Leidsch Dagblad Ter Veld: Regels bijstand scherper Hormoon zwangere vrouwen gebruikt in afslankkuur BEL: Hulshoff i Oegstgeest bij rijkste gemeenten zaterdag10* AUTOBOULEVARD Extra politie ingezet tegen autokrakers TWEEDE PAASDAG LENTESHOW BAALBERGEN KATWUK! ANDERS oenk£N OVER Taxichauffeurs massaal in actie na mislukt overleg over treintaxi 'Crisistax' in België VRYDAG 9 APRIL 1993 Oegstgeest is doorgedron gen tot de top-10 van de rijkste gemeenten in Ne derland. De gemeente ruk te tussen 1984 en 1989 op van de dertiende naar de zevende plaats. Wassenaar zakte van de vijfde naar de zesde plaats. Dat blijkt uit een overzicht van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Het is volgens onderzoe ker P. Meuwissen van het CBS niet te zeggen of de bevolking van Oegstgeest de afgelopen jaren steeds rijker is geworden, of dat de inwoners van de andere gemeenten relatief minder rijn gaan verdienen. Eens in de vijf jaar stelt het CBS de rangorde van rijk naar arm vast voor de 672 Nederlandse gemeen ten. De lijst wordt opge steld op grond van het in komen dat iedere inwoner gemiddeld kan besteden. In 1989 kon in Bloemen- daal iedere inwoner 20.800 gulden uitgeven. Dat is bij na anderhalf maal zo veel als de gemiddelde Neder lander. Oegstgeest komt nog be ter uit de bus als ook reke ning wordt gehouden met het aantal jongeren onder de 18 jaar. De gemeente neemt de derde plaats In als er bij de berekeningen vanuit wordt gegaan dat jongeren 20 procent min der uitgeven dan volwasse nen. Voorschoten schiet dan ook omhoog: naar nummer 10. Volgens Meuwissen Is de lijst van 1989 pas nu be kend geworden doordat het CBS afhankelijk is van gegevens van de belasting dienst Het duurt een tijdje voordat die informatie be schikbaar is. „Bovendien is het een omvangrijk onder zoek: we verwerken een mijoen waarnemingen", aldus Meuwissen. ï-f OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40128 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Lucky Ten gevaarlijk Morillon terug 3 De nieuwe lotto Lucky j- VN-bevelhebberMo Ten is een gevaarlijk D rillon is teruggekeerd spel, zegt R. Kerssemakers van hetJellinekcentrum voor verslavingsziekten naar Sarajevo. Hij wilde aanvankelijk naar Srebre nica. Klantonvriendelijk A Q De dienstverlening I 77 van de Leidse Uni versiteitsbibliotheek schiet te kort, blijkt uit een ge bruikersonderzoek Chris Isaak -y Chris Isaak heeft een nieuw album. Zijn stem, met die mooie snik erin, welft zich rond nieuwe oorspronkelijke songs Katwijk •3 Q Bij Katwijk loopt al- J J les nu op rolletjes. De ploeg is geen 'onder deurtje' meer in de eerste klasse zaterdag Noordhollandse geneeskundige inspectie wil onderzoek naar therapie haarlem henny van egmond De Haarlemse privékliniek Kenaupark geeft af- slankkuren, waarbij een hormoon wordt geïnjec teerd dat eigenlijk tot doel heeft onvruchtbare vrouwen zwanger te laten raken. Het hormoon wordt gewonnen uit urine van zwangere vrou wen, die wordt opgehaald in het kader van de ac tie 'Moeders voor moeders'. De verkoper van het hormoon, Organon, raadt de toepasssing tijdens vermageringskuren niet aan. De Geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid in Noord-Hol land overweegt een onderzoek in te stellen naar de 'effectiviteit en eventuele schadelijkheid' van deze Simeonstherapie. De Simeonstherapie duurt 26 tot 40 dagen. Tij dens de kortste kuur worden 23 injecties toege diend met het hormoon Humane Chorion Gona- dotrofine (HCG). Bovendien moeten de deelne mers een dieet volgen van 500 calorieën per dag. Volgens informatiefolders van de Kliniek Kenau- park valt iemand tijdens de 26 dagen tussen de vijf en zeven kilo af. Het afvallen gebeurt 'snel, veilig en harmonieus' door de Simeonstherapie, zo stelt de Kliniek Kenaupark. „Bijwerkingen van de dagelijkse HCG-injecties komen niet of nau welijks voor", aldus de informatie. Verkoper Organon is uiterst ongelukkig met de Simeonstherapie. Er is namelijk geen enkel we tenschappelijk bewijs dat het hormoon, dat op de markt wordt gebracht onder de merknaam Preg- nyl, werkt als afslankmiddel. Hoewel er al vele malen onderzoek is gedaan, is er geen enkele aanwijzing dat het middel werkt. „Dat men met een hongerdieet van 500 calorieën per dag een gewichtsvermindering constateert, behoeft nie mand te verwonderen", aldus Organon-woord- voerster A. Ceelen. Omdat er geen wetenschappe lijke onderbouwing is voor het gebruik van HCG, wenst Organon het gebruik van het hormoon bij afslankkuren volgens Simeons „niet aan te ra den", aldus Ceelen. Geneeskundig inspecteur dr. G. van der Wal kent de Simeonskuur. „Toevallig hebben wij vori ge week nog over deze kuur gesproken. Wij over wegen een nader onderzoek te doen naar de ef fectiviteit en eventuele schadelijkheid van deze therapie. In eerste instantie denken we aan een onderzoek van de literatuur die over dit onder werp is geschreven", zegt Van der Wal desge vraagd. Het onderzoek, dat wordt opgezet na een aantal meldingen die bij de inspectie binnenkwa men, zal overigens nog wel enige tijd op zich la ten wachten. Van der Wal vertelt dat het HCG-hormoon tot doel heeft de eisprong te bevorderen, en niet op de markt wordt gebracht om te gebruiken bij het afslanken. „Maar dat is een problematisch punt. Als een arts het medisch geïndiceerd acht en het kan verantwoorden, mag hij een medicijn ook voor andere doeleinden voorschrijven dan waar voor het gemaakt is. De wet geeft hem die moge lijkheid", aldus Van der Wal. W TdO-17.00 our 2de PAASDAG 01640 35916 Staatssecretaris draait bewijslast alleenwonenden om De bijstandsuitkering moet in principe worden verlaagd tot 50 procent van het minimumloon. Alleenstaanden komen slechts voor een uitkering van 70 procent van het minimumloon in aanmerking, als zij kunnen bewijzen dat zij inderdaad alleen wonen. Dit plan heeft staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) gisteren ontvouwd in het TV-programma 'Met Witteman'. den haag gpdzal het op zijn vroegst per 1 juli 1994 van kracht worden. Ter Veld heeft het voorstel bij Op dit moment wordt in de het kabinet ingediend in het ka- meeste gevallen automatisch der van de discussies over de een bijstandsuitkering van 70 begroting 1994. Het plan sluit procent gegeven. Dat houdt in aan op ideeën die bij de rege- dat twee 'alleenstaanden' die ringspartijen CDA en PvdA le- stiekem samenwonen, een uit- ven. Als het voorstel doorgaat, kering krijgen die 40 procent Nergens zoveel merken bij elkaar als op de LEIDERDORP hoger is dan het minimumloon. In de wet is geregeld dat samen wonenden recht hebben op een bijstandsuitkering gelijk aan het minimumloon. In het nieuwe systeem zou een bijstandsge rechtigde daarom zelf bij de ge meente moeten aantonen dat hij of zij in aanmerking komt voor een uitkering van 70 pro cent. Ter Veld meent dat de huidi ge wet „te weinig selectief' is. Volgens haar wordt de Bij standswet met het plan „stren ger en simpeler". Zij denkt zo ook een paar honderd miljoen per jaar te kunnen besparen. HET WOORD IS AAN Goethe Het werkelijke leven verliest vaak zozeer zijn glans, dat men het nu en dan met het vernis der verbeel ding moet opfrissen. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad19 Regio13,15,16,17 RTV Show - Sport- Stand van zaken - VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog In deïoop van de dag toenemen de bewolking en vanavond en vannacht nu en dan regen of mot regen. De temperatuur komt daar bij niet onder de 7 graden. De wind waait uit het zuidoosten, landinwaarts matig, windkracht 4, in het Waddengebied krachtig, 6. Ook morgenoverdag is het over wegend bewolkt, maar de kans op regen neemt geleidelijk wat af. De maximumtemperatuur ligt op de normale waarde voor half april: 12 Geen kront ontvangen? 071-161499 mit/mvr 18 00-19.30 nr atertio 10 00-12.00 wr Tweede Paasdag houdt Baalbergen een sprankelende lenteshow met volop meubelprimeurs, waaronder schitterende Italiaans leren zitmeubelen. Sfeervolle muziek, culinaire paasspecialiteiten en een uniek geschenk bij uw aankoop vanaf f. 500,- kompleteren een show die uw bezoek zeker waard is. Kom kijken! de zilk Charlotte Damen uit De Zilk ziet de ko mende weken vol vertrouwen tegemoet. Want in de Bollenstreek is het vooijaar nu echt begonnen. De bollenvelden staan weer in volle bloei en zullen worden bezocht door tienduizenden mensen uit binnen- en buitenland. Tijdens het Paasweekeinde is de Bollenstreek met Keukenhof een van de grote toeristische trekpleisters. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS dorith ligtvoet De politie in Noordwijk, Noord- wijkerhout, Lisse, Hillegom en Voorhout zal tijdens de komen de feestdagen extra agenten in zetten tegen autokrakers. Ook deelt de politie waarschuwings folders uit bij hotels en cam pings en worden toeristen via viertalige spandoeken op wegen naar het strand gewaarschuwd. .„Een stukje service aan toe risten", zo noemt woordvoerder P. Pegge het project. „Soms hebben ze waardevolle appara tuur in hun auto. Wij zeggen: haal die spullen eruit of leg ze in elk geval in de achterbak." Vooral tijdens Pasen en Pink steren zal de politie extra alert zijn. Als de politie in het hoogseizoen voldoende agenten heeft, wordt het project ook dan voortgezet. De agenten komen uit het he le district Bollenstreek Noord. Door de politie-reorganisatie kunnen ze soepeler in het hele gebied worden ingezet. 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: i Adres: Postcode: Plaats: amsterdam «anp Muzikale Paasshow bij Hulshoff. 2e Paasdag van 11-17 uur. Volop voordeel bij 't genot van een drankje! Da's mooi meegenomen deze week Woede over goedkope concurrent loopt hoog op het bedrijfsleven een kort geding dat het CBT te gen de invoering van de treintaxi heeft aange spannen. Het overleg mislukte. Aan het eind van de avond trokken de chauffeurs zich terug. Nadat zij hun collega's op de hoogte hadden gebracht, kwam de actie op gang. In een lange stoet reden de taxichauffeurs naar de Amstelveense taxicen trales van waaruit de treintaxi's worden geregeld. Twee straten werden geblokkeerd. Aan de actie deden ook taxichauffeurs uit Den Haag mee. Rond kwart voor twee vanmorgen besloten 250 taxichaufffeurs naar Amsterdam te rijden. Rond half drie werd de actie op de Dam beëindigd. De Haagse chauffeurs werden door hun Amsterdam se collega's naar de rand van de stad begeleid. Volgens de politie zijn de acties zonder inciden ten verlopen. Ongeveer vijfhonderd taxichauffeurs hebben af gelopen nacht in Amsterdam en Amstelveen actie gevoerd tegen de komst van de treintaxi naar sta tion Amsterdam-Zuid. De Amsterdamse chauf feurs vrezen inkomstenderving. Gistermiddag werden al twee taxichauffeurs door de Amster damse politie gearresteerd. Ze hadden ieder een treintaxi klemgereden en beschadigd. Eén van de klemgereden taxi's werd begeleid door de politie. Gisteravond kwam een overleg op gang tussen het Amsterdamse Centraal Bureau Taxivervoer (CBT), de exploitatiemaatschappij Vof-Treintaxi, twee Amstelveense taxicentrales, de politie en een delegatie van Amsterdamse taxichauffeurs. Inzet van het overleg was een compromis om elkaar tot volgende week donderdag met rust te laten. Op die dag dient voor het college van beroep voor Vrijwel alle Belgen gaan vanaf 1 juli drie procent extra belas ting betalen. Deze 'crisisbij drage' maakt deel uit van een pakket maatregelen waarmee premier Dehaene het begro tingstekort geleidelijk wil te rugdringen tot drie procent in 1996. Dat is een van de eisen voor toetreding tot de Europe se Economische en Monetaire Unie (EMU). Dehaene ontvouwde giste ren zijn voorstellen voor las tenverzwaring en besparingen op de uitgaven voor dit en vol gend jaar. waarmee 113 mil jard frank (ruim zes miljard gulden) is gemoeid. Daarmee zette de premier een punt achter een roerige periode. Wegens onenigheid over de maatregelen stapte Dehaene ruim twee weken ge leden naar de koning om het ontslag van zijn amper een jaar oude regering aan te bie den. Dehaene sloot echter als nog een akkoord met de voor zitters van de vier regerings partijen. De crisisbelasting moet het leeuwedeel van de 42 miljard frank (2,1 miljard gulden) aan nieuwe inkomsten opleveren. Voor dit jaar wordt gerekend 6,1 miljard frank (300 miljoen gulden). In 1994 moet dat op lopen tot 12 miljard frank. De laagstbetaalden en gepensio neerden worden ontzien. Dehaene wil ook nog eens 42 miljard frank besparen door bijvoorbeeld een eigen bijdrage in de ziekteverzeke ring vanaf 1 januari 1994. Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i 0 Pc maand, automatisch j 28.75) 0 Per kwartaal I Q via acceptgiro 82.85) 0 automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening. n rmrlop. mndri pmurgrl j 8 V12141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1