Kapittel zet procedure voor opvolging Bar door Kerk Samenleving fe# 'Verstandelijk gehandicapten maken feestje van de kerkdienst' DONDERDAG 8 APRIL 1993 BUITENLAND KORT Wetenschappen Paus Johannes Paulus II heeft de Romeinse natuur kundige Nicola Cabibbo be noemd tot voorzitter van de Pauselijke Academie voor Wetenschappen. Hij volgt de Italiaanse scheikundige Gio vanni Battista Marini-Bettolo op. Cabibbo (58) is bekend geworden door een ontdek king op het gebied van de elementaire deeltjes. Tot ja nuari leidde hij het Italiaanse Instituut voor Kernfysica. Bo vendien vertegenwoordigt hij Italië als wetenschappelijk adviseur van de Europese Raad voor Kernonderzoek. Cabibbo is uitvinder van een rekenmachine die in één se conde meer dan 100 miljard handelingen kan verrichten. In de pauselijke academie hebben ongeveer 75 geleer den zitting, onder wie ver scheidene Nobelprijswin naars. De Nederlandse ster renkundige J.I 1. Oort was tot zijn dood in november vorig jaar aan de academie ver bonden. Homoparen De Zweedse predikant Chris- ter Kyreus, die - voor de tele visiecamera - twee homo seksuele relaties heeft inge zegend, vindt dat hij correct heeft gehandeld. Hij riskeert schorsing, omdat de.Zweed se staatskerk homoseksuele relaties niet erkent. „Het is de taak van de predikant om in gewetenskwesties aan me ningsvorming te doen. Ho moseksuelen vormen een marginale groep die de steun van de kerk nodig heeft", al dus Kyreus in een brief aan de kerkelijke rechtbank, die de zaak volgende week be handelt. De onlangs gewijde aarts bisschop Gunnar Weman sprak zich deze week uit voor de burgerlijke registratie van homoseksuele relaties. Dit wordt gezien als een belang rijke stap op weg naar erken ning van homoseksualiteit. Kerkelijke inzegening keurt hij af omdat homoseksuele relaties naar zijn mening in strijd zijn met de bijbelse op vatting over het gezin. Bijbelserie F.en groep fundamentalisti sche moslims uit Kashmir heeft de Indiase staatstelevi sie gedwongen de uitzending van een tv-serie over de bij bel te staken. De extremisten hebben gedreigd het televi siestation op te blazen en de werknemers te vermoorden als het programma weer wordt uitgezonden. Dat heb ben woordvoerders van de tv-maatschappij Doordars- han in New Delhi meege deeld. In de serie 'Bijbel' wordt het verhaal van Jezus Christus verteld. Het pro gramma. dat sinds eind vorig jaar wordt uitgezonden, heeft veel weerstand opgeroepen. Verschillende mensen heb ben een proces aangespan nen om uitzending van de serie in de toekomst te ver bieden. Doopsgezinden Leden van de 13.000 leden lellende doopsgezinde ge meenschap in Paraguay gaan de politiek in. Drie doopsge zinden, ieder lid van een an dere politieke partij, hebben zich kandidaat gesteld voor het bestuur van de dunbe volkte provincie Boqueron. Andere leden hebben zich verkiesbaar gesteld als ge meenteraadslid. Advies van pastoresgroep om geen namen te noemen genegeerd Het kapittel van het bisdom Rotterdam is niet ingegaan op een oproep van twintig pastores om nog geen namen voor een opvolger van bisschop R.Ph. Bar te noemen. „Wij hebben onze taak uitgevoerd", aldus prof. dr. R.G.W. Huysmans, voorzitter van het kapittel. ROTTERDAM ANP Volgens het kerkelijk wetboek moet het kapittel binnen vier weken nadat de bisschopszetel vacant is geraakt, een voor dracht van drie namen opstel len. Mgr. Bar trad op 13 i af. Het i i reeds e vroeg aan de benoeming van een nieuwe bisschop te denken, schreven de pastores afgelopen weekeinde aan het kapittel. Dat hangt volgens hen samen met de problemen die het bisschop pelijk bestuur in ons land in zijn geheel betreffen. Zij vroegen het kapittel geen haast te maken met de benoe mingsprocedure en bij de be voegde instanties op uitstel aan te dringen. Ook zou het kapittel moeten proberen steun van het bisschoppencollege voor uitstel te verkrijgen. Het kapittel zou ook bij de bisschoppen moeten pleiten voor de suggestie van de Acht Mei Beweging voor een 'be stuurlijke herbezinning' waarbij de gehele geloofsgemeenschap betrokken wordt. Een speciale zitting van het Landelijk Pasto raal Overleg met als thema 'lei ding in de kerk', beantwoordt geheel aan deze doelstellingen, aldus de briefschrijvers. Van de voorzitter van het LPO, kardinaal Simonis, is nog geen reactie bekend op het ting. Volgens zijn perschef is hij momenteel niet aanspreekbaar. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Stolwijk: P. van der Kraan te Bleskensgraaf; te Amers foort: L.M. Vreugdenhil te Vriezen- veen; te Rijssen (wijk 4): G.C. Klok te Giessendam-Neder-Hardinxveld;te Kamperland: L.W Lagendijk, kandi daat te Dordrecht, te Streekgemeente De Gouw- jhr P. J Eekhout te Erica. Aangenomen: naar Leersum: A.J Plaisier, l i. zendingspredikant, wo- Beroepbaarstelling (part-time): G. van den Brink, van Oidenbarnevelt- straat 124, 3862 SJ Nijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- IA. BWolters te Staphorst en Rou\ te Bras; 1: teV (België GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis: P. Melis te Nieuw Beijerland die bedankte voor Leerdam; te Randburg (Zuid Bedankt: voor Rotterdam-Alexander- polder: W. Hannck te Kapelle-Bieze- Imge; voor Capelle aan den IJssel- West: A. Moerkerken te Gouda; voor Meeuwen: E. Venema te Elspeet. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt: voor Barneveld: J. Roos te mmm DE OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Dominee E.E. Slofstra (49) trad in de voetsporen van zijn vader. Hij is formeel verbonden aan de christelijke gereformeerde gemeente in Broek op Langendijk, maar wordt al 12,5 jaar vrijgesteld voor het 'bijzonder kerkewerk'. Slofstra maakt als predikant deel uit van de Pastorale Dienst van de Noordwijkse Willem van den Bergh leefgemeenschap van mensen met een verstandelijke handicap. Hij geeft hier leiding aan een team dat bestaat uit drie pastoraal medewerkers en drie assistenten, onder wie enkele part-timers. NOORDWIJK DICK V „De geloofsbeleving van ver standelijk gehandicapten is an ders. Je verstandelijke vermo gens betekenen veel voor je, maar kunnen je ook opzadelen met veel vragen, frustaties en meningsverschillen die leiden tot kerkelijk geharrewar. Wan neer je wat minder georiënteerd bent op verstandelijke argu menten, blijft er een blijere, on gecompliceerdere manier van geloven over. Onze bewoners kunnen ook beter 'vieren', een feestje maken van een kerkdienst. En zo hoort het ook. Het evangelie is nog al tijd het brengen van de blijde boodschap, het vieren van Gods liefde voor ons. Wat dat betreft kan de kerk in Nederland nog veel leren van de diensten voor verstandelijk gehandicapten. Niemand heeft hier de verplich ting om naar de kerk te gaan, maar tijdens de twee diensten zit het elke zondag wel vol. Zelfs de personeelsleden die per soonlijk geen binding meer hebben met het geloof, hebben het gevoel dat het fijn en leuk is voor de bewoners. Ook voor de andere activitei ten is veel belangstelling. Er zijn hier 30 bijbelgroepen actief, voornamelijk geleid door vrij willigers die door de Pastorale Dienst worden ondersteund. Verder zijn 130 bewoners be trokken bij gespreksgroepen en wordt er belijdeniscatechisatie gegeven, evenals catechese voor de (S0 bewoners die al belijdenis hebben gedaan. Met deze vorm van kerkewerk ben ik in aanraking gekomen in Dominee E.E. Slofstra: „De kerk in Nederland kan nog veel leren van de diensten voor verstandelijk gehandicapten." foto dickhogewoninc mijn vorige gemeente, Broek op Langendijk. Er was een instel ling in de buurt die regelmatig eert beroep op mij deed. Ik ging er voor in diensten en bouwde pastorale contacten op. De be langstelling was er overigens al tijd al omdat een broer met een verstandelijke handicap wei eens bij ons logeerde, om mijn ouders te ontlasten. Bovendien was mijn vrouw werkzaam in de zwakzinnigenzorg. In de kern bestaat er weinig verschil tussen mijn werk hier en dat in een 'normale' ge meente. Mijn hart ligt bij het pastoraat aan de bewoners, het leiden van kerkdiensten en het geven van catechese. Allemaal vertrouwde dingen dus. Maar de omstandigheden zijn wel an ders. Mijn gemeente' bestaat hier uit bijna 1000 verstandelijk gehandicapte mensen. Verder zijn er de contacten met de ou ders van de bewoners. Voor zo ver ze waarde hechten aan een christelijke opvoeding, kun je een steun zijn bij het nakomen van hun doopbelofte. Ook met de personeelsleden hebben we te maken. Zelfs al heeft iemand geen band meer met een kerk, dan kunnen er in zijn of haar le ven toch situaties voorkomen waarin geestelijke zorg nodig is. Dan ben je vaak de enige domi nee die ze kennen. Als Pastorale Dienst zijn we ook mede-verantwoordelijk voor de onderdelen van het be leid die het christelijk karakter van de instelling raken. Daar mee doel ik onder meer op onze deelname in de ethische com missie. Daar ben ik vanaf het begin voorzitter van. Dit orgaan buigt zich over alle ethische vra gen die op het terrein van de gezondheidszorg leven. Denk maar aan onderzoek naar de er felijkheid, de terminale zorg, de privacy, het omgaan met seksu aliteit en allerlei vormen van wetenschappelijkonderzoek. De Willem van den Bergh leefgemeenschap was één van de eerste instellingen die zo'n ethische commissie had. Daar ben ik vrij progressief in, ik hou van veranderen. Daarmee boor je namelijk bronnen van creati viteit aan. Het past in een ver anderende wereld dat je ook als kerk in beweging blijft. We wisten bijvoorbeeld nooit wat we aan moesten met bewo ners die een verstandelijk ni veau van 0 jaar hebben. Sinds een aantal jaren heeft de peda gogie voor deze ernstig verstan delijk gehandicapten echter zo genaamde snoezelactiviteiten ontwikkeld en daar hebben wij op aangesloten. We werken met muziek, afbeeldingen, kleuren, symbolen, licht en kaarsen. En met aanraking. Op die manier houden we met 40 groepjes van ongeveer^ negen bewoners re- gelmatigluistervieringen. De respons krijgen we vooral via de ouders of de groepslei ders, die vertellen dat de bewo ners er wel degelijk iets aan hebben. Ze stralen dan een ze kere rust en tevredenheid uit. Maar je moet heel nauw met ze omgaan om die gevoelens te onderkennen. Deze instelling heeft een christelijk karakter, maar biedt onderdak aan bewoners van al lerlei gezindten. Zelfs ouders met een moslim-achtergrond kiezen gewoonlijk sneller voor een christelijk tehuis voor hun kind omdat hier de godsdienst toch wat meer aandacht krijgt. Het is voor ons als Pastorale Dienst zaak om ook daarop in te spelen. Dat begint al in de keuken. Een islamitische bewo ner mag geen varkensvlees eten. Laatst moest ook iemand besneden worden. Zo'n hande ling wordt weliswaar verricht door een vertegenwoordiger van de moslim-gemeenschap, maar de begeleiding en voor lichting - ook naar het perso neel toe - verzorgen wij. Dat zelfde geldt voor de stervensbe geleiding. In de map die we daarover hebben samengesteld komen ook bijdragen voor over hoe hindoes, moslims of joden daarmee om gaan. We willen zo goed mogelijk werken vanuit de eigen christelijke identiteit, maar dat mag niet ten koste gaan van de identiteit van de andere bewoners." i Shrv 17 (kïfftfR ff HET WEER ROB GROENLAND Paasvoorspelling mistig Juist in een toeristisch belangrijk weekeinde als Pasen, doet moeder natuur haar uiterste best om ondui delijkheid in het weer te scheppen. Het zijn juist deze dagen waarbij men met extra alertheid de weer berichten volgt en juist dan kan een meteorologische flater hard aankomen. Weerkundig Nederland maakte in de jaren tachtig een aan tal pijnlijke paassituaties mee, waarin de weersvoorspellingen gro tendeels tot volledig de mist in gin gen. In 1988 werden het Neder landse volk en de toeristen op vrij dagavond voorbereid op een koud en regenachtig paasweekeinde. Toen twee dagen later het paas feest kon beginnen, werd het ook feest op straat met uitbundige zon neschijn en temperaturen die tot 20 graden celsius opliepen. Nog vele dagen daarna moest het KNMI zich voor televisie en in de krant verantwoorden. Dit stukje geschiedenis over de weersvoorspelling rondom Pasen geeft maar al te duidelijk aan wel ke verwachtingen mensen in Ne derland hebben van een weersver wachting. En gelooft u mij: een verkeerde! Het blijkt maar al te vaak dat men de weersverwachting te letterlijk neemt en achteraf kwaad wordt als deze niet is uitge komen. Velen realiseren zich met dat een weersverwachting die tot in de finesses uitkomt, niet bestaat. De huidige wetenschap is eenvou digweg niet in staat om de atmos feer ook maar te evenaren, laat staan in te halen. Kortom, we moeten met andere ogen naar een weersverwachting gaan kijken en bij de interpretatie daarvan marges voor ons zelf in bouwen en die ook accepteren. De ze acceptatie van onzekerheid in de wetenschap en in onszelf iseen aantal jaren geleden prachtig ver woord door proffesor Tennekes van het KNMI. In diverse werken heeft hij schitterende parallellen getrok ken tussen het menselijk denken en meteorologie. Het mooiste ci taat wil ik u niet onthouden: „Het weer houdt ons een spiegel voor De manier waarop we de wereld om ons heen waarnemen wordt ge kleurd door het beeld dat we over ons zelf meedragen. Hoe graag wekken we niet een rationele, voor spelbare. beschaafde indruk! Wan neer we ons met langer door zulke hersenspinsels laten leiden, kun nen we met onbevangen ogen naar onszelf en naar de natuur kijken. Dan zien we in de natuur een weer spiegeling van het meest com plexe, chaotische, creatieve sys teem dat de natuur heeft verzon nen: onze eigen natuur." Na dit filosofisch getinte stuk volgt er natuurlijk ook een weersvoor spelling en die zult u juist in deze dagen met een grote korrel zout moeten nemen. Vandaag en mor gen zorgt een rug van hogedruk voor vrijwel overal droog weer met flinke zonnige perioden. Voor het paasweekeinde zult u voor een minder onbetrouwbare verwachting tot morgen moeten wachten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Perioden met zon droog. In de loop v, gen i (ust be- Maxm graden onder nul in Lapland tot plus 6 bij Os lo. 's Nachts in het bin nenland lichte tot matige vorst, in Lapland streng. Vandaag eerst nog een en kele regen- of sneeuwbui. Verder steeds meer opkla ringen en droog Vooral m het noorden koud met maxima van mm 3 in Lapland. Oplopend tot plus 8 in het noorden, 's Nachts matige tot strenge Denemarken: Droog en perioden met zon Maxima vandaag rond 8 graden, morgen enkele graden hoger Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Veel bewolking en af en toe regen. In h oosten van Engeland ook af en toe zo 12 graden in Ierland onweer -w- egen cCD- sneeuw -r- opklaringen hagel L H m.st -*» windnch onnig 19 tempera Perio ook wolkenvelden. Droog, het Paasweekeinde wisselvallig en wat koeler. Maxima ongeveer 12 graden, morgen rond 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het uiterste oosten eerst nog kans op een bui. Verder flinke perioden met zon en droog maar morgen in Bretagne en Normandie bewolking en Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. VRIJDAG 9 APRIL 1993 gen n it regen. Warmer n i 15 gra t morgen 22 graden bij Lyon. Bij zee kc Ier. In de loop van het Paasweekem wisselvallig en koeler. Portugal en Madeira: Portugal: Eerst zonnig maar vaan westkust, en later morgen ook eld< wolkenvelden. Aan de kans op een bui. Maxima eerst 18 tc graden, morgen enkele graden lager. Madeira: Af en toe zon maar ook wolkên- velden. Kans op een bui. Maxima onge veer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje- Zonnig. In de loop van morgen vooral in het noorden en midden enkele wolkenvelden. Bij de-Golf van Biskaje meer bewolking en een enkele bui. Maxima ongeveer 24 graden. Bij de Golf van Biscaje iets onder de 20 graden. Ca narische Eilanden: Zonnig. Maxima van 20 graden aan de noordkant van de ei landen tot 25 aan de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, morgen in het noor den enkele wolkenvelden. Droog. Maxi- ongeveer 20 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesie. Zonnig. Maxima onge veer 24 graden. Zuid-Frankrijk: In de Alpen vandaag eerst nog kans op roog Wam 6 PG 8 Zon op 06.54 Zon onder 20.23 Maan op 00.00 Maan onder07.56 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.35 en 18.00 Laag water 1.10 en 13.56 Weerrapporten 8 apr 8 uur: Barcelona Beihin BudaDest tot 24 gra t Paas- Mallorcaenlbiza: Zonnig. Maxima circa 22 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vandaag in Italië nog wolkenvelden en ians op een bui. Verder perio den met zon en droog. Maxima ongeveer 19 graden, morgen it

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22