Moslims achter evacuatie Srebrenica Piloten zorgeloos in Italiaans zonnetje Buitenland Busongeval Bulgarije Zwarte neushoorns van Namibia te koop Als zombies door een veld bezaaid met lijken Azeri's vragen hulp Turkije in conflict Nagorno Karabach Spaanse socialisten ruziën over corruptieschandaal DONDERDAG 8 APRIL 19931555 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Prrv. DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappek^c Persdienst Ind The Independent IPS Inter Pres» Service RTR Reuter Ruimteveer Discovery gelanceerd cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is van morgen met succes gelanceerd vanaf de basis Cape Canaveral in Florida. Twee eerdere pogingen werden afgeblazen in verband met technische mankementen. Voornaamste doel van de ruim temissie is bestudering van de atmosfeer van de aarde en waar nemingen in verband met het dunner worden van de ozonlaag. foto reuter pierre ducharme Chipszakje op straat: 3.250 gulden boete cwmbran Een 20-jarige man in Cwmbran, in het zuiden van Wales, heeft dinsdag een boete van 3.250 gulden gekregen om dat hij een chipszakje op straat gooide. Volgens een nieuwe Brit vervuilers betalen naar inkomen. Doden bij ontploffing in België namen In de buurt van het Belgische Namen is gisteren een graansilo ontploft. Daarbij zijn zeker twee mensen omgekomen. De silo ontplofte op het moment dat er onderhoudswerkzaam heden werden verricht. WaarschijnlijkJieeft zich in de silo met haangas opgehoopt omdat ventilatoren buiten werking waren gesteld. EG-verbod op Oosteuropees vlees brussel De EG gaat de import van vee, vlees en zuivelprodukten uit Oost-Europa verbieden om de verspreiding van mond- en klauwzeer tegen te gaan. Het verbod, dat nog moet worden goedgekeurd door veterinair deskundigen, zal waarschijnlijk een maand van kracht zijn. Cuomo wil geen opperrechter worden Washington De gouverneur van New York, Mario Cuomo, heeft gisteren laten weten niet beschikbaar te zijn voor het Ameri kaanse Hoogste Gerechtshof. Daar komt in juni een plaats vrij als rechter Byron White vertrekt. Cuomo wil proberen een vierde ambtstermijn als gouverneur vol te maken. Uitvinder van scrabble overleden rhinebeck» Alfred Mosher Butts, een Amerikaanse architect die tijdens de depressie van de jaren dertig weinig om handen had en toen het bordspel scrabble uitvond, is zondag op 93-jarige leeftijd overleden. De directeur van een begrafenisonderneming heeft dit gisteren bekend gemaakt. Vier doden bij bomaanslag Zaragoza madrid» Bij een bomexplosie in de Spaanse stad Zaragoza zijn gisteravond vier mensen omgekomen. De bom was geplaatst onder een geldtransportauto. Het is niet duidelijk of er sprake was van een aanslag of een overval. WHO: AIDS bedreigt Oost-Europa berlun De landen in Oost-Europa worden volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) bedreigd door een AIDS-epide- mie. Alle voorwaarden, zoals toenemend drugsgebruik en groei ende prostitutie, zijn volgens WHO-topman Mearson aanwezig. Hij zei dit gisteren in Berlijn waar tot en met zaten nationale conferentie over AIDS wordt gehouden. Oprichter Rode Brigades bekeert zich rome» De 51-jarige Renato Curcio, de oprichter van de Italiaan se terreurorganisatie Rode Brigades, heeft gisteren na 17 jaar in het kader van een werkproject de gevangenis verlaten. Curcio zal overdag in een kleine uitgeverij gaan werken, terwijl hij 's nachts terug moet naar de Rebibbia-gevangenis in Rome. Curcio kwam hiervoor in aanmerking nadat hij geyveld had afgezworen. NAVO oneens over gedragscode bij afdwingen vliegverbod Een VN-hulpkonvooi van achttien vrachtwagens is van morgen vanuit Belgrado op weg gegaan naar Srebrenica, om inwoners van de belegerde stad te evacueren. Tegelij kertijd vertrok volgens getuigen een VN-konvooi van twaalf vrachtwagens naar Gorazde, een andere moslim enclave in het door de Serviërs bezette Oost-Bosnië. sarajevo/brussel» Palestijnen doen niet mee aan vredesoverleg AMMAN »AÜP Saëb Erakat, de tweede man van de Palestijnse delegatie in de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten, -heeft vandaag hervatting van de be sprekingen op 20 april in Was hington uitgesloten. „Het is dui delijk dat er geen enkele wijzi ging is gekomen in de Ameri kaanse en Israëlische standpun ten", zei Erakat. De delegatie wil dat er eerst een oplossing komt voor de kwestie van de ongeveer 400 Palestijnen die half december vorig jaar door Israël naar Zuid- Libanon zijn gedeporteerd en dat Israël verdere deportaties afzweert. Israël weigert aan de ze eisen te voldoen en Washing ton is tot dusverre niet bereid druk uit te oefenen om Israël te dwingen dit wel te doen. Moslim-autoriteiten in Srebre nica hebben gisteravond hun tegenstand tegen de evacuaties laten varen en gaven hun fiat voor het vertrek van 1.600 men sen. Het gaat om honderd ge- Soldaten Moskou worden rijk van de ontwapening moskou Rtr Een groepje Russische militai ren heeft een eigen invulling gegeven aan de ontwapening waartoe Moskou in overleg met Washington heeft beslo ten. Ze sloopten goud en plati na uit raketten die in Moskou lagen opgeslagen en verkoch ten het edelmetaal vervolgens. De opbrengst van de handel verdween in hun eigen zakken. Een kapitein en twee ser geants sloopten 650 panelen uit reserve-onderdelen van ra ketten die op hun basis lagen. In de kamers van het drietal zijn staatseigendommen aan getroffen ter waarde van 3,5 miljoen roebel (9.000 gulden). De totale waarde van de gesto len waar bedroeg ongeveer 55.000 gulden. De kapitein heeft een voor raad illegaal verworven dollars ingeleverd en nog tien soortge lijke diefstallen bekend. De alternatieve 'goud- en diamantwinning' vormt het meest recente geval van cor ruptie binnen de strijdkrach ten. Parallel aan de daling van de levensstandaard neemt dit ver schijnsel toe. Minister Gratsjev (defensie) zei in februari dat een groot deel van het offi cierscorps corrupt is. Hij be loofde een grote schoonmaak. Rellen in Parijs na dood Zaïrees door politiekogel PARUS »AFP-DPA-Rtr Bij gewelddadige protesten van ongeveer 200 jongeren zijn gis teren in Parijs zes gewonden ge vallen. Aanleiding tot de onge regeldheden was de dood van een jonge Zaïrees, die dinsdag tijdens verhoor op een politie bureau was doodgeschoten. De jongeren gooiden met stenen en flessen en vernielden auto's en winkelruiten. De politie rea geerde met traangas en voerde charges uit. In een paar dagen tijd zijn in Frankrijk drie jonge immigran ten uit Afrika door de politie neergeschoten. In de nacht van dinsdag op woensdag raakte in de buurt van Roubaix een 17-jarige jon gen zwaargewond door een po litiekogel na een geval van joy riding. In Chambéry schoot een poli tieman het afgelopen weekein de een jonge Noord afrikaan, die hij had betrapt op het stelen van autobanden, dood. wonden en een tweede groep van 1.500 bejaarden, vrouwen en kinderen die onderdak heb ben gevonden in een schoolge bouw of op straat leven. De moslim-leiders hadden eerder geweigerd toestemming te ge ven voor de evacuatie omdat ze daarmee volgens hen zouden meewerken aan de etnische zuiveringen van de Serviërs. Bo vendien \Tezen zij dat de Ser viërs sneller zullen aanvallen als de vrouwen en kinderen de stad hebben verlaten. De bevelhebber van de VN- vredesmacht in Bosnië, gene raal Philippe Morillon, probeert sinds gisteren blauwhelmen ge posteerd te krijgen in Srebreni ca. Morillon vertrok gistermid dag naar de belegerde stad met een escorte van 150 Canadese blauwhelmen. De Franse VN- generaal werd echter 's avonds tegengehouden bij Sokolac, zon 50 kilometer ten noordoos ten van Sarajevo. De Servische militairen in Bosnië hebben zich uitgesproken tegen de sta tionering van VN-troepen in Srebrenica. Uiteindelijk mocht alleen Morillon zijn reis naar Srebrenica voortzetten. De NAVO-ambassadeurs zijn het gisteren in Brussel niet eens geworden over de vraag welke regels er precies moeten wor den gevolgd bij het afdwingen van het vliegverbod boven Bos nië. Het grootste probleem is op welk moment er geweld mag ANKARA-MOSKOU DPA-Rtr-AP Azerbajdzjan heeft gisteren Tur kije om hulp gevraagd in het conflict met Armenië. De Azer- bajdzjaanse president Eltsjibej heeft Turkije gevraagd alle mid delen waarover het beschikt, te gebruiken om een einde te ma ken aan de Armeense aanvallen in de strijd rond de omstreden enclave Nagorno Karabach. Vol gens de T urkse premier Demirel biedt militaire hulp aan Azerba jdzjan geen oplossing omdat andere landen vervolgens Ar menië zullen gaan helpen. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken reageerde gisteren teleurgesteld op uit spraken van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over het conflict. De V-raad eiste stopzetting van het Armeense geweld en teruggave van het veroverde gebied. Een woord voerder van het Turkse ministe rie eiste echter een krachtigere veroordeling van Armenië. Tur kije heeft inmiddels zijn troe pen langs de grens met Armenië versterkt. De gevechten tussen Arme niërs uit Nagorno Karabach en worden gebruikt. Vooral Frank rijk vindt de omschrijvingen, zoals die in VN-resolutie 816 staan, onduidelijk. Vliegtuigen die het Bosnische luchtruim schenden, mogen in eerste instantie worden onder schept om vervolgens naar de Bosnische grens te worden geë scorteerd. Er is echter niet dui delijk vastgelegd wat men mag of moet doen als een piloot dat weigert. Het Duitse Constitutioneel 1 lof (Dundesverfassungsgericht) heeft gisteren geen uitspraak gedaan over de vraag of de Duitse deelname aan het af dwingen van het vliegverbod boven Bosnië overeenkomstig de grondwet is. De christende mocratische CDU-CSU houdt vol dat de Duitsers aan boord van de Awacs-toestellen blijven, wat het Hof ook zal besluiten. De Liberale coalitiepartner FDP en de oppositionele SPD stellen dat operaties buiten het ver- dragsgebied van de NAVO in strijd zijn met de Duitse grond wet. Vertegenwoordigers van de FDP verklaarden dat dit kan lei den tot een breuk in de coalitie. WINDHOEK Rtr De Namibische regering gaat zes zeldzame zwarte neus hoorns veilen tegen minimaal 1,8 miljoen gulden per stuk. Ook jonge olifanten, antilopes, giraffes en zebra's worden tij dens dezelfde veiling op 28 mei aangeboden. Het doel is de dieren te fokken om zo de soort te bewaren. De zwarte rhinocerossen, twee stieren en vier wijfjes, zijn uitdrukkelijk niet bedoeld voor de jacht of de dierentuin. Om de stroperij op de met uit sterven bedreigde zwarte rhinoceros tegen te gaan be gon Namibia in 1989 met suc ces de dieren van hun hoorns te ontdoen. De hoorns zijn ge wild in Azië waar men er me dicinale krachten aan toe denkt. Doordat door dit beleid veel zwarte rhino's en olifan ten werden gered, is het mo gelijk de extra dieren aan te bieden zonder de populaties in de wildparken te treilen. Een Azerbajdzjaanse militair houdt zijn oren dicht terwijl hij raketten afvuurt op Armeense stellingen bij het Azerbajdzjaanse dorp Fizuli. De Azeri's hebben de hulp van Turkije ingeroepen bij het conflict om de enclave Nagorno Karabach. foto reuter viktor korotayev srebrenica vervolg voorpagina De omstandigheden in het zie kenhuis zijn niet veel beter. Pa tiënten liggen op de grond om dat er niet genoeg bedden zijn. Voor de komst van een chirurg en medische apparatuur moes ten vijf artsen die geen ervaring hadden met operaties met een zaag amputaties verrichten. Omdat er geen elektriciteit is, kan er alleen overdag worden geopereerd. De enige twee ope ratiemessen worden na iedere operatie geslepen. Vloeistof uit accu's wordt bij gebrek aan al cohol gebruikt voor desinfecte ring. Volgens artsen zijn al ver schillende mensen gestorven omdat er geen bloedtransfusies kunnen worden toegediend. Wonden raken snel geïnfec teerd, waardoor armen of be nen moeten worden afgezet. Eind vorig jaar bracht een VN-konvooi tijdelijk enige ver lichting. Opeens waren er ver dovingsmiddelen maar spier verslappers zaten niet in het pakket. Bij buikoperaties moes ten artsen de ingewanden van de patiënt vaak met kracht te rugduwen. Volgens de inwoners van Sre brenica was er vorig jaar zomer al een nijpend tekort aan voed sel. Burgers volgden Bosnische soldaten die Servische dorpen in de omtrek aanvielen. In het kielzog van de soldaten trokken ze de dorpen in om voedsel te roven. Inwoners herinneren zich het dorp Osatovici. waar de burgers voor de Bosnische strij ders uit trokken. Dit leidde tot een bloedbad waar twee keer zoveel burgers als soldaten om het leven kwamen. In de herfst, in de tijd dat ver schillende gewassen konden worden geoogst, waagden hon derden mensen zich in het ge vaarlijke niemandsland op de vruchtbare linkeroever van de Drina, de grensrivier met Servië. Ze vormden een gemakkelijk doelwit in het open veld. Mah- mut Becirevic, die op zoek was geweest naar graan, zei dat in de akkers mijnen lagen en dat tientallen mensen ledematen verloren. Anderen herinneren zich mensen die als zombies over de met lijken bezaaide vel den stapten. Mensen werden zelfs ge dwongen hooi en kaf te eten, dat voor opgezwollen ingewan den kan zorgen en dodelijk kan zijn. Maar uiteindelijk raakte zelfs dit voedsel op. Haris Nezirovic werkt als ver slaggever voor de onafhankelij ke Bosnische krant Sloltodna Bosna. Hij bracht enkele weken in Srebrenica door en stuurde een verslag naar Associated Press. Azeri's concentreerden zich gis teren rond de strategisch be langrijke plaatsen Kelbadzjar en Fizoeli. Ook op de stad Koebatly is inmiddels de aanval geopend. De V-raad voerde gisteren in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Ba ku overleg over de ongeveer 27.000 Azeri's die vastzitten in het gebied bij Kelbadzjar dat in handen is van de Armeniërs. Zo'n 200 uitgeputte vluchtelin gen slaagden er gisteren in Azerbajdzjaans gebied ten noorden van het strijdtoneel te bereiken. barcelona ruud de wit correspondent Het partijbestuur van de groot ste politieke partij in Spanje, de sinds 1982 regerende socialis tisch PSOE, buigt zich zaterdag over een enorm intern conflict. De uitkomst van de bijeen komst kan bepalend zijn voor het aanblijven van premier villafranca bert janssen sofia Bij eén ongeluk met een Turkse autobus in het noorden van Bul garije zijn gisteren 33 mensen omgekomen en 13 gewond geraakt. De bus, die onderweg was van Roemenië naar Turkije, viel na een aanrij ding met een Bulgaarse bus bij Byala, 300 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Sofia, van een brug over de Yantra-rivier. Op de foto proberen reddingswerkers de chauffeur te bevrijden. foto reuter olec popov Het jonge vijftal zit tegen een houten leger- barak en koestert zich in het Italiaanse zon netje. Ze zijn een half uurtje geleden geland met de eerste F-16's van de vliegbasis Twenthe. Over de eventuele krijgshandelin gen boven Bosnië maken de vijf piloten van het 316-squadron zich geen zorgen. „Er wordt maar weinig geknokt daar", klinkt het stoer uit de mond van een jonge luite nant. De chef van hun vliegdienst, luitenant kolonel Berlijn, zet een serieuzere toon in over de operatie. „We zullen zo veilig mo gelijk rhoeten vliegen, öm het afweerge schut heen." Of het handhaven van het vliegverbod boven Bosnië een gevaarlijke aangelegenheid wordt, durft hij niet te zeg gen. Bekend is dat de Serviërs over een aan tal MiG-29's beschikken. „Als je pech hebt. kom je net-die paar goeie vliegtuigen van ze tegen", stelt Berlijn. De Italiaanse basis Villafranca was giste ren een behoorlijk gekkenhuis. De vier bon te sluierstaart-visjes in de officiersmess dobberen even zo kalm door hel aquarium water als anders. Maar op de basis is de pa niek al uren voor de komst van de Neder landse 'kisten' compleet. Aanstormende 'sterren', 'strepen' en 'bal ken'. wapperend met papieren, dossiers en orders, bevolken de houten barakken van dit kampement. Een kakafonie van onna volgbaar Italiaans, knauwend Amerikaans en ietwat bekakt Engels vult gangen en kan toren. Echt gewend aan een 'invasie' uit een NAVO-partncrland zijn commandant kolo nel Marani en zijn mensen niet. Het kost de verslaggever uren voor de poort is gepas secrd en dan'gebeurt dat nog onder de strikte voorwaarde dat geen foto's worden gemaakt van de 'infrastructuur'. Bedoeld worden een paar verzakte barakken met Italiaanse machines, de verkeerstoren die elke toerist kan kieken en een enkele schuur met onderhoudsapparatuur. Ook de drukgebarende majoor Papa, een van de lokale bevelhebbers, kan niet verhe len dat Villafranca niet echt ingesteld lijkt op een Nederlandse ploeg-met-aanhang. Zo is er los van de militaire verbindingen op de hele basis maar één telefoon waar mee naar buiten kan worden gebeld. Om het telefoneren niet te verleren, lijken de Italianen vooral elkaar suf te bellen. Het gehucht Villafranca trekt zich Willig aan van de Nederlandse invasie. De dorpe lingen in de kazerneplaats. waar een groot aantal Italiaanse militairen is gelegerd, koesteren zich in de aangename voorjaars zon. Net als de piloten. Gonzalez als partij- en rege ringsleider. De inzet van het conflict is de vraag wie de verantwoordelijk heid op zich neemt voor het 'Fi- lesa-schandaal'. Filesa is een dubieuze firma, opgezet door twee socialistische parlementa riërs die in de loop der jaren meer dan 17 miljoen gulden van bedrijven ontvingen om daarmee socialistische campag nes te financieren. De Filesa-affaire zorgde twee weken geleden voor een politie ke uitbarsting, toen premier Gonzalez bij een spreekbeurt op een Madrileense universiteit door studenten werd gedwon gen kleur te bekennen. „Als het waar is dat leden van mijn partij illegaal hebben gehandeld, zal ik niet nalaten daar een politie ke conclusie uit te trekken, in clusief ontslag", zei Gonzalez tot grote venassing van de soci alistische partijtop. Een voortijdig vertrek van Gonzalez zou rampzalig zijn voor de PSOE. Gonzalez is ver uit de populairste politicus fan Spanje en verkiezingen met een andere lijsttrekker die trou wens niet voorhanden is be tekent voor de PSOE bijna zeker een grote nederlaag. Dat Gon zalez zaterdag als verliezer uit de strijd komt. verwacht echter niemand.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5