Leiden De Sleutels onzorgvuldig Rechtbank kan ontucht niet aantonen 165 165 9 april gesloten Nieuw jasje voor speeltuin in 'Noord' Kabelconflict rond Veenbes opgelost Fluiten en 'Kecks' op Koninginnedag Gewijzigd telefoonnummer gemeente Leiden Leiden ffïTüK Auto Peter 071-134700 DONDERDAG 8 APRIL 1993 21 gert visser, piv-chef« Zwerver pikt kleding van waslijn leiden Een 24-jarige Leidse student uit een flat aan het Flanor- pad zag gistermiddag tot zijn schrik dat zijn trui, spijkerbroek en joggingbroek van de waslijn waren verdwenen. Lang duurde de vermissing niet. Vannacht trof de Leidse politie een 36-jarige zwerver aan, die prinsheerlijk lag te slapen aan het Flanorpad. In de gestolen kleding. Klinkerdieven in Marktsteeg leiden De Marktsteeg is in trek bij klinkerdieven. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een brutale dief vijf vierkante meter straatklinkers uit de steeg gehaald. Enkele weken geleden zijn op dezelfde plek ook al klinkers ontvreemd. De stenen zijn eigendom van de gemeente Leiden. Vervalsing op de markt leiden Op de markt in Leiden is gisteren vervalsing van een kle dingmerk ontdekt. Een 29-jarige Leidenaar verkocht in zijn kraam aan de Botermarkt sweaters van Walt Disney. Maar een neklabel van het merk ontbrak. Het is bij de wet verboden der gelijke kledingte verkopen op markten en braderieën. De politie heeft de partij sweaters in beslag genomen. Leidenaar krijgt stroomstoot leiden Een 18-jarige Leidenaar is maandagavond mishandeld op de Haarlemmerstraat. Omstreeks half elf werd hij staande ge houden door een jongeman die hem ervan beschuldigde zijn broer te hebben geslagen. Nog voordat de Leidenaar iets kon zeggen werd hij tegen de grond geslagen en vervolgens in de nek bewerkt meteen stroomstootwapen. Daarvan raakte hij even buiten westen. Toen de man weer bij kennis kwam, was de da der verdwenen. Inloopochtend Emille Knappert Scholengemeenschap Emille Knappert houdt 17 april een in loopochtend (vanaf tien uur) in het gebouw Storm Buysing- straat 18C in Leiden. Er is infor matie te krijgen over de oplei dingen gezondheidszorg, uiter lijke verzorging, welzijnswerk en oriëntatie. Verder zijn er de monstraties kappen, schoon- W O N I N G V E R E N I LEIDEN zijn de kantoren van Woningbouw vereniging Leiden en Stjchting ALBA Voor zeer dringende onderhouds klachten kunt u onze servicelijn bellen, 22 62 36. S T 1 C H' - ÉMÊT TING A L BA Verhouding met huurders moet verbeteren De bewonersraad en het bestuur van de woningbouw vereniging De Sleutels hebben de strijdbijl begraven. In een gezamenlijke verklaring geven de kemphanen te kennen, dat ze zich achter de conclusies scharen van een onderzoeksbureau dat het conflict heeft onderzocht. Be langrijkste conclusie is, dat er over en weer te veel wan trouwen is. Bestuur en raad spreken uit dat zij dat willen verbeteren. buurt stappen bij strijdpunten direct naar het hoogste orgaan van de woningbouwvereniging. De sfeer is daardoor te snijden in Sleutels-gelederen. Het wantrouwen over en weer moet door beide partijen wor den bestreden. Sleutels-voorzit ter T. van der Valk en de voor- Een andere conclusie is dat het bestuur niet duidelijk aangeeft waar huurders met hun vragen of klachten moeten zijn. Mede werkers van De Sleutels gaan piet zorgvuldig om met de huurders. Huurders op hun n de bewonersraad. P. Pardon, stellen dat het geen zin heeft met een be schuldigende vinger naar elkaar te wijzen. Wel betreurt Pardon namens de bewonersraad, dat het onderzoeksbureau in zijn rapport over het conflict bij de Sleutels zo weinig aandacht aan de oorzaken van het wantrou wen heeft besteed. Het onderzoeksbureau doet de bewonersraad en het bestuur van de Sleutels enkele ideeën aan de hand voor de bestrijding van het wantrouwen. Beide par tijen moeten elkaar beter infor meren. Verder is het een kwes tie van mentaliteit, vinden de onderzoekers. Het bestuur van de Sleutels komt binnenkort met voorstel len tot verbetering van dl I spraak en organisatie. Een be langrijk onderdeel van de plan nen is de instelling van ee schillencommissie. Sleutel woord is 'klantgerichtheid'. Op 26 april is er een speciale leden vergadering. Daar zal onder meer een 'Breed Beraad' tot stand moeten komen. Daarin krijgen huurders, bestuursle den, personeel en vertegen woordigers van de stichting welzijn zitting. Het Breed Be raad moet het voortouw nemen bij de reorganisatie van de wo ningbouwvereniging. heidsverzorging en voetverzor ging. Ook laten leerlingen van de school zien hoe capsules en gipsmodellen woprden ge maakt. Bezoekers kunnen ad viezen en behandelingen krij gen en kennismaken met appa ratuur voor de beroepen apo thekers-, dokters- en tandarts- assistent(e). Daarnaast staan er informatiestands waar vragen over de opleiding. LEiDEtr» C. Cusell, de ambtenaar die de socia le vernieuwing in Leiden Noord coördineert, mocht gistermiddag de nieuwe speeltuin aan het einde van de Mecklenburgerstraat her openen. Het speelplaatsje is met ondermeer geld uit de sociale vemieuwingspot opge knapt. Leerlingen van de nabij gelegen Sin- gelschool mochten de gerenoveerde speeltuin kbuurman De bewoners van het flatgebouw aan de Veenbes achter de Gooimeerlaan wor den aangesloten op de kabelte levisie van de Stichting Kabel net Merenwijk (SKM). Een ern stig conflict over de aansluitkos ten, waarbij een advocaat was ingeschakeld, is in der minne geschikt. De Veenbesflat omvat 67 huurwoningen die onder de verantwoordelijkheid vallen van de Woningbouwvereniging Lei den. Onlangs werd de flat opge leverd en trokken de eerste be woners in hun huizen. De aan sluiting op het kabelnet was lange tijd een heet hangijzer, omdat de SKM omstreeks 700 gulden per aansluiting rekende. Voor de aansluiting van de flat moeten namelijk extra kosten worden gemaakt. De woning bouwvereniging toonde zich niet bereid die kosten, tegen de 50.000 gulden, te dragen. Er werd gezocht naar aanslui ting bij Stadskabei Leiden, die geen eenmalige aansluitkosten in rekening brengt, maar aange- Elke overtuigend bewijs ontbreekt in zaak tegen 46-jarige Leidenaar leiden/den haag hans koenekoop Vrijspraak op alle fronten. Na drie maanden voorarrest mag een 46-jarige Leidenaar naar huis. De meervoudige kamer van de Haagse rechtbank luister de gisteren uren naar beschuldigingen, verweren en pleidooien. Maar ze had luttele minuten nodig om uit te spreken dat er geen overtuigend bewijs was om de Leidenaar te straffen voor seksueel misbruik van zijn pleegkind. De beschuldigingen van het slachtof fer logen er niet om. Haar pleegvader zou van januari 1990 tot en met novem ber 1992 herhaaldelijk ontucht hebben gepleegd met ars hoogtepunt een ver krachting. Komkommers, kaarsen en zelfs het pompje van een luchtbed zou de Leidenaar hebben gebruikt om zijn seksuele lusten bij haar te bevredigen. Voor officier van justitie mevrouw M. Renckens waren die onthullende verkla ringen van het meisje aanleiding ge weest de man voorlopig op te sluiten en een strafzaak tegen hem te beginnen. Talloze getuigen uit familie- en ken nissenkring van zowel vader als pleeg dochter zijn de afgelopen drie maanden verhoord. Maar geen vèn die verklarin gen waren zo overtuigend, dat ze enige vorm van ontucht konden bewijzen. De meeste getuigen spraken in het voor deel van de vader. Zijn pleegdochter stond bekend als iemand die veel aan dacht trok. Ze kon zich ook erg opdrin gen aan mannen. Met haar problemen kwam ze altijd bij haar pleegvader. Ze zei tegen vrienden en vriendinnen over hem niets dan goeds. Ze droeg zelfs zijn kleding. Een oom had vader al eens gewaar schuwd. 'Pas op. ze is verliefd op je', had hij gezegd. Het was pa wel opgeval len, maar hij zag er geen kwaad in. Hij had het meisje met liefde in zijn gezin opgenomen, nadat het op 11-jarige leef tijd was weggelopen bij haar moeder en stiefvader, die haar mishandelde. „Ze stond met blauwe plekken op de stoep. Ik heb haar altijd als een van mijn echte kinderen beschouwd. Geprobeerd haar bij alles te helpen", vertelde hij de rech- Waarom zijn pleegdochter dan van die nare verhalen over hem naar buiten heeft gebracht, wist hij ook niet. „Mis schien wilde ze wraak nemen?" Vervol gens vertelde hij over de moeizame re latie van zijn vrouw met het pleegkind. Dat leverde binnen het gezin veel span ningen op. Afgelopen zomer ging het niet langer en werd besloten dat de dochter het huis uit moest. „Als je ons gezin niet aankan, dan moet je maar op kamers gaan wonen. Tja, ze is dus uit eindelijk uit het gezin gevallen. En dat zal ze niet leuk hebben gevonden." Friemelen Voor seksueel misbruik had officier Renckens geen bewijzen kunnen vin den. Ze kon niet anders dan vrijspraak vragen. Toch had zij niet halverwege het onderzoek de zaak al opgegeven, want zij kon de Leidenaar nog wel laten be rechten voor de verkrachting. Te meer daar de man zelf toegaf met zijn pleeg dochter naar bed te zijn geweest. Dat was in november 1992 gebeurd op haar kamer, toen hij geld kwam brengen. Hij zei dat hij door haar was verleid. „Zij trok zelf haar joggingbroek uit en begon aan mijn riem terriemelen." Maar de pleegdochter be,weerde dat zij was gedwongen seks met hem te hebben. Om haar verzet te breken, had hij fysiek geweld gebruijü. Renckens hechtte geloof aan deze lezing en eiste voor de verkrachting een celstraf van 18 maanden. Zij baseerde zich op het psy chologisch rapport. Een psychologe, die een aantal gesprekken met het slachtof fer had gevoerd, was tot de conclusie gekomen dat de dochter geen fabels kon vertellen. Maar de advocaat van de pleegvader viel dat psychologisch rapport in zijn pleidooi zwaar aan. Hem kwamen de bevindingen zeer onbetrouwbaar over. „Dat de dochter angst zou hebben voor haar vader na zo veel ontucht, daar kan ik me iets bij voorstellen. Maar juist dan zou zij haar pleegvader willen mijden. En daar was geen sprake van. Getuigen geven een heel ander beeld. Ze had het voortdurend over hem, kwam vaak langs en liet zelfs haar financiën door hem regelen. Dat haar vader heelt toe gegeven dat hij gemeenschap met haar heeft gehad, komt omdat hij de hele waarheid heeft willen vertellen. Hem treft louter het morele verwijt dat hij is ingegaan op haar avances. Hij schaamt zich daar ook voor." De rechtbank trok zich na dit pleidooi terug voor beraad. Kort daarna keerden de rechters terug met de mededeling dat zij de verdachte op alle punten vrij spraken. flat nog net bin nen het gebied ligt waar de SKM vergunning voor heeft was dat niet mogelijk. Het ministerie van verkeer, door tussenkomst van de gemeente Leiden bij het conflict betrokken, gaf geen toe stemming om het gebied van de SKM in te krimpen. De Woningbouwvereniging Lei den eiste via een advocaat van de SKM dat de betaling van de aanlegkosten in de abonne mentsgelden zou worden verre kend. Het vrij lage tarief van de SKM zou hiervoor verhoogd moeten worden „Wij vonden dat we de huurders het hoge entreegeld niet konden aan doen. Dus is namens de bewo ners de advocaat ingeschakeld", vertelt L Gon^alves, woord voerster van de woningbouw vereniging. Een kort geding dreigde, maar de strijdende partijen konden het na overleg eens worden over een lagere vergoeding, waardoor de bewoners van de Veenbesflat nu slechts 100 gul den entreekosten hoeven te be talen, net als bij Stadskabei Lei den. Aanfluiting r Twee Noordwijkse 2 D hotels toppen de duinen af om de gasten zicht op zee te geven, het derde vindt het een aan fluiting Het Honk —j Het bestuur van Het Honk in Koude kerk dreigt op te stappen nu het contract van de jongerenwerkster wordt opgezegd leiden loman leefmans Een blokfluitconcert met en kele honderden deelnemers op het Stadshuisplein en een optreden van de bekende band Tröckener Kecks in het Van der Werfpark. Dat zijn de twee nieuwe publiekstrekkers op de komende Koninginne dag op vrijdag 30 april. Verder worden bijna alle tradidionele evenementen door de Vereni ging Koninginnedag Leiden herhaald en hebben veel buurtverenigingen weer een eigen programma in hun wijk. Het blokfluitconcert moet een Leidse versie worden van wat Golden Earring-drummer Cesar Zuiderwijk ooit deed in Rotterdam. Daar ging het om duizend drummers die tegelijk speelden. In Leiden moeten duizend blokfluitisten hetzelf de gaan doen. Om zoveel mo gelijk deelnemers van verschil lende leeftijden te krijgen, is de muziek simpel gehouden. Het Wilhelmus. Berend Botje en Kortjakje worden gediri geerd door soliste Arille van Eysden. Op verschillende voorverkoopadressen is de bij behorende bladmuziek te krij gen. Studentenvereniging Augus- tinus viert dit jaar haar eeuw feest en doet dat onder meer door op Koninginnedag een aantal activiteiten te ontplooi en. Een daarvan is een open lucht concert van Tröckener Kecks in het Van der Werfpark. De populariteit van deze band garandeert een volle bak. Daarnaast zijn er de evene menten die de Vereniging sinds een aantal jaren in het centrum houdt om de Leidse 'leegloop' op Koninginnedag richting Amsterdam tegen te gaan. Een kindervrijmarkt rond de Koornbrug, straatmu ziek, sportdemonstraties op het Stadhuisplein, straatfeest bij 't Gerecht, jeugd wielerron de rond de Douzastraat, kabel- roetsj bij het waterpodium, kinderkennis bij de Pieters kerk. promenadeconcert in de Waalse Kerk en de Singelloop met start en finish bij het ge bouw van het Leidsch Dag blad. Staat de binnenstad bol van de activiteiten, ook de ver schillende buurt- en sportver enigingen hebben in de bui tenwijken vooral evenementen voor kinderen op het pro gramma staat: optochten, rommelmarkten en bingo's. Het volledige programma staat in de zogeheten Oranje krant, die in de laatste week van deze maand huis-aan- huis wordt rondgebracht. Vanaf 5 april is het algemene telefoonnummer van de gemeente Leiden gewijzigd. Het nieuwe nummer is: 165 165. Daarmee zijn alle nummers die begonnen met 254vervallen. Enkele belangrijke nieuwe nummers: Kredietbank 16 77 77 Woonruimteverdeling 16 78 88 Museum de Lakenhal 16 53 61 Stichting Welzijn 16 77 99 Instituut Burgerraadslieden 16 77 00 De telefoonnummers van de Reiniging (25 20 91); de Sociale Dienst (25 13 13); de afdelingen Belastingen (16 27 77) en Stadskabei (16 27 27) van Sport Recreatie (31 56 01) en de Schouwburg (13 19 41) blijven ongewijzigd. Bel voor informatie: 165 165 Nog ruimte in LCKV-kampen leiden name is nog steeds mogelijk. Opgeven kan op maandag avond van 20.00 lot 21.30 uur bij het secretariaat van de ver eniging aan de Vestestraat 2 in Leiden. Voor inlichtingen en brochures kunnen belangstel lenden het telefoonnummer 071-127827 bellen. De Leidse Christelijke Kampeer vereniging (LCKV) organiseert in de zomer diverse kampen en trektochten voor dè jeugd in binnen- en buitenland. Een groot aantal evenementen is in middels volgeboekt, maar deel- MET PASEN LEKKER TOEREN St. Aagten straat 18 Leiden YAMAHA XT 600E HONDA VT MO HONDA HAWK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21