Consenting Adults: Nieuwe sterke thriller van Pakula Mel Gibson wordt snel oud in onevenwichtige film III. Cultuur Kunst Film Casanova bracht vrouwen in kaart als een statisticus Regisseur John McNaughton: 'Henry is een karakterstudie' DONDERDAG 8 APRIL 19939«H FILMS IN LEIDEN Pasolini: Eigenzinnige kijk op lijdensverhaal. OVERZICHT LETTY STAM X, Haarlemmerstraat 42, Leiden: Casano va, woe 14/4, 21 00 uur. ParkfilrTihuis, Cornells Geellaan 2. Alphen: II Vangelo Leuk, dacht Federico Fellini. Een film maken over de be roemdste rokkenjager aller tij den: Casanova. Hij verdiepte zich pas in deze womanizer na dat hij het contract al had gete kend. En werd toen kwaad. In 1980 zei Fellini in Vrij Neder land dat Casanova 'een oninte ressante klootzak is wiens mé moires een telefoonboek is, het werk van een statisticus'. Hij kreeg enorme weerzin tegen zijn hoofdpersoon en dat is zijn Casanova (1976) af te zien. Die alkeer werd gevoed door het feit dat de rokkenjager in zijn mémoires niets over de na tuur, kinderen of honden schrijft, zo zei Fellini. Iemand die alleen maar turft met hoe veel vrouwen hij het heeft ge daan en niets persoonlijks ver telt over al die liefjes, dat kon geen best mens zijn. Als Casa nova nu leefde, zou hij geen minnaar zijn maar makelaar. Acteur Donald Sutherland maakt van de rokkenjager dan ook een zielloos type. De weerzin van Fellini veran dert gaandeweg in lichte sym pathie. Eeuwenlang zijn men sen al in de ban van Casanova dus de man moest toch iets hebben. De regisseur las ook dat de door hem zo verfoeide statisticus in een eeuw leefde met donkere kanten. CasanoVa wilde erkenning als filosoof en schrijver. Hij werd alleen be kend als amoureuze avonturier. Fellini laat dan ook zien dat de man die van bed naar bed rol de, niet iemand is om jaloers op te zijn maar eerder een meelij wekkende, onbegrepen man. Het Parkfilmhuis brengt eveneens een film over een man die al eeuwen in de belangstel ling staat en in zijn tijd ook niet werd begrepen: II Vangelo Se- condo 'Matteo (1964). Regisseur Pier Paolo Pasolini geeft hierin zijn eigenzinnige kijk op het lij densverhaal. Jezus is bij hem een gedoemde revolutionair in Zuid-I talië. De film geeft een so ber, onopgesmukt beeld met de plaatselijke boerenbevolking i de hoofdrol. Pasolini's moeder, de vrouw wier religieuze gevoe lens hij hevig bewonderde, speelt de oude Maria. Een plaatselijke krant klaarde in 1928 de Alphense wijk Gouwsluis al dood. Merk waardig, dacht Alphenaar Jan Graafland want het buurtje be staat nog steeds. Hij ging met de camera op pad om te kijken of er nog enig leven in dat ooit zo belangrijke Gouwsluis zat. Het resultaat Gouwsluis: gepas seerd station gaat zaterdag in première in het Parkfilmhuis. Driex Daams improviseerde bij zijn beelden accordeonmuziek en Philippine Heering schreef voor deze documentaire een aantal gedichten op Gouwsluis. BIOSCOPEN AMSTERDAM 21.30 ALFA 4 Jungle Booka.L, dag. 13, 15.45, 18.45 Indochine 12 j., dag. 20.45 ALHAMBRA 1 Weteringschans tel. 6233192 Blade Runner 12 dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 ALHAMBRA2 The story of Qui Yu 12 j., dag. 18.45, 21.30 BELLEVUE CINERAMA Marnixstraat 400 tel. 6234876 De zevende hemel a.l., dag. 13.15,' 16, 19.15, 22 CINERAMA 2 Dracula 12 j., dag. 13.15,16, 18.45,21.30 CALYPSO 1 Marnixstraat 402 tel. 6234876 Scent of a woman a.l., daê-13.15, 16.45,20.30 CALYPSO 2 Lorenzo's oil a.l., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CINECENTER-CINEMA CORALINE Lijnbaansgracht 236 tel, 6236615 L. 627 16 j.. dag. 14.30, 19,22 CINECENTER-CINEMA PEPPE-NAPPA II ladro di Bambini a.l., dag. 14.30, 17, 19.30,22.15 CINECENTER-PIERROT Les nuits fauves 16 j., dag. 14, 16.45, 19.30,22.15 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO Ofmice and men a.l., dag. 14.30, 17, 19.30,22 CINEMA 1 INTERNATIONAL August Allebèplein 4 tel. 6151243 The distinguished gentleman a.l., dag. 19, 21.45, vrza zo ma ook 13.15, 16, wo ook 13.30 CINEMA 2 INTERNATIONAL De kleine blonde dood a.l., dag. 18.45,21.30 CITY 1 Leidseplein tel. 6234579 The distinguished gentleman a.l., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 2 Forever young a.l., dag. 13.15,16. 18.45,21.30 CITY 4 The last of the mohicans 12 j., dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 CITY 5 Under siege 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 6 City of joy 12 j., dag. 13.15,16, CITY 7 Bodyguard a.l., dag. 13.15, 21.30 Unforgiven 12 j., dag 16, 18.45 DESMET Plantage Middenlaan 4a tel. 21.45, zo 14.1,5 Kamen ma t/m wo 20 Bitter Moon do t/m zo 19.15 C'est arrivé prés de chez vous dag 21.15 KRITERION 1 Roetersstraat 170 tel. 6231708 Urgadag. 17.45 The crying game dag. 20, 22.15, di alleen 20 Sneak Preview di 22.15 KRITERION 2 The long day closes dag. 19.30, 21.45, ma alleen 21.45 Cul-de-sac dag. 17.30 RIALTO 1 Ceintuurbaan 338 tel. 6623488 Les nuits fauves dag. 19.30, 22 De stoomwals en de viool dag. 18 RIALTO2 De Nederlandse documentaire: Bij de beesten af dag 17.45 Swoon dag. 22.30 The forbidden quest dag. 19.30, 21 zo ook 15, 16.30 THE MOVIE'S 1 Haarlemmerdijk 161 tel. 6386016 Indochine dag. 21.15, za zo ook 14.30 Orlando dag. 17.30,19.30, za zo ook 15 THE MOVIES 2 The crying game dag. 17.30,19.45, 22. za zo ma ook 15 THE MOVIES 3 Howards End dag. 19, 21.30, za zo ma ook 14.30 THE MOVIES 4 Vals licht dag. 17, vr za ook 00.15 Of mice and men dag. 17.15 Raise the red lantern dag. 19.30 De Noorderlingen dag. 22 TUSCHINSKI1 Reguliersbreestraat tel. 6262633 De kleine blonde dood a.l., 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 A few good men a.l., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 3 Consenting adults 16 j., dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 4 Dracula 12 j., dag. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 5 Death becomes her, dag. 13.15,.16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 6 Sneakers a.l., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 DE UITKIJK Prinsengracht 452 tel. 6237460 The story of Qui Ju 16 j., dag. 18, 20. Slippertje met fatale gevolgen Het kan raar lopen in het leven, zo blijkt maar weer uit de nieuwste film van Alan J. Pakula Consenting Adults. Ga je een keer in je leven vreemd, wordt je een dag later meteen beschuldigd van moord. Geen wonder want Pakula heeft een reputatie op te houden als thriller-regis seur, die weet hoe je een spannende film moet maken. Dat geldt ook voor Consenting Adults, waarin Pakula zich ogenschijnlijk heeft laten inspireren door succesvolle erotische thrillers als Fatal Attraction en Basic Instinct. FILM RECENSIE. HENK MAURITS Consenting Adults. Te zien: Lido4, Leiden; Asta 2, Den Haag. Van Pakula kennen we buiten het prachtige Sophie's Choice, een viertal sterke politieke thril lers: Klitte, The Parrallax View, All The President's Men en Pre sumed Innocent. Vier films waarin Pakula heeft aangetoond dat hij tot de betere regisseurs behoort in het steeds meer op safe spelende Hollywood. En dat geldt ook voor deze film, die inhaakt op een gegeven dat al eerder succesvol is gebleken en waar dus veilig op kan worden voortgeborduurd. Ditmaal dus geen politiek thema dat aan de film ten grondslag, maar een slippertje dat uitmondt in een moordpartij. Richard en Priscilla zijn veer tien jaar getrouwd en hebben naast een leuke dochter zo'n beetje alles wat een happy fami ly in een Amerikaanse suburb zich maar kan wensen. Tenmin ste, dat lijkt zo lot de dag dat ze twee nieuwe buren krijgen, Ed dy en Kay. Via hen komen ze er achter dat hun leventje wel erg routineus is geworden en wei nig echt opwindende ogenblik ken meer heeft. Ze laten zich op charmante wijze steeds meer inpalmen door Eddy, die op alle wagen een antwoord heeft en die ze meesleept in een meer avontuurlijke leefstijl. Dat gaat zo ver dat Eddy zijn buurman op zeker moment voorstelt om een nacht van partner te ruilen. Richard reageert aanvankelijk geshockeerd, maar hij raakt stil aan zo geobseerd door Kay, dat hij op een nacht de overstap maakt naar het bed van de buurvrouw. Tot dat moment heeft Pakula de toeschouwer in een traag tempo, met weinig actie en nauwelijks spanning min of meer in slaap gesust. Maar het slippertje van Richard krijgt fa tale gevolgen wanneer Kay de volgende ochtend blijkt te zijn doodgeknuppeld en Richard van iedereen de. schuld in de schoenen krijgt geschoven. Ri chard merkt dat hij er domweg is ingeluisd door zijn charmante buurman, die er tot overmaat van ramp ook nog eens met zijn vrouw en dochter vandoor gaat. Op dat moment is er voor hem geen weg meer terug en zal hij alles in het werk moeten stellen om zijn onschuld te bewijzen. Kevin Kline (links) laat zich inpalmen doorzijn veel slimmere buurman (Kevin Spacey) Kevin Kline speelt in Consen ting Adults op aandoenlijk wijze de verongelijkte pechvogel die door de slimme Eddy, een schit terende rol van Kevin Spacey, zo in de luren wordt gelegd. Paukula schetst een prachtig portret van twee mannen, een havik en een duif, die absoluut geen partij voor elkaar lijken te zijn. De volstrekt superieure, gewetenloze Eddy die als een roofdier speelt met zijn prooi, en daar tegenover de brave bur ger, die zich laat verleiden door de wolf in schaapskleren en die pas in de gaten heeft met wie hij te maken heeft als het laat is. Na Fatal Attraction een nieuwe noodkreet van een filmmaker om toch maar vooral trouw te blijven aan je eigen vrouw en de begeerte schielijk aan je deur voorbij te laten gaan. De grimeur steelt de show in Forever Young Cultfilm over seriemoordenaar nu ook in Nederland te zien INTERVIEW MARK VAN DEN TEMPEL Henry, Portrait of a serial killer. Te zien: Babylon, Den Haag. 'He's not Freddy. He's not Jason... He's real'. Het is de slo gan bovenaan het affiche van de film Henr)>: Portait of a Serial Killer (1986). Regisseur John McNaughton, even in Neder land om de verlate première bij te wonen, haast zich te zeggen dat dit niet zijn idee was. „Ik had zelf voor een uitspraak van Henry Lee Lucas gekozen, de seriemoordenaar op wiens da den de film gebaseerd is: Everyone who goes to see this picture is crazy." McNaughton heeft gelijk dat hij associaties met horror-hel den als Freddy Krueger en Jason Voorhees wil vermijden. Zijn film onttrekt zich volledig aan de wetten van het genre. De kij ker wordt niet gerustgesteld met een happy end of de dooddoe ner: het is maar een film. Henry: Portrait of a Serial Killer doet een poging iets concreets te zeggen over een maatschappij die mensen als Henry Lee Lucas kan voortbrengen, maar de ogen sluit voor het hoe en waar om. Variety noemde de film bij voorbeeld een van de indruk wekkendste debuten van de ja ren '80. Maar er was ook kritiek op de wijze waarop de film ob serveert, maar weigert een oor deel te verbinden aan de han delingen van haar hoofdrolspe lers. In 1986 kreeg John McNaugh ton van een videodistributeur honderdduizend dollar voor het maken van een willekeurige griezelfilm. Op zoek naar een onderwerp stuitte hij op de ge schiedenis van Henry Lee Lu cas, een net opgepakte serie moordenaar wiens opgebiechte wandaden in de honderden lie pen. In een maand tijd schoot McNaughton de film in de stra ten van Chicago, met uitslui tend plaatselijk talent. Voor de hoofdrol contracteerde hij een jonge theater-acteur met een formidabele uitstraling: Michael Rooker. McNaughtons financier wist zich echter geen raad met het eindresultaat, en Henry be landde op de plank. Henry kreeg van de filmkeuring een X-rating (achttien jaar en ouder). Succes op het festivalcicuit forceerde in 1989 echter een bioscoop-rou- lement, waarna een ware zege tocht begon. John McNaughton wil niets weten van het verwijt dat hij de film slechts gemaakt heeft om op een handige manier veel gold te verdienen: „Met Hemy hebben we geprobeerd een ka rakterstudie te maken, twee we ken uit het leven van een serie moordenaar. Het is een verhaal over mensen, geen excuus om naakte vrouwen en bloederige moorden te laten zien. Ons ver haal gaat over een moordenaar, maar daarom hoef je nog niet iedere moord in beeld te bren gen. Omwille van de spannings boog kan je er niet omheen om op een gegeven moment de daad te tonen, maar dat hebben we zo lang mogelijk uit ge steld." Het duurt inderdaad geruime tijd voordat in de film daadwer kelijk een slachtoffer valt. Henry opent luguber met beelden van vermoorde vrouwen, met slechts op de geluidsband de getuigenis van hun doodsstrijd. Dan verschijnt Henry zelf in beeld, een boerse jongeman met een fors postuur en een on behaaglijk lege blik. Hij is altijd onderweg, en doet Chicago aan om zijn oude celmaat Otis op te zoeken. Henry laat hem kennis maken met zijn deprimerend handwerk en Otis blijkt een overenthousiaste leerling, die op een gegeven moment hun daden op video begint vast te leggen. Vanaf dat moment ver schijnt in beeld wat al die tijd uitsluitend gesuggereerd is. Via een aantal brute executies wordt naar het dramatisch hoogtepunt toegewerkt: een door Henry op video vastgeleg de executie van een gezin. De zenuwen van de kijker worden danig op de proef gesteld wan neer aan het eind van de scene Otis de video terugspoelt met de mededeling dat hij het ge heel nog eens wil bekijken. RECENSlP. HENK MAURITS Forever Young. Te zien: Lido 1, Leiden; Metropole, Den Haag. Stel je voor, je laat je nu invrie zen en je ontwaakt pas weer over vijftig jaar, bijvoorbeeld in 2045. Je ontdekt dat er intussen een nieuwe wereldoorlog is ge weest, iedereen een antwoord- televisie heeft en dat de meeste mensen met wie je opgroeide van ouderdom zijn overleden. De wereld ziet er zo anders uit dat je vertwijfeld op zoek gaat naar wat vertrouwde elementen uit het verleden. Mel Gibson overkomt het in de romantische komedie Forever Young, waarin hij na vijftig jaar in een vrieskist te hebben gelegen opeens ont waakt in de toekomst. Maar voor het zover is maken we eerst letterlijk en figuurlijk een duikvlucht in het verleden en landen in 1939 op het mili taire vliegveld Alexander Field, waar testpiloot Danny McCor- mick (Gibson) zojuist een B25- bommenwerper op spectaculai re wijze aan de grond heeft ge zet. Terwijl het grondpersonel nog nasiddert van de gierende buiklanding, klimt Danny breed lachend en bluffend uit de cockpit om vervolgens te gaan testén hoe hij zijn vriendin ten huwelijk zal vragen. De toon lijkt gezet voor een komische actiefilm, maar al snel daarna zitten we midden in een melodrama, wanneer de vrien din van Danny wordt overreden door een vrachtauto. Danny is zo wanhopig dat hij direct in gaat op een verzoek van zijn Mel Gibson voelt zich plotseling te oud worden om het dak te repareren. vriend Harry, een wetenschap per die experimenteert met het invriezen van levende wezens. Op dat moment krijg je het idee in een science fiction-film te zijn beland, die zelfs horror trekjes krijgt wanneer twee jon gens, meer dan vijftig jaar later, ergens in een oud militair ma gazijn de vriesmachine ontdek ken en in hun onschuld Danny weer tot leven wekken. Danny meldt zich eerst nog keurig bij de legerbasis, maar merkt al snel dat er nogal wat veranderd is en dat zijn verhaal niet echt geloofwaardig klinkt. Daarom zoekt hij zijn toevlucht bij een van de jongens die hem heeft gevonden en gaat vervolgens vertwijfeld op zoek naar zijn ou de vriend Harry, die natuurlijk allang is overleden. De film krijgt dan even iets van een spannende thriller, wanneer ze er op de legerbasis achterkomen dat het verhaal van Danny klopt en het geniale experiment van toen dus ge slaagd is. Maar helac# voor Danny is er een nogal fatale bij werking, namelijk dat na het ontwaken een proces van su persnelle en onherroepelijke veroudering in werking wordt gezet, waardoor voor Danny een race tegen de klok begint om de draadjes uit het heden weer aan elkaar te knopen met het verleden. Uit het voorgaande blijkt al dat Forever Young niet echt een evenwichtige film is geworden. De film zwabbert, zeker in het begin, nogal heen en weer tus sen verschillende stijlen en gen res. Het is een soort kruising tussen een romantische kome die en een melodramatische tearjerker, gekruid met wat vleugjes thriller en science-fic tion. Maar de motor is de ro mantiek en de dwangmatige neiging van de Hollywood-cine ma om elke film, koste wat kost, tot een happy end te brengen. En in Forever Young kost dat de nodige moeite, want Danny moet in korte tijd vijftig jaar ou der worden gemaakt. De beste prestatie in de film wordt dan ook geleverd door de grimeur die er op bewonderenswaardig wijze in slaagt om Mel Gibson te laten vergrijzen tot een een charmante oude heer in de trant van Cary Grant of Gregory Peck. waarderen om de verkeerde re denen? „Dat risico loop je altijd. Iemand kan een auto kopen om er een ander mee dood te rij den. Maar in samenlevingen als de onze is de uitwisseling van verschillende ideeën onze grootste vrijheid. En voor zover ik weet heeft in die zeven iaar dat de film uit is geen enkele moordenaar gezegd dat Henry hem tot zijn daad heeft ge bracht. Maar in Engeland heeft de keuring een coupure aange bracht (een suggestie van ne- crofilie, MvdT) omdat ze von den dat die scene mensen zou kunnen aanzetten tot verkeerde dingen. Ik vind echter dat als je volwassen bent. je moet kunnen zien wat je wilt zien." Een onbehaaglijk lege blik: Michael Rooker is Henry McNaughton: „De kijker is getuige van het meest gruwelij ke dat maar denkbaar is, de moord op een onschuldig kind. Je ziet het, en je neemt aan dat het op dat moment gebeurt. Maar als de scène voorbij is, gaat de camera terug, en zie je dat Henry en Otis er thuis op de video naar zitten te kijken, puur als amusement. Het is een op zettelijk gecree'erd moment om de kijkers bewust te maken van het feit dat ook zij kijken om zich te vermaken." „Henry moordt zonder on derscheid des persoons, zijn da den zijn vreugdeloos. Hij lijkt zich niet bewust van de morele verwerpelijkheid van zijn da den. hangt ergens tussen beul en slachtoffer in. Flarden van een verstoorde jeugd duiken op, maar de echte Henry blijft on grijpbaar. Otis daarentegen be leeft zichtbaar plezier aan wat hij doet, en gaat zelfs verder dan zijn maat lief is. Het maakt de titelfiguur bijna sympathiek. I lenry is op een rare manier de good guy uit de film, terwijl Otis de slechterik is. Henry heeft een vreemd soort morele code, hij probeert Otis van kannibalisme af te houden. Ik vond dat fasci nerend aan de drijfveren van de echte Henry: je kunt iemand doden, maar je kunt hem niet opeten. Otis geeft volledig toe aan het heest in zichzelf." Was McNaughton nooit bang dat mensen de film zouden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11