Nieuwe visie op uitsterven dino's Wetenschap Onderzoek hersenziekten nog in de kinderschoenen Wraak en vergelding vormen psychologisch schemergebied Kan gezond eten kanker voorkomen? 162 12 Venus was ooit zeer waterrijk De tegenwoordig zeer droge en hete planeet Venus kende oor spronkelijk ongeveer driemaal zoveel water dan tot nu toe in wetenschappelijke kringen werd aangenomen. Dit conclu deert men uit de laatste gege vens die het Amerikaanse ruim tevaartuig Pionier naar de aarde zond. Volgens het ruimtevaart- onderzoekscentrum NASA was de hoeveelheid water waarover Venus miljarden jaren geleden beschikte, genoeg om de gehele oppervlakte van de planeet te bedekken. Wetenschappers sluiten niet uit dat Venus in vroegere tijden oceanen heeft gehad. „Hoewel er geen bewijs voor handen is waaruit duidelijk blijkt dat er op Venus oceanen zijn geweest, maken de nieuwe gegevens dit wel heel aanneme lijk", zei dr. Thomas Donahue. Hij achtte het heel goed moge lijk dat er primitieve vormen van leven op Venus hebben be staan. Het water op de planeet Venus, die zich veel dichterbij de zon bevindt dan de aarde, is volgens Donahue al ongeveer drie miljard jaar geleden ver dwenen doordat de zon feller werd, waardoor het water ver dampte. Monniksrob niet zo zeldzaam als werd gedacht LEEUWARDEN HENK HELLEMA De monniksrob is waarschijnlijk minder zeldzaam dan werd aangenomen. Aan de westkust van de Sahara, op de grens tus sen Spaans-Sahara en Maureta- nië, hebben Spaanse onderzoe kers een kolonie van zo'n 350 monniksrobben ontdekt, aldus de New Scientist. Dat betekent meer dan een verdubbeling van het eerder geschatte aantal van deze zeezoogdieren. Deze schatting ging uit van 200 mon niksrobben in de Egeïsche en Middellandse Zee en 100 dieren in de Atlantische Oceaan voor de westkust van de Sahara. De pas ontdekte kolonie bestaat uit vijf groepen, die in grotten leven. Waarschijnlijk leven er in andere grotten nog meer mon niksrobben. Deze zijn echter gezien de gespannen politieke situatie in de Westelijke Sahara niet te inspecteren. Er bestaan plannen om in de nabij gelegen Mauretaanse stad Cansando een monniksrobbencrèche te vestigen. Wellicht dat jonge die ren vanuit deze crèche in de toekomst uitgezet kunnen wor den in gebieden waar zij nu be dreigd of reeds uitgestorven zijn, zoals de Canarische Eilan den, hef eiland Madeira, de monding van de Senegalrivier en de Zwarte Zee. Aarde draait langzamer: de dagen lengen THE INDEPENDENT Kleitafels uit het oude Babyion hebben bevestigd wat astrono men al een tijdje vermoeden: de dagen lengen. Op de kleitafels is het tijdstip van zons- en maans verduisteringen van 2500 jaar geleden nauwkeurig bijgehou den en daaruit blijkt dat de aar de iets langzamer draait dan ten tijde van de Babylonische astro nomische waarnemingen. Sterrenkundigen hebben de zons- en maansverduisteringen die op de tafels in het Brits Mu seum staan beschreven, geana lyseerd. Zij hebben uitgerekend dat het geleidelijk langzamer draaien van de aarde betekent, dat de dagen iedere eeuw onge veer 1,7 milliseconde langer zijn geworden. De Babylonische dag was eentwintigste van een se conde korter dan een tegen woordige dag. Daarnaast zijn Chinese docu menten geanalyseerd die date ren uit de jaren 500 en 1200 en die eveneens laten zien dat de dagen langer worden. De aarde zou langzamer gaan draaien door de aantrekkingskracht van de maan. Eén op de vijf Nederlanders krijgt te maken met hersenziek ten. Behandeling en begeleiding slokken jaarlijks een derde van het beschikbare budget voor de gezondheidszorg op. Dat is 15 tot 20 miljard gulden. De cijfers werden gepresenteerd door de vice-voorziter van de Hersen- stichting, prof. dr. J. van Ree, aan de vooravond van de Natio nale Hersenweek, die deze week voor het eerst wordt gehouden. Per jaar worden 98.000 mensen in het ziekenhuis opgenomen met hersenziekten. Hersenziek ten zijn verantwoordelijk voor 3 procent van het ziekteverzuim in ons land. Volgens prof. dr. H. van Engeland van de afdeling kinderpsychiatrie van de Rijks universiteit Utrecht lijdt ruim 4 procent van de ongeveer 200.000 kinderen die jaarlijks in Nederland worden geboren, aan hersenstoornissen. De in 1990 opgerichte Hersenstich- ting meent dat het huidige her senonderzoekver achterblijft bij andere medische studies. „Het staat nog in de kinderschoe- Onderzoek geologen noemt komeetinslag als mogelijke oorzaak Cape Fear: een ex-gevangene houdt de advocaat die zijn zaak verloor verantwoordelijk voor zijn veroordeling en neemt wraak. Fatal Attraction: een vrouw neemt het niet dat ze door haar grote liefde slechts wordt gebruikt voor een korte affaire en dat zet zij hem be taald. Twee voorbeelden uit een grote schare Films die wraak als centraal thema hebben. Wraak en vergelding zijn niet alleen onderwerp van fictie, maar ook nieuwsfeiten van alle dag. Een man steekt de sta tionsrestauratie van Beverwijk in brand, omdat hem na over last de toegang is ontzegd. Een Leidenaar wordt door de broer van zijn ex-vriendin te grazen genomen, omdat hij haar bleef slaan en bedreigen. En in het voormalige Joegoslavië vinden op grote schaal wraakacties plaats, terwijl het einde van de vergeldingsspiraal tussen Israë li's en Palestijnen nog niet in zicht is. Waar komt die behoefte aan wraak en vergelding van daan? Het is een schemergebied, psychologisch amper in kaart gebracht, zegt de Utrechtse so ciaal-psycholoog H. Lodewijkx. „Een onontgonnen gebied. Je zou kunnen zeggen dat het gaat om een vorm van negatieve, verdelende rechtvaardigheid. Het aloude oergevoel van oog om oog, tand om tand." Volgens Lodewijkx heeft het te maken met de behoefte van de mens aan beheersbaarheid en voorspelbaarheid. „Als ie mand niet voldoet aan de re gels, ontstaat er chaos, dan wordt de wereld onvoorspel baar. Dan kunnen we ons niet meer staande houden. Elke sa menleving wordt geregeerd door de noodzaak om haar sa menhang en saamhorigheid in stand te houden." Dat kan alleen door de rivali teit en het mogelijke geweld in te dammen, zegt P. van Gennip, bijzonder hoogleraar wijsbe geerte aan de TU in Delft. „Mensen zijn in hun eentje weerloos en kunnen niet alleen vorm aan hun leven geven. Zij komen tot een levensvorm, door die af te kijken en na te bootsen van de mensen om hen heen." In wraak zitten volgens Lodë- wijkx de volgende elementen: agressie („het is een pure vorm van boosheid"), het ontbreken van onmiddellijke dreiging en een lange reactietijd („er is over nagedacht"). De doelen van wraak zijn volgens de weten schapper mores te leren (te straffen) en de billijkheid te her stellen. I^odewijkx stelt dat degene die wraak neemt, vindt dat hij on rechtvaardig is behandeld. „Er is één belangrijke stimulans voor agressie en dat is norm overtreding. Iemand doorbreekt het verwachtingspatroon, een gedragsregel of een afspraak. Dat kan de norm van een groep zijn, maar ook die van een rela tie. Een sociaal contract tussen mensen. Als dat contract wordt verbroken, voel je je onrecht vaardig behandeld en probeer je er iets aan te doen. Je wilt de billijkheid herstellen, kortom er iets aan doen." Degene die de wraak over zich afroept, hoeft zich er overi gens helemaal niet van bewust te zijn dat een regel is overtre den. Zijn normopvatting kan verschillen van de ander. Het is afhankelijk van een aantal fac toren of degene die zich on rechtvaardig behandeld voelt er ook iets aan doet: iemands per soonlijkheid, de situatie waarin hij of zij zit, angst voor reper cussies, macht, status, schuld als de vergelding te ver zou gaan en morele ontwikkeling. Wat ook erg belangrijk is bij mensen die daadwerkelijk tot wraak overgaan, is het ontbre ken van erkenning. Als iedereen het met je eens is dat je on rechtvaardig behandeld bent, zal de behoefte om je persoon lijk te wreken geringer zijn, denkt lodewijkx. Hij wijst op het fenomeen shamerage, let terlijk vertaald schaamtewoede. „Daaruit komt het meest pure geweld voort. Vernedering die niet wordt erkend, geringschat ting, krenking tot in het diepst van je ziel." Die niet door ande ren herkende onrechtvaardig heid, die ten koste gaat van ie mands zelfrespect, kan aanlei ding zijn tot wraak. Dit komt volgens Lodewijkx met name voor bij de crime passionelle, de krenking van mensen in rela ties. Vergelding wordt wel gezien als het meer geciviliseerde zusje van wraak. Het hangt dicht te gen het begrip wraak aan, maar is geen synoniem. Het begrip wraak heeft iets kwaadaardigs en het duidt op vergelding die te ver gaat, ongepast is. Lode wijkx: „Want vergelding mag. Als je weet dat iemand expres, doelgericht iets deed, dan ben je gerechtigd iets terug te doen. Als je de grenzen maar niet overschrijdt en je zelf weer de agressor wordt." Lodewijkx gebruikt ook nog het begrip 'retaliatie' en ziet daarin een onmiddellijke ver- geldings-reactie, omdat er drei ging is. Als iemand je slaat, sla je terug, als hij je weer dreigt te slaan. Het grote verschil met wraak is dat dan actie wordt on dernomen op een moment dat 'de tegenpartij' geen bedreiging vormt. Vergelding en wraak kun je op verschillende manieren pro beren te bereiken: fysiek ge weld, verbale agressie, maar er zijn ook minder opvallende, of zelfs slinkse manieren om de vergeldende woede te uiten. Een werknemer die zich on rechtvaardig behandeld voelt, kan zijn baas 'straffen' door minder hard te werken, gege vens achter te houden of op een andere manier zand in de rade ren te gooien. Zwijgen is zelfs een manier om wraak te ne men, of onrecht te vergelden. In Houston, Texas, maakten eind maart twee geologen nieuwe onderzoeksresultaten bekend over het uitsterven van de roemruchte dino sauriërs. Dat moet, geologisch gezien, 'plotse ling' zijn gebeurd. Vijfenzestig miljoen jaar ge leden stierven ze uit, waarschijnlijk na de in slag van een kilometers groot brok kosmisch gesteente. LEIDEN BEN APELDOORN Een paar jaar geleden vond men het vermoedelijke 'gat' dat destijds werd geslagen: een monsterachtig grote ring-structuur die begraven ligt onder het huidige, Mexicaanse schiereiland Yucatan en de aangrenzende Caribische Zee: de Chicxulub-formatie. Een 300 kilo meter groot litteken van een catastrofale ontmoeting van onze planeet met een berg uit de kosmos. Enkele jaren eerder was er nog een gevonden: de Manson-krater in de Amerikaanse staat Iowa. Maar die is, met zijn middellijn van 35 kilometer, eigenlijk te klein om een wereldwijde, ecologische ramp teweeg te brengen. Peter Zeitler van de Lehigh-universiteit in Pennsylva- nië en Mike Kunk van de Amerikaanse Geologische Dienst in Reston, Virginia, lieten vorige zomer diepte boringen uitvoeren in zowel de Chicxulub- als de Mansonformatie om het tijdens de inslag(en) gesmol ten rotsgesteente naar boven te brengen. Tijdens zo'n grote inslag wordt de tijdklok als het ware 'ge-reset' en heel veel later kun je aflezen hoe de wijzers staan. Ge smolten en (nadien) weer gestolde rots herbergt zo'n tijdklok. Uit diverse smeltmonsters verkregen zij voor de Chicxulub-formatie een ouderdom van 65,3 miljoen jaar met een fout van een half miljoen jaar en voor de Manson-structuur 65,4 miljoen jaar met een fout van 400.000 jaar. Kunk: „Wij menen dat Manson en Chicxulub heel kort na elkaar zijn ontstaan en misschien wel binnen een tijdsbestek van enkele dagen of zelfs minuten. In het laatste geval door toedoen van een uiteen vallend, groot lichaam waarvan het kleinste fragment de Mans- onkrater sloeg en het grootste doorvloog naar wat nu Yucatan is. In dat geval moet het object uit Noordelijke richting de dampkring zijn binnengekomen". De onderzoekers houden er ook rekening mee dat de kraters met een tussenpoos van 10.000 tot 100.000 jaar zijn geslagen. Dat is op geologische schaal toch nog al tijd 'vrijwel meteen'. Zeitler leidt daaruit af dat het in dat geval wel eens kort na elkaar neerstortende ko meetkernen geweest kunnen zijn. „Planetoïden van die grootte zijn nooit zo dicht bij elkaar waargenomen, maar anders is dat met kometen die zich in een grote wolk rond ons zonnestelsel op houden. Door storingen van nabije sterren kunnen hele verzamelingen zich in de loop van duizenden jaren naar de zon toebewegen en dan is de kans op botsin gen met binnenplaneten veel groter dan normaal". Al tien jaar geleden werd gedacht aan dergelijke 'ko- meetzwermen' die elke 25 tot 30 miljoen jaar zouden optreden. Deze grootschalige 'regelmaat' menen som mige onderzoekers af te lezen uit min of meer regelma tig voorkomende aardlagen met relatief hoge concen traties iridium. Dit leidde tot de gedurfde en tot op heden onbewe zen theorie, dat ons zonnestelsel vergezeld wordt door De dinosauriërs, zoals hier de Tyrannosaurus Rex, stierven zo'n 65 miljoen jaar geleden. een tweede, kleine 'zon' die elke 27 miljoen jaar een enorme ellips rond de zon beschrijft en daarbij storin gen in de kometenwolk veroorzaakt. 'Nemesis' en 'Doodsster' is dit nog steeds onzichtbare sterretje ge doopt, waarvan het bestaan door de meeste astrono men schouderophalend wordt afgedaan. foto nat. hist. museum leiden Kunk wees ook nog op het vaak waargenomen uit el kaar vallen van komeetkemen tijdens recente passages langs de zon. „Dergelijke stukken zijn elk kilometers groot", aldus Kunk. „Als Manson en Chicxulub door zulke brokken zijn ontstaan, dan kan dat inderdaad op dezelfde dag zijn gebeurd." Glenn Close in Fatal Attraction: wrede wraak uit afgewezen liefde. foto gpd MAASTRICHT INEKE VOLKERS DIËTISTE Zo'n 120.000 Nederlanders tus sen de 55 en 69 jaar nemen op dit ogenblik deel aan het groot ste onderzoek dat ooit is gehou den naar het verband tussen voedingsgewoonten en kanker. De onderzoekers, de Rijksuni versiteit Limburg en het Insti tuut Toxicologie en Voeding van TNO, hadden genoeg reden voor dat onderzoek: 35 procent van alle sterfgevallen komt voor rekening van kanker. Uit de eerste resultaten blijkt dat er geen verband is tussen vetgebruik en borstkanker, zoals wel eens is verondersteld. Ver der hebben mensen die vlees eten bij de warme maaltijd geen grotere kans op kanker dan mensen die dat niet of minder doen. Wel zijn er aanwijzingen dat een verband tussen het ge bruik van vleeswaren en het op treden van darmkanker niet uit gesloten kan worden. Wie denkt dat het geen kwaad kan onbeperkt vet te eten, komt echter bedrogen uit. Er is een andere reden om daannee uit te kijken en dat is de grotere kans op van hart- en vaatziekten die deze gewoonte met zich mee brengt. Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding adviseert daarom toch wat vaker magere produkten te nemen: mager vlees en magere vleeswaren, magere of halfvolle melk en melkprodukten, en 20-plus of 30-plus kaas. Uit het onderzoek blijkt ook dat alcoholgebruik geen extra kans op darmkanker met zich mee brengt. Wel is men er al eerder achter gekomen dat er verband bestaat tussen een ho ge alcoholconsumptie en mond-, keel- en slokdarmkan ker. Iets anders is dat een duidelij ke relatie blijkt tussen het drin ken van bier en het krijgen van endeldarmkanker. Omdat een mogelijke oorzaak hiervan (nitrosaminen) in 1979 door een gewijzigd produktieproces is weggenomen, verwachten de onderzoekers dat dit verband er bij vervolgonderzoek niet meer zal zijn. De onderzoekers hebben alle deelnemers gevraagd hun teen nagels te knippen en hebben deze verzameld. Ze vonden dat mensen met een hoger seleni- umgehalte in de nagels (en dus ook verder in het lichaam) de helft minder maag- en longkan ker kregen dan mensen met een lager seleniumgehalte. Seleni um lijkt dus te beschermen te gen deze typen kanker. Op darm- en borstkanker blijkt se lenium geen effect te hebben. Het is overigens wel zo dat 90 procent van de patiënten met longkanker rookt of niet zo lang geleden gerookt heeft. Niet-ro- ken is dus een veel betere me thode om longkanker te voorko men dan proberen meer seleni um binnen te krijgen. Selenium is een mineraal. Het komt voor in veel voedingsmid delen (volkorenprodukten, brood, vlees, vis, melk en eie ren). Het is niet slim selenium in preparaatvorm te gebruiken, omdat dit al gauw leidt tot over dosering, met alle kwalijke ge volgen van dien. Er zijn al heel wat aanwijzin gen dat consumptie van groen te en fruit een beschermend ef fect heeft op vele vormen van kanker. Dit kan te maken heb ben met vitamine C, of met bè- tacaroteen, voedingsstoffen die in groente en fruit voorkomen. Het is dus beslist gunstig volop groente en fruit te eten. Wel is het oppassen geblazen met nitraatrijke groente. Nitraat wordt in het lichaam voor een klein deel omgezet in nitriet. Daaruit kunnen nitrosaminen ontstaan, waarvan men ver moedt dat ze kankerverwek kend zijn. Nitraatrijke groenten zijn andijvie, bleekselderij, Chi nese kool, koolrabi, paksoi, pos telein, raapstelen, rode bieten, alle soorten sla, spinazie, spits kool en venkel. Wie het zekere voor het onzekere wil nemen, kan beter niet vaker dan twee keer per week van deze groen ten eten. Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding raadt ook af deze groenten met vis te combineren. Nitriet kan samen met het eiwit in de vis nitrosa minen vormen. Bij vlees treedt dit effect niet op. Hieronder nog enkele andere adviezen om de kans op kanker te verminderen: als geroosterde of gegrilleerde voedingsmiddelen verkoolde, zwartgeblakerde stukjes moch ten hebben, verwijder deze dan. Kies niet te vaak gerookte vlees waren of gerookte vis; frituur veilig: verhit olie niet hoger dan 180 graden, gebruik het niet vaker dan zes of zeven keer. Gooi olie weg als deze stroperig wordt of sterk ruikt; eet geen beschimmelde voe dingsmiddelen. Gpoi deze in zijn geheel weg. Snijdt beschim melde kaas tenminste 1 cm diep weg (we hebben het na tuurlijk niet over buitenlandse schimmelkaas als Roquefort of Danish Blue). Meer informatie kunt u vra gen bij het Voorlichtingscen trum Nederlandse Kankerbe strijding, Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. Dit Voorlichtings centrum heeft samen met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding een gratis brochure sa mengesteld: 'Kanker... minder risico door goede voeding'. Verwijder verkoolde, zwartgeblakerde stukjes. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12