Nederlands lamsvlees is ware delicatesse voor de paasdis Goed proeven is een kunst Smaak Hygiënisch messenblok DONDERDAG 8 APRIL 1993 REDACTIE •HENRlETTEV MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding WORTELSOEP MET KOMKOMMER (zie onderstaand recept) GESTOOFDE RIBLAP BLOEMKOOL MET KRUIDENSAUS AARDAPPELEN Snijd 250 gram schoongemaakte wortelen klein. Fruit een stukje ui met een mespuntje kerrie in 10 gram (dieet)margarine of boter. Voeg de wortel en een geschilde en in blok jes gesneden aardappel en drie dl bouillon toe en kook dit 20 minuten op een zacht vuur. Pureer de wortelen en de aardappel in een keukenmachine of doe het door een roerzeef. Roer dit door de bouillon. Voeg een stukje in blokjes gesneden komkommer en een eetlepel koffieroom, toe en warm de soep goed door. Strooi er voor het serveren wat fijngeknipte peterselie over. Per persoon: 340 kiiojoules, 80 kilocalo rieën, 2g eiwit, 5g vet 9g koolhydraten. KONINGINNESOEP KALKOENFILET MET MANGO (zie onderstaand recept) WITLOFSALADE AARDAPPELKROKETJES UIT DE OVEN Bestrooi twee kalkoenfilets met peper en zout en bak ze in een pan met een anti aanbaklaag in 15 gram (dieet)margarine of boter in een kwartiertje bruin en gaar. Schil een kleine mango en snijd het vruchtvlees in schijfjes van de pit. Neem het vlees uit de pan en leg het op een voorverwarmde schaal. Bak de mangopartjes even in de pan. Schik de mango op de kalkoenfilet en strooi er wat geroosterde amandelen over. Per persoon: 800 kilojoules, 190 kilocalo rieën, 22 g eiwit, 8 g vet 8 g koo.Ihydraten. LENDEBIEFSTUK MET PEPERSAUS BLOEMKOOLKOOK AARDAPPEL SINAASAPPELRUST MET FRUIT (zie onderstaand recept) Kook 50 gram rijst met een goed schoonge boende sinaasappel gaar. Roer het sap van een sinaasappel en een zakje vanillesuiker door de warme rijst en laat hem afkoelen. Schil een kiwi en snijd hem in blokjes. Was enkele druiven, snijd ze door en ontpit ze. Roer het fruit door de rijst. Per persoon: 620 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 3 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor tivee perso- LIEVELINGSRECEPT „Dit is een heel oud familierecept, dat bij ons 'Kamper Steur' wordt genoemd; schrijft R.G. DE GROOT UIT AERDENHOUT. „Het is heel gechikt voor de paasdagen en altijd smakelijk bij de lunch of als vervanging van vlees." Nodig.een tot twee eieren per persoon; 2 tot 3 flinke uien; melk; maizena; noot muskaat; snufje zout. KAMPER STEUR Neem per persoon een tot twee hard gekookte eieren. Snijd ze in de lengte door en leg ze met de bolle kant naar boven naast elkaar op een platte (eventueel voorverwarmde) schaal. Neem twee tot drie flinke uien (de hoeveelheid hangt af van het aantal eieren) en fruit deze in wat boter tot ze enigszins glazig zijn. Spreid de uienmassa gelijkmatig over de eieren uit. Kook ondertussen een bloemkoolsaus van melk met maizena en een snufje zout en veel geraspte nootmus kaat. Giet deze saus over de uiert op de schaal. Tot slot ook nog wat nootmuskaat over het geheel raspen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Lamsvlees van de Nederlandse weidegronden is een echte lentebode. Het is als delicatesse vergelijkbaar met zeekraal en asperges en wordt ook vaak met deze groentes gecombi neerd. In maart en april is het zuiglam op de markt, boterzacht blank vlees, dank zij de voe ding met moedermelk. Zuiglam wordt in mei gevolgd door weidelam. Dat blijft op de markt tot omstreeks november. RIENVANREEMS Lamsvlees is in de Nederlandse keuken een betrekkelijk nieuw produkt. Hoewel de totale con sumptie vorig jaar ten opzichte van 1991 met acht procent is toegenomen, ligt het jaarlijks verbruik toch niet hoger dan 1,1 kilo per hoofd van de bevolking. Als we daarbij in aanmerking nemen dat tachtig procent van de consumptie buiten het huis houden plaats vindt, kunnen we constateren dat keukenprinsen en -prinsessen het lamsvlees nog maar net beginnen te ont dekken. Feit is ook, dat lamsvlees voural populair is in de grote steden. Uit voorlopige cijfers van het Produktschap voor Vee en Vlees blijkt dat de lamsvlees- consumptie in Amsterdam, Rot terdam en Utrecht tweemaal zo hoog is als buiten deze steden. Een verklaring hiervoor kan zijn, dat deze steden de grootste concentraties buitenlanders kennen. Er zijn twee groepen die rela tief veel lamsvlees nuttigen. De grootste eters vinden we in de sociale klasse A, dat zijn men sen met een hoge opleidings graad en een hoog inkomen. Als groep worden zij direct gevolgd door de sociale klasse D, het an dere eind van de schaal. Voor allochtonen staat lamsvlees van huis uit zo niet dagelijks dan toch wel wekelijks op het menu. Het is een fabeltje dat lams vlees duur is. Dat was het wel in het verleden, toen de aanvoer vrijwel nihil was en voor het overgrote deel in de restaurant keukens belandde. Daardoor is het ook verklaarbaar dat deze delicatesse vooral op tafel komt bij de 'beter gesitueerden'; zij vormen de grootste groep onder de restaurantbezoekers en zij leerden lamsvlees daar of tij dens buitenlandse vakanties eten. De kwaliteit van lamsvlees wordt, afgezien van de leeftijd, vooral bepaald door de factoren ras en voedsel. Voor consump- Er zijn vele soorten Nederlands lamsvlees te koop: bout, schij ven, koteletjes, shoarma, rollade en FOTO ARCHIEF tie thuis is vooral het weidelam van belang, het zuiglam is vrij prijzig en eigenlijk meer een produkt voor de toprestaurants. Het meest geschikte vleesras is de Texelaar, een polder schaap dat tot ver over onze grenzen beroemd is om zijn kwaliteit. Het vlees wordt geëx porteerd naar Frankrijk, België, Italië en Luxemburg. Frankrijk neemt zelfs vijftig procent van de totale Nederlandse produktie af en Italië tekent voor een kwart. Het Texelse schaap heeft een uitstekende 'bevlezing' zoals de slagers dat noemen. De vlees- vetverdeling is optimaal en het vlees bevat weinig bindweefsel. Daardoor is het zacht en mals. Hoewel oorspronkelijk afkom stig van Texel en uit de kop van Noord-Holland wordt de Texe laar ook buiten die gebieden ge vonden. Daarnaast lopen er heel wat kruisingen van andere rassen met de Texelaar rond. De Swifter of Blessumer zijn kruisingen tussen de Texelaar en het Vlaamse melkschaap. De Noordhollander heeft een Texelse vader en een moeder van het Finse landras. De Bleu du Maine is een namkomeling van de Texelaar en de Bleutex. Deze en andere kruisingen zijn bedoeld om de kwaliteit van het vlees te verbeteren of de pro- duktiviteit te vergroten. Natuurprodukt Lamsvlees is niet alleen lekker, het is ook gezond. De Neder landse schaapskudden zijn het produkt van extensieve veehou- Wantte lamsvleessalade Voor vier personen: 4 lamsschnitzels van elk 125 gram, 1 glas droge witte wijn, 1 eetlepel gehakte verse dragon, 4 theelepels gehakte verse dille. 4 theelepels gehakte verse kervel, 200 gram geblancheerde peultjes, 100 gram in plakjes gesneden champignons, 2 in partjes gesneden tomaten, 1 krop lollo rosso, in kleine plukjes verdeeld. 1 fijngesneden ui. 2 eetlepels crème fraiche, 3 eetlepels dikke yoghurt, 1/4 theelepel suiker, zout en vers gemalen zwarte peper. BEREIDING: snijd elke schnitzel in drie of vier brede repen. Maak in een ondiepe schaal een marinade van de witte wijn, dragon en drie theelepels van de dille en de kervel. Leg de repen lamsvlees in de mari nade en laat deze vier uur afgedekt in de koelkast marineren. Keer ze halverwege een keer om. Haal het vlees uit de marinade en droog het met keukenpa pier. Zeef de marinade in een steelpannetje en laat haar tot de helft inkoken. Roer er van het vuur af de crème fraiche door en laat dit nog een uur zachtjes koken. Voeg de yoghurt, de suiker en de rest van de dille en de kervel toe. Breng op smaak met zout en peper. Vermeng deze warme dressing met de peultjes, champignons, ui, tomaat en de lollo rosso. Verdeel de salade over vier borden. Grill het lams vlees op grill of barbecue gedurende zo n twee minu ten. Leg de gegrillde repen lamsvlees op de salade en serveer het gerecht direct met stokbrood of pistolets. derij. De dieren grazen in uitge strekte weidegebieden, zij hou den natuurgebieden op peil en zij bevinden zich zomer en win ter in de buitenlucht. De lam meren groeien op bij de moeder tot ze slachtrijp zijn en krijgen alleen voedsel uit de vrije na- Waar de zeewind vrij spel heeft over de weidegronden, zoals in Zeeland en op Texel, heeft het vlees een licht zilte smaak. Dit lamsvlees wordt 'pré salé' genoemd en is zeer ge zocht. Langs dijken groeien kruiden die de lammeren graag eten; zij geven het vlees een aparte smaak. Vers lamsvlees van eigen bo dem is de komende tijd op z'n lekkerst. Een gemarineerde lamsbout is een prachtig ge recht om als middelpunt te die nen van het paasmaal. Braad het vlees snel bruin en laat het daarna op een laagafgestelde warmtebron langzaam garen. Lamsvlees mag een tikkeltje ro sé zijn. Beste fijnproever onderscheidt maar zeven smaken Maak eens spinazietaart Ook de beste fijnproever onderscheidt in zijn mond slechts zeven verschillen de smaaksensaties. Alle andere indruk ken die hij opdoet, ervaart hij met zijn reukorgaan. Het spreekt vanzelf dat het bij fijnproeven juist gaat om de subtiele combinaties van die elementaire sma ken en om uiterst kleine verschillen daartussen. Van die zeven smaaksensaties zijn er maar vier die we echte smaken kunnen noemen: bitter, zoet, zout en zuur. De andere drie proeven we weliswaar in de mond, maar zijn.meer sensaties dan smaken: metaalachtig, samentrekkend en heet (pikant of scherp, niet de tem peratuur). Onze mond is weliswaar in staat nog veel meer te ervaren: tempe ratuurverschillen allereerst, en structu ren als korrelig of glad, maar dat heeft te maken met de tastzin, en wordt niet door de smaakpapillen geregistreerd. Bitter in de mond maakt het hart ge zond. Hoewel dit oude volksgezegde medisch gezien niet erg juist is, is het wel waar dat we bitter ervaren als op wekkend, eetlust bevorderend en ver kwikkend. Maar bitter wordt al snel te sterk en is dan onaangenaam. Veel kin deren vinden bitter vreselijk. Het zou wel eens kunnen, dat dit berust op een oeroud afweermechanisme: allerlei gif tige planten uit de natuur smaken ui terst bitter. Veel erg lekkere, frisse vruchten ech ter hebben ook een aantoonbaar bitter tje in hun smaakpalet. Bitter proeven we beter in iets kouds dan in iets warms. Misschien dat ook daarom al lerlei frisse drankjes een beetje bitter «ijn. Ze smaken dan zoet, zuur en bitter tegelijk. Rijpe vruchten Zoet staat in het spraakgebruik voor aangenaam. Veel uitdrukkingen getui gen daarvan. Kinderen kan het vaak niet zoet genoeg zijn. en ook oude mensen hebben dikwijls een voorkeur voor deze smaak. Rijpe vruchten bevat ten veel zoete bestanddelen, net als ho ning. Het nare van deze natuurlijke suikers is, dat het koolhydraten zijn die ons weliswaar energie verschaffen, maar geen wezenlijke bijdrage leveren aan onze voeding. Zoet proeven we. in te genstelling lot bitter, beter in iets warms dan in iets kouds. De juiste zoet heid van een gerecht kan daarom pas worden beoordeeld als het de tempera tuur heeft waarop het wordt opgediend. En in koude snoeperijen zit meestal veel meer suiker dan we geneigd zijn te denken. Zout des levens Vriendschap is het zout des levens. Zout is weliswaar een onmisbare stof, maar net als bij zoet gebruiken we er gewoonlijk te veel van. Het maakt ons niet dik, maar het is erg slecht voor on ze bloeddruk. Zoutloos eten ervaren ve len als smakeloos en saai. Zout en zoet worden in voedsel vaak als tegenstellin gen van elkaar gezien. Toch proeven we zout eerder in iets kouds dan in iets warms. En als een gerecht te zout is, kunnen we dat niet verhelpen door er zoet aan toe te voegen. Zout zorgt ervoor dat allerlei andere smaakgevende stoffen en organismen tot ontwikkeling komen in vlees- en vis- produktcn, in kaas en in ingelegde groenten als zuurkool. Juiste zuurgraad Als we iemand het leven zuur maken, zijn we onaangenaam bezig. Want zuur alléén associëren we al gauw met een pijnlijk gevoel in de mond. Zoetzuur daarentegen, een juiste combinatie van suiker met iets zuurs, ervaren we als buitengewoon smakelijk. Deze smaaksensatie stamt uit de tijd dat onze voorouders leefden van rijpe vruchten. De juiste zuurgraad van ge rechten is waarschijnlijk nog belangrij ker dan de goede hoeveelheid zout. Zuur proeven we eerder in iets warms dan in iets kouds. Zuur is een conserve ringsmiddel: veel organismen die be derf en ziekte veroorzaken kunnen in een zure omgeving niet leven. Onze smaak kunnen we ontwikkelen door veelvuldig en vooral met aandacht te proeven. Wat we lekker vinden is al tijd een persoonlijke ervaring, ook al hebben veel mensen dezelfde voorkeur. De vier elementaire smaken spelen bij die voorkeur een belangrijke rol. Toch valt aan elk gerecht veel méér te bele ven dan die eigenschappen bitter, zoet, zout of zuur. De smaak van proeven be tekent ook de kunst van proeven. Verse spinazie 'tiert' momenteel welig in groentezaak en super markt. Wie een portie op tafel wil zetten, moet op 400 tot 500 gram per persoon rekenen. Dat lijkt misschien overdadig, maar de groente slinkt tijdens het ga ringsproces aanzienlijk. 'Garingsproces'? Het klinkt wellicht wat overdreven, maar spinazie, en zeker hele jonge, hoeft maar éven op het vuur: lang genoeg om gaar te worden, maar weer niet zo lang dat de voedingswaarde verloren gaat. Luttele minuten dus. Bovendien moet spinazie niet langdurig verhit worden, want de groente bevat voor de mens geheel onschuldige nitraat, dat zich echter bij herhaaldelijk op warmen omzet in het niet-zo- onschuldige nitriet. Het advies is dan ook simpelweg om de spinazie op de gewone wijze te bereiden, te eten én restjes zon der schroom weg te gooien. Overigens kan (nog niet be reide) spinazie het beste be waard worden in natte kranten, en dat liefst niet langer dan twee dagen in de koelkast. Be slist geen gesloten verpakking, omdat de spinazie anders snel gaat rotten. Grondig wassen (koud water) dient om eventuele aarderesten te verwijderen; de bekende scherpe zaadjes behoren dank Nederlandse spinazie heeft ronde re blaadjes dan de zich meer ver takkende buitenlandse soorten. TEKENING ARCHIEF zij moderne veredelingsmetho- des definitief tot het verleden. Spinazie kan op allerhande manieren toegepast en gecom bineerd worden. Een spinazie taart zal men echter zelden te genkomen, reden te meer om het eens te proberen: Bekleed een springvorm met lapjes ontdooide kant-en-klare bladerdeeg. Bestrooi dit dunne tjes met paneermeel. Meng in een grote kom 500 gram gare, uitgelekte spinazie, 100 gram in reepjes gesneden ham, 100 gram champignons in dunne plakjes, 1 flinke gesnipperde ui, 2 losgeklopte eieren, 1 bekertje zure room, 1 eetlepel bloem, een snufje tijm en peper en zout naar smaak. Doe deze vulling in de springvorm en bak de taart in een hete oven gaar en lichtbruin. Een messenblok is erg praktisch voor hobbykoks. Maar het kan gebeuren dat je onverhoeds een gebruikt mes in het blok terug zet. Dit kan tot vervuiling lei den. Bovendien kunnen de messen ook vies worden door stof en aanslag die in de keuken rondwaren. Brabantia brengt een demon tabel messenblok. bestaande uit zes delen die met behulp van twee metalen banden bijeen worden gehouden. Door de banden te 'lossen' vallen de driehoekig gevormde blokdelen uiteen en dan kunnen ze pro bleemloos worden gereinigd. Er zijn twee uitvoeringen, een blok van roze- en een ander van beukehout. Beide hardhout- soorten verdragen nat reinigen heel goed. Voor het in elkaar zetten van de delen en het aan schroeven van de metalen ban den heb je aan twee handen ge noeg De blokken kosten 189. Olijfolie wint ook in keuken thuis terrein Het is me opgevallen, dat olijfolie in de restaurantkeuken meer bekendheid geniet dan in de keuken thuis. 'Maar ook daar wint de olijfolie terrein', volgens een woordvoerder van het Olijf olie Informatie Bureau (OIB) in Amsterdam. Voor veel keukenchefs is er maar één olie en dat is de olijf olie. Ze beschouwen dit pure vruchtensap als een onmisbaar ingrediënt in de keuken. Het is veel geprezen om zijn meervou dige toepassingsmogelijkheden: zowel voor dressings als voor gebraden, gebakken en ge frituurde gerechten. Er zijn zelfs restaurants in de landen van herkomst als Spanje en Italië, waar naast een aparte wijn- of dessertkaart ook een olijfolie- kaart wordt gehanteerd. En net als wijnproeverijen wor den er regelmatig, zelfs op klei ne schaal hier in Nederland, olijfolieproeverijen georgani seerd. waarbij op dezelfde wijze als bij wijnproeverijen wordt ge werkt. De uitslag van zulke proeverijen vertoont grote over eenkomsten met die van wijn. Ook hier wordt gesproken over al dan niet krachtige soorten, voorzien van meer of minder karakter, aangevuld met een eventueel 'fijne neus'. Olijfbomen zijn te vinden langs de kusten van de Middellandse Zee, in Italië, Spanje, Grieken land en Zuid-Frankrijk. Oktober is de maand waarin aeolijf ZÜIl normale grootte bereikt en af hankelijk van het klimaat wordt er ook vanaf die tijd geoogst. Dat gaat door tot februari. In het begin van de oogst is de olijf nog groen. Naarmate de tijd vordert ondergaat de vrucht een kleurverandering. Voor de rijping zijn ze groen, dan wor den ze violet en bij volle rijping zien ze zwart. Tijdens dit rij pingsproces verandert ook de samenstelling, de vrucht wordt steeds rijker aan olie. Het oogsten geschiedt veelal nog met de hand, alsof de tijd heeft stilgestaan en dat ver klaart ook de hoge prijs van goede olie. Een liter olie vergt gemiddeld vier a vijf kilo olijven. Volgens het eerder genoemde OIB is de olijvenpluk. met de hand, het meest kostenintensie- ve en omvangrijke onderdeel van de teelt. Er zijn weliswaar moderne tech nieken ontwikkeld, maar die kunnen in lang niet alle boom gaarden worden toegepastDe machines vereisen behoorlijk wat ruimte tussen de bomen en dat is iets wat in de oude boom gaarden ontbreekt. Tot slot nog iets over de kwali teit. Die is afhankelijk van de zuurgraad in de olie. „Hoe lager de zuurgraad, hoe mooier de olie", vernam ik van deskundige Betty Koster Samen met haar echtgenoot Martin staat ze aan het hoofd van een Haarlemse delicatessenwinkcl, waar overigens als een van de weini ge in Nederland olijfolie één van de specialiteiten is. De mooiste olijfolie wordt aange duid met 'extra vierge', gevolgd door 'vierge' en zogenaamde 'gewone'olijfolie. Volgens de informatie van dit echtpaar komt alleen de gefil terde olie in aanmerking als het om bakken en braden gaat. On gefilterde olie verbrandt te snel. I let beste resultaat verkrijgt men door de gefilterde olijfolie samen met boter te gebruiken. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15