IS ia Stage was kwestie van tijd uitzitten' Leiden Regio Kamer van Koophandel steunt plan rond Estec Bollenstreek zet paus in de bloemen Leren in de praktijk valt MBO 'ers tegen „Je moet gewoon in de winkel staan en een beetje verko pen. In het ergste geval kun je zelfs vakken gaan vullen. Nou, daar word ik eigenlijk niet voor opgeleid.'' Hendrik- Jan Dingeman is een MBO-student, die zijn stage niet bij zijn opleiding vindt passen. Hij staat niet alleen. Uit een deze week verschenen onderzoek van de FNV-jongeren- bond wordt duidelijk, dat slechts veertien procent van de ondervraagde MBO-leerlingen de stage goed vond aan sluiten bij de studie. De 23-jarige Dingeman heeft stage gelopen bij de Leidse kle dingwinkel Omnia Fausta. Maar daar werd hij eigenlijk alleen maar als verkoper ingezet. „Ik volg een opleiding om later zelf standig ondernemer te worden. Je kunt natuurlijk niet verwach ten dat het bedrijf je zomaar de boekhouding of de inkoop laat doen. Maar daar word je juist wel voor opgeleid. De dingen die je op dat gebied hebt ge leerd op school, kun je dus niet in praktijk brengen tijdens je stage." Zijn medestudent Remie Wols- wijk is het daar mee eens. „Ik heb stage gelopen bij Perry Sport in Leiden", zegt hij. „Maar het enige wat ze me lie ten doen was verkopen. Nou, dat kan volgens mij iedereen wel. De dingen die ik op school heb geleerd, heb ik helemaal niet kunnen toepassen. De sta ge was gewoon een kwestie van mijn tijd uitzitten." Niet alle MBO-studenten vin den hun stage waardeloos. De 21-jarige Sonja Steenwijk uit Benthuizen heeft als student op de Modevakschool in Den Haag twee stages gehad: een in een stoffenzaak en een in een naaia telier. „Praktijk en school zijn natuurlijk wel anders, maar de basis die je op school krijgt heb je nodig om goed te functione ren tijdens je stage. Volgens mij sluit de opleiding wel degelijk aan bij de stage. Ln je leert er tijdens je stage natuurlijk ook veel dingen bij, waar je op school geen les in krijgt. Maar ik moet wel zeggen dat ik het erg getroffen heb met de stageplek ken waar ik ben terechtgeko men. Veel van mijn medestu denten hebben het niet zo naar hun zin gehad." Stage-begeleider M. Dusée denkt dat het inderdaad wel kan kloppen dat de stages niet goed bij de MBO-opleidingen aan sluiten. „Maar wat wil je met al die bezuinigingen? Bij onze op leiding is de apparatuur heel belangrijk. Maar de laatste vijf jaar hebben wij geen geen geld gehad om nieuwe apparatuur aan te schaffen. En dan kunnen de leerlingen daar moeite mee krijgen. "De stage-begeleiders doen ondertussen alles wat ze kunnen om de leerlingen voor te bereiden op wat hun stage zal brengen. B. van Leeuwen van de Middelbare Technische Sec- torschool Leiden: „Ik kan echt niet zeggen dat de leerlingen niet genoeg informatie krijgen om beslagen ten ijs te komen. Wij houden speciale informatie avonden en zorgen ook voor goede folders. Maar ja, de leer lingen moeten zelf ook hun best doen om hun stage succesvol te maken." Gekleurd glas spoedig apart leiden Leidenaars moeten over een aantal maanden hun verschil lende glassoorten gescheiden inleveren. In de binnenstad ko men nieuwe afvalcontainers met twee compartimenten: één voor wit en één voor gekleurd glas. In de overige wijken ko men glasbakken met drie com partimenten: voor wit, groen en bruin glas. De nieuwe glasbakken wor den naar verwachting in het na jaar geplaatst. In de binnenstad gebeurt dat tegelijk met de plaatsing van nieuwe afvalcon tainers, waarin mensen ook hun groente-, fruit- en tuinafval kwijt kunnen. Het aantal afval containers in het centrum wordt uitgebreid. Dat het bruine en groene glas in de binnenstad vooralsnog niet apart wordt ingezameld heeft volgens een woordvoer ster van de reiningsdienst te maken met de grootte van de nieuwe afvalcontainers. Vijf eeuwen Leids buurtwerk leiden» Het buurtwerk in Leiden is het onderwerp van de bijeen komst, die de vereniging voor natuur, cultuur en recreatie (NI- VON) houdt op zondag 18 april. Kees Walle deed een onderzoek naar het wijkwerk en presenteert dat onder de titel: vijf eeuwen Leids buurtwerk. Walle vertoont een dia-klankbeeld en een videofilm. De bijeen komst wordt gehouden in gebouw Zuiderkwartier aan de Anje- lierstraat en is gratis toegankelijk. De lezing begint om half drie, de zaal is een half uur eerder open. Keukenhof om zes uur open lisse Keukenhof gaat op eerste paasdag om zes uur 's morgens open. Liefhebbers van het ochtendgloren krijgen daardoor de gelegenheid in alle rust door de bloementuin te wandelen en fo to's te maken. „Het ontwaken van Keukenhof is een belevenis. Zeker op zondagmorgen, want je hoort dan absoluut geen ver keer. lebent dan heerlijk alleen met de natuur", aldus Keuken hofdirecteur H. Koster. Bezoekers die tussen zes en acht uur 's morgens voor de poort van Keukenhof staan, betalen zeven in plaats van twaalf gulden voor een toegangskaartje. Tot tien uur kan worden ontbeten voor 7,50 gulden. Keukenhof gaat behalve op eerste paasdag, ook op 18 april, 9 en 16 mei om zes uur 's morgen open. Cursus helpt rokers van verslaving af katwijk Wie wil stoppen met roken maar dat liever niet in zijn eentje doet kan zich opgeven voor een cursus in het Kwadrant aan de Schimmelpenninckstraat 10 in Katwijk. De cursus begint maandag 26 april en is georganiseerd door de GGD Duin- en Bollenstreek, het Kruiswerk Rijn Duin en het Integraal Kanker centrum West. VRIJDAG 9 APRIL 1993 noordwuk paul de vlieger De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland steunt de plannen die Noordwijk heeft ontwikkeld rond ruimtevaart centrum Estec. Dat blijkt uit een brief die de Kamer aan burge meester en wethouders van de badplaats heeft gestuurd. De Kamer onderschrijft volledig Noordwijks visie, dat er voor uitbreiding van Estec voldoende ruimte moeten worden gereser veerd. Noordwijk wil Estec bij een eventuele uitbreiding van haar terrein geen strobreed in de weg leggen. De gemeente vindt het ruimtevaartcentrum dermate belangrijk voor het dorp, de re gio en het land dat er alles aan moet worden gedaan om Estec op zijn huidige locatie, ten zui den van de bebouwde kom van Noordwijk, te behouden. Van de tien dorpen die het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB) vormen, zijn alleen Katwijk en Valken burg een andere mening toege daan. Katwijk heeft de Noord- wijkse grond nabij Estec op het oog voor woningbouw. Valken burg ondersteunt dat Katwijkse streven. In een eind vorig verschenen rapport getiteld 'Estec, toekom stige ruimtelijke ontwikkeling' stond te lezen dat Estec tot het jaar 2015 behoefte heeft aan 15 tot 20 hectare. Een andere con clusie in de nota luidt dat het idee om in de nabijheid van Es tec een zogenoemd Space Science Park te ontwikkelen, nader moet worden onder zocht. Beide conclusies worden door de Kamer van Koophandel onderschreven. Jan en Bart Bergman en Piet Koomen: „Als je alle uren rekent, komen we er slecht vanaf". foto jan holvast voorhout/lisse wil goslinca correspondent Als de paus straks met Pasen het Urbi et Orbi uitspreekt, is er op het Sint Pietersplein een bloementuin te bewonderen met voorjaarsbloemen uit de Bollenstreek. Vijftien bloe- menarrangeurs hebben onder leiding van hoofdarrangeur Niek van der Voort de tuin ver vaardigd met onder meer tul pen, hyacinten en narcissen uit Lisse en calla's uit Voorhout. Voor de derde keer gaan de bolbloemen van de gebroeders Jan en Bart Bergman uit Lisse naar Rome om met Pasen kleur en fleur te geven aan de bloe- menarrangementen in en rond het Vaticaan. „Een hele eer". vinden de beide broers het. Ze zijn speciaal voor deze taak uit verkoren door het Bloemenbu reau Holland. Een lonende opdracht is het niet, stellen de twee Bergman nen vast. „We besteden veel aandacht aan de keuze van de bloemen en de verzorging er van. We moeten er bovendien voor zorgen dat ze op het juiste moment in bloei staan en dat kost veel inspanning. Het is een intensieve klus en als je alle uren rekent, komen we er slecht vanaf. Maar we doen het heel graag." Een van de twee broers gaat telkens mee naar Rome. „Dan hoor je bij de genodigden. Met Pasen sta je achter de paus en na afloop krijg je een hand van hem. Dat heeft toch wel wat, hoor", beweren de beide kwe kers. Colombe de la Paix Nieuwkomer onder de leveran ciers van het Vaticaan is de Voorhoutse kweker Piet Koom en. Zijn calla, een sneeuwwitte aronskelk, pronkt dit jaar ook op het Sint Pietersplein. Koom en, die 38 jaar bezig is geweest met de ontwikkeling van zijn calla's, zag zijn werk net afgelo pen jaar bekroond doordat één van zijn bloemen in de Keuken hof is gedoopt tot Colombe de la Paix, oftewel Vredesduif. De bloem oogstte vervolgens veel succes op de Floriade. Bij een vakkeuring in Aalsmeer haalde de bloem een hoofdprijs. Ook hoofdarrangeur Niek van der Voort die voor de achtste keer de mini-Keukenhof bij het Vaticaan verzorgt is zeer te spreken over de Colombe. „Een mooie, open bloem." De naam is volgens Van der Voort in elk geval toepasselijk. „De paus doet met Pasen een vredesop roep aan alle volkeren. De 'vre desduif misstaat daarbij niet." Het transport naar Rome wordt verzorgd door de Noord- wijkerhoutse firma Van der Slot. Vandaag vertrekt het bedrijf met 30 ton goederen, waaron der 11.000 tulpen, 1500 narcis sen en 1250 hyacinten. Bart Bergman gaat dit jaar mee om toezicht te houden. Piet Koom en hoopt volgend jaar van de partij te zijn. Voor dotteren van kransvaten naar Nijmegen leiden caroline van overbeeke De afdeling cardiologie van het Diaconessenhuis in Leiden moet haar patiënten voor een spoedeisende dotterbehande ling soms naar Nijmegen door verwijzen. Onlangs heeft een cardioloog van het ziekenhuis een patiënte met een ambulan ce naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen laten brengen voor zo'n behandeling, omdat in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) op dat moment geen plaats was voor de ingreep. Vol gens het Diaconessenhuis komt dit vaker voor. Mensen met bloedvat-vernauwingen kunnen worden geholpen met een dot terbehandeling: door een bal lonnetje aan een buisje in de ader op te blazen wordt de ver nauwde ader opgerekt. Dit is vooral van belang bij aders die naar het hart leiden. De dotter behandeling is een vorm van topklinische zorg die het Diaco nessenhuis niet zelf doet: het ziekenhuis verwijst patiënten door naar het AZL Maar ook het AZL is in zijn mogelijkheden beperkt: volgens richtlijnen van het ministerie van WVC en produktie-afspra- ken in het ziekenhuisplan mag het Academisch Ziekenhuis Lei den dit jaar maximaal 720 dot terbehandelingen uitvoeren. Volgens AZL-woordvoerder D. Ketting is dit aantal nog niet be reikt. „Wel is mogelijk dat op een bepaalde dag bij ons geen plaats is. Als wij bijvoorbeeld nebben afgesproken op cardio logie dat we twee mensen per dag dotteren en er komen vijf aanvragen, dan zijn dat er drie te veel. Dan is de vraag groter dan het aanbod. Volgens het ministerie van WVC moeten ziekenhuizen in een regio met elkaar afspraken maken over dotterbehandelin gen en uitwijkmogelijkheden. „In dit geval is het doorverwij zen van een Leidse patiënt naar Nijmegen een eigen keus ge weest die met een combinatie van factoren te maken zal heb ben. Wij bemoeien ons daar niet mee, maar we nemen aan dat de gezondheid van de pa tiënt voor alles gaat." Actiegroepen tegen seksisme kunnen zich dezer dagen afeetten tegen opvallende modereclame's waarin de vrouw als lustobject wordt gepresenteerd. Bij veel jonge mannen spelen de hormonen op. Zij worden aangezet tot krasse daden. De posters mupi's en abri's van de firma Publex S jwn blijven geliefd bij verzamelaars. Onlangs bleek de aanwezigheid van enkele knappe fotomodellen, die slechts gehuld in spijkerbroek reclame maken voor een modebedrijf, aanleiding voor jongeren om op strooptocht te gaan. I Iet was niet de eerste keer dat de jacht op gedrukt vrouwelijk schoon werd geopend. Een model van modeblad Avantgarde in transparante kleding was enige tijd geleden ook buitengewoon populair. Makkelijk is de diefstal niet. aangezien de reusachtige posters op opvallende verlichte plaatsen staan en niet makkelijk kunnen worden weggestopt. Attractie Volgens politiewoordvoerder D. Graveland worden aantrekkelij ke posters met de de regelmaat van de klok gestolen. „Maar de daders worden ook regelmatig gepakt, want het is niet eenvou dig om die kneiters van posters te verdonkeremanen. Ze meten bijna twee meter bij ruim een meter. Ik denk dat het nog wel tegenvalt als je zo'n ding thuis ophangt. Dan zit je muur gelijk vol." Volgens Graveland zijn schaars geklede fotomodellen niet spe- cifick in trek. „Een mooie bier reclame kan aantrekkelijk zijn voor iemand die bijvoorbeeld bierblikjes verzamelt. En verder worden kunstzinnige posters nog wel eens gestolen. Het is een kwestie van smaak, zou je kunnen zeggen. Maar persoon lijk vind ik echt mooie reclame's zeldzaam." Bij het openen van de poster houder van mupi of abri wordt niet zelden geweld gebruikt. De sluiting wordt vernield en soms gaat de hele ruit eruit. „Er wordt gebruik gemaakt van een spe ciale sleutel en je moet geweld gebruiken om bij de posters te kunnen komen", vertelt een woordvoerder van de firma Pu blex. Aan vernielingen aan abri's is het Amsterdamse be drijf inmiddels gewend. „Dat hoort er bij. We herstellen de schade altijd zo snel mogelijk." Toch zou het bedrijf zich wel licht veel ellende kunnen be sparen als er wat minder op windende posters werden opge hangen. Maar de doorsnee re clamemaker zal seks als aan dachtstrekker toch wel blijven hanteren. Alarm Het Alarmeringssysteem Thuis zorg Leiden is een groot goed, mits er geen vals alarm wordt gegeven. Dat overkwam on langs Trudy Slegtenhorst uit De Kooi, die als sleuteladres fun geert voor haar voormalige buurvrouw, 77 jaar oud en woonachtig in de Zijloever Zorgflat. Het alarm ging zater dagavond bij buurvrouw liefst vier keer af, terwijl dat in twee jaar geen enkele keer was ge beurd. „Toen ik arriveerde, lag ze ge woon lekker te slapen. liet is AGENDA Sommige posters in mupi's en abri's doen menig mannehart sneller kloppen nog een geluk dat ze doof is, want anders was ze ongetwij feld enorm geschrokken door mijn plotselinge binnenvallen", vertelt Trudy Slegtenhorst. Het apparaatje waarmee de oudere de alarmcentrale van Huize Groenhoven kan bereiken, hing netjes bij het bed. „Het kon ook niet per ongeluk zijn afgegaan, dat heb ik gecontroleerd. Dit geval staat niet op zichzelf, want bij iemand die onder haar woont was onlangs zelfs de deur ingetrapt de sleutel was niet beschikbaar na een vals alarm. Die lag ook gewoon lek ker te slapen, en is natuurlijk enorm geschrokken. Die oude mensen voelen zich enorm be zwaard als er vals alarm wordt gegeven. Ook als het hun schuld helemaal niet is." Alarmerend Wat het valse alarm precies heeft veroorzaakt, is niet duide lijk. Een tijdelijke storing in de apparatuur wordt bij Groenho ven niet uitgesloten. Volgens Marianne Boer van de Stichting Ouderenwerk gaat er over het algemeen weinig mis. „In het begin konden de knoppen van de alarmeringsmedaillons wat te makkelijk worden ingedrukt, maar dat probleem is uit de we reld. Het komt wel voor dat een deur wordt opengebroken door ongeduldige verplegers van de ambulance, maar ik heb maar één keer gehoord dat dat onte recht was. Een andere keer is daarmee iemand juist gered. Over het algemeen kunnen hulpverleners beter een keer voor niets gaan, dan dat ze niet komen als er echt wat aan de foto jan holvast hand is. Maar nogmaals, storin gen zijn uiterst zeldzaam." Hopelijk nemen de storingen geen epidemische vormen aan; een geniepig computervirus bij voorbeeld dat om zich heen- grijpt en alle melders tegelijk doet afgaan heeft waarschijnlijk tot gevolg dat de ouderen van Zijloever massaal door hulpver leners worden bestormd. En dat is natuurlijk echt te veel van het n Loman Legfmans VRIJDAG 9 APRIL Alphen Grote Paas-bingo bij Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord in ge bouw De Vierhoek. Vorselenburg- straat, aanvang 20.00 uur. Leiden Paas-sjoelen en -klaverjassen bij LFC. Sportcomplex Boshuizerkade, aan vang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Noordwijk Paaskaarten bij HSV De Sportvisser in het clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 10 APRIL Leiden Snuffelmarkt in de Groenoordhallen. van 9.00 tot 17.00 uur. Kermis op het voorterrein van de Groenoordhallen, van 11.00 tot 22.00 uur. De bands Deire en Garden of Eden spelen in café Sus Antigoon, Oude Vest. aanvang 21.00 uur. Bos- en Duinwandeltocht over 5, 10. 15. 25 en 40 km. start vanaf Café- Rest. De Duinpoort. Langevelderlaan Kindervoorstelling van Schaap Thea terprodukties in De Schelft, aanvang 14.00 uur. Natuurwandeling "Stmzenplanten en Voorjaarsbloeiers' over het landgoed 'Oud Poelgeest', start vanaf het toe gangshek aan de Poelgeesterweg om 14.00 uur. VRIJE TIJD Popmuziek De bands Deire en Garden of Eden spelen morgen in jonge rencentrum 't Stathuys aan de Breestraat. Aanvang: 21.00 uur. Kermis Op het voorterrein van de Groenoordhallen staat tijdens de paasdagen weer een kennis. De openingstijden zijnpaasza terdag van 11.00 tot 22.00 uur, eerste paasdag van 13.00 tot 22.00 uur en tweede paasdag van 11.00 tot 22.00 uur. Snuffelmarkt Rond de paasdagen wordt in de Groenoordhallen een markt voor tweedehands spullen ge houden. Morgen is de markt ge opend van 9.00 tot 17.00 uur, maandag 12 april van 10.00 tot 17.00 uur. Texaanse blues Café Sus Antigoon (Oude Vest) presenteert zondag een solo- optreden van zanger/gitarist Ri- ni van Willigen. Hij brengt een repertoire van Texaanse blues. Aanvang 18.00 uur. Lezing Het Theosofisch Genootschap houdt op de avond van dinsdag 13 april een lezing met als titel 'Opkomst en ondergang van be schavingen'. De voordracht wordt gehouden in de Pieters kerk, Kloksteeg 16, om 20.15. Voor meer informatie: 01719- 17417. Concert kinderen kunnen woensdag 14 april meedoen aan een 'mee speelconcert' in het museum voor volkenkunde aan de Steen- straat 1. Er wordt Latijs-Ameri kaanse muziek gespeeld van 13.30 tot 14.45 uur en van 15.00 tot 16.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16