Onderzoek naar het déja-vu-gevoel 'Koude douche' blijkt geslacht van paling te kunnen wijzigen \Y Reparatie ruimte-telescoop zal een hele klus worden Verdubbeling dodental door tropenziekten Tapijt deugt niet Mythe bedreigt tijger 1 Zé s DONDERDAG 8 APRIL 1993 Hij kost ruim drie miljard gul den en draait sedert enkele ja ren in een baan om de aarde: de Hubble Space Telescope' (HST). Ongestoord door lucht trillingen van de steeds smeri ger wordende dampkring biedt hij aardse astronomen onge kende uitzichten op de verre mysteries van de kosmos. Maar de HST is niet zoals hij zou moeten zijn. Meteen nadat de eerste beelden waren binnengekomen, bleek dat de hoofdspiegel door een stommiteit niet de vereiste pa- raboolvorm had. Daarop wer den plannen gesmeed voor een optisch systeem dat die fouten moet opheffen. Die 'bril' zal naar verwachting eind dit jaar door een speciale shuttle-vlucht naar boven worden gebracht en door getrainde astronauten in de HST worden geschoven. Een hele klus. Maar zijn 'evenwichtsorganen' laten het ook één voor één af weten. Dé telescoop kan grieze lig nauwkeurig op een zeker ob ject worden gericht met een uit gekiend standregelingssysteem, waarbij een serie zware gyro scopen en sterrensensoren de hoofdrollen spelen. Enkele gyroscopen zijn inmid dels uitgevallen en hetzelfde lot onderging onlangs een sensor. Met deze sensoren worden be paalde sterren als positiebakens gebruikt, waardoor de HST zijn kijkrichting 'herkent'. Hij heeft er drie en twee daarvan zijn vol doende voor de vereiste positie bepaling. Het verlies van die ene is dus niet rampzalig, maar dan moet er niet nóg een uitval len. Daarom studeert men nu voor alle zekerheid op de mogelijk heid om de HST mefdesnoods één sensor te besturen. Inmid dels wordt ook koortsachtig na gegaan of er nog tijd is om de reparatieploeg aan het eind van dit jaar ook een paar nieuwe gyroscopen en sensoren mee te geven. Robot voert hersenoperatie uit THE INDEPENDENT Een klein Brits bedrijf bouwt aan wat de eerste robot ter wereld kan worden die hersenoperaties uitvoert. Patrick Finlay, directeur van het bedrijf, benadrukt dat de robot de chirurgen niet zal vervangen, maar ze assisteert, zoals een automatische piloot. Het bedrijf is ge specialiseerd in robots in de gezondheidszorg, en heeft onlangs de eerste robot-laparoscoop gepresenteerd een buisvormig instru ment, dat aan een camera kan worden bevestigd om de chirurgen in het lichaam van de patiënt te kunnen laten 'kijken'. De Laparo- bot moet tussen de 40.000 en 68.000 gulden gaan kosten, afhanke lijk van hoe hij wordt gebruikt. Chirurgen verwachten er binnen een paar weken in een Londens privé-ziekenhuis mee te kunnen werken. Dat betreft dan in eerste instantie galblaasoperaties, blin- de-darmoperaties en het operatief zetten van botbreuken. Het is de bedoeling dat de hersenrobot biopsies gaat uitvoeren op hersentumoren en vreemd weefsel verwijdert. De robot zou tot op minder dan een millimeter nauwkeurig zijn. Daarmee zouden de len van de hersenen geopereerd kunnen worden, waar chirurgen met de bestaande technieken niet bij in de buurt durven komen. De chirurg voedt de robot mei een versie van een gewoon hersen onderzoek. De robot heeft zijn eigen 'intelligente' software en zal een voorstel doen voor de beste route naar de tumor, waarbij het minst schade wordt gedaan aan het omliggende, gezonde weefsel. De chirurg zal zich met de boor op de robot richten om het gat te maken, en het hersenweefsel verwijderen. Ongevoelig voor insektesteek WASHINGTON AFP/RTR/UP1 Het dodental veroorzaakt door de vijf be langrijkste tropische ziektes dreigt rond het jaar 2010 te verdubbelen van twee naar vier miljoen als er volgens de Wereldgezond heidsorganisatie niet direct maatregelen worden genomen. Een half miljard mensen in meer dan hon derd landen lijdt aan een tropische ziekte, en meer dan de helft van de wereldbevol king woont in gebieden met besmettingsge vaar. De verspreiding wordt v ooral veroor zaakt door de bevolkingsgroei, de weer stand van de malaria-mug, de migratie van de bevolking, economische en milieu-ver anderingen. Om verspreiding tegen te gaan is een ver dubbeling van de huidige begroting van 65 miljoen gulden nodig. De vijf tropische ziektes die zich in rap tem po verspreiden zijn: malaria, verspreid door een vrouwtjes- mug, veroorzaakt zo'n twee miljoen doden per jaar. schistosomiasis, de 'slakkenkoorts'. heeft 200 miljoen mensen besmet in Azië. Afrika en Latijns-Amerika. Het veroorzaakt onder meer gezwollen interne organen en ver zwakking, met name bij kinderen. lymphatische filardiasis. verspreid door muggen, heeft 32 miljoen mensen besmet, vooral in India. leishmaniasis veroorzaakt huidzweren en andere letsels en wordt verspreid door bloedzuigende zandvliegen in het Midden- Oosten en het Middellandse-Zeegebied. Jaarlijks 80.000 doden. Afrikaanse slaapziekte, verspreid door de tsetse-vlieg, veroorzaakt hersenletsel. 25.000 doden per jaar. Voor sommige mensen zijn wespen en bijen levensgevaarlijk. foto archief ANP Elke zomer overlijden nog mensen door een heftige allergische re actie op een bije- of wespesteek. Een nieuwe therapie heeft zeer gunstige resultaten. Maar volgens de Nederlandse Vereniging voor Allergologie (NVA) zijn veel patiënten daarvan niet op de hoogte, zodat ze onnodige risico's lopen. Mensen die zeer heftig reageren op een steek van een bij of wesp kunnen in een anafylactische shock (met ademnood en diepe be wusteloosheid) terecht komen. In extreme gevallen is dat dodelijk. Voor patiënten met algemene reacties bij wie overgevoeligheid voor gif van bijen of wespen is vastgesteld, is hyposensibilisatie vol gens de NVA de beste behandeling. Bij deze therapie wordt de stof die de allergie uitlokt, het gif van de bij of wesp dus, in steeds stij gende doses onder de huid ingespoten. Daardoor wordt de patiënt er ongevoelig voor. Wetenschappers hebben een methode ontwikkeld om gestandaar diseerde extracten van insektegiffen te maken. Hyposensibilisatie is daardoor volgens de NVA een veilige en doeltreffende therapie ge worden. Virussen in strijd tegen kanker Dat virussen bijdragen aan de vorming van kwaadaardige ge zwellen bij de mens, is al langer bekend. Gebleken is ook dat er virussen zijn die juist bescher ming bieden tegen kanker. De Belgische professor Jean Rommelaere, leider van de af deling tumorvirologie van het Duitse Kankeronderzoekcen trum DKFZ in Heidelberg, zegt erin geslaagd te zijn aan te to nen dat zogenoemde parvovi- russen de groei van kwaadaar dige gezwellen bij muizen af remmen. De proeven wezen uit, dat de virussen de kankercellen aangrepen, maar de gezonde cellen ongemoeid lieten. Het onderzoek is er nu op ge richt parvovirussen mogelijk te gebruiken bij de behandeling van kanker bij de mens. Eerst zal echter moeten worden vast gesteld of deze micro-organis men bij de mens geen andere ziekten veroorzaken. Jean Rom melaere kent één parvovirus, de B-19, die bij de mens wel een infectie kan veroorzaken. Maar die is van onschuldige aard. De virussen, zo geeft Rom melaere als mogelijke verklaring voor hun kankerbestrijdende werking, verstoren de tumor- groei door de produktie of acti viteit van antikankerstoffen, zoals interferonen, interleuki- nen en tumor necrosis factoren, in het lichaam van mens of dier te stimuleren. De natuurlijke bescherming van een infectie met het parvovirus tegen kan ker heeft de onderzoeker met zijn muizenproeven duidelijk kunnen aantonen. De groei van tumoren werd afgeremd en in enkele gevallen, zoals bij borst kanker, was zelfs sprake van een volledige teruggang van het ge zwel. Studies hebben uitgewezen dat bepaalde vormen van kanker, zoals aan de baarmoederhals, minder voorkomen bij mensen die met het parvovirus waren besmet dan bij niet-geïnfecteer- de personen. „Het lijkt dus dat een infectie met het parvovirus ook bij mensen invloed heeft op kanker", aldus de viroloog. groter. Volgens Komen zijn dat teke nen dat de paling zich voorbereidt op de terugtocht naar zijn geboorte grond: de Sargassozee bij Bermuda. De ogen bij voorbeeld worden groter, omdat de paling via de diepzee trekt. De kwekerij versnelt niet alleen het groeiproces, maar ook de geslachts rijpheid van de aal. Mannetjesaal is in binnenwater geslachtsrijp na 6.7 jaar. Dan besluit de paling terug te trekken. In de kwekerij wordt ook dat proces versneld en duurt het maar twee jaar. „Vrouwtjesaal trekt pas naar zee als ze twaalf jaar is. Daarom groeien ze in de kwekerij ook veel langer door. Ze kunnen wel vier ons wegen. Meer vrouwtjes betekent meer gewicht aan vis. Bovendien kunnen vrouwtjes be ter worden gerookt. Ze zijn nu een maal vetter. Reden voor de vakgroep om te on derzoeken wanneer paling zijn ge slacht bepaalt en of dat is te beïnvloe den. „Je hebt een aantal factoren die van invloed kunnen zijn. Dat is het zoutgehalte van het water, de voed selsituatie. de hoeveelheid paling en de temperatuur. De temperatuur is het meest voor de hand liggend. Ook bij schildpadden en krokodillen zijn dit soort proeven gedaan. Als de eie ren een bepaalde periode op 30 gra den werden bewaard, dan werden het allemaal vrouwtjes. Bij 20 graden wer den het allemaal mannetjes. Dat pro beren we nu ook bij de aal uit te zoe ken." Het onderzoek wordt samen ge daan met de Rijksuniversiteit in Utrecht en de universiteit van Leu ven. De EG steunt het onderzoek met subsidie. Tijdens het onderzoek krijgt de pa ling verscheidene 'wisselbaden'. Er zijn groepen paling die eerst op 25 graden worden 'gezet'. Daarna krijgen ze een half jaar een 'koude douche' van 18 graden en vervolgens wordt de temperatuur weer opgevoerd tot 25 graden. Met die variaties in tempera tuur proberen de onderzoekers te ontdekken of een kouschok invloed heeft op de geslachtsbepaling. „Is zo'n periode ontdekt, dan gaan we die nader onderzoeken. Totdat je exact weet, wanneer de geslachtsbe paling begint". In Oorlog en Vrede van Tolstoj heeft de 16-jarige Natasha tijdens een de pressieve bui een déja-vu-ervaring. Ook Charles Dickens beschrijft hoe zijn held David Copperfïeld er één krijgt. De déja-vu-ervaring, het gevoel dat je iets herkent of eerder denkt te hebben meegemaakt, komt talloze malen voor in de wereldliteratuur, ar slechts sporadisch in weten schappelijke publikaties. Door de meeste wetenschappers is de ervaring met enige minachting ter zijde geschoven. Zo niet door psychi ater Herman Sno. Hij promoveerde vorige week aan de Universiteit van Amsterdam op 'De déja-vu-ervaring'. Sno schat dat 50 a 60 procent van le mensen wel eens een ervaring heeft met déja-vu. Het zou worden veroorzaakt door kortsluiting in de hersenen, door concentratieproble- men, ervaringen uit een vorig leven, prikkels die van het rationele naar het emotionele deel van de hersenen worden gezonden. „Iedereen bedenkt zijn eigen ver klaring om iets abstracts hanteerbaar te maken", zegt de promovendus. Sno heeft de déja-vu-ervaring onder zocht als psychologisch fenomeen. Eén ding staat voor hem vast: er is niet één alom toepasbare verklaring voor het verschijnsel. Sno houdt het zelf op een waamemings- of geheu genstoornis. Of allebei. Welk type mens het vaakst déja-vu- ervaringen heeft? Sno: „Dan zou ik moeten speculeren. Er wordt wel ge zegd dat het vaker voorkomt bij dwangmatige mensen, die bang zijn om fouten te maken, of personen met een hysterisch karakter, die hele vluchtige indrukken opdoen. Schi zofrene patiënten zouden het vaker Tijgers zijn symbool voor kracht en snelheid maar, met name in Azië, ook voor gezondheid. Een oude mythe wil dat tijgerbotten geneeskrachtige wer king hebben. En zoals de neushoorn dreigt uit te sterven omdat zijn hoorn mannelijke seksuele potentie zou versterken, zo wordt de tijger be dreigd door de jacht op zijn prachtige vacht en zijn beenderen. Over zijn lot is onlangs met grote zorg gesproken op de eerste interna tionale tijgerconferentie in New Del hi, waar de 300 deelnemers besloten tot het oprichten van een 'Global Ti ger Forum' van landen waar nog tij gers voorkomen. Dat zijn er al niet zo veel meer. Het leefgebied van de tijger strekte zich ooit uit van de Kaspische Zee tot aan de Japanse Zee. Nu komt de tijger nog slechts voor in Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn er nog maar zo'n 6000. Daarvan zouden er 4300 rondlopen in de 19 Indiase natuurparken, 1500 in Thailand en Maleisië, 400 op Sumatra i 300 in Nepal. De Zuidchinese en Siberische tijgers zijn al in de jaren dertig en veertig massaal afgeslacht. Deze schatting zou bovendien nog eens geflatteerd kunnen zijn. Zo lopen er volgens het Indiase ministe- voor milieu en bosbeleid aan de Indiaas-Nepalese grens geen 104 tij gers rond (een cijfer dat op de confe- tie werd gehanteerd), maar hoog stens twintig. Het twintig jaar geleden door India gelanceerde, unieke en ambitieuze 'Tijger Beschermingsprogramma' heeft sterk geleden onder 'politieke en bureaucratische tegenwerking'. Er kwam niets van terecht. De mythe die de tijger bedreigt stamt uit een Chinees medisch hand boek uit 1597. Daarin worden alle ge neesmiddelen opgesomd, die van tij gerbotten kunnen worden gemaakt. De beenderen van de voorpoten die nen als grondstof voor middelen te gen reumatiek, brandwonden, tyfus en zelfs malaria. Een aftreksel van tij gerbotten zou nachtmerries voorko men. 'Oude kennis' is nog steeds in trek, ook al is zij duidelijk achterhaald en wordt het vooruitgangsgeloof ferm beleden. Geen zinnig mens laat zich op 16de- eeuwse wijze opereren of zelfs maar een kies trekken. Maar fa beltjes over oude geneesmiddelen doen het nog altijd goed. En dat bete kent handel. Een zak tijgerbeenderen doet daar om 20.000 dollar. Met een kilo tijger- botten kan 25 liter 'tijgerwijn' worden gemaakt, die reumatische pijnen zou stillen: in de geïndustrialiseerde we reld gaat een halve liter daarvan dan ook'voor vier dollar van de hand. In 1991 exporteerden Chinese farmaceu tische bedrijven meer dan 15.000 doosjes tijgerbottabletten, 5.250 kilo tijgervellen en 31.000 flessen tijger hebben, of patiënten die aan een be paalde vorm van epilepsie lijden. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat iedereen die déja-vu-ervaringen heeft, ziek is. In het algemeen kun je wel zeggen dat het verschijnsel voor komt bij bepaalde ziektebeelden zoals epilepsie of schizofrenie." Sno moest zijn onderzoek verrich ten zonder subsidie. „Men gaat er van uit dat wetenschappelijk onderzoek praktisch nut voor de maatschappij moet hebben. En tja, dat is moeilijk hard te maken met zo'n mystiek on derwerp. Hoewel ik ervan overtuigd ben dat kennis over de déja-vu-erva ring een voordeel is bij het onderzoek naar geheugenverlies of de meervou dige persoonlijkheid. Het kan iets zeggen over de emst van een depres sie, een voorbode zijn van een epilep tische aanval of bij een schizofreen iets zeggen over de herhaling van psychotische perioden. Sno legde voor zijn proefschrift een vragenlijst voor aan 213 mensen en beschrijft twee patiënten met déja- vu-verschijnselen. De eerste is een 49- jarige man die een zware hersen schudding opliep bij een auto-onge val. De tweede een 19-jarige schi zofrene patiënte bij wie de déja-vu- verschijnselen een pathologisch ka rakter hebben gekregen. Sno: „Normaal gesproken weet je bij een dergelijk verschijnsel dat het niet echt is. Bij haar is dat besef weg gevallen. Ze denkt dat ze de reïncar natie is van een beroemde filmster." „Ook al is het interessant om déjè vu te betrekken bij het onderzoek naar bepaalde ziekten, dat wil zeker niet zeggen dat mensen met die erva ringen ziek of gek zijn." Lachend: „Niet dat het iets zegt, maar ik heb het zelf ook één of twee keer per jaar." De Siberische tijger: in de jaren dertig en veertig massaal afgeslacht. wijn. Zo bleek op de conferentie. Daarom mag men het de Indiase regering ook niet te zeer kwalijk ne men, dat het Tijger Beschermings programma' niet heeft gewerkt. Te gen commercieel uitgebuite mythes is nauwelijks kruid gewassen Boven dien is het ongerepte leefgebied van de tijger de laatste twintig jaar met ze ker 1175 vierkante kilometer afgeno men. De bevolking groeide met 300 miljoen mensen, de veestapel met 100 miljoen stuks en de vraag naar brand- en timmerhout nam navenant toe. Blijft de vraag, of de tijger nog van de ondergang te redden is of dat de mythe het wint en de tijger ook in fei te een mythologisch dier wordt. We moeten weer terug naar een geweven ta pijt waarvoor je geen rugmateriaal nodig hebt of een mooi karpet op een millieuvriendelijke vloer. foto pr Het kamerbrede tapijt deugt niet. Het mag dan bijdragen tot ons comfort, maar de po lyamide is slecht voor het milieu. Zo heeft ir. José Potting, milieuhygiëniste bij de Utrechtse vakgroep Natuurwetenschap en Samenleving, na een tweejarig onderzoek in het Utrechts Universiteitsblad geconsta teerd. Van de 65 miljoen vierkante meter kleed die de Nederlander jaarlijks koopt, is tweederde tapijt. Veertig procent daarvan heeft een pool van het milieu-onvriendelijke polyami de. Linoleum komt uit het onderzoek als het minst milieu-onvriendelijk naar voren. Dat wil volgens de onderzoekster niet zeggen dat het ideaal is als vloerbedekJting. De lak- laag die voorkomt dat het bij het leggen wordt beschadigd, is niet bepaald gezond. Het is volgens Potting net zo onnodig wol len tapijten van een laag rubber te voorzien. „Polypropyleen kan. Of gewoon jute. Mis schien is wel de meest ideale oplossing om het tapijt te weven. Dan hoef je helemaal niet te plakken, heb je amper rugmateriaal nodig". Jonge resten van mammoet gevonden GRONINGEN HENK HELLE AAA Op het Siberische eiland Wrangel hebben Russische onderzoekers overblijfselen ge vonden van een wolharige dwergmam moet, die niet ouder kan zijn dan zo'n 4000 jaar. Dat meldt het Engelse vakblad Nature. Deskundigen spreken van een zeer opmer kelijke vondst. Tot nu toe werd aangeno men dat de mammoet al 6000 jaar eerder, tijdens het Laat-Pleistoceen, van de aardbo detll v.as \irdwenen. De VOddH Op Wrangel bestaat uit 24 kiezen. Waarschijnlijk was dit dier 'slechts' een kleine 2 meter hoog en woog hel rond de 2000 kilo. De 'gewone' mammoet bereikte een hoogte van meer dan 3 meter en een gewicht van 6000 kilo. Deze laatste stierf zo'n 10.000 jaar geleden uit. naar wordt aangenomen door veranderingen in kli maat en vegetatie. In die periode zou het eiland Wrangel zich van de noordoostelijke kust van Siberië hebben afgescheiden en bleven de leefom standigheden voor de mammoet daar nog duizenden jaren beter dan op het vaste land. Overigens neemt men wel aan. dat de ontwikkeling van een dwergvorm op het ei land een aanpassing was aan de ook daar langzaam verslechterende leefomstandig heden. Temperatuur bepaalt bij paling het geslacht. Daar gaat de landbouwuni versiteit van Wageningen tenminste van uit. Met koudeschokken wordt er geprobeerd het geslacht van paling te beïnvloeden. Niet zonder reden. Vrouwtjespaling groeit namelijk snel ler, wordt dikker en vetter en is daar door uitstekend geschikt voor de ro kerij. Van de 600 ton aal die jaarlijks in Nederlandse kwekerijen wordt ge produceerd, bestaat 90 procent uit mannetjes... Al in 1928 speurde visserij-onder zoeker J. Tesch naar de gedragingen van paling in Waddenzee, Zuiderzee en Haringvliet. Hij ontdekte dat er een overmaat aan mannetjes was. Dat is nog steeds zo, concludeert Hans Komen, medewerker van de vakgroep visteelt en visserij van de Wageningse universiteit. Wanneer de paling zijn (of haar) geslacht bepaalt hoopt de vakgroep binnen een jaar of drie te ontsluieren. Een van de mysteries is, dat paling in de eerste levensfase vrouwelijke ge slachtskenmerken heeft. Komen kent onderzoeken, waaruit blijkt dat aal na een jaar voor 80 procent uit vrouwtjes bestaat. Na twee jaar is dat 40 procent en na drie jaar is nog maar 10 procent van het vrouwelijke geslacht. De tien Nederlandse viskwekerijen Verreweg de meeste in ons land gekweekte palingen zijn mannetjes. kopen glasaaltjes, die worden gevan gen in de estuaria bij o.a. de Franse ri vier de Garonne. In twee jaar tijds groeit een kilo glasaal uit tot 250 kilo paling, geschikt voor de rokerij. De kwekerijen houden de paling in bas sins met een watertemperatuur van 25 graden. Complicerende factor is, dat het ge slacht van de aal invloed heeft op het gewicht. In twee jaar tijds groeit een mannetje tot 120 gram en een vrouw tje tot 200 gram. Hoe ook wordt ge probeerd het mannetje vetter te mest en, dat lukt niet. Bij 120 gram blijft de aal op zijn gewicht staan en dat kan zelfs iets teruglopen. Hij krijgt een zil verkleurige buik en de ogen worden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17