Leiden Peruaanse vecht tegen uitzetting NUU Auto Peter Morele steun van wethouder voor krakende kunstenaars COLLECTION Industrieel monument tegen de vlakte Akkoord over terugbetaling bijstand VRIJDAG 9 APRIL 1993 Dagopvang rDe dagopvang voor I 3 ouderen in Zoeter- woude wil maar niet van de grond komen. Huize Emmaus doet het zonder subsidie gert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 Onzin A Opgeleid worden I O tot zelfstandig on dernemer en dan tijdens je stage vakken vullen. Da's onzin, vinden MBO'ers Bemoeien A -j De Alphense wet- I houder G. van As bemoeit zich met dingen waar hij zich niet mee heeft te bemoeien, zeggen zijn ambtenaren Goede Vrijdag ~\A Tal van ambtenaren I en werknemers uit het bedrijfsleven zijn van daag vrij, maar weten zij wel waarom Toekomst ateliercentrum aan Haagweg onduidelijk Paaseitjes op de salontafel, een lopend buffet in het vooruit zicht en een sofa voor haar ambtelijk medewerker en haar zelf alleen. Vier fotografen die haar bezoek aan het gekraakte schoolgebouw aan de Haagweg vereeuwigen. De foto's zijn be doeld voor in de krant en in het dagboek dat de krakers bijhou den. „Ik ga me nog belangrijk voelen ook", lacht wethouder mevrouw H. Koek (PvdA/cul tuur). Omdat een officiële uitnodi ging van de krakers uitbleef, heeft de wethouder gisteroch tend zelf maar het initiatief ge nomen. Aan het einde van haar bezoek sprak ze, met een grote bos bloemen in de armen, voor de krakers hoopgevende woor den. „Ik weet niet wat de toe komst zal brengen, maar ik heb aan de rondleiding een positief gevoel overgehouden." Het gebouw, waar vroeger een technische school in was gehuisvest, is medio maart ge kraakt door kunstenaar Frank Kappé en een stuk of dertig vol gelingen. Ze villen een kunst centrum maken van het im mense pand. Vijfendertig kun stenaars hebben er ateliers ge vonden waarvan ze tot dusverre alleen maar konden dromen. Nog eens 35 kunstenaars staan op de wachtlijst. „Een kunste naar die twee dagen niet op z'n atelier is, is het kwijt." Nooit Wethouder Koek kan met de 40.000 gulden die beschikbaar zijn voor atelierbeleid nooit van haar levensdagen klaarspelen wat de kunstenaars nu geheel op eigen kracht hebben bereikt. Met dat kleine beetje geld, legt ze uit, kan ze hooguit één a twee ruimtes per jaar regelen. „Als de huurprijzen de 500 gul den te boven gaan, heeft nie mand er wat aan. Dat is niet op te brengen want kunstenaars wonen niet in hun atelier, dat moeten ze ergens anders doen." Of het kunstcentrum een lang leven zal zijn beschoren, is nog onduidelijk. De onderhandelin gen over aankoop van het ge bouw door de Dienst der Do meinen, een onderdeel van het rijk, zijn gaande. De huidige ei genaar is samenwerkingschool De Nieuwe Vaart. De krakers mikken erop dat de gemeente de uiteindelijke eigenaar wordt en zijzelf de huurders. Extra complicatie zou wel eens de mogelijk vervuilde grond onder het gebouw kunnen zijn. De ko per draait op voor de sanerings- kosten. De bodemverontreini ging zou afkomstig zijn van het aanpalende terrein van Van Ge- nd Loos. Thuis De krakers voelen zich al heel erg thuis in hun kunstcentrum. Vooral de kunstenaar die 'dra matische machines' ontwerpt is enthousiast. Hij heeft ruimte zat voor zijn werkstukken. „Ik maak apparaten die geen lang leven beschoren mogen zijn en eigen lijk nergens toe dienen", stelt hij zich aan de wethouder voor. „Oh, net als auto's", zegt Koek. „Juist. Ik ben ook pyro-techni- cus, maar da's iets heel anders dan een pyromaan want die heeft zijn manie niet onder be dwang. Een brandweerman, da's ook een pyro-technicus." Zelfs de pyro-technicus kan echter de lage temperaturen in het gebouw niet verjagen. De ketels zijn in orde maar de radi atoren zijn stukgevroren. Er is wél water. De laakers hebben zelf wat leidingen omgelegd. Wethouder Koek moedigt Kap pé en zijn volgelingen aan zich zo snel mogelijk van hun 'illega le status' te ontdoen. Daar wordt al hard gewerkt. De kra kers proberen een gebruikers contract te krijgen. Dan kunnen ze zaken doen met nutsbedrij ven en de overheid. Onderling zijn ook harde afspraken ge maakt. Er is een huishoudelijk regelement opgesteld en Kappé is woordvoerder. Hij bepaalt de volgorde op de wachtlijsten en beslist wie welke ruimte krijgt. Wethouder Koek kijkt belangstellend rond in de voormalige techn ische school aan de Haagweg, nu het domein van kunstenaars. FOTO> BOUWMAN Ze mag nog een week in Nederland blijven en moet dan met haar drie kinderen terug naar haar geboorteland Peru. De in Leiden woonachtige G. Rosario de Montoya is ten einde raad. De Peruaanse vindt dat zij en haar kin deren ten onrechte de dupe worden van de misdaden van haar man. De asielaanvraag van echtgenoot R. de Montoya is afgewezen, omdat hij in Peru gevangenen heeft gemarteld en in Nederland tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar is veroordeeld. Geding krakers gaat niet door leiden» De gemeente is met de krakers van Oude Singel 86 en 184 over eengekomen, dat ze nog een maand in de panden mogen blijven zitten. Een kort geding dat gisterochtend in Den Haag zou dienen ging niet door. De panden aan de Oude Singel stonden geruime tijd leeg, maar de gemeente heeft wel plannen om tot verbouwing over te gaan. Wethouder H. de la Mar (Groen Links) ging met de kra kers praten en sloot een zoge heten 'gebruikersovereenkomst' (tot 7 mei) van een maand met de krakersgroep. Pou>Hj Ralph Laukln MATIMQIE C.P.COMPANY FASHION A HAARLEMMERSTRAAT 179, LEIDEN. TEL 071 142940 leiden» erna straatsma Wethouder sociale zaken H. de la Mar en het Leidse Steunpunt Vrouwen in de Bijstand zijn het gisteravond eens geworden over een nieuwe overbruggingsrege ling voor de per 1 juni gewijzig de uitbetaling van bijstandsuit keringen. Leidenaars met een bijstandsuitkering kunnen een renteloze lening afsluiten voor de ongeveer 1100 gulden, die ze 'missen' door het verschuiven van de uitbetaling van het begin naar het einde van de maand. De lening mag in maandelijkse bedragen van 45 gulden worden afgelost. Met de nieuwe overbrug gingsregeling is de gemeente te gemoet gekomen aan de wens van Vrouwen in de Bijstand. Zij protesteerden vorige week te gen een brief van de sociale dienst, waarin stond dat de ren teloze lening in maandelijkse bedragen van 157 gulden terug betaald zou moeten worden. Mocht het niet lukken de lening voor 31 december geheel af te lossen dan moest over het res tant een 'rente' van 45 procent worden betaald. De 'rente' van 45 procent is nu geheel van de baan. Joke ('noem mijn achternaam maar niet, wij werken alleen met onze voornaam') van het Steunpunt Vrouwen in de Bij stand is tevreden over het be reikte akkoord. „Die 45 procent is van de baan. Dit is natuurlijk veel beter dan het oude voor stel. Met deze regeling kunnen wij leven." Wethouder H. de la Mar houdt er rekening mee dat de overbruggingsregeling Leiden flink veel geld zal kosten. Van de ruim 2000 Leidenaars met een bijstandsuitkering heeft een deel schulden die al in maande lijkse bedragen worden afgelost. Als de renteloze lening daar bo venop komt worden de maan delijkse aflossingen zo hoog. dat de gemeente ze zal moeten kwijtschelden. Burgemeester en wethouders nemen dinsdag een beslissing over de overbrug gingsregeling. De gewijzigde uitbetaling van bijstandsuitkeringen wordt door het rijk opgelegd. De rijksover heid wil dat bijstandsuitkerin gen worden gelijkgesteld aan al le andere uitkeringen, die ook aan het eind van de maand worden uitbetaald. In de meeste Nederlandse ge meenten is de wijziging van uit betaling van bijstandsuitkerin gen al lang achter de rug. Lei den heeft de verandering zo lang mogelijk voor zich uitge schoven. maar ziet nu geen kansen meer om onder de rijks- regels uit te komen. leiden erna straatsma R. de Montoya is ongeveer een maand geleden, direct nadat de asielaanvraag door justitie was afgewezen, spoorloos verdwe nen. Zijn vrouw zegt niet te we ten waar hij is. Haar Amster damse advocaat M. Tjebbes ziet geen enkele mogelijkheid om uitzetting te voorkomen. „Dit is een tot op het bot uitgezochte en verloren zaak. Zij heeft geen eigen 'vluchtverhaal' en ik denk ook niet dat het juist is dat zij in Peru gevaar loopt door de wandaden van haar man. Dan zijn er verder geen mogelijkhe den meer." Het gezin De Montoya is eind 1989 naar Nederland gevlucht. R. de Montoya was tot die tijd als politieagent in Peru werk zaam. Daar is hij geruime tijd verantwoordelijk geweest voor het martelen van gevangenen, onder anderen leden van de guerillabeweging Lichtend Pad. Tot twee keer toe heeft De Montoya deze misdaden be kend op de Nederlandse televi sie. Tjebbes: „Deze man heeft alles verbruid. In Nederland is hij tegen een veroordeling op gelopen omdat hij met cheques heeft geknoeid." Opnamen van deze tv-pro- gramma's zijn naar Pent ge stuurd, waarna de Peruaanse overheid een opsporingsbevel voor De Montoya heeft uitge vaardigd. Zodra de gedeserteer de politie-agent in zijn geboor teland terugkeert, zal hij wor den opgepakt Zijn echtgenote wil in Neder land blijven voor de kinderen van 16, 11 en 2 jaar. Ze vreest dat ook haar leven in gevaar komt als ze op 14 april in het vliegtuig naar Peru wordt gezel „AJs je daar wordt opgepakt is de kans groot dat niemand je ooit terugziet. Ik ben overal naartoe geweest, maar niemand kan mij helpen. Ik ben het slachtoffer van de dingen die- mijn man verkeerd heeft ge daan." De vrouw zegt dat haar man noodgedwongen aan de marte lingen in Peru heeft mcege daan. „Het wordt door hoger hand opgelegd en dan moet je het wel doen." Na een aantal ja ren zou hij last van gewetens wroeging hebben gekregen en zijn land zijn ontvlucht. Raadsman M P. Roest behar tigde in eerste instantie de be langen van de familie De Mon toya. Hij heeft zijn cliënten on geveer een maand geleden overgedragen aan zijn Amster damse collega Tjebbes. Dat was op het moment dat R. de Mon toya onderdook en de .imcI.uii vraag was afgewezen. Roest is niet verbaasd dat justitie de asielaanvraag van het Peruaan se gezin heelt afgewezen. „Wat die meneer heeft gedaan kan volstrekt niet door de beugel. Er is echt niets goeds over hem te zeggen. De ernst van zijn mis daden is mij pas tijdens de asielprocedure duidelijk gewor den. Hij is daar tijdens die tele visieprogramma's uitvoerig op ingegaan, iedereen heeft dat kunnen zien en horen. Dan is de beslissing om een asielaan vraagaftewijz.cn heel logisch Tjebbes zegt dat de familie De Montoya in het verleden 'aller lei mogelijkheden heeft gehad die niet zijn benut'. „Ze hebben de zaak steeds meer vooruit ge schoven en nu is er niets meer aan te doen. Het Iccuwedcel van alle politieke vluchtelingen wordt teruggestuurd en ik denk dat er voor haar en de kinderen niets anders opzit. Het is triest maar waar.' rjïJüB lias# j DROOM WORDT WERKELIJKHEID 1 gl 071-134700 ï—ïa!] Sl. Aogtenstraat 18 Leiden AfGEBHLD MA2DA Ml S CAI!» VA f. 17$.- TOOAGEJCL Boze klant slaat ruiten in leiden Twee Leidenaars, 33 en 34 jaar oud, zijn vannacht aan gehouden in verband met vernielingen aan café De Beest aan de Pieterskerkchoorsteeg. Het tweetal wilde om kwart over een naar binnen, maar de ?aak was gesloten. Het duo ontstak in woede en vernielde met een fiets vier ruiten. De daders namen de benen, maar konden een kwartier later door de politie wor den aangehouden. Zij zijn ingesloten. Dat overkwam vannacht ook een 25-jarige Leiderdorper. Hij trachtte rond middernacht bij café De Grote Beer binnen te komen, maar de portier weiger de hem de toegang. Hij zou al eerder moeilijkheden hebben ver oorzaakt. De man bedreigde de portier met een mes en vertrok. De politie kon hem niet veel later aanhouden. Autokraker gegrepen leiden Een 40-jarige Leidse autokraker is gisteravond aange houden nadat hij op het Stationsplein een auto had opengebro ken. De man had een autoportier met een scherp voorwerp ge opend, maar was daarbij gewond geraakt. Het bloed op zijn hand en op de auto vormde een sterke bewijslast. Rond het sta tion en ook elders in Leiden werden gisteren in totaal negen au to's opengebroken. Meestal werden ruitjes vernield en radiocas- setterecorders buitgemaakt. Valse Disneyshirts opgespoord leiden Een controleur heeft gisteren 58 valse Disneyshirts in beslag genomen in een winkel aan de Evertsenstraat. Bij de ver vaardiging is gebruik gemaakt van valse prints, en derhalve is sprake van overtreding van de wet. Eerder deze week werden il legale Disneyshirts op de markt in beslag genomen. Tegen de ei genaar van de winkel is proces-verbaal opgemaakt. leiden Van het dak is al niet veel meer over. Langzaam maar zeker verdwijnt een monu ment van Leidse industriegeschiedenis aan de Langegracht. Waar in 1865 Parmentierzijn fabriek in sajetten en wollen garens begon, eindigde een week geleden een groep Engel se krakers. De eerste steen van het pand werd op 8 september 1865 gelegd en nog in het zelfde jaar draaide de fabriek van J. en DJ. Parmentier en hun firmant M. Heyboer. De fabriek is sindsdien regelmatig in andere han den overgegaan. De laatste eigenaar was de groothandel Ico Athibu, die er tot 1989 bleef. De Katwijkse projectontwikkelaar Van der Plas nam het pand over en zette vorige week de laatste kraker op straat. De stichting Indus trieel Erfgoed Leiden (Stiel), die herhaaldelijk gepleit heeft voor behoud van het pand, wil tenminste de eerste steen als aandenken be waren. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13