Leidsch Dagblad Spanning Zuid-Afrika loopt op 4:J Katwijk gaat voor 93 miljoen vertimmeren F-16's vooraan bij NAVO-missie Bosnië Quick Boys in slotminuten naar winst Minder buitenlanders tijdens paasweekeinde BEL: GOED NIEUWS Weer drie gedetineerden ontsnapt MORGEN BEGINT HET DE NATIONALE «jr«! V00RJAARS CD SP Metaalmoeheid mogelijk oorzaak Bijlmerramp OPGERICHT 1 MAART 1860 1MK. 4U101 LUC50C INUMIV1E,1\:> J 1,0U peter van der hulst Katwijk gaat de komende ja ren 93 miljoen gulden investe ren in een opknapbeurt. De plannen uit het rapport 'Kat wijk 2000' houden onder meer in: het opknappen van het centrumgebied bij het Emma- plein en Waaigat, de uitbrei ding van het gemeentehuis, de mogelijke aanleg van de Ver lengde Laan van Nieuw Zuid en de reconstructie van de kop van de Prins Hendrikkade. Het college van B. en W. wil de plannen uitvoeren in de perio de tot 2005. Een deel van het geld komt uit de goed gevulde reservepot die de gemeente achter de hand heeft. Voor de verbete ring van het dorp wordt echter ook bij de inwoners aange klopt. De gemeenteraad wordt voorgesteld om vanaf 1996 tot en met 2005 de onroerend goedbelasting jaarlijks extra (naast de inflatie-aanpassing) te verhogen met vijf procent. De huishoudens die nu nog gemiddeld zo'n 350 gulden aan gemeentelijke belastingen betalen, worden in 2005 ge confronteerd met een nota van 567 gulden per jaar. En dan is nog geen rekening ge houden met de verhoging van de reinigingsrechten. De ge scheiden inzameling van het afval zorgt ervoor dat ook deze heffing nog fors zal stijgen. Maar ondanks die verhogin gen blijven de belastingen in vergelijking met andere ge meenten op een redelijk ni- Een belangrijk deel van de inkomsten die de gemeente via de gemeentelijke belastin gen hoopt te innen, wordt be steed aan de verbetering van het winkelhart. Het winkelge bied sluit op dit moment slecht aan op de Boulevard en het strand. Met de verbetering van het Emmaplein en het Waaigat, waar een mengel moes van winkels en horeca gelegenheden moet komen, en de aanleg van een uit ter rasjes bestaand 'zeebalkon' tussen Waaigat en Voorstraat moet het centrum van Katwijk weer aantrekkelijk worden. Hoog op de prioriteitenlijst van Katwijk staat ook de ont wikkeling van de kop van het Prins Hendrikkanaal. Daar moet een mix van woningen, ambachtelijke bedrijven kan toren, parkeerterreinen en winkels verschijnen. Sigaar uit eigen doos bij huwelijk terschelling gpd Een dasspeld in de vorm van het eiland voor de bruidegom en een aparte broche voor de bruid: Terschelling heeft het beste voor met al die stellen van het vasteland, die elkaar in de schaduw van de Brandaris het jawoord geven. Vanwege de be langrijke promotionele waarde die het trouwtoerisme voor het eiland heeft, wil de gemeente trouwlustigen verrassen met een passend aandenken. Het is niet de bedoeling dat het trouw toerisme door het cadeautje ge stimuleerd wordt. Het woord cadeau is ook niet helemaal op zijn plaats. Want het college stelt de raad voor tweehonderd geschenken, met een waarde van 10.680, aan te schaffen en het bedrag vervolgens weer bin nen te halen via de huwelijksle ges. Franse Mirage stort in Adriatische Zee villafranca/saraj evo ap-gpd Vliegtuigen van de NAVO zijn gisteren begonnen met het af dwingen van het vliegverbod boven Bosrtië. Aan de operatie Deny Flight deden twee Neder landse F-16's mee. Zij keerden na twee uur en 43 minuten te rug op de Italiaanse basis Vil- lafranca. Een Franse mirage stortte nog voor het bereiken van het Bosnische luchtruim in de Adriatische Zee. De piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Met een minuutje voorsprong op Amerikaanse en Franse ge vechtvliegtuigen vlogen de Ne derlandse F-16's gistermiddag rond half drie het luchtruim van Bosnië binnen. Commandant Vogelpoel van de vliegbases Twente was tevreden. „Neder land had een neuslengte voor sprong", zei hij glunderend. Vandaag kiezen de Nederlan ders opnieuw het luchtruim. Het Nederlandse aandeel aan de NAVO-operatie zal binnen kort helemaal door Twente wor den geleverd. De vier fotover kenners uit Volkel en bijbeho rend personeel worden terugge haald naar Nederland en ver vangen door even zoveel jacht vliegtuigen van Twente. Volgens de NAVO-leiding zijn gevechts vliegtuigen momenteel harder nodig. Bovendien lopen de fo toverkenners te veel gevaar. Zij moeten namelijk slechts op 50 meter hoogte vliegen om het terrein in kaart te brengen. Problemen met de motor be tekende voor een Franse Mirage gisteren het einde van de mis sie. Het toestel stortte in de Adriatische Zee. De piloot wist het toestel te verlaten en werd een half uur later uit zee opge pikt door een Franse helikopter. Het toestel had al een half uur na het opstijgen van Villafrance problemen met de motor. Het begin van Deny Flight heeft in Bosnië geleid tot zware gevechten. De hoofdstad Sara jevo kwam gistermorgen vroeg onder artillerievuur te liggen. Radio Sarajevo maakte ook melding van zware gevechten rond Srebrenica en Gorazde, twee moslim-enclaves in het oosten van Bosnië. Paus Johannes Paulus II heeft zondag in zijn jaarlijkse paas- toespra&k wereldleiders en strij dende partijen opgeroepen een einde te maken aan de oorlog in Bosnië. „Stop deze oorlog. Ik smeek u, maak een einde aan de onvoorstelbare wreedheden, waarmee de menselijke waar digheid wordt beschaamd en God wordt beledigd." De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteravond op Russisch verzoek de stemming uitgesteld over een resolutie waarin aan scherping van de sancties tegen Servië wordt bepleit. Rusland ziet uitstel als een laatste kans voor de Serviërs. Coupproces Moskou 2 Morgen verschijnen de hoofdrolspelers van de mislukte coup voor de rechter. Gesprekken met Loekjanov en Pavlov. ML Socialisten Vreemdelingenbajes 3 Staatssecretaris Kosto kijkt of in Tilburg plek is voor een aparte gevan- cialisten hebben besloten genis voor vreemdelingen tot vervroegde verkiezin- 5 De van corruptie be schuldigde Spaanse so- IS die het land uitmoeten. gen. Cheek by Jowl 9 De Londense groep Cheek by Jowl is voor een korte tournee in Ne derland. Deze week is ze in de Leidse Schouwburg Vermoorde zwarte leider Chris Hani wordt morgen herdacht Zuid-Afrika wacht in grote spanning de gebeurtenis sen van deze week af. De komende dagen wordt op grote schaal gedemon streerd ter herdenking van de zaterdag vermoorde Chris Hani, secretaris-ge neraal van de communisti sche partij (SACP) en pro minent ANC-politicus. Het ANC, de SACP en de zwar te vakbondsfederatie COSATU hebben morgen uitgeroepen tot een dag van nationale rouw. johannesburg p. van nuusenburg Bovendien is voor morgen op geroepen tot een algemene sta king. Ook de rest van de week staan er acties en manifestaties op het programma. Dergelijke activiteiten gaan vaak gepaard met ernstige ongeregeldheden. De moord op Hani heeft Zuid-Afrika in een crisis gestort, die ernstige gevolgen kan heb ben voor het vredesproces. Het ANC en de SACP besloten zon dag meer vaart te zetten achter de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel. „Op schorting van de onderhande lingen zou de daders in de kaart spelen. Zij willen het vredespro ces torpederen", aldus SACP- voorzitter Joe Slovo. Anderen vrezen echter dat het vredes proces hoe dan ook ernstige averij zal oplopen. De onder handelingen waren begin deze maand juist in opmerkelijke harmonie van start gegaan. Van vele kanten werd er de afgelopen dagen op gewezen dat de moord aanleiding kan zijn tot wraakacties op blanken. Hani was bijzonder populair bij de radicale jeugd in de towns hips. ANC-leider Mandela en Zwarte studenten trokken gisteren door de straten van de blanke buitenwijken tegen de moordaanslag op de communistische leider Chris Hani, president De Klerk maanden de huis in Boksburg doodgescho- bevolking zaterdag tot kalmte, ten door de 40-jarige Janusz maar zondag werden al drie Walus, een fervente anti-com- blanken door een woedende munist die twaalf jaar geleden menigte in een woonoord bij uit Polen naar Zuid-Afrika was Kaapstad verbrand. Ook in de geëmigreerd. Bij een inval in townships bij Johannesburg zijn flat in Pretoria werd een do- werden aanvallen op blanken denlijst gevonden, waarop ook gemeld. de namen van andere politici Hani werd zaterdag voor zijn stonden. Deze namen zijn niet Kaapstad en legden het verkeer stil. Hun actie was een protest FOTO EPA een 'afgrijselijke daad'. De moord op Hani is door vrijwel alle partijen, van extreem-rechts tot ultra-links, veroordeeld. bekend gemaakt. De Afrikaner zondagskrant Rapport schreef dat Walus lid was van de neo-nazistische Afri kaner Weerstandbeweging (AWB). AWB-leider Terre'blan- che, die aanvankelijk verklaarde Walus niet te kennen, gaf gister avond toe dat Walus lid was. Hij noemde de moord overigens Pagina 5: Hani had sleutel v vreedzame oplossing. Beslissing valt straks in Katwijkse derby Katwijk krijgt de apotheose die ze wenst: een tweestrijd om de titel in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal tussen de v.v Katwijk en Quick Boys. Zoals het er nu naar uitziet zal het onderlinge duel op 24 april de beslissing brengen. Katwijk, dat nog altijd een voorsprong van twee punten heeft, speelt op eigen veld. Quick Boys gebruikte tegen FC Lisse weer eens de laatste paar minuten van de wedstrijd om een beslissing te forceren. Na 88 minuten stond het nog 2-2 en de 4000 toeschouwers leken daar genoegen mee te nemen. Maar Quick Boys, dat dit seizoen al eerder 'laat' op gang kwam, besliste anders. In de 89ste en 90ste minuut scoorden de Katwijkers en be hielden zodoende uitzicht op de 'trilogie'. Katwijk zelf nam na Excel sior Maassluis (3-1) opnieuw een lastige klip. Op sportpark De Krom waren 3000 toe schouwers getuige van de 3-2 zege die de thuisploeg boekte op Noordwijk. Ballarini Parijs-Roubaix, alias de 'Hel van het Noorden', kent in zijn ruim 90-jarige historie tal van dramatische momenten. Za terdag voegde de Italiaan Franco Ballarini er daar eentje aan toe. Aan het eind van de helse rit over de kasseien waande hij zich na de door hem in superieure stijl afgeleg de slotkilometers op de meet winnaar. Juichend viel hij ie dereen in de armen. Totdat de finishfoto het tegendeel be wees. Niet hij, maar de oude vos Duclos-Lassalle had zijn wiel als eerste over de meet gedrukt. Voor Ballarini stortte de wereld in. Voor Duclos was het zijn tweede achtereenvol gende zege in Parijs-Roubaix. den haag/leiden «gpd Het paasweekeinde heeft zo'n honderdduizend buitenlandse bezoekers minder getrokken dan vorig jaar. Er kwamen on geveer 825.000 buitenlanders naar Nederland, die zo'n vijftig miljoen minder uitgaven dan in 1992, zo heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) berekend. De meeste toeristen kwamen evenals voorgaande ja ren uit Duitsland. In mindere mate kwamen Belgen, Britten, Zwitsers, Fransen en Scandina- viërs naar ons land. De attractieparken hebben meer bezoekers getrokken dan vorig jaar. Volgens het NBT komt dat doordat het weer be ter was dan verwacht. Ma- durodam, Autotron en Spido- rondvaarten meldden goede re- Geen krant ontvangen? 071 - 161499 ABONNEE SERVICE HET WOORD IS AAN Anna Faye Het zwakke geslacht is het sterke geslacht, doordat het sterke ge slacht een zwak heeft voor het zwakke geslacht. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Weinig verandering 's Nachts enkele mistbanken. Overdag wisselend bewolkt en in de loop van de dag een enkele re gen- of onweersbui Minimum temperatuur rond 4 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 gra den. Zwakke tot matige wind, kracht 2 a 3, uit uiteenlopende nchtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wisselend be wolkt met vooral later in de week af en toe een bui Middagtempe- ratuur ongeveer 13 graden. Roofoverval op Chinees restaurant alphen aan den r Bij een gewapende overval op het Chinees restaurant Azië in de Hooftstraat in Alphen is gis teravond een onbekend bedrag buitgemaakt. Drie mannen met bivakmutsen kwamen rond kwart over tien het restaurant binnen. Eén van de daders be dreigde de zes personeelsleden en vier gasten met een vuurwa pen. Een ander deed een greep in de kassa, waarna het trio het pand verliet. sultaten. Ook de Efteling, Keu kenhof en Duinrell scoorden beter dan in 1992. Op de wegen was het gisteren erg druk. De Algemene Ver keersdienst in Driebergen telde 26 files met een totale lengte van 135 kilometer. De AVD no teerde 38 aanrijdingen op de snelwegen. Daarbij raakten acht personen gewond. De meubelboulevards trok ken gisteren veel bezoekers. De drukte bij de Meubelboulevard in Leiderdorp en de Reineke Boulevard in Zoeterwoude was behoorlijk. Vooral in de middag was het enorm druk op de Rijn dijk tussen Leiden en Alphen en op de Persant Snoepweg in Lei derdorp. I .cidsch Dagblad I ■M—-~T rSTM NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Uit huis van bewaring in Alkmaar 1 GPD De politie heeft nog geen spoor van de drie gede tineerden die gisteravond uit het huis van bewa ring Bergerhout in Alkmaar zijn ontsnapt. De drie ontkwamen door na de recreatie een bewaarder en een sociaal-cultureel werkster te bedreigen met messen. Eén van de gevangenen zette de cultureel werk ster een mes op de keel. Een bewaarder die haar te hulp kwam, werd door twee andere gedetineer den overmeesterd en met messen bedreigd. Bei den werden vervolgens gedwongen met de ge vangenen naar de voordeur te gaan en deze te openen. Het drietal is daarna te voet gevlucht. De ontsnapten hebben vrijwel zeker geen hulp van buitenaf gehad. Een van de ontsnapten is veroordeeld tot 3 jaar celstraf plus TBS wegens doodslag. Een ander is veroordeeld tot 6 jaar wegens geweldpleging. Een inwoner van Alkmaar zat nog in voorarrest op verdenking van diefstal en inbraak. De politie was binnen enkele minuten na de ontsnapping in de omgeving van het huis van be waring. Het zoeken naar het drietal werd geruime tijd bemoeilijkt door het ontbreken van een bruikbaar signalement. De politie onderzocht di verse tips uit de aangrenzende wijk De Hoef en uit de omgeving van het AZ-stadion. Tot dusver zijn dit jaar in totaal dertig gedeti neerden ontsnapt, van wie er dertien weer zijn aangehouden. Vorig jaar ontvluchtten in totaal 44 gevangenen. ZES DAVERENDE VOORJAARSWEREN IN DE PLATENZAAK Washington «anpBoeing-747 hadden voorzien. In bepaalde gevallen is de druk tien maal zo groot. Volgens een woordvoerder van de FAA geven de nieuwe re sultaten een geloofwaardige en redelijke verklaring voor het af breken van de motoren van het El Al-vliegtuig en van een Tai wanees vrachtvliegtuig, eind 1991. De FAA beschouwt de proeven echter niet als het laatste woord in de zaak. De on derzoekers zijn nog niet bereid definitieve conclusies te trek ken. Volgens de FAA loopt het grootste deel van de ruim 900 Boeing-747's die over de helt- wereld in gebruik zijn geen ge vaar. Alleen als de borgpennen barsten of roestverschijnsclen vertonen, kan de grote druk ernstige gevolgen hebben. Voorletter»: Adrev Postcode: Plaats: Een onderzoek van Boeing heeft vastgesteld dat een vorm van metaalmoeheid mogelijk de oorzaak is geweest van de ramp met het El Al-toestel dat op 4 oktober vorig jaar in de Bijlmer is neergestort. Dat heeft de Washington Post zondag ge meld. De krant baseert zich op uit spraken van vertegenwoordi gers van de Amerikaanse lucht vaartdienst, de FAA. Boeing heeft een zeer ingewikkelde si- mulatieproef gedaan met een geavanceerde computer. Daar uit is gebleken dat de borgpen nen, waarmee de motoren aan de vleugels zijn bevestigd, bij een zwaar beladen vliegtuig on der veel grotere druk komen te staan dan de ontwerpers van de jTcl I (I m .onlmlr h. vu/ging) Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q] Per maand, automatisch (ƒ28.75) 1 Per kwartaal via acceptgiro 82.85) j □automatisch (ƒ82.85) j Nr. bank/giro: i Handtekening Of bel 071-128030 8 712141 400053 X'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1