ALFA 155 PASSIE Sport HAPTONOMIE Hongaarse basketballers komen naar Leiderdorp Zaalvoetbalteam van Bax mist kans voor open doel DE EVOLUTIE VAN WARE DONDERDAG 8 APRIL 1993 CHEF AD VAN KAAM. PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -161446 Op zondag 6 juni 1993 wordt voor de derde maal de Marathon van Leiden gehouden. De Aanloop is een tweewekelijkse rubriek waarin alle facetten van de voorbereiding op en het volbrenegen van een dergelijke krachttoer aan bod komen. Bataven-trainer Bram Was senaar, oud-Nederlands kampioen op de 800 en 1500 meter, voormalig bondstrainer van de KNAU, de huidige looptrainer van Feye- noord en deskundige op het gebied van voe ding, weet als geen ander wat er allemaal komt kijken bij de marathon. In de tijd dat Wassenaar triomfen boekte, was het feno meen haptonomie nog weinig bekend. Hapto- therapeut Peter van den Belt is ingewijd in het omgaan met spanningen, het verdragen van pijn en het verleggen van grenzen door spor ters. Daarnaast volgen we vijf hardlopers van diverse pluimage bij hun voorbereiding op de 42.195 meter lange slijtageslag. TIM BROUWER DE KONING Hoewel Peter van den Beid nog nooit een complete marathon heeft afgelegd, kan hij 'de man met de hamer' uittekenen. „Ik kom hem op een halve mara thon al tegen", zegt de 34-jarige fysiotherapeut/haptotherapeut uit Amsterdam, die een praJctijk voert in Rijnsburg en bovendien werkzaam is bij het Zeehospi tium in Katwijk. Zo blijkt ook een 'peut' maar een gewone sterveling. Van den Beid heeft alleen meer dan ge wone belangstelling voor de mentale en psychologische as pecten van sportbeoefenaars. „Vooral zwoegers in de staart van het peloton boeien me. Daar kan ik uren naar kijken. Hun prestaties en hun pijn zijn vaak net zo groot als diè van de toppers." Bram Wassenaar wil aanvanke lijk niets weten van haptono mie. Later nuanceert hij die stelling: „Voor marathonlopers lijkt me een goede voorberei ding voldoende. Daaraan kun nen zij zelfvertrouwen ontle nen. Bij coördinatiesporten als tennis kan ik me voorstellen dat zenuwen verlammend werken. Maar op de marathon heb je daarvan weinig last. En die man met de hamer, die moet je zo laat mogelijk tegenkomen. Die komt bovendien niet onaange kondigd." Van den Beid, die ook bekend heid geniet als fysiotherapeut van Quick Boys, staart zich vooral niet blind op winnaars. Nederlandse sporters grijpen nogal eens naast de eerste plaats. „Daar zit ik niet mee. Die Hollandse kneuterigheid heeft haar eigen charme." Anders wordt het, als sporters door faalangst dichtslaan of blokkeren. Van den Beid: „Wed strijdzenuwen horen erbij. Maar in individuele sporten zie je soms ook verschijnselen van faalangst. In mijn praktijk merk ik dat veel facetten uit het dage lijks leven daarop invloed heb ben. Door middel van voelen en tasten probeer ik daar achter te komen. In de haptonomie is de aanraking het gereedschap om zicht te krijgen op het eigen functioneren." „Die belangstelling heb ik altijd al gehad. Mijn werk als fysiothe rapeut houdt niet op bij de puur lichamelijke aanpak. Blessures zijn een signaal van lichamelijk ongenoegen. De psychologische componenten tellen ook mee. Haptonomie en daar heb je de naam van Ted Troost weer, die heeft het wel bekend ge maakt moet uit de hoek van het mysterieuze worden ge haald. Het liefst had ik het in het ziekenfonds." „Om terug te komen op 'de man met de hamer'. Op de ma rathon komt iedereen die tegen. Maar pijn lijden is voor ieder- Geduld (2) een verschillend. Je hebt boven dien gezonde en ongezonde pijn. In het eerste geval kan een sporter net over Zijn grens heengaan, in het tweede geval is het verstandiger om te stoppen. Hoewel ik denk dat een mens tot veel in staat, moet hij niet tegen de totale uitputting aan zitten." Van den Beid waarschuwt voor al tegen de gevolgen van stress. „We leven in een individualisti sche maatschappij. Ik krijg hier steeds meer vereenzaamde mensen. Lopen is een echte volkssport aan het worden, dus tendenzen uit de maatschappij worden zo zichtbaar. Hardlo pen kan helpen tegen stress, omdat hormonen vrijkomen die 'antistressregulerend 'werken." Van den Beid komt in zijn bege leiding van sporters soms bijna ongemerkt op het terrein van de trainer terecht. Voor een hard loper die te hard van stapel loopt, is het zowel uit psycholo gisch als tactisch oogpunt ver standiger als hij rustig van start gaat. „Toch moet ook ik mijn grenzen kennen", zegt Van den Beid, die ernaar streeft sporters op eigen benen te laten staan. „Sommigen hebben helemaal geen hulp nodig. Neem bijvoor beeld Falko Zandstra. Die heeft tijdens een schaatskampioen schap uiteraard ook te maken met spanningen. Hij gaat daar mee op een heel natuurlijke manier om door voor de wed strijd een kop koffie te drinken bij zijn oma." De eerste aflevering van De Aanloop (17-12-1992) ging over trainingsopbouw, de tweede (31-12-1992) over schoeisel, de derde (14-1-1993) over voeding, de vierde (28-1 - 1993) over blessures, de vijfde (11-2-1993) over de 'dwaas heid' van een marathon, de zesde (25-2-1993) over het par cours, de zevende (11-3-1993) over een autoriteit op het ge bied van hardlopen en de acht ste (25-3-1993) over gezond heid. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Het marathonbloed begint nu toch te tintelen bij Gré Alink. De 57-jarige Leidse laatbloeier is nog net niet aan het aftellen, maar van haar mag het gauw 6 juni worden. Haar voorberei ding op de marathon van Lei den verloopt voorspoedig. „Laat nu de dertigers (trainingen van dertig kilometer, red.) maar ko men." Alink beseft dat zij aan de cru ciale fase in haar aanloop op haar vierde marathon begint. „Daaraan dacht ik tijdens mijn laatste training. Op het pro gramma stond tien keer 500 meter. Dat is goed voor je, af en toe wat van die korte stukken. Maar we kregen net een regen bui over ons heen. Sommigen haakten na een keer of zeven af. Maar ik heb de tien toch volge- maakt. Daarop had ik mij nu eenmaal ingesteld. Anders word je zo gemakkelijk voor jezelf, hè." Of zij er verstandig aan heeft ge daan, weet Alink bij nader in zien niet. „Is het normaal dat je de volgende dag nog last hebt van vermoeidheid? Toch ga ik er vanmiddag weer op uit. Vijf tien kilometer, of misschien iets minder, in een rustig tempo. In mijn eentje naar de \1ietlanden. Dan kost het tenminste niet zo veel tijd. Twee keer per week train ik bij de Roadrunners, want vooral de snelheidstrai ning gaat prettiger in groepsver band. Maar ik wil niet elke avond van huis zijn." Het dagelijks leven in huize Alink wordt voor een groot deel bepaald door de marathontrai- ning van Gré. „De belangrijkste verandering is dat mijn man en ik vroeger naar bed gaan. Ik heb mijn rust nu eenmaal nodig. Dat heeft tot gevolg dat wij 's morgens om half zeven op staan. Dan heb ik de hele dag nog voor me. Zo heb ik zelfs op trainingsavonden het eten voor mijn man klaarstaan." Hoe graag Alink zich ook voor bereidt op de marathon, ze is blij als de zware laatste maan den erop zitten. „Na de mara thon ga ik fors minderen. In de ze fase zie je duidelijk het ver schil tussen degenen die wel en niet voor de marathon trainen. Wij gaan door. Straks wordt het doorbijten. Voor mij komt het er op aan dat ik mijn krachten goed verdeel en vooral niet te hard van stapel loop." Sinds kort bezit Gré Alink een professioneel hulpmiddel om haar inspanningen te controle ren: een hardslagmeter. „Die kon ik voor een paar honderd gulden overnemen. Aanvanke lijk vond ik zo n apparaat over dreven. Maar ik heb hem in middels al eens om gehad en me een beetje in de materie verdiept. Als je hem hebt inge steld kun je precies zien of je niet te hard of te zacht loopt. Goed eigenlijk, zo'n ding." Mocht de hartslagmeter of haar eigen intuïtie aangeven dat zij op de verkeerde weg zit, dan neemt de Leidse doorzetter resoluut gas terug. „Ik loop de marathon alleen als ik me goed voel. Het moet wel leuk blij ven." Érv v_« Gré Alink foto»henk Internationaal jeugdbasketbaltoernooi LEIDERDORP GERRIT JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De formule is hetzelfde geble ven, alleen zijn de speeldagen veranderd. Morgen gaat het 12de internationale jeugdbas ketbaltoernooi van BV Leider dorp van start. Waar het toer nooi elf jaar lang op dinsdag, woensdag en donderdag na Pa sen werd verspeeld, eindigt het dit jaar op eerste paasdag. Zaterdag zijn in sporthal Op Dreef de plaatsingswedstrijden inclusief de kruisfinales. Met zes ploegen uit zes landen, verdeeld over twee poules is de opzet hetzelfde. De kruisfinales waar in de nummers een en twee uit de poules tegenelkaar uitko men, brengen de finalisten. „We kwamen dit jaar voor een aantal problemen te staan wat betreft de data", vertelt or ganisator Pieter van der Vliet. „Ten eerste de schoolvakanties die voor basis- en middelbare scholen tegenwoordig anders worden gepland. De ene school heeft de week voor Pasen vrij, de andere de week ema. Dat heeft dus ook consequenties mocht er onverhoopt een bui tenlands team afzeggen en we naar een Nederlandse vervan ger moeten zoeken. Ook den ken we in het weekeinde meer toeschouwers te trekken. Dat het misschien problemen ople vert dat het toernooi op eerste paasdag eindigt, nemen we voor lief', aldus Van der Vliet die zelf weer als speaker zal op treden. Oude bekenden en nieuwe gezichten zorgen voor een weekeinde internationaal bas ketbal van niveau. Naast het or ganiserende Leiderdorp, dat in de Nederlandse eredivisie uit komt en daarin de tiende plaats bezet, zijn BCM Gravelines (Frankrijk) en Sanda Basket (Zweden) bekende namen. Zij maakten al een aantal edities mee. De provinciale Antwerpse selectie spreekt minder tot de verbeelding. Het nationale team van Engeland en Miskolc, uit Hongarije, completeren het veld. De Hongaren zorgen voor een primeur in Leiderdorp. Nog nooit was een een ploeg uit een voormalig Oostblokland op be zoek in Op Dreef. Dat Miskolc, voor het eerst naar Nederland komt, is vooral te danken aan de huidige coach van Leider dorp, Ferenc Szitas, zelf van Hongaarse afkomst. Traditiegetrouw openen de junioren van Leiderdorp het toernooi. BCM Gravelines is de tegenstander, morgenavond om 20.00 uur is de tip-off. Zondag om 15.00 uur is de finale. LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN MEDEWERKER De zaal voetballers van Bax had den gisteravond in eigen huis dè kans om zich vrijwel zeker te plaatsen voor de play-offs. Eer der die avond had concurrent FV Snoekie in Dordrecht name lijk verassend verloren van DRC met 5-2. De Voorhouters gingen tegen Home Center echter even verrassend onderuit: 4-5. In de Gaasbak kreeg de thuis ploeg na twee minuten via Mar ten Bax de mogelijkheid om de score te openen. Zijn inzet strandde echter op de paal. Vijf minuten later nam Home Cen ter met enig geluk wel de lei ding: 0-1. Halverwege de eerste helft bracht Wim Hooymans de ploegen weer in evenwicht: 1-1. Marten Bax zorgde, op aange ven van Patrick Scheurwater nog voor de rust voor 2-1 In de tweede helft namen de gasten uit Lelystad het initiatief over, geholpen door een twee- minutenstraf voor Hennie Koet. Home Center profiteerde me^ twee treffers optimaal van de manmeersituatie: 2-3. Kort daarna kwam Bax via een fraai doelpunt van Scheurwater weer op gelijk hoogte: 3-3. In de tien de minuut kregen de Voorhou ters na een forse overtreding van de Home Center doelman een strafschop. Rik van Dijk faalde niet en bracht zijn ploeg weer aan de leiding: 4-3. Zeven minuten later moest Bax de gasten weer naast zich dulden na blunders van Jeffrey Forée en Marijn Mokveld: 4-4. In de slot fase had Bax genoeg mogelijk heden om de wedstrijd defini tief naar zich toe te trekken, maar uiteindelijk was het Home Center dat in de laatste minuut de winst binnenhaalde: 4-5. AUTO KOEN LEIDERDORP Weversbaan 12, Leiderdorp 071 - 41 74 93 AUTO RIALTO BV Zaagmolenweg 8, Alphen a/d Rijn 01720-3 83 35 BURGERJON AUTO'S Hoofdstraat 349, Sassenheim 02522 - 1 04 50 (sub-dealer) Alfa Romeo zet een traditie van sportiviteit, stijl, klasse en vooral dat ondefineerbare Alfa gevoel op een briljante wijze voort in de Alta 155. Uit zijn markante lijnen, zijn sublieme prestaties en weergaloze wegligging spreekt de lietde voor het autorijden Uit zijn stijlvolle interieur, complete comtort en hoge kwaliteitsniveau spreekt de aandacht voor het detail. Opnieuw is Alta Romeo er in geslaagd hartstocht te vertalen in schitte- rende techniek Tijdens een proefrit in de Alta 155, waarin o.a stuurbe- ^^5 krachtiging, centrale deurvergrendeling. elektrische ramen vóór en verstelbaar sportstuur vanzelf sprekend zijn, kunt iSH u dat persoonlijk vast stellen. Het zal een ont moeting met de auto zijn die alles in zich heett om uw volgen de auto te worden de Alta 155. Alta 155 va Fl. 42.750,- incl. BTW/BPM excl. kosten rijklaar maken. Alta 1551 8 Twin Spark Alia 1551.8 Twin Spark L Alta 155 2.0 Twin Spark Alfa 155 2.5 V6 Alfa 155 04

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35