Van Altena: realist in rugbyland Sport Verlaagd contract voor Hennie de Romijn Derby's en krakers op Unicum-toernooi Malieveld strijdperk voor tennisinterland WOENSDAG 7 APRIL 1993 chef ad van kaam, plv -chef rob onderwater. 071 Ook tweede controle Caniggia positief rome» De Argentijnse international Claudio Caniggia is ook bij de contra-expertise positief bevonden op het gebruik van cocaï ne. De speler van de Italiaanse club AS Roma wacht een schor sing, die kan variëren van zes maanden tot twee jaar. Caniggia is met onmiddellijke ingang uitgesloten van wedstrijden. Twee jaar geleden werd Caniggia's landgenoot Diego Maradona op het ge bruik van cocaïne betrapt. Zelezny nadert 100 meter met speer Pietersburg De grens van 100 meter is bij het speerwerpen weer in zicht gekomen. De Slowaak Jan Zelezny wierp de speer giste ren in Pietersburg (Zuid-Afrika) naar 95,54 meter, ruim vier me ter verder dan het uit januari 1992 stammende record van de Brit Steve Backley (91,46 m). Sinds 1986 neemt de Internationale Amateur Atletiek Federatie maatregelen om de reikwijdte van een speer te beperken. De Duitser Uwe Hohn had in 1984 het wereldrecord met de 'oude speer' op 104,80 meter gebracht. Etappezege voor Federico Echave ibardin De Spanjaard Federico Echave heeft de tweede etappe van de Ronde van Baskenland gewonnen. Echave arriveerde gis teren in Ibardin alleen aan de streep. numegen roy klopper NEC heeft Hennie de Romijn een sterk verlaagd contract aan geboden. De Leidenaar moet een kwart van zijn salaris bij de Nijmeegse eerstedivisieclub in leveren. Bovendien zet het NEC-bestuur de reiskostenver goeding (de oud-Roodenburger woont nog steeds in Leiden) voor de linksbuiten op de hel ling. Voor de spits is inmiddels ontslag aangevraagd. De Romijn heeft de de 'korting' op zijn salaris te danken aan de slechte start, die de voetballer dit seizoen kende. De mening van het bestuur, in casu de Nijmeegse oud-prof Sije Visser, staat haaks op de ziens wijze van trainer Jan Pruijn. De oefenmeester heeft verbaasd gereageerd op het verlaagde contract voor zijn speler. Pruijn is van mening dat de spits al enige maanden sterk speelt. Het Nijmeegse publiek uitte afgelopen zaterdag tijdens de gewonnen topper tegen VW meermalen luidkeels haar on genoegen over de handelwijze van het bestuur. De supporters vrezen dat De Romijn aan het eind van het seizoen vertrekt. De Leidenaar kan voor ander halve ton verkassen naar een andere club. De Romijn was in eerste in stantie teleurgesteld over de verlaagde aanbieding: „Als je goed speelt en je krijgt een lage re aanbieding, is dat raar. Dat wil zeggen dat je niet wordt ge waardeerd en dat is vervelend. Ik kan de zienswijze van de club een klein beetje begrijpen. NEC wil zich indekken voor tegen vallers. Als we niet promoveren, wordt het verhaal voor de club anders." De club heeft toegezegd dat De Romijn een hogere aanbie ding tegemoet kan zien als NEC naar de eredivisie promoveert. Gebeurt dat niet, dan is de kans groot dat De Romijn komend seizoen elders speelt. „De vraagprijs van anderhalve ton is aantrekkelijk. Dan verwacht ik zeker belangstelling van andere clubs. Want het gaat de laatste tijd goed met me en ik heb het dan ook uitstekend naar m'n zin in Nijmegen. Daarom vind Nieuwe bondscoach gooit het roer om In oktober 1982 had hij het al voorzien. „Misschien dat ik ooit zelf nog eens bondstrainer word", klonk het toen voorspellend uit zijn mond. Nu, ruim tien jaar later, is het inderdaad zover. John van Altena, oud-speler van het Hilversumse RCH en met zijn 107 interlands nog altijd wereldrecordhouder, wordt rugbybondscoach. DIOK-spelers beschikbaar De acht rugby-internationals van landskampioen DIOK uit Leiden hebben zich na een ge sprek met bondsvoorzitter Hans Blijenberg weer beschikbaar ge steld voor de nationale selectie. Van officiële zijde werd toege geven dat de datum van de wedstrijd Amstelveen - DIOK, waarin de Leidse ploeg de na tionale titel prolongeerde, geen gelukkige keuze was geweest. Uit protest daartegen hadden de DIOK-spelers zich terug ge trokken uit het nationale vijf tiental. Het bestuur heeft toege zegd dat in de toekomst zorg vuldiger zal worden gehandeld. DIOK-captain en internatio nal Yves Kummer neemt genoe gen met de uitleg van bondswe- ge. „De grond om niet langer deel te maken van de nationale selectie is goeddeels weggeno men. De bond erkent nu dat ze fout is geweest. Daarnaast was er bij ons onvrede over het be leid van de rugbybond. Van Al tena krijgt nu de volledige ver antwoordelijkheid, en zal voor elke interland een selectie be kendmaken. Voorheen trainde wekelijks een vaste groep." Pe internationals hebben geen inspraak gehad in de aan stelling van de nieuwe bonds coach. Kummer: „De bond heeft ons bewust voor een vol dongen feit geplaatst. Maar dat is ook hun goed recht." hilversum edward swier gpd-verslaggever Direct na het toernooi om de Sevens-wereldbeker - van 16 tot 18 april in het Schotse Edin burgh -, neemt de 45-jarige Hil versummer het roer over van de in de laatste maanden veelvul dig bekritiseerde Ben Manshan den. Van Altena, die als zeventien jarige jongen zijn debuut in Oranje maakte en twintig jaar later afscheid nam, was al enke le malefi eerder voor de functie gevraagd. Telkens had hij de boot afgehouden. Eerst omdat zijn andere hobby, het zeilen, hem bezighield, later omdat hij de job in combinatie met zijn werk niet zag zitten. „Ik heb er nu ook toch wel eventjes over na moeten den ken. Maar, de bond ging ak koord met mijn eisenpakket (waarin niet zo zeer financiële, als wel organisatorische punten stonden, red.), dus ik kon toen bijna geen nee meer zeggen", aldus Van Altena, die als speler te boek stond als 'keihard'. Voor zichzelf en voor anderen. Met Van Altena heeft de rug bybond, waar het de laatste maanden ook bestuurlijk be hoorlijk rommelde een realist in huis gehaald. „De rugbybond heeft eigenlijk geen enkele re den tot klagen. Waar andere bonden vaak met een fors le denverlies kampen, schommelt de rugbybond al 25 jaar tussen de vijf- en zesduizend leden. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat Nederland een kleine rug- bynatie is. We moeten niet te hoog van de toren blazen, zitten tegen de.Europese sub-top aan en mogen blij zijn als we eens een keer van zo'n land uit de sub-top winnen." Van Altena's eerste kans om zijn kwaliteiten als coach te to nen, krijgt hij op 2 mei. Tijdens de nationale rugbydag treedt Oranje aan tegen Polen. Met een vernieuwde selectie. Want, één ding is zeker: Van Altena houdt er heel andere denkbeel den op.na dan Manshanden. „Ik selecteer de jongens die in vorm zijn. Dus niet op naam of club. In de weken voorafgaand aan een interland zal vier keer per week gezamenlijk getraind worden." Manshanden stond de laatste tijd bloot aan forse kritiek. Iets wat de trainer van Castricum overigens over zichzelf had af geroepen. In zijn selectie zaten opvallend veel jongens van zijn eigen club en bovendien liet de coach zijn gezicht slechts spora disch elders zien. „Ach, iedere trainer heeft zijn eigen bril op. Ik kom van Hilversum. Daar lo pen bijvoorbeeld twee jongens die nooit zijn gebruikt voor het Nederlands team, maar daar naar mijn mening zeker in thuishoren. Maar nogmaals, ik selecteer bovenal spelers die in vorm zijn." Van Altena was op papier een 'hulpje' van Manshanden. Net als een handvol anderen, was hem gevraagd te helpen bij het selecteren van potentiële Oran je-klanten. „Daar kwam echter niets van terecht. Manshanden heeft weinig van onze diensten gebruik gemaakt. Hij ging zijn eigen weg. Er zijn in het afgelo pen jaar dan ook verscheidene 'selectors' teleurgesteld afge haakt", aldus Van Altena. „Ik werd afgelopen week al door enkelen van hen gebeld. Die hadden gehoord dat ik op de nominatie stond en wilden mij hun steun betuigen. Als ik bondscoach zou worden, wil den ze wel weer selector wor den." Datzelfde geldt voor een aantal spelers, die zich uit on vrede met het door Manshan den gevoerde beleid niet ver kiesbaar stelde voor de nationa le ploeg, maar onder Van Altena wel genegen zijn het Oranje te dragen. Hennie de Romijn. foto archief Spelersvakbond gaat praten met ADO Den Haag ADO Den Haag moet deze week klaarheid brengen in de zaak rond de verbanning van zes spelers uit de A-selectie. De vakbond van profspelers (WCS) verlangt van de Haagse eerste- divisionist dat de maatregel zo spoedig mogelijk wordt terug gedraaid. Het bestuur van de voetbalclub heeft inmiddels in gestemd een gesprek aan te gaan met de vakbond. Vrijdag morgen om tien uur gaan beide partijen in Den Haag om de ta fel. Komt er geen oplossing, dan zal de WCS juridische stappen ondernemen. Het ultimatum loopt, wat woordvoerder Theo van Seggelen betreft, zaterdag af. „Als ADO Den Haag deze week niet tegemoet komt aan onze verlangens zullen we een spoed-arbitrage vragen om dat te eisen waar de spelers recht op hebben. Hopelijk komt het niet zover. We gaan eerst met elkaar praten." Zoals bekend vindt de WCS dat de zes 'geschorsten' (Valk, Van Oosten, Danen, Hoekman, Schellevis en Lems) weer in de groep van trainer Nol de Ruiter moeten terugkeren. Van Segge len: „Ze hebben het recht op ar beid. Bovendien moet er duide lijkheid komen omtrent hun toekomst. Ook voor de spelers die een doorlopend contract hebben. Contractueel behoren ze alle zes tot de A-selectie, waardoor ze ook het recht heb ben op niveau te trainen. Dat heeft ADO Den Haag hen nu ontzegd." Cees Oostrom, secretaris van de club, ontkent dat de WCS een ultimatum heeft gesteld. „Ik weet van niets, maar wil hier ei genlijk ook niets over zeggen. Wel is het zo dat we als bestuur de maatregel van De Ruiter hebben ondersteund en daar nog steeds achter staan. Ik zie het gesprek met de WCS dan ook met optimisme tegemoet." Marco Visser treft Paul Dogger Marco Visser mag vanavond op het park van Unicum zijn borst nat maken. De Leidse tennisser werd gisteravond bij de loting voor het hoofdtoernooi met niemand minder dan Paul Dog ger als tegenstander opgeza deld. Ook Bionda Zonderop zal voor eigen publiek diep in haar reserves moeten tasten. Ze krijgt de winnares van vorig jaar, Jacqueline van Wijk, tegen over zich. Floofdscheidsrechter Pim van Doom van de KNLTB haalde gisteren in het clubhuis van Unicum diverse krakers uit de champagnekoeler. Want behal ve bovengenoemde partijen kwam ook nog de Leidse derby, tussen Martijn Krans en Rob bert Paul Hartwijk uit de bus. Perry Paauw krijgt als opponent Robert Jan Bierens. Michael van den Berg, op zoek naar een der de titel in successie, moet afre kenen met Pjotr van Dalfsen. Erik Bakker - ook al thuis spe lend - treft Erik Brummer. Ook Marco van Trigt - Wimpe Tho mas mag een derby worden ge noemd. Cindy Vincent van Uni cum ten slotte lootte Barbara Jaspers. Publiekstrekker Visser-Dogger staat als dè pu bliekstrekker van de eerste ron de op de rol en wordt op bet centre-court gepland om 20.00 uur. Normaal gesproken moet de Leidse student annex tennis- leraar een maatje te klein zijn voor de Amsterdammer, maar een stunt is niet uitgesloten. Dogger - ooit gezien als hét ta lent van Nederland, maar nooit echt doorgebroken - zette enke le maanden geleden een punt achter zijn profcarrière en wil niet meer de grens over. Het eindeloze geknoei in de mens onterende Satellite-circuits kwam hem de neus uit en hij blijft voortaan lekker in de buurt spelen. Zoals Leiden. Uit het kwalificatietoernooi kwam gisteren voorafgaand aan de loting geen Leidse verrassing naar boven. Voor Carlijn Buis was het avontuur na een sensa- tionale maandagavond, waarop ze Vanessa Brilleman versloeg, over. Gisteren kwam ze iets te kort tegen Floor Vioen die een dag eerder Jolanda Mens aan de kant had gezet. Met 6-4, 6-4 verloor Buis (onder het toeziend oog van haar trainer Gert Jan Minnee van opleidingsinstituut Matchpoint) eervol van de 17- jarige Brabantse die hoofdklasse speelt bij Waranda. „Zij was even iets te vast voor mij", rea geerde de verliezer nauwelijks teleurgesteld. Swart Met Barthel Swart verdween rond het middaguur de laatste Daviscup-duel met Zweden in Den Haag Voor Carlijn Buis is het avontuur op het Paas-A-toemooi van Unicum over. Gisteren werd de Leidse tennisster in de tweede ronde van kwali ficatietoernooi uitgeschakeld. foto archief Leidse speler uit de voorronden. De 18-jarige Hillegommer ver loor in twee sets (6-2, 6-3) tegen Arnoud den Ouden uit Breuke- len. Geen enkele regionale troef bereikte dus als qualifier het hoofdschema. Slechts Buis won een potje, de rest bleek nog niet sterk genoeg voor dit veld. Programma vanavond: 18.00 Van den Berg - Van Dalfsen, Krans - Hartwijk, Van Wijk - Zonderop; 20.00 uur. Dogger - Visser. hilversum eric de bie gpd-verslaggever De Daviscup-wedstrijd tussen de tennisteams van Nederland en Zweden wordt van 16 tot en met 18 juli in Den Haag gehou den. De KNLTB zal voor het du el in de kwartfinales van de we- reldgroep een speciale gravel- baan op het Malieveld laten aanleggen. De keuze is uiteindelijk op Den Haag gevallen, omdat Maastricht, de andere gemeente die kandidaat was, de bond gis termiddag liet weten af te zien van de organisatie. De Limburg se hoofdstad vindt de kosten die zij aan de ontmoeting met Stefan Edberg en de zijnen kwijt is (zo'n 100.000 gulden) te hoog. Daarnaast wordt het Vrijthof, de plaats waar volgens het aanvan kelijke plan de baan zou wor den aangelegd, 's zomers door gaans overspoeld door toeris ten. Volgens B en W van Maas tricht zou die drukte voor te veel problemen zorgen. Het rode steengruis wordt zo doende in juli op het Haagse Malieveld gestort. Het is de be doeling dat er rond de baan een tijdelijk stadion met een tribu necapaciteit van zeven- tot achtduizend plaatsen wordt ge bouwd. In de geschiedenis van de KNLTB is dit een uniek plan. „We moeten wel", aldus di recteur Tamus Kokke van de bond. „De Internationale Ten nis Federatie stelt een aantal ei sen wat betreft Daviscup-wed- strijden in de wereldgroep. Zo moet het duel in een grote stad plaatsvinden, moet er een goe de infrastructuur aanwezig zijn en moeten de tribunes plaats bieden aan minstens 4500 toe schouwers. In Nederland is dat vrijwel niet te realiseren op een tennispark. Daarom zijn we al snel naar het plan van een tijde lijke baan overgestapt." Over de totale kosten van de grootse onderneming wil Kokke weinig zeggen. „Dat zal enkele tonnen bedragen". De aanleg van de baan (ongeveer 30.000 gulden) en het stadion komt in elk geval geheel op rekening van de KNLTB, dat de tv-rech- ten van het duel reeds aan de NOS heeft verkocht. De bijdrage van de gemeente Den Haag aan de organisatie zal alleen be staan uit het leveren van facili teiten. zoals bijvoorbeeld par keerplaatsen. De kaartverkoop voor de Da viscup-wedstrijd gaat eind april van start en loopt via net bondsbureau en de VW-kanto- ren. De bond heeft de prijzen al vastgesteld. Een dagkaart gaal 55 gulden kosten, terwijl voor een driedaagse passe-partout 135 gulden moet worden neer geteld. De ruim 700.000 leden van de KNLTB krijgen vijf gul den per dag korting. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT A 11e boerenkolen uit de regio Hoogma- de verzamelden zich zondagmiddag in Roelo- farendsveen. DOSR, of liever gezegd, doelman Arno Schou ten kreeg de groene stronken in de streekderby tegen MMO bij legio om z'n oren. Dat had hij dan te danken aan een aantal ferme uitspraken in de Rijn en Gouwe, waarin hij de Hoogmadese spelers als vaan deldragers van het aloude boerenkoolvoetbal afschilder de. Schouten had toch beter moeten weten. Want de sup porters van MMO staan be kend als bijzonder inventieve actievoerders. Denk maar eens aan het nachtelijke 'grasmaai- project' (Jan Ballie 1-2) bij ROAC. Zulke supporters weten wel raad met dergelijke uit spraken. En Schouten heeft het gewe ten. Liefst 25 zakken boeren kool werden vanuit Hoogma- de naar Roelofarendsveen ge torst. En hij kreeg ze bijna alle maal over zich heen gestort. Een hele organisatie. Wilfried Caron, een van de drie 'hoofd actievoerders', is tot zondag ochtend vroeg bezig geweest om de groente te verzamelen. Caron: „Her was half uier 's nachts, we kwamen net uit de kroeg. We kwamen langs een paar volks tuintjes en zagen nog wat boe renkool staan. Toen zijn we met onze zatte kop nog wat gaan plukken. Omwonenden c.q. eigenaren werden wakker van het geroe zemoes, maar lieten Caron en zijn groentenplukkers begaan. Caron: „De mensen vonden het wel best. Ze wisten dat het voor een ludieke actie was. Trouwens, de boerenkool was toch door geschoten. Dan is-ie niet meer zo lekker. Eerder in de week had Caron affiches verpreid met de op roep om boerenkool af te staan voor het 'goede doel'. Het idee om met de winter- kost te gaan smijten ontstond vorige week in de MMO-kanti- ne. Caron. We wilden hoe dan ook iets leuks doen. Thuis tegen ROAC hebben niets extra 's gedaan, omdat we alles op de wedstrijd tegen DOSR wilden zetten. Hoewel, helemaal niets is ook weer overdreven. In het duel thuis tegen ROAC sierde een spandoek van ongeveer 100 meter het Hoogmadese veld op. Met daarop alle namen van de spelers van MMO 1 Caron: „Hoe we zo'n plannetje beden ken? Nou, meestal zitten we cum een biertje in de kantine en dan roept iedereen wat. Het leukste idee pikken we eruit. Ditmaal hadden we het ge makkelijk. Die Schouten gaf de voorzet zelf al. Maar zeg nu eerlijk, MMO speelt toch boerenkoolvoet bal? Caron, zelf spelend in MMO 2: Vroeger zeker wel Maar nu niet meer. Daarom waren we een beetje boos op Schouten. Dat hebben we op deze manier laten blijken. Overigens vreesde DOSR het ergste, want in de nacht van zaterdag op zondag had het Veense bestuur terreinbewa king ingesteld. Caron: „Dat is i>erspilde moeite ge weest. Wij houden het leuk. Wij zagen geen doelpalen door of ontvreemden penaltystip- pen. Er was iemand uit Hoog- made die stickers wilde maken met de tekst: Schouten-hoeren jong. Kijk, dat gaat ons te ver. Schouten /elf kon na afloop wel lachen om de actie. Tij dens de wedstrijd kon-ie wel huilen, want hij was schuldig aan twee tegentreffers. In de laatste minuut bezorgde Wal ter Koek DOSR de 3-2 zege. Caron: We hebben nog gezellig een biertje met Schouten gedron ken. We hebben alles op een leuke manier uitgepraat. Dat moet toch allemaal kunnen.1 Op een gegeivn moment be- fpnnen ze daar 'DOSR ivordr ampioente zingen. Wij schreeuwden net zo hard mee. Daar werden ze in Roelo farendsveen helemaal stil van. Bij RCL is het de laatste weken 'van dik hout zaagt men planken' en in die speelwijze voelen de gebroeders Marcel en Paul van der Blom zich met echt thuis, /i] houden meo van verzorgd voetbal, maar dat komt bij de Leiderdorpse Racing nu even op de tweede plaats. Lijfsbehoud staat voor de zaterdagderdeklasser cenr traal. De 'Blommetjes' denken dat ze evengoed hun bijdrage kunnen leveren in de degrada tiestrijd van hun club, maar de trainers Ferry en Wally van Haver zien het anders. Afgelo pen weekeinde was er bij de thuiswedstrijd tegen Ter Leede 1 -3) voor de voetballers niet eens plaats op de reserwb.mk Paul van der Blom is niet ge lukkig met de situatie en al he lemaal niet met de indruk die links en rechts is gewekt al zouden hij en Marcel 'de groep in de steek hebben gela- Vel „Dat slaat werkelijk nergens op. Ik weet niet van wie die be schuldiging komt, van de trai ner oj van de pers of ran ten don ook. Maar Marcel en ik hebben de boel in elk geval niet zo maar verlaten. Wij krijgen nu de Zwarte Piet, maar dat is niet terecht, aldus Paul van der Blom. Volgens de 32-jarige voetballer is het een duidelijke keuze van de trainers geweest. „Het is jammer hoe het alle maal gaat. RCL moet erin blij ven en de trainers kiezen voor harde werkers. Ze zeggen het wel eerlijk tegen ons: in een goed voetballend team komen jullie tot je recht, nu niet. Ik heb gezegd dat ze een beetje van hun geloof zijn afgevallen. Ferry zei het zelf: dit is mijn voetbal ook niet. Ik werd eerst linksback en Marcel moest op eensachtereen voorstopper aan gaan hollen, daarna ver dwenen we uit de basis. RCL is gewoon boerenkoolvoetbal gaan spelen. Ja sorry, haha, wéér die boerenkool, dat kan ik ook niet helpen. Ferry van 1 laver ontkent dat hij naar buiten toe de indruk heeft gewekt dat de Van dei Bloms de zaak in de steek heb ben gelaten. Het la volgens hem bovendien niet waar. Van Haver: „Tegen koplojrer Ter Leede zouden wij het sftel niet ma ken, dat was vooraf al duide lijk. Dus vielen Paul en Marcel van der Blom buiten de boot. Maar verder hebben we hele- maal aten nun- TVderu een training is er een akkefietje ge weest, móórdal Neet opeen misverstand tussen de trainer en speler te berusten. Dat is uitgepraat. Marcelen Paul trainen weer gewoon. Fm mis schien spelen ze straks weer ge- Voor RCL en de 'Blommetjes' is het te hopen dat dat niet in de vierde klasse is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25