Sport Quick Boys: toetje smaakt weer best Ballerini kleurt van hoogrood tot asgrauw Langer: kleren maken de man T. 1 i 'n Kassei voor een 'kei' Gilbert Duclos-Lassalle en 'zijn' Hel DINSDAG 13 APRIL 1993 rob onderwater, 0 Politie zoekt moordenaar onder fans londen De Engelse politie heeft bekend gemaakt de jacht op een moordenaar te hebben geopend, nadat een bij een voetbal wedstrijd gewond geraakte supporter in een ziekenhuis is over leden. I let slachtoffer is Sean Morris, 30 jaar, supporter van Shéffield United. Volgens ooggetuigen was hij na de halve finale in de strijd om de FA Cup tussen zijn favoriete club en Sheffield Wednesday aangevallen en gemolesteerd. Morris had geen aan leiding gegeven tot de vechtpartij. Sheffield United verloor de wedstrijd op Wembley in de verlenging met 2-1 Brehme woedend w eg bij Zaragoza zaragoza Andreas Brehme is opgestapt bij Real Zaragoza. De Duitse middenvelder raakte zondag in conflict met trainer Victor Fernandez. De coach wilde de voormalige international voor het duel met Tenerife (2-2) in de verdediging opstellen, maar daar voor voelde Brehme niets. 1 lij verliet vlak voor het begin van de wedstrijd woedend de kleedkamer. Na een vergadering met het bestuur besloot Breh me gisteren de Spaanse club onmiddellijk te verlaten. Zijn con tract liep tot de zomer van 1994. Brehme verruilde vorig seizoen Inter Milan voor Real Zaragoza. Tw ee Bulgaren positief bevonden Sofia Twee Bulgaarse medaillewinnaars zijn bij het WK indoor- atletiek in Toronto betrapt op het gebruik van verboden midde len. Bij Nikolai Raev, derde bij het ninkstapspringen, en Daniel Ivanov, derde bij het verspringen, zijn in de urine sporen van amfetamine gevonden, Indien ook de contra-expertise positief uitvalt, wordt liet duo voor twee jaar geschorst medailles worden ingeleverd. Voor zijn tweede overwinning in het US Masters heeft Bern- hard Langer bewezen de vol maakte professional te zijn. Ei gen spel spelen, elke uitdaging oppakken en kleden voor de ge legenheid. Op de Augusta National Golf Club deed Langer het op zijn ei gen manier. Na drie ronden stond hij vier slagen voor. „Met een slotronde par (72 slagen) moet ik de eerste plaats kunnen redden", zei hij zaterdag. De 35-jarige Duitser deed het met 70 zelfs beter en zo kop hij door zijn voorganger Fred Couples in het begeerde groene colbert worden gehesen. Hij had er bijpassende kleding voor aangetrokken. „De eerste keer dat ik het groene jasje won, liep ik erbij als een kerstboom." Meester De sympathiek ogende Duitser, vorig jaar winnaar van het Hei- neken Dutch Open in Noord- wijk. was als één van de grote kanshebbers van start gegaan. In twee voorbereidingstoer- nooien in de Verenigde Staten won hij 300.000 dollar. De Beier bleek meester over alle omstan digheden: wind, regen, onder breking, spanning. De beruchte twaalfde hole boezemde hem geen angst in. Op de par-3 van 140 meter, waar Nick Faldo twee ballen in het water sloeg en al in de tweede ronde kans loos werd, leverde Langer vier kurkdroge drieën af. In de derde ronde waren de omstandigheden het moeilijkst. De wind greep de ballen op de meest onverwachte momenten en dreef talloze spelers tot wan hoop. Niet de onverstoorbare Langer. Hij nam de leiding met vier slagen voorsprong. Zijn overwinning kwam toch nog ernstig in gevaar. Langer kon zelf geen hirdie meer ma ken, terwijl zijn concurrenten de ene na de andere produceer den. Met name Dan Forsman. De lange Amerikaan maakte er vier tijdens de eerste negen en naderde tot één slag. De leider Jockey breekt been na valpartij jockey Vivian Brugel heeft zondag tijdens de paardekoersen op de baan van Duindigt in Wassenaar een bovenbeen en het bekken gebroken na een valpartij. Vier paarden en hun ruiters gingen onderuit. De overige cjt ie jockeys mochten na een kort bezoek aan het ziekenhuis naar huis. Eén beest raakte licht kreupel. Het ongeval gebeurde tijdens de zevende koers, een ren voor Arabische volbloedpaarden over 1900 meter. Na 300 meter, bij het ingaan van de eerste bocht, gleed het paard van Brugel, Nefoed, onderuit. De ruiter viel van de rug en brak bovenbeen en bekken. Drie andere combinaties kwamen eveneens ten val. De ren, met vijftien deelnemers, werd stilgelegd en na afloop van de veertiende en laatste koers opnieuw gehouden. Toen gingen nog maar zeven combinaties van start, met Ronald van der kraats op Agar's Macho als i Een wedstrijd van Quick Boys gaat zelden uit als een nachtkaars. Naarmate het laatste fluitsignaal nadert, krijgen de voetballers uit Katwijk-Zuid wat ex tra adrenaline en gooien ze er nog gauw even een doelpuntje tegenaan. Of twee. Want in de uitwedstrijd tegen FC Lisse presteerde de landskampioen het om in de 89ste minuut bij een 2-2 stand alsnog naar 4-2 uit te lopen. En hield daarmee de kampioenskaars ook brandende. lisse rob van der zandenHans van der Zee en zijn ploeg. Katwijk stond tien kilometer verderop op winst en Lisse-spits Jelle Visser had zojuist de 2-1 binnengekopt na een voorzet van René Ras. Het aanvallend spelende Lisse, met libero Bert van Duivenbode continu voor zijn laatste linie vocht voor wat het waard was. Het gebeurde dit seizoen al op vallend vaak dat Quick Boys de ultieme seconden gebruikte om één of twee punten te pakken. In Lisse was het zaterdag niet anders. Bij een 2-2 stand leek de strijd met nog een paar minu ten op de klok gestreden. Maar na een corner van de tegenval lende Frenk van der Kley sloeg Lisse-keeper Paul Veenboer de bal in zijn eigen doel en nog mi nuut later zette Edwin Otte met een fraaie solo na slim voor bereidend werk van Floor van Duyn de 4-2 op het bord. Sneu De spelers van FC Lisse (ze mis ten de geblesseerde linksbuiten Robert Vermin) wisten heus wel dat ze tegen Quick Boys nooit te \Toeg mogen juichen, maar dat het allemaal zo sneu voor hen zou aflopen, konden ook zij niet bevroeden. De geelhemden wa ren de schlemielen en verdien den een beter lot, maar jan Pu bliek sloeg zich op de dijen van de pret. Het toetje had weer voortreffelijk gesmaakt. Met de complimenten voor de kok; Quick Boys dus. Quick Boys hield dus de ach terstand van twee punten op koploper Katwijk in stand. Maar het zag er na een uurtje voetbal len op Ter Specke waar 4000 toeschouwers voor een heerlijke ambiance zorgden heel wat minder hoopvol uit voor trainer Voor Quick Boys leek de titel race even een gelopen koers, want vier punten verschil met Katwijk is wel erg veel. Maar het zou dus allemaal nog verande ren. Quick Boys wierp alle schroom van zich af en bleek toch nog veel meer te kunnen dan werd verondersteld. De ene mooie aanval na de andere rol de op het Lisse-doel af. Met nog twintig minuten te spelen duw de Gert Aandewiel knap de ge lijkmaker binnen met de rug naar het doel, nadat hij op het randje van buitenspel alleen voor Veenboer was opgedoken. En toen was het dus wachten op die 89ste en 90ste minuut. „Die minuten tellen toch ook mee, of niet soms?" zei Quick Boys-verdediger Hans van der Plas. ,.YVe hebben veerkracht getoond." De 29-jarige aanvoerder was niet alleen de beste voetballer op het veld geweest, ook de meest besproken. Als hij zich voorin meldde was er altijd ge vaar en hij had de mogelijkheid om in het spannende en ener verende duel drie of vier treffers te produceren. Het werden er Sjb, i| r, 'De man van de wed strijd', Hans van der Plas, steekt het vin gertje in de lucht de 1-1. Duidelijk minder blij dan Gert Aandewiel is Lisse- speler René Ras. foto loek zuyderduin 'maar' twee. Eén voor zijn eigen ploeg en een voor de tegenstan der. Voor rust kreeg hij bij ver dedigend werk van Richard Hoogervorst de bal per ongeluk op zijn hoofd, waarna de bal in de kruising verdween: 1-0. Twintig minuten later kreeg de linksback zijn revanche. Lis- se-back Keith Masefield (hij maakte zijn rentree na een zwa re knieblessure) ruimde na een slippertje van Ralph Polman op, maar stuurde de bal precies naar het hoofd van Van der Plas. Die kopte de bal van twin tig meter met een snoekduik in het lege doel. Voor de jaarlijkse De dertiende hole bracht Langer louter geluk. foto afp miste enkele 'gemakkelijke' bir- die-putts. Op de elfde hole had Langer voor de eerste keer hel win- naarsgeluk. Mikkend op het hart van de green sloeg hij zijn bal naar links. De bal bleef op de rand van de green, dicht bij de vlag liggen. Vóór hij verder speelde, zag Langer hoe Fors man, in een imitatie van Faldo, met twee slagen in het water op de twaalfde hole kansloos werd. Aanval „Vanaf dat moment ging het al leen nog tussen Beek en mij", aldus Langer. Beck was zaterdag en zondag zijn medespeler. De Amerikaan was genaderd tot twee slagen. Op de dertiende hole ging Beck in de aanval. Hij ging op de par-5 met zijn twee de slag voor de green en slaagde schitterend. Langer antwoordde koel met een nog mooier schot. Beek miste de eagle-putt, Lan ger maakte hem en stond in eens drie slagen voor. Beek richtte zich hierna alleen nog op het behoud van zijn tweede plaats. Hij ging elk risico uit de weg en Langer wist zich zeker van zijn zaak. „In 1985, toen ik de Masters won, dacht ik dat een tweede 'major' er snel achteraan zou komen", zei de winnaar. „Acht jaar was evenwel een lange wachttijd. Dit jaar richtte ik me speciaal op de vier grote toer nooien. Ik prijs me gelukkig dat het bij de eerste gelegenheid al is gelukt." roubaix gpd Hij bleef het langst van alle 137 starters met de smerigheid van 'de hel' op zijn gezicht. Wachtte gedwee op de douches tot hij iedereen zijn verhaal had kun nen vertellen. Adrie van der Poel genoot van zijn terugkeer aan het internationale klassieke front. Hét verhaal van de 91ste Pa rijs-Roubaix was ongetwijfeld de ontluisterende aftocht van de man die niet verliezen kon: Franco Ballerini, die op de streep vuistdik werd geklopt door Gilbert Duclos-Lassalle. Maar onmiddellijk achter die even historische als hilarische sprintnederlaag op de Noord franse piste kwam de opmerke lijke rol van Van der Poel, (te ka rig) beloond met de vijfde plaats. Slag Nog niet eens halfkoers had hij zich al in de voorste linies ge meld, steeds als eerste of bijna eerste was hij de kasseien opge- denderd, tot tweemaal toe leek hij een beslissende slag te heb ben geslagen (eerst met Van It- terbeeck, vervolgens met Frison). Maar op 25 kilometer van de streep moest hij uitein delijk het antwoord schuldig blijven op een plotseling in de 'overdrive' koersende Ballerini. angstvallig aangeklampt door 'titelverdediger' Duclos-Lassal- le. „Dat was er net een beetje te veel aan. Ik had het niet in de gaten dat ze er aan kwamen. Ballerini reed een tempo harder en het gebeurde precies op een smerig stukje, waar de weg om hoog liep. Geen houden aan." Van der Poel moest verder be rusten in een ondergeschikte rol in een kwartet met Ludwig, Van Hooydonck en een voor Balleri ni verdedigende Museeuw. 'Poer De nominatie van Olaf Ludwig voor deze hoogst fascinerende editie van de 'koningin der klas siekers' deed Van der Poel in feite de das om. 'Poel' had met Frison driekwart minuut voor sprong bijeengetrapt (met nog ÉW' Adrie van der Poel jakkert voort op de keien van Noord-Frankrijk. Wél de strijdlustigste, maar uiteindelijk niet de beste. foto epa 35 kilometer te gaan), toen een groepje met de Duitser Rolf Al- dag (ploegmaat van Ludwig) zich aansloot bij de achtervol gende kopgroep. Aldag deed meteen wat hij moest doen: zet te zich op kop en reed het gat op Van der Poel/Frison dicht. YVaarna niet Ludwig de finale in handen nam. maar Ballerini (en Duclos-Lassalle) via een super- demarrage. Van der Poel door Aldag geëlimineerd, maar niet ten gunste van Ludwig. „Zo is de koers, je moet geluk hebben. Als wij anderhalve mi nuut pakken zien ze ons mis schien niet meer terug. Maar ik heb er geen spijt, zo te hebben gekoerst. Te veel met mijn hart, en te weinig met mijn hoofd ge reden? Ik heb de laatste jaren al veel te veel afgewacht. Nu heb- videoband voethalfunnies' een absolute 'must', dit doelpunt. In de tweede helft zou Van der Plas nog een keer de paal raken met een kopbal en ook kreeg hij nog een uitstekende kans alleen voor de keeper nadat opnieuw Polman en Masefield eendrach tig in de fout waren gegaan. De geroutineerde vleugelverdedi ger voelt zich prima thuis in het nieuwe systeem dat Quick Boys zaterdag introduceerde. Met twee spitsen (Van der Kley en Steenvoorden) komt er op de linkerflank extra ruimte voor de aanvallend ingestelde midden velder Floor van Duyn en de Vooral in de tweede helft was die kant van Quick Boys sterk in de combinatie. Van der Plas: „Dan lijkt een spits minder op papier verdedigender, maar in kansen. Ik kan bovendien wat gemakkelijker in een gat duiken omdat je achterin wat extra's houdt door het wegvallen van die spits. Ik ben er alleen een beetje oud voor aan het worden om steeds m< mee. Na het reeds veroverde 'kampioenschap van de laatste minuut' zit er misschien nog wel meer in het vat. FC Lisse - Quick Boys 2-4 (1-1) 21 Hans r Plas e 1-0. op egaai Quick Boys doet dus nog 63 Via Aandewiel 2-2. 89 Van der Kley 2-3, 90 Olie 2-4 Toeschouwers 4000 Scheidsrechter Braamhaar Geel Varr der Kley, Otle (Quick Boys). De Haan (L.sse) FC Lis Pullen. Van der Zwel (De Bruyne). Flas Hoep. Visser. De Haan Quick Boys: Ruwaard. Van Di|k Pluimgraalt. Hoogervorst (Kanbier). Van der Plas Jaap van Duyn. Otle. Floor van Duyn. Aa Kley. Steenvoorden ben gezi aldus de 33-jarige kopman van de Italiaanse Mercatone Uno- formatie. „Ik had graag nog voor Raas gereden, dit jaar. Maar toen Maassen bleef, was het geld op." Hoewel Van der Poel toch danig in prijs is ge zakt, de helft verdient (zegt men) van wat hij in zijn topja ren kon bedingen. Hij zegt het in Italiaanse dienst niettemin naar de zin te hebben. Stoffig Van der Poel. die in 1986 derde was in Parijs-Roubaix. was zeer gemotiveerd voor de tocht door de stoffige hel. Dagenlang was hij met zijn fiets bezig geweest om zijn han den met de best mogelijke griplaag te bekleden. Alle steen- stroken had hij verkend. I lij had voor zichzelf een hoofdrol inge ruimd. Het lukte bijna. Ter onder streping van zijn sterke optre den mocht hij als eerste het po dium op om de kei van de beste kasseirijder in ontvangst te ne men en een extraatje van pak weg 15.000 gulden. roubaix peter ouwerkerk gpd-verslaggever Niets zwevende zadels, verende voorvorken, soepele sturen, elektronisch aangedreven scha kelsystemen, uit zijn verhoudin gen getrokken frames. Niets al lerhande snufjes uit de 21ste wielereeuw, die bepalend waren voor de winst in de 91ste Parijs- Roubaix. Simpel, doodordinair. maar adembenemend spannend: een spurt-met-twee, met als topfa voriet een eerzuchtige Italiaan, doch als uitbundig gevierd win naar een Fransoos op leeftijd: Gilbert Duclos-Lasalle. Die pas minuten na de laatste meters het zoet der overwinning durfde smaken. Zelden het gezicht van een mens zo twee totaal verschillen de gedaanten zien aannemen als dat van Franco Ballerini, 28 jaar, Toscaan, en in feite al we kenlang de sterkste van de toch al supersterke GB/MG-plocg. De speaker had het nota bene al door het stadion laten schal len: 'Premier Ballerini!' De ex pressie-gevoelige Italiaan had al een ereronde gemaakt, tótdat uit een herhaling op het reuze- scherm langs de Vélodrome zelfs voor het blote oog waar neembaar werd dat... Duclos tien centimeter eerder over de streep was gegaan. Na Museeuw in Vlaanderen cn Cipollini in Wevelgcm leek het uur U voor Ballerini in Rou baix gekomen. GB/MG leek op permachtig. En: op het punt dat zijn vrouw hem hun eerste kind zou schenken. Na de baby van 1-ondriest in San Remo, nu de boreling van Ballerini in Rou baix. Vaderschap maakt je ster ker, kan ook Breukink inmid dels beamen. Ballerini had Van der Poel Pa rijs-Roubaix uit handen gegrist op een hoogst imponerende manier. 'Duo-passagier' Du clos-Lassalle mocht blij zijn dat hij in de resterende vier kassei zones niet werd teruggespoeld naar de achtervolgers. Ballerini leek, nee was zeker van zijn zaak. Ploegleider Patrick Lefèvere: „Maar ik heb hem tot drie keer toe gewaarschuwd: 'Pas op voor die oude vos, die is slimmer dan je denkt, die kan beter op de piste dan jij, die heeft niet voor niets zesdaagsen gewonnen.' Hij keek me aan alsof hij wilde zeggen: Man. maak je niet druk, waar bemoei je je mee, ik ga toch zeker winnen?" En zo was ook Ballerini's eer ste reactie geweest, na het door kruisen van het finish-oog. Hij slaakte een overwinnaarskreel, priemde zijn armen in de lucht en bleef als door de hemeldirec- tie gedirigeerd in die houding over de piste tollen. Tótdat de tribunes de reprise van de sprint in het oog kregen, en zagen dat niet de man bóven in de baan als eerste de finish kruiste, maar de renner ónder- in. Een golf van opwinding rol de door de rijen. Roubaix werd gék: 'Du-clos, Du-clos!' De emotie rondom Ballerini maakte van de ene seconde op de andere plaats voor totale ver bijstering, ontzetting. De vreug de-uitbarsting switchte van de ene plek in het stadion naar de andere. Sport is opportunisme, soms in zijn uiterste vorm. Ballerini's gezicht kleurde van hoogrood naar asgrauw. Hij maakte zich los van zijn omge ving. zette zich in beweging en begon te lopen. Als in een tran ce; een zombie, verdoofd uit de hel. Harry Dean Stanton door tie woestijn in de film Paris- Texas. Hij reageerde niet meer op vragen, leek getroffen door een shock. Hij kruiste de wielerbaan, had geen oog voor het kwartet-Van tier Poel. liep bijna dwars door de sprint voor de derde plaats, linea recta richting douches. Woorden van waarde kwa men er bij Ballerini niet meer uit de mond. Het waren slechts flarden, uitgesproken in een mompelend soort onbegrip. „Ik stop met fietsen", had de één gehoord; „ze moeten me op nieuw leren koer de ander. Maar had hij dan ge grootste fout is dat ik ben geworden." En weg was hij. Spijkerbroek aan, colhertje erover, hup in de auto van Lefèvere naar het vliegveld, terug naar Italia. Waar hem de derde emotionele ge beurtenis in korte tijd stond to wachten de geboorte van zijn kind. a," herleidde at voor fout laakt? ...Mijn Irenner roubaix» anp Veertien keer nam Gilbert Duclos-I^ssalle deel aan Parijs-Roubaix. Twee keer won de in au gustus 39 jaar wordende jager uit Buros in Zuid-Frankrijk. Vorig jaar na een solo. zondag in een zinderend tweegevecht met de hooghar tige Franco Ballerini. Duclos-Lassalle debuteerde in de 'Hel' in 1979. Zijn toenmalige ploeggenoot lean Pierre Danguillaumc sneerde indertijd: „Kleintje, als je de wielerbaan bereikt voordal de poorten zijn gesloten, ben je een grote." Duclos-Lassal- le finishte als 25ste, op negen minuten van winnaar Francesco Moser. Len jaar later werd hij tweede. Aan stoppen denkt Duclos-Lassalle, die in Roubaix zijn 64ste overwinning in zijn zeven tiende seizoen als beroepsrenner boekte, nog lang niet. Hij wil tot cn met de Olympische Spelen van Atlanta 1996 actief blijven. „Dat „•/ui /a/u tm 11iwi/iC afsluiting betekenen. Ik heb nog steeds geen last van «slijtage. De jaren tellen wrliswaamnee. maar kraken doe ik nog lang niet."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19