minister van financiën wilde u ooit de roebel beschermen tegen dol larinvasies? Pavlov, pretoogjes: „Ja, maar morgen is de roebel nog minder waard dan vandaag." U meldde zich al op de 19de au gustus ziek. Was dat een politie ke ziekte, omdat u al doorhad dat Gorbatsjov niet zou meespe len? „Ik moet nog voorkomen. Laat me het zo zeggen: ik ken maar weinig mensen met chronische hoge bloeddruk die achttienuri- ge werkdagen aankunnen." Of teveel drank? „Ach, dat zijn oppervlakkige be weringen. Op de avond van de 18de hadden we voor elf tot twintig man een fles whisky en Valentin Sergejevitsj Pavlov, geboren 26 september 1937. Afgestudeerd econoom. Van af 1959 verschillende functies bij Sovjet-ministeries van economie en financiën. Van 1979 tot 1986 topfuncties bij Gosplan, de almachtige staatsplanningsorganisatie. In 1986 vice-minister van fi nancien, in 1989 minister fi nancien en in 1991 premier en lid van de Veiligheidsraad van de Sovjetunie. een fles cognac bij de koffie. Dat beeld van dronkenschap wordt in stand gehouden door de openbare aanklager, die wil voorkomen dat wordt ingegaan op onze motieven." Werd u dan misschien ziek om dat parlementsvoorzitter Loek janov u op de 18de en 19de waarschuwde dat het comité be zig was de Grondwet te schen den en er burgeroorlog zou vol gen? „Ik geef geen commentaar op dingen die ik niet heb gehoord. Maar u vergeet een interessant juridisch punt. In ons befaamde decreet wordt niet de noodtoe stand afgekondigd, maar de mogelijkheid ervan aangekon digd. En niet in heel de Unie, maar in sommige hotspots, zoals de Baltische landen, de Kaukasus. Moskou was een uit zondering, omdat dit het cen trum van het land was en be schermd moest worden. Het is waar dat we eerst een ontwerp decreet hadden dat verder ging, maar met hulp van Loekjanov kwamen we op deze variant uit." Maar u was toch al veel langer met die noodtoestand bezig? De Unie-regeringen Gorbatsjov vochten een hevige strijd uit met Boris Jeltsin, Gorbatsjov onder handelde over een nieuwe Unie, terwijl de economie in puin draaide. „U moet dit ook niet zien als een plotselinge gebeurtenis. Al in april werd de noodtoestand voorbereid. Op verzoek van Gorbatsjov werden werkgroe pen ingesteld die besluiten over een economische noodtoestand moesten voorbereiden. Maar u had toch wel door dat Gorbatsjov niet zou tekenen in augustus? „We kenden Gorbatsjov. We wisten dat hij de verantwoorde lijkheid op een ander zou schui ven. Simpel voorbeeld: bij de demonstraties op 28 maart dat jaar in Moskou kondigde ik de noodtoestand voor de stad af. Het decreet was door mij gete kend, maar wel op bevel van Gorbatsjov. Daarom dachten we: of hij tekent, of hij schuift het door aan iemand anders, zoals gewoonlijk." Waarom zou hij? U deed een goed aanbod: we ruimen de rommel op. en als we slagen, gaat het parlement akkoord en DINSDAG 13 APRIL 1993 Anatoli Loekjanov, een poëet in de schuiven in gevallen van 'extre me noodzaak'. Het is geen ge heim dat het comité wilde voor komen dat op de 20ste het nieu we Unie-verdrag zou worden ondertekend, dat de Sovjetunie zou omvormen tot een confede ratie van onafhankelijke staten. Als het allemaal zo ernstig was, waarom ging iedereen dan met vakantie, Gorbatsjov, uzelf. „Ik heb hem de 13de gebeld, omdat ik toen pas informatie kreeg over een geheime ont moeting tussen Jeltsin, Gor batsjov en Nazarbajev (de presi dent van Kazachstan; HG) op 29 juli, waarin het concept-Unie verdrag zoals het parlement dat kende totaal werd gewijzigd. Ik heb Gorbatsjov gevraagd eerder naar Moskou terug te keren dan de 19de 's avonds, zoals zijn be doeling was. Hij was het er niet mee eens. Ik heb een verklaring opgesteld en me tegen dat nieu we concept uitgesproken. Ik wilde daarover met Gorbatsjov spreken. Want ik zou het nieu we verdag niet kunnen onderte ken, omdat het indruiste tegen de parlementsbesluiten hier over. En tegen de uitslag van het Unie-referendum, waarin een meerderheid van de bevol king zich voor een Sovjet-fede ratie had uitgesproken. En wat Gorbatsjov betreft: vraag het hem zelf. Hoewel de toestand olitiek. foto» tass ernstig was, wilde hij niet terug keren. Hoewel Hij een eed aan de Grondwet had gezworen, bleef hij met vakantie, terwijl er een vliegtuig voor hem klaar stond." Gorbatsjov beweerde altijd niet op de hoogte te zijn van drama tische beslissingen in zijn directe omgeving. De putsch, maar ook de bloedbaden van het Sovjet-le ger in Tbilisi, Bakoe, Vilnius. U was zijn vriend, heeft u hem dit nooit verweten? .Alweer zo'n mythe van de pers. Ja, ik ken Gorbatsjov sinds 1950, toen we naar dezelfde universiteit gingen. Zijn gedrag verbaast me niets. Goede be kenden waren we, maar goede vrienden nooit. Onze families zijn ook nooit bij elkaar op be zoek geweest. De relatie met hem begon te verslechteren in 1990, juist omdat hij altijd per soonlijkeverantwoordelijkheid ontliep. Hij keerde zich tegen de partij, tegen de grondwet. Maar ik heb geen zin om Gorbatsjov nu hevig aan te vallen. Dat is al leen maar in het voordeel van Jeltsin, die ziet dat graag. Wacht maar tot het proces, dat zal nog verrassingen genoeg opleve- is Gorbatsjov de overwinnaar. Lukt het niet, dan blijft de presi dent buiten schot. „Dat wilden we, ja. Hij zou ma noeuvreerruimte houden. Het ging niet om zoiets eenvoudigs als de communisten die de tota le macht wilden. De strijd ging tussen het Kremlin als centrum van de Unie en de republieken. We wilden Gorbatsjov redden, niet als persoon, maar als een symbool, als de president van een land dat niet ten onder mocht gaan." Dan had u toch simpelweg Jelt sin kunnen arresteren, de com municatiemiddelen ondercon trole kunnen brengen, orde op zaken stellen? „U vergelijkt de redding van het land met terugkeer naar het to talitarisme van de jaren dertig. Je begint met de arrestatie van een republiekspresident en ver der Zeker, het was niet moei lijk Jeltsin te arresteren en veel van z'n medestanders. Maar waar is het einde? Dit was ook de logica niet. We wilden de te genstanders van de Unie uit schakelen door het Unie-parle ment op 26 augustus te laten bevestigen dat de Unie-wetten boven republikeinse gingen. Dat hadden we nodig. Dan was er een legale rioodtoestand ge ïntroduceerd. Als dat was ge beurd, verzeker ik u dat we het verenigde banksysteem weer hadden opgezet, een einde aan etnische conflicten gemaakt Valentin Pavlov: „Ons decreet gaf alleen de mogelijkheid van de noodtoestand aan." Oorlog met de republieken, be doelt u. „O ja? Neem Georgië. Hun lei der Gamsachoerdia zat de 19de al om 8 uur 's morgens bij de regionale legercommandant om te vragen hoe de acties het bes te konden worden gecoördi neerd. Met Kravtsjoek (de par tijleider en huidige president van Oekraïne; HG) ging het niet anders. Ook Oekraïne zou geen confrontatie hebben gezocht." Was u niet allemaal doodziek van Gorbatsjov, die alsmaar geen beslissingen nam en voort durend met Jeltsin bleef onder handelen Hij was de potentiële vijand, de man die het Rijk steen voorsteen afbrak. Welnee. Een vijand zouden we heel anders hebben behandeld. Gorbatsjov is ook niet de man die welbewust het socialistische rijk heeft afgebroken. Zelfs als hij dat zelf zou zeggen, zou ik evolueerde met de ontwikkelin gen mee. Hij bleek iemand die vooral van zichzelf hield. En van de macht. Macht werkt versla vend. In die zin was Gorbatsjov een junkie. Hij heeft hoog ge speeld en alles verloren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2