Teletaxi op zondag veel te kostbaar' 'Zwammerdam hangt er maar bij' Tafeltje Dekje rijst de pan uit Rijn- en Veenstreek 'Schandalen bepalen Alphense politiek' Onderzoek vroegtijdig afhaken scholieren tósBB J W PvdA'er belt met vragen Koudekerk bouwt tribune Gemeenteraad Ter Aar boos De teletaxi, die bussen op zondag gaat vervangen, is veel te duur, vinden raadsleden in Ter Aar. Een ritje met de taxi naar Leiderdorp kost bijna vijf keer zo veel als een busrit. „We kunnen onze zorgen op tafel leggen en that's it", beseft raadslid E. Kraak van Progressief Akkoord. „We hebben er als gemeente niets over te zeggen." leimuiden» De vele protestacties van onder »r de Stichting Oud Leimuiden-Rijnsater- woude en enige krakers hebben niets gehol pen. Er is nu toch echt een begin gemaakt met de sloop van het in 1904 gebouwde klooster aan de Willem van de Veldenweg in Leimuiden. Tot 1961 woonden hier de zusters Francis canessen. Jarenlang gaven zij les aan kinde ren van de eveneens in het klooster gevestig de basisschool. Tot enkele jaren geleden heeft de inmiddels overleden pastoor C. Tho mas er gewoond met zijn huishoudster. Zij waren de laatste bewoners van het pand. Het rooms-katholieke kerkbestuur verkocht het klooster aan aannemer Teerenstra uit Hei- loo. Het geld kon het kerkbestuur goed ge bruiken voor de restauratie van de naastgele gen kerk. Teerenstra zag geen andere moge lijkheid dan om het in slechte staat verkeren de pand te slopen. Hij wil daar nu drie huizen bouwen. FOTO BEN DE BRUYN chef gert visser. 071-161417. piv -chef janet van dok. 071-16144} Positie Van As voorlopig niet in gevaar r ZATERDAG 10 APRIL 1993 ter aar janet van puk Het basistarief voor de teletaxi bedraagt 5 gulden per rit. Elke zone kost een rijksdaalder. Kraak heeft berekend dat een strip op een strippenkaart 67 cent kost. „Als ik met de bus naar Nieuwveen ga, dan ben ik 2,05 gulden kwijt. De teletaxi kost tien gulden. Dat is een schande." Hoe groter de af stand, hoe duurder de taxi in verhouding wordt. Duurder Een woordvoerder van bus maatschappij Centraal Neder land geeft toe dat de teletaxi duurder is dan de bus. „Maar de reiziger krijgt ook meer ser vice als hij gebruik maakt van de teletaxi. Hij wordt tenslotte thuis opgehaald." Volgens hem is het mogelijk protest aan te tekenen tegen de nieuwe dienstregeling, waarin de busritten op zondag ge schrapt zijn. Er zijn al bezwaren binnengekomen, maar de zegs man kon gisteren niet aangeven om hoeveel bezwaarschriften het gaat. In de nieuwe busregeling schrapt Centraal Nederland een aantal busritten op zondag. In plaats daarvan gaan taxi's rij den. Deze teletaxi haalt reizigers thuis op en brengt ze naar een bushalte. Op de terugweg wor den de passagiers bij de halte opgehaald en thuis afgezet. De nieuwe dienstregeling gaat in op 23 mei. LEIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE MARIETA KROFT Tafeltje Dekje heeft vorig jaar in Leimuiden en Rijnsaterwoude ruim 1700 warme maaltijden meer verstrekt onder de bejaar den, dan in het jaar ervoor. De Stichting Open Bejaardenwerk, waartoe Tafeltje Dekje behoort, voorzag vorig jaar 4300 ouderen van warm eten: in 1991 waren dat er 2600. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting. Een directe verklaring voor deze toename kan coördinator B. Zwaai niet geven. Mogelijk speelt de afna me van maaltijden bij het ver zorgingshuis Woudsoord een rol. De jaren daarvoor werden de Tafeltje-Dekje maaltijden nog afgehaald bij Huize Aarhoe ve in Langeraar. Wellicht dat de ouderen enthousiaster zijn over het eten van Woudsoord en dat ze daar meer 'mond-tot-mond- reclame voor maken. Dat de stichting vorig jaar is overgestapt naar Woudsoord is omdat Woubrugge met Leimui den en Rijnsaterwoude en Hoogmade is samengevoegd tot de gemeente lacobswoude. Gemiddeld maken twintig mensen in Leimuiden en Rijnsaterwoude gebruik van Ta feltje Dekje. Ze krijgen maaltij den van maandag tot en met vrijdag. Sinds januari van dit jaar kunnen de ouderen ook in het weekeinde een warme maaltijd krijgen. Maar dan moeten ze hel zelf bij Wouds oord ophalen. Momenteel maakt één oudere hiervan ge bruik. Bezuinigen De prijs van de maaltijden gaat aan het eind van'dit jaar wel iets omhoog. De stichting verstrekt nu noe een subsidie van een De taxi's gaan rijden op het tra ject van de buslijnen Leiden- Nieuw Vennep (145), Alphen- Ter Aar (104) en Ter Aar- Woerden. Ook tussen Nieuw Vennep en Noordwijkerhout en in de Haarlemmermeer worden teletaxi's ingezet. De bussen die op deze routes rijden zijn op zondag het slechtst bezet, aldus een woordvoerder van bus maatschappij Centraal Neder land. Het is niet zo dat er op zon dag op deze trajecten helemaal geen busvervoer meer is. Drie keer rijden er nog bussen heen en weer. Gedurende de rest van de dag zijn de passagiers aange wezen op taxi's, die van 's och tends vroeg tot 's avonds laat kunnen worden besteld. Elf Totaal rijden elke zondag 11 taxi's rond in het gebied van Centraal Nederland. De bus maatschappij sluit contracten af met diverse ondernemers. Wie een teletaxi belt, spreekt een tijd af. De chauffeur kan tien minu ten vroeger of later arriveren. Het ministerie van verkeer en waterstaat subsidieert totaal vijftien van dergelijke projecten. De teletaxi vervangt de bussen van Centraal Nederland voor alsnog voor een periode van twee jaar. Daarna wordt geke ken of meer busverbindingen kunnen verdwijnen en of de taxi ook op andere dagen of tijden busreizigers kan gaan vervoe ren. kwartje per maaltijd. Ze wil daar echter van af. Het Open Bejaar denwerk moet bezuinigen. Naar verwachting krijgt het de ko mende jaren steeds minder subsidie van de gemeente. Be halve dat de subsidie op de maaltijden minder wordt, neemt de stichting ook andere bezuinigingsmaatregelen. Zo. wordt van de deelnemers aan de activiteitenmiddag die dit jaar op 20 april in 't Spant wordt gehouden, voor het eerst een vrijwillige bijdrage gevraagd. Voor de tentoonstelling 'Nijvere Handen' die de stichting dit na jaar wil houden, heeft ze een in cidentele subsidie bij de ge meente aangevraagd. Het Open Bejaardenwerk maakt zich ook sterk voor de komst van een verpleeghuis- voorziening in Leimuiden of Rijnsaterwoude. Nu het aantal opvangplaatsen in verpleeghui zen in de Rijnstreek met 30 mag worden uitgebreid, heeft de stichting eind vorig jaar een brief aan de provincie gestuurd met het verzoek die in Ja- cobswoudc te realiseren. De stichting stelt zich voor dat er zowel in Leimdiden als in Woudsoord in Woubrugge een gecombineerde voorziening komt voor verpleeghuisbedden en plaatsen voor een verzor gingshuis. Smit vertelt dat Leimuiden 'een witte vlek' in de regio is. „Ik schat dat wel zo'n 40 tot 50 ouderen voor een plaats in het verpleeghuis of verzorgingshuis genoodzaakt zijn om te verhui zen naar Alphen, Nieuw Ven nep of Roelofarendsveen. Ze blijven veel liever in de buurt, waar ook hun familie en kennis sen wonen." Eind deze maand gaat de Stichting haar brief bij de provincie toelichten. alphen aan den run» monique lange Twee Alphense scholen onder zoeken hoe voorkomen kan worden dat leerlingen vroegtij dig van school af gaan. Ook wordt onderzocht wat eraan kan worden gedaan om hen weer in de schoolbanken terug te krijgen. Per jaar halen in Nederland 12.500 leerlingen niet het diplo ma van de school waar zij op zitten. In de regio Rijnstreek hebben de scholen voor het be- ZWAMMERDAM KEES VAN KUILENBURG Als Anne Oosterwijk cijfers zou kunnen geven aan Alphense ge meentebestuurders kwamen zij niet met een al te best rapport thuis. „De ambtenaren waar de belangenvereniging mee te ma ken heeft, doen het prima. Die maken waar, dat er een klant vriendelijk beleid op het stad huis wordt gevoerd. Dat geldt echter niet voor de bestuurders. Dat is nog steeds behelpen. Ik heb het idee dat wij aan het lijn tje worden gehouden. Zwam- merdam hangt er maar bij." Dat was dan ook één van de redenen waarom de Zwammer- damse opstapte als voorzitter van de Belangenvereniging Zwammerdam (BVZ). Twee jaar trok zij de kar. Daarvoor was zij al drie jaar als bestuurslid actief. Toch heeft haar vertrek niet al leen met de opstelling van de Alphense bestuurders te maken. Ook haar werk als kost steeds meer tijd. „Ik maak voor mijn werk veel reizen naar het buitenland. Doordeweeks heb ik nu veel minder tijd voor de BVZ. Ik heb geen zin om in het weekeinde voor de vereniging aan de slag te gaan. Dan werk ik liever in mijn volkstuin." Eugenie Ver haar heeft haar zetel overgeno- Evenals de meeste andere be stuursleden van de BVZ is de 39-jarige Anne Oosterwijk geen geboren Dammenaar. Zij is in het voormalige Belgische Kongo geboren en opgegroeid in Ant werpen en woont een jaar of ze ven in Zwammerdam. „Je komt daar als vreemde. Ik vond het wel nuttig om via de BVZ con tacten in het dorp te krijgen. Dat is aardig gelukt. Ik heb veel mensen leren kennen en zij mij." Verkeer Anne Oosterwijk is begonnen met het uittikken van het vere nigingsblad Dorpssignaal. Daar na werd zij als redactielid ook lid van het bestuur. Vervolgens speelde de vervuiling van een stukje grond aan de Dr. Schreu- roepsonderwijs en de vormings instituten het verzoek gekregen van minister Ritzen om eens te gaan onderzoeken waarom de leerlingen vroegtijdig afhaken. Het gaat nu nog slechts om een onderzoek. De maatregelen die daaruit voortvloeien gelden in de toekomst voor alle scholen in de regio. In Alphen aan den Rijn zijn de Christelijke Scholengemeen schap Castellum en het Christe lijk Vormingsinstituut De Til de scholen die het onderzoek moe ten houden. Directeur Lange- derstraat. „Ik was de enige met een chemie-opleiding en op zo'n moment krijg je de milieu zaken erbij. Toen twee jaar gele den de voorzitter opstapte, kwam ik op die stoel terecht. Al met al werd me dat toch te veel." In de afgelopen vijf jaar heeft de BVA een aantal grote klussen onder handen gehad. Vooral op hot gebied van verkeer. „Onze verkeerscommissie heeft daar enorm hard aan getrokken. Er is een 30 kilometer-zone in het dorp gekomen, een deel van het centrum is opnieuw bestraat en er komt waarschijnlijk een rood-lichtcamera op de kruising veld van De Til denkt dat het opsporen van de leerlingen, die zonder diploma de school heb ben verlaten, nog een moeilijk karwei wordt. „We zullen eerst in beeld moeten krijgen om hoeveel leerlingen het precies gaat. Als het om leerplichtige leerlingen gaat kunnen we bij de gemeente wel de nodige in formatie krijgen. Moeilijker wordt het als we de oud-leerlin gen in de leeftijdsgroep 18-27 jaar moeten opsporen", aldus Langeveld. De komende maanden gaan van de weg Alphen-Bodegraven waar zich levensgevaarlijke si tuaties voordoen. Vooral voor kinderen. Ook hier geldt weer dat deze maatregel kon worden genomen, omdat de ambtenaar zich zo positief en klantvriende lijk opstelde." Minder positief is Anne Oos terwijk over de gang van zaken rond de vervuiling van de Dr. Schreuderstraat. „Daar is inder tijd troep van een verf fabriek gestort. Dat speelt al sinds 1987 Er zijn ons beloftes gedaan dat wij betrokken zouden worden bij de onderzoeken. De ge meente zou ons op de hoogte houden van de eane van zaken. de scholen naar een manier zoeken om de jongeren vanaf 18 jaar weer aan het leren te krijgen. Daarbij wordt volgens Langeveld gekeken naar de re den van de 'omscholing' van de jongeren. „We gaan de jongeren dan begeleiden bij het zoeken naar een voor hen passende vorm van onderwijs. Op dit mo ment zien we dat de jongens en meisjes een te laag opleidings niveau hebben. Het risico dat zij zonder werk komen te zitten is voortdurend aanwezig", vindt Langeveld. Maar wij krijgen geen enkele re actie. Dat noem ik dan ook een zeer slechte vorm van de zo ge roemde klantvriendelijke op stelling van de gemeente. Bij de ambtenaren is die klantvriende lijke opstelling er gelukkig wel, maar wethouder De long bij voorbeeld laat het, wat dat be treft. duidelijk afweten. Vandaar mijn frustraties in die richting", aldus de oud-voorzitter van de BVZ. Opslagtanks Ze noemt nog een tweede te leurstelling: de aanleg van de riolering aan de Ziendeweg die is llitppsteld Omdat er voorin- alphen aan den run ruud sep wilfred simons Wethouder G. van As mag dan zwaar onder vuur liggen van zijn ambtenaren, de kans dat hij uiteindelijk politiek het loodje zal leggen lijkt vooralsnog klein. Ook de wethouders W. de Jong (PvdA/milieu) en G. Brussen (CDA/sociale zaken) overleef den de afgelopen jaren soortge lijke aanvallen. En burgemees ter M. Paats mocht gewoon blij ven. hoewel hij openlijk toegaf vuile handen te hebben ge maakt in de geruchtmakende gifstort in de Coupépolder. „In Alphen moet je onderhand een collegelid vermoord hebben om het veld te moeten ruimen", constateert J. Bosman (Groen Links) gelaten. In een rapport over het func tioneren van de afdeling grond zaken melden ambtenaren dat Van As zich met zaken bemoeit waarmee hij zich niet zou mo gen bemoeien en waar hij soms ook geen verstand van heeft. Hij kost de gemeente geld doordat de prijs die hij bij de aan- of verkoop van grond bedingt 'niet altijd optimaal is'. En hij brengt de ambtenaren in verlegenheid doordat hij hen onvoldoende op de hoogte houdt van zijn ac ties, en dingen belooft die de ambtenaren niet na kunnen ko men, aldus het rapport. De wet houder legt de schuld van de problemen echter bij de ambte naren, die niet altijd adequaat zouden opereren. Loze ruimte Op woensdag 21 april komt de kwestie aan de orde in een spe ciale vergadering van enkele raadscommissies. Verschillende raadsleden zullen daar vragen om een verdere onderbouwing van de beschuldigingen aan het adres van Van As. „De ambte naren moeten aangeven waar de financiële manco's zitten. Nu zijn het beschuldigingen in de loze ruimte. Daar kom je geen stap verder mee", vindt Bos- Ook S. Lyczak, een partijge noot van de aangeschoten wet houder. wil graag openheid van zaken. Alleen verwacht hij dat tfj raakte ook steeds meer gefrustreerd FOTO BEN DE BRUYN pig geen geld is. Wel krijgen de betreffende agrariërs van het hoogheemraadschap te horen dat er niet meer op het opper vlaktewater mag worden ge loosd. Een prima zaak. Maar doordat die riolering er voorlo pig niet komt, moeten de boe ren nu investeren in opslag tanks. Die zijn straks weer over bodig als het riool er komt. Dat is voor die mensen weggegooid geld. Het moet voorde gemeen te een kleine moeite zijn om met het hoogheemraadschap en de boeren om de tafel te gaan zitten om een oplossing te vinden. Maar niets van dat al- de ambtenaren die niet kunnen geven. „De aantijgingen zijn onzinnig en bovendien niet te bewijzen. Het verwijt dat de wethouder het werk van de ambtenaren doet. is onterecht. Eerder kun je je afvragen of de ambtenaren niet ten onrechte op de stoel van de wethouder zijn gaan zitten. Als ambtenaren hun werk niet goed doen. dan is het de plicht van de wethouder om in te grijpen. Van As is poli tiek verantwoordelijk, hij móet dat doen!" Van de partijen die eventueel voor de val van de wethouder zouden kunnen zorgen. CDA en PvdA, komt op dit moment nog weinig vuurwerk. Zij weigeren commentaar te geven. De aanval op Van As komt twee weken nadat de CDA-wet- houder G. Brussen van sociale zaken bijna het veld moest rui men. De raad nam het haar hoogst kwalijk dat de gemeente een boete van 100.000 gulden moest betalen vanwege een puinhoop in de administratie op haar afdeling. Vooral de WD legde haar toen het vuur na aan de schenen. Schandaal D66-raadslid F. Dales vindt dat het aanzien van de Alphense politiek door deze affaires wordt geschaad: „Momenteel gaat de Alphense politiek van schandaal naar schandaal. Hier wordt niet meer bestuurd op grond van za kelijke argumenten, maar op emotionele gronden. Na acht jaar kunnen de wethouders niet meer gezamenlijk de trap af zonder dat ze proberen elkaar beentje te lichten." Volgens Da^ les zouden eigenlijk alle wet houders het veld Itioeten rui De verhoudingen binnen het gemeentebestuur zijn danig verstoord. Ook burgemeester M. Paats moet dat inmiddels toegeven. „Ik heb enkele weken tijdens de raadsvergadering ge zegd dat ik de 'functionele werkrelatie' goed vond en dat spanningen, die er natuurlijk zijn, het functioneren niet in de weg staan. Ik weet niet of ik me nu nog in die zin zou uitlaten.' ALPHEN AAN DEN RIJN» Alphenaren die vragen hebben over de Partij van de Arbeid of over de overheid kunnen bellen naar de PvdA-Antvvoordlijn. De plaatselijke afdeling heeft het telefoonnummer 01720-22167 geopend, omdat geregeld vra gen worden gesteld over de lo kale politiek of over hel landelij ke beleid van de sociaal -demo craten. Wanneer vragen moeten worden voorgelegd aan landelij ke politici, belooft de afdeling binnen twee dagen antwoord te geven KOUDEKERK AAN DEN RUN De voetbalvereniging Koude kerk wil een tribune bouwen langs één van haar sportvel den. De voetbalclub hoopt binnen niet al te lange tijd toestemming van de ge meente te krijgen om met de werkzaamheden te begin nen. Volgens Kei-s Geerlof, secretaris 'Koudekerk', komt het plan voor een tribune van de supporters af. „Wij hebben veel oudere toe schouwers voor wie wij op dit moment geen zitplaatsen hebben." De tribune, die plaats moet bieden aan ongeveer 2SO toeschouwers, komt naast het clubhuis. Het bestilür van de club raamt de kosten op 75.000 gulden. Voor het nieuwe voetbalseizoen hoopt de club de werkzaamheden af te ronden. Dinsdag wordt het voorstel besproken door de raadscommivsie voor ruimtelijke ordening. Misverstand Door een misverstand stonden in een deel van de oplage van de krant van gisteren op de pa gina Gesprek van de Dag rwis- dezelfde foto's. Onze excuses hUrwvw Hoofdpijn-avond in Het Anker hazerswoude-rundukDe stichting actieve gezondheidszorg Rijn streek houdt op maandag 19 april een informatieavond over hoofdpijn en de bestrijding daarvan. Een huisarts, een apothe ker en een oefentherapeute geven vanaf 20.15 voorlichting in Het Anker aan de Chopinlaan in Hazerswoude-Rijndijk. Toe gang en koffie zijn gratis. Anne Oosterwijk van belangenvereniging teleurgesteld in gemeente In Leimuiden en Rijnsaterwoude Anne Oosterwijk is geen voorzitter meer van de Belangenvereniging Zwammerdam. Ze kreeg het te druk, r over de gang van zaken bij de gemeente Alphen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15