Leidsch Dagblad Kernwolk ontsnapt bij brand Siberië J CAR SHOW i Van Gennip begint eigen croissanterie Hoogleraar verkeerskunde wil zwarte doos in auto's Grote brand in chemisch bedrijf België 9 T/M 12 APjgJL IJSHAL Vondellaan 41 Leiden Alle scholen in Alkemade gaan samen CDA mag van Bomers geen vuile handen maken GOED NIEUWS WOENSDAG 7 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40126 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Polen in gevaar 2 Walesa vreest dat Po len gemakkelijk in het zwarte gat van een Joego- slavië-achtig etnisch con flict kan geraken. Decadence A A Erotiek vormt in I I 'Decadence' van Het Nationale Toneel een 'mooi aspect'. j Bollentelers «s Bollentelers: 'De U overheid mag de touwtjes van de milieu wetgeving best strakker aantrekken'. Duizend hectare rond Tomsk besmet Duizend hectare grond is gisteren radio actief besmet geraakt na een explosie in een chemische fabriek in het Siberische Tomsk, 200 kilometerten noorden van Novosibirsk. Dat heeft het Russische pers bureau Itar-Tass bekend gemaakt. Een woordvoerder van Greenpeace in Moskou noemde het ongeluk „zeer ernstig". Bij de fabriek ontplofte een tank met radioactief afval. Het is nog niet precies bekend hoeveel stra ling is vrijgekomen, maar enkele brandweerlieden liepen gevaarlijke doses op, aldus woordvoerder Vitali Nasonov van het ministerie voor kernener gie in Moskou. Het ministerie heeft het stralings niveau het cijfer drie gegeven, op een schaal die tot zeven gaat. De Russische Greenpeace-woord- voerder Edoeard Gismatullin denkt dat het cijfer hoger ligt. Gismatullin wilde overigens nog geen vergelij king trekken met de ramp in het Oekraïnse Tsjer- nobyl in 1986. Daar ontplofte een reactor van een kerncentrale, waardoor grote delen van Oekraïne en Witrusland radioactief werden besmet. Ook werd destijds een verhoogde straling gemeten in Europees Rusland, Scandinavië, Polen *en delen van West-Europa. Het Russische persbureau Interfax meldde van morgen dat ongeveer duizend hectare grond is besmet, maar dat de wind de radioactieve stoffen naar onbewoonde gebieden blaast. Het persbureau meldde verder dat de hoogst vr byKtyvvaiT~Z. i Novgorod R U S L A N D 7™, Ufa o Yekaterinburg 3 •CelabinskX gemeten straling bij de brandweermannen 0,6 röntgen bedroeg. Dat veroorzaakt volgens de Amerikaanse stralingsdeskundige Roland Finston geen ziekte. Voor werknemers bij kerncentrales is een straling van 2,0 röntgen per jaar een aan vaardbare hoeveelheid, aldus de deskundige. In terfax liet verder weten dat de straling ter plekke 30 tot 40 milliröntgen per uur bedroeg. Iemand die enkele dagen in dergelijk hoge straling ver blijft, loopt groot risico op blijvende gevolgen, al dus Finston. Het ongeluk in Tomsk, waar 500.000 mensen wonen, is een van de ernstigste kernongelukken in de voormalige Sovjetunie sinds de ramp in Tsjemobyl. Tomsk was tot na het uiteen vallen van de Sovjetunie een geheime stad, die voor bui tenlanders gesloten bleef. De stad was van groot belang voor het militair-industrieel complex. bussum gpd Het was altijd al een vage droom van Yvonne van Gennip, de 'koningin van Calgary', om met een vrien din een eigen zaakje in de horeca te beginnen. Nu krijgt haar droom vorm in de croissanterie Le Pierrot, die ze samen met haar vriendin Gré van der Smis sen in Bussum begint. Van Gennip en Van der Smissen (toen nog Tijmes) leerden eikaar kennen bij de schaatsploeg van Jong Oranje. „We hebben allebei geen zitvlees en willen iets actiefs doen," aldus Van Gennip. Ze heeft haar baan bij een verzekeringsconcern en haar opleiding tot hypo- theekdeskundige opgezegd. Apparaat moet overtredingen vastleggen noeg in. Na een ongeval is het vaak lastig te bewijzen dat ie mand een overtreding heeft be gaan. Daarom stelt Rothengat- ter diverse maatregelen voor om het toezicht op het verkeer te verscherpen. Dat kan door elektronische registratie langs de weg, maar een zwarte doos is volgens de hoogleraar effectie ver. Automobilisten die onverbe terlijk in de fout gaan, wil Ro- thengatter op cursus sturen, al dan niet gecombineerd met een voorwaardelijke ontheffing van de rijbevoegdheid. Auto's moeten net als vliegtui gen een 'zwarte' doos krijgen die verkeersovertredingen regi streert. Verkeersongevallen wor den namelijk meestal veroor zaakt doordat bestuurders één of meerdere overtredingen heb ben begaan. Vooral snelheidsovertredin gen en voorrangsovertredingen spelen een belangrijke rol. Ook rijden onder invloed en ver moeidheid zijn vaak de oorzaak van ongevallen. Dat zei prof. dr. I. Rothengatter gistermiddag bij zijn installatie als hoogleraar verkeerspsychologie aan de Groningse universiteit. Volgens Rothengatter begaan automobilisten massaal over tredingen en schatten zij de ernst daarvan niet zwaar ge- brussel Circa honderd mensen zijn gisteravond in Brussel met ademhalingsmoeilijkheden in zieken huizen opgenomen na een uitslaande brand bij een chemisch bedrijf vlak buiten de Belgische hoofd stad. Bij de brand in de fabriek voor oplosmiddelen kwam een grote wolk chloorgas vrij. Ongeveer 120 inwoners van de voorstad Machelen werden gedu rende enkele uren geëvacueerd. De brandweer was het vuur na vier uur meester. Twee brandweerman nen raakten licht gewond. De brand ontstond toen een vat met thinner in brand vloog en ontplofte. De enorme vuurzee ging gepaard met geweldige ont ploffingen en een enorme rookontwikkeling. Als gevolg daarvan moest het internationale vliegveld Zaventem één landingsbaan sluiten en werd het treinverkeer tussen Brussel en Antwerpen stilge legd. Ook de ringweg rond Brussel werd midden in de spits over een aantal kilometers voor alle verkeer gesloten, wat leidde tot een complete chaos in en rond de stad. foto belca - KAMSTEEG VW /Audi - LEITHON Peugeot - LIAM Mercedes - RIJNLAND Ford - de WIT Fiat KEUZE UIT 200 STUKS Nederlandse drugssmokkelaar riskeert doodstraf in Singapore doodstraf op aan iedereen die veroordeeld wordt wegens de smokkel van minimaal 15 gram heroine. De douane vertelde de recht bank vanmorgen dat de heroïne in de bagage van de man werd aangetroffen toen hij op het vliegveld van Singapore aan kwam. De Nederlander maakte een tussenlanding op weg van Thailand naar Athene. Een 40- jarige Nigeriaan, die ook terecht staat, zou hem hebben gehol pen bij de smokkel. Het proces wordt morgen voortgezet. In Singapore is vandaag het proces begonnen tegen een Ne derlandse ingenieur, die is aan geklaagd wegens het smokkelen van heroïne. Hij is de eerste buitenlander die wordt aange klaagd onder een nieuwe wet, die de verdachte na veroorde ling automatisch de doodstraf geeft. De 58-jarige man wordt er van verdacht in september 1991 4,3 kilo heroine Singapore te hebben binnengesmokkeld. De nieuwe drugswet legt de EEN NIEUWE LENTE in GROTE maten JHt fantastisch uitzien in een 'grote I-j maat'? Signora laat zien dat het kan. De nieuwe voorjaarskollektie- nii binnen! -is echt oogstrelend mooi. Chic of sportief en nonchalant; in de a 42 t/m 60. Stap eens binnen persoonlijk advies! iten 42 t/m 60. Stap eens binnen 'fdï t or een persoonlijk advies! I ELEGANCE IN GROTE MATEN Taatedam 8-12-Katwijk aan Zee i i, Tel. 01718-13106. Do. koopavond AS Beschikbaar ^pDê rugbyers van Z J DIOK hebben zich gisteren weer beschikbaar gesteld voor het Neder lands team. alkemade marieta kroft Alle Alkemadese basisscholen en de basisschool uit Hoogma- de gaan onder één bestuur val len. De fusie leidt tot nauwere samenwerking, onder meer tot uitwisseling van personeel. Alkemade is een van de eerste gemeenten in Nederland waar de scheiding tussen katholiek, openbaar en protestants-chris telijk onderwijs wegvalt. Het voorstel voor de fusie van de zeven katholieke scholen, de twee protestants-christelijke en de enige openbare school van Alkemade is afkomstig van een speciale stuurgroep. Een van de leden van de stuurgroep, C. Latestein, ver wacht nog wel wat problemen j voordat de fusie een feit is. Zo zouden ouders er bezwaar te gen kunnen hebben dat bij- voorbeeld protestantse leer krachten op een katholieke school gaan werken. Pagina 19: 'Stuurgroep ver deeld' Gif bacterie veroorzaakt 'ziek gebouw' utrecht» anp Een onderzoek van de universi teit in Utrecht heeft aangetoond dat er een verband bestaat tus sen de aanwezigheid van een door bacteriën uitgescheiden giftige stof in kantoorgebouwen en de irritatie aan de ogen en luchtwegen van mensen die daar werken. In sommige gebouwen van het Rijk die werden onderzocht, trof de onderzoeker een tot ze ven maal hogere concentratie van de stof endotoxine aan dan in 'gezonde' panden. En dotoxine is verantwoordelijk voor de ziekteverschijnselen. Toxicoloog drs K. Teeuw on derzocht voor zijn proefschrift over het zogenoemde sick buil ding syndrom negentien kan toorpanden van de Rijksgebou wendienst. Het viel de weten schapper op dat de concentratie endotoxine hoger werd naar mate het ventilatiesysteem ge- slotener is. Dit was volgens hem vooral het geval in panden waar geen raam open kan. Dat is vaak zo in moderne kantoor panden met airconditioning. De toxicoloog trof in de on derzochte gebouwen weinig le vende bacteriën aan. De meeste gaan door de droge lucht van het ventilatiesysteem dood en scheiden daarbij de giftige stof af. Die wordt door het vential- tiesystreem door het hele ge bouw geblazen en daalt overal De ellende kan naar de me ning van Teeuw grotendeels worden voorkomen door een aangepast schoonmaakpro- gramma van de ventilatiesyste men en een goed onderhoud. 0p Goede Vrijdag (9 april) zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het plaatsen van advertenties in onze edities van zaterdag 10 april en dinsdag 13 april zijn de sluitingstijden als volgt: Zaterdag 10 april: gewone advertenties, vrijdag familie-berichten, vrijdag Sleutels, vrijdag Dinsdag 13 april: gewone advertenties, vrijdag familie-berichten, dinsdag 9 april 9 april 9 april 9 april 13 april Directie Leidsch 12.00 uur. 16.00 uur. 12.00 uur. Bisschop 'moet misschien over nieuwe partij gaan nadenken Bisschop H. Bomers van Haarlem „moet misschien gaan nadenken of er een nieuwe politieke partij moet wor den opgericht". Dat zegt de bisschop desgevraagd na zijn vertrek uit het CDA. In een brief aan CDA-voorzitter W. van Velzen schrijft de bisschop: „Ik hoop en bid dat er een andere christelijke partij zal opstaan waaraan ik mijn vertrouwen kan geven." De Haarlemse bisschop heeft nog niet onderzocht of er wellicht al een andere christelijke partij bestaat waar hij zich thuis kan voelen. Dat hij zelf tot oprich ting van een partij kan komen, sluit hij niet uit: „Misschien moet ik daarover gaan nadenken", aldus Bomers. Kern van zijn kritiek is dat het CDA op princi piële punten vuile handen heeft ge maakt door het sluiten van politieke compromissen die in strijd zijn met de leer van de rooms-katholieke kerk. De bisschop verliet het CDA naar aan leiding van een artikel van CDA-Tweede Kamerlid Ton de Kok in NRG Handels blad, waarin deze de rooms-katholieke kerk kilte verweet. De partij is niet be reid zich van De Koks uitspraken te dis tantiëren. Desgevraagd zegt een woord voerder van het CDA dat de partij het vertrek van Bomers betreurt, zoals altijd wanneer een CDA'er het lidmaatschap opzegt. Bisschop Möller van Groningen over- weegt niet uit het CDA te treden, deelt zijn secretaris desgevraagd mee. Bis schop Ernst van Breda laat zich publie kelijk niet over zijn politieke voorkeur uit, aldus zijn woordvoerder. Kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, Uit Bomers' brief aan partijleider W. van Velzen blijkt dat niet alleen het arti kel van De Kok reden is voor zijn vertrek uit de partij. De Haarlemse prelaat keert zich in de brief onder meer tegen de eu thanasiewetgeving. zoals die onlangs tot stand is gekomen. Bepaald is dat mensen die euthanasie plegen zich moeten melden. Daarover schrijft Bomers: „De meldingsplicht in de wet op de lijkbezorging is zo lek als een mandje: hoe valt het te verwachten dat iemand iets meldt waarvoor hij ge straft zou kunnen worden? Waar elders in het strafrecht vind je de constructie dat de dader zichzelf moet melden?" Ook de wet gelijke behandeling vindt geen genade in de ogen van de bis schop. In die wet is onder meer geregeld dat seksuele voorkeur geen grond mag zijn om mensen een baan te weigeren. Vooral voor scholen met een zwaar christelijke signatuur levert dat proble men op. Daarom is bepaald dat homo seksuelen hun levensstijl niet op school zullen uitdragen. Bomers zet zich af te gen dat compromis. „Dat het CDA de rechten van homoseksuelen wil beharti gen. daarom is het te prijzen li gelijk wil het CDA de rechten van mensen met bepaalde godsdienstige opvattingen be schermen. Ook daarom is het te prijzen. Heeft het CDA echter bij het maken van deze wet een juiste en rechtvaardige af weging gemaakt tussen tegenstrijdige belangen? Helaas niet", zo constateert Bomers. Pagina 16: De Kok: 'Richtlijnen kerk maken functioneren onmogelijk'. HET WOORD IS AAN Hannelore Schroth Een compliment is een vriendelij ke waarheid met een beetje make up. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Religie RTV Show Sport- Stand van zaken HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Droog en penoden met zon Mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden, middagtemperatuur onge veer 13 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder Zwitsers paar voorlopig nog niet uitgeleverd amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren nog geen besluit genomen over het verzoek van Zwitserland om uitlevering van een 38-jarige Zwitser en zijn 21 - jarige vriendin. Ze worden ver dacht van zeer ernstige seksuele mishandeling van kinderen en tal van andere misdrijven. De rechtbank wil eerst inzicht hebben in wat het tweetal in Nederland heeft misdaan. De twee werden in januari gearres teerd. Zij worden ervan ver dacht in Zwitserland kinderen te hebben ontvoerd, mishan deld en vermoord. De politie vond video-opnamen waarop de man zijn handelingen had vastgelegd. l^idach v* DagMad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is good nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorlrttrrv i Adres: Postcode Plaat* Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automausrh i 28.75) j Per kwartaal via acceptgiro 82.85) i automatisch (ƒ82.85) Nr. bank/giro. Handtekening: Of bel 071-128030 8 712141 400053"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1