Bedrijfsbusjes sneller over Rijksstraatweg Warmond ziet af van jachthaven Robert Steijn wil sportcentrum voor een 'compleet avondje uit' Verdachte doet ontucht af met schouderophalen Regio Dagopvang Emmaus komt zonder subsidie niet verder VRIJDAG 9 APRIL 1993 chef cert visser. 071-161417, pw -chef janet van dijk. 071 -161443 Pendelbusjes van bedrijven kunnen straks meeprofiteren van de voordelen van de deze week gepresenteerde ver keersmaatregelen om NZH-bussen tussen Leiden en Den Haag sneller te laten rijden. Als bedrijven hiervoor een contract afsluiten met de NZH, kunnen ze ontheffing krijgen voor het verbod om te rijden op busstroken. wassenaar judy nihof Dit idee leeft bij de NZH en Rijkswaterstaat, zo bleek tijdens een gisteren gehouden informa tie-avond over de plannen om de doorstroming van het open baar vervoer op de Rijksstraat weg in Wassenaar te verbeteren. Bedrijven die pendelbusjes wil len laten rijden, zullen wel een forse investering moeten doen. In de pendelbus moet namelijk net als in de grote bussen een kostbare installatie worden aan gebracht die de verkeerslichten onderweg kan beïnvloeden. Wel licht meer pendelbusjes, maar vooral meer NZH-bussen zullen in de toekomst tussen Leiden en Den Haag gaan rij den, denkt de vervoersmaat schappij. Als de bus minuten sneller op zijn bestemming is, zal het aantal passagiers naar verwachting toenemen. Nu rei zen gemiddeld 2200 mensen tij- Kopersgroep zoekt bestuur oegstceestDe kopersvereniging in Haaswijk zoekt nieuwe be stuursleden, nu de bouw van de Morsebel op stapel staat. Giste ren stond in deze krant dat de buurtvereniging in de Oegstgees- ter wijk nieuwe bestuursleden nodig heeft, maar dat is een mis verstand, aldus een woordvoerder van de wijkorganisatie. Het gaat om de vereniging van eigenaren in Haaswijk en van toe komstige eigenaren in de Morsebel. Trainingsmiddag leiding kampeerders leiderdorp* De Leidse Christelijke Kampeervereniging houdt op zaterdag 17 april een informatie- en trainingsmiddag voor haar 400 stafleden. Tussen 15.00 en 17.00 uur oefenen de stafleden in de onderdelen waarmee ze te maken krijgen bij het leiden van een jeugdkamp. De training is bij de scoutinggroep Van der Does-Liethorp aan de Leiderdorpse Mauritssingel. Inwoners Zoeterwoude hoeven voor video dorp niet meer uit - zoeterwoude Inwoners van Zoeterwoude kunnen binnenkort een 'vide- ootje' huren in het eigen dorp. De gemeente heeft hiervoor vergunning verleend aan het duo Distelvelt uit Leiden en Krook uit Hazerswoude. Op za terdag 1 mei openen de twee een splinternieuwe videotheek aan de Dr. Bouwdijkstraat 11. Behalve video's gaan zij ook computerspelletjesverhuren. De winkel gaat zeven dagen in de week open. Op maandag, dinsdag en donderdag van 15.00 tot 22.00 uur en de overi ge dagen van 13.00 tot 22.00 uur. Volgens woordvoerder Ba- kels, van bouwbureau Bakels en Ouwerkerk, ligt de winkel gun stig voor wat betreft de parkeer gelegenheid. Voor en achter de zaak is voldoende plaats. Bo vendien zijn huurders meestal kort-parkeerders. In de commissie welzijn, eer der deze week vroeg CDA-lid G. van der Hulst of er rekening was gehouden met overlast voor omwonenden in verband met het her en der neerzetten van auto's, antwoordde wethouder Hogenelst dat hij in dit opzicht geen problemen verwacht. „Zoeterwoudenaren zijn keuri ge mensen, die houden zich aan deregels." dens de spitsuren met de bus over het traject, de NZH hoopt straks gemiddeld 4000 mensen met de bus te vervoeren. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden voor de ver keersmaatregelen bij Wassenaar gedurende het hele jaar 1994 worden uitgevoerd. Volgens de plannen worden onder meer verkeerslichten zo afgesteld dat bussen tijdwinst boeken, komt er een busbrug ter hoogte van de Oude Rijn langs de A44, en krijgt de weg diverse busstro ken. De maatregelen vormen een alternatief voor de aanleg van een vrije busbaan langs de ge hele Rijksstraatweg. De ge meente Wassenaar wees dit idee van de NZH af omdat hier voor een enorm aantal bomen zou moeten sneuvelen. Volgens de huidige plannen moeten slechts een paar bomen eraan geloven. Overigens wordt 1994 een jaar van 'op de tanden bijten' voor de verkeersdeelnemers die de Rijksstraatweg gebruik ma ken, aldus een woordvoerder van de NZH. De maatregelen voor een snellere busverbinding worden één voor één gereali seerd, maar hebben vanwege de onderlinge samenhang pas het gewenste effect als ze allemaal gereed zijn. Voor het zover is, zal er sprake zijn van overlast van werkzaamheden. „Eind 1994 is het grootste leed gele den," aldus de woordvoerder. voorschoten Buurthuis Vlietwijk wil uitbreiden stuur is de enige activiteiten ruimte waarover de stichting beschikt, alle doordeweekse avonden en diverse weekeinden bezet. Voor extra activiteiten is geen plaats. Het buurthuis zou vrij gemak kelijk groter gemaakt kunnen worden, omdat er met de bouw van het buurthuis al rekening mee is gehouden: de funderin gen voor een aanbouw liggen al in de grond. Buurthuis Vlietwijk in Voor schoten wil het onderkomen aan de Professor Eykmanhof uitbreiden. Wegens ruimtege brek kunnen een heleboel acti viteiten in het buurthuis niet van de grond komen. Dat schrijft het bestuur van de Stichting buurthuis Vlietwijk aan het Voorschotense college van B en W. Volgens het be- Er verandert niets aan de wo ningbouwplannen voor het KPM-gebied in Warmond. De gemeenteraad heeft gisteravond het ontwerp-bestemmingsplan vastgesteld. Dat betekent dat de jachthaven wordt gedumpt. De fractie van Progressief Warmond liet daarbij aanteke nen dat zij het op enkele pun ten niet eens is met het onge grond verklaren van de bezwa- Twee bezwaarmakers maak ten van het spreekrecht gebruik in een laatste poging de raad tot andere gedachten te brengen. Deze voor Warmond tamelijk unieke gebeurtenis leverde niet het gewenste resultaat op. „Het college heeft opgelost wat er op te lossen was", aldus mevrouw C. Saris (WD), doelend op de concessies die gedaan zijn. B en W hebben het plan, een erfenis van het vorige college, overge nomen om 'het risico van een bedrijfsbestemming weg te ne men', aldus wethouder J. Was senaar. „Woningbouw lijkt dan een logische invulling." Na bijna drie jaar discussie waren er geen nieuwe argu menten meer voorhanden. Zelfs het rapport over de exploitatie mogelijkheden van een jachtha ven, waar PW in de laatste ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening weer eens naar vroeg, betekende een steun in de rug voor het college. Er blijkt namelijk uit dat een particuliere jachthaven, zoals de KPM was, met driehonderd lig plaatsen pas rendabel kan zijn. Robert Steijn: „Als je bij mij binnenkomt om 18.00 uur, dan ga je rond middernacht helemaal voldaan weerweg." foto •hielco kuipers Squash en aerobics in bedrijfshal in Voorschoten voorschoten judy nihof Het ondernemersschap zit Ro bert Steijn (29) in het bloed. Zijn opa begon in Voorschoten met een werkplaats waar kistjes werden gemaakt, een bedrijfje dat onder zijn vaders leiding verder uitgroeide tot een enor me fabriek in pallets en kisten. Vader verkocht het bedrijf en vertrok naar België. „Als je nog iets wilt overhouden van je wel verdiende geld, zit er niks an ders op dan je in België te vesti gen", weet Robert Steijn. Of Steijn-junior zijn vader in de toekomst achterna zal rei zen, is nog maar de vraag. Dat hangt af van het succes van het squash- annex aerobics-cen trum dat hij in Voorschoten van de grond wil tillen. Daar gaat hij een bedrijfshal aan de Dobbe- weg, eigendom van zijn vader, verbouwen tot een waar sport- walhalla. In september moet het centrum opengaan. Steijn, die sinds enkele jaren in Leidschendam woont, maar geboren en getogen is in Voor schoten, wilde al op jonge leef tijd ondernemer worden en volgde de 'business school' van de HEAO in Haarlem. Hij werk te daarna bij een dochterbedrijf van zijn vader. „Daar deed ik de houtinkoop." Toen zijn vader het bedrijf verkocht, ging hij bij een andere houtimporteur aan de slag, maar dat beviel niet. Steijn wilde nog maar één ding: eigen baas zijn. Begin vo rig jaar nam hij ontslag om zich te storten op het ontwikkelen van plannen voor een eigen be drijf. Hij dacht in eerste instan tie aan het opzetten van een bar-dancing. Volgens hem is de behoefte aan een uitgaansgele genheid in de regio heel groot. „Het uitgaansleven hier in de buurt is absoluut triest. In een stad als Leiden gaat het wel, maar zelfs daar gaat alles om twee uur dicht", aldus Steijn. Hij besefte echter dat gemeen ten in de regio zeer huiverig zijn om een disco binnen de gren zen te halen en stelde zijn plan nen bij. Het idee voor een squash- an nex aerobicscentrum kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Steijn is zelf een fanatiek squas- hspeler, en zijn vriendin doet aan aerobics. Ook hoefde hij het idee van het bieden van een 'avondje uit' niet helemaal te la ten varen. Want wat Steijn wil is een sportcentrum waar de be zoeker de hele avond volledig onder de pannen is. Een cen trum met een 'stukje sociaal ka rakter', zo drukt hij zich uit. „Als je bij mij binnenkomt om 18.00 uur, dan ga je om middernacht helemaal voldaan weer weg. Sporten, de sauna in, sateetje eten of een kleine maaltijd, en een biertje drinken. Het wordt een compleet verhaal", aldus Steijn. Hockey Steijn keek rond in squashcen- tra in heel Nederland om inspi ratie op te doen voor zijn eigen bedrijf. Zijn grote voorbeeld is Squash City in Amsterdam, dat is gevestigd in een oude fa- brieksloods. Ook in Warmond is het volgens hem goed squas hen. „Maar het is daar altijd vreselijk druk. Als je 's avonds tussen zes en tien wilt spelen, moet je een week van te voren reserveren." Hij denkt dat de behoefte aan een nieuw squas- hcentrum in de regio daarom heel groot is. De sport wint volgens hem bovendien nog steeds aan po pulariteit. Steijn:„Je hebt de laatste tijd een duidelijke trend van groepssporien naar indivi duele sporten. Er zitten ook zo veel voordelen aan. Ie leunt gaan als je zelf zin hebt. Als je op hockey gaat, dan moet je el ke zondag." De beginnende ondernemer verwacht een zware pqnode te gemoet te gaan. „De eerste twee jaar is het keihard werken en niks verdienen. Daar H0O i«- woon rekening mee." Zelf Is hij van plan in de beginfaëè vah al les aan te pakken. „Van biertjes tappen tot banenverhuuren het binnenhalen van sponsors voor de banen." Zijn vriendin gaat aero- bicslessen geven. „Daarvoor volgt ze momenteel een oplei ding", aldus Steijn, die zegt al leen maar te willen werken met goed opgeleide instructeurs. Verder denkt hij nog zés mede werkers aan te trekken, onder meer voor de opvang van de kinderen van de l»ezoekers. Want Steijn gelooft alleen in een sportcentrum waar alles tot in de puntjes is geregeld. „En als je een perfect centrum neerzet, zul je zien dat de t alle kanten toestromen." Officier eist zes maanden cel tegen Oegstgeestenaar oegstgeest/den haag rov klopper Een 35-jarige Oegstgeestenaar hoeft in de ogen van Justitie niet voor jaren de cel in voor zijn relatief lichte vergrijpen. Maar omdat de verdachte er zelf bijna schouderophalend op reageert, kan hij toch nog wel eens voor een tijdje de cel in draaien. Hij hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank zes maanden cel tegen zich eisen plus een half jaar voorwaarde lijk. De Oegstgeestenaar zat giste ren in het verdachtenbankje voor feiten die hij al geruime tijd geleden pleegde. Al in 1981 zou hij zijn toen 9-jarige nichtje onzedelijk hebben betast terwijl hij zichzelf gedeeltelijk had uit gekleed. Bijna tien jaar later, in augustus 1990, was een dochter van vrienden het slachtoffer. Het toen 12-jarige meisje werd onder meer over haar borsten gestreeld, in haar kruis gezoend en gevingerd. Ook hierbij was de verdachte ontkleed. De Oegstgeestenaar heeft bei de zaken bekend. Wat hij steeds maar ontkent is de incest met zijn eigen dochtertje waarvan het openbaar ministerie de man ook verdenkt. Deze zaak uit 1990 toen zijn kind drie jaar oud was. stond wel op de dag vaarding, maar speelde tijdens de zitting amper een rol. Offi cier van justitie Slits vroeg na melijk meteen vrijspraak op dit onderdeel. „Ik vermoed welis waar dat er dingen zijn gebeurd die niet kunnen, maar ik heb geen bewijzen." De verdachte gaf zichzelf al in 1990 aan bij de politie. Niet zo maar overigens. Zijn ex-vrouw was de slachtoffers aan het mo biliseren om aangifte te doen van seksueel misbruik. De Oegstgeestenaar meldde zich ook bij de Riagg voor behande ling. Maar nadat hij een af spraak was vergeten, is hij daar nooit meer teruggeweest. Dat werd hem erg kwalijk ge nomen door rechter Timmer mans. „In de rapporten van de psychiater en reclassering staat onomwonden dat het gevaar op herhaling groot is en behande ling zeer noodzakelijk." Daarbij ergerde ze zich aan de ronduit begatélliserende houding van de verdachte. „U doet net of er niets is gebeurd, bent niet bij de zaak betrokken. Meneer maakt zich niet zo druk, hij is weinig geïnteresseerd. U realiseert zich blijkbaar niet hoe ernstig de sa menleving dit soort zaken op neemt. U dient te weten dat een volwassene met zijn handen van kinderen moet afblijven." Officier Slits sloot zich aan bij het opgeheven vingertje van Timmermans. „Ik houd mijn hart vast voor de toekomst, de rapporten van psychiater en re classering maken mij zeer be zorgd." Slits wilde rekening houden met het relatief 'lichte' karakter van de feiten. „Natuur lijk is het erg wat is gebeurd, maar we krijgen hier wel ernsti ger gevallen." Toch voelt Slits weinig voor een alternatieve straf. „Meneer heeft een grens overschreden door zijn behandeling bij de Riagg af te breken." Hij vroeg om een gevangenisstraf van twaalf maanden, wanrvan de helft voorwaardelijk. „Ook al omdat hij het vermogen om lief te hebben bij de slachtoffers-op zeer jonge leeftijd om zeep heeft geholpen." Raadsvrouw Italiaander van de Oegstgeestenaar was ver baasd over de eis. /.ij vroeg de rechtbank om geen straf op te leggen. „Mijn cliënt is al vol doende gestraft doordat alles zo lang heeft geduurd." Volgens Italiaander is de zaak behoorlijk uit z'n verband gerukt. „Pas na herhaaldelijk aandringen van de rancuneuze ex-vrouw van mijn dient stapten /r naar Ir poll tie." Italiaandcr beweerde dat de slachtofers geen lasf' hebben van de feiten. ..De OsMé Keft zelfs een brief pi s. hraVHl WMl in ze meldt dat hij zich niet hoeft te schamen en dat ze geen schade heeft ondervonden van de gebeurtenissen." Ook met het laatste slachtoffer gaat alles goed volgens de raadsvrouw. „Haar ouders vinden het alle maal niet zo erg In dat ge/in wordt niet zo moeilijk gedaan over seks." Uitspraak op 22 april. 'Eigenlijk zou gemeente Zoeterwoude geld moeten vrijmaken zoeterwoude gerry redel De dagopvang voor ouderen in Zoeterwoude wil maar niet van de grond komen. Huize Emmaus doet wel in beschei den vorm iets aan opvang voor mensen die eigenlijk perma nente verzorging nodig hebben, maar dat is lang niet voldoende. „We doen dit op eigen initiatief, zonder er een cent extra voor te ontvangen", zegt directeur M. de Jong. In de huiskamer van Emmaus zitten zo'n acht a tien vrouwen rond de tafel. Er wordt thee ge serveerd en daarna gaan ze een spelletje doen onder leiding van activiteitenbegeleidster Mariët Luiten. De meeste mensen zijn bewoners van het huis. Een aantal van hen zou eigenlijk in een verpleeghuis moeten wor den opgenomen. „Maar die zit ten allemaal vol, daar is gewoon geen plaats", zegt De Jong. „En die mensen moeten toch ergens heen." Er is voor een plaatsje in Emmaus constant een wacht lijst van rond de 25 personen, allemaal inwoners van Zoeter woude. Een van de redenen daarvoor is dat er in dit nieuwe Emmaus 34 plaatsen minder zijn dan in het oude. De men sen moeten dus vaak noodge dwongen langer in hun eigen huis blijven wonen. De gemid delde leeftijd van de bewoners ligt op 85 jaar en ze blijven ge middeld negen jaar. Doorstro ming is er nauwelijks. Dagopvang zou een goede oplossing zijn voor het wacht lijstprobleem. „We proberen In de huiskamer doen deelnemers aan de dagopvang spelletjes onder leiding van een activiteitenbegeleidster. foto jan holvast hier zoveel mogelijk het gewone ritme van de mensen aan te houden. Samen koffiedrinken en eten en voor hen die dat kunnen en willen meedoen met de bewegingsactiviteiten. Er zijn zelfs mensen die helpen met de afwas." Voor de partner of fami lie van de ouderen is de dagop vang vaak een uitkomst. Zij zijn dan even verlost van de zorg. Maar de bescheiden opvang die Emmaus biedt is niet vol doende. „Eigenlijk zou de ge meente er geld voor moeten vrijmaken, zodat we meer men sen kunnen opvangen en meer personeel aantrekken", vindt De Jong. De directeur van Emmaus zou, als het echt tot dagopvang komt. ook graag de mogelijk heid hebben tot opvang aan de Rijndijk, in de Eendenkooi bij voorbeeld. En dan voor zeven dagen in de week, van 's mor gens vroeg tot 's avonds acht uur. De Jong: „Wat ruimte be treft kunnen we in Emmaus zo beginnen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15