1 Duitse bemanning blijft aan boord van Awacs President Suriname houdt onderonsjes met officieren Bosnië krijgt steun van Internationaal Hof Balladur heeft vijfjaar nodig voor hervormingen Buitenland Rabin bepleit scheiding Israëli's en Palestijnen Armenië en Azerbajdzjan sluiten wapenstilstand Armenië wint land maar verliest toekomst VRYDAG 9 APRIL 1993 Schadevergoeding voor Siemens wiesbaden» De Duitse deelstaat Hessen is gisteren veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan het Siemens-con cern. De deelregering zou de belangen van Siemens hebben ge schaad door het concern uit milieu-oogpunt te dwingen tot de sluiting van een filiaal waar kembrandstofstaven worden gepro duceerd. De hoogte van de schadevergoeding is nog onbekend, maar Siemens had 35 miljoen gulden geëist. Ex-baas Hongaarse geheime politie dood Budapest» Eén van de meest gevreesde en gel Hongarije, de ex-baas van de geheime politie AVH, Gabor Peter, is gisteren op 86-jarige leeftijd overleden. Peter wordt verant woordelijk gehouden voor de dood van duizenden mensen. VN handhaven embargo tegen Libië new York. De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren het lucht- en wapenembargo gehandhaafd, dat een jaar geleden werd inge steld tegen Libië. De sancties werden opgelegd om Libië te dwingen de twee mannen die worden verdacht van de bomaan slag op een PanAm-toestel boven het Schotse Lockerbie uit te le veren. Libië heeft dat tot op heden geweigerd. Macedonië lid van VN new York. De Algemene Vergadering van de VN heeft zich giste ren uitgesproken voor toelating van Macedonië tot de VN onder de voorlopige naam „de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië". Voor die naam is gekozen omdat Griekenland zich verzet tegen erkenning van de republiek onder de naam Mace donië. Massale asielaanvraag frankfurt» De 123 inzittenden van een Aeroflot-vliegtuig uit de voormalige Sovjet-republiek Armenië hebben gisteren na de landing op de luchthaven van Frankfurt politiek a -.iel in Duits land aangevraagd. Het toestel vervoerde asielzoekers uit India, Sri Lanka en Pakistan. Leger des Heils loost fraudeurs londen. Het Leger des Heils heeft als reactie op de miljoenen fraude die in februari aan het licht kwam, een hoge functionaris ontslagen en drie anderen naar nieuwe posten gedirigeerd. Het Leger, met zijn hoofdkantoor in Londen, gaf twee maanden ge leden veertien mensen bij justitie aan op verdenking van fraude. In totaal zouden zij 8,8 miljoen dollar (ongeveer 16 miljoen gul den) achterover hebben gedrukt. PARAMARIBO ANP In een nieuwe poging om de impasse rond het aantreden van de nieuwe bevelhebber Gorré op te lossen, is de Suri naamse president Venetiaan ge sprekken onder vier ogen be gonnen met afzonderlijke leger officieren. De president ontving gisteren zeven oversten. De ge sprekken worden na de paasda gen voortgezet. Vorige week liet de legerlei ding weten Gorré niet te accep teren als bevelhebber. In Para maribo bestaat echter de indruk dat de meningen binnen het of ficierscorps zeer verdeeld zijn. Venetiaan zou de werkwijze van de afzonderlijke gesprekken hebben gekozen om van die verdeeldheid gebruik te maken bij het oplossen van de crisis. Alleen de oppositiepartij Pen- dawalima vindt dat de benoe ming van Gorré 'zonder meer' moet worden gehandhaafd. „Officieren die dit niet wensen te accepteren, moeten dan maar plaatsmaken, want bin nen ons democratische bestel heeft de regering het laatste woord", aldus de partij. Bevelhebber VN-macht terug naar Sarajevo DEN HAAG/SREBRENICA Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft Klein-Joego- slavië (Servië en Montenegro) opdracht gegeven maatregelen te nemen die een einde moeten maken aan alle vijandelijkhe den tegen Bosnië. De uitspraak betekent een belangrijke rugge steun voor de Bosnische rege ring in Sarajevo.' Het Hof deed zijn uitspraak in een zaak die Bosnië had aangespannen te gen Klein-Joegoslavië* Sarajevo heeft Belgrado beschuldigd van volkenmoord. Het normaal gesproken trage Gerechtshof kwam opmerkelijk snel met zijn uitspraak. Eind vo rige week werden de hoorzittin gen in de zaak afgesloten. Na afloop zei de advocaat van Bosnië de uitspraak te beschou wen als een overwinning voor Sarajevo. Voor Belgrado is spra ke van „een nederlaag noch een overwinning", zo oordeelde de vertegenwoordiger van Klein- Joegoslavië. Een hulpkonvooi van de VN heeft gisteren op de terugweg 1.400 moslims uit Srebrenica geëvacueerd. Ze zijn momen teel op weg naar Tuzla. De bevelhebber van de VN- vredesmacht in Bosnië, de Franse generaal Philippe Moril- lon, die met 150 Canadese blauwhelmen op weg was naar Srebrenica, is weer terugge keerd naar Sarajevo. Hij wilde met zijn aanwezigheid in Sre brenica het oog van de wereld op het lot van de tienduizenden vluchtelingen gevestigd hou den. Morillon kwam echter niet verder dan Sokolac, 45 kilome ter ten oosten van Sarajevo. PARIJS. HANSGERTSEN CORRESPONDENT Vijf jaar. Dat is de termijn die de nieuwe Franse premier Edouard Balladur nodig denkt te hebben om het land weer op poten te zetten. Of, zoals hij het gisteren zelf uitdrukte, „om van Frank rijk weer een voorbeeld te ma ken". De regeringsverklaring was weinig verrassend. Balladur heeft de afgelopen maanden al uitvoerig uiteengezet wat er vol gens hem moet gebeuren. Hij wil de onveiligheid en illegale immigratie drastisch terugdrin gen, de in het slop geraakte eco nomie een forse injectie geven en vervolgens de schrikbarend hoge werkloosheid terugdrin gen. Tenslotte wil hij de plaats van Frankrijk in de wereld op nieuw definiëren, frankrijk hoort in zijn ogen een vooraan staande rol te blijven spelen op het wereldtoneel en dat begint met Europa. De nieuwe Franse premier stelde gisteren in het parlement opnieuw dat de toekomst van Frankrijk volgens hem valt of staat met het slagen van de Eu ropese eenwording. De in de versukkeling geraakte Europese eenwording wil hij opnieuw op gang helpen door de banden met zowel Duitsland als Groot- Brittannië nauwer aan te halen. Op economisch gebied wil hij op korte termijn een aantal maatregelen nemen om de in het slop geraakte bouw- en wo ningbouwsector weer op gang te helpen. Huurders zullen via belastingvoordelen worden aangemoedigd een huis te ko pen. Meer in het algemeen wil hij het bedrijfsleven tegemoet komen door de sociale lasten, met name voor de lagere inko mens, drastisch terug te snoei- The Independent IPS* xJ Press International Jeltsin blijft bij helft-plus-één Een orthodoxe jood gebruikt twee hoeden om zijn gezicht af te schermen als de hogepriesters hun zegen uitspreken. Zijn geloofsgenoten hebben hun gezichten bedekt met gebeden sjaals. FOTO» AP JERUZALEM. AFP-Rtr-AP Alleen een scheiding tussen Israëli's en Palestijnen kan de veiligheid in Israël ga randeren. Dat heeft de Israëlische pre mier Rabin gisteren betoogd. „Hoe die per de scheiding, des te groter de veilig heid." Rabin gaf overigens niet aan wat hij precies onder die scheiding verstaat. Rabin kondigde verder aan dat hij van plan is de afsluiting van de bezette Gaza- strook en de Westelijke Jordaanoever, die vorige week inging, te handhaven tot na het joodse paasfeest dat 13 april af loopt. „De bezette gebieden zijn nu acht dagen dicht. Dat is niet lang, maar er is al een verandering van sfeer merkbaar. Momenteel is er zelfs sprake van een vermindering van het geweld in de ge bieden", aldus Rabin. Maar dat is betrekkelijk. Op de Gaza- strook schoten Israëlische militairen gis teren een 13-jarig Palestijns meisje dood. Volgens Palestijnse ooggetuigen waren er geen gevechten, maar werd het meisje doodgeschoten toen zij voor haar huis stond te wachten. De legerautoriteiten gaan de zaak onderzoeken. Uit een onderzoek van de Deense pa tholoog Jordan Dalgaard blijkt dat een 23-jarige Palestijn in een Israëlische le- gergevangenis is overleden aan een te la te medische behandeling en mogelijk mishandeling door zijn ondervragers. De man werd verdacht van contacten met de militante beweging Harnas Arenden. De gevangenisdirectie heeft de bevindin gen van Dalgaard verworpen. Om de Palestijnen terug naar de on derhandelingstafel te krijgen, hebben de VS voorgesteld dat Israël een Palestijn uit Jeruzalem toelaat bij het Midden-Oos- tenoverleg. Als het Amerikaanse voorstel wordt aangenomen, kan Faisal Husseini aan het overleg deelnemen. Husseini is nu nog adviseur van de Palestijnse dele gatie. De Russische president Jeltsin vindt een absolute meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen bij het referendum (25 april) over zijn functioneren voldoende om aan te blijven. Slaagt Jeltsin er evenwel niet in de helft-plus-één van de stem men in de wacht te slepen, dan stapt hij op. Vice-premier Sjoe- mejko en Jeltsins woordvoerder Arfenov hebben dat gisteren verklaard. Jeltsin gaat met een dergelijke interpretatie van de uitslag in tegen de wens van het Congres van Volksafgevaardigden, het uitgebreide en overwegend conservatieve Russische parle ment. Het Congres bepaalde tij dens zijn laatste zitting dat Jelt sin bij het referendum een meerderheid van het totale aan tal kiesgerechtigde burgers ach ter zich moet zien te krijgen, wil hij kunnen aanblijven. Man vermoordt aanrander van zijn dochtertje HALBERSTADT AP Een 42-jarige man is gisteren in zijn woning in Halberstadt in de Duitse staat Sachsen-Anhalt doodgeslagen door de vader van een 9-jarig meisje dat hij zou hebben proberen te ver krachten. De politie vond de man dood op de bank in zijn flat waar zij naartoe gingen na een telefoontje van buren dat er een kind werd gemolesteerd. Het meisje zou door de man naar zijn flat zijn gelokt waar zij zich onder bedreiging met een mes moest uitkleden. Doordat een van de buren aanbelde, kon het meisje ontsnappen voor de man haar kon verkrachten. Ze rende naar huis en vertelde haar vader wat er was gebeurd. De vader ging in gezelschap van twee vrienden naar de flat waar zij gezamenlijk de fatale klap pen uitdeelden. Toezicht op vliegverbod begint maandagmiddag Strijd Nagomo Karabach gaat toch door De Duitse bemanningsleden van de Awacs-toestellen van de NAVO, die het vliegverbod boven Bosnië moeten con troleren, mogen voorlopig aan boord blijven. Een kort geding om dit te verbieden, dat was aangespannen door de regeringspartij FDP en de oppositionele SPD, werd niet in behandeling genomen. Dat besloot het Duitse Hooggerechtshof (Bundesverfassungsgericht) gisteravond. BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Daarmee kregen de christen democraten van kanselier Kohl gelijk. De FDP en de SPD had den de hoogste rechters inge schakeld om een kabinetsbe sluit van 2 april waarin het groene licht voor de Duitse deelname aan de Awacs-vluch- ten was gegeven, door middel van een kort geding ongedaan te maken. Tegen de wil van de liberale coalitiepartner hadden de chris ten-democraten met hun kabi netsmeerderheid besloten dat de Duitse militairen aan boord zouden blijven. De liberalen en de sociaaldemocratische SPD zijn van mening dat een derge lijke stap in strijd is met de grondwet, die de inzet van de strijdkrachten buiten het NAVO-gebied verbiedt. De FDP dreigde zelfs uit de coalitie te stappen indien Kohl zijn zin zou doordrijven. Maar daar was in liberale kringen gisteravond echter geen sprake meer van. Minister van buitenlandse zaken en vice- kariselier Kinkel en fractieleider Solms noemden het een groot winstpunt dat duidelijkheid is geschapen over de vraag of de Awacs-militairen legaal of ille gaal vliegen in VN-opdracht. „De soldaten weten nu dat ze juridisch gedekt zijn", aldus Solms. De hoogste rechters besloten dat de Duitse bemanningsleden aan boord kunnen blijven tot dat een definitief besluit over de rol van de Duitse strijdkrachten buiten de eigen grenzen is ge nomen. Ze onderstreepten dat het besluit van gisteren om het kort geding van de liberalen en sociaal-democraten niet in be handeling te nemen, uitsluitend voor deze Awacs-maatregel geldt. Doorslaggevend voor het besluit van het Hooggerechts hof was de internationale scha de die de Duitse geloofwaardig heid zou oplopen indien de sol daten nu van boord zouden gaan. De NAVO begint overigens maandagmiddag om 12 uur met het toezicht op het vlieg verbod boven Bosnië. De Ko ninklijke Luchtmacht zal een de operatie deelnemen met 12 F- 16'sen rond 100 manschappen. LONDEN» JOHN ROBERTS Armenië mag dan terreinwinst boeken; op andere fronten verliest het land elke slag. De economie is er het slechtst aan toe van alle GOS-landen. De woede van de buurlan den over de agressie tegen Azerbajdzjan zal deze rampspoed alleen maar vergroten. De GOS-republiek is rijk aan mineralen, maar de exploitatie daarvan heeft Moskou ten tijde van de Sovjetunie nooit gestimu leerd. De aardbeving van december 1988 schakelde bovendien de twee kernreactoren in Armenië uit. Sindsdien heeft de vijf jaar durende oorlog om Nagomo Karabach, de Armeense enclave die in 1923 door Stalin aan Azerbajdzjan werd toegewezen, de energiemalaise alleen maar verergerd. Armenië is voor zijn energievoorziening geheel aangewezen op de buurlanden Azer bajdzjan en Georgië. De toevoer van gas uit Azerbajdzjan is ruim vier jaar geleden al stopgezet vanwege het conflict om Nagomo Karabach. Armenië importeert zijn gas traditiege trouw uit Turkmenistan, maar deze pijplei-» dingen zijn vele honderden kilometers lang en daardoor kwetsbaar. Drie van de vier lei dingen lopen via Azerbajdzjan en zijn door dat land afgesloten. De vierde loopt via Ge orgië. Maar die heeft een geringe capaciteit en bereikt alleen het noorden van Armenië en de hoofdstad Jeravan. Het zuiden blijft van gas verstoken. De 3,5 miljoen inwoners van Armenië hebben door dit alles een barre winter ach ter de rug, met een groot gebrek aan ener gie en voedsel. Er is slechts twee of drie uur per dag elektriciteit, soms alleen 's nachts. De regering is bovendien selectief in het verdelen van de schaarse energie: de indu strie en het leger krijgen de voorkeur boven particulieren. Het conflict in Georgië over de provincie Abchazië heeft ook de olietoevoer van de raffinaderij in Poli, aan de Zwarte Zee, on mogelijk gemaakt. Daarom heeft Armenië zich tot de islamitische buren Iran en Tur kije gewend om het omsingelde land van energie te voorzien. Deze week liet de Turk se regering weten dat alle bijstand aan Ar menië wordt beëindigd nadat Armeense 'zelfverdedigingseenheden' strategische plaatsen in Azerbajdzjan hadden veroverd. De grens tussen beide landen is hermetisch afgesloten. Het huidige Armenië, de kleinste repu bliek van het GOS, is nog maar een fractie van het rijk dat zich ooit uitstrekte tot diep in het huidige Turkije en noord-Syrië. De herinneringen aan de Turkse genocide op anderhalf miljoen Armeniërs in 1915 zijn nog niet vervaagd. Het bericht dat Turkije troepenversterkingen naar de Armeense grens zal sturen, zal dan ook veel zout in de wonden wrijven. De klinkende overwinningen van de Ar meense strijdkrachten tegen Azerbajdzjan ten spijt, vormt de oorlog een grote hinder nis voor investeringen. De Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling (EBRD) heeft 57,4 miljoen dollar toegezegd voor reparatie van de energievoorzieningen, maar dat geld is er nog niet. Op lange termijn heeft Armenië kans een .bloeiende economische natie te worden. Het heeft in grootte de vierde mijnindustrie van de voormalige Sovjetunie binnen de grenzen, en het heeft aanzienlijke goud-, koper- en zoutreserves. In 1983 werd er olie gevonden, maar de exploratie van dat olie veld gaat traag wegens geldgebrek. De mijnen waren in het verleden verant woordelijk voor 18 procent van Armenië's produktie en droeg aan het einde van de ja ren tachtig 600 miljoen dollar bij aan de economie. Maar de afzetmarkten lagen alle maal in de Sovjetunie. Nu zal het land an dere markten moeten aanboren en zal het veel kapitaal nodig hebben om de exploita tie van mineralen mogelijk te maken. Alleen dan wordt Armenië beter voor zijn kostbare bezit beloond dan onder het centrale gezag in Moskou. Maar zolang de oorlog met Azerbajdzjan voortduurt, zal die beloning uitblijven. Een Azerbajdzjaanse soldaat rust even uit tussen de gevechten met Armeense troepen door. De twee strijdende partijen kwamen een MOSKOU DPA-Rtr Armenië en Azerbajdzjan zijn onder bemiddeling van Rusland gisteren een staakt-het-vuren overeengekomen in de strijd om de Armeense enclave Na gomo Karabach in Azerbajd zjan. Vanaf vanmiddag moeten de wapens zwijgen. De wapen stilstand moet dinsdag worden gevolgd door besprekingen tus sen de regeringsleiders van bei de landen. De Russische minis ter Gratsiov (defensie) trad bij de onderhandelingen op als be middelaar. Volgens Gratsiov had Azerbajdzjan om de be sprekingen gevraagd. Ondanks de toenadering tus sen Armenië en Azerbajdzjan wapenstilstand overeen maar de wapens zwegen tot nu toe nog niet. FOTO REUTER VICTOR KOROTAEV gaat de strijd om de Azerbajd zjaanse landengte die Nagomo Karabach van Armenië scheidt, gewoon door. Armeense eenhe den zouden aanvallen hebben uitgevoerd op dorpen aan de grens met Azerbajdzjan. Ook zouden de Armeniërs troepen hebben samengetrokken bij de Azerbajdzjaanse stad Keihad- zjar, die afgelopen weekeinde in Armeense handen viel. Het op perbevel van de Armeense strijdgroepen in Nagomo Kara bach meldt dat Azerbajdzjaanse troepen vannacht de stad Mar- toeni, in het oosten van de en clave. hebben aangevallen. De tofs zouden (laarbij ge vechtsvliegtuigen hebben inge zet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5