De passie voor het theater Er valt veel te genieten in Bilderdam Cultuur&Kunst Jongerenfestival in T riumfatorkerk Voorhouts Kinderkoor viert eerste lustrum Nederlands Dans Theater Expositie Alphense kunstenaars I DONDERDAG 8 APRIL 1993 Blijspel in Voorhout voorhout» De toneelvereniging Cultuur Verheft brengt op 16, 18, 23 en 25 april het blijspel 'Zo zijn onze manieren' op de planken van het Wapen van Voorhout, aan de Herenstraat in Voorhout. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur (zaal open: 19.30 uur). Telefonisch plaatsen reserveren is mogelijk op 13 en 20 april tussen 20.00 en 22.00 uur bij Edith Wolvers, 02522- 30722. Glas-in-lood demonstratie lisse Glas-in-lood kunstenaar Frits Hardon demonstreert aan staande zaterdag, van 10.00 tot 15.00 uur, zijn vaardigheden in serrewinkel Lifestyle, aan de Heereweg 346 in Lisse. Er is tevens een expositie van het voornamelijk abstracte maar ook wel wat traditionelere werk van Hardon. Toneelproduktie in Rijnlands Lyceum oegstgeest ln de aula van het Rijnlands Lyceum, aan de Apol- lolaan 1 te Oegstgeest, gaat op 15 april een nieuwe toneelpro duktie in première. Het stuk, 'Evengoed nog een hele zit' van Wim T. Schippers, wordt opgevoerd door het gezelschap Ook Goeiemorgen, dat bestaat uit leerlingen van de school. De voor stelling is beahlve op 15 april ook nog te zien op 14 april (voor première) en op 16 en 19 april. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de school van 11.00-11.15 uur en van 13.00-13.20 uur. Telefonisch reserverenkan van 15.00-16.00 uur op nummer 071-155640. De aanvang van de voorstelling is elke avond om 20.15 uur. Toneelvereniging ONI geeft uitvoering lisse De toneelvereniging ONI voert op zaterdag 17 april het plattelandsblijspel 'Bokkesprongen' op in 't Poelhuys aan de Vi- valdistraat in Lisse. Het programma begint om 20.00 uur open. Pasen in de Pomp warmond In galerie de Pomp in Warmond zijn tot 30 april aquarellen en keramiek te zien van verschillende exposanten. De tentoonstelling staat in het teken van het voorjaar en pasen. Onder datzelfde thema zijn in galerie het Oude Raadhuis in Warmond ikonen, beschilderde eieren en keramiek te zien. Bei de exposities zijn ook op eerste en tweede paasdag te bezoeken van 14.00 tot 16.00 uur. Relexbar in WW leiden In dranklokaal de WW maakt de Relaxbar vrijdag 9 april zijn debuut. De groep bestaat uit drummer Bart de Koning (Wons II Many), basisste Renée Stevens (Deux Piece en Love- cramps) en gitarist Lex Verhey (La Peste, Bell en The Dummies). Het optreden begint om 22.00 uur. N Kunstkring Voorschoten voorschoten Op de zolder van hgt Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voorschoten is tot 26 april een bonte tentoonstelling te zien. Exposanten zijn de leden van de plaatse lijke kunstkring. De expositie is van dinsdag tot en met zondag te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Blauwe pastels leiderdorp» Tine Koops exposeert tot 9 mei haar pastels in ver pleeghuis Leythenrode in Leiderdorp. Ze tekent met krijt bloe men, doorkijkjes, landschappen en abstracten, hoofdzakelijk in blauwe kleuren. De tentoonstelling is dagelijks te bezoeken van 10.00 uur tot 20.00 uur. Zang- en dansdag katwijk» Zangkoren en dansgroepen uit de regio geven woens dag 14 april een speciale uitvoering voor ouderen in de Boorsmazaal in Katwijk. Het plaatselijk zangkoor de Vierboet opent om 9.30 uur het programma. Het ei op een punt den haag In het 'jaar van de Haan' presenteert Riet van Koert tot en met 17 april de 25ste paastentoonstelling van versierde en beschilderde eieren, onder de titel 'Het ei op een punt'. De kunststukjes komen uit de gehele wereld, waaronder Polen. Ze zijn opvallend mooi beschilderd door de Poolse schilderes Iwo- na Napriorkowska. Uit China zijn fraai beschilderde legsels op een punt te zien en te koop. Ei-versierders uit Nederland heb ben Hollandse landschappen of copiën van Hollandse meester werken geschilderd. Op de tentoonstelling worden ook demon straties gegeven van het versieren en beschilderen van eieren. De expositie is te zien op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur (tweede paasdag gesloten), Fred. Hendriklaan 71, Den Haag. Muziek, film en toneel in Katwijk De Triumfatorkerk in Katwijk staat maandag 12 april bol van de activiteiten. Er is geen dienst maar het godshuis biedt onder dak aan een jongerenfestival. ,,Als het om geloof gaat, staat Katwijk als zware plaats be kend", vertelt initiatiefnemer en organisator Arjen Grootendorst. „Wij wilden wat anders, het wat vrolijker aanpakken om te laten zien dat er in de kerk meer te doen is dan een dienst." Grootendorst ging samen aan de slag met jongeren van ver schillende kerkgezindten. „We zijn niet van een bepaalde stro ming." En de club kwam uit op een jongerenfestival met mu ziek, film en toneel. Zo treedt de praiseband 'Ajin op met veel fluiters en blazers onder zijn muzikanten en met maar liefst elf zangers. Ook is de bluesrock groep Echt te beluisteren. De theatergroep 'Hoopeloos of niet' speelt eigengeschreven werk. De Katwijker Anton van der Laak treedt als spreker op. „Hij heeft op de Filippijnen pas toraal werk gedaan", licht Grootendorst toe. „Nu geeft hij godsdienstles op een MTS in Leiden. Hij is een vlot prater Van der Laak zal ingaan op de situatie in de wereld. Je hoeft maar naar Joegoslavië en Afrika te kijken en je ziet hoe slecht het er voor staat. Alleen de op standing van Jezus kan dat Op het jongerenfestival draait verder de film 'Bamboe in Chi na', dat het verhaal vertelt van een studente in China die van wege haar geloof wordt ver volgd. De organisatie richt zich op de leeftijdsgroep van 15 tot 25 jaar. „Maar mensen die ou der of jonger zijn, kunnen uiter aard ook komen. En voor de jonge ouders is er een kinder crèche", aldus Grootendorst. Het festival begint om 15.30 uur in de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan 9. leiden wil goslinga-van de kroft Het Voorhouts Kinderkoor viert deze maand haar eerste lus trum. Vijf jaar geleden nam de Voorhoutse Marjan Kortekaas het inititief om een kinderkoor op te richten. Ze begon met 24 kinderen, maar de groep is in middels uitgegroeid tot een kin- der- en tienerkoor van 50 jon gens en meisjes. Het idee om eem kinderkoor in Voorhout op te richten ont stond toen Marjan Kortekaas aanwezig was bij een uitvoering van De Lenteklokjes in Katwijk. „Dat was zo leuk", vertelt ze. „Ik sprak er later over met de dirigente Joke Jager. Zij had er wel oren naar om een kinder koor in Voorhout op te richten. Ik beloofde haar voor kinderen te zorgen. Als we er twintig had den zouden we beginnen. Na een enquete op de Boerhaavc- school hadden we meteen al 24 kinderen. Dus dat was een goed begin." „Natuurlijk waren we er toen nog niet. We moesten op zoek naar een repetitieruimte en een pianist voor de muzikale bege leiding. De ruimte vonden we uiteindelijk in de Boerhaave- school en een paar regeltjes in het Leidsch Dagblad leverde ons pianist Ed Pijlman op. Joke zou dirigeren, dus we konden toen echt beginnen." „In het begin bevatte het re pertoire nogal wat liedjes met een geestelijke grondslag, toch wel de grote liefde van dirigente Joke Jager. Maar het repertoire werd steeds gevarieerder en be staat nu uit een bonte menge ling van de liedjes. Dat het re pertoire op een gegeven mo ment drastisch veranderde kwam door een optreden van het Voorhouts Kinderkoor in het tv-programma Kinderen voor Kinderen." „Na dit televisie-debuut bleek het Voorhoutse Kinderkoor een heel ander koor geworden. Het koor had van het showgebeuren geproefd en was zelfverzekerder geworden. Het repertoire bevat nu veel liedjes van Benny Vree- de, de Ministars en van Abba, dus meer pop en musical. Op moment zijn we met Grease' bezig, dat vinden kinderen heel erg leuk. Maar we streven wel naar afwisseling. Dat Dat vind ik heel belangrijk", aldus dirigente Joke Jager. Het koor telt inmiddels ook een aantal tieners. De meeste zijn afkomstig uit het kinder koor, maar er zijn er ook van buiten bijgekomen. ,,Als de kin deren 12 jaar zijn stromen ze door naar de tiener-afdeling, zo krijg je vanzelf een flinke tiener club, ook al kunnen we best wat meer nieuwe aanmeldingen ge bruiken. Jongens zijn moeilijk te krijgen. Vooral die liefdesliedjes zien ze helemaal niet zitten." „Voor die tieners hebben we het repertoire ook steeds aange past. Er wordt nu ook veel En gels gezongen, en soms ook wel een enkel Frans liedje. Momenteel wordt hard ge werkt aan de jubileumuitvoe ring die zal plaatsvinden op za terdag 26 iuni aanstaande. Het koor zal dan liedjes zingen uit de afgelopen vijf jaar, er zullen dia's worden vertoond van het televisie-optreden in Kinderen voor Kinderen en in de pauze kunnen belangstellenden plak boeken bekijken met foto's. Expositie Cornelis Troost in Mauritshuis De bekende 18e-eeuwse schilder Cornelis Troost (1696- 1750) had een bijzondere band met het toneel. Zo was hij getrouwd met de actrice Suzanna Maria van der Duyn, ontwierp hij decors voor de Amsterdamse Schouwburg en stond hij zelf enkele jaren op de planken. Verder maakte Troost er zijn specialiteit van om grappige scènes uit eigentijdse kluchten en blijspelen te schilderen. Het Haagse Mauritshuis toont, tot 27 juni, dertig van dergelij ke schilderijen en (pastel)tekeningen op de tentoonstel ling 'Cornelis Troost en het theater, tonelen van de acht tiende eeuw'. Cornelis Troost, afkomstig uit een artistieke familie, begon zijn carrière als acteur. In die tijd een beroep met weinig aan zien, dat maar weinig brood op de plank bracht. De meeste to neelspelers waren dan ook ge dwongen om er nog een bij baantje op na te houden, zoais schoenpoetser of metselaar. Troost koos er voor om al schil derend wat extra inkomsten voor hem en zijn vrouw - een beginnend actrice - bij elkaar te sprokkelen. En dat lukte hem bijzonder goed. Het grote talent van Troost werd al snel erkend en in 1723 nam de kunstenaar definitief af scheid van zijn acteerwerk. Vanaf dat moment concentreer de hij zich volledig op zijn schil derijen en het tekenen van pas tels. Na de eerste paar jaar, waarin hij zich toelegde op het portretschilderen, kwam zijn oude liefde voor het theater toch weer boven. Thema Hij specialiseerde zich in het schilderen van bepaalde scènes uit populaire toneelstukken, vaak van opvoeringen waarin hij zelf ook ooit had gespeeld. Troost kopieerde zelden de ge speelde scène - ook al kende hij ze vaak uit het hoofd -, vaker schilderde hij de situaties door drenkt met zijn eigen verbeel- 'De ontdekking van Jan Claasz', een nageschilderde scene uit het to neelstuk 'Jan Claasz, of de gewaande dienstmaagd', door Cornelis Troost. foto gpd ding. Een terugkerend thema in zijn oeuvre is de sullige, rijpe echtgenoot die door zijn aan trekkelijke, jonge vrouw wordt bedrogen. Det genre is overigens niet bedacht door Troost: de 17e- eeuwse meester Jan Steen had hier al eerder mee geëxperi menteerd. Hieraan had Troost zijn bijnaam 'de Jan Steen van de pruikentijd' te danken. Toch heeft geen enkele schilder voor of na Troost zoveel toneelvoor stellingen geschilderd. Vanwege de kwetsbaarheid en lichtgevoeligheid van de pas tels zijn de meeste werken nog niet eerder gezamenlijk ten toongesteld. Speciaal voor deze tentoonstelling zijn de tekenin gen uit het depot van het Mau ritshuis gehaald. De rest van de tentoongestelde schilderijen is afkomstig uit particuliere en openbare Nederlandse collec ties. leiden/den haag Voor het dansprogramma op zaterdag 1 mei van het Nederlands Dans Theater in het AT&T Danstheater te Den Haag zijn bij het Uitbureau van K&O, aan de Oude Vest 45 te Leiden, toegangskaarten te koop. De toegangsprijs is inclusief gratis busvervoer. De kaarten zijn bij K&O verkrijgbaar t/m 24 april. Op het programma van het Danstheater staat 'Dreamtime' van Jiri Kylian en van Hans van Manen 'On the Move', 'Andante' en de wereldpremière 'Fantasia', op muziek van J.S. Bach. foto hans Gerritsen Litouwse kunstenaars exposeren in galerie Gons Goosen tot hun recht komen. Ik kan nu exposities houden die langer dan drie dagen duren, ln voor gaande iaren kreeg ik na Pasen nog wel eens telefoontjes van mensen, die in alle rust nog eens een schilderij of beeld wil den bekijken. Meestal was het werk dan weer terug naar de kunstenaars. Dat vond ik altijd jammer. Daarom heb ik nu ge kozen voor langere exposities. Die van de twee kunstenaars uit Litouwen duurt zes weken." Beide kunstenaars wonen en werken in Kaunas en zijn afge studeerd aan de staatsacademle \<>nr de- kunst Rhnantat Rfl disauskas geniet vooral bekend heid door zijn intarsia-portret- ten. intarsia is het decoreren van een houten oppervlak met verschillende soorten hout. Hef werk van de beeldhouwer Sta- sys Zirgulis is gebaseerd op de klassieke Europese kunst en de nationale tradities van zijn land Hij gebruikt voor zijn beelden verschillende materialen in di verse kleuren. De tentoonstelling In galerie Gons Goosens is te bezlcntlgen van 10 april tot en met 30 mei, maandag tot en met zaterdag van 10.00-18.00 uur. Op beide paasdagen is de galerie even eens geopend. alphen aan den run» Kunstenaars van de Stichting Alphense Ateliers (STAA) exposeren tot en met 20 april hun werk in Expressie '70 en het Parktheater aan de Cornelis Geellaan in Alphen. Marianne Meester, Marieke van Amerom, Li Hulst, Lieske den Duik, Gert Oudenes, Antonet Moer land, Jacqueline Leeferink, Jan van Zonneveld en Hadewyck Ouwendijk exposeren gouaches, grafiek, acryls en tekeningen. Verder is er keramiek te zien van Nell Spoorenberg, en Gees van Vliet en beeld houwwerk van Riet Kolenberg en Pietemei Karstanje. De expositie, onder de titel 'STAA in het Park' wil benadrukken dat samenwerking tussen creatieve in stellingen, zoals STAA en Expressie '70, de creativiteit bevordert en de sfeer in een stad ten goede komt. De expositie is te zien op de dagen dat Expressie '70 haar lessen geeft. foto ben de bruyn De buurtschap Bilderdam heeft enkele jaren achtereen een druk paasweekeinde gekend. Een door kunstenares en galerie houdster Ada Gons Goosen ge organiseerde paaskunstmani- festatie in de kleine buurtschap trok veel bezoekers. Vorig jaar werden zo'n 5000 belangstellen den genoteerd. Heel Bilderdam stond drie dagen lang op z'n kop. Er was niet alleen kunst te zien in de kunstgalerie Gons Goosen, maar ook in een voor malige kerk, een boerderij en in een in de Drecht liggende sa lonboot. Dat is nu verleden tijd. De Bil- derdamse is met de organisatie gestopt. Dat wil niet zeggen, dat er geen schilderijen of beelden meer te zien zullen zijn. Dit weekeinde begint in de galerie een expositie van werk van twee Litouwse kunstenaars: Riman- tas Radisauskas en Stasys Zirgu lis. Bovendien houdt Tessa Fa- gel in de voormalige schuurkerk in Bilderdam een expositie van haar,eigen werk. Kortom: er valt nog heel wat te genieten in de buurtschap. Dat Ada Gons Goosen met haar manifestatie stopt is een bewuste keuze geweest. „De af gelopen jaren waren succesvol, maar ook heel inspannend. Een Ada Gons Goosen samen met Stasys Zirgulis in de nieuwe expositieruimte van de galerie, foto» ben de bruyn enorm aantal bezoekers is langs geweest. Ook mensen die nor maal niet in een galerie komen. Mijn opzet werkte drempelver lagend. De mensen hebben een 'basisopleiding' gehad, nu is de tijd gekomen om te oogsten zeg ik wel eens." Ada Gons Goosen heeft in haar galerie, enkele voormalige turfstekershuisjes uit 1630, meer ruimte gekregen om te ex poseren. Een voormalige fiet- senschuur is nu ook ingericht als expositieruimte. „Het is een prachtige ruimte geworden, met een schitterende lichtinval, waarin de kunstwerken volledig

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13