Fiat Downtown: de moderne witkar O AUTO-HOME LEIDEN B.V. In een land met 13 miljoen kruideniers worden steeds meer auto's geleased. Mag u raden waarom. Weg en wiel Rover met 600 in top middenklasse Vering dempt de zwaarste schokken DONDERDAG 8 APRIL 1993 BLIKVANGERS Uno Suite met luxueus pakket extra's Het leveringsprogramma van de Fiat Uno is uitgebreid met de Uno Suite, een luxueuze uitvoering van Fiats meest succesvolle auto aller tijden. De Suite is te koop met een 11 of 1.4 liter mo tor. in zowel drie- als vijfdeurs uitvoering. Het interieur is voor zien van chique bekleding en een leren stuur. Verder heeft de Suiteonder meer elektrische voorportierramen, een toerenteller, centrale deurvergrendeling, carrosseriekleurige buitenspiegels en bumpers, speciale wieldoppen, zijskirtsen mistlampen. Dit pakket extra s heeft een waarde van ongeveer 3.500. waarvan de Fiat-dealer slechts 900 in rekening brengt. Daarmee komt de Uno Suite 1.1 3-deurs op 23.550, de 5-deurs op 24.500, de 1.4 liter respectievelijk op 25.250 en 26.200. Turboloze dieselversie Rover 200 De Rover 200 is er nu ook in dieseluitvoering zonder turbocom pressor. De 5-deurs 218 S heeft een 1905 cc dieselmotor met een vermogen van 49 kW/67 pk. Tot de standaard-uitrusting beho ren onder meereen toerenteller, centrale vergrendeling, een alarmsysteem, getint glas, stuurbekrachtiging, elektrische voor- portierramen en radio-voorbereiding met vier speakers. De 'on geblazen' diesel kost 38 mille. Vooijaars-Mitsubishi: Colt 1.3i Spring Mitsubishi heeft het voorjaar in het hoofd en komt met een tij delijke aanbieding: de Colt 1.3i Spring. Als basis geldt de GLi-uit- voering, die standaard onder meer getint glas, in hoogte verstel bare bestuurdersstoel en stuurkolom en een gescheiden neer- klapbare achterbank heeft. De Spring heeft daarbij onder meer koplampsproeiers, verwarmde voorstoelen, elektrisch verstelba re en verwarmde buitenspiegels, stuurbekrachtiging en buiten spiegels en bumpers in de kleur van de carrosserie. De extra's vertegenwoordigen volgens de importeur een waarde van 3.500, waarvan de dealer 2.200 voor zijn rekening neemt. Aldus komt de Colt 1.3i Spring op 29.495. Tijdelijk meer tennis-Peugeots Tot en met 17 april houden de Peugeot-dealers open huis en maken van deze gelegenheid gebruik om vier promotionele Ace'-modellen te presenteren. Met deze benaming onderstreept Peugeot haar hoofdsponsorschap van het tennistoernooi dat in juni in Rosmalen wordt gespeeld. Naast de bestaande 106 1.1 Ace worden tijdelijk de 106 1.1 Ace Special, de 205 1.1 Ace en de 405 Ace Prestige sedan en break op de markt gebracht. Alle Ace modellen zijn voorzien van diverse extra's. De klantenkorting hierop loopt uiteen van 1.100 tot 2.000. ROVER St. Jacobsgracht 10-18 Leiden-Tel. 071-121560 ik voel methuis bij Auto-Home Autobedrijf A.L. VAN DEN DOOL ROVER Essenlaan 36 Sassenheim Tel. 02522-12231 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide richtin gen, tenzij anders vermeld. Amersfoort - Amsterdam (A 1) Tussen Diemen en knooppunt Muiderberg, avond en nacht. Eindhoven - Den Bosch (A 2) Tussen Best en Liempde, avond en nacht. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en het Rottepolderplein. Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen Veenendaal en het knooppunt Grijsoord. Utrecht richting Den Haag (A 12) Ter hoogte van Zoetermeer, overdag. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen de Moerdijkbrug en Zevenbergschen Hoek, overdag. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Tussen Kethelplein en Vlaardingen. Heerlen - Maastricht (A 79) Tussen Meerssen en Valkenburg. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden, j|^^P| Bel nu: 071-313041MultiLease Bij het ontwerpen van een elektro-auto kan men twee kanten op. Of men maakt een be staand produktiemodel geschikt voor elek trische aandrijving, of men bouwt een geheel nieuw model, dat in zijn geheel is afgestemd op deze vorm van aandrijving. AMSTERDAM De Italiaanse fabrikant Fiat hanteert beide methoden. Zo zijn er bijvoorbeeld elektrische versies van de Panda eri de Cinquecento, maar sinds kort is er ook het geheel nieuw ontworpen stadsautootje Fiat Downtown. Deze Italiaanse 'witkar' heeft een zogenoemde mono volume carrosserie, waarbij in principe de volle lengte wordt benut voorde passagiersruimte. Het resultaat is een compact wagentje (2,50 bij 1,49 meter) met een korte draaicirkel en een laag gewicht (700 kilo). De bestuurdersstoel staat in het midden opgesteld en vlak erachter bevinden zich nog twee zitplaatsen. De passagiers kunnen hun benen kwijt aan weerskanten van de bestuurdersstoel. Het interieur telt zes bergruimtes. Voor het vervoer van grotere voorwerpen hebben de ontwerpers een eenvou dig systeem bedacht voor het snel verwijderen en op bergen van een van beide achterstoelen. Ook is een van de achterstoelen snel om te bouwen tot kinderzitje. Het stads-Fiatje heeft twee aan de achterwielen gemon teerde elektromotoren met een totaal vermogen van 19 pk. Een natrium-zwavel accu zorgt voor de energie waarmee in het stadsverkeer op één acculading mini maal 190 kilometer kan worden afgelegd. De topsnelheid is 100 km/uur en de Downtown accele reert van nul naar 50 km/uur in negen seconden. De batterij kan gewoon via het stopcontact worden opgela den en is na acht uur weer vol. Een tweede, 12 Volt ser vice-accu zorgt voor de stroomvoorziening van de elek trische uitrusting, met name als de hoofdaccu leeg is. Fiat benadrukt dat de Downtown alles heeft om een 'echte' produktieauto te worden. Het is niet zomaar een fantasie-voertuig, maar een produkt dat klaar is voor al gemeen gebruik. Het al dan niet in produktie gaan van de elektro-Fiat hangt echter af van de behoefte en van nieuwe wettelijke maatregelen, aldus de fabrikant. hier, om iedere donderdag een J"** 100% rake doel- groep auto- liefhebbers te - bereiken. Bel onze advertentie- afdeling. Nissan-export naar Japan Nissan gaat in 1994 vanuit de Motor Iberica-fabriek in Bar celona de nieuwe terreinauto Terrano II naar lapan versche pen. Het Is de tweede keer dat Nissan een export-programma naar Japan opzet. Jaarlijks gaan er vanuit Engeland aJ 10.000 Nissans richting Japan. Piet Olyslagers overleden ZEIST ANP De bekende tekenaar/ontwer per van auto's en schrijver Piet Olyslagers is vorige week op 77- jarige leeftijd in Zeist overleden. Het autotechnisch adviesbu reau, waarvan hij de oprichter was, heeft dit eerder deze week meegedeeld. Olyslagers genoot grote bekend heid als auteur van gespeciali seerde autotechnische hand boeken voor het garagebedrijf. Voor particulieren schreef hij de bekende Vraagbaken, die in tientallen edities op de markt zijn verschenen. BOEKEN Mag het een Ferrari zijn? 'Had maar een paar auto's opzij gezet, dan was je nu rijk.' Auto- boeken-schrijver Rob de la Rive Box moet het steeds weer ho ren. In de dertig jaar dat hij in Zwitserland in exclusieve auto's handelde, zijn er heel wat mu seumstukken die nu vele mil joenen opbrengen, door zijn handen gegaan. Maar opzij zet ten was er niet bij. hij moest ie dere auto verkopen om volgen de wagens te kunnen betalen. „En dan, wie heeft kunnen den ken, dat een Ferrari GTO, die ik met pijn en moeite voor 8.000 dollar verkocht, 20 jaar later voor meer dan 10 miljoen dollar doorverkocht zou worden?" al dus de auteur. De la Rive Box mag dan geen miljoenen hebben verdiend, hij heeft wel een schat aan ervarin gen en verhalen overgehouden aan de tijd dat de tweedehands Bugatti's. jaguars. Ferrari's, Ma- serati's, l.amborghini'sen tallo ze andere beroemde auto's zijn pad kruisten. Een deel van die verbazingwek kende memoires is nu opgeno men in een heerlijk boek dat de titel 'Mag het een Ferrari zijn?' meekreeg. De la Rive Box heeft zijn herinneringen levendig ver woord en voorzien van talrijke foto's uit zijn eigen archief. Het zijn prachtige verhalen, waarin vele tot de verbeelding sprekende klassiekers nu eens op een andere manier voor het voetlicht worden gehaald. MAG HET EEN FERRARI ZIJN?; door Rob de la Rive Box; uitgeverij Elmarin Rijswijk; 144 blz.; 29,50. Woordenboek Autotechniek E/N Met de introductie van de 600-serie doet Rover voor het eerst een aanval op de top van de middenklasse. Vooral dat deel van de zakelijke markt dat exclusiviteit op prijs stelt, zal ongetwijfeld veel belangstelling hebben voor de 600. Er is veel aandacht aan het typische Britse detail gegeven, zoals de wortelnotenhouten dashboardpanelen, de exclusieve Rover- grille, de chromen omranding van de num merplaat achter en de roestvrij stalen dor pelbeschermers met Rover-inscriptie. De 600 wordt leverbaar in twee versies, bei de met een tweeliter 16-kJeppen-motor. Het goedkoopste type is de 620i met 115 pk mo tor, gevolgd door de 620 Si die 131 pk levert. De Si is er ook met een viertraps automaat. Volgend jaar komt Rover nog met een 2.3 li ter versie op de markt. Standaard is de Rover 600 voorzien van on der meer stuurbekrachtiging, groen getinte ruiten rondom, elektrische ramen vóór. centrale portiervergrendelingen een anti diefstal alarmsysteem. De aanvangsprijs zal komen te liggen rond de 41.500 met een uitloop naar de vijftig mille. Eind september kunnen we de nieu we Rover in Nederland verwachten. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Op technisch gebied is er de af gelopen tien jaar veel veranderd binnen de autoindustrie, vooral door de opkomst van de elek tronica. En daarmee is het aan tal uitdrukkingen en afkortin gen. meestal afkomstig uit het Engels, in de autotechniek ook enorm toegenomen. Vreemd genoeg is er in al die ja ren geen enkel nieuw autotech nisch woordenboek Engels-Ne derlands uitgebracht. Maar daar is nu verandering in gekomen. Uitgever/vertaler Henk Wage - naar H ummelinck verzamelde jarenlang woorden en uitdruk kingen uit de autotechniek en heeft nu de meest voorkomen de daarvan (rond de 13.500) in boekvorm uitgebracht. Waar nodig voorzag hij de droge ver taling van wat korte verklarende informatie. Krijgen we bij voorbeeld te ma ken met een mock-up ion een notchback met soft-top, skirts en spoilers, en een DOHC-motor, dan leert het boek ons dat het gaat om een proefmodel van een auto met aparte kofferbak en een linnen dak, luchtstro- minapMtas rondom en een Double OverHead Camshaft - motor, een motor met twee bo venliggende nokkenassen. Het ruim 300 bladzijden tellen de boek is uitgevoerd in een handig pocketformaat en kost 49 (met stofomslag 69). Het wordt op de markt gebracht door uitgeverij Presse-Papier in Utrecht, tel. 030-710371. BUK IN HET VERLEDEN m een fiets met vering te testen kan het traject niet hob belig genoeg zijn. Het is een misverstand om te denken dat je daarvoor het ruige terrein in moet, omdat al het wegdek uit glad asfalt bestaat. De fietser weet wel beter. De smalle strook tussen berm en scherp passerende auto's kan gaten, hobbels en richels vertonen. Fietspaden kunnen erbarmelijk slecht zijn door boomwortels en treiterig om hoog stekende of gebroken stoeptegels. Verder vindt de fietser altijd putten, opstaande randen en kinderhoofdjes op zijn weg. De fiets met vering zou al deze oneffenheden moe ten gladstrijken. De Proflex type 753 met vering, die importeur Vertex in Zand- voort beschikbaar stelde voor een test, is een rasechte All Ter rain Bike uit Amerika van slechts 12 kilo. Het frame is van aluminium en de gebruikte on derdelen bestaan uit topmateri- aal. Vering levert op dit moment nog een meerprijs op tussen de 700 en 1000. Alles bij elkaar betekent dat de pittige prijs van 3600 voor deze Proflex. We vergeten even dat dit heel veel geld is voor een fiets, want het is de enige manier om te ontdekken of vering op een fiets zin heeft. Goedkope geveerde fietsen bestaan nog niet. Direct de eerste meters al doe ik iets wat ik normaal nooit doe: ik bonk een Stoep op en af zonder snelheid te minderen. De fiets pikt dat probleemloos. Wel voel ik de stoten behoorlijk in armen en achterwerk, maar de fiets blijft keurig in balans. Op be rucht slechte stukken straat wordt snel duidelijk dat de vering lang niet alles gladstrijkt. Van soepele vering zoals op een bromfiets is geen sprake. De ergste klappen worden goed op gevangen. maar alle kuilen en hobbels blijven flink voelbaar. Wel blijft de fiets onder alle om standigheden goed bestuurbaar en in het rechte spoor, langzaam rijden over bijvoor beeld boomwortels die het as falt van een fietspad laten open barsten is op de Proflex net zo vervelend als op een fiets zon der vering. Alleen bij hoge snel heid zijn deze richels ineens minder hinderlijk. De voordelen van deze stugge vering liggen dus bij harder fietsen. Daarom is vering het eerste toegepast op ATB's. Met grote snelheid een berg afrazen wordt een genot, doordat de vering de zwaarste schokken dempt. Lijf en vooral hoofd van de berijder blijven zo gespaard. Ook het rijden over Idinkerweg- getjes, meestal een gruwel op de gewone fiets, wordt aange namer naarmate de Proflex er sneller overheen gaat. De vering op deze fiets is aan de achterzij de niet instelbaar. Wel zijn de gebruikte blokken van het verende elastomeer vervang baar. De eveneens op elasto meer werkende voorvork is wel instelbaar. De testfiets stond op de soepelste stand. Conclusie: de geveerde fiets is een prachtig produkt. maar door de hoge prijs nog vrij on bereikbaar. Stugge vering heeft het meeste praktisch nut op ATB's die het terrein ingaan. De gemiddelde fietser die op de weg blijft is meer gebaat bij een wat soepeler vering, die boven dien goedkoper is. Knappe uit vinders moeten aan die laatste wens kunnen voldoen. Vlak na de Tweede Wereldoorlog verscheen de eerste Triumph Roadster (TR1op de markt. Ruim dertig jaar werd deze TR-serie voortgezet, tot het concern waar Triumph inmiddels deel van uit maakte. British Leyland, door ernstige financiële problemen stopte met het bouwen van sportwagens. De laatste, de TR7 (foto), kwam in 1975. Er was veel kritiek op deze auto. het verschil met zijn voor gangers was dan ook enorm. De wigvormige TR7 was een stuk mo derner. maar miste de charme van de Britse sportauto. Er kwam nog wel een TR8 op de markt waarin de 4-cilinder motor was vervangen door een 8-cilinder Rover-motor. Maar het mocht allemaal niet meer baten. Toen de verkopen in Amerika, waar beide TR's nog wel aardig succesvol waren, sterk terugliepen, stopte BL in 1981 de produktie na 112.368 TR7's en 2.497 TR8's. ARCHifftoto De stugge Proflex-vering komt het beste tot zijn recht i terrein.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7