Cultuur Kunst w1 e VOC-kapitein wist van smokkel Virtuoze muzikaliteit bij Rosenberg Trio Zoektocht naar genot «J^9ewonderi ng DONDERDAG 8 APRIL 1993 BOEKEN /t *5 Geen zijde, rozen of t Z maneglans maar de bitterheid van het leven. Jan Slauerhoffde dichter van het onstilbaar wee, kwam volop aan zijn trek ken in China MUZIEK RECENSIE DICK HERMSEN Concert The Rosenberg Tno. bestaande uit Stochelo Rosenberg (sologitaar). Nous'che Rosenberg (ntmegitaar). Nonme Rosenberg (contrabas) Gezien 7/4. Schouwburg. Leiden. Gelukkig kent de Schouwburg geen snelheidslimiet. Anders zou het optreden van The Ro senberg Trio nog een vervelen de afloop gehad kunnen heb ben. In een ongekend hoog tempo rennen de vingers van de voorman van het trio over de gi taarhals. Iedereen zit op het puntje van zijn stoel, maar de gitarist gaat op zeker. Nergens vliegt hij uit de bocht en wat nog belangrijker is: de virtuosi teit gaat voortdurend gekoppeld aan een hoge mate van muzika liteit. Het concept dat het trio volgt is eenvoudig: ieder num mer begint met een duidelijk herkenbare melodielijn, gevolgd door een improvisatie van de sologitarist, waarna tenslotte nogmaals de melodie klinkt. De zigeunermuziek is vooral bekend geworden door pionier Django Reinhardt. Hij was het die vanaf de jaren twintig met zijn 'Hot Club de France' vorm gaf aan de zo karakteristiek ge worden gipsy-swing. De speel stijl van Stochelo Rosenberg en Django Reinhardt kennen veel overeenkomsten. Toch zijn er ook opvallende verschillen. Sto chelo speelt sneller en verzorg der dan zijn legendarische voor ganger. Daarentegen gaat Djan go eerder het gevecht met de dissonantie aan. Waar hij in zijn muziek zoekt naar de grenzen van de tonaliteit, kiest de Ro- senberg-gitarist voor harmoni sche zekerheid. In de lang uit gesponnen melodielijnen blijft het verloop van de akkoorden duidelijk hoorbaar. De excellerende sologitarist speelt een hoofdrol in het trio. Dat neemt niet weg dat zijn twee neven Nous'che en Non- nie een belangrijk aandeel heb ben in het totaalgeluid. Het is de hechtheid van de drie instru menten samen die zorgt voor het ware karakter van de zigeu nermuziek. Een kritische noot betreft de afwisseling van hel programma. Vooral na de pauze wordt het een beetje veel van hetzelfde. Een uitbreiding van de bezet ting of op een andere manier even los komen van het vaste stramien zou een welkome af wisseling vormen. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat cfaar tussen zit. Vandaag spreekt Joyce de Gruiter, kunstenares en samen met Peter Willemse de drijvende kracht achter galerie Stelling, haar bewondering uit voor het werk van fotografe Nan Goldin. „Het confronterende, de pure extase in haar foto's, dat boeit mij." Ml In 1987 zag ik voor het eerst werk van Nan Goldin opeen expositie in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Daarna hebben die beelden mij nooit meer losgelaten. Tot mijn grote verrassing was het vorig jaar mogelijk om een door Europa reizende tentoonstelling naar Leiden, naar galerie Stelling, te halen. Dat is het allermooiste van dit werk, dat je met mensen die je altijd hebt bewonderd in contact kunt komen, en dat je hun kunstwerken mag exposeren. Het was een toptentoonstelling die ontzettend veel bezoekers heeft getrokken. Maar, er werden tcch maar twee foto's' verkocht. Ongelooflijk. Op een of andere manier wordt fotografie als kunstvorm toch nog moeilijk geaccepteerd. Hoewel hei de laatste jaren, sinds het stedelijk zoveel aandacht besteedt aan fotografie, laatst nog Annie Leibovitz, steeds beter gaat. Nan Goldin heeft momenteel een grote tentoonstelling in New York. Dat is een absolute topper daar. Ik denk dat de mensen die vorig jaar haar werk hier in Leiden hebben aangekocht een hele goede koop hebben gedaan. De foto die ik in mijn kantoor aan de wand heb hangen is er Goeie Mie-film loopt nog niet op rolletjes LEIDEN «JAN RIJSDAM De repetities en proefopnames voor de speelfilm over het leven van de Leidse gifmengster Goeie Mie, die deze maand zijn begonnen, verlopen niet hele maal naar wens. Een aantal acteurs/actrices in bijrollen is door regisseur Han Prins aan de kant gezet omdat hun acteerprestaties onder de maat bleven. Ze zijn inmiddels vervangen door anderen. In de afgelopen maanden is de 'Goeie Mie-crew' bezig ge weest de organisatie rond de film verder op poten te zetten en alle (amateur)acteurs/actri- ces te begeleiden tijdens de vele repetities. Deze sessies, die plaatsvonden in door De Zijl Bedrijven beschikbaar gestelde ruimtes, verliepen niet vlekke loos. Regisseur Han Prins geeft toé te optimistisch geweest te zijn wat betreft de snelheid waar mee hij acteurs kon klaarsto men voor de filmopnamen. Prins: „Een aantal acteurs is geselecteerd op het 'typetje' dat we zochten maar blijkt gewoon over te weinig acteertalent te beschikken om de hun toege wezen rol te kunnen spelen. We hebben er ruimschoots de tijd voor genomen, maar wat er niet inzit kun je er ook niet uitha len," aldus de regisseur. De afwijzing leverde bij de betrokkenen uiteraard teleur stelling op, maar Prins zegt uit eindelijk een zo professioneel mogelijk eindprodukt te willen afleveren. De verwachting is dat begin volgende maand daadwerkelijk met de opnames wordt begon nen. De première van de speel film is gepland op 14 december dit jaar. RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voortelling "Waiting for Voluptia'. 'Shorthand/Six Stravinsky Pieces" en 'Jardi tancat' door Nederlands Dans Theater 2 Gezien 11/2 AT&T Danstheater Den Haag Te zien 9/4 Leidse Schouwburg 'Eden zoektocht naar genot, naar sensualiteit en uiteindelijk naar de karakteristieke, diepe zinne lijkheid van de dans.' Zo be schrijft de Portugese choreograaf Paulo Ribeiro het thema van zijn nieuwste choreografie. 'Waiting for 'Voluptiadie begin dit jaar haar wereldpremière beleefde in een uitvoering door NDT 2, de ju- niorengroep van het Nederlands Dans Theater. Met dit thema zocht hij vooral aansluiting bij het achtste strijk kwartet van Sjostakovitsj. Volgens Ribeiro is deze muziek 'een waar schuwing aan de zinnelijke mens die met alle diersoorten op weg is naar de eigen ondergang'. Sjostakovitsj' kwartet is een zeer geladen muziekstuk, vol emotie en hartstocht. In de sombere langzame delen klinkt continu de spanning van onderdrukte emo ties, die in de snelle delen met een extreme felheid naar buiten komen. De dans sluit hierop aan met wijde, gedreven bewegingen, vooral met de heupen en de ar- In het langzame begin dansen tweetallen smachtend en bijna klevend met elkaar. In het tweede deel beheerst koortsachtige on rust de dansers. Ook in de muziek van Sjostakovitsj is die aanwezig. maar de scherpte die de compo nist hierin weet aan te brengen, komt in de choreografie niet tot uiting, wat hier en daar tot rom melige grilligheid leidt, vooral in de groepspassages. Het was te zien dat de dansers zich hier min der zeker voelden dan in de rest van het programma. De passie komt zeker over in dit dansstuk, maar nog het meest in de voor treffelijk uitgevoerde lange solo aan het eind. waarin de danseres, op zichzelf teruggeworpen, wan hopig strijdt met de greep die de emoties op haar hebben. 'Shorthand/Six Stravinsky Pie ces' is een choreografie die Hans van Manen begin dit jaar maakte als een dubbele hommage aan Stravinsky. Het dansstuk is spe ciaal voor NDT 2 gemaakt, be staat uit twee maal drie delen, waarvan de eerste helft unisono door zes dansers wordt gedanst, de tweede door drie afzonderlijke paren. 'Jardi tancat' ('Gesloten tuin') uit 1983 van Nacho Duato is ge baseerd op Spaanse folkloristi sche verhalen. Het gaat over de mens die de aarde bewerkt en God smeekt om water. Dit thema wordt duidelijk uitgewerkt in de gebaren, die naar de aarde gericht zijn en soms omhoog. Het zaaien, planten en oogsten zijn herken baar in krachtige danstaal, die juist zo overtuigend is door de smart die erin doorwerkt, de af hankelijkheid van wat de aarde aan de mens wil afstaan. Het is een helder werk. vaardig en met prachtige expressie uitgevoerd. Acteur Max Croiset overleden DEN HAAG ANP In het Leyenburg-zietenhuis in zijn woonplaats Dei Haag is gisteren acteur en reiisseur Max Croiset overleden. Hij is 81 jaar geworden. Max Croiset volgde in he be gin van de jaren dertig een opleiding aan de Amsterdim- se toneelschool. Hij debutter- de in 1933 bij de Amsterdan- sche Toneelvereeniging in hn stuk Circus Knie. Enkele jarei later stapte hij over naar d» Nederlandsche Toneelgroep en vervolgens naar het Resi dentie Toneel. Na de oorlog was Croiset als acteur en re gisseur verbonden aan diverse toneelgezelschappen, waar onder de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel, Thea ter (Arnhem) en het Publieks- theater. Op het toneel speelde Croi set hoofdrollen in klassiekers als Koning Oidipoes, Koning Lear, De Spaanse Brabander en Professor Bernhardi. Voor zijn vertolking van de titelrol in laatstgenoemd stuk fvan Arthur Schnitzler) werd hij in 1967 uitgeroepen tot acteur van het jaar. Een jaar eerder weigerde hij de Louis d'Or, naar het heet om privé-rede- nen. Croiset heeft ook enkele toneelstukken geschreven en een tiental dichtbundels. Voor zijn toneelstuk De medeplich tigen kreeg hij de Visser-Neer- landiaprijs, voor Amphytrion de Vijverbergprijs. Vanaf het begin van zijn carrière heeft Croiset meegespeeld in films, waaronder Dood water van Gerard Rutten (1934), Ergens in Nederland van Ludwig Ber ger (1940), Dorp aan de rivier van Fons Rademakers (1955) en Twee vorstinnen en een vorst van Otto Jongerius (1981). nog een uit de vroegere periode van Nan Goldin. Wat mij zo boeit in haar fotografie is dat het zo simpel is, niet geënsceneerd, er is weinig rekening gehouden met perspectief en dat soort dingen. Het is een foto die, zo lijkt het, gewoon even geschoten is. Alleen, ik kan net niet. Op een of andere manier gaat er zo een passie van uit, is het zo ontzettend puur... Dat raakt me, en blijft me raken. De foto's die wij vorig jaar exposeerden waren eigenlijk een fotografisch dagboek. Ze is daarmee begonnen na de zelfmoord van een oudere zus. Ze had toen de angst, was bang de werkelijke herinnering aan iemand kwijt te raken. Ze leefde in die tijd, in de tachtiger jaren, in een scene met nogal wat uitspattingen in relaties en op seksueel gebied, experimenten met drugs en alcohol, dat soort dingen. Veel van haar vrienden van toen zijn inmiddels overleden aan aids of aan andere verschrikkelijke dingen. Dat maakt ook dat ze een ijdsbeeld creëerde waardoor laar werk nog belangrijker is ;e worden. tlijn vrienden experimenteren riet met drugs en seks. Ik kijk er tus met een afstand naar. maar frt is een facet in het werk van Gildin dat ik heel boeiend vind. Mheb hetzelfde met het werk vai Peter Witkin of Ntoplethorpe. Dat ccifronterende, beetje schokkende, de pure passie en extase, het perverse of decadente dat wordt vastgelegd in de fotografie. Dat raakt me. En met documentairefotografie of een mooie architectuurfoto heb ik dat niet. De foto in mijn kantoor meet 2.40 bij 1.50 meter. Er bestaan, op dit formaat, maar vijf afdrukken van. Het is eigenlijk onbetaalbaar. We dachten aanvankelijk dat de persoon op de foto een vrouw was. Maar het is een 'drag queen', een travestiet. Het is ook een heel eenvoudige opname. Zo van: zitten, en schieten. Ie vindt het mooi of niet. Ik vind het fantastisch. De nieuwste serie van Nan Goldin heet ook drag queens'. Die heeft ze gemaakt in New York, Berlijn en Bangkok. Wij presenteren die nieuwe serie, samen met de Nederlandstalige uitgave van het bijbehorende boek 'The other side' in september in Nederland. De foto's komen in Europa het eerst bij Stellingen gaan daarna pas verder Europa in. Dat wordt een nationale topper. Er zullen wel weer ontzettend veel bezoekers op af komen. Ik ben benieuwd of mensen haar werk nu wel durven aankopen. Honderden dukaten, realen en Zilveren Rijders te kijk in Leids Penningkabinet 'De schat van het Vliegend Hert. Compagniesgeld en smokkelgeld uit een VOC-schip' is de titel van een ten toonstelling, in Het Koninklijkpenningkabinet, die de le gale en illegale schatten van het VOC-schip laat zien. In 1977 ontdekte een Leidse karthograaf bij toeval het wrak van het Vliegend Hert. Vier jaar later werden wrakresten gevon den, maar pas in 1983 haalden duikers de eerste intacte kist met goud en zilver boven water. Volgens de ladinglijst van het schip bevonden zich aan boord drie kisten met muntgeld. Heeds vanaf het begin van de Lpduikingen was het zon- Tëklaar dat één van die drie kis- tei vernield was: duikers groe- vei losse munten op, vermoe- deljk uit die ene kist afkomstig. Ce staat van de derde kist was tot loor kort een raadsel. Totdat hij inseptember vorig jaar werd aangeroffen. Dat het zolang duurd alvorens de vondst we- reldkuidig te maken, komt vol gens M.rjan Scharloo, directeur van het Penningkabinet, omdat eerst mo«st worden onderzocht of de stek aangetaste kist kon worden gtopend. zonder hem verder te bsschadigen en om de soms sameigeroeste munten te ontwarren. Dat werk wis toebedeeld aan de ploeg van lex Cowan, expe ditieleider vande North Sea Ar- cheological Exjedition, die het opduikkarwei pus het onder zoek klaart. De fist, die op de tentoonstelling ti zien is, werd bovenin met tur - 'het piep schuim van de achtiende eeuw' - afgedekt om schijven van de munten tegen te ga.n. In de kist bevonden zich de gojden mun ten aan de binnenkVit, aan de buitenkant werden de zilveren munten gestapeld. Het opduiken van deze 'der de kist bracht aan het licht dat praktijk en theorie niet met el kaar overeen komen. De mun ten zijn in 1729 geslagen, maar werden pas later, in 1735, het jaar dat het schip verging, ge bruikt. De theorie dat munten in die tijd slechts voor direct ge bruik werden geslagen, wordt hiermee dus ontzenuwd. Smokkel Maar wat nog veel interessanter is: de officiële ladinglijst rept van drie kisten met 67.000 gul den aan gouden en zilveren munten. Maar er werden veel meer - kleinere - kistjes, doosjes en blikjes met andere zilveren muntsoorten gevonden. Wegen de 'officiële' kisten 130 kilo gram, de kleintjes 'slechts', ge makkelijk dus om onder je jas aan boord te smokkelen. Het ligt voor de hand deze praktijken aan de arme, onder betaalde matrozen toe te schrij ven, maar de vindplaats van dit smokkelgeld wijst op het tegen deel: de kistjes en doosjes wer den gevonden vlakbij de kapi teinshut, waar de officiële geid- lading werd bewaard. „Dat be tekent dat de kapitein en de ho gere officieren van deze geld- smokkel moeten hebben afge weten', aldus Scharloo. De ge smokkelde munten werden in 'Indië' tegen een veel hogere waarde dan in Nederland inge wisseld. De bewindhebber kreeg een wisselbrief op zijn Zakken met zilveren realen (links) en gouden dukaten. naam, die na terugkomst in Ne derland, maanden later, werd verzilverd. De winst ging in de VOC-kas. Gevaarlijk Rex Cowan: „In de veertien jaar dat we nu met de opduikingen bezig zijn, hebben we alle pro blemen gehad die je maar kunt verzinnen. Door de voortduren de verandering van de zeebo dem moesten we elk jaar op nieuw beginnen." Om enkele voorbeelden te noemen: de gas- pijpleiding die Noorwegen in de Noordzee naar de Schelde wilde aanleggen, was bijna pal naast de vindplaats van het Vliegend Hert gesitueerd. „Het heeft maandenlang onderhandelen gekost om dat plan te verande ren. En dan is er nog de vervui ling van de Schelde, die elk jaar erger wordt. Dat maakt het werk er steeds lastiger en gevaarlijker op. Bovendien zijn de vissers schepen een ware plaag. Bij zo n wrak krijg je aangroeiïngen en daar komen vissen en dus ook vissers op af. Die vegen met hun netten over het wrak, waar door vondsten worden ver plaatst en zelfs dreigen zoek te raken." Enkele honderden dukaten, realen en Zilveren Rijders zijn nu te zien in het Penningkabi net, dat overigens ook de eerste keus krijgt om de collectie voor goed met schatten uit het Vlie gen Hert aan te vullen. 'De schat van het Vliegend Hert. Compagniesgeld en smokkelgeld uit een VOC- schip' in het Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet, Rapenburg 28, Leiden tot 30 januari 1994. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag 12-17 uur. Geïllu streerde tentoonstellingscata logus geschreven door conser vator Arent Pol, 24,90 gulden. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9