Leidsch Keukens Dagblad Serviërs staken vuur Srebrenica wC HL LUCKYmEDER Apparatuur voor half geld' Drie doden bij treinbotsing in Berlijn Helft Nederlanders weet niet wat met Pasen wordt herdacht Amerikanen vinden stalen blikje opnieuw uit VANR0YC.S. GOED NIEUWS ZATERDAG 10 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40129 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Zomerzegels 3 PTT Post vindt postze gels niet langer ge schikt om 'het goede doel' te dienen. Kinderzegels en zomerzegels zijn uit de tijd. Eetbonnen 5 Belgen mogen vanaf oktober in de super markt niet meer met eet bonnen of maaltijdche ques betalen. tuzla/sarajevo De twee tegenstanders zouden elkaar al deze week hebben ont moet, maar de Halilovic liet ver stek gaan omdat de Serviërs Srebrenica onder vuur hadden genomen. Mladic kondigde het staakt-het-vuren gisteren aan, na een onderhoud met de Fran se generaal Philipper Morillon, de VN-commandant voor Bos nië. VN-woordvoerster Shanon Boyd zei dat Mladic had belöofd mee te werken aan de statione ring van Canadese VN-militai- ren in Srebrenica, die de veilig heid van de inwoners van de stad moeten garanderen. „Al leen over mijn lijk", zei Mladic echter. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) gaat haar controles verscherpen, na de vondst van een hoeveelheid munitie in een VN-hulpkonvooi in Sarajevo. De munitie 24.000 kogels voor verschillende wapens werd donderdag gevonden in de dub bele bodem van een voedsel- Vanaf vandaag hebben wij een Paas-gevoelDaarom willen wij u graag uitnodigen om deze week, of Tweede Paasdag bij ons langs te komen, want dan komt u niet voor niets! Bij aankoop van een complete keuken krijgt u de apparatuur (van een bekend merk) voor half geld, en voor de andere merken hebben we ook een leuke prijs voor u! Bel voor informatie 01722 - 5564. (Vraag ook naar o apparatuur.) Munitievondst brengt VN in verlegenheid Rond de belegerde stad Srebrenica in het oosten van Bosnië is vanaf vanmiddag 14 uur een nieuw bestand van kracht. Volgens de commandant van de Bosnisch-Servi- sche troepen, generaal Ratko Mladic, is voor maandag een ontmoeting geregeld tussen hem en de moslim commandant, generaal Sefer Halilovic, op het vliegveld van Sarajevo. container, toen Servische strij ders de vrachtwagens bij een blokkade tussen het vliegveld en de stad doorzochten. De VN is door de affaire ern stig in verlegenheid gebracht. De hele hulpoperatie in Bosnië is in gevaar gekomen. Serviërs hebben de VN regelmatig be schuldigd van wapenhulp aan de moslims. Dat er nu voor het eerst wat gevonden is, terwijl vrijwel ieder konvooi langs Ser vische controleposten moet, lijkt "Overigens een bewijs dat het echt om een incident gaat. Vier van de dertien Neder landse F-16's die inmiddels in noord-ltalië zijn gearriveerd, bleven gisteren bij een test vlucht aan de grond. Volgens de luchtmacht ging het om kleine problemen, technisch was er niets aan de hand. „De toestel len zijn klaar om de opgedragen NAVO-taak uit te voeren", aldus een woordvoerder van de Ko ninklijke Luchtmacht in Den Haag. De jagers zullen het vlieg verbod boven Bosnië-Hercego- vina helpen afdwingen. Berlijn Bij een ernstig treinongeluk in Ber lijn zijn gistermiddag drie mensen om het le ven gekomen en zestien mensen gewond ge raakt. Onder de doden waren de beide ma chinisten van de twee treinen die op elkaar in reden. De brandweer van de Duitse hoofdstad noemde het een wonder dat er slechts zes tien gewonden waren. Drie van hen zijn er slecht aan toe, nadat ze uit de brokstukken moesten worden losgezaagd en daarbij lede maten verloren. Het ongeluk gebeurde rond 14.40 uur, toen in de buurt van het Berlijnse tramstation Wannsee een D-trein uit Hannover frontaal op een intercity-trein botste die op weg was naar Stuttgart. De slachtoffers vielen in de eerste drie wagons van de trien uit Hanover. Drie uur na het ongeluk zaten zes reizigers nog steeds bekneld in de wrakstukken. De trein naar Stuttgart liep bij het ongeluk nau- welijk schade op. Beide treinen zaten wegens het komende paasweekeinde vol passagiers. De brandweer schatte hun aantal op 600 tot 700. Hoe het mogelijk was de beide treinen op hetzelfde baanvak reden, is nog onduidelijk. FOTO» DP A In Saudi-Arabië is gisteren na het gebed zeven maal in het openbaar de doodstraf uitge voerd. In de noordwestelijke stad Hajal werden drie meer voudige moordenaars met het zwaard onthoofd, waarna hun lichamen ten overstaan van het publiek op palen zijn gebonden. In Bureidah, in het binnenland, werd een Pakistaan onthoofd, die zijn Saudische werkgever had doodgeknuppeld omdat hij zou worden ontslagen en gede porteerd. Iri Mekka werden drie drugshandelaren onthoofd. Iets meer dan de helft (50,7 pro cent) van de Nederlandse be volking weet het juiste ant woord op de vraag wat er met Pasen wordt herdacht. Dat blijkt uit een onderzoek door de Dienst Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS, in opdracht vaniiet VPRO-radioprogramma OVT (Onvoltooid Verleden Tijd). Van de ondervraagden jonger dan dertig jaar weet slechts 28,2 procent dat Pasen ter gedachtenis aan de kruisi ging en opstanding van Christus wordt gevierd. De helft van de Nederlanders gelooft niet dat Christus twee dagen na zijn kruisdood op Goede Vrijdag weer is gaan le ven. Ruim 37 procent van de ondervraagden gelooft dat wel en de rest weet het niet. Aan de geënquêteerden werd verder gevraagd of het geen tijd wordt om de verplichte vrije da gen op christelijke feestdagen af te schaffen en te vervangen door een 'knipkaart' met door betaalde vrije dagen, die elk mag opnemen op de dag die hij zelf wil. Voor deze suggestie bleek nog geen kwart (23,2 pro cent) te voelen. Twee op de drie Nederlanders wil vasthouden aan verplichte vrije dagen op Tweede Paas- en Pinksterdag en met Kerstmis. OVT besteedt morgen (10.00 De 33-jarige Amel Sangalang gilt het uit van pijn, als een spijker door de palm van zijn hand wordt geslagen. Hij was een van de zestien vrij willigers die zich gisteren op de Filipijnen als Christus lieten kruisigen. FOTO REUTER uur, Radio 1) aandacht aan de enquête in een uitzending over de vraag in hoeverre Nederland nog een christelijke natie is. Traditionaal legden gisteren, Goede Vrijdag, weer duizenden bedevaartgangers uit de hele wereld in Jeruzalem de Kruis weg af, de weg die Christus af legde van het rechthuis van Pontius Pilatus naar zijn kruisi ging op de berg Golgotha. Aan gezien Israël de bezette gebie den heeft afgesloten, konden dit jaar maar een paar honderd Pa lestijnse christenen met specia le pasjes aan de processie mee doen. In de Sint-Pietersbasiliek in Rome nam paus Johannes Paulus II twaalf rooms-katholie- ken uit zeven landen de biecht af. In de Filipijnen lieten 16 mensen zich door als Roemein- se centurions verklede mannen aan handen en voeten aan krui sen nagelen. In de bollenteelt worden veel bestrijdingsmiddelen gebruikt. De milieubeweging voert actie tegen deze 'gifverslaving'. Ria Beckers verlaat de Tweede Kamer. Een 'gewetenspolitica' begint aan haar derde leven. Menselijke gebreken en rariteiten als handelswaar. De Tentoongestelde Mens in Teylers Museum. Het buitenbad verzuipt. De nieuwe generatie in de regio Leiden wil vermaak met glijbaan en bubbelbad. Een burgeroorlog teistert deZuidafrikaanse provincie Natal. De bewoners snakken naar vrede. Puntverlies Ajax 3 Ajax speelt het J mooiste voetbal van Nederland, maar het kam pioenschap lijkt ver weg na de 1 -1 tegen MW. Bemiddelaar bij voetbalamateurs koudekerk aan den run Kees Goudkuil denkt een gat in de voetbalmarkt ontdekt te hebben. De 39-jarige Koude- kerkse militair wil bij de ama teurs als bemiddelaar gaan op treden. Clubs die een speler nodig hebben of omgekeerd spelers die een club zoeken kunnen bij hem terecht. 'Voetbal 2002' is de naam van het bureau dat hij speciaal voor dit doel in het leven heeft geroepen. De externe scout van Ajax gaat er een databank op nahouden om iedereen op zijn wenken te kunnen bedie nen. „De behoefte aan bemid deling is er, dan staat voor mij vast. Transfers zijn, ook in de amateurwereld, de gewoonste zaak van de wereld. Aan ronse len begin ik niet. Ik noteer ge gevens en wensen. Rijk zal ik er niet van worden. Ik werk met een standaard-onkosten vergoeding", zegt Goudkuil. Hij is de eerste die zijn weg zoekt in Nederland in de trans ferwereld bij de amateurs. Voorlopig alleen nog in de re gio Leiden. Pagina 27: Kees Goudkuil vindt gat in de markt. Ahold bezuinigt honderd miljoen haarlem ed blaauw/j aap sluis Ahold let ook zelf op de klein tjes. Wereldwijd bezuinigt het Zaandamse kruideniersconcern honderd miljoen gulden per jaar. Dat is volgens Ahold nodig omdat klanten door koop krachtverlies mogelijk minder zullen besteden in de super markten. In eigen land bezui nigt Ahold al tientallen miljoe nen guldens. „Dat doen we sinds 1992. We kijken ver en goed vooruit. Op die manier moet het lukken om, ondanks de economische terug gang, blijvend een beter resul taat neer te zetten", zegt Cees van der Hoeven, de nieuwe voorzitter van de raad van be stuur van Ahold. Het kruideniersbedrijf is in Amerika op zoek naar een vijfde kruidenierskelen. Miele Keukens Machinefabriek West-End BV Lisse. tel 02521-19048 Machinebouw en -reparatie motorrevi WEIRTON/UMUIDEN Het Amerikaanse staalbedrijf Weirton heeft het wiel opnieuw uitgevonden. Weirton werkt samen met het Japanse Nippon Steel en Usinor Sacilor uit Frankrijk aan een drinkblikje van staal, dat in 1994 op de markt moet komen. De vinding is niet nieuw. In veel Nederlandse winkels zijn al sinds 1990 stalen drinkblikjes met bier of li monade te koop, ontwikkelt door Hoog ovens IJmuiden. Weirton, die de ontwikkeling van het volle dig herverwerkbare drinkblikje gisteren meldde, zegt dat al verscheidene grote fris drankfabrikanten interesse hebben ge toond. Het 'Weirton-blikje' is licht en goed koop en moet concurreren met dé blikjes i aluminium. In tegenstelling tot Neder land zijn in Amerika bijna alle blikjes van aluminium. In veel steden wordt blik ge scheiden ingezameld. In Nederland worden stalen blikjes simpelweg met magneten uit de bergen huisvuil gehaald. Bij Hoogovens wil men het Amerikaanse blikje graag zien. In 1990 bracht het staalconcern namelijk samen met British Steel en de Duitse blik jesfabrikant Rasselstein het zelf ontwikkelde blikje op de markt. Traditionele blikjes zijn van staal met een aluminium deksel met een lipjesopening. Het nieuwe blikje kon ook een stalen deksel krijgen, omdat het wordt geopend met doordrukknopjes. Zo zijn deze blikjes volledig te recyclen. Bava ria heeft de blikjes al enkele jaren in gebruik voorde frisdranken 3ES. Nog altijd sleutelt Hoogovens aan het ont werp, maar patent is al lang verkregen. Het patent moet voorkomen dat iedereen klak keloos en dus zonder vergoedipg het blikje gaat produceren. Of het Hmuidense staal bedrijf ooit stappen tegen de Amerikaanse staalfabriek onderneemt, is volstrekt ondui delijk. Probleem is dat Weirton het blikje nog niet heeft gepresenteerd. „Het kan na tuurlijk zijn dat Weirton een iets ander blik je heeft ontwikkeld. Een iets andere vorm, nog lichter of een andere toepassing. Daar voor zou je het blikje moeten zien. De trend gaat ook naar steeds lichter verpakkingsma teriaal", zegt een Hoogovens-woordvoer- der. Volgende maand zal Hoogovens een nieu we versie van het 28-grams blikje presente ren, op de internationale verpakkingsbeurs Interpack in Düsseldorf. Maar ook bij dat nieuwe stalen drinkblikje houdt het niet op. Hoogovens streeft ernaar nog dit jaar een blikje op de markt te krijgen dat maar twin tig gram weegt. De blikjes worden ontwik keld samen met Heineken en Coca Cola. die van plan zijn ook volledig stalen blikjes in te voeren. Enkele maanden geleden kreeg milieuminister Alders in net laborato rium bij Hoogovens nog tekst en uitleg over deze ontwikkeling. TWEEDE PAASDAG LENTESHOW BAALBERGEN KATWUK! Tweede Paasdag houdt Baalbergen een sprankelende lenteshow met volop meubelpnmeurs, waaronder schitterende Italiaans leren zitmeubelen, j Sfeervolle muziek, culinaire paasspecialiteiten en een uniek geschenk bi) uw aankoop vanaf f. 500,- ■t', kompleteren een show die uw bezoek zeker waard Is. Kom kijken! M ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Thornton Wilder Het alledaagse is alleen onver draaglijk van de lippen van die het belangrijk maken. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Regio Religie Sport J~ I VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst af en toe regen Veel bewolking. Vooral in de och tend af en toe regen In de middag in het zuidwesten van het land en kele opklaringen. Middagtempera- tuur ongeveer 12 graden Wind uit zuid tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Waddenge bied eerst nog krachtig, 6 E-RELATIE Slagvaardig met inform) door E -Relaue, het Relatie- beheeriyiteem van lp<act Voor een vrijblijvende demonstratie: Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noord wijk td 01719 - 465*6 fax. 01719 - 40547 Ikwaliteit op Maat I Mm, I' 'il.ürl' iM Laibdi D,gbl»4 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode Plaats :Trl Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) 0 Por kwartaal 0via acceptgiro 82,85) i 0automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro: Handtekening

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1