Leiden Beperking koffieshops lijkt enige oplossing Vragen over nieuwbouw Sylvius 'Weigeren kan, maar levert ook niets op' 'Plan Ter Veld is waanzinnige ambtenarij' Fietserstunnel onder spoorlijn? Ubent van harte welkom op 2e Paasdag van 11.00 tot 17.00 uur bij ZATERDAG 10 APRIL 1993 11 Niet zwemmen y« Q Volop water voor- I J handen hebben en nergens kunnen zwem men. Wie in Oegstgeest het kanaal induikt, wordt ziek Risken y« In de strijd die Katwijk voert I voor een waterput in Kenya, viert het imperialisme hoogtij. Hon derd man gaan een nachtje risken voor een waterpomp in Imaroro Zegelplakkers I Q Nederland is een land van zegelplak- I -7 kers, en dat heeft Shell geweten. De pomphouders proberen hun verloren klanten met het grabs zegeltje weer terug te verove ren 'Bij heksenjacht neemt ongecontroleerde handel toe Tegen koffieshops waar softdrugs worden verkocht valt weinig uit te richten. Het zal de gemeente niet meevallen het aantal koffieshops in Leiden terug te dringen van zes entwintig naar de gewenste vijftien. Dat blijkt uit een me morandum van de politie aan de gemeente. Leiden treedt in overleg met de officier van justitie om te bezien of de opening van nieuwe koffieshops verboden kan wor den tot het aantal is gedaald tot onder de vijftien. Politie en gemeente stuitten bij het onderzoek naar de moge lijkheden om het aantal koffie shops terug te dringen vooral op problemen. Weliswaar heb ben het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) en Koninklijke Horeca Nederland geklaagd over de centra van softdrugs- handel, maar omwonenden van de koffieshops klagen niet meer dan mensen die in de buurt van een café wonen. Omwonenden wijzen soms op parkeer- en ge luidsoverlast en een gevoel van onveiligheid en winkeliers die een koffieshop in de buurt heb ben beweren dat hun klandizie erdoor terugloopt. Maar die fei ten zijn 'op zich niet ernstig', meent de politie. Het voornaamste probleem bij de aanpak van koffieshops is dat de gemeente ze jarenlang heeft gedoogd. Dat maakt dat de officier van justitie vaak niet ontvankelijk wordt verklaard als hij een koffieshopeigenaar voor de rechter brengt. En als er al een straf wordt opgelegd, dan is dat een boete of een celstraf. En daar zitten de meeste uitbaters niet mee, omdat zij toch genoeg verdienen, meent de politie. Een vergunningenstelsel voor koffieshops biedt ook al geen uitkomst. Want het is de ge meente niet mogelijk om ver gunningen te geven voor handel die volgens de Opiumwet ver boden is. En van een algemeen vergunningenstelsel voor alco holvrije horeca zouden ook de bedrijven waar geen drugs wor den verkocht de dupe worden. Bovendien ziet de politie op te gen de administratieve romp slomp die met de vergunningen De politie vindt dat de ge meente zich er voorlopig maar toe moet beperken de enorme groei van het aantal koffieshops een halt toe te roepen. Daarvoor zouden in overleg met het openbaar ministerie mogelijk heden moeten worden gevon den. In 1989 telde Leiden nog 16 koffieshops, inmiddels zijn er 26. Uit de hele regio komen jon geren naar Leiden om hasj en 'weed' te kopen, weet de politie. Als de gemeente de voorstel len in het memorandum van de politie overneemt, worden kof fieshops voortaan meteen ge sloten als zij voor veel overlast in de buurt zorgen, als er ge heeld wordt of in vuurwapens wordt gehandeld, als er hard drugs worden verkocht, als de eigenaar een crimineel verleden heeft, als er te veel reclame wordt gemaakt of hasj aan jon geren onder de 16 jaar worden verkocht en als de verkoop van softdrugt geen bij-, maar een hoofdzaak is. De politie pleit er verder voor koffieshops niet meer te gedogen in een straal van 500 meter rond scholen. leiden Het heeft er alle schijn van dat op het Stadspolderpad, ter hoogte van de vuiloverslag, een fietserstunnel wordt gegraven. Volgens een woordvoerster van Articon, dat alle werken voor de NS uitvoert Is er echter een duiker (waterdoorgang) in de maak. Een nieuwe duiker is nodig vanwege de spoorverdubbeling. foto jan holvast Rol bestuurscollege universiteit ter discussie leiden eric jan weterings Het college van bestuur van de universiteit geeft deze maand opening van zaken over haar rol bij de omstreden nieuwbouw van het Sylvius laboratorium. De universiteit staat voor ruim zes miljoen borg en daar mee is het college mogelijk zijn boekje te buiten gegaan. De bouw ligt al maanden stil wegens een conflict tussen projectontwik kelaar en bouwer. De universiteit zou ook garant staan voor de daaruirvoortvloeiende renteverliezen. Het college licht de zaak toe in de vergade ring van de universiteitsraad van 19 april. Raadslid B. van Velthoven van de Progres sieve Partij stelde deze week vragen over de kwestie. Het voor de financiën verantwoor delijke collegelid J. Waldus schoof de vraag door naar collegevoorzitter C. Oomen. Een woordvoerder van de universiteit verklaar de eerder deze week dat het driekoppige universiteitsbestuur in dit soort kwesties collectief verantwoordelijk is. Tot nu toe hield het college vol dat de nieuwbouw volledig wordt gefinancierd uit eigen inkomsten. Daarmee zou het geen zaak van de universiteitsraad zijn, omdat het budgetrecht van deze instelling zich be perkt tot de middelen die het Rijk beschik baar stelt. Een borgstelling voor het project zou echter kunnen betekenen dat daarvoor ook geld uit de eerste geldstroom moet ko men. Dat laatste lijkt waarschijnlijk, omdat ook de op ruim een miljoen gulden per jaar geschatte huuropbrengst naar de bank gaat als het project misloopt. Van Velthoven gaat er vooralsnog niet van uit dat de bestuurders geld voor de ga rantstelling hebben gebruikt zonder de raad daarover te informeren. „Het college heeft tot nu toe geen aanleiding gegeven om te veronderstellen dat er iets mis is," verklaart hij. De fractievoorzitter van de Progressieve Partij heeft de vragen nu pas gesteld omdat de kwestie nog niet uitgebreid in de univer siteitsraad is besproken. „Daar was geen aanleiding toe, maar na alle onrust rond het project wü ik nu weten hoe de vork in de steel zit." Het raadslid blijft optimistisch. „Ik heb goede hoop dat het college de zaak goed heeft geregeld." Het officiële commentaar van de univer siteit beperkte zich eerder deze week tot de vaststelling, dat de borgstelling 'van tijdelij ke aard' zou zijn. Booteigenaren verrast door verhoging liggelden In de Haarlemmertrekvaart liggen al boten te koop. En na de verhoging van het liggeld met 64 procent moet straks de helft van alle bootelgenaren zijn eigendom opgeven, voorspelt er één. foto hielco kuipers Krakers Van Gend Loos voor rechter leipen De krakers van de oude loods van Van Gend Loos moe ten aanstaande dinsdag voor de rechtbank in Den Haag verschijnen. De NS heeft een kort geding tegen de krakers aangespannen omdat de spoorwegen het complex wil len slopen en het lege terrein over twee jaar aan de ge meente willen verkopen. De krakers trokken in de laatste week van maart in het oude gebouw van Van Gend Loos, om daar culturele ac tiviteiten te ontplooien. Zo moet er ëen atelier komen, een plaats om muziek te ma ken en een computer waar mensen graphics en eigen programma's op kunnen maken. Daarnaast worden er in de kelder house-party's gehouden. Als NS dinsdag wint, betekent dat het einde van de house-party's en de culturele activiteiten. De krakers vinden het ge ding van NS aanvechtbaar. Ze zijn van mening dat de loods niet gevaarlijk is, zoals NS beweert. En het gedeelte dat zij kraken is 'zeker niet onveilig'. Mochten de kra kers het kort geding verlie zen, dan zijn ze van plan door te gaan met procede ren. Het plan van de krakers om een officiële vereniging voor leden op te richten gaat door. „Ook al verliezen we dinsdag het kort geding, dan komt die vereniging er nog", aldus een van hen. De bezetters gaan ont spannen naar de rechtbank. „Als ik hier niet tegen zou kunnen, was ik er nooit aan begonnen. Toen we dit pand kraakten, wist ik dat er een kort geding zou komen." Ons Doel krijgt inspraakorgaan leiden Woningbouwvereniging Ons Doel wil een zogenaamd 'toe zichthoudend orgaan' oprich ten, dat tijdelijk een deel van de taken van de opgestapte leden raad overneemt. Het nieuwe in spraakorgaan van huurders moet het beleid van het bestuur controleren tot er in de nieuwe verenigingsstatuten een defini tieve vorm van toezicht is gere geld. Het 'toezichthoudend or gaan' zal bestaan uit vijf leden. Twee daarvan worden voorge dragen door het bestuur, van wege hun deskundigheid op het gebied van volkshuisvesting en financiën. Het bestuur van Ons Doel hoopt eind 1993 met de huurders overeenstemming te bereiken over nieuwe statuten, waarin een definitieve vorm van inspraak wordt geregeld. leiden evelyne lammerding Verbaasd en ontstemd zijn de eigenaren van pleziervaartuigen en bewoners van woonboten over de stijging van de ligplaats- gelden met 64 procent. De stij ging is dit jaar ingegaan, maar de meeste booteigenaren weten nog van niets. De gemeente ver stuurt de rekeningen pas eind deze maand. Mét een begelei dend schrijven, om heftige pro testen te voorkomen. „Ken je die uitdrukking: koop een boot en werk je dood'? Het is wel waar", zegt de eigenaar - van de 'Mon ami' in de Haar lemmertrekvaart in Leiden. Zijn zes meter lange boot ligt al vier jaar op dezelfde plaats. Hij ver neemt voor het eerst van de stij ging van het liggeld en lijkt nau welijks te geloven wat hij hoort. „Er staan vaak genoeg auto's op mijn kabels, waardoor ik niet eens kan wegvaren! Maar ja, ik wil hier wél blijven liggen. Er zijn genoeg mensen die dat wil len en voordat ik het weet ben ik dit plekje kwijt. Dus ik betaal wel wat meer, daar lig ik niet wakker van. Ik betaal nu twintig gulden per meter. Maar als ik in het vervolg tweehonderd gul den moet betalen doe ik dat." Het tarief voor pleziervaartui gen en woonboten is sinds 1981 niet meer verhoogd, zelfs niet trendmatig. Maar nu heeft de gemeente alle ambtelijke afde lingen opgedragen de kosten in balans te brengen met de op brengsten. De opbrengsten moeten de kosten dekken. Een voorbeeldje. De meeste kleine boten meten zo'n 10 vierkante meter. De eigenaar betaalde voor een jaarabonne ment tot vorig jaar 100 gulden. Dat wordt met ingang van dit jaar 164 gulden. Om heftige protesten te voorkomen heeft de gemeente wel een uitgebrei de brief met toelichting ge maakt die samen met de fac tuur eind april op de post wor den gedaan. Gijs Maris woont al twintig jaar op zijn woonschip in de Hoge Rijndijkbuurt. Hij vindt het 'ei genlijk waanzinnig' dat de lig- plaatsgelden zo fors omhoog gaan. „Ik vind het abnormaal dat we van te voren geen brief hebben gekregen. We weten van niets. Iedereen zal wel beta len. Je kunt natuurlijk weigeren, maar dat levert ook niets op. Als je niet alles ineens betaalt, heb je nog tijd om je te organiseren. Maar het Leids Woonboten Overleg is ook verwaterd, vroe ger was dat een goede pressie groep. Ik ga maar eens contact opnemen met andere woon bootbewoners." Dat is G. Bolier, bewoner van het woonschip de 'Zwerver' aan de Morssingel ook van plan. Hij vindt het schandalig dat de ge meente ineens een forse verho ging van ligplaatsgelden door voert. „Ik lig hier zo'n tien jaar met mijn schip en al die tijd is er niet een verhoging van de lig plaatsgelden geweest. Het zou vriendelijker naar de burger toe zijn als ze dat wel deden in plaats van ineens zo'n klap uit te delen." Mevrouw A. Visser heeft met haar man ruim 22 jaar een ple zierboot. „Hij heeft hem met mijn broer gebouwd, want we hadden geen geld om een nieu we te kopen. Ik vind het heel erg dat ze het zo duur maken. We hebben al het geld in die boot zitten. We gaan nooit op vakan tie, maar we hebben veel plezier van de boot," zegt ze. Mevrouw Visser vindt het wel vervelend, dat de boot steeds duurder wordt. „De onderhoudskosten gaan omhoog, we betalen ook al aan Rijnland en de verzekerin gen moeten we ook betalen. Als het echt te duur wordt moet de boot weg en dat zou ik vreselijk vinden. We liggen in de Kooiha- ven. Die is voor gewone men sen, arbeiders. Nou, die kunnen dat niet meer opbrengen, die vierenzestig procent. De halve haven zal wel leeglopen." De 550 eigenaren van plezier boten en de 246 woonbootbe woners krijgen de rekening eind april in de bus. leiden herman joustra Het plan van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, waarbij alleenstaanden die een bijstandsuiterking willen zelf zullen moeten bewijzen dat ze alleen wonen, is bij voorbaat gedoemd te mislukken. Het probleem van de bijstandsfrau de zal daarmee niet worden op gelost. Dat zegt de Leidse wet houder van sociale zaken H. de la Mar. „Nog los gezien van de politieke inhoud vind ik het plan getuigen van een waanzin nigeambtenarij." Nu nog moet de sociale dienst zien te bewijzen of ie mand al dan niet alleen woont bij het toekennen van een bij standsuitkering. De la Mar: „Als de sociale dienst fraude bij ie mand vermoedt, wordt het be volkingsregister gecontroleerd. Eventueel brengt men de per soon thuis een bezoekje. Hoe dan ook, het is heel moeilijk om te bewijzen dat iemand niet al leen woont." De la Mar denkt echter dat de voorgestelde omgekeerde be wijslast in de praktijk weinig verschil zal uitmaken met de oude regeling en daarom niet zal bijdragen aan de bestrijding van bijstandsfraude. „In de toe komst zal iemand die wordt verdacht zelf met een uittreksel uit het bevolkingsregister ko men aanzetten. Vermoedt de sociale dienst dan nog fraude, dan zal men toch weer thuis moeten gaan controleren. Het enige verschil is dus dat degene die wordt verdacht een paar gulden voor dat uittreksel zal moeten neertellen." De directeur van de Leidse Sociale Dienst, S. Noorman, vindt het nog te vroeg om in houdelijk te reageren op het plan van Ter Veld. „Ik weet nog niet precies wat het plan van de staatsecretaris inhoudt. De be richten daarover vind ik niet duidelijk. Ik kan wel zeggen dat ik het zoeken naar een oplos sing prima vind. Maar zo op het eerste gezicht ben ik er niet van overtuigd of dit tot een verbete ring van de situatie zal leiden." J. Koopmans van Vrouwen in de Bijstand in Leiden denkt, net als De la Mar, dat er voor al leenstanden niet veel zal veran deren. „Ik heb nu geen relatie, maar stel dat ik fraude zou wil len plegen. Dan zou ik mijn vriend niet in laten schrijven. Als de Sociale Dienst de boel niet vertrouwt zullen toch moe ten komen kijken. Net als nu." |pf de juiste iren voor ul Efi 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21. Leiden antiek interieur Hoge Rijndijk 260 leiden tel 071-410608

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11