Zware straf ontsnapte gevangenen •ÈSI3D Bosraad: kabinetsbeleid ondermaats Binnenland Bankstaking vertraagt betaling van salaris Reis naar het einde Motorfiets vervuilt evenveel als 35 auto's Land van Ooit weer open - wm m ai n Luchtigheid over ozongat gevaarlijke mode Boze taxichauffeurs blokkeren treintaxi's □ONDERDAG 8 APRIL 1993 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemecnschappel>|ke Persdiens Dierenbescherming eist abortus den haag De experimenten met de transgene stier Herman moeten onmiddellijk worden gestopt. De ruim vijftig koeien die drachtig zijn van Herman moeten een abortus ondergaan, zo hebben de Dierenbescherming en de stichting Natuur en Milieu gisteren geëist voor de Haagse rechtbank. In Herman is een menselijk gen ingebracht dat zorgt voor de produktie van het menselijke eiwit lactoferrine, dat weer kan worden gebruikt voor geneesmiddelen. De Tweede Kamer gaf eind vorig jaar toestem ming om met de stier te fokken. Herman is eigendom van het Leidse biotechnologische bedrijf Gene Pharming. Volgens de or ganisaties bestaat geen noodzaak voor het experiment en is het ethisch onverantwoordelijk. „De eigen waarde en de integriteit van het dier worden aangetast", aldus hun advocaat Van der Burgt. Schapen dood door landbouwgif erichem* Dertig lammeren en twintig schapen van een landbou wer uit Erichem zijn de afgelopen dagen overleden na het eten van gras dat was verontreinigd. Een buurman van de schapen houder bespoot vrijdag zijn weiland met landbouwgif. Door de harde wind woei het gif deels in de naastgelegen schapenwei. De schapenhouder haalde zijn dieren nog dezelfde dag naar binnen, maar het bleek al te laat te zijn. Nadat in het weekeinde al meer dan tien schapen waren gestorven, heeft de ErLchemse schapenhouder maandag aangifte gedaan van vergiftiging van zijn schapen. Johan Cruijff promoot milieu den haag Johan Cruijff en Monique van de Ven zijn de blikvan gers in de nieuwste milieuboodschappen van het ministerie van milieubeheer. Onder het motto 'Een beter milieu begint bij je zelf' benadrukken zij het belang van een schoon milieu. De milieucampagne loopt al sinds september 1990. Uit onderzoek is Milieubeheer gebleken dat 92 procent van de Nederlanders de boodschap uit de spots kent en onderschrijft. Er zijn intussen ook spots gemaakt met vertegenwoordigers van verscheidene beroepsgroepen. Schaker/presentator Hans Böhm speelt de hoofdrol in een aparte serie milieuboodschappen. Vermiste mannen blijken verdronken kampen In het Zwarte Meer in de Noordoostpolder heeft de po litie gisteren de lichamen gevonden van de drie mannen uit Hol- landsche Veld die daar sinds dinsdag werden vermist. De man nen verrichtten dinsdag met een bootje werkzaamheden aan elektriciteitsmasten toen hun bootje bij regen en winkracht zes omsloeg. De mannen waren gekleed in zogeheten doorwerkpak ken en droegen laarzen. Bovendien hadden ze zware veilig heidsgordels om. Dat heeft hun overlevingskansen verkleind, al dus de politie. Autogas raakt uit de gratie Groningen* Autogas raakt steeds meer uit de gratie door de stij ging van de wegenbelasting voor auto's die op deze brandstof rijden. In 1990 telde de Rijksdienst voor het Wegverkeer 25.000 voertuigen waaruit de gasinstallatie werd verwijderd. Een jaar la ter was dit aantal opgelopen tot 31.000 voertuigen. Vorig jaar werden 37.000 gasinstallaties uit auto's gehaald. In twee jaar tijd is de wegenbelasting voor een middenklasser die op LPG rijdt met een paar honderd gulden per jaar gestegen. Voor zwaardere personenauto's ligt de stijging boven de duizend gulden per jaar. NS vinden lijk in uitgebrand toilet tilburg» In een uitgebrand toilet op het Centraal Station in Til burg is gistermiddag het lijk aangetroffen van een onbekende man. Halverwege de middag zagen beambten van de spoorweg politie rook en vuur komen uit het toiletgebouw. Na blussing bleek een toilet afgesloten met een muntautomaat. Toen de deur werd geopend, viel een zwaar verbrand lijk naar buiten. In het toilet stond een kleine jerrycan waarin vermoedelijk benzine heeft gezeten. De identiteit van het lijk en de doodsoorzaak zijn nog niet achterhaald. Voorlopig wordt uitgegaan van een mis drijf, maar zelfverbranding wordt niet uitgesloten, aldus de Til- burgse politie. amsterdam gpd Door stakingen in de grote giro centrales van de banken als ge volg van het vastlopen van de CAO-onderhandelingen zullen geld- en betaalautomaten, Giro- tel en Banktel op 23 april niet werken. Overschrijvingen wor den die dag niet uitgevoerd. De staking valt precies in de perio de waarin veel bedrijven bij de postgiro en de bankgirocentrale de maandsalarissen laten over boeken, zodat veel mensen hun salaris later op de giro zullen krijgen. Vanavond gaat een ul timatum naar de banken waarin de acties worden aangekondigd. Uit peilingen onder het per soneel leiden de vakbonden af dat juist in de grote girocentra les de actiebereidheid groot is. Aan de balies zal waarschijnlijk weinig van stakingen of andere vormen van actie te merken zijn. De vakbonden houden de ze week ledenvergaderingen in het hele land. TERUGROEPACTIE REV 3-voudige tafelcontactdoos type 1200 C Alle REV-produkten bezitten een hoge standaardkwaliteit. Kwaliteit en veiligheid hebben absolute voorrang. Alle produkten worden met grote zorgvuldigheid ontwikkeld en getest; bovendien staan de zich in de markt bevindende produkten onder controle. Eventuele veiligheidsproblemen worden door ons direct nagegaan. Wij hebben vastgesteld dat het bij een deel van onze 3'voudige tafelcontactdoos type 1200 C onder omstandigheden kan voorkomen, dat het omhulsel vanzelf opent en de stroomvoerende delen zijn aan te raken. Dit betreft alleen 3-voudige tafelcontactdozen van het type 1200 C die in het laatste kwartaal 1992 of in het eerste kwartaal 1993 werden gekocht. Overige tafelcontactdozen of 3-voudige typen vertonen geen onvolkomenheden. Voor uw veiligheid verzoeken wij u uw tafelcontactdoos bij uw handelaar om te ruilen en het produkt niet verder te gebruiken. REV 1200C Hirsch Ballin stelt hardere aanpak voor Gevangenen die ontvluchten of dat proberen kunnen hun vervroegde invrijheidsstelling wel vergeten. Dat is de kern van een wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin van justitie gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. De recen te stroom ontsnappingen heeft geleid tot het wetsvoor stel. Gevangenen zitten doorgaans twee derde van de op gelegde straf uit, daarna volgt de vervroegde invrijheids stelling. den haag anp-gpd In geval van een (poging tot) ontsnapping moet een rechter beslissen over de gevolgen voor de vervroegde invrijheidsstel ling. Hij kan die geheel of ge deeltelijke schrappen. De ont snapping zelf blijft ook in de nieuwe wet niet-strafbaar. Het totaal aan opgegelegde celstraf kan door een ontsnapping dus nooit langer worden, al zal de daadwerkelijke duur van de straf wel aanmerkelijk langer (kunnen) worden. De maximale straf voor hulp bij een ontsnap ping wordt daarnaast verhoogd van twee naar vier jaar. Dit jaar ontsnapten al 27 gedetineerden. Twaalf van hen zijn weer opge pakt. In 1992 wisten in totaal 44 gevangenen te ontvluchten. Het afgelopen weekeinde ontsnap ten zes zware criminelen uit de gevangenis in Sittard en één in Hoogeveen. Deze laatste, een 26-jarige Maastrichtenaar die de kleren van zijn broer aantrok en vervolgens de gevangenis uitliep, is gisteren weer opge pakt. De politie wilde gisteren niet zeggen hoe en waar de man werd aangehouden. bergharen» Opeengepropt met zijn lotgenoten verruilde dit slachtvarken zijn volle stal voor een nog vollere vrachtwagen om te beginnen aan e lange reis naar Italië. Het verbod op het vervoeren van varkens vanwege de besmettelijke blaasjesziekte is namelijk opgeheven. De veeboeren zijn blij. foto anp marco velunca 'Bescherming bos zit op absolute minimum' denh anp Het regeringsbeleid is nog altijd onvoldoen de om de Nederlandse bossen van de on dergang te redden. Dat schrijft de Bosraad in een advies aan staatssecretaris Gabor van natuurbeheer. Volgens voorzitter Borgman zijn de maatregelen die de ministers Buk man van landbouw en Alders van milieu in gedachten hebben „het absolute mini mum" voor het behoud van de bossen. Vorig jaar trok de Bosraad ook al aan de bel in een poging de aandacht op de „snel verslechterende situatie van de bossen" te vestigen. Uit onderzoek van Natuurmonu menten en het ministerie van landbouw zelf bleek dat de het aantal gezonde bomen dramatische was afgenomen. Na een paar van stabilisatie werd de grootste achteruit gang geconstateerd sinds een jaar of tien geleden met jaarlijkse metingen is begon- De Bosraad, een adviesorgaan waarin on der meer boseigenaren, natuurbescher mingsorganisaties, gemeenten en vakbon den zitting hebben, baseert zich bij de nieu we noodkreet op een rapport waaraan wordt gewerkt op het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij (LNV). In dat rapport wordt aangegeven bij hoeveel vervuiling bepaalde types bos niet meer zijn te redden. Volgens de Bosraad worden deze maxima bij het huidige regeringsbeleid ruimschoots overschreden. Recente cijfers van het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) geven bovendien aan dat de beoog de vermindering van de luchtvervuiling bij lange na niet wordt gehaald, aldus de Bos raad. Volgens Borgman zijn door verzuring en verdroging vooral de (naald)bossen op de zandgronden er slecht aan toe. Momenteel bereidt het kabinet een aanscherping van het mestbeleid voor, waarbij onder meer de uitstoot van ammoniak uit veestallen met 70 procent moet worden teruggedrongen. Dit heeft echter grote economische gevol gen. Volgens het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) staat hebben aangetoond dat deze doelstelling leidt tot sluiting van de helft van de intensieve veehouderij. den haag* anp De motorfiets is een zwaar on derschatte luchtvervuiler. Een onderzoek van de ADAC, de Duitse ANWB, heeft uitgewe zen dat een moderne motor fiets evenveel vervuilt als 35 auto's. Vooral het ontbreken van een geregelde katalysator is de grote boosdoener. Zou den de motoren worden uitge rust met dezelfde technologie die bij auto's wordt toegepast, dan zouden ze vele malen schoner en zuiniger zijn. Volgens ADAC-woordvoer- der Kockelmann waren er tot nu toe geen gegevens bekend over de uitstoot van koolmo noxide, stikstofoxide en kool waterstof door de motor. De resultaten van de metingen worden volgens hem door de industrie niet in twijfel getrok ken. Volgens woordvoerder Kehrer van het ministerie van VROM wordt in Europees ver band gewerkt aan een richtlijn voor de uitstoot van motorfiet sen. Op dit moment zijn er af gezien van een vrijwillig na te leven reglement geen beper kende normen voor de uitstoot van motorfietsen. In Nederland zijn op dit mo ment 232.000 motorfietsen te gen 5,2 miljoen auto's. Met een motorfiets wordt de helft van de afstand gereden die met de auto wordt afgelegd. Dat laatste meegerekend vervuilen de motorfietsen de lucht even sterk als ruim vier miljoen au to's. Het overleg over een nieuwe CAO voor de ruim 112.000 werknemers in het bankwezen liep vorige week op vrijwel alle punten vast. Een van de con- flictpunten was ook hier de aan vulling van de WAO-uitkeringen dje als gevolg van overheidsin grijpen van volgend jaar af lager zullen uitvallen. De vakbewe ging streeft een regeling na die in de hele bedrijfstak een aan vulling garandeert tot zeventig procent van het laatstverdiende loon. De bankwerkgevers geven de voorkeur aan regelingen per bedrijf. De werkgevers hebben verder laten weten dat er geen ruimte is voor loonsverhogingen, hoog uit over vijftien maanden. In de grafische bedrijven zijrj de CAO-onderhandelingen gis teren weer afgebroken. Volgens de FNV-bond Druk en Papier liepen de onderhandelingen vast op onder meer de loons verhoging en de reparatie van de WAO. 4 5 I If I 'Zieke werknemers eerder helpen dan zieke werklozen' De kosten van het ziektever- Nederland zijn zó hoog dat de werkenden met voorrang boven de werklozen moeten worden geholpen door de dok ter. Bedrijven kunnen speciale behandelruimten in ziekenhui zen of privé-klinieken huren om hun zieke werknemers snel te laten opereren. Zo kan fors op de kosten voor het ziektever zuim worden bespaard. Dat zegt directeur Covers van de Regionale Dienst voor Be drijfsgezondheidszorg en be drijfsveiligheid in Rotterdam. Hij bestrijdt dat niet-werkenden door zijn 'voorrangssysteem' worden benadeeld. Volgens Govers zullen de meeste werk nemers buiten kantooruren, dus in het weekeinde of 's avonds, worden behandeld. Volgens Govers zijn de totale kosten van het ziekteverzuim twintig miljard gulden per jaar. Eenvijfde deel van die kosten wordt veroorzaakt door lange wachtlijsten voor medische be handeling. „Als iemand weken of maan den moet wachten op een ope ratie, leidt dat tot enorm pro- duktieverlies. Ik denk dat in alle gevallen het bedrijf goedkoper uit is, als zo iemand door een vervroegde behandeling sneller aan het werk kan." Als het bij de ziekenhuizen niet lukt om wer kenden met voorrang te behan delen, moeten privéklinieken of Belgische artsen worden inge schakeld. drunen Het Drunense kasteelpark 'Het Land van Ooit' is gisteren voor het vijfde achtereenvolgende jaar geopend. Freules zorgden ervoor dat al les tot in de puntjes was verzorgd. foto anp Raymond rutting amsterdam anp utrecht» gpd Het lijkt mode om de gevaren van het gat in de ozonlaag te bagatelliseren. Er zijn zelfs mensen die beweren dat de toegenomen ultraviolette straling geen kwaad kan. Het Amerikaanse boek 'Het gat in de ozon- angst' betitelt alarmerende verhalen over de ozonlaag ronduit als „bangmakerij." Maar dat is een verkeerde voorstelling van zaken, stelt de Utrechtse natuurkundi ge Van der Leun, specialist op het gebied van de invloed van zonlicht op de mensen huid. Sinds 1974 is bekend dat de Chloorfluor koolwaterstoffen (CFK's), die tijden in koel kasten, spuitbussen en schuimrubber zijn verwerkt, de ozonlaag langzaam aanvreten en vernietigen. Ozon vangt onder meer de voor het leven op aarde, schadelijke ultra violette straling van de zon grotendeels weg. Als de ozonlaag dunner wordt, kap meer ultraviolette straling het aardopper vlak bereiken. Bij mensen kan een teveel aan UV-straling huidkanker veroorzaken. Het boek 'Het gat in de ozon-angst', waarin de vloer wordt aangeveegd met i die bang zijn met het wegteren van de beschermende laag rond de aarde, wordt gratis verspreid. In Duitsland verstuurde het persagentschap Helga Haas zeshonderd boeken. Het boek kreeg uitgebreide publici teit in met name de populaire bladen. Er gaan geruchten dat de chemische industrie de publikatie van het boek heeft bekostigd. Maar in het boek wordt juist geschreven dat de industrie de bangmakerij rond het gat in de ozonlaag juist heeft gestimuleerd. Want de industrie heeft eerst dik geld verdiend aan het maken van CFK's en nu aan de stoffen die deze CFK's moeten gaan vervan gen, zoals HFK's (waarin het chloor is ver vangen door waterstof). Dat de zon door het gat zo veel gevaarlij ker is dan vroeger, wil Van der Leun niet zeggen. Zonlicht heeft altijd al schade kun nen berokkenen: verbrande huid, zere ogen, sneeuwblindheid, huidkanker. „Maar het gaat traag. Je moet tientallen jaren zijn blootgesteld aan veel te veel zonlicht om flinke schade op te lopen", zegt Van der Leun. Van alle huidkankers wordt 85 procent toegeschreven aan een jarenlange opge bouwde overmaat aan zonlicht. „Een dun nere ozonlaag - en daarmee meer ultravio let licht- kan zeker leiden tot een verdere toename van huidkanker, maar dan wel op den duur", nuanceert hij. „Bruin zou niet in de mode moeten zijn. Met surfen moet je oppassen, net als met skiën. Te lang te blootstaan aan een te hete zon is ongezond. In zuidelijke landen hou den de mensen niet voor niets siësta." Huidkanker komt het meest voor op de handen en in het gezicht en wel op die plekken die het meest aan de zon zijn blootgesteld. Met melanomen, een zeer kwaadaardige woekerende kanker in de pigmentcellen, ligt het anders. Melanomen komen juist vooral voor op plekken die wei nig aan zon zijn blootgesteld. Zo heeft een kantoorbediende een grotere kans op melanomen dan een boer of een zeeman. „Sinds 1900 is de kans op melanomen in alle leeftijdsgroepen toegenomen. De huidi ge jongeren blijken echter weer minder kans op die kwaadaardige vorm van huid kanker te hebben dan eerdere generaties in die leeftijd. Waarom dat zo is, weten we nog niet. Als die kentering doorzet, dan kan de ze vorm van kanker afnemen. De trein taxi-chauffeurs roe pen meerdere malen per dag de hulp van de politie in om te kunnen wegrijden. „Als de poli tie er is, zitten ze op het randje en trekken zich treiterig traag terug. Zodra de politie de hielen heeft gelicht, zit het hele zaakje weer vast", aldus Serné. De treintaxichauffeurs krijgen drei gementen naar hun hoofd en er worden kraaiepootjes gestort zodat de treintaxi's al meerdere keren lekke bandpn hebben op gelopen. Van blokkades is geen sprake, alleen van voortdurend protest, stelt voorzitter Luitjens van het Centraal Bureau voor Taxi's (CBT). Het CBT is boos dat het treintaxi-project buiten het CBT om tot stand is gekomen. „Veertien dagen voor de start van het project, hoorden we van de pers erover. Dat is geen nor male gang van zaken." Volgens woordvoerder Essens van VOI treintaxi in Utrecht heeft is het CBT wel uitgenodigd, maar heeft de centrale daarop nooit gereageerd. De treintaxi's die vorige week zijn gaan rijden vanaf station Zuid WTC in Amsterdam wor den bijna voortdurend geblok keerd door een groep Amster damse taxichauffeurs. De trein taxi's kunnen daardoor per dienst slechts twee tot drie rit ten maken. Politie, openbaar ministerie en stadsdeelraad be raden zich op de situatie. Tientallen Amsterdamse chauffeurs voeren met vijf tot twaalf taxi's continu actie, aldus voorzitter Serné van de regio centrale Amstel- en Meerlanden die het treintaxi-project bij het station uitvoert. Passagiers die aankomen, worden door de chauffeurs met hevig ge schreeuw gemaand bij lien in de taxi te stappen en niet in de treintaxi. „Ze worden vantevo- ren weggekaapt en kennelijk zonder betaling vervoerd." De chauffeurs zijn boos over de manier waarop het project tot stand is gekomen en klagen over de oneerlijke concurrentie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3