Zuid-Holland twijfelt over bouw Ypenburg Leiden Regio Busdiensten door Katwijk veranderen Stichting Welzijn wil woonconsumentenbond Vroege vogels trotseren kou Keukenhof DINSDAG 13 APRIL 1993 GERTVISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD.C Locatie veel te duur Zuid-Holland twijfelt ernstig aan de haalbaarheid van de grote woningbouwplannen van het kabinet. De locaties zouden te duur zijn vanwege de hoge aankoopkosten, de kosten van bodemsanering en vooral van de aanleg van openbaar vervoer. Gedeputeerde Staten twijfelen vooral aan de haalbaarheid van woningbouw op Ypenburg en bij Wateringen en Rotterdam. zijn volgens hem zeer hoog en het lijkt erop, dat de plannen onbetaalbaar zijn. Alleen als er voor miljarden guldens in wordt geïnvesteerd zijn de bouwplan nen uitvoerbaar. Deze zomer valt een definitief besluit, als er uitvoeringscontracten moeten worden getekend. Gedeputeerde T. Jansen (WD- /verkeer en vervoer) denkt dat de uitvoering van de zoge noemde Vinexlocaties 'schier onmogelijk' is. De ambities van het kabinet voor grootschalige woningbouw in ae provincie KATWIJK PETER V De busmaatschappij NZH in troduceert met ingang van 23 mei een nieuwe sneldienst (lijn 35) tussen het Vuurbaakplein in Katwijk en het station van Lei den. De bus rijdt op maandag tot en met vrijdag vijf ritten tus sen 07.30 en 08.30 uur en ver trekt tussen 14 en 18 uur om het half uur. Naast deze nieuwe lijn wijzigt de NZH vanwege bezuinigen op dezelfde datum een aantal dienstregelingen van en naar Katwijk. Zo vertrekt de gecom bineerde lijn 31/41 (Katwijk- Leiden, via Rijnsburg) niet meer om de tien minuten, maar om het kwartier. Wegens een tekort aan passa giers wordt lijn 32 (Kat wijk/Rijnsoever-Leiden) op zondagen opgeheven. Van maandag tot en met vrijdag rijdt deze bus tussen 12 en 13 uur via 't Heen. Reizigers die gebruik maken De kosten van bodemsane ring en aankoopkosten van grond blijken zeer hoog. Met name het opkopen van glas tuinbouwbedrijven in Waterin gen kost veel geld. Volgens Jan sen moeten daar al honderden miljoenen guldens extra voor komen. Het grootste gat wordt voorzien bij de aanleg van openbaar vervoer, zoals snel trams en metro's. De kosten daarvan zijn berekend op onge veer vier miljard gulden, terwijl Zuid-Holland daar twee miljard voor heeft gekregen. In de Haagse regio is een half miljard van dat bedrag al opgegaan aan andere projecten. De provincie onderzoekt nu al ternatieve locaties. Parkstad bij Pijnacker, Zoetermeer-Oost op de grens van het zogeheten Groene Hart, Barendrecht, Hoekse Waard en Spijkenisse zijn in beeld. Daar is woning bouw volgens Jansen goedkoper en aanleg van openbaar vervoer eenvoudiger, omdat er al spoor- of metrolijnen in de buurt lig gen. Het rijk is volgens de gede puteerde de eerst verantwoor delijke bij de uitwerking van de woningbouw. „Er moet nog veel geld bij of misschien wordt wel besloten het Groene Hart in te gaan. Daar ligt de keus." van lijn 33 (Katwijk-Leiden, via Valkenburg) kunnen op zondag nog maar op drie tijden vertrek ken. Op doordeweekse dagen rijdt deze bus na 18 uur niet meer. Lijn 95 (Den Haag-Noordwijk, via Katwijk) zal vanaf 23 mei een kortere reistijd kennen, om dat in Katwijk een snelere route wordt gereden. In plaats van de Karei Doormanlaan, Rijnmond en Hoorneslaan, doet de bus de Zeeweg, Koningin Julianalaan en Biltlaan aan. De oude route van lijn 95 in Katwijk wordt in mei overgeno men door lijn 67 (Kat wijk/Rijnsoever-Den Haag, via Wassenaar. In de ochtendspits vertrekken zes bussen naar Den Haag en in de avonduren keren er vijf terug. De sneldienst van Noordwijk naar het station van Leiden (lijn 25) tot slot zal met uitzondering van de zomer in de avondspits drie ritten over Katwijk rijden. De stichting Welzijn vindt dat er een stedelijke woonconsu mentenbond moet komen. Het initiatief voor oprichting van zo'n bond zou genomen moeten worden door de gezamenlijke woningbouwverenigingen en de gemeente. Door een toenemende verzelfstandiging en professionalise ringvan woningbouwcorporaties is het belangrijk dat huurders zich goed organiseren, stelt de stichting Welzijn in de discus sienota Bewonersparticipatie. De nota is voor een reactie ge stuurd aan de vijf Leidse woningbouwverenigingen, de wet houder volkshuisvesting, de stichting Leidse Studentenhuis vesting en de Woonbond. Een lokale bond zou, volgens de stichting, de belangen van huurders het best kunnen behartigen. In een grote organisatie kunnen de krachten worden gebundeld. Huurders kunnen op deze manier goedkoop professionele hulp inschakelen. Eén lo kale organisatie is makkelijk bereikbaar voor zowel huurders als corporaties. De stichting Welzijn gaat er van uit, dat woningbouwcorpo raties en gemeente de lokale woonsconsumentenbond finan cieel moeten steunen. Opbrengsten uit lidmaatschappen zul len waarschijnlijk niet voldoende zijn om een lokale belangen organisatie draaiende te houden. Het lijkt de stichting raadzaam eerst op kleine schaal, als ex periment, een woonconsumentenbond op te richten. Eén wo ningbouwvereniging zou daarbij het voortouw moeten nemen. De ervaringen van dit experiment kunnen vervolgens gebruikt worden voor de oprichting van een stedelijke bond. Koud en donker. Dat is het op eerste paas dag als de Keukenhof voor het eerst in de geschiedenis om zes uur 's morgens de poorten opent. Voor echte ochtendmensen, natuur- en vogelliefhebbers of haters van de mensenhorden die tijdens 'normale' ope ningstijden de Keukenhof bevolken. De directie van het bloemenpark heeft zich niet vergist. Om vijf over zes zijn er al dertig bezoekers binnengegaan. De Keu kenhof is donker, maar absoluut niet stil. De heldere kerkklok van Lisse luidt geregeld en veel vogels grijpen het laatste donkere halfuurtje aan om nog even van zich te la ten horen. Roodborstjes, merels, mussen, mezen, zanglijsters en een eenzame bosuil zorgen voor een kakofonie van geluid, die alleen bij de grote fontein door het kletter ende water wordt overstemd. De vroege bezoekers van Keukenhof vin den het allemaal fantastisch. Rust, vogels en de langzaam opkomende geur van hyacin ten die zich mengt met de lucht van het vochtige bos. Veel mensen hebben er een uur rijden voor over om dat een keer mee te maken. „Ik kom om te ruiken", vertelt een Hilversumse, die haar man en hondje Bella my heeft meegesleept. In de auto zaten ze nog te grappen dat ze met een zaklantaarn tje de eerste tulp zouden moeten zoeken. Eenmaal in het park zijn ze laaiend enthou siast. „Die lucht en de rust, heerlijk." Ook de Mijdrechtse familie Rosdorff is vroeg present. Mopperend dat Keukenhof niet altijd zo vroeg open gaat. „Het is toch eeuwig zonde dat zo'n park alleen op zulke burgerlijke tijden open is. Zoiets als dit moeten ze echt veel vaker doen", vindt pa. Niet dat hij zelf iedere keer aanwezig zal zijn. Hij is al vreselijk trots op zijn eenmali ge prestatie. „Ik ben geen vogelaar maar dit is wel schitterend. Al die vogels die je vlak voor het licht wordt hoort." De Rotterdamse familie Van Duijn, pa, moe, dochter en grootouders, heeft het vooral koud op de vroege paasmorgen. Al om half zeven gaan ze richting restaurant voor ontbijt en warme koffie. Daarna wan delen ze nog even verder. „Maar we zijn nu voor de files weer thuis. Daarom zijn we ook zo vroeg gekomen." Last van de kou hebben Marijke en Ben van der Steen het niet. Wel valt het aantal vogels dat moeder en zoon horen een beetje tegen. En daar waren ze wel speciaal voor uit bed gekomen. „Ik had de tjiftjaf en de wielewaal wel willen horen. Maar ja, het is nog erg vroeg in het voorjaar", verzucht Marijke. Fiets L. Schoenmaker en M. Remmels uit Voor hout zijn op de fiets gekomen. Om zes uur vertrokken. Remmels houdt niet van bloe mententoonstellingen. „Maar de Keuken hof is schitterend." Remmels komt elk jaar wel een keer op de Keukenhof. Haar metge zel gaat geregeld aan het einde van de dag even langs. „En iedere keer weer denk ik: nu is Keukenhof op z'n mooist. Zo knap is dit park aangelegd." Zijn er om vijf over zes al dertig bezoekers door de Keukenhofpoort gegaan, om acht uur is dat aantal opgelopen tot vijfhonderd. Tot grote verrassing van de directie, die op 200 bezoekers had gerekend. Gevolg is dat de vroege vogels toch nog in de file terecht komen, bij het ontbijt in het restaurant. Daar was op vijftig ontbijters gerekend; het worden er bijna 200. In de maand juni 1862, de vijfde maand van het tweede jaar Boen Koe van de Japanse tijdrekening, be zocht voor het eerst een gezant schap van Z.M. deTaikoen van Nippon het van ouds bevriende Nederland. Zaterdag 14 juni kwanï het Japanse gezelschap na een onstuimige zeereis vanuit Woolwich in Nieuwesluis aan, waar het dochtertje van de havenmeester Spaan bloemen aanbood. Via Rotterdam reisde het gezelschap naar Den Haag, waar de gasten hun intrek na men in hotel Bellevue. Daar trokken de bezoekers veel be kijks. 'De Japannezen hebben zeer uitdrukkingsvolle en verstandi ge gelaatstrekken, alhoewel de type van hun aangezigt niet zeer verleidelijk is, de neus dik en plat, de lippen ligtelijk omge kruld, de oogen slinksch en schuins, de tint zeer donker ge kleurd, het hoofd groot. Het haar is gitzwart, en op de kruin van het hoofd bijeengebonden hetgeen aan diegenen onder hen, die niet zulke sterk spre kende gelaatstrekken hebben, een vrouwelijk voorkomen geeft.' De Japanners droegen donker gekleurde geweven kleding, broeken van witte mousseline en een zijden tuniek. Hun voe ten staken in sandalen van geel leer en ieder droeg een dolk in zijn gordel. De Japanners groet ten de voor hen te hoop gelo pen Hagenaars beleefd en deel den kleine geschenken uit, zoals waaiers, pijpjes, geldbeursjes en voorwerpen van lak. Prof.dr. J. Hoffmann, hoogleraar in de Chinese en Japanse talen en Japans translateur voor het gouvernement van Nederlands Indië trad als tolk voor het ge zantschap op. Hij begeleidde de leden ook bij alle ontvangsten en excursies. Het gezantschap bestond uit 35 personen: twaalf leden, onder wie de eerste en tweede ambassadeur en twee ambassadesecretarissen, twee opzichters, drie tolken, twee vertalers, twee artsen, zeven be dienden, vier assistenten van ambtenaren en drie personen voor 'het behandelen' van ge schenken. Nieuwsgierigen op de Jan Vossenbrug over de Oude Singel tij dens het bezoek van het Japanse gezant schap aan de fabriek van Krantz. FOTO COLLECTIE GE MEENTEARCHIEF Maandag 16 juni bewees men beleefdheden door het afgeven van visitekaartjes, de dag erna bezocht men het Koninklijk Ka binet van schilderijen en zeld zaamheden. Na bezoeken aan Rotterdam, Haarlem, Amster dam en Delft volgde Leiden op 4 juli 1862. De burgemeester, D. Tieboel Siegenbeek. 'de zeker heid verkregen hebbende dat het Japansch Gezantschap deze gemeente Vrijdag 4 dezer zal bezoeken, drukt den wensch uit dat de ingezetenen, door het uitsteken van vlaggen, tot op Japans bezoek aan Leiden luistering van de ontvangst wel gelieven mede te werken'. Even buiten de Witte Poort werd het gezelschap, bestaande uit 16 personen, verwelkomd door de burgemeester, wethou der mr.C.W. Hubrecht en ma joor J.H.M. ter Bruggen, de gar nizoenscommandant. Alle stra ten waren versierd met Neder landse en Japanse vlaggen. Leerlingen van de kweekschool voor de zeevaart paradeerden in het want. Aangezien het mooi weer was, maakte men de rij toer in open rijtuigen. Eerst werd het Academiege bouw bezocht, waar de bezoe kers toegesproken werden door de rector magnificus, prof. P.L. Rijke. Deze toespraak werd be antwoord door de de eerste ge zant. Vervolgens stonden de Hortus, de Sterrewacht. het Na tuurkundig Kabinet, het Schei kundig Laboratorium en het Anatomisch Kabinet op het pro- AGENDA gramma. Overal werden voor werpen bezichtigd en weten schappelijke proeven bewon derd. Vervolgens werd de fa briek van greinen en polemie- ten van J. en A. Le Poole be zocht, waar verschillende werk zaamheden nauwkeurig werden gadegeslagen. In het stadhuis werden de leden van de ge meenteraad, de majoor-com mandant der dienstdoende schutterij en de majoor-com mandant van het regiment veldartillerie voorgesteld. Daarna stond de Grofsmederij op het programma, waar werk plaatsen en magazijnen bezich tigd werden. Daar werd een de monstratie gegeven van het ver vaardigen van staaf- en hoek ijzer uit oud ijzer door middel van grof en fijn rolwerk. Een eind kabelketting werd op de grote hydraulische pers be proefd en opzettelijk gebroken, om het vermogen van dat toe stel te tonen, 'hetgeen in het bijzonder de belangstelling de zer schrandere vreemdelingen trok'. In de lakenfabriek van Krantz werden verschillende werk zaamheden met grote aandacht gevolgd. Enigszins vermoeid door de langdurige tocht begaf het gezantschap zich ten slotte naar de woning van de burge meester, waar onder de tonen van de muziek der dienstdoen de schutterij van een diner ge noten werd. Om half negen ver trok het gezelschap, hoogst vol daan over de ontvangst. Enkele leden van het gezant schap hadden nog niet genoeg van Leiden. Op 6 juli brachten enkelen, onder leiding van prof. Hoffmann, opnieuw een bezoek aan het Natuurkundig en Ana tomisch Kabinet. Menige proef werd door de Japanners zelf ge daan, waarbij de vlugheid waar mee men de werking van nieu we instrumenten begreep op viel. Na een hernieuwd bezoek aan Amsterdam, een tocht door het Westland en de ontvangst in Utrecht, bezocht men de Ko ningin-moeder op paleis Soest- dijk. Op 17 juli 1862 verliet het Japanse gezelschap ons land, na een 'staatsbezoek' van ruim een maand. DINSDAG 13 APRIL Leiden Lezing 'Opkomst en ondergang van beschavingen' door het Theosofisch Genootschap, in de Pieterskerk, ingang Klok- steeg 16, aanvang 20.15 uur. Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30-16.30 uur. Warmond Klaverjassen in het Meerpunt, aanvang 20 uur. WOENSDAG 14 APRIL Leiden Kinderen kunnen meedoen aan een zogenaamd 'mee- Duivenberichten de duiven vlogen afgelopen weekeinde uit Strombeek en Lier Pv de Zwaluw: 1 en 3 v.d.Kooij, 2 en 5 Verhoork, 4,6 en 10 v.Wissen, 7 Hoogervorst, 8 Meeuwenoort en 9 Jansen. Pv Leiderdorp: 1,4,5 en 6 v.d- .Nieuwendijk, 2,3 en 10 Reijer- se, 7 en 9 Knijnenburg, 8 v.Oos- ten. Pv LPC: 1 Lefebre, 2 en 8 Com- pier, 3 en 9 Stafteleu, 4 d.Jonge, 5.6 en 10 Witteveen, 7 Groenen dijk. Pv de Blauwkras: 1,2 en 9 Hou- weling, 3,5,7 en 8 v.d.Blom. 4 en 10 Landesbergen, 6 Zeegers. Pv de Reisduif: 1,2,4,6,7,8 en 10 d.Groot, 3 Albers, 9 Kop. Pv het Oosten: 1 en 3 Mooten, 2,4 en 9 v.Putten, 6,7 en 8 Kop, 5 Verbaan, 10 Pracht. Pv de Vriendenclub: 1,5 en 10 v.d.Nieuwendijk, 2 en 9 Koop man, 3 v.d.Lee, 4 en 7 Vijlbrief, 6 Diersman, 8 D.op. speelconcert' in het museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, van 13.30-14.45 en van 15-16.15 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaar- seweg, van 16-17 uur. Uitleg over het aanleggen en onderhouden van o.a. balkon- tuinen door Hovenier Alfred Meier, in de bibliotheek van de Merenwijk, aanvang 19.30 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20-21 uur. Nederlandstalig optreden van Rolf Groeneveld in café Sus Antigoon, Oude Vest, aanvang 22 uur. Ruilavond Koningskerk Precies dertig jaar geleden verenigden Leidse verzame laars zich in de ruilvereniging Koningskerk. Onder het mot to 'gezellig en goedkoop' ruilden de leden op hun bij eenkomsten postzegels, sui kerzakjes, munten, sigare- bandjes, luciferdoosjes en de laatste tijd ook grammofoon platen. Vrijdag 16 april houdt de jarige club weer een ruil avond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de. Daar zijn ook niet-leden welkom, alleen moeten zij wel entree betalen (1,50 gul den, jeugd onder 15 betaalt 1 gulden). Prijs voor beste afvalverwerking Het dagelijks bestuur van de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden en omstreken) wil een jaarlijkse prijs uitloven voor de gemeente die huisvuil het beste 'gescheiden inzamelt'. De ge meente die het minste afval aanbiedt zou ook een onderscheiding moeten krijgen. De jaarlijkse prijzen worden aan het eind van het jaar waarschijnlijk uitgereikt in de vorm van wisselbekers. De Gevulei wil met deze wedstrijd gemeenten stimuleren de af valberg te verminderen. Door het organisch afval zoveel mogelijk apart te verwerken wordt het milieu minder aangetast.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16