Heineken aast op Pilsner Urquell Minder toeristen tijdens pasen Randstad Familie Vroege wil Niet alle scholen voor rijles in lespakket vertrouwenspersoon Stimuleren autogebruik Diefstal van benzine neemt toe In een Keuken van Ons mag u gerust Flink opscheppen. en ^^^^m jf Bacterie steeds vaker resistent tegen medicijn DONDERDAG 8 APRIL 1993 chef willem spierdijk, 071-161440, piv -chef Buckler blijft toch in de markt Het brouwerijconcern Heineken waagt zich na het beha len van een forse winstgroei in 1992 niet aan voorspellin gen over resultaten voor dit jaar. De gevolgen van ac cijnsverhogingen in verschillende landen en van eventu ele teruglopende bestedingen voor de bierconsumptie in Europa en Amerika vallen nu niet te voorzien. Dat zei voorzitter G. van Schaik van de raad van bestuur gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. amsterdam rudolf kleun Binnen Europa verwacht Heine ken alleen nog groei in het voormalige oostblok. Het con cern heeft al belangen in Roe menië en zou in Tsjechië graag een belang in de brouwerij Pil sner Urquell nemen, de baker mat van de pils. Maar dat gaat moeizaam. ,,Die brouwerij be hoort tot de kroonjuwelen van de Tsjechische industrie en men is er huiverig voor uitver koop te houden." Echt grote toename van de omzet verwacht Heineken niet meer in West-Europa en de Ver enigde Staten. Voor zover er groei was in de afgelopen jaren wordt die toegeschreven aan de opkomst van alcoholvrij bier. Hoewel ook Van Schaik erkent dat Buckler het in Nederland slecht doet, is dat merk interna tionaal gezien nummer twee, na Clausthaler. Van Schaik ontkent overigens dat Buckler in Nederland van de markt verdwijnt. Om het aan deel van Heineken op de alco holvrije markt hier veilig te stel- Duitsland Heineken doet sinds vorig jaar voorzichtige pogingen voet aan de grond te krijgen op de moei lijke Duitse markt. Het Neder landse bier wordt er nu in hon derd horecagelegenheden in tien steden verkocht. Dat heeft tot nu toe vooral naamsbekend heid opgeleverd. De omzet is vooralsnog heel klein en zal dat voorlopig ook nog blijven. „We worden niet gedreven door de jacht op hectoliters, dat zou schadelijk zijn op de lange ter mijn", aldus vice-voorzitter K. Vuursteen van de raad van be stuur. De enige markten waar de bierconsumptie per hoofd van de bevolking nog duidelijk toe neemt zijn Azië en Zuid-Ameri- ka. De Zuidamerikaanse markt heeft Heineken al jaren geleden betreden via Brazilië. Van Schaik ziet in de overname van het Mexicaanse Corona door de Amerikaanse concurrent An- heuser Busch geen bedreiging voor Heineken, dat ook niet van plan is prijzenslagen aan te gaan. „We zijn een premium- merk. De prijs speelt dan min der een rol voor de verkoop dan het imago." Van Schaik, die over twee we ken met pensioen gaat en dan wordt opgevolgd door Vuur steen, voorspelt dat er op ter mijn zes tot zeven brouwers we reldwijd actief zijn. „Wij willen bij die global players horen. Dat betekent niet dat we overal marktleider zijn, maar wel dat we overal aanwezig zijn." Dat streven komt nu al tot uiting in de sponsoring door Heineken. Naast de Amerikaanse tennis kampioenschappen en de Whit- bread Round the World Race voor zeilschepen valt ook het in Vietnam te houden tafeltennis- toemooi om de Worldcup bij Heineken in de prijzen. Heineken heeft overigens een uitstekend jaar achter de rug. De omzet groeide in 1992 met 2,9 procent tot bijna negen mil jard gulden. De winst groeide daarentegen veel sterker, met 12,9 procent tot 463 miljoen gulden. Het Heinekenbestuur schrijft dat vooral toe aan effi- ciency-verbetering. Bovendien werpen de reorganisaties van de afgelopen jaren inmiddels vrucht af. Het concernbestuur verwacht de komende jaren een verdere verbetering van de pro- duktiviteit en een geleidelijk da len van het personeelsbestand. leiden Burgemeester C. Coekoop en wet houder J. Walenkamp overhandigden giste ren aan de staatssecretarissen H. Simons (volksgezondheid) en Y. van Rooy het bid- book waarin Leiden zich presenteert als vesti gingsplaats voor het Europees Medicijn Agentschap (EMA). De kandidatuur van Lei den volgt nadat het bureau McKinsey Leiden al selecteerde als beste keus in Nederland. De gemeente kreeg inmiddels ook steun uit we tenschappelijke hoek en van de organisatie i de farmaceutische industrie, Nefarma. Burgemeester Goekoop wees er gisteren nog eens op dat Nederland zich weliswaar sterk wil maken voor de vestiging van de Europese Bank, het Merkenbureau en Europol, maar dat de komst van die instellingen nog met veel onzekerheden is omgeven. „Met dit bid- book heeft u dan een troefkaart in uw achter zak om uit te spelen in de onderhandelin gen". De beide staatssecretarissen hadden welis waar lovende en bemoedigende woorden over voor de Leidse kandidatuur, maar lieten ook blijken nog niet zo zeker te zijn van de troefkaart. „Nederland heeft wel enige in vloed, maar is niet bepalend in dit schaak spel", zei Van Rooy doelend op het politieke steekspel rond de vestiging van Europese in- stellinge. Behalve Leiden hebben ook Dublin, Lissabon, Kopenhagen en Barcelona zich kan didaat gesteld. Volgens sommige insiders gooit vooral Dublin op dit moment hoge ogen. foto jan holvast leiden/regio Het aantal diefstallen van ben zine bij tankstations in het poli tiedistrict Hollands Midden is de laatste jaren toegenomen. Steeds vaker rijden automobi listen weg zonder te betalen, nadat zij hebben getankt. In 1990 gebeurde dat 63 keer, in 1991 en vorig jaar kwam het respectievelijk 86 en 139 keer Toch zijn de cijfers volgens een woordvoerder van Hollands Midden 'niet direct verontrus tend'. „Vorig jaar was cr sprake van 139 keer. maar als je kijkt hoeveel benzinestations er in de regio zijn, valt het allemaal nog wel mee. We denken wel dat het bij bijvoorbeeld pompstations langs de rijkswegen vaker voor komt dan bij tankstations bin nen de bebouwing." Die ervaring wordt gedeeld door de benzinepomphouders. „Het komt bij ons wel eens voor maar dat is echt maar zelden", zegt een medewerker van Texaco in Voorschoten. „Wij hebben geen selfservice, we lo pen hier rond om te bedienen. En dat zal wel helpen. Maar ik denk dat bijvoorbeeld de sta tions langs de Rijkswegen er va ker last van hebben dat mensen wegrijden zonder te betalen." „Eens in de maand, dan is het veel", zegt een medewerker van het Shell-station langs de Rijks weg bij Leiderdoip. „Het is hier wel zelfbedieneing, maar we hebben camera's en die schrik ken af. Als het gebeurt, dan is het in de stille uren. En vaak gaat het dan om mensen die la ter opbellen om hun veront schuldigingen aan te bieden. Foutje, of zo." haarlem/alphen aan den run john schoorl en allard besse VERVOLG VOORPAGINA De familie Vroege uit Alphen aan den Rijn heeft de Haarlem se recherche laten weten dat ze een vertrouwenspersoon wil aanstellen. Bij deze persoon, bij voorbeeld een arts of een domi nee, kunnen mensen die geen contact met de politie willen opnemen hun informatie kwijt. Wellicht dat die informatie leidt tot de oplossing van het vermis singsmysterie van de 27-jarige Haarlemse Lisette Vroege. Bin nenkort wordt bekendgemaakt wie deze vertrouwenspersoon Eerder bleek deze methode succesvol bij het opsporen van plotseling verdwenen mensen, waarbij de politie te weinig aan knopingspunten had om tot een oplossing te komen. Onlangs werd via een vertrouwensper soon een verdwenen en naar la ter bleek vermoorde jongeman in Rosmalen gevonden. De da der van het misdrijf meldde via de vertrouwenspersoon de vindplaats van de vermiste jon gen. Een eerder door de familie Vroege gedane oproep aan de mogelijke dader om in ieder ge val bekend te maken waar Liset te zou kunnen zijn, had geen re sultaat. Lisette Vroege werd woens dagavond 3 juni 1992 voor het laatst gezien bij haar woning aan de Kleveqiarkweg. Ze kwam van het tennispark WOC aan de Zeeweg in Overveen. Haar blau we Volkswagen Polo werd aan getroffen voor Lisette's woning. Haar bovenbuurmeisje en een passante waren de laatste getui gen die de Haarlemse zagen toen ze uit haar auto stapte. Haar woning is ze niet binnen geweest. Vele tips, een buurton derzoek, een televisie-oproep, een posteractie van Lisettes vrienden, een justitiële beloning van 10.000 gulden en uitgezette lijnen in het criminele circuit leidden allemaal tot niets, hele maal niets. Na de verdwijning van Lisette hebben er vele mensen zich tot de recherche gericht. Ze zou in Limburg in een rode en Gronin gen in een blauwe auto hebben gezeten. Ze werd hardlopend in Drenthe en gewoon wandelend in heel Europa waargenomen. De politie trok alles na. Ook als in den lande een stoffelijk over schot wordt gevonden, onder nemen de Haarlemse recher cheurs direct actie. Hoewel de rechercheurs zeg gen sceptisch te staan tegen over aanwijzingen van wichel roedelopers, helderzienden en' andere paragnosten worden ook deze tips nagetrokken. Ten minste als ze verifieerbaar zijn. Ook de familie Vroege is al meerdere keren benaderd door paragnosten. 'Ronduit schofte rig' noemt Marchand helder zienden die de familie opbellen en vertellen en 'zonder gevoel met vreselijke berichten komen over wat er met hun dochter is gebeurd'. Geen enkele keer heeft de po litie een verdachte op het oog gehad. De behandelende re chercheurs, N. Prinse, G. Zand- stra en M. Marchand, noemen het onderzoek naar Lisette Vroege 'frustrerend' en 'uiter mate teleurstellend'. „Wat we ook doen, het levert niets op", aldus G. Zandstra. „Een hele vreemde zaak. Er mankeerde niks aan haar leven: een leuke, gewone, spontane meid. Niet iemand die een dub belleven leidde of met ernstige problemen kampte. Wij geloven dan ook dat Lisette niet meer leeft. Dat is een puur gevoels matige vaststelling, omdat we geen enkele aan wijzing hebben dat dat nog wel het geval is. De perfecte misdaad? Zeg het paul van der kool) VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook de Middelbare Technische Sectorschool in Leiden hoopt er beter van te worden: als leerlin gen op hun zestiende een school moeten kiezen, trekt een extraatje als rijlessen ze mis schien over de streep. Anders dan in Den Haag, verwacht di recteur H.G. Feunekes niet dat de legale, ingeroosterde rijles sen het spijbelen zullen terug dringen: „Daar is meer voor no- dig." Andere MBO-scholen in de regio zijn minder enthousiast over de georganiseerde rijles sen. De pedagogische academie in Oegstgeest is zelfs ronduit te gen. In een tijd vol files en milieuproblemen, noemt woordvoerder W.H. van der Stel het 'onverantwoord' om het au togebruik te stimuleren. Kinde ren zouden er ook niets van snappen als hun meesters met de auto naar de school komen om daar te verklaren dat we de wereld in bruikleen hebben: „Het past ook niet in het be roepsprofiel. Wordt van een le raar geeïst dat hij een auto be stuurt? Ik denk het niet." Bij de leerlingen van het Holt- lant-college ligt dat anders. Toch staat ook hun directeur Candido niet te springen om rij lessen te gaan organiseren en zo het autogebruik te stimulereri. Hij probeert zijn leerlingen juist w.h. Stel van de pedagogische academie in Oegstgeest: „Onverantwoord om in deze tijden het autogebruik te stimuleren." foto'holvast de trein in te jagen met kortin gen. Voor de leerlingen die toch een auto willen, probeert het Holtlant wel een korting van tien tot vijftien procent te be dingen bij rijschoolhouders. „Maar misschien wordt het anders als ook andere scholen in de regio rijlessen gaan ver zorgen", zegt Candido. Hij wil dan wel een extra korting: „Want die tarieven in Den Haag zijn niet zo interessant." Overi gens heeft hij de indruk dat veel van zijn leerlingen al een auto hebben: „Want die auto's bij school kunnen onmogelijk alle maal van de leerkrachten zijn." Het 'rijlespakket' van de Haagse MBO Haagland ziet er als volgt uit: voor 1550 gulden, krijgen leerlingen 30 rijlessen, tien theorielessen op school, de benodigde boeken en een theo rie- en praktijkexaman. Extra lessen komen op 37,50. Als leerlingen minder dan 30 lessen nodig hebben, krijgen ze hun geld terug. Leerlingen die geen geld hebben voor rijlessen, kunnen de 1550 gulden tegen een lage rente lenen bij de bank. Volgens projectleider A. Pala- che kunnen de meesten al snel terugbetalen: na een jaar vol school- en rij-examens volgt het stage-jaar waarin leerlingen geld verdienen. Rijschool Rietveld heeft nog geen idee hoeveel leerlingen zullen toehappen. Één auto hoopt directeur J. van den Bo gaard toch minstens te kunnen vullen, maar van drie auto's zou hij evenmin opkijken. Het komt neer op zo'n 120 leerlingen. De kritiek als zou zijn aanbod niet erg voordelig zijn, bestrijdt hij. „Als we bedenken dat lessen 45 gulden kosten en een praktijk- examen 200 gulden, krijgen de leerlingen hun theorie- en boeken dus cadeau." Het ziet er naar uit dat tijdens de paasdagen beduidend min der buitenlandse toeristen de regio zullen bezoeken dan vorig jaar. In de hotels en pensions is over het algemeen nog voldoen de slaapgelegenheid voorradig. Dat is anders dan vorig jaar toen voor de Pasen de hotels en pensions al bijna geheel volge boekt waren. Volgens de Provinciale VW lopen de hoteliers momenteel wat boekingen betreft vijf tot tien procent achter met vo rig jaar. „Toen heeft Zuid-Hol land ontzettend geprofiteerd van de Floriade. Die tentoon stelling had een enorme 'zuig kracht' op de toeristen", aldus woordvoerder k. van Wijk van de provinciale VW. De verwachtingen voor de be zettingsgraad in de regio komen overeen met de schattingen die het Nationaal Bureau voor Toe risme inmiddels heeft vrijgege ven. Volgens het bureau zullen dit jaar 800.000 toeristen Neder land bezoeken, 125.000 minder dan vorig jaar Pasen. De terug loop is volgens het NBT te wij ten aan een stagnerende Eu ropese economie en het ontbre ken van grote zoals in 1992 de Floriade. De gemeente Noordwijk lijkt tot nu toe een gunstige uitzon dering, wat betreft het aantal boekingen. „De pensions zitten helemaal vol", meldt een woordvoerster van de Noord- wijkse VW. „En datzelfde geldt voor de meeste hotels. Maar in de duurdere hotels is nog wel een plaatsje te krijgen. Tja, we werken eigenlijk vooral met groepsreizen en er is nog geen enkele annulering geweest Mensen die in Noordwijk niet meer terecht kunnen, kunnen voorlopig nog met een gerust hart naar Katwijk afreizen. VW- directeur C. Verplancke: „Er is nog steeds ruimte in de kleinere pensions en ook bij particulie ren hebben we nog plaats. We kunnen wel zeggen dat het alle maal minder is dan vorig jaar. Maar we hopen dat op Goede Vrijdag nog veel mensen zullen besluiten er op uit te trekken. Zoals het er naar uitziet wordt het wel redelijk weer langs de kust en dat wil de mensen nog wel eens over de streep trek ken." Ook in Leiden en omgeving blijft het aantal boekingen iets achter vergeleken met vorig jaar. „We hebben nog wel wat ruimte", zegt VW-medewerkers B. Eijlders. „Maar veel mensen beslissen pas vrijdag of in het weekend of ze een paar dagen er op uit gaan." Staking bij Haagse vuilverbranding DEN HAAG De circa vijftig medewerkers van de vuilverbrandingsinstallatie (WI) in Den Haag hebben gisteren het werk voor 24 uur neerge legd. Ze wilden zo duidelijkheid afdwingen over de toekomst van twintig personeelsleden nu de Wl in 1994 dicht gaat. De gemeente moet die duidelijkheid verschaffen door snel een contract met de Afvalverwerking Rijnmond te tekenen. Het huisvuil werd woensdag wel opgehaald maar niet verbrand. De vuilniswagens moesten hun vuil buiten, voor de verbrandingsoven storten. Vandaag wordt er weer gewerkt. Een SieMatic keuken is een prachtige, inspirerende culi naire omgeving waarover merkbaar goed is nagedacht. Bij de Duitse Sh/tung Warentest werd SieMatic zelfs als beste getest In het grote SieMatic keukenboek vindt u 1001 ideeën voor het opscheppen In 14 prijsklassen. Maar het boek is gratis. SieMatic itic 't Liefst een SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp, tel 071-412615 (l* etoge Mijnders Meubelen) openingstijden mo 13 00-17 30. <k t/mvnj 9 3047 30. rot tot 17 00 uur do avond koopavond Bacteriën die niet meer reageren op medi cijnen bedreigen in toenemende mate onze samenleving. Deze ontwikkeling zal ingrij pende gevolgen hebben voor de volksge zondheid. Dat zei prof. dr. A. de Roo giste ren toen hij aan de Katholieke Universiteit Brabant het bijzonder hoogleraarschap in strategie en management van organisaties in de gezondheidszorg aanvaardde. Hij herinnerde er aan dat ziekenhuizen al geregeld afdelingen en operatiekamers moeten sluiten wegens besmetting door bacteriën die gevoelloos zijn geworden an tibiotica. In Amerika komt ook een resistente tu- berculose-bacil voor, die zich parallel met de verspreiding van AIDS heeft ontwikkeld. De Roo noemde de komst van deze bacil naar Nederland een kwestie van tijd. Hoe lang dat gaat duren, hangt volgens hem af van het geld dat voor preventie wordt inge zet. De Roo vreest echter dat er pas vol doende geld komt als dc bacil zich al heeft aangediend.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29