Vietnamezen op de vlucht voor zuivering Rode Khmer Kans op kernramp 1 op 5 Feiten &Meningen ;;r< Permanente bedreiging voor mondiaal milieu Overzicht ongelukken DONDERDAG 8 APRIL 1993k Ik heb niemand in Vietnam, ik ben daar niet meer dan een zwerver ..Ik ga nooit meer naar Cambodja terug", zegt Dang Yang Chuong, een Vietnamese man aan boord van een veer boot van Phnom Penh naar Vietnam. Hij was timmer man en leefde in een gemeenschap van Vietnamese vis sers aan het Tonle Sapmeer in het noordwesten van Cambodja. PHNOM PENH TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT De afgelopen maand hoorde hij dat 38 van zijn landgenoten door strijders van de Rode Kh mer waren afgeslacht. Zij wer den in hun boten en, terwijl ze probeerden weg te zwemmen, in het water doodgeschoten. Nu is Dang een van de duizenden Vietnamezen die op de vlucht zijn voor een koelbloedig plan van de Rode Khmer om Cam bodja te 'zuiveren' van etnische Vietnamezen. ,,De meeste Viet namezen zullen vertrekken", zegt hij. „Zij gaan met de boot of met de bus. Vroeger konden we gewoon zaken doen met de Cambodjanen en hoefden we ons niets aan te trekken van de genen die ons haatten. Nu is dat allemaal veranderd." Vorige week voeren meer dan duizend Vietnamese boten, voor de veiligheid gezamenlijk in een vloot, vanaf Tonle Sap de rivier af in de richting van Viet nam. Dit zijn de Vietnamese 'bootvluchtelingen' van de jaren '90 die naar Vietnam terug keren om aan onderdrukking te ontkomen, in plaats van Viet nam te ontvluchten zoals ze in de jaren '80 hebben gedaan. Troepen van de Verenigde Na ties bieden de vluchtelingen be scherming nu het anti-Vietna- mese geweld zo dramatisch is toegenomen. Bij zeven aanvallen zijn in Cambodja onlangs ongeveer honderd Vietnamezen om het leven gekomen. Dat is de wrede praktijk van de 'etnische zuive ring', die de Rode Khmer de Cambodjaanse bevolking op legt. Wat de functionarissen van de Verenigde Naties de meeste zorgen baart, is dat veel Cam bodjanen de campagne van de Rode Khmer lijken goed te keu ren. „Er is zeer weinig afkeuring te horen", aldus VN-woordvoerder Eric Fait. „Er lijkt vreugde te be staan over het vertrek van deze Vietnamezen. Het lijkt de wil te zijn van het Cambodjaanse volk." De VN was geschokt dat zelfs prins Norodom Sihanouk, het officiële staatshoofd van Cambodja, heeft gezegd dat „het enige redelijke alternatief dat de Vietnamezen overblijft, is Cambodja onmiddellijk te ver laten en in Vietnam te gaan wo- Cambodjanen gedragen zich al eeuwenlang vijandig tegen over de vlijtige Vietnamezen. Grote stukken voormalig Cam- bodjaans grondgebied zijn op geslokt door Vietnam, en in de Cambodjaanse folklore zijn de mensenetende reuzen altijd Vietnamees. Door de hele ge schiedenis heen zijn de Vietna mezen lot zondebok gemaakt voor de binnenlandse proble men van Cambodja. In 1970 keek de door de VS gesteunde regering van Lon Nol toe terwijl honderden, mogelijk duizen den, Vietnamezen in een po grom werden vermoord. Van 1975 tot 1979 weet Rode Kh mer-leider Pol Pot het falen van zijn bewind aan 'Vietnamese provocateurs' en werden er zo veel mogelijk vermoord. De geschiedenis begint zich te herhalen. Na enkele geïso leerde aanvallen vorig jaar, is de Rode Khmer nu een meer gere gelde campagne begonnen. De Rode Khmer verspreidt pam fletten waarin de Vietnamezen die rond het meer wonen, wordt aangeraden te vertrek ken. Sommigen zijn naar de hoofdstad Phnom Penh ver huisd, maar eind vorige maand was het ook daar raak. Onbe kenden gooiden bij vier Vietna mese café's en bordelen grana ten naar binnen. Twee mensen kwamen daarbij om. De Vietnamezen die daar de mogelijkheid toe hebben, ma ken zich op om te vertrekken. Maar veel etnische Vietname zen die in de provincie wonen, zijn in Cambodja geboren, spre ken de taal en zijn met Cam bodjanen getrouwd. Zij hebben Een drijvend dorpje van Vietnamese boten ligt in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh klaar om af te reizen naar Vietnam. Vorige week ver trokken meer dan duizend scheepjes, voor de veiligheid gezamenlijk in een vloot, vanaf Tonle Sap de rivier af in de richting van Vietnam. De Viet namezen in Cambodja slaan massaal op de vlucht voor het tegen hen gerichte geweld. foto ap in Vietnam niets meer te zoe ken. Man Thi Deow heeft zeven kinderen en heeft haar hele le ven in Cambodja gewoond. Twee weken geleden ontvoerde de Rode Khmer haar man en een van haar kinderen. Zij be sloot met haar gezin te vluch ten. „Pol Pot zal doorgaan, dus vluchten is de enige mogelijk heid", zegt ze, zittend in een kleine boot met een rieten dak. „Maar ik heb niemand in Viet nam. Geen huis, geen land. Ik ben daar niet meer dan een VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Perm Krasnoyarsk I MOSKOU (noordwest), maar eveneens, buiten Rusland, het Sevanmeer (Armenië), het Aralmeer (Cen- traal-Azië), de Zee van Azov (waaraan de Krim ligt), de streek rond Soemgajt'(Azerbajd- Het nucleaire ongeluk van dins dag in Tomsk-7, in West-Sibe- rië, wijst de internationale ge meenschap op de permanente dreiging die uitgaat van hetgro- zjan) ofKoertda (Estland) te aantal nucleaire installaties voor civiel en militair gebruik in de voormalige Sovjetunie. De voor buitenlanders verbo den lokaties bedekken het hele vroegere rijk, zoals Tomsk-7, Tsjeljabinsk-40,Sverdlovsk-44, en Penza-19, om er maar een paar te noemen in het centrum van Rusland en in Siberië, en Semipalatinsk (Kazachstan), waar een nationale weten schappelijke ploeg kort geleden meer dan 230 miljoen ton ra dioactief afval heeft ontdekt. En dan noemen we nog niet de civiele kerncentrales, die in po tentie ware kruitvaten zijn, zoals die van Tsjernobyl, Sint Petersburg (Sosnovi Bor) en Ig- nalina (Litouwen). De vervuiling een algemeen verschijnsel, of dat nu komt door eutrofiëring (een vergroting van de voedsel- rijkdom als gevolg van een over maat aan organische stoffen), of door het lozen van afval al leen al via de Volga stroomt jaarlijks zeven miljard kubieke meter vervuild water in de Kas pische Zee dan wel als gevolg van radio-activiteit, zoals het geval is bij veel tappunten van water in de Oeral, waar nie mand mag komen. De milieufunctionaris in de re gering van president Jeltsin, Aleksej Jablokov, erkende in 1992 dat 75 procent van de ri vieren, meren en watervlakken vervuild i In 1986 deed zich in Tsjernobyl, De kustwateren worden belast Oekraïne, het ergste ongeluk met de jaarlijkse lozingen van in de geschiedenis met kernreactor voor civiel gebruik voor. Bijna dertig jaar eerder, in 1957, leidde een kernexplosie in Tsjeljabinsk-40, in de Oeral, tot een radio-activiteit die 100 keer belangrijker was dan die van Tomsk-7 dinsdag. Bovenop de radio-actieve be smetting, waarvan de mate niet precies is vast te stellen, vormt het gehele milieu in de vijftien staten die uit de Sovjetunie zijn ontstaan een bedreiging op we reldniveau. Water, aarde en lucht zijn door verschillende soorten vervuiling meer of minder ernstig aange tast op een op pervlakte van meer dan 22 miljoen vier kante km. De lijst van getrof fen streken is lang: het zuide lijk stroomge bied van de Wolga, het steenkoolbek ken Koesbass en het gebied rond Krasno- jarsk (West-Si- berië), Cen traal-lakoetië (Oost-Siberië), de omgeving Geen gevolgen voor Nederland UTRECHT «ANP 1 de r r de De explosie in een plutonium- fabriek in de gesloten stad Val, zo staat Tomsk-7 (West-Siberië) heeft geen gevolgen voor de volks gezondheid in Nederland. Het Rijksinstituut o Volksgezondheid en Miieuhy- dit nucleaire giëne (RIVM) heeft op dit mo- afval is vol ment geen enkele verhoging genshetrap- van de radio-activiteit in Ne- p0rt twee derland gemeten. Dat deelde keer zo groot een woordvoerster van het a)s de radio- ininisterie van volksgezond- activiteit die held gisteren mee. Volgens vrijkwam na het ministerie is het ongeluk de GRONINGEN HERMAN DAMVELD Milieuorganisaties als Greenpeace verbazen zich niet over het ongeluk in de opwer kingsfabriek Tomsk-7. Greenpeace heeft in een recent rapport uitgerekend dat de kans 20 procent is dat binnen vijfjaar een kern ramp gebeurt in Rusland of Oost-Europa. Het betreft hier alleen ongelukken met de eerste generatie kerncentrales voor stroom- levering. Nieuwere centrales of kerninstalla ties voor militaire doeleinden als in Tomsk, vallen hierbuiten. Na het ongeval met de kerncentrale Tsjer nobyl in april 1986 wilde de internationale gemeenschap zich tegen een herhaling wa penen. De meetsystemen die zijn opgesteld nemen alleen de radioactiviteit waar en voorkomen een kernramp niet. Daarom pleitten verschillende westerse regeringen ervoor de kerncentrales van het type Tsjer nobyl en oude centrales in de Tsjechische Republiek en Bulgarije te sluiten of op te knappen. Installaties als in Tomsk vielen buiten de geplande hulp. En dat terwijl gebleken is, dal deze haastig gebouwd zijn en onder druk stonden om zoveel mogelijk plutoni um voor het kernwapenprogramma te ma ken. Tomsk-7 is een groot militair indus trieel complex met vijf kerncentrales, waar van er nog twee in bedrijf zijn. Ze dienen behalve voor plutoniumproduk- tie ook voor stadsverwarming. Dit maakt uitschakeling moeilijk. Ook staan in Tomsk- 7 installaties voor verrijking van uranium en opwerking van gebruikte brandstof uit kerncentrales. Daar komt veel afval bij vrij. Dat is tot voor enkele jaren in twee grote, speciaal aangelegde vijvers gedumpt. Ook is een omvangrijke hoeveelheid afval onder gronds geinjecteerd in zandlagen op 220 tot 360 meter diepte. Oplappen Voor het oplappen van de kerncentrales is veel geld nodig, zo hebben internationale onderzoekingen uitgewezen. De ergste ge breken zijn aangetroffen bij de kerncentra les van hetTsjernobyl-type (15 in bedrijf en drie in aanbouw) en bij tien drukwaterrec- toren in Rusland, Bulgarije, de Tsjechische Republiek en Slowakije. De Tsjernobyl-ly- 1 pes staan in Rusland, Oekraïne en Litou wen. Daarnaast zijn er nog 32 drukwaterre- actoren in bedrijf en 20 in aanbouw in de genoemdelanden. Voor verbetering van de onveiligste reacto ren hebben de zeven rijkste industriële wes terse landen (G-7) na jarenlange discussies vorige maand een fonds gevormd. Als alles goed gaat, storten de deelnemende landen daar 1,2 miljard gulden in. Dit is zo'n 45 miljoen gulden per centrale. Een vergelij king met Nederland: voor de instandhou ding van de kerncentrale Borssele willen de Nederlandse elektriciteitsbedrijven 325 tot 400 miljoen gulden investeren. Uit onderzoek van het Internationale Atoom Énergie Agentschap te Wenen is ge bleken dat de oudste tien drukwaterreacto- ren elk 97 veiligheidsproblemen hebben, waarvan 60 zo ernstig, dat onmiddellijke actie nodig is. Hoe die 97 veiligheidsproble men met 45 miljoen moeten worden ver holpen is een rdadsel. De Europese Gemeenschap heeft ook geld beschikbaar gesteld. De centen kwamen echter moeilijk los door onenigheid binnen de Brusselse bureaucratie. Bovendien is veel westers geld niet besteed aan het op- lappen van oude kerncentrales, maar voor de bouw van nieuwe. De milieuorganisatie Friends of the Earth International heeft begin dit jaar een rap port uitgebracht over de westerse belangen bij de kernindustrie in Midden- en Oost- Europa. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat voor het opknappen van oude centrales tot nu toe 450 miljoen gulden is uitgegeven, terwijl aan de bouw van nieuwe kerncentra les 960 miljoen gulden werd besteed. De veiligheid van een aantal centrales in de be treffende landen is verbeterd, maar het vei ligheidsniveau geeft nog steeds te denken. Wie help wie? Erik Pozdoesjev is directeur van Rosenargo- atom, het elektriciteitsbedrijf dat alle Russi sche kerncentrales exploiteert. In de nieuwsbrief van deze maand van het Lon- dense Uranium Instituut, een belangenver eniging van de kernindustrie, zegt hij dat Rusland gewoon moet betalen voor appara tuur uit het Westen: „Tot nu toe gaat de geldstroom de verkeerde kant uit en vloeit ons geld naar het Westen. Daarom weet ik niet precies wie wie helpt", verzuchtte Po zdoesjev. Ongeacht de problemen met bestaande kerncentrales heeft de Russische regering een plan goedgekeurd voor de bouw van 27 kerncentrales met een vermogen van 17.000 MegaWatt, die uiterlijk in het jaar 2015 in bedrijf moeten zijn. Het plan voorziet in de bouw van 15 drukwaterreactoren, vier kweekreactoren, vier kerncentrales voor stadsverwarming, drie grafiet-lichtwaterre- actoren, en één kerncentrale van het Tsjer- nobyl-type. De meest opvallende uitbreiding is de bouw van snelle-kweekreactoren, juist nu deze re actoren het in West-Europa zeer moeilijk hebben. Het plan voorziet in drie kweekre actoren van elk 800 MegaWatt in de zuide lijke Oeral en één kweekreactor van 800 MegaWatt bij Belojarsk, waar al een kweek reactor in bedrijf is. Kernongelukken in de Sovjetu nie zijn altijd omgeven geweest door geheimzinnigheid, omdat de Sovjet-autoriteiten door gaans geen informatie wilden geven. Een overzicht van onge lukken die bekend werden: 29 september 1957: Container met kernafval ontploft op het complex Tsjeljabinsk-65, een geheime kerncentrale in het Oeral-gebergte. Bijna elfdui zend mensen worden geëvacu eerd. Zomer 1967: Het Karatsjaj- meer, dat binnen het complex Tsjeljabinsk-65 ligt en waarin kernafval werd gedumpt, droogt op en radioactieve deeltjes wor den door de wind meegevoerd. Bijna negenduizend mensen worden geëvacueerd. Augustus 1985: Ontploffing in een faciliteit waar kernonder zeeërs nieuwe brandstof krij gen. De ontploffing in de facili teit bij het dorp Doenaj aan de Tsjazjma-baai, 55 kilometer ten zuidoosten van Vladivostok, bleef tot 1990 geheim. In 1991 maakte Greenpeace bekend dat de straling nog altijd honderd keer boven het niveau van de normale achtergrondstraling ligt. 26 april 1986: Explosie in reac tor van de kerncentrale in het Oekraïnse Tsjernobyl. Radioac tieve wolken verspreiden zich over verscheidene Europese landen. Het officiële dodental is 31, maar volgens de Oekraïnse autoriteiten zijn er duizenden miljoenen tonnen industrieel e huishoudelijk afval, terwijl va ten kernafval en afval van kern reactoren zich opstapelen in de Noordelijke IJszee. De internationale milieu-orga nisatie Greenpeace heeft in maart, onder aanhaling van een rapport dat is opgesteld op ver zoek van Jeltsin, gezegd dat de marine van de voormalige Sov jetunie de Noordelijke IJszee en de Stille Oceaan de laatste der tigjaar heeft gebruikt als stort plaats voor nucleair afval. Achttien kernreactoren, waar van zes beschadigde, die af- komstigzijn „lokaal i ramp n ziekten overleden die verband houden met de straling en zijn er nog steeds steeds mensen ziek van de ramp. 26 juni 1989: Tijdens reparaties aan het kernenergiestation Koersk, ten zuiden van Moskou, komt er radioactief water vrij, waarvan een deel uit het ge bouw lekt. 4 mei 1991: Lek bij de Bilibin- kerncentrale in Noord-Siberië. Het ongeluk zou geen gevolgen hebben gehad. 10 juli 1991: Door een lek bij de Ignalina-kerncentrale in Litou wen wordt bij drie mensen ver hoogde straling geconfronteerd. 11 oktober 1991: Door een brand in de Tsjernobyl-centrale wordt een deel van het dak ver woest en moet een reactor tij delijk worden stilgelegd. 1 november 1991: Een nieuwe brand in Tsjernobyl, deze maal in een generatorruimte van de stilgelegde reactor Nr. 1. Geen verhoogde straling. 4 maart 1992: Door een brand moet de Balakovskaja-centrale worden stilgelegd. Geen ver hoogde straling. 24 maart 1992: Een lek in het grafietbuizenwerk van reactor Nr. 3 van de Leningradskaja- centrale, 50 kilometer ten oos ten van Sint Petersburg, laat een kleine hoéveelheid radioactief gas ontsnappen. De filters van de centrale zuiveren de gassen, zo verklarèn de autoriteiten. 6 april 1993: Een tank met ra dioactief afval ontploft in een geheime wapenfabriek in de stad Tomsk-7. Explosie trof plutoniumfabriek voor kernwapens Tsjernobyl. Rookpluimen boven de Siberische industriestad Tomsk, op amper tien kilometer afstand waarvan dinsdag een radioactieve wolk vrijkwam na de ontploffing v air afval. foto»ap i reservoir met nucle- De explosie in de gesloten stad Tomsk-7 deed zich volgens de persdienst van de Russische commissie voor atoomenergie voor in een plutoniumfabriek. De fabriek haalt plutonium voor kernwapens uit afval van urani um en plutonium. Dinsdag ontplofte een opslagvat van 28 kubieke meter gevuld met een „middelmatig radio actief' mengsel van in kerncen trales gebruikte nucleaire brandstofstaven, aldus een ver klaring van de commissie. De oorzaak was vermoedelijk over verhitting. Er vond geen kernre actie plaats. Tomsk-7 vormt onderdeel van het streng geheim gehouden uitgebreide militaire complex van Rusland. Zoals alle genum merde steden in het land staat het niet op kaarten, daar deze steden zich bezighouden met onderzoek naar of het ontwik kelen van wapens. Het nummer 7 wil niet zeggen dat Tomsk 1 tot en met 6 ook bestaan. Vol gens Greenpeace is Tomsk-7 een van de drie plaatsen in Rus land waar plutonium wordt ge maakt. De andere fabrieken lig gen in het gebied van Krasno- jarsk in Oost-Siberië en in Tsjel- jabinsk in West-Siberië.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2