'Nieuwe wet desastreus' Kerk Samenleving Oliën gewijd Hervormd Amsterdam federeert ZATERDAG 10 APRIL 1993 N OER PLAS. 071 -161421 UIT DE KERKBLADEN Appèl van Gereformeerde Bond Paasboom 1 Het Engelbulletin van de Engelbewaardersparochie in Lisse signaleert een nieu we trend: de paasboom. Hoewel, nieuw? „Steeds meer mensen zetten met Pasen een paasboompje in huis - meestal een wilgetak - versierd met leeggeblazen en beschilderde eieren aan een kleurig lint. Op hel eer ste gezicht lijkt dit een nieuw gebruik. Het is echter een afgeleide van de palm- pasentak. een eeuwenoud paasgebruik vol symboliek. De boom is van oudsher een vruchtbaarheidssym bool en heeft door de eeu wen heen bij elke seizoens wisseling een belangrijke rol gespeeld. Samen met de zon was de boom het teken van nieuw leven. We zien de boom dan ook nog steeds bij allerlei oude fees ten terugkomen. Het be kendste voorbeeld is na tuurlijk de kerstboom, maar ook bij de viering van St. Jan wordt de boom nog als svsmbool gebruikt: bekend als de meiboom." Paasboom (2) „De versierde paasboom die we nu meer en meer in de huiskamer zien, is een variant van op de palmpa- sentak, afkomstig van de boom die men vroeger (en soms nog) op Palmzondag in de rooms-katholieke kerk had staan. Elke kerkganger kreeg op deze dag - omdat men ook de intocht van Christus, waarbij Hij werd ingehaald met palmtakken, wilde herdenken - een takje van deze boom mee naar huis. De bedoeling was om deze vervolgens op de hoek van de akker te plaatsen of in huis, als symbool voor groei en vruchtbaarheid." Paasboom (3) „Het palmpasentakje werd later gevolgd door het zoge noemde palmpasenboom pje: ;<?en versierde tak met een twee-armig topje, gelij kend op een palmpasen boom uit de kerk, meestal een groenblijvende buxus. Bovenop het middelste tak je plaatste men van brood kruim of -deeg een haan en, daaronder kwam een kransje te hangen, als sym bool voor de zon, het licht dat men natuurlijk ook no dig heeft voor een goede oogst. Aan de krans kwa men op vier punten uitge blazen eieren te hangen: één van de belangrijkste symbolen van nieuw leven. Met dit versierde boompje trokken de kinderen langs de boerderijen, waar zij het aanboden als symbool voor heil en zegen over het land. In ruil voor iets anders, bij voorbeeld snoep. Paasboom (4) „Er werd een - overigens ty pisch Nederlands - paas- liedie bij gezongen, dat luid: Ei, ei, koerei, één ei is geen ei, twee ei is een half ei en drie ei is een paasei', hetgeen zoveel wil zeggen als: wees niet te krenterig met uw gaven, heb vol doende over voor een goe de oogst van uw land. In Nederland ziet men het palmpasenboompje langza merhand verdwijnen. Maar met de versierde paasboom wordt nu wellicht de trend gezet naar een nieuw paas- ritueel en misschien blijft zo toch nog iets van een oud Nederlands volksge bruik levend. De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk roept de hervormde gemeenten op bij de Eerste Ka mer aan te dringen op verwerping van de 'desastreuze' Wet Gelijke Behandeling. De wet dringt de libertijnse normen en waarden, die een meerderheid van de Neder landse bevolking aanhangt, op aan het christelijk volks deel, schrijven de Bond en de Noorderkerkgemeente Amsterdam in een 'appèl aan kerk en samenleving'. huizen. anp De Wet Gelijke Behandeling ontneemt christelijke scholen en andere organisaties de vrij heid personeel te benoemen dat in levensstijl de grondslag van de school ook in praktijk brengt, menen de Bond en de gemeen te. Minister Dales van binnen landse zaken zei in het debat zelfs dat de overheid mag uit maken wat christenen zonde mogen noemen, wat 'wel een uiterste vorm van ongeoorloof de overheidsinmenging' mag heten. De beide organisaties storen zich aan 'het onbegrijpelijk stil zwijgen' van de leiding van de kerken en in het bijzonder de Nederlandse Hervormde Kerk. Deze kerk heeft na de Tweede Wereldoorlog geleerd zich te richten tot overheid en volk met Gods beloften en geboden. „Wordt de kerk echter nu juist niet geroepen om openlijk te belijden en profetisch te spre ken, nu namelijk de geestelijke vrijheid van christenen in dit land wordt bedreigd?" Juist nu de weg wordt geplaveid voor 'fanatieke intolerante ideologie- en', moet de kerk spreken. De Bond en de Noorderkerk gemeente leveren kritiek op het CDA. De drie kleine christelijke partijen worden geprezen om hun principiële houding tegen over de wet, maar de Bond en de Noorderkerkgemeente noe men de verdeeldheid tussen de drie partijen 'schrijnend'. Rotterdam Hulpbisschop Niënhaus van Utrecht verving deze week de afgetreden bisschop Bar tijdens het wijden van de oliën in de kathedrale kerk van Rotterdam. De wijding en zegening van de oliën gebeur de volgens een oud-katholiek gebruik voor Pasen. De oliën worden in het komende jaar gebruikt in de pa rochies van het bisdom Rotterdam bij de bediening van de sacramenten en belangrijke gebeurtenissen zoals kerk- en altaarwijdingen. foto anp amsterdam anp Paasconferentie met passiespel De Johan Maasbach Wereldzen ding houdt op tweede paasdag, maandag 12 april, een landelij ke Paasconferentie in het Haags Congresgebouw. Het evene ment is voor iedereen - met of zonder kerkelijke binding - toe gankelijk. Op het programma staan onder meer de uitvoering van een passiespel door een theatergroep, er wordt muziek gemaakt en de evangelisten Jo han en David Maasbach lichten de paasboodschap toe. De con ferentie is een 'echte familie dag': voor de kinderen is er een speciaal programma. Het eve nement begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De hervormde gemeente in Amsterdam wil in 1996 federe ren met de Gereformeerde Ker ken en de Evangelisch-Lutherse Gemeente in Amsterdam. De centrale voorzieningen worden zo gereorganiseerd dat zij in een breder oecumenisch kader kunnen worden ingepast, waar mogelijk met de Samen op Weg-partners. Dit staat in Con centratie en vernieuwing, het beleidsplan voor de jaren 1993 - 1998. De hervormde gemeente Am sterdam telt minder dan 8000 lidmaten. Minder dan de helft betaalt een kerkelijke bijdrage. Per jaar vermindert het aantal lidmaten met 800. Hierdoor valt de basis voor het traditionele kerkewerk snel weg. Het weg vallen van de financiële basis noodzaakt tot het maken van pijnlijke keuzes. „Wij kunnen eenvoudig niet op dezelfde wij ze doorgaan." Behalve de financiële nood zaak is er ook de samenstelling van de Amsterdamse bevolking die tot een herbezinning op het beleid noopte. De meerderheid van de bevolking is alleen staand. Jongeren en bejaarden zijn oververtegenwoordigd. Jon ge gezinnen ontbreken veelal. Waar ze nog zijn, zijn ze van buitenlandse, vaak ismalitische afkomst. Van de totale bevolking komt 25 procent uit emigratielanden als Suriname, Marokko en Tur kije. In het jaar 2000 zal de helft van de Amsterdamse kinderen een allochtone achtergrond hebben. BOEKBESPREKING God heeft ons gratis geschapen Wie het Koninkrijk Gods niet ontvangt als een kind, zal het voorzeker niet binnengaan, houdt Jezus in het Mar- cus-evangelie Zijn discipelen voor. Over hoe kinderen tegen het geloof en de bijbel aankijken, is bij uitgeverij Nijgh Van Ditmar een kostelijk boekje verschenen. Italiaanse scholieren antwoorden in 'God heeft ons gra tis geschapen' met ontwapenend eerlijke, humoristi sche en soms ook ontroerende opstellen op vragen als: Wie is God en waarom heeft Hij ons geschapen, wat is je beschermengel en waarom werden Sodom en Gomorra vernietigd? De fantasieën worden het meest ongebreideld als de opdrachten ook wat vrijer worden. Vertel iets over priesters, is zo'n voorbeeld: „Ik voor mij vind dat pries ter zijn het beste is van de hele wereld. Je eet, je drinkt, je slaapt, je hoeft geen kleren te kopen, geen vrouw te onderhouden, geen kinderen, geen ouders, je betaalt geen huur en op het eind ga je ook nog naar de He mel." Ontroerend is de manier waarop een scholier 'iets' over een wonder van Jezus vertelt. „Jezus heeft veel wonderen verricht, de verblinde, de melaatse, de lam me, de gekalmeerde storm, de wandeling op de wate ren, enzovoort. Maar één wonder heeft hij niet verricht. Hij heeft mijn broer niet van de drugs gered. Maar leest u dit opstel alstublieft niet in de klas voor." De opstellen zijn gebundeld door schoolmeester Marcello d'Orta, die twee jaar geleden al op soortgelijke wijze een boekje samenstelde over onderwerpen als drugs, criminaliteit en voetbal. Hoewel de verhalen soms een Zuiditaliaanse sfeer ademen en ook de door de scholieren aangehaalde voorbeelden af en toe wat ver van de Nederlandse cultuur afstaan, is de wonderlij ke redeneertrant van de kinderen universeel. Net als sommige 'helden' die ze tér ondersteuning van hun ge lijk opvoeren. Zoals Maradona, de voetbalster die des tijds nij Napoli speelde en nu figureert in een antwoord op de vraag wie er zoal heilig verklaard kunnen worden. „Als Maradona geen drugs gebruikte en op de WK niet vuile klerelijers had gezegd, als hij niet met een andere vrouw naar bed was geweest en elke dag trainde, dan kon hij best heilig verldaard worden." Eén van de mooiste opstellen gaat over het offer van Isaak. Vrij nauwkeurig wordt beschreven hoe Abraham zijn enig geboren zoon op het offerblok moest vastbin den en pas op het laatste moment van een engel een Een wassen beeld van Maria Magdalena. Florentijnse volkskunst uit de achttiende eeuw, te vinden in Saint- Maximim. foto •pelgrimages teken kreeg dat zijn leven gespaard kon worden. „Toen bond hij Isaak op de houtblokken en tilde het mes omhoog. Op dat moment verscheen er een engel en die hield Abrahams hand tegen. Hij zei tegen hem: 'We hebben gezien dat je niet tot ongehoorzaamheid bent vervallen, goed zo! Zo is het wel genoeg: voor van daag hoef je je zoon niet meer te doden.' En Abraham en Isaak gingen terug naar het dorp. Maar dit is zo'n raar verhaal, ik denk dat ze het ver zonnen hebben." God heeft ons gratis geschapen Het evangelie volgens de kinderen uit Arzano Marcello d'Orta (red.). - Am sterdam Nijgh Van Ditmar, 1993. - 110 p. ISBN 90-386-5482-X. Prijs 19,90 gulden. Pelgrimages Banneux, Lourdes en Santiago de Compostella zijn na men die je onmiddellijk te binnen schieten als naar be kende bedevaartplaatsen wordt gevraagd. Maar er zijn veel meer heilige plaatsen die in de afgelopen eeuwen duizenden pelgrims hebben getrokken. Ben Wasser be schrijft in het boek 'Pelgrimages' ruim zestig bedevaart plaatsen van de westerse christenheid. Door hun aan trekkingskracht op de gelovigen groeiden de heilige plaatsen uit tot brandpunten van cultuur, met een rijk dom aan kunstwerken, gebouwen, legenden en tradi ties. Deze rijkdom wordt door Wasser weergegeven 'zon der wetenschappelijke pretenties', zoals hij zelf in het woord vooraf schrijft. „Een uiteenrafeling van waarheid en verdichtsel heeft mij niet voor ogen gestaan." De le zer die het allemaal precies wil weten verwijst hij naar de na elke beschrijving aangegeven literatuur. Met die bewuste keuze heeft de auteur de leesbaarheid van zijn boek alleen maar vergroot. 'Pelgrimages' biedt een beschrijving van de aanwezi ge relieken in een bedevaartplaats, maakt melding van bezoekersaantallen en beschrijft de legenden, tradities en artistieke meesterwerken en devoties. De gekozen alfabetische volgorde (van Aken tot en met Zebrzy- dowski) maken het ook tot een handig naslagwerk. Het is mooi uitgevoerd met kaartjes, tekeningen en foto's. Pelgrimages Bedevaartplaatsen van de westerse christenheid Ben Wasser. - NijmegenSun, 1993. - 380 p. ISBN 90-6168-383-1. Prijs 49,50 gulden. De legende van Christophorus De beeltenis van Christoffel (Christophorus) is terug te vinden in auto's, trucks, stuurhutten en cockpits. En dat is. geen wonder. 'Ten dage dat gij de beeltenis van Christophorus hebt aanschouwd, zult gij een kwade dood niet sterven', zo luidt de legende. De Rooms-Katholieke Kerk voerde hem onlangs van de heiligenkalender af, maar auteur Nico ter Linden houdt zijn geschiedenis levend in 'De legende van Christophorus', uitgegeven door Kok in Kampen. Het boekje bevat de oudste Nederlandse vertaling uit 1490 van het verhaal van de heilige reus die het Christuskind hoog en droog door een woest stromende rivier naar de overkant droeg. Ter Linden maakte er meditatieve kanttekeningen bij. Het tot 'magie' bestempelen van de overtuiging dat de beeltenis van Christophorus behoedt voor een kwa de (lees: plotselinge) dood, noemt hij 'eenvoudig ge noeg'. "Maar het ware ook te bezien als uitdrukking van het vertrouwen dat wij in leven en sterven Christus toebehoren, dat wij geroepen zijn tot dienst en met vol harding ons karwei moeten zien te klaren. Ons is welis waar geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden thuiskomst." De legende van Christophorus Nico ter Linden. - Kam pen Kok, gulden. 1993. - 63 p. ISBN 90-242-2465-9. Prijs 16,50 dick van der pus COLOFON Arnold (adp: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverii Damr DIRECTIE. J. de Vries, G.P HOOFDREDACTIE- Jan-Geert Majoor, F Nypels, Henk van der Post (ad/). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN I 02521-1 it 26a Li POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB U ADVERTENTIES ma.-vri|. van 0800-1700 u Telefoon: 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vri|.van 8.30-17.00 ui (Sleuteltjes) Telefoon071-' ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooru KUCHTEN BEZORGING: mat/m/vri|: 18 00-19 30 uur, ichten071-161385. HET WEER ROB GROENLAND Pasen aan de frisse kant De huidige serie atmosferische be rekeningen van het Europees weer- centrum te Reading laten zien dat de paasdagen in Nederland zeker niet te warm zullen verlopen. De kaarten projecteren een groot ho- gedrukgebied boven Scandinavië dat daar voor droog en zonnig weer zorgt. Boven de Britse Eilanden stroomt zachte en vochtige oce- aanlucht binnen, die op zijn weg naar het oosten boven de Neder landse kust lijkt te gaan stagneren. Dit stagnatieproces openbaart zich vandaag op paaszaterdag al boven ons land. De verwachting is dat een langgerekt front deze middag er gens boven het midden van Neder land tot stilstand komt. Voor onze regio betekent dit meestentijds be wolkt met vooral deze ochtend nog wat regen. Bij een zuidoostenwind 4-6 bft wordt het niet warmer dan 12 graden in de middaguren. Tus sen vanavond en morgenavond ko men we in een gebied zonder fron ten te liggen en met enige mazzel komt morgenoverdag de zon er af en toe bij. Doch ook dan zorgt een zuidoost tot oostenwind 3-5 bft voor een gematigde temperatuur. Voor tweede paasdag staat een volgend oceaanfront op het pro gramma. Dit arriveert waarschijn lijk in de loop van de dag boven Zeeland, om daarna langzaam ver der in noordoostelijke richting te trekken. We gaan dan onvermijde lijk toe naar een volgend portie re gen en een waterkoude oosten wind. Dan volgt hier het vervolg op de chaosverhalen van de afgelopen dagen in deze column: chaos als derde wetenschappelijke revolutie heeft vanaf het vorig decennium een rage veroorzaakt in de onder- zoekswereld. Tussen verschillende vakgebieden heeft dat geleid tot een samenwerkingsverband. Als ik met mensen over chaos praat, dan denkt men automatisch aan een wanordelijke boel, waar weinig hoop meer is dat het ooit goed komt. Dat dit laatste niet waar is, bewijst onze eigen atmosfeer, die vanuit totale chaos in korte tijd een schitterende orde kan scheppen. Vanuit de weersatelliet is regelma tig te zien dat uit de onvoorspelba re, onberekenbare chaos van wol ken en winden binnen enkele da gen een prachtige depressie ont staat die orde schept in alle uitwis selingsprocessen over een paar miljoen vierkante kilometer, over de hele breedte van de oceaan. Kortom de atmosfeer is een sys teem dat orde schept uit chaos, iets waartoe een mens zelf ook in staat is. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met België en Luxemburg: Zaterdag plaatselijk wat regen en vooral in het zuidwesten van België nu en dan zon. Zondag be- gen. Maxima rond 12 gra- Zaterdag in Noord-Frank rijk hier en daar wat zon. Verder veel bewolking en voornamelijk in Midden- Frankrijk nu en dan regen. Zondag bewolkt en perio den met regen. Maxima van 10 graden in Norman- diëtot 15 in het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: Aan de westkust half tot zwaar bewolkt en voornamelijk ten noorden van Lissabon enkele re genbuien. Aan de Algarve perioden met zon en droog. Middagtem- peraturen van 14 graden bij Porto tot 19 graden bij Faro. Madeira: Perioden met zon, afgewisseld door wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden half tot zwaar bewolkt en vooral aan de Golf van Biska je enkele regen- of onweersbuien. In het midden en zuiden perioden met zon en droog. Maxima dalend naar 14 graden in het noordwesten en 22 graden aan de Costa's ten zuiden van Benidorm. Cana rische Eilanden: Zonnig, aan de noord zijde van de eilanden mogelijk enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera- turen 20 graden, aan de zuidstranden tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag veel bewolking en perioden met regen. Zondag af en toe zon. afge wisseld door enkele regen- of onweers buien. Maximumtemperatuur ongeveer 16 graden, op het Massif Central rond 13 graden. Sneeuwgrens in de franse Alpen wat dalend naar circa 1700 me tuur dalend naar ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en later op de dag vooral op Corsica en in Noord en Midden Italië enkele regen- of on- Zondag af en toe zon. maar boven 2000 meter'als si Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Maxima za terdag van 15 graden op de eilanden in het noorden van de Egeische Zee tot 19 graden op de Ionische eilanden. Vanaf zondag geleidelijk verder oplopende temperaturen. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse zuidkust zaterdag nog een enkele bui. Verder perioden met zon en droog. Middagtemperaturen zaterdag ongeveer 16 graden. Vanaf zondag ge leidelijk verder oplopende temperatu- Duitsland: Zaterdag is er in het westen veel bewol king en er valt wat regen. Op beide da gen is er in het zuiden van Duitsland vrij veel bewolking en vooral zondag zijn. er perioden met regen. In het noordoosten zowel zaterdag als zondag flinke perio den met zon en droog. Maxima rond 13 graden, in het noordoosten en in Schleswig-Holstein.7 graden. Zaterdag in zuid-Duitsland bij föhn plaatselijk 16 graden. Zwitserland: Veel bewolking en perioden met regen. Sneeuwgrens geleidelijk dalend naar 1500 meter. Maxima in de dalen tussen 10 en 13 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en zaterdag van het zuidwesten uit regen. Sneeuwgrens zon dag dalend naar ongeveer 1200 meter. Maxima in de dalen zaterdag 12 graden, zondag enkele graden lager. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONOAG 11 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zon onder 20.27 Maan op 01.34 Maan onder09.37 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.00 en 19.32 Laag water 2.57 en 15.47 MAANDAG 12 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 20 28 Maan op 02.27 Maan onder 10.39 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.46 en 20.20 Laag water 3.41 en 16.27 Weerrapporten 8 apr 20 ui Rotterdam Twenthe Barcelona zwaar bew. windst 15 regenbui wzw6 18 12 undst 13 9 10 Lissabon half bew. zw 5 Mallorca half be

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12