Fusie redding De Regenboog 'Als het zo moet, dan stoppen we' Bureau voor rechtshulp houdt weer spreekuur Alkemade vraagt meer bouwruimte -EN VEENSTREEK Hondenclub altijd klaar voor verhuizing W oningbouwvereniging bouwt koophuizen DONDERDAG 8 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -161417, PlV CHEF JANET VAN D Nieuwe Wetering kan basisschool behouden Ontslag Koadekerkse jongerenwerker komt hard aan bij Honk Nieuwe Wetering kan een basisschool houden als de fu sie van de besturen van de rooms-katholieke, protes tants-christelijke en openbare basisscholen in Alkemade doorgaat. Zelfstandig kan basisschool De Regenboog, de enige school in het kerkdorp, niet blijven voortbestaan. alkemade janet van puk De christelijke basisschool aan de Noordveenseweg telt 57 leer lingen en dat zijn er veel te wei nig. Een school in de gemeente Alkemade moet volgens de nieuwe normen van het rijk minstens 107 leerlingen heb ben. „Wij hopen dat het nieuwe overkoepelende bestuur vindt dat er een school in Nieuwe Wetering moet blijven. Door de fusie kunnen we een beroep doen op de uitzonderingsrege ling van het ministerie", aldus C. van Dijk, secretaris van he' bestuur van De Regenboog. Niet eenvoudig Het is niet alleen vanwege het voortbestaan van de school dat zij voorstander is van de fusie van de zeven basisscholen in Alkemade en een school in Hoogmade. Alle veranderingen en maatregelen van het minis terie maken het er voor een klein bestuur niet eenvoudig op. „Het gaat er niet meer om dat je als enthousiaste ouders een schoolkrant in elkaar helpt zet ten. Het werk van een bestuur is heel beleidsmatig gericht: het gaat om zaken als het budget- formatiesysteem, de samenwer king met het speciaal onderwijs en dergelijke maatregelen. Bij zulke zaken zijn deskundigen nodig." Ook financieel gezien kan een samenwerking goed uitpakken, verwacht de secretaris. „Bij za ken als de inkoop van spullen moeten er zeker voordelen te behalen zijn." Communie Zij is er niet bang voor dat de scholen hun eigen identiteit verliezen als zij onder hetzelfde bestuur vallen. De Regenboog is al jaren niet meer een school die zich alleen richt op kinderen van protestants-christelijke ou ders. De school begeleidt bij voorbeeld ook katholieke bij hun eerste communie. „De ver Gereedschap uit auto gestolen alphen aan den rijn» Uit een auto die geparkeerd stond in de Van Velzenstraat in Alphen is-gisternacht voor 2500 gulden aan ge reedschap gestolen. De buit bestond uit: een boormachine, een schroeftol, dopsleutels, zeven schroevendraaiers, een boortol en een blokschaaf. De wagen is eigendom van een Alphens bouw bedrijf. Meisje van tas beroofd alphen aan den run» Op de Dijksloot in Alphen is gisteren een 13- jarig meisje uit Alphen van haar tas beroofd. Zij reed op de fiets toen zij werd ingehaald dooreen brommer. De achteropzittende man rukte de tas met daarin het trouwboekje van haar ouders, een zwemabonnement en een bankpasje, uit haar hand. Het meisje viel en bezeerde haar hand en nek. Politie pakt autokrakers alphen aan den rijn» De politie van Alphen kreeg vannacht een telefonische melding dat er bij auto's aan de Rosmolen werd in gebroken. In een brandgang bij de Korenmolen trof de politie een mountainbike, een autoradio, een gereedschapskoffer en een verbandtrommel aan. Even later werden twee Alphenaren van ongeveer 30 jaar aangehouden die aan de signalementen voldeden die de beller had doorgegeven. In de omgeving werden diverse opengebroken auto's aangetroffen. Diefstal met valse sleutels alphen aan den run Uit een woning aan de Klepperman in Al phen is gisteren geld gestolen. De bewoners missen 700 gulden en 743 Amerikaanse dollars. De dader is vermoedelijk binnenge komen met een valse sleutel. Dit was ook het geval bij diefstal uit drie kelderboxen. Aan de Hercules en de Plutostraat werden fietsen weggehaald. Uit een box aan het Topaaasplantsoen is voor ruim 1500 gulden aan gereedschap gestolen. Jacobswoude geeft ouderen subsidie voor tentoonstelling jacobswoude» Omdat dit jaar tot het Europese jaar van de ouderen is uitgeroe pen, krijgen de Stichtingen Open Bejaardenwerk Leimui- den/Rijnsaterwoude en Hoog- made/Woubrugge 7000 gulden subsidie van de gemeente Ja- :.cobswoude. De besturen van de stichtingen hebben om subsidie .gevraagd omdat ze een exposi tie willen inrichten van kunst werken die gemaakt zijn door ouderen uit Jacobswoude. Het eniging is nog steeds christelijk, maar de school herbergt kinde ren van alle gezindten, omdat het de enige school is in Nieuwe Wetering", aldus Vos. Zij ziet het dan ook niet als een be zwaar, maar als een 'verrijking' als leerkrachten van katholieke scholen of van de openbare school les zouden gaan geven op De Regenboog. Identiteit De uitwisseling van leerkrach ten kan een gevolg zijn van de vorming van één bestuur. Het voorstel voor de bestuursfusie is afkomstig van een acht leden tellende stuurgroep. Twee leden nemen een minderheidsstand punt in: juist vanwege de iden titeit van de verschillende scho len zijn zij tegen een fusie van alle basisscholen. Bij de fusie plannen is ook de Hoogmadese basisschool Ter Does betrok ken. In Alkemade zijn zeven ka tholieke en twee christelijke scholen. Er is één openbare school, de Elckerlyc. Directeur A. Witvoet zegt in een eerste re actie dat hij positief aankijkt tegen het plan. „We zullen nog veel klippen moeten omzeilen, maar het idee om te komen tot één school vind ik niet slecht." Een ordinaire bezuiniging. Dat vindt het bestuur van het Kou- dekerkse jongerencentrum Het Honk van het aanstaande ont slag van de jongerenwerker. Het argument van de gemeente dat de betaalde kracht in de afgelo pen jaren iets heeft opgezet dat jongeren nu zonder steun in stand kunnen houden, snijdt volgens de betrokkenen geen hout. „We staan op het punt om te zeggen: als het zo moet, dan stoppen we er allemaal mee." Corrie Rademaker is al dik twintig jaar actief in het Koude- kerkse jongerenwerk, de laatste tweeënhalf jaar wordt ze ervoor betaald. Nou ja, betaald: „Ik krijg een vergoeding voor zes uur per week die lager ligt dan het minimumloon. En daarvoor werk ik wekelijks 20 tot 25 uur." Burgemeester en wethouders van Rijnwoude vinden dat haar aanstelling, wanneer die op 1 augustus afloopt, niet verlengd moet worden. De jongerenwerkster is in 1990 door de toenmalige ge meente Koudekerk aangesteld om Het Honk op poten te zet ten. In dit jongerencentrum werden verschillende groepen Koudekerkse jongeren samen gevoegd die elkaar eerder vaak niet konden luchten of zien. „Je had in het begin groepen die letterlijk wilden dat er dwars door de zaal een streep werd getrokken: dat deel is van ons en dit deel is van jullie", herin nert Rademaker zich. Uit die verschillende groepen is inmiddels één jongerencen trum ontstaan. „De verschillen- Het contract van jongerenwerkster Corrie Rademakers wordt niet ver lengd. De gemeente denkt dat de jongeren nu zelf Het Honk wel draai ende kunnen houden. „Maar er is altijd een groot verloop onder de me dewerkers", zegt Rademakers. foto ben de bruyn de groepen werken nu prima samen. Dat is vooral ook te danken aan de inzet van Cor rie", weet bestuurslid Joke Kneulman. Wanneer de jongerenwerker van Het Honk wordt afgeno men, betekent dat waarschijn lijk dat de boel weer uit elkaar valt. „Je hebt toch een centrale figuur nodig", vertelt Radema ker. „En wanneer ze bij de ge meente denken dat er nu vol doende kader opgeleid is om de tent draaiende te houden, dan vergeten ze dat je in een jonge rencentrum altijd met een groot verloop aan medewerkers zit. vertrekken na een De honden trainen op een terrein achter het Geniecomplex a Alpheuse vereniging wil nieuw verrijdbaar onderkomen is de bedoeling dat de tentoon stelling in Leimuiden van 28 tot en met 31 oktober wordt ge houden en in Woubrugge van 4 tot en met 7 november. Het Open Bejaardenwerk hoopt dat niet alleen de oudere inwoners maar ook jongeren de expositie bezoeken. Jacobswoude heeft beide be sturen geadviseerd om ook het Koningin Julianafonds en het Nationaal Comité Europees jaar van de ouderen om een bijdra ge te vragen. AtPHEN AAN DEN RUN LINDA WELTHER De Alphense hondenclub heeft bij de gemeente vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een nieuw onderkomen. De hondenclub wil weer een keet als gebouw, want die kan verre den worden als het moment van verhuizing is aangebroken. De club hoopt nog vóór de zo mer het nieuwe gebouw neer te kunnen zetten. Het oude clubhuis is drin gend aan vervanging toe. „Het dak lekt en op veel plaatsen zit ten barsten en kieren. Het is geen stenen gebouw, maar een soort houten keet. En houten keten zijn niet berekend op 20 jaar trouwe dienstvertelt se cretaresse R. van der Gouwe van de hondenclub. De leden hebben de laatste jaren weinig aan het onderhoud gedaan, omdat de club toch zou moeten verhuizen. De gemeen te wil namelijk de Eikenlaan gaan doortrekken en die weg loopt dan over de plek waar de hondenclub nu zit, achter het Geniecomplex aan de Hoorn. „Het heeft dan geen zin om geld te verspillen aan duur on derhoud", aldus Van der Gou- De verhuizing kan nog wel anderhalf jaar op zich laten wachten, want de gemeente moet voor het doortrekken van de Eikenlaan onderhandelen met het rijk, dat eigenaar van de grond is. Van der Gouwe hoopt dat de club een nieuwe locatie paar jaar weer. En bovendien vertrekt er nooit één tegelijk, maar raak je in één keer een he le groep kwijt." Het aanstaande ontslag van Rademaker is in Het Honk hard aangekomen. Zij mocht dan voor haar werk niet meer dan een symbolische vergoeding krijgen, haar aanstelling was wel een levend bewijs van de ge meentelijke waardering voor het werk van het jongerencen trum. De bestuursleden gan zelfs zo ver dat ze overwegen om massaal af te treden wan neer het ontslag doorgaat. „Het probleem is alleen dat ze dan bij de gemeente de schouders ophalen, en dat de jongeren uit eindelijk de dupe zijn. En de Ridderhof natuurlijk, want dat is dan de plek waar de jongeren rond gaan hangen", vreest be stuurslid Magda de Lange. Eén van de redenen van B en W om de jongerenwerker de laan uit te sturen, is dat Rijn woude nog drie jongerencentra telt. En wanneer Koudekerk een jongerenwerker heeft, waarom de andere kernen dan niet? De andere jongerencentra hebben in het verleden al meermalen laten weten graag een betaalde kracht te hebben. Wanneer de gemeente het contract met Ra demaker verlengt, wordt het wel erg moeilijk om aan de andere centra 'nee' te blijven verkopen. Kneulman hoopt echter dat de gemeente die redenering omdraait. „Je zou ook kunnen concluderen: het aanstellen van een jongerenwerker heeft in Koudekerk goed gewerkt. Laten we dan nu eens kijken of we dat ook in de andere jongerencen tra moeten doen." Leimuidenaar moet brug verwijderen Nieuw onderkomen in wijkcentrum de Oude Wereld in Kerk en Zanen alphen aan den run monique lange Het bureau voor rechtshulp in Alphen is terug van weggeweest. Alphenaren kunnen met vragen van juridische aard per 1 juni weer terecht bij het bu reau, dat zijn onderkomen vindt in wijkcentrum de Oude Wereld in Kerk en Zanen. Twee maal in de week, op dinsdagavond en donderdagochtend, zijn er juridische medewerkers aanwe zig die mensen helpen met allerlei vragen op het gebied van rechtshulp. Het oude kantoor van het bureau voor rechtshulp aan het Hazeveld moest afgelopen januari de deuren sluiten. De bureaus voor rechtshulp in de regio gingen zich specialiseren op terreinen van onder meer huurrecht en arbeidsrecht. Volgens directeur Krikke van de Haagse Stichting Rechtshulp, die het bureau in Alphen exploiteerde, bleek dat in die aanpak het kantoor aan het Hazeveld te klein was om zelfstandig te kunnen voort bestaan. Diezelfde directeur Krikke meent echter dat er wel veel meer vanuit po litieke kringen in Alphen gedaan had kunnen worden. „Wij betalen uit onze eigen spaarpot dit spreekuur in Al phen", legt Krikke uit. „Ik erger me er vreselijk aan dat er bij de gemeente politieke onwil was om met geld over de brug te komen. Ook de instellingen die zo graag weer een spreekuur in Al phen wilden hebben, waren niet be reid financiële hulp te bieden. En dat terwijl het om het oneigenlijke bedrag van 10.000 gulden gaat", zegt direc teur Krikke. Het spreekuur van het bureau in Al phen is waarschijnlijk geen lang leven beschoren. De Stichting Rechtshulp is van plan om slechts een keer een fi nanciële injectie te geven aan de afde ling in Alphen. „Tot 1994 is er zeker heid over de buitendienst in Alphen. Wij hopen in de tussentijd geld bij el kaar te krijgen om daarna toch ge woon door gaan", aldus directeur Krikke. De Alphense wethouder G. Brussen zegt verbaasd te zijn over de opmer king van Krikke. „Het is in eerste in stantie de taak van het ministerie van justitie om het bureau voor rechtshulp financieel te steunen. De gemeente is hier helemaal niet verantwoordelijk voor. Ik vind het dan ook raar dat er gesproken wordt van politieke onwil,' want als gemeente zijn we druk bezig om de voortzetting van een spreekuur toch te realiserenaldus Brussen. Volgens de wethouder was er inder daad bij de instellingen, die hadden geprotesteerd over de sluiting van het bureau, weinig animo om voor het spreekuur met geld over de balk te ko men. „We hebben wel met de instel lingen afgesproken om te kijken of het ministerie van justitie wil meebetalen. Ik ga er binnenkort persoonlijk naar toe. Ik verbaas me er dan ook over dat de gemeente Alphen van politieke on wil wordt betichtaldus Brussen. De Leimuidenaar R. Bolhuis moet de brug aan de Nokweg in Leimuiden verwijderen. De Raad van State verwerpt het be roep dat de arts tegen de ge meente had aangespannen. De gemeenteraad van Ja cobswoude had hem bevolen de brug op zijn erf te verwijde ren en de oude toestand te her stellen. De Raad van State wijst er op dat de brug niet in het be stemmingsplan past. Bovendien heeft Bolhuis nog een andere brug op zijn erf waarover hij op de openbare weg kan komen Bolhuis mag dan zeggen dat het gevaarlijk is om van die brug af de weg op te rijden, volgens de Raad van State kan hij dat pro bleem oplossen door de brug te verbreden. De brug is al jarenlang inzet van een burenruzie. Overigens woont Bolhuis inmiddels niet meer aan de Nokweg. De arts was gisteren niet laar bereikbaar. Vrouw oog in oog met inbreker RUNSATERWOUDE Een bewoonster van het Molen pad in Rijnsaterwoude heeft gisteren een inbreker overlo pen. Toen de vrouw even na 15.00 uur thuiskwam, stond de man in haar woning. De inbre ker koos meteen het hazepad en werd niet meer achterhaald. De man heeft geld meegeno- Voor de dorpskernen van Alke made moeten ruime bouwmo gelijkheden in het herziene streekplan Zuid-Holland oost worden opgenomen. Dat schrij ven burgemeester en wethou ders aan de provincie. Op de kaart die de gemeente met de brief meestuurt zijn de mogelijkheden zelfs zo ruim in getekend. dat er ook een aantal veenweidegebieden onder val len. In de raadscommissie ruimtelijke ordening kwam dat wethouder W. Nugteren (CDA) op kritiek te staan van raadslid W. Groen (PvdA). Groen is van mening dat de provinciale amb tenaren deze voornemens reso luut de kop in zullen drukken. Volgens het raadslid was het veel beter geweest de brief maar niet te versturen. „Gaat u maar eens een praatje maken met de gedeputeerde. Dat levert meer op dan een brief aan een amb- In de brief aan de provincie wijst de gemeente erop, dat kas- sengebieden als bebouwd ge bied moeten worden gezien. Dat geeft meer mogelijkheden voor woningbouw. „Kassenge- bieden kennen amper natuur- of landschapswaarden. Er kan geen sprake zijn van bescher ming van het Groene Hart in deze gebieden", aldus burge meester en wethouders. Alke made stelt voor om. als er in het kassengebicd gebouwd gaat worden, de kassen niet naar hel buitengebied te verplaatsen. De suggestie van Groen om zelf maar eens in het provincie huis te gaan praten werd door Nugteren niet overgenomen „We zijn nu nog in het stadium van vooroverleg. Dan moet je wat ruimte inbouwen voor on derhandeling." in de buurt kan krijgen. „Mis schien dat het terrein van de voormalige Genie wordt afge broken, dan kunnen wij daar gaan zitten." De hondenclub geeft verschil lende soorten cursussen. Er zijn ongeveer 300 leden, van wie de honden zijn verdeeld in 'klasjes' voor beginners en gevorderden. Verder heeft de club een paar onderhuurders, zoals de politie, die haar honden op het Genie complex het 'boeven vangen' bijbrengt. De Alphense woningbouwver eniging St. Jozef hoopt met de bouw van koophuizen de doorstroming in haar huur huizen te versnellen. De wo ningbouwvereniging gaat in Kerk en Zanen 38 huizen bou wen, die eerst aan de eigen huurders worden aangeboden. In Alphen is een groot tekort aan goedkope huurhuizen. Het is echter bijna onmogelijk om nieuwe huizen te bouwen voor een redelijke huurprijs. De woningbouwverenigingen zoeken daarom naar andere oplossingen. Bei goedkoopste huurhuizen in Alphen krijgen voorrang bij de toewijzing van de nieuwe koopwoningen. Zo komen de goedkopere huurhuizen snel ler vrij, hoopt de woning bouwvereniging. De huurders van St. Jozef hebben tot de 20ste van deze maand de tijd om van het aan bod gebruik te maken. Daarna mogen huurders van de Wo ningbouwvereniging Alphen zich aanmelden. Pas wanneer de huurders van beide wo ningbouwverenigingen hun voorkeur hebben mogen uil- spreken, gaan de huizen de vrije markt op. Cursus helpt HAVO-scholieren bij overstap naar beroepsonderwijs HAVO-scholieren die volgend jaar naar het hoger beroepson derwijs gaan, kunnen deze zo mer in Alphen een speciale 'overstapcursus' volgen. Van 1 tot en met 18 juni geeft de stichting educatieve activiteiten (SEA) een cursus, die de kloof tussen HAVO en HBO zo veel mogelijk moet overbruggen. leerlingen die van de HAVO komen hebben vaak problemen met de overstap naar het HBO. Veelal kunnen zij de grotere dis cipline die het minder schoolse onderwijs van de studenten vraagt maar moeilijk opbren gen. Vooral in de technische op leidingen lopen /i| dwdOOI vaak vast. De SEA biedt drie aan: één speciaal voor mensen die een economische opleiding gaan volgen, één die leerlingen voorbereidt op technische-na tuurkundige studies, en één voor aankomend studenten van de hogere laboratoriumschool. Dc cususscn kosten 450 gul den. Wie meer informatie wil over de cursussen, kan bellen met de SIA telefoon <)I7.'<> 32221.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27