Leiden 'Gemeente negeert Leefbaar Zuidwest' Huizen boven supermarkt Kermis bij Groenoordhallen Flat bij station gekraakt Ideeënlijn komt met eigen boek Café Cavé krijgt dwangsom Zijl ontwerpt opklapbare winkelwagen DINSDAG 13 APRIL 1993 13 Concurrent <irDe meubelboule- I 3 vards waren op tweede paasdag een ge duchte concurrent van Duinrell en de Keukenhof CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Eigenaars van pitbulls leven voorschriften na LEIDEN ERNA STRAATSMA De eigenaren van pitbulls werken volgens de Leidse politie 'goed mee' aan het naleven van de nieuwe rijksvoorschriften voor het houden van deze honden. De politie is druk bezig met een systematische controle van alle, ongeveer vijftig ei genaren en hun honden. Politiewoordvoerder D. Graveland zegt dat slechts een handvol hondebezitters de nieuwe veiligheidsvoor schriften weigert na te le ven. „Een enkeling ligt dwars en die kan er op re kenen, dat zijn hond uitein delijk in beslag wordt geno men en verbeurd wordt verklaard." Eigenaren van pitbulls zijn sinds 1 februari 1993 verplicht hun hond te cas treren of sterilseren, om een uitbreiding van het aantal pitbulls te voorko men. De honden moeten getatoëeerd en geregi streerd worden en dienen een muilkorf te dragen. Graveland meldt dat de politie de afgelopen maan den enorm veel vragen heeft gekregen over de nieuwe regels. „Onze con trole is er daarom in eerste instantie op gericht de pit bull-eigenaren duidelijk te maken wat er in de nieuwe wet is bepaald. Hondebezit ters die nog geen maatrege len hebben getroffen wor den na een tijdje nog een keer gecontroleerd. Is fer dan nog niets gebeurd dan wordt er proces-verbaal op gemaakt." De lijst van pitbull-eige naren is door de politie zelf opgesteld. Graveland: „Een tijdje geleden is iedereen gevraagd door te geven waar zich pitbulls bevin den. Via allerlei contacten hebben we de lijst samen gesteld." Toegezegde subsidie nog steeds niet binnen Witheet is de stichting Leefbaar Zuidwest. De Leidse ge meenteraad kende haar ruim vier maanden geleden voor het eerst 5000 gulden subsidie toe. Maar tot de dag van vandaag heeft zij nog geen cent gezien. Het zoveelste be wijs, zegt Leefbaar Zuidwest, dat de gemeente de stich ting negeert. LEIDEN HANS KOENEKOOP Leefbaar Zuidwest heeft van de toekenning van de subsidie, op 19 november vorig jaar, zelfs nog geen officieel bericht ont vangen. „We worden be schouwd als tweederangs bur gers", beweert secretaris H. Kwik. „Al jaren. De gemeente weigert ons te erkennen als wijkvereniging met bijbehoren de subsidie. Terwijl wij ontzet tend actief zijn :n de wijk en op komen voor alle bewoners." In een dit weekeinde ver spreide brandbrief aan alle raadsleden van Leiden dringt Leefbaar Zuidwest aan op een duidelijke politieke uitspraak. De motie van november vorig jaar, waarin CDA, PvdA en Groen Links aandrongen op subsidie voor de stichting, bete kende voor Leefbaar Zuidwest het begin van volledige erken ning. Maar Leefbaar Zuidwest wordt helemaal niet erkend, zegt secretaris Kwik. Dat blijkt volgens hem niet alleen uit het uitblijven van de subsidie, maar ook uit de manier waarop de gemeente omgaat met een an dere wijkvereniging in Zuid west: Aktief. Deze club, die ze telt in een clubhuis aan de Ber- lagestraat, wordt door de ge meente erkend en ontvangt jaarlijks een subsidie van 16.000 gulden. Merkwaardig „En dat vinden wij merkwaar dig, want Aktief is helemaal niet actief in de wijk. Het is een ver eniging die nooit verder komt dan het clubhuis en vooral voor de gezelligheid bezig is. Terwijl Leefbaar Zuidwest al drie jaar opkomt voor de belangen van de bewoners." Wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn) ziet in de affaire niet veel meer dan een ruzie tussen twee buurtclubs. Maar die loopt nu wel een beetje uit de hand, vindt de wethouder. „Waar Zuidwest met deze brief op aanstuurt is, dat de gemeen te een keuze maakte tussen twee ruziënde partijen. Daar pas ik voor." De gemeente is de subsidie van 5000 gulden aan Zuidwest niet vergeten, aldus Van Bocho ve. „Wij zoeken alleen nog een titel om dat geld te kunnen ge ven. Volgens de verordening mogen wij maar één vereniging per wijk erkennen en subsidi ëren. Als wij Zuidwest geld ge ven handelen we in strijd met onze eigen verordening." Leefbaar Zuidwest heeft ech- een symposium over het wei ter stellig de indruk dat de ge- zijnswerk werd de stichting niet meente Aktief de hand boven uitgenodigd, het hoofd houdt en Leefbaar De woede van Leefbaar Zuid- Zuidwest met opzet negeert, west werd nog groter toen vori- Veel brieven van de stichting ge maand de circulaire van Ak- zijn nog onbeantwoord en voor tief in oplage flink werd ver- Aktief bereid tot gesprek LEIDEN HANS KOENEKOOP Wijkvereniging Aktief voelt wel voor een verzoeningspoging. Secre taris H. Henzen wacht met smart op de uitnodiging. „Ik weet dat de afdeling Welzijn van de gemeente daar al langer mee bezig is. Alleen Leefbaar Zuidwest ligt steeds dwars." Maar verder wil Henzen geen kwaad woord zeggen over Leefbaar Zuidwest. „Ik vind dat die groepering goed werk doet. Maar ik vind dat wij ook goed werk doen. Alleen op een ander vlak. Aktief heeft vooral een recreatieve functie. Wij doen veel aan dansen, zingen en spelletjes." Dat sinds kort de circulaire van Aktief in heel Zuidwest wordt rondgebracht, is volgens Henzen geen poging om Leefbaar Zuid west pootje te lichten. „Wij hebben eigenlijk nooit geweten dat de buurt rond de Apollolaan ook tot ons werkgebied behoorde. Een ambtenaar van welzijn wees ons er op, omdat wij er wel subsidie voor krijgen." groot (van 3800 naar 5000 stuks) en in de hele wijk huis aan huis is verspreid. Ook in het gebied rond de Apollolaan. waar juist Leefbaar Zuidwest zijn wortels heeft. Volgens Kwik is dat gebeurd op last van een welzijnsambtenaar, die dreigde de subsidie van Aktief te verla gen als de vereniging niet voor heel Zuidwest aan de slag zou gaan. „Dan krijgen wij nog meer argwaan", zegt Kwik. „Want het betekent in feite dat Aktief al jaren ten onrechte veel subsidie heeft gekregen." D66 heeft als eerste politieke partij gereageerd op de brief van Leefbaar Zuidwest en wil van wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn) opheldering. Van Bochove vindt dat de wijkvere- nigingen maar eens met elkaar om de tafel moeten gaan zitten. Hij wil daarin bemiddelen. „Ik denk dat het tijd wordt dat die twee eens schoon schip maken en de krachten bundelen. Dat komt de bewoners van Zuid west alleen maar ten goede." Meidenfeest in LDM-pand Buurtwerk Binnenstad Leiden houdt zondag 25 april een inter culturele middag voor alle meisjes tussen 10 en 20 jaar: de 'Maffe meiden middag'. Er is een schoonheidsspecialiste, een theatervoorstelling, een portret- tekenares en een kapper. Daar naast zijn er spelletjes te doen en hapjes uit verschillende lan den te krijgen. Het meidenfeest wordt gehouden in het LDM- pand aan de Middelstegracht 38 en duurt van een tot vijf uur. leiden Voor wie zich de paasdagen toch nog verveelde, bracht de kermis bij de Groenoordhallen uitkomst. Veel vaders en moeders namen de kinders een paar uur mee naar het plein om even lekker uit te waaien. Er viel genoeg te beleven, want er waren botsauto's, draaimolens, gokau tomaten, een spookhuis en nog veel meer. De kermis breekt vandaag weer af. foto hielco kuipers Tussen de dertig en vijftig personen hebben een flat aan de Sta tionsweg 10 gekraakt. Een deel van de flat wordt door studenten bewoond. Gemeente en politie nemen vandaag een beslissing over het al of niet direct ontruimen van het pand, dat eigendom is van Philips. De krakers zeggen in de nacht van vrijdag op zaterdag in het ge bouw te zijn getrokken. De politie gaat er, op grond van diverse ge tuigenverklaringen, echter van uit dat de kraakactie zondagochtend heeft plaatsgehad. De eerste drie etages van het voormalige universiteitsgebouw zijn tijdelijk verhuurd aan studenten, om het kraken van het pand te voorkomen. Vroege vogels i cz ^et '<rie'<en van I O de dag liepen ze al in de Keukenhof: de vroe ge vogels die de natuur wilden zien ontwaken Energie uit de vangrail, be hang met gedichten, land- bouwflats en een praat-je- zelf-wakkerwekker. Het zijn slechts vier van de honder den maffe of serieuze maar bovenal creatieve ideeën, die de afgelopen jaren bij de Na tionale Ideeënlijn ISNI) aan het Rapenburg in Leiden zijn ingediend. De SNI bundelt de beste in een boek dat de titel 'Het Nationale Ideeën- boek' krijgt en nog dit voor jaar verschijnt. De Ideeënlijn (071-128883) is een initiatief van het duo G. van Enthoven en P. van Mechelen. Zij wilden de 'ver borgen creativiteit van Ne derlanders mobiliseren'. En dat lukte aardig. Vanaf de oprichting van SNI eind 1991 zijn honderden plannen, ideeën en uitvindingen door gebeld of opgestuurd. Maan delijks werden de leukste met prijsjes bekroond, die werden uitgereikt door pro minenten als minister d'An- cona of politievoorlichter D. Graveland. De SNI hielp be denkers ook met de verdere uitvoering van hun plannen, zoals bijvoorbeeld liet aan vragen van patent of octrooi. Maar 85 procent van de plannen bleek toch uit zoge heten bop pers te bestaan. Briljante Onuitvoerbare Plannen. Voor een flink aan tal daarvan bleef maar éen oplossing over om er toch wat mee te doen. Beschrijven en uitgeven in boekvorm. Eind mei wordt het boekje in Nieuwspoort in Den Haag gepresenteerd. Verdachte verkrachting ontkent leiden De politie heeft vorige week vrijdagavond een 27-jarige Leidenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht op 2 april een 18-jarige Leidse vrouw te hebben verkracht. De man ontkent in alle toonaarden. De verdachte heeft tegenover de politie toege geven gemeenschap met de 18-jarige vrouw te hebben gehad. Maar volgens hem gebeurde dat met haar instemming. De vrouw zegt dat ze op het parkeerterrein van zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg is verkracht door de man, die haar daar voor op de Vondellaan in zijn auto zou hebben getrokken. Hakenkruizen op stadhuis leiden Op drie verschillende gebouwen in het centrum zijn zondagochtend hakenkruizen geschilderd. De politie ontdekte ze tijdens een surveillance op de deuren van het stadhuis, V&D en de Hartebru.gkerk. Bij V&D was het hakenhruis vergezeld van de kreet 'Juden 'raus'. In Voorschoten zijn het afgelopen week einde zes auto's in de Prinses Margrietlaan beklad met haken kruizen. NS-medewerkster aangevallen leiden Een 34-jarige Hagenaar is zondag door de politie aange houden nadat hij een 59-jarige Leidse vrouw een bijtende stof in de ogen had gespoten. Het slachtoffer werkt op het NS-station en zou daar vorige week ook al een paar keer lastig zijn gevallen door de Hagenaar. Zondagochtend gooide hij eerst twee fietsen naar de toiletkeet waarde vrouw werkt en spoot vervolgens de bijtende stof in haar ogen. Antieke tegels gestolen leiden» Twee antieke tegels in musuem De Lakenhal aan de Ou de Singel zijn gestolen. De tegels met daarop afbeeldingen van planten en vlinders 9tonden tentoongesteld in een grote ruimte van De Lakenhal. De waarde van de tegels is niet bekend. illÉÉMl LEIDEN HANS KOENEKOOP Het winkelcentrum aan de Kooilaan wordt verfraaid. De gemeente Leiden wil naar schatting 35 nieuwe huizen la ten bouwen boven de super markt van Albert Heijn. De win kel dient hiervoor wel een stuk groter te worden. Tegelijkertijd wil de gemeente het plein op knappen. Tevens streeft ze er naar dat zich nog dit jaar in de nabijgelegen Petrakerk aan de Cura^aostraat een moskee kan vestigen. De plannen staan vermeld in de notitie bouwlocaties 1993. Daarin zijn zes plekken opgeno men waar Leiden op korte ter mijn nog huizen kan bouwen. Boven de supermarkt aan de Kooilaan heeft de gemeente so ciale huurwoningen in gedach ten, huizen waar in de stad veel vraag naar is. De uitbreiding van de Albert Heijn gaat mogelijk ten koste van de standplaatsen voor de kaaswagen, visboer en loem- piakraam, die niet permanent bij het kleine winkelcentrum staan. De bank, de groenteboer en de bloemenkiosk behouden wel hun plek in het verfraaide winkelcentrum. Het lot van de Petrakerk ligt niet in handen van de gemeente Leiden, maar van de eigenaar van het leegstaande gebouw: het gereformeerde kerkbestuur. Dat is nog altijd in onderhande ling met gegadigden voor koop van het gebouw. Een serieuze gegadigde is de Turks islami tische stichting in Leiden, die een bod van negen ton heeft ge daan op de kerk. De gemeente steunt het initiatief van de mos lims. De buurtbewoners krijgen de plannen op woensdag 21 april in buurthuis Mirt/Honken aan de Driftstraat gepresenteerd. Daar kunnen zij ook reacties op de plannen geven. loman leefmans Het café 'Wagen 88' aan het Noordeinde maakt volgens de afdeling milieu van de gemeen te te veel lawaai. Het is niet de muziek die te hard staat, maar een compressor op het dak die de buren uit hun slaap houdt. Het café, waar de Leidse zange res van het levenslied Wies Cavé de scepter zwaait, heeft een dwangsom opgelegd gekregen. Vanaf half mei moet honderd gulden per dag worden betaald als er niets aan het geluid wordt gedaan. Zeven Metingen van de afdeling milieu wezen uit dat de com pressor een geluidsniveau van 47 Dba leverde, terwijl maar 40 Dba is toegestaan. Binnen der tig dagen moet het café daar wat aan doen. C. Huschka, eigenaar van het pand, is het met de dwangsom niet eens. „Het gaat om een koelmachine op het dak. Toen daar klachten over kwamen, heb ik er een kast met geluids- werend materiaal omheen ge bouwd. Zeven decibel, waar hebben ze het nou over? Enfin, ik ga vanavond met Wies praten om te kijken wat we eraan kun nen doen. Misschien dat de brouwerij een andere koelmoter kan leveren die minder geluid maakt", aldus Huschka. Leids bedrijf ziet brood in vinding LEIDEN FRANK BUURMAN De Zijl Bedrijven in Leiden is bezig met het ontwerp van een inklapbaar winkelwagen tje. Het wagentje moet worden gebruikt door de mensen die de fietsenstallingen van de sociale werkvoorziening in de binnen stad gebruiken. Met het wagentje kunnen de boodschappen op een comfortabele ma nier naar de fiets worden gebracht. Directeur Gerard Bovens van de Zijl Be drijven ziet toekomst in het wagentje. Hij heeft de draadafdeling van zijn bedrijf op dracht gegeven met een ontwerp en uitein delijk een prototype te komen. „Het inklap bare winkelwagentje is door een perso neelslid ontdekt in Frankrijk en meegeno men naar Nederland. Hier bleek dat de Franse constructie te teer was en niet goed bruikbaar om te verhuren, daarom hebben we besloten zelf een ontwerp te maken. Dat zou binnen enkele weken klaar moeten zijn. Of het allemaal lukt moeten we nog af wachten, maar ik ben optimistisch." De Leidse binnenstad heeft tegenwoordig te kampen met parkeeroverlast van fietsen. Met name op zaterdagen en koopavonden versperren de fietsen trottoirs of staan ze op andere plaatsen in de weg. Het gebruik van de bewaakte fietsenstallingen lost dat pro bleem enigszins op. „Het probleem is al leen dat de fietsers dan vaak over behoorlij ke afstanden nog met boodschappen moe ten slepen. Als aanvullende service zouden wij dan het winkelwagentje kunnen verhu ren. Je neemt het ingeklapt mee naar de winkels, klapt het uit, stopt er je bood schappen in en dan kun je ermee rijden. De inhoud kun je bij terugkeer in de stalling overladen in je fietstassen", aldus Bovens. De verhuurder hoeft zich niet druk te ma ken over diefstal van de uitgeleende karre tjes, want de fiets blijft als borg achter in de stalling. Als het project van de grond komt wordt er waarschijnlijk een combiprijs gere kend-voor de stalling en de huur van het opklapwagentje. De achterkant van een huis aan de Soem- bastraat in De Kooi. Tot voor kort was die straat de dichtst bij de Zijl gelegen huizenrij in de wijk. En tussen die laagbouw en het water hadden de bewoners graag wat groenvoorzieningen gezien toen de firma Gijzenij daar ver dween. Nu is er een park, het A. Groe- newegpark, maar dat heeft be paald niet die omvang waar de omwonenden op hadden ge hoopt. De gemeente had ande re. dure plannen voor de strook aan het water. Het zogeheten project Zijloever werd gebouwd met als 'hoogtepunt' een forse flat. Bram (de A is van Abraham) Groeneweg heeft jarenlang de kruistocht van de buurtbewo ners tegen die plannen aange voerd. Deels tevergeefs. Als een Don Quichotte tegen de malle molens van de ambtenarij. Voor EIGEN WEG Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes hebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij. maakt. van hier enke le strofen: „So ciale woning bouw moest er komen, voor de huidige bewoners het einde van hun dromen. Maar die mochten niet zeuren, het was al gemeen belang, en zo joeg wet houder Tesselaar iedereen op stang. Als goedmakertje beloofde hij een paar meter tuin vooreen koopje, maar alle mooie plan nen verdwenen op een hoopje. Bram. al jouw inzet werd diet beloond, één ding wek Tesselaar is weggehoond. Als dank hebltcn wij dit voor jullie bedacht tn dn kleine dingetje meegebracht.' Dat 'kleine dingetje' was ui teraard het straatnaambordje, dat nu ter nagedachtenis aan het volksopstandje tegen 31ct project aan de schuur hangt. Lonun l—fnw» »Ttl:071-161417 Foto «Hialco Kulptrs

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13