Leidsch Dagblad Superlotto: Elke dag vijf miljoen gumm >k Dierlijke strijd om het bestaan in Srebrenica Shell geeft weer gratis spaarzegels Eindelijk naar buiten i n j Politie zoekt naar mogelijke moordenaar Lisette Vroege Zwart geld van de VOC BEL: GOED NIEUWS Gebied bij Tomsk besmet DONDERDAG 8 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40127 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Pilsner Urquell «n q Heineken blijft met Z Buckler toch op de markt en aast op het Tsje chische kroonjuweel Pil sner Urquell. Jaar geëist na hulp zelfdoding door psychiater assen »gpd Voor de rechtbank in Assen is gisteren een jaar voorwaardelij ke celstraf geëist tegen een 51- jarige psychiater uit Haarlem voor hulp bij zelfdoding. De psychiater verschafte een 50-ja- rige vrouw uit Ruinen in septe- mer 1991 dodelijke medicijnen. Het unieke aan de zaak is dat de vrouw uitsluitend psychisch leed. Officier van justitie mr. R. Drenth vindt dat de psychiater daarmee „de grenzen van wat maatschappelijk aanvaardbaar is" heeft overschreden. Hij eiste de straf daarom uit oogpunt van „generale preventie". De vrouw wilde niet meer le ven, nadat haar beide zoons waren overleden en haar huwe lijk was gestrand. Ze ondernam de dag nadat de tweede zoon stierf een mislukte zelfmoord poging. De vrouw kwam daarna in contact met de psychiater via de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. De arts vertelde gisteren dat hij na de eerste gesprekken met de vrouw nog optimistisch was. Zij bleef echter consequent rouwtherapie en medicatie wei geren. Haar wens om te sterven was weloverwogen, duurzaam en serieus. Vervolgens heeft de man zeven deskundigen gecon sulteerd. Een aantal steunde hem in zijn visie. Volgens Drenth heeft de psy chiater echter al een valse start gemaakt door de vrouw vanaf het eerste contact duidelijk te maken dat hij haar zou volgen in haar keuze. Hij zou zichzelf daarmee in een situatie hebben gemanoeuvreerd waarin hij zich moreel verplicht voelde de vrouw te helpen. Drenth gelooft wel dat de psy chiater weloverwogen een afwe ging heeft gemaakt. Hij moest kiezen tussen twee kwaden: óf helpen, óf de vrouw alleen laten met haar doodswens, met een zelfmoord als mogelijk gevolg. Volgens Drenth is er echter bin nen de wetgeving, die de be scherming van het leven als hoogste rechtsgoed kent, geen ruimte voor die keuze. Uitspraak op 21 april. Mogelijk rijles op school voor Leidse MTS'ers leiden paul van der kooü Autorijles op school. Als het een beetje meezit, krijgen leerlingen van de Middelbare Technische Sectorschool in Leiden dat van af het komende schooljaar. De directie overlegt hierover met rijschool Rietveld, die ook voor de Haagse MBO Haagland van af september rijlessen gaat ver zorgen. De Leidse MTS stelt twee ei sen aan de rijschool: het lesgeld moet in termijnen kunnen wor den betaald en de theorielessen dienen te zijn toegesneden op de schooljeugd. Dus: extra aan dacht voor alcohol in het ver keer, te hard rijden en andere fouten die jonge chauffeurs vaak maken. De school, met zo'n 2.200 leerlingen, ziet rijlessen als een 'extra stukje service' aan de leerlingen. Als ze later de ar beidsmarkt op willen als ser vicemonteur, kunnen ze vol gens de schoolleiding onmoge lijk zonder rijbewijs. Pagina 29: Niet alle scholen blij met rijlessen. srebrenica haris nezirovic Voor de inwoners en vluchtelin gen in het Bosnische Srebrenica is het leven een dierlijke strijd om het bestaan geworden. Ze zijn bijna een jaar afgesloten ge weest van vrijwel alle hulp van buitenaf. Velen zeggen dat ze al maanden geleden hun leven waagden om aan eten te ko men. Ze hebben onder vijandelijk vuur door korenvelden vol mij nen gelopen. Nu klauteren ze de heuvels op om voedselpak ketten te bemachtigen die 's nachts worden afgeworpen. Ze vechten en moorden zelfs om de pakketten in handen te krij gen. De lokale overheid zegt dat in het afgelopen jaar tweedui zend mensen zijn omgekomen bij gevechten en vijfhonderd anderen van de honger zijn ge storven. Door de chaos in de stad is het moeilijk deze cijfers bevestigd te krijgen. In de modderige straten leven de vluchtelingen opeengepakt bij elkaar. Elke dag komen er nieuwe bij. In de stad zelf, waar normaal 9.000 mensen wonen, verblijven nu 30.000 vluchtelin gen. In de directe omgeving, dichter bij de Servische linies, bevinden zich nog eens duizen den vluchtelingen. In groepjes komen de nieuwe vluchtelingen aan. Vrouwen die kinderen dra gen, ouderen leunend op een stok en kinderen met gescheur de kleren, van hun voeten tot hun middel bedekt met opge droogde modder. Op hun ge zichten is de pijn af te lezen. Niemand weet waar hij heen moet. Sommigen denken erover zich over te geven aan de Ser viërs. Velen eten slechts om de dag. „Ik heb sinds gisteren gelo pen en in het bos geslapen", zegt een 60-jarige vrouw uit Vlasenica. „Duizenden mensen bij ons uit de buurt zijn op weg hier naartoe. Mijn man is geble ven om te vechten en mijn twee zoons zijn gewond geraakt. Waar kan ik heen?", vraagt ze, terwijl de tranen over haar ge zicht rollen. Mensen hebben hun hoop gevestigd op het evacuatieplan van de Verenigde Naties. Maar vorige week kwamen zeker ne gen mensen om bij pogingen op de vrachtwagens te komen, of stierven onderweg doordat ze werden verdrukt of van de over volle wagens vielen. De lokale autoriteiten hebben een einde gemaakt aan de evacuaties. Ze vrezen dat de Serviërs eerder zullen aanvallen als de vrouwen en kinderen uit de stad zijn ver trokken. Elk beschut plekje in de stad Servische soldaten in het grotendeels verwoeste dorp Suljagica Sokak in Oost-Bosnië plegen wapenonderhoud. is 'bewoond'. Een gezin van vijf mensen slaapt in een autowrak, een familie van tien in een ka potte vrachtauto. In een school radivoja PA V/C/ slapen meer dan vijftig mensen wegingloos op de grond. Zijn Pagina 5: Als een zombie door in een klas. Er is geen riolering haren en kleren zijn bedekt met een veld met lijken, en geen stromend water. In één grote luizen. De anderen den van de lokalen ligt een man be- ken dat hij tyfus heeft. Klanten krijgen vanaf vandaag weer gratis spaar zegels bij de Shell-tankstations. Shell geeft in pa ginagrote advertenties toe dat de oliemaatschap pij een fout heeft gemaakt door de zegels per 1 ja nuari af te schaffen. Shell heeft dat in de portemonnee gemerkt: het afgelopen kwartaal daalde het marktaandeel met 2 procent. De klanten reden door naar de concur rentie, waar ze wel gratis zegels kregen om een De terugkeer van de spaarzegels gaat niet ten koste van de betaalde Shell-certificaten, die de zegeltjes hadden moeten vervangen. Volgens de maatschappij kiest één op de vijf klanten voor de certificaten, een actie die vanaf september vorig jaar loopt. De maatschappij zegt met die cijfers tevreden te zijn. Voor de certificaten kan de klant per vijf liter een zegel van twee kwartjes kopen. Een volle kaart, ter waarde van veertig gulden, kan een jaar latenworden ingeleverd voor vijftig gulden. Wetswijziging maakt nieuw kansspel mogelijk hamburg Eindelijk naar buiten. De winter zit er op. dierentuin Hagenbeek leidt daarom zijn flamingo's in Dok in Duitsland. Een oppasser van de Hamburgse formatie naar hun buitenverblijf. foto reuter De Nationale Sporttotalisator (SNS) begint woensdag met een nieuw lotto-spel onder de naam 'Lucky 10'. Het spel heeft een dagelijkse hoofdprijs van vijf miljoen gul den. Lucky 10 kan elke dag worden gespeeld, behalve op zondag. De uitslag van het lotto-achtige spel wordt dage lijks door de NOS uitgezonden in een speciaal filmpje, 's avonds om kwart over elf op Nederland 3. 50 gulden met tien cijfers, die alle tien behoren bij de twintig cijfers die de notaris heeft ge trokken. Hij wint dan vijf mil joen gulden. Lucky 10 is volgens de Sport totalisator een goede aanvulling op het wekelijkse lottospel met de ballen. Na een wijziging van de Wet op de kansspelen, eind vorig jaar. mag de Sporttotalisa- den haag anp-gpd Bij het nieuwe spel kan de deel nemer, anders dan bijvoorbeeld bij de Staatsloterij, zelf zijn cij fers kiezen. Een speler doet mee door op het formulier minimaal één en maximaal tien cijfers in te vullen. Het gaat om de cijfers 1 tot en met 80. In het mooiste geval speelt een deelnemer voor CRI gaat daderprofiel naar Amerikaans model maken Munten te zien in Leids Penningkabinet zo blijkt uit een tentoonstelling in het rijksmuseum Het Ko ninklijk Penningkabinet in Lei den, die gisteren door staatsse cretaris M. van Amelsvoort van financiën werd geopend. De tentoonstelling is samen gesteld uit recente vondsten die archeologen en duikers hebben gedaan in de Schelde. Daar ging in 1735 in een vliegende storm het VOC-schip het Vliegend Hert naar de haaien. larenlange onderzoeken, opduikingen en archiefonderzoek brachten aan het licht dat behalve de gouden dukaten en zilveren realen, be stemd om in de Oost specerijen en andere goederen te kopen, aan boord ook duizenden zilve ren rijders lagen. Smokkelgeld, dat in de Oost tegen een veel hogere koers werd gewisseld en via wisselbrieven een jaar later in Nederland weer werd verzil- leiden annemiek ruygrok Belastingparadijzen, zwart- geldcircuits en geld witten. Wie denkt dat deze begrippen van deze tijd zijn, vergist.zich. Want in de achttiende eeuw wisten de bestuurderen van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) hun wegen ook wel te vinden, E-RELATIE Slagvaardig met informatie door E-Rclatie; het Relatie- beheersysteem van ^xact Vooreen vrijblijvende demonstratie: Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719-48547 haarlem-alphen john schoorl en allard besse De politie van Haarlem gaat er nu van uit dat de vermiste Liset te Vroege zeer waarschijnlijk slachtoffer is geworden van een misdrijf en niet meer leeft. Daarom is de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in geschakeld om een analyse te maken van de vermissing van de 27-jarige fysiotherapeute, die oorspronkelijk uit Alphen af komstig is. De analyse moet eventueel leiden tot een profiel schets van een mogelijke moor denaar of een type dader. Lisette Vroege wordt al ver mist sinds 3 juni vorig jaar. Na een partijtje tennis in Overveen zagen getuigen Lisette uit haar auto stappen voor de deur van haar huis aan de Kleverparkweg in Haarlem. Sindsdien is ze spoorloos. De CRI-analist is ingehuurd voor een 'second opinion', al dus inspecteur M. Marchand van de Haarlemse recherche. De gegevens die de politie de afgelopen tien maariden heeft verzameld, hebben tot niets ge leid. „Het onderzoek zit op een dood spoor. Noem het maar een laatste strohalm. De collega van de CRI laat alles nog eens de revue passeren en ontwikkelt Geen krant ontvangen 071 - 161499 zaterdag 10 00-12 00 ui ABONNEt 'SERVICE AP HET WOORD IS AAN Maarten 't Hart Het celibaat is heel gemakkelijk op te lossen door iedere man twee vrouwen te geven en de priesters één dan is het verschil hetzelf de. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info 31 Programma's19 Randstad29 Regio21.23,24,25.27 Religie22,30 Sport33,35,37 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij zacht Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 6 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 15 graden Zuidoostenwind, matig, kracht 3 a 4. tor een ongelimiteerde hoofd prijs uitkeren. Vóór die wetswij ziging was er een maximum van 500.000 gulden. SNS-directeur I. Zwartjes be nadrukt dat het een spel is met vele mogelijkheden, waarbij tientallen prijzen zijn te verdie nen. ook met kleine inzetten. De kans dat de hoofdprijs van vijf miljoen valt, is volgens hem één op de negen miljoen. De deelnameformulieren zijn vanaf volgende week woensdag verkrijgbaar in de ruim twee duizend spelnetwinkels, in siga renzaken en in drogisterijen die zijn aangesloten op de lotto- computer van de Stichting Na- tionaleSporttotalisator. KANTOORMEUBELEN 40 JAAR Professionele bureaustoelen vanaf/ 185,- (excl. BTW) j BEZOEK ONZE SHOWROOM misschien een andere visie. Hij kan parallellen trekken met ver gelijkbare zaken. Daarmee kan hij misschien tot een profiel van een dader komen", aldus Mar chand. De CRI-analist heeft zijn op leiding gehad hij een speciaal instituut van de i BI in de ëre nigde Staten. Hij is als enige in Nederland gespecialiseerd in 'daderprofilering'. Sinds kort maken Nederlandse politie korpsen veelvuldig gebruik van deze methode. Pagina 29: Familie wil vertrou wenspersoon. lAhd,1* l>.gW*l NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DF. EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is eocd nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: Adres Plaats Tel j <1 m .ontrok hr/nrpr*) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automativ h 28.75) PAASAANBOD 2e PAASDAG OPEN van 11.00 tot 17 00 uur het -wonder dat voorjaar heet, staat voor de deur. maak gerust een feest van uw tuin, u kunt op ons rekenen, welkom bij: garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar verd. moskou «gpd-dpaeen catastrofe. In het dorpje Ge- orgeijevka. vlakbij Tomsk-7, werd ongeveer drie keer de na tuurlijke dosis radioactiviteit van twaalf microröntgen per uur gemeten. Volgens woordvoerder Kaocr- ov van het ministerie zijn drie van de vier kernreactoren al drie jaar geleden stilgelegd. De vierde reactor zou alleen nog in gebruik zijn voor de stadvervvar- ming van Tomsk. Pagina 2: Kans op kernramp I op 5. De ontploffing in de chemische fabriek in het Westsiberische Tomsk heeft een gebied van on geveer 200 vierkante kilometer besmet. Dit meldde het Russi sche persbureau ITAR-TASS v anmorgen. De Moskouse afde ling van Greenpeace zei giste ren al dat de besmetting veel groter is dan de autoriteiten Het energie sprak gisteren i ernstig incident, maar r Atoom-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1