?T T Het 'subtropische' Tikibad van Duinrell in Wassenaar. Dergelijke baden zuigen de bezoekers bij de buitenbaden weg. Het kon niet op, eind jaren zestig, begin zeventig. Onder het motto 'Elkgatz'n bad' schafte elke zichzelf respecterende gemeente zich een zwembad aan. De behoefte was er, de financiële mogelijkheden waren er, dus waarom niet? Een golfslagbad hier, een vijftig meterbad daar, grote ligweides overal. Waterland Nederland werd een O™et Waterbos' is wel het meest schrijnende voor- J3L JL beeld. In 1973 door de ge meente Rijnsburg vol trots gepresenteerd. Een heus golfslagbad ('het grootste van Ne derland'), een apart diep bassin, een peuter- bak. een binnenbad in combinatie met een sportzaal en een restaurant en natuurlijk een enorme ligvveide. Rijnsburg was tot ver in de volgende eeuw verzekerd van een prestigieus complex dat regionaal een publiekstrekker van de eerste orde zou zijn en ook de toeris ten naar het dorp met de toren zou lokken. Maar nu, twintig jaar later, ligt dat heel an ders. Het jaarlijkse exploitatietekort van acht ton hangt als een molensteen om de nek van de gemeente, die zelfs mede daardoor de ar tikel twaalf status (die van armlastige) diende aan te vragen. Na jaren van discussie werd eind 1992 besloten de knoop door te hakken. Het fraaie bad moest verdwijnen. Een actie van verontruste zwembadbezoe kers vorig jaar toch nog 160.000 in getal mocht niet baten. Op 14 mei is 'Het Water- bos' niet meen De sportzaal mag blijven staan, zwemmen is echter niet meer moge lijk. Zelfs het binnenbad loopt leeg; dure vil la's zullen verrijzen. Die zijn ongetwijfeld wel kostendekkend. Tot ver in het nieuwe millen- Uitzondering Rijnsbuig is met deze beslissing in die zin een uitzondering in de Leidse regio, dat ook het binnenbad verdwijnt. De gemeente kan zich in financiële ïin dan ook nauwelijks meer iets veroorloven. Anders zou ook in dit bloemendorp ongetwijfeld de keuze zijn ge maakt om het binnenbad open te houden en om te bouwen tot een soort subtropisch zwemparadijsje. Want daar ligt, zo verwach ten de deskundigen, de toekomst. Buiten is uit, binnen is het helemaal, is de filosofie van vandaag de dag. Wildwaterba nen, glijbanen, bubbelbaden en waterpadde stoelen, noem de moderne 'speeltjes' maar op. De tegenwoordige, jonge, zwembadbe zoeker komt om te recreëren en rekent daar bij op overdekte zwemparadijzen met een subtropisch klimaat. Het eenvoudige baan tjes trekken is een achterhaalde bezigheid. Die wordt beoefend door een uitstervende generatie. Jan Duivesteijn, directeur van de Sector Sport en Recreatie van de gemeente Leiden, beaamt die stelling. „Ze zijn er nog volop. De mensen die elke dag trouw, weer of geen weer, hun baantjes trekken in het zwembad. Alleen het worden er wel elk jaar minder. En om nu te zeggen dat er veel jeugdige aanwas is, neen, dat niet." Ook in Leiden gaat er op zwembadgebied het nodige veranderen. Het besluit moet nog worden genomen, maar de kans dat het buitenbad De Vliet bin nen afzienbare tijd verdwijnt, is zeer groot. Het Vijf Meibad (overdekt) zal wel blijven be- v staan, terwijl het buitenbad van zwembad De Zijl er eveneens aan zal moeten geloven. Daar te genover staat dan, dat daar in de Kooi een tweede binnenbad (een 'recreatiebad') zal worden gerea liseerd, aangepast aan de hoge eisen van deze tijd. Een opknap beurt die zo'n vijf miljoen moet gaan kosten. Een bedrag dat uit de opbrengsten van de sluiting van De Vliet wordt gedekt, als het goed is. Innovatie dus, herverde ling van gelden binnen het eigen budget. Want investeren, neen, dat zit er niet in. paradijs voor een ieder die op een zomerse dag gaarne een baantje trok in voorverwarmd water. Het zwembad als ontmoetingsplaats. Zwemmen, voetballen, zonnen en een biertje drinken of een ijsje eten. Het was een trend waaraan ook Leiden en wijde omgeving (natuurlijk niet) ontkwam. Zoals die regio op dit moment ook niet ontkomt aan de nationale malaise in diezelfde zwembadwereld. Help, het (buiten)zwembad verzuipt. Daalden de bezoekersaantallen de laatste jaren niet verder, de kosten stegen wel. En fors ook. Nog even afgezien van de op elk ge bied stijgende post personeelskosten, was daar bijvoorbeeld de gasprijs. In de tijd dat de meeste buitenbaden het leven zagen, be droeg de gasprijs vaak nog geen dubbeltje per m3. Tegenwoordig doet diezelfde hoe veelheid gas 55 cent. Duivesteijn: „Dat zijn dus zaken die de exploitatie knap lastig ma ken, vooral omdat de afschrijvingsperiode van de meeste baden al snel zo'n vijfentwin tig tot veertig jaar omvat. Een fout van de mensen die dat indertijd bedacht hebben? Ik vind van niet. Niemand kon toen voorzien dat het gas nu zo duur zou zijn. En dat het recreatiepatroon zó drastisch zou verande- Dat veranderde recreatiepatroon. Mensen die twintig jaar geleden nog met een gelukza lig gevoel in de betonnen bakken met water doken die nu zo massaal worden gemeden, besteden hun (vele) vrije tijd tegenwoordig anders. Kunnen dat ook doen, omdat ze veel mobieler zijn geworden, omdat er meer geld is en omdat er zo veel meer te beleven valt dan vroeger. Vormde destijds de fietstocht naar het zwembad een van de weinige alter natieven, tegenwoordig ligt de hele regio, het hele land open voor de middenklasser van pa, moe en de kinderen. De zee, de Vlietlan- den, het Valkenburgs meertje en het Tikibad van Duinrell, ze fungeren steeds vaker als vervangers voor het zwembad oude stijl. Tripjes naar het Dolfinarium in Harderwijk, de Efteling en het Openlucht Museum in Terugloop Het verhaal van Leiden is in gro te trekken het verhaal van de he le regio. Eerst is daar de teruglo pende belangstelling voor bui tenbaden. Trok het simpele bui tenbad van De Vliet zo'n vijfen twintig jaar geleden nog 300.000 bezoekers per seizoen, nu moet dat bad in Leiden Zuid-West het zelfs in een goede zomer met slechts 70.000 mensen doen. De Zijl ontvangt er nog 10.000 min der. Die teruggang in bezoekers is echter lang niet de enige reden van de malaise in zwemmend Nederland. Beide aantallen heb ben zich immers de laatste jaren gestabiliseerd. RIJNWOUDE O 'De Hazelaar' Hazerswoude Dorp, buitenbad) gaat dicht O "Prins Willem Alexanderbad' (Koudekerk, buitenbad) en 'De Dolfi|n" (Hazerswoude Ri|ndi|k, binnenbad) gian dicht als nieuw binnenbad is gerealiseerd, misschien eerder. Arnhem, het zijn al lang geen uren vergende 'wereldreizen' meer. En iedereen gaat min stens één keer per jaar ver weg. Dat was toen ook wel anders. Wet Desondanks bleven de vaak schitterende bui tenbaden veelal nog gewoon open. Het lang zaam gegroeide exploitatietekort vormde voor de meeste gemeenten in de goede tijd geen reden om de poorten maar te sluiten. In deze tijd evenwel, pakken die keuzes dus vaak minder positief voor de buitenbaden uit. 'Den Haag' stort jaarlijks minder geld naar de gemeenten en dat maakt het er niet gemakkelijker op. Daarbij komt dan nog de wet zwembadhygiëne die op 1 november 1994 van kracht wordt. Een wet die de exploi tatie van zwembaden er zó veel duurder op maakt dat het absoluut niet vreemd is dat de discussies over sluiten of openhouden van buitenbaden nu steeds vaker in het nadeel van die baden uitvallen. Duivesteijn; „In de huidige Leidse situatie zou dat betekenen dat aan De Vliet voor ze ven ton moet worden gesleuteld, het Vijf Meibad zes ton extra moet gaan kosten en De Zijl voor 1,6 miljoen moet worden aange past, waarvan een miljoen voor het buiten bad. Tel uit je winst." De extra kosten kunnen vooral worden te ruggevonden in de in die wet omschreven verplichting dat per bezoeker dertig liter wa ter moet worden weggegooid. Daartoe dient de technische installatie nadrukkelijk te wor den aangepast, dat terwijl des kundigen menen dat het hier een overdreven regeling betreft. 'Ne derland wil weer eens roomser zijn dan de paus', zo is de alge mene opvatting. Waarin Duivesteijn wel kan meegaan: „Op dit moment wordt per bezoeker ongeveer tien liter water weggegooid. En het water voldoet op die manier aan alle voorwaarden die er aan kunnen worden gesteld. In Leiden staan wij voor honderd procent in voor de veiligheid van het water. En ik kan me niet voorstellen dat dat niet in elk zwembad op dit mo ment al het geval is." Daarbij we ten Duivesteijn en de zijnen eveneens dat het rekensommetje van de overheid niet klopt. „In de berekeningen is meegenomen dat elke bezoeker van een zwembad ook daadwerkelijk zwemt. Dat is natuurlijk niet het geval. Veel mensen komen nog altijd louter voor de gezelligheid." Een aardig gegeven in dit verband is ook dat de overheid regelmatig met enige trots stelt dat de kwaliteit van het buitenwater in Nederland zo sterk is verbeterd. Als op dat. ook bij zwemmers weer steeds populairder wordende buitenwater evenwel de toekom stige criteria voor het water van een zwt bad worden losgelaten, zal er buiten absoluut geen 'goedgekeurd' zwemwater meer o\ blijven. Hoe dan ook, na 1 november zal met elke bezoeker van een zwembad dertig liter wt en redelijk schoon water (en dus een hoop geld) worden weggegooid. Een gegeven dat de gemeentelijke eigenaren van zwembaden nu al grote zorgen baart. En de exploitatie van de bestaande en nog te realiseren o\ dekte zwemparadijzen er niet gemakkelijker op maakt, ook al zullen de termijnen waarop die voorzieningen worden afgeschreven nu ongetwijfeld aanzienlijk korter worden ge steld dan in het verleden het geval was. Vijf jaar, inplaats van de vijfentwintig tot veertig die men vroeger gewend was te hanteren. Resteert nog slechts de eenvoudige vraag waarom de gemeenten in de regio loeiden nog altijd weigeren om bovenregionaal te denken. Zo is de ondergang van 'Het Water- bos' voor een deel aan het succes van het nieuwe Katwijkse 'Aquamar' te danken. En je behoeft geen doemdenker te zijn om nu al te kunnen voorspellen dat de concurrentie der de zwemparadijzen in de regio de ko mende jaren opnieuw 'slachtoffers' zal eisen. 'Poelmeer' in Oegstgeest, 'De Zijl' in Leiden en 'De Does' in Leiderdorp liggen bijvoor beeld wel heel dicht bij elkaar. Maar ja, als het bovenregionaal overleg volkshuisvesting al niet serieus van de grond komt, mag dat dan van een 'overleg zwembaden' wel v den verwacht? Nee, maar tegen de tijd dat de partijen al dan niet noodgedwongen wél tot elkaar ko men, is de kans groot dat menig zwembad- paradijs reeds is gedempt. Zoals dat kalf. En die put. Zwembaden nu en in de toekomst LEIDEN O 'De Vliet'. Er zijn plannen om dit buitenbad te sluiten O 'Vijf Meibad' Overdekt. Blijft 'gewoon' open O 'De Zijl'. Plannen bestaan om buitenbad te sluiten. Binnenbad zal dan wórden uitgebreid met tweede (recrca tiejbad.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37